ადამიანები მოზრდილ თანხებს ხარჯავენ ყველაზე ფასეული აქტივის – სიცოცხლის, ხშირად მხოლოდ რამდენიმე კვირით ან თვით, გასახანგრძლივებლად. სწორედ ცხოვრების წლების დაკარგვისადმი შიშის გამო, პატიმრობა და სიკვდილით დასჯა ყველა დროისა და კულტურის დასჯის ყველაზე ფართოდ გამოყენებულ ფორმებს წარმოადგენდა. ამ ფონზე გასაოცარია, რომ სიცოცხლის ხანგრძლივობის საკითხი სრულიად უგულებელყოფილია პოლიტიკურ დებატებში.
მსოფლიო მოსახლეობის 2010 წლის ევროკავშირის გამოკვლევის თანახმად, ქართველის სიცოცხლის მოსალოდნელი ხანგრძლივობა დაბადებისას საშუალოდ 73 წელს შეადგენდა და ამ მაჩვენებლით საქართველო მსოფლიო რეიტინგში 83-ე ადგილს იკავებდა. ეს მაშინ, როცა რეიტინგის ლიდერ ქვეყნებში შვეიცარიასა და იაპონიაში სიცოცხლის მოსალოდნელი ხანგრძლივობა, შესაბამისად 82 და 83 წელს აღწევდა.
ათწლიანი განსხვავება სიცოცხლის მოსალოდნელი ხანგრძლივობის საშუალო მაჩვენებლებს შორის ნამდვილად შემაშფოთებელია. რომელიმე ქართველს დანაშაულის ჩადენის გარეშე 10 წლის ციხეში გატარება რომ მოუწიოს, ალბათ მთავრობის წინააღმდეგ აჯანყება მოხდება. თუმცა, არავინ ჩანს დიდად შეწუხებული იმ ფაქტით, რომ მთელი მოსახლეობის სიცოცხლის ხანგრძლივობა ჯანმრთელობის პრობლემების გამო იმავე 10 წლით მცირდება.
სიცოცხლის მოსალოდნელ ხანგრძლივობაზე ბევრი ცვლადი ახდენს გავლენას. რა თქმა უნდა, მნიშვნელოვანია შემოსავლის ფაქტორიც. საქართველოსნაირ დაბალშემოსავლიან ქვეყანას არ შეუძლია იმავე მოცულობის რესურსების მიმართვა ჯანმრთელობაზე, რამდენიც შვეიცარიას ან იაპონიას. თუმცა, ჯანდაცვის როლი სიცოცხლის მოსალოდნელ ხანგრძლივობაში გადაჭარბებით არ უნდა შევაფასოთ. მაგალითად, აშშ-ში ერთ ადამიანზე ჯანმრთელობის დანახარჯი 40%-ით აღემატება საშუალო განვითარებული ქვეყნის დანახარჯს, მაგრამ ამის მიუხედავად, აშშ-ში სიცოცხლის მოსალოდნელი ხანგრძლივობა მხოლოდ 78 წელი იყო და რეიტინგში მე-40 ადგილს იკავებდა.
როგორც ჩანს, ადამიანის ცხოვრების წესთან დაკავშირებული ისეთი ფაქტორები, როგორიცაა კვება და ვარჯიში, უფრო მნიშვნელოვანია, ვიდრე ჯანდაცვაზე გაწეული დანახარჯების მოცულობა. სხვაგვარად რომ ვთქვათ, ნაკლებად მდიდარ ქვეყნებსაც შეუძლიათ ამ თვალსაზრისით ეფექტური პროგრამების შემუშავება განათლების, ინფორმაციული კამპანიების, პარკებისა და რეკრეაციული ზონების მეშვეობით ჯანმრთელი ცხოვრების წესის წახალისებით.
დაბოლოს, სახელმწიფოს მიერ რეგულირებული გარემოს დაცვა ასევე მნიშვნელოვანია ადამიანის ჯანმრთელობისთვის. თბილისში, საავტომობილო მოძრაობით გამოწვეული ძლიერი დაბინძურება არის ერთ-ერთი იმ პრობლემათაგანი, რომელიც უნდა იყოს საზოგადოებრივი განხილვის საგანი.
