სტრატეგიული კვლევის საჭიროება
როდესაც რომელიმე ქვეყანა სტრატეგიულ კვლევებს ახორციელებს, შედეგებს მთელი კაცობრიობა იმკის. მართალია ფუნდამენტური კვლევების შედეგად მიღებულ ცოდნას პირდაპირი გამოყენება არ აქვს, მაგრამ სწორედ მასზე დაყრდნობით ხდება საწარმოო ინოვაციების დანერგვაც. ვრცელდება რა საერთაშორისო ჟურნალების მეშვეობით, ფუნდამენტური ცოდნა პოტენციურად ხელმისაწვდომია ყველასთვის ანუ ნებისმიერ საზოგადოებას შეუძლია მისი ყოველგვარი დანახარჯის და რაც მთავარია, საკუთარ კვლევაში ინვესტირების გარეშე გამოიყენება.
ფუნდამენტურის მსგავსად, გამოყენებითი კვლევების აბსოლუტური მონოპოლიზებაც შეუძლებელია. ამის მაგალითად გამოდგება ზოგიერთი აზიური ქვეყანა, მათ შორის ჩინეთი, რომლის ეკონომიკური წარმატებაც დიდწილად ევროპისა და ჩრდილოეთ ამერიკის ტექნოლოგიურმა განვითარებამ განაპირობა. სამრეწველო და საინჟინრო ჯაშუშობის მეშვეობით, ჩინელმა მიმბაძველებმა მოახერხეს დაწეოდნენ მსოფლიოს მოწინავე მწარმოებლებს სხვადასხვა საქონლის წარმოებაში. საერთაშორისო საპატენტო კანონმდებლობა უძლურია (რამდენიმე მიზეზის გამო, რომლებსაც აქ არ განვიხილავთ) ინტელექტუალური საკუთრების დაცვის საკითხში, განსაკუთრებით კი მაშინ, როცა დამნაშავეს ზურგს მისივე სახელმწიფო უმაგრებს. შედეგად, დასავლეთში კვლევაზე დახარჯული ფული აზიელი კონკურენტებისთვის ერთგვარი სუბსიდია აღმოჩნდა.
მაშ, საერთოდ რა საჭიროა, რომ საზოგადოებამ რაიმე ტიპის რესურსი დახარჯოს კვლევაზე?
ამისათვის სულ ცოტა სამი მიზეზი არსებობს. პირველი არის ის, რომ მნიშვნელოვანია მოსახლეობა იყოს განათლებული, რადგან გონიერი ხალხის გარეშე სხვისი აღმოჩენების (მიღწევების) ათვისებაც კი შეუძლებელი იქნებოდა. უნივერსიტეტის პროფესორებიც კი, რომლებიც კვლევებში არ მონაწილეობენ, ადვილად ჩამორჩებიან ხოლმე მათსავე სფეროში მიღწევებს და კარგავენ მსოფლიო სამეცნიერო დებატებში მონაწილეობის შესაძლებლობასაც. შესაბამისად, ისინი ვერც თავიანთი სტუდენტებისთვის მოახერხებენ თანამედროვე მიღწევები სწავლებას. სწორედ ეს იდეა იდგა  ვილჰელმ ჰუმბოლდტის „სწავლებისა და კვლევის ერთობლიობის“ ძირითადი კონცეფციის მიღმა XIX საუკუნეში.
მეორეც, მიუხედავად იმისა, რომ სხვებს შეეძლებათ იმის გადაღება, რასაც შენს ქვეყანაში გამოიგონებენ, შენ მაინც იქნები პირველი, რომელსაც ამ ცოდნაზე ხელი მიუწვდება. ევროპული და ამერიკული ტექნოლოგიების გადაღებით, ჩინელებს შეუძლიათ მიუახლოვდნენ დასავლური კომპანიების სიმაღლეებს, თუმცა ვერასოდეს შეძლებენ გაასწრონ მათ. კოპირება ხელმისაწვდომს ხდის ახალ ტექნოლოგიებს, მაგრამ მოგვიანებით. მაგალითად, მაღალტექნოლოგიურ წარმოებაში, ერთი ან ორი წლით ჩამორჩენა დიდი განსხვავებას იძლევა.
