სტატიის პირველ ნაწილში ჩვენ შევნიშნეთ, რომ ჰიდროგენერაციას მკვეთრად გამოხატული სეზონური ცვალებადობა ახასიათებს. ასევე დავასკვენით, რომ სეზონურობა ზღუდავს ჰესების ახალი პროექტების მომგებიანობას, ვინაიდან გამომუშავების უმეტესი წილი მოდის იმ პერიოდზე, როცა ელექტროენერგია შედარებით იაფია და მხოლოდ მცირე ნაწილის გამომუშავება ხდება მაშინ, როცა ელექტროენერგია ძვირია.
სეზონურობა სხვა პრობლემასაც ქმნის, რის გამოც ახალი ჰესების, როგორც საქართველოს კონკრეტული ენერგეტიკული პრობლემის გადაჭრის გზის, პოტენციალი შეზღუდულია.
მე-4 გრაფიკზე წარმოდგენილია მარტივი პროექცია 2020 წლისათვის: 2010 წლის ჰიდროგენერაციაზე დამატებულია სამი ყველაზე დიდი პოტენციური ჰესის (ხუდონი, ნამახვანის კასკადი და ფარავანი ჰესი, 1211 მვ ჯამური დადგმული სიმძლავრით) პოტენციური გამომუშავება და შედარებულია 2020 წლის ელექტროენერგიის მოხმარებასთან (პროგნოზი გაკეთებულია მოხმარების საშუალოდ წლიური 3%-იანი ზრდის დაშვებით).
აღნიშნული სცენარი საკმაოდ ოპტიმისტურია: უპირველეს ყოვლისა, ჩვენ ვუშვებთ, რომ უკვე არსებული ჰესები შეინარჩუნებენ 2010 წლის გენერაციის (რეკორდულ) დონეს. ამავე დროს ელექტროენერგიის მოხმარების 3% წლიური ზრდა სინამდვილეში ოდნავ ნაკლებია ზრდის იმ ტემპზე რაც 2007–2012 წლებში დაფიქსირდა. და მაინც, მიუხედავად ამ ოპტიმისტური დაშვებებისა, პროგნოზირებული ზამთრის დეფიციტი მაინც იზრდება, ისევე როგორც ზაფხულის ჭარბი გენერაცია.
ახალი პატარა ჰესები ზამთრის დეფიციტის აღმოსაფხვრელად არცთუ ეფექტურია. რეზერვუარებში წყლის დაგროვების საშუალების გარეშე, მათი გამომუშავება ზამთრის თვეებში კიდევ უფრო მკვეთრად ეცემა, ვიდრე რეზერვუარიანი დიდი ჰესების შემთხვევაში.
ზამთარში ელექტროენერგიის მოხმარებასა და ჰიდროგენერაციას შორის არსებული (და მზარდი) სხვაობა და ელექტროენერგიის ცვალებადი წლიური გამომუშავება, ინტეგრირებული რეგიონალური ბაზრის (რაც საიმედო გზა იქნებოდა როგორც ზამთრის დეფიციტის დაფარვის, ასევე ზაფხულის სიჭარბის ასათვისებლად) არარსებობის პირობებში, შესაძლოა ხსნიდეს იმ ფაქტს, თუ რატომ იწყებს საქართველოს მთავრობა დასახული მიზნების მისაღწევად ალტერნატიული გზების ძიებას.
ზემოთ განხილული ასპექტებიდან გამომდინარე, პრობლემის გადაჭრის გზა გამომუშავების ისეთი სეზონურობის მქონე განახლებადი ენერგიის წყაროს პოვნაშია, რომელსაც შეუძლია ჰიდროენერგიის შემავსებლის მოვალეობა გასწიოს, ანუ ელექტროენერგიას უმეტესწილად გამოიმუშავებდეს ზამთარში. ამ ეტაპზე, ამ მხრივ, ქარის ენერგია ყველაზე უფრო იმედისმომცემ ალტერნატივად ჩანს.
ქარენერგოს (ქარის ენერგიის მეცნიერული ცენტრი თბილისში) მიერ შედგენილი ქარის ატლასის მიხედვით, საქართველოს ქარის ენერგიის საკმაოდ დიდი პოტენციალი აქვს. თუმცა, ქარის ენერგიის სასარგებლოდ ყველაზე მეტად სწორედ ის მეტყველებს, რომ ქარის სადგურებისათვის ყველაზე გამოსადეგ ადგილებში ქარი უფრო მძლავრად ზამთარში ქრის, ანუ როცა ჭარბი მოთხოვნა გვაქვს და, შესაბამისად, ელექტროენერგიის ფასებიც ყველაზე მაღალია. აქედან გამომდინარე, ოპტიმალურად განლაგებულ ქარის სადგურებს უფრო მეტად შეუძლიათ შეავსონ განახლებადი ენერგიის დეფიციტი და უფრო ეფექტიანად დაეხმარონ ქვეყანას იმ გრძელვადიანი მიზნის მიღწევაში, რაც ელექტროენერგიის იმპორტსა და თბოელექტროგენერაციაზე (რომელიც თავის მხრივ იმპორტირებულ ბუნებრივ გაზზეა დამოკიდებული) დამოკიდებულების შემცირებას გულისხმობს.
