ჩვენს ორნაწილიან სტატიაში განვიხილავთ, თუ როგორ შეუძლია ქარის და წყლის ენერგიის კომბინაციას დაეხმაროს საქართველოს ენერგოდამოუკიდებლობაში და აქციოს ქვეყანა ელექტროენერგიის ექსპორტიორად.
საქართელო თავისი ტერიტორიის გეომორფოლოგიური მახასიათებლებისა და გეოგრაფიული მდებარეობის გამო მდიდარია ჰიდრო რესურსებით. საქართველოს ენერგეტიკის სამინისტროს მონაცემებით, საქართველო ამჟამად თავისი ჰიდროპოტენციალის მხოლოდ 20%-ს იყენებს.
2006 წლიდან საქართველოს მთავრობა გეგმავდა ამ რესურსების არამარტო ადგილობრივი მოთხოვნის დასაკმაყოფილებლად გამოყენებას, რაც ითვალისწინებს ჰიდრორესურსებით ელექტროენერგიის იმპორტისა და (იმპორტირებულ ბუნებრივ გაზზე მომუშავე) თბოელექტროსადგურების გენერაციის სრულად ჩანაცვლებას, არამედ საქართველოს რეგიონულ მიმწოდებლად გადასაქცევადაც. თავდაპირველად, „ვარდების რევოლუციის“ პირველ წლებში, მეტწილად არსებული ჰესების რეაბილიტაციისა და რეგულატორული გარემოს გაუმჯობესების წყალობით, ეს მიზანი საკმაოდ ადვილდ მიღწევადი ჩანდა.
იაფი ჰიდროელექტროენერგიის წარმოება მართლაც გაიზარდა და ნაწილობრივ ჩაანაცვლა თბოელექტროგენერაცია და ელექტროენერგიის იმპორტი. მუდმივი ზრდსი შედეგად, ყველაზე წარმატებულ 2010 წელს, საქართველოს ჰიდროელექტროენერგიის მთლიანმა წლიურმა გამომუშავებამ (9 375 გვტ.სთ) ქვეყნის მთლიან წლიურ ელექტროენერგიის მოხმარებას (8 441 გვტ.სთ) გადააჭარბა (გრაფიკი 1).
ამ პროცესების პარარელურად დაიწყო ახალი გადამცემი ხაზების მშენებლობა თურქეთის მიმართულებით საქართველოს საექსპორტო შესაძლებლობების გასაზრდელად და ხელი მოეწერა ინვესტორებთან „ურთიერთგაგების მემორანდუმებს“ დაახლოებით 40 ახალი ჰესის მშენებლობის თაობაზე.
თუმცა ამგვარი იმედისმომცემი დასაწყისის მიუხედავად, სიტუაცია აღარ განვითარდა სასურველი მიმართულებით. უარესი კლიმატური პირობების გამო, ჰიდრო ელექტროენერგიის გამომუშავებამ იკლო 2011 და 2012 წლებში, მაშინ როცა ელექტროენერგიის მოხმარებამ ზრდა გააგრძელა. შედეგად, საქართველომ 2012 წელს დაკარგა ელექტროენერგიის წმინდა ექსპორტიორის (როცა ექსპორტი აღემატება იმპორტს) სტატუსი (გრაფიკი 2).
მე-2 გრაფიკი კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი ასპექტის შემჩნევის საშუალებას გვაძლევს, რაც არ ჩანს მთლიანი წლიური ჰიდროგენერაციისა და ელექტროენერგიის მთლიანი წლიური მოხმარების შედარებისას. ქართული ჰესების საუკეთესო წელიწადშიც კი (2010-ში) როგორც თბოელექტროენერგიის გენერაცია, ასევე ელექტროენერგიის იმპორტი მაინც საკმაოდ მაღალ მაჩვენებლებს ინარჩუნებდა (683 გვტ.სთ და 222 გვტ.სთ შესაბამისად), რისი მიზეზიც ჰიდროგენერაციისა და ელექტროენერგიის მოხმარების თვიური განაწილებაა.
ჰიდროგენერაციისა და ელექტროენერგიის მოხმარების სეზონური ბუნების გამო 2010 წელსაც კი ზაფხულის თვეებში ჭარბი ჰიდროგენერაცია გვქონდა, ხოლო ზამთრის თვეებში ჰიდროეგენერაციის დეფიციტი (გრაფიკი 3). სხვა წლებში ეს დეფიციტი კიდევ უფრო მეტადაა გამოხატული.