და მესამე, რომელზეც ჩვენ ამ სტატიაში უფრო დეტალურად ვიმსჯელებთ, არის ის, რომ შეიძლება არსებობდეს სტრატეგიული კვლევების საჭიროება. იმისათვის, რომ ეს იდეა უკეთ გავიაზროთ, განვიხილოთ ბრაზილიის მაგალითი.
სპეციალური ცოდნა განსაკუთრებული საჭიროებებისთვის
გასული საუკუნის 50-იან და 60-იან წლებში ბრაზილიის სოფლებში სიღარიბე მძვინვარებდა. ხშირი იყო საკვების მიწოდების კრიზისებიც. ამ დროისთვის ქვეყანა მსოფლიოში ყავის ყველაზე მსხვილი ექსპორტიორი იყო, თუმცა ამავდროულად სხვა მრავალი საკვები პროდუქტის იმპორტიც უხდებოდა. ამის მიზეზი ნაწილობრივ იყო ის, რომ ყავის წარმოება ბრაზილიაში ხელოვნების დონეზე იყო აყვანილი, სოფლის მეურნეობის სხვა პროდუქტები კი არაეფექტიანად იწარმოებოდა. ქვეყნის აგრარული საწარმოო პროცესი ადაპტირებული არ იყო ტროპიკული კლიმატისა და ქვეყნის სხვა გეოგრაფიული თავისებურებების მიმართ და შედეგად, არსებული სახნავი მიწები ვერ აკმაყოფილებდა საკვებზე გაზრდილ შიდა მოთხოვნასა და ექსპორტს ერთდროულად. ექსპორტი კი ბრაზილიის ეკონომიკური განვითარების მთავარ მამოძრავებელ ძალად ითვლებოდა.
ბრაზილიას ძალიან სჭირდებოდა სპეციფიური ცოდნა, რომელიც ქვეყანას სახნავი მიწების რაოდენობის გაზრდის საშუალებას მისცემდა. თუმცა ამ შემთხვევაში სხვა ქვეყნის გამოცდილების გამოყენება შეუძლებელი იყო, რადგან მსგავსი კლიმატური პირობების მქონე სახელმწიფოები მასზე უფრო ღარიბები იყვნენ. ასე, რომ ვერავინ შექმნიდა ბრაზილიისთვის საჭირო ცოდნას, გარდა თავად ბრაზილიისა.
ამის გაანალიზების შემდეგ, ბრაზილიის ხელისუფლებამ დააარსა ბრაზილიის აგრარული კვლევების კორპორაცია (პორტუგალიურად, Empresa Brasileira de Pesquisa Agropecuaria  ანუ EMBRAPA). EMBRAPA სახელმწიფოს საკუთრებაშია და ექვემდებარება ბრაზილიის სოფლის მეურნეობის სამინიტროს. კორპორაციის ვებ-გვერდის მიხედვით, ორგანიზაციის მისიაა „უზრუნველყოს ბრაზილიის სოფლის მეურნეობის მდგრადი განვითარების ხელისშემშლელი პრობლემების გადაწყვეტა ცოდნისა და ტექნოლოგიების შექმნისა და გავრცელების მეშვეობით“. EMBRAPA სახელმწიფოსთვის სტრატეგიული მნიშვნელობის კვლევების კარგი მაგალითია. მაშასადამე, ეროვნული კვლევის აუცილებლობის ერთ-ერთი მთავარი მიზეზი ქვეყნის განსაკუთრებული ეკონომიკური საჭიროებებია.