ქვეყნის ელექტროენერგეტიკული სექტორის დამოუკიდებლობაში ქარის ენერგიის პოტენციური წვლილის საილუსტრაციოდ, ჩვენს გაანგარიშებებზე დაყრდნობით მოყვანილია გრაფიკი 5. მე–4 გრაფიკისაგან განსხვავებით, მე–5 გრაფიკზე ნაჩვენებია, თუ რა შეიძლება მოხდეს, თუ საქართველო ააგებს საჭირო ქარის სადგურებს (1270 მვ ჯამური დადგმული სიმძლავრით) დიდი ჰესების ნაცვლად* (რომელთა ჯამური დადგმული სიმძლავრე 1211 მვ–ია). ყველა სხვა პროექცია იგივეა, რაც მე–4 გრაფიკზე იყო.
ქარის ენერგიაში ინვესტიციას სამომავლოდ შესაძლოა კიდევ ერთი უპირატესობა ქონდეს. შესაძლოა დადგეს დრო, როდესაც საქართველო დაიწყებს უკუაქაჩვის სისტემების დაყენებას თავისი ჰესების რეზერვუარებზე. ეს მოწყობილობა ახდენს ცვალებადი გამომუშავების მქონე განახლებადი ენერგიის წყაროების (მაგალითად ქარის) ჭარბი ელექტროენერგიის დაგროვებას ამ ელექტროენერგიის გამოყენებით წყლის ისევ უკან რეზერვუარში აქაჩვის გზით, როცა მოთხოვნა ელექტროენერგიაზე დაბალია. ეს საშუალებას იძლევა, იგივე წყალი კვლავ გამოვიყენოთ ელექტროენერგიის გამომუშავებისათვის, როცა მოთხოვნა მაღალია. ჯერჯერობით უკუაქაჩვის ტექნოლოგია საქართველოში არ გამოიყენება მისი სიძვირის და ასევე არსებულ ვითარებაში მისი ნაკლებადეფექტიანობის გამო: მცირე ჰესების მიერ ზაფხულში გამომუშავებული ელექტროენერგიის დაგროვება ბევრად უფრო ძნელია, რადგან ამ დროს რეზერვუარები ძირითადად სავსეა და დამატებით წყლის დასაგროვებელი ადგილი ნაკლებად რჩება. სამაგიეროდ, ზამთარში, როცა რეზერვუარებში უფრო მეტი თავისუფალი ადგილია, უკუაქაჩვის გამოყენება ქარის ენერგიის (მაგალითად ღამით გამომუშავებულის) დაგროვების საკმაოდ კარგი საშუალება იქნება. შედეგად, ზამთარში, საჭირო დროს (მაგალითად დღისით), ამ რეზერვუარების ჰესები უფრო მეტი ელექტროენერგიის გამომუშავებას შეძლებენ.
ცხადია, ქარის ენერგიის განვითარებას ბევრი ისეთი სირთულე ახლავს თან, როგორიცაა გამომუშავების ცვალებადობა, უმართავობა და დაგროვების შეუძლებლობა (დაგროვების დამხმარე სისტემების გარეშე). თუმცა, ქარის ენერგიის გლობალური ტენდენციები იმაზე მიანიშნებს, რომ ამ სირთულეების დაძლევა შესაძლებელია იმ ქვეყნებშიც კი, სადაც ქარის ენერგიაზე ქვეყნის გამომუშავების საკმაოდ დიდი წილი მოდის.
საქართველოში ქარის ენერგიაში ინვესტიციების არარსებობა გამოწვეული იყო მაღალი საწყისი დანახარჯებითა და სეხელმწიფოს მხრიდან ხელშეწყობის არარსებობით. თუმცა, ქარის ენერგიის გლობალური ტენდენციებისა და საქართველოს ელექტროენერგეტიკული ბაზრის ევოლუციის გათვალისწინებით, უკვე დროა მოვემზადოთ ხვალინდელი დღისათვის შესაბამის განათლებაში, სათანადო კვლევებში და საპილოტე პროექტებში ინვესტირებით.
როგორც ჩანს, სწორედ ამ მიმართულებით აქვს გეზი აღებული საქართველოს მთავრობასაც. ამა წლის 17 ივლისის პრესკონფერენციაზე, საქართველოს ენერგეტიკის მინისტრმა, კახა კალაძემ, განაცხადა მთავრობის გადაწყვეტილების შესახებ ქარის სადგურების მშენებლობის წამოწყების თაობაზე. ეს ახალი ნაბიჯია საქართველოსთვის თავისი მიზნების მისაღწევად: მიაღწიოს დამოუკიდებლობას ელექტროენერგეტიკულ სექტორში და ჩამოყალიბდეს ელექტროენერგიის ექსპორტიორად.