ატმოსფერული ჰაერის დაბინძურების ძირითად წყაროს სატრანსპორტო საშუალებები წარმოადგენს. საქართველოს გარემოს და ბუნებრივი რესურსების დაცვის სამინისტროს მონაცემებით, ავტომობილების წილი ქვეყნის მთლიან გამონაბოლქვში 71%-ს შეადგენს. სატრანსპორტო საშუალებები ჰაერს ძირითადად ნახშირჟანგით, ნახშირწყალბადით, აზოტით, გოგირდის ორჟანგითა და შავი ნახშირბადით აბინძურებენ. მტვრის წვრილი ნახშირბადის შემცველი მავნე ნაწილაკები ფილტვების გავლით სისხლძარღვებში აღწევს.
გრაფიკზე ასახულია სუნთქვის ორგანოთა დაავადებების ზრდადი ტენდენცია საქართველოში ბოლო 13 წლის განმავლობაში. იმის მიუხედავად, რომ 2009 წლიდან მკვეთრად მაღალი მონაცემები სოფლის ექიმების დამატებითაა გამოწვეული, რესპირატორულ დაავადებათა მზარდი რიცხვი მაინც აშკარა და შემაშფოთებელია.
გაერთიანებული სამეფოს გარემოსდაცვითი აუდიტორული კომიტეტის 2010 წლის კვლევის მიხედვით, ჰაერის ხანგრძლივ დაბინძურებას ცხოვრების ხანგრძლივობის 9 წლით შემცირებაც კი შეუძლია. შესაბამისად, ჰაერის დაბინძურების წინააღმდეგ ბრძოლას აქვს პოტენციალი შეამციროს საქართველოსა და შვეიცარია/იაპონიას შორის სიცოცხლის ხანგრძლივობებს შორის არსებული განსხვავება.
ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის 2013 წლის პრესრელიზში ნათქვამია, რომ „ჰაერი, რომელსაც ვსუნთქავთ, შეიცავს კიბოს გამომწვევ ნივთიერებებს“ და ამასთანავე ხაზგასმით აღნიშნულია, რომ ჰაერის დაბინძურება არის „ადამიანებში კიბოს გამომწვევი ძირითადი მიზეზი“. პრესრელიზის ავტორთა მტკიცებით, 2010 წელს ჰაერის დაბინძურებამ მსოფლიოში 223,000 ადამიანის სიკვდილი გამოიწვია, ფილტვის კიბოს დიაგნოზით.
უდავოა, რომ ქართველებიც საკმაოდ მაღალ ფასს იხდიან „ავტომობილობისთვის“ საკუთარი ცხოვრების წლების სახით.
თბილისში მოძრავი ავტომანქანების უმეტესობა ტექნიკურად გაუმართავია და დიდი რაოდენობით საწვავს მოიხმარს. ძველ მანქანებს ხშირ შემთხვევაში არც აქვს ან, თუ აქვს, სიძველის გამო არ მუშაობს კონვერტერი (იგივე გარდამქმნელი), რომელიც ზოგიერთი მავნე ნივთიერების გამოყოფას შეამცირებდა. კონვერტერის გამართული ფუნქციონირებისათვის მისი პერიოდული ცვლა და ტყვიის შემცველი საწვავის არიდებაა საჭირო. ექსპლუატაციის ამ წესებს კი თითქმის არავინ იცავს საქართველოში. გარდა ამისა, თბილისში ბევრი ავტომობილი მუშაობს დიზელის ძრავზე, რომელსაც გარდამქმნელი არ უმონტაჟდება და შესაბამისად, ამ მანქანებსაც შეაქვთ თავიანთი მოზრდილი წვლილი მავნე ნაწილაკების გამოყოფაში.
მიუხედავად ზემოთქმულისა, ამ პრობლემის გადაჭრა დიდი ალბათობით ვერ მოხერხდება ქართველი მომხმარებლების იძულებით განაახლონ თავიანთი ავტომობილები მაშინ, როცა ბევრი პურის ფულსაც ძლივს შოულობს. ამგვარი მიდგომა იქნებოდა როგორც მიუღებელი, ასევე შეუძლებელი განსახორციელებლად.