1973 წელს EMBRAPA-ს შექმნის შემდეგ ბევრი რამ შეიცვალა. ცვლილებები სწრაფად არ მომხდარა, მაგრამ ამ დროისათვის შედეგები უკვე მკაფიოდ იკვეთება. კორპორაციამ დანერგა ინოვაცია, რომელმაც ბრაზილიის სავანა (cerrado) მწვანე სახნავ მიწად გადააქცია. EMBRAPA კი ტროპიკული სოფლის მეურნეობის სფეროში წამყვან კვლევით ცენტრად იქცა არა მარტო ბრაზილიის, არამედ მთელ მსოფლიოს მასშტაბით. ბრაზილიის ტროპიკულ მხარეებში სოფლის მეურნეობის პროდუქტების წარმოების დაწყებასთან ერთად, ქვეყანა არამარტო ყავის, არამედ ფორთოხლის წვენის, შაქრის, ქათმისა და საქონლის ხორცის მსხვილი ექსპორტიორიც გახდა (იხ. გრაფიკი 1).
ბრაზილიის აგრარული კვლევების კორპორაციის წარმატების შესახებ 2010 წელს გამოქვეყნებულ სამეცნიერო სტატიაში (Eliseu Alves, “Embrapa, a successful case of institutional innovation“, Revista de politica Agricola, 2010), ავტორი ხაზს უსვამს ხელისუფლების მხარდაჭერის როლს, განსაკუთრებით ორგანიზაციის ჩამოყალიბების საწყის ეტაპზე. პირველი თორმეტი წლის მანძილზე კორპორაციას მხოლოდ დაპირებების შეთავაზება შეეძლო. მიუხედავად ამისა, სახელმწიფო, რომელიც მოკლევადიანი ეკონომიკური სარგებლით არ იყო მოტივირებული, უბრალოდ აგრძელებდა მასშტაბურ ინვესტირებას EMBRAPA-ის ადამიანურ რესურსებსა და ინფრასტრუქტურის განვითარებაში.
დღესაც, კორპორაციას ძირითადი ფინანსური მხარდამჭერი სახელმწიფოა. გრაფიკი 2 ასახავს EMBRAPA-ს ბიუჯეტის შემადგენლობას წყაროების მიხედვით 2000-2009 წლებში. ხშირ შემთხვევაში სახელმწიფო კორპორაციის ბიუჯეტის 90-95%-საც კი აფინანსებს.
ბრაზილიის მსგავსად, ისრაელმაც მოახერხა წარმატებულად გაერთმია თავი სოფლის მეურნეობის გეოგრაფიული გამოწვევისათვის. ნეგევის უდაბნოში, რომელსაც ქვეყნის მთელი ტერიტორიის თითქმის ნახევარი უჭირავს, სახელმწიფო ძალისხმევით ფერმერობა განვითარდა. შედეგად კი, ებრაელი მკვლევარები მშრალ რეგიონებში სოფლის მეურნეობის საუკეთესო ექსპერტები გახდნენ მთელს მსოფლიოში.
და საქართველო?
2011 წელს საქართველოს ხელისუფლებამ სოფლის მეურნეობის განვითარება სტრატეგიულ პრიორიტეტად გამოაცხადა. მაშინდელი მთავრობის მიერ შემუშავებული ათპუნქტიან გეგმის „საქართველოს სტრატეგიული განვითარების  მოდერნიზაციისა და დასაქმებისათვის 2011 – 2015” მიხედვით, ქვეყნის მთავარი მიზანი ახალი სამუშაო ადგილების შექმნა და სოფლად მცხოვრები მოსახლეობის ცხოვრების ხარისხის გაუმჯობესებაა, რომელიც აგრარული სექტორის განვითარებით მიიღწევა. სოფლის მეურეობა აშკარად პრიორიტეტულია ახალი მთავრობისთვისაც.