* უნდა აღინიშნოს, რომ ამით ჩვენ არ ვეწინააღმდეგებით საერთოდ ახალი ჰესების მშენებლობას, არამედ უბრალოდ ხაზს ვუსვამთ, თუ რა უპირატესობის მოტანა შეუძლია საქართველოსთვის წყლისა და ქარის ენერგიების კომბინირებას.

In the first part of our article, we pointed out that electricity generation by hydropower is subject to strong seasonal variations. We argued that the seasonality of hydropower reduces the profitability of new plants, as they deliver the highest output in the time of the year when electricity is relatively cheap anyway, while they produce rather little when electricity is expensive.
There are other problems why the potential of additional hydropower plants to solve Georgia’s energy problem is limited.
Chart 4 shows a simple projection for 2020: The prospective generation of three large HPP projects (Khudoni HPP, Namakhvani Cascade, and Faravani HPP with a total potential installed capacity of 1661 MW) is added to the hydropower generation of the year 2010 and is compared to the projection of electricity consumption in 2020 (assuming 3% growth per annum).
This scenario is quite optimistic: First of all, we are assuming that existing hydropower will maintain the 2010 level of production (the highest so far recorded). Secondly, the assumed growth rate of electricity consumption (3%) is slightly lower than the growth rate observed in the period 2007-2012. Interestingly enough, despite these assumptions, the predicted winter gap is increasing, as well as the excess generation in summer.
New small HPPs will not be able to make much difference as far as the winter gap is concerned. Without the ability to collect water in dams, their generation capacity in winter months is reducing even more sharply than in the case of large HPPs with dams.
The persistence (and the potential increase) of a gap between generation and consumption in winter and the volatility in the generation of electricity during the year, in absence of an integrated regional electricity market capable of absorbing excess production and covering for the winter gap in a reliable way and at reasonable prices, explains why the Georgian government seems to be starting to consider a number of alternative ways to achieve the planned goals.
Considering the points raised above, a possible solution seems to be the identification of a renewable energy source with a pattern of generation complementary to that of hydropower generation, able to generate electricity mostly in winter. Wind power, at this stage, appears to be the most promising alternative.
According to the Wind Atlas data produced by the Karenergo (a Wind Energy Scientific Center based in Tbilisi), Georgia has a considerable wind energy generation capacity. The strongest argument in favor of wind energy, however, is that in a majority of the most promising wind sites winds are blowing harder in winter, when the excess demand and electricity prices are the highest. Consequently, optimally placed wind farms can fill the gap in green energy production, contributing in a more effective way to the government’s long-term objective to reduce the country's dependence on electricity imports and thermopower (which itself depends on imported gas).
To demonstrate the potential benefit of wind power in terms of electricity sector independence, we produced Chart 5 based on our calculations. In contrast to chart 4, chart 5 shows what could happen if Georgia built appropriate wind farms (with a total potential installed capacity of 1270 MW) instead of HPPs (total installed capacity of 1661 MW). All other projections are similar to those from Chart 4.
Investing in wind generation might have one more potential benefit. At some point, Georgia might want to start building "pumped-storage" reservoirs for some of its dams. These devices are storing excess (otherwise non-storable) electricity produced by variable renewable sources (such as wind) by using it to pump the water up into the reservoirs when demand is low. In this way, the same water can be used when the demand is high. So far, the "pump-storage" technology has not been utilized in Georgia since excess electricity produced by small HPPs in summer months could not be stored for lack of spare storage capacity (water reservoirs are quite full in summer). This technology could be instead easily employed to store excess wind electricity (e.g. at night) when reservoirs are half-empty during the winter. The result would be higher daily production by both HPPs and wind farms.
Clearly, wind energy development faces many technical challenges such as variability, dispatch-ability, and storability. However, the global trends in wind energy generation provide evidence that these challenges can be successfully addressed even in countries where wind accounts for a relatively large share of total electricity production.
So far the main reasons for the lack of investment in wind generation in Georgia have been the high level of startup costs and the lack of support from the government. Yet, considering global trends in wind energy technology and the evolution of the Georgian electricity market it may be high time to prepare for tomorrow by investing in relevant education, experimental wind farms, and pump storage facilities.
This seems, indeed, to be the direction taken by the Georgian Government. At a press conference on July 17, the Minister of Energy Kakha Kaladze announced the intention of the government to embark on the construction of wind power plants. A new step in the path that should lead Georgia to independence in the electricity sector and, in the intention of the government, to become a major electricity exporter in the region.