მანქანების რაოდენობის შემცირება თბილისის ქუჩებში პრობლემის გადაჭრის უფრო მარტივი გზა იქნებოდა, ნაკლები საზოგადოებრივი დანახარჯებით. საქსტატის მიხედვით, საქართველოში 2012 წლის ბოლოს 831 600 ათასი ავტომობილი იყო რეგისტრირებული: აქედან 78 500 — სატვირთო, 51 200 — ავტობუსი, 29 000 — „სპეციალური დანიშნულების“ და 672 700 — მსუბუქი ავტომანქანა. ქვემოთ მოყვანილი გრაფიკი გვიჩვენებს საქართველოში რეგისტრირებული მანქანების განაწილებას დინამიკაში. მნიშვნელოვანია, რომ 2006 წლიდან 2012 წლამდე რეგისტრირებული ავტომობილების რიცხვი 60%-ით გაიზარდა.
თბილისში ჰაერის ხარისხი მკვეთრად გაუმჯობესდებოდა, ხალხს საკუთარი მანქანების ნაცვლად საზოგადოებრივი ტრანსპორტით გადაადგილების სტიმული რომ ჰქონდეს. ამის მისაღწევად შესაძლებელია ქალაქში პარკირებისათვის განკუთვნილი სივრცის შეზღუდვა და დაყენების წესების დამრღვევთა ავტომობილების გადაყვანის მკაცრი რეგულირება ერთდროულად. პრობლემის გადაწყვეტის კიდევ ერთი გზა მთავარ გამზირებზე ქვეითთა გადასასვლელებისა და შუქნიშნების არსებობა და იმის გაკონტროლებაა, რომ მძღოლები პატივს სცემდნენ ფეხით მოსიარულეთა უფლებებს. ასევე შესაძლებელია რუსთაველის გამზირზე მანქანების მოძრაობის სიჩქარის 30 კმ/სთ-მდე შეზღუდვა, რაც არამარტო დაბინძურებას შეამცირებდა, არამედ ტერიტორიას მეტ სიმყუდროვესაც შესძენდა.
შესაძლებელია გადაადგილების ალტერნატიული ფორმების გამოყენებაც, ისეთების, როგორიცაა სწრაფი მოძრაობის სპეციალური ზოლები ავტობუსებისა და სამარშუტო ტაქსებისათვის. საჭიროა ფეხით მოსიარულეთა უფლებების დაცვაც და შეიძლება ველობილიკების მოწყობაც. გრძელვადიან პერიოდში კი, ტრამვაის ხაზების აღდგენა და მეტროსადგურების რაოდენობის გაზრდაც არ იქნებოდა ცუდი აზრი.
კიდევ ერთი მიდგომაა ქალაქის გამწვანება, როგორც გარკვეულწილად ჰაერის გასუფთავებისა და ჟანგბადის წყარო.
ყველაფერი ეს არამარტო გააუმჯობესებდა ჰაერის ხარისხს და შეამცირებდა ჯანმრთელობასთან დაკავშირებულ ხარჯებს, არამედ თბილისს საცხოვრებლად უფრო მიმზიდველ ქალაქადაც გადააქცევდა.

Lifetime is one of the most precious assets. People are paying huge amounts of money to extend their lifespans, sometimes for gaining only weeks or months. And imprisonment and the death penalty is so widely applied punishments throughout all cultures and ages because people are scared off by the prospect of losing their life. As lifetime is such a valuable good, it is surprising that it is largely ignored in the policy debate.
According to the World Populations Prospects report, published in 2010 by the United Nations, Georgians have a life expectancy at birth of 73 years. With this value, the country is on rank 89 in the list. In contrast, the life expectancy in Switzerland is almost 82 years and in Japan, it is even 83 years.
10 years difference in the average life expectancy is a disturbingly high value. If the average Georgian would have to spend 10 years of their lives in prison (without being guilty), there would definitely be a huge outrage and maybe a rebellion against the government. Yet ending one’s life 10 years short of its potential due to health reasons is the same reduction in a lifetime, but nobody seems to be particularly upset about this.