სეზონური ბუნება შესაძლოა იმის ასახსნელადაც გამოდგეს, თუ რატომ არ ხდება ახალი ჰესების მშენებლობა ისე სწრაფად, როგორც ველოდით. ინვესტორის თვალთახედვით ზაფხულის ჭარბი გამომუშავება პრობლემატურია. იმ პერიოდში, როცა ახალმა ჰესმა თავისი ელექტროენერგიის უმეტესი წილი უნდა გამოიმუშავოს, მათ ადგილობრივ ბაზარზე მძაფრი კონკურენცია ელოდებათ უკვე არსებული ჰესებისაგან (მათ შორის ძველ, დიდ, ხშირად მთლიანად ამორტიზებულ ჰესებთან, რომლებიც ელექტროენერგიას ძალიან მცირე დანახარჯებით გამოიმუშავებენ). ეს ამცირებს ახალ ჰესში ჩადებული ინვესტიციის მოსალოდნელ მომგებიანობას (რისი გაზრდაც მხოლოდ რეგიონში ქართულ ელექტროენერგიაზე მნიშვნელოვანი ზრდითაა შესაძლებელი), რაც შეიძლება ხსნიდეს დაგეგმილი ინვესტიციების მოსალოდნელზე უფრო ნელა განხორციელებას, გაფორმებული მემორანდუმების მიუხედავად.
სტატიის მეორე ნაწილში ჩვენ ვაჩვენებთ, რომ, ახალი ჰესების მომგებიანობის თაობაზე წამოჭრილი კითხვების უგულებელყოფის შემთხვევაშიც, ახალ ჰესებში ინვესტირება ზამთრის დეფიციტის აღმოფხვრისათვის არცთუ ისე ეფექტიან გზას უნდა წარმოადგენდეს, განსაკუთრებით მუდმივად მზარდი ელექტროენერგიის მოხმარების პირობებში. მაშინ როცა ქარის ენერგიას გააჩნია პოტენციალი შეამსუბუქოს სეზონურობის პრობლემა და გვერდი აუაროს იმ სირთულეებს, რაც ამ პრობლემის გამო წამოიჭრება.

In our two-part article, we discuss how combining wind and hydropower can help the Republic of Georgia to achieve energy independence and become a net energy exporter.
Due to the geomorphological characteristics of its territory and its geographical location, the Republic of Georgia is rich in hydro resources. According to the Georgian Ministry of Energy and Natural Resources, so far Georgia has been exploiting only about 20% of its hydro resource potential.
Since 2006 the Georgian government has been planning to utilize these resources to not only meet domestic demand, substituting hydro fully for electricity imports and thermal power plant (TPP) generation (burning imported gas), but also to turn Georgia into a regional provider of electricity.
Initially, thanks to the rehabilitation of existing hydropower plants (HPPs) and to improvements in the regulatory environment of the Georgian electricity sector realized in the wake of the Rose Revolution, this program seemed relatively easy to achieve.
The generation of cheap hydropower did increase and partially substituted for thermal energy generation and electricity imports. After a steady increase from 2007, finally, in the most successful (for the post-soviet Georgian hydropower) year of 2010, the total annual hydropower generation (9 375 GWh) in Georgia exceeded the country’s total electricity consumption (8 441 GWh) (chart 1).
Parallel to this the construction of new transmission lines started to increase the export capacity to Turkey and a number of Memorandum of Understanding were signed with investors in relation to the realization of 40 new HPP projects.
Despite this promising start, however, the situation did not evolve in the desired direction. Due to adverse climatic conditions, the generation of hydropower declined in 2011 and 2012, while the consumption kept rising.
As a result, Georgia lost its newfound status as a net electricity exporter in 2012 (chart 2).
Chart 2 allows us also to identify another important aspect that does not appear looking at total hydropower generation and total electricity consumption. Even in the best year (2010) of the Georgian hydropower, both thermal power generation and electricity imports stood quite high (683 and 222 GWh respectively) due to the monthly distribution of the hydropower generation and the electricity consumption of the country.
The seasonal nature of both hydropower generation and electricity consumption created excessive generation in the summer months and a gap in the winter of 2010 (chart 3). In other years, the gap was even more pronounced.
This seasonal pattern can also help explain another reason why hydropower generation has not been increasing as fast as hoped: sluggish investment. From the investors’ point of view, the excess supply during the summer months is problematic. In this period, in which new HPPs would generate the highest amount of electricity they are going to meet very tough competition domestically from the already existing HPPs (old, large, often fully amortized, which are operating at very low costs). This lowers the expected profitability of investments in new HPPs (which could be increased only by a substantial increase in the demand for Georgian electricity in the region) and might explain the slower than expected realization of the planned investments, despite the signed memoranda.
In the second part of our article, we will argue that even putting aside the concerns about the profitability of new power plants, additional investments in new Hydro Power Plants (HPPs) seem not to be an effective way to close the gap in winter, especially considering the steadily growing consumption. Wind power, however, yields the potential to alleviate the seasonality problem and the difficulties deriving from it.