There are many factors that influence life expectancy. Of course, there is a money issue. Low-income countries like Georgia cannot allot as many resources to health care as Switzerland and Japan. Yet the importance of the health care system for life expectancy should not be overestimated. The USA has the highest per capita spending on health, about 40% more than comparable industrial countries, but with a life expectancy of 78 years, they just achieve a pathetic 40th place in the ranking.
Factors related to the lifestyles of people, like nutrition habits and the frequency of doing sports, seem to be more important than the amount of money given to the health system. In lifestyle matters, also less wealthy governments can adopt effective policies. Education, information campaigns, and providing access to recreational areas can be instrumental in fostering a healthy lifestyle.
Finally, environmental protection, which is largely under government control, can be equally critical for the health of people. There is a multitude of examples illustrating this connection. In Tbilisi, the heavy pollution due to car traffic is something one should speak about.
Ambient air pollution in Tbilisi is primarily caused by vehicles. According to the Ministry of Environment and Natural Resources Protection, vehicles account for 71% of overall emissions in urban areas. The poisonous substances are carbon monoxide, hydrocarbons, nitrogen, sulfur dioxide, and black carbon. The treacherous particulates, dust particles that are so fine-grained that they can get through the lungs into the bloodstream, are also primarily made up of carbon.
The graph shows how the number of health problems related to the respiratory system increased within the last 13 years. The jump in 2009 is due to an extension of the database, but also without that increase, the upward trend is clearly visible.
According to a 2010 study of the United Kingdom Environmental Audit Committee, long-lasting exposure to air pollution can reduce lifetime by up to 9 years. Assuming this is correct, fighting pollution yields the potential to considerably reduce the lifespan gap between Georgia and Switzerland/Japan.
Referring to the global situation, a press release of October 2013 of the World Health Organization states that “the air we breathe has become polluted with a mixture of cancer-causing substances just about everywhere.” And air pollution is “the major cause of cancer among humans” (emphasis by the authors of this article). The press release asserts that in the year 2010, air pollution caused 223,000 lung cancer fatalities worldwide.
Without any doubt, the lifetime price Georgians pay for their automobility is high.
Most of the cars driving in Tbilisi’s streets are technically outdated and consume overly much fuel. Very old vehicles do not even have a catalytic converter, a device that reduces some of the harmful emissions. Even cars with catalytic converters may be so old that the operating period of the converter has expired. A converter needs to be replaced after some years, and it becomes dysfunctional when fueled with leaded gasoline. In addition, there are also many diesel engines in Tbilisi, which are the main emitters of hazardous particulates. Catalytic converters cannot be installed in diesel engines.
Nevertheless, it is doubtful whether the problem should be approached by forcing Georgians to upgrade their cars. Many people barely make ends meet, and it may be improper and politically infeasible to force them to buy newer cars.
Another option, namely reducing the number of cars in the streets of Tbilisi, can be achieved much easier and without social costs. According to GeoStat, there were 831,600 registered vehicles in Georgia at the end of 2012, of which 78,500 were trucks, 51,200 buses, 29,200 “special cars”, and 672,700 ordinary cars. The chart below shows the composition of the Georgian vehicle fleet for different years. It is striking that the number of cars increased by more than 60% between 2006 and 2012.
For improving the air quality in Tbilisi, the easiest way would be to incentivize people to enter the city with public transport instead of using their private cars. To that end, one could limit the parking space in the city area and consistently tow away cars that break the rules. One could have pedestrian crossings and traffic lights along the main avenues, and enforce that these are respected by the drivers. One could force cars to drive more slowly – imposing a speed limit of 30 km/h on Rustaveli Avenue would both reduce pollution and make the boulevard much cozier.
At the same time, one could enhance alternative forms of mobility, for example by reserving special lanes for busses and marshrutka, allowing them to go faster than private cars. The police could start to enforce pedestrian rights, and there could be bicycle paths. In the long run, one could reestablish a light rail network and expand the Tbilisi Metro.
Another approach would be to have more green areas in Tbilisi. Green spaces somewhat filter the air, and they are sources of oxygen.
All these measures would not only improve the air quality in Tbilisi and reduce the associated health costs but also make Tbilisi a more livable and attractive city.