დღესდღეობით საქართველომ 60-იანი წლების ბრაზილიის მსგავსი პოლიტიკური პრიორიტეტი დაისახა. თუმცა ბრაზილიისგან განსხვავებით, აქ სამეცნიერო კვლევების მნიშვნელოვნება უგულებელყოფილია და შესაბამისად, არც პოლიტიკურ დღის წესრიგში დგას. შესაძლოა, ქვეყნის გეოგრაფიული და მეტეოროლოგიური პირობებიდან გამომდინარე, ამგვარი საჭიროება საქართველოსთვის არც კი არსებობდეს. თუმცა ქვეყნის სოფლის მეურნეობაში ნამდვილად არსებობს უნიკალური პრობლემები, ოღონდ არა მაინცადამაინც გეოგრაფიული, არამედ უფრო ეკონომიკური ხასიათის. არ არსებობს სხვა ქვეყნებში მსგავსი ტიპის გამოცდილება, რომლის უბრალოდ კოპირებაც სოფლად სტრუქტურული გარდაქმნების სოციალურ შედეგებთან გასამკლავებლად გამოდგებოდა, რადგან საქართველოს სოციალური და კულტურული მახასიათებლები მართლაც რომ უნიკალურია. სიტუაცია კიდევ უფრო რთულადაა გეოპოლიტიკური თვალსაზრისით. რეგიონული კონფლიქტები აბრკოლებს სავაჭრო შესაძლებლობების რეალიზებას. საქართველო სხვა ქვეყნებს არც ინფრასტუქტურით ჰგავს.
ამიტომაც საჭიროა, რომ ქვეყანაში განიხილებოდეს არა სოფლის მეურნეობის, არამედ სოფლის მეურნეობის ეკონომიკის სტრატეგიული კვლევის სფეროდ გამოცხადების საკითხი. ეს დაეხმარება საქართველოს სოფლებს იმ დიდ გამოწვევებთან გამკლავებაში, რომლის წინაშეც უახლოეს მომავალში დადგება.

When a country engages in scientific research, the fruits are harvested by the whole of humanity. Fundamental research, generating knowledge without direct applications but needed for developing applications, is published in international scientific journals open to everybody. A society can exploit this knowledge without having to pay royalties or patent fees, and, most importantly, without investing in its own research facilities.
Yet even the results of applied research can hardly be monopolized. The economic fortunes of some Asian countries, in particular China, are built on technology developed in Europe and North America. Through reversed engineering and industrial espionage, the Chinese copycats managed to get close to the heels of the world’s most advanced producers of various commodities. For a couple of reasons that we will not discuss here, international patent laws are largely impotent to protect intellectual property when the delinquents are implicitly backed by their governments. Western research money was heavily subsidizing the Asian competitors.
Why should a society then allot resources to research at all?
There are at least three reasons. Firstly, it is essential to have a well-educated population. Without smart people, it will be impossible to even copy what others have discovered. Yet university professors who do not engage in research themselves quickly lose touch with the research frontier in their fields, and they will not be capable anymore to participate in the worldwide scientific debate. At this point, they also cannot teach their students the modern developments in their fields anymore. This insight was behind the concept of “unity of teaching and research”, propagated by Wilhelm von Humboldt in the 19th century.
Secondly, even though others can copy what you invent, you will be the first to have the knowledge available. By copying European and American technology, the Chinese could get close to the heels of Western companies, but they could not overtake them. Copying gives you access to new technology for free, but there is a delay. In particular, with regard to high-tech products, a lag of one or two years can make a huge difference.
Thirdly, and this is what we want to discuss in some detail, there may be a need for strategic research. In order to understand this idea, let us turn to a Brazilian example.
In the ’50s and ’60s of the last century, Brazil was suffering from rural poverty and frequent food supply crises. The country was the world’s main exporter of coffee, yet at the same time, Brazil needed to import huge amounts of other agricultural products in order to feed its population. While coffee was produced at the state of the art of the time, other goods were produced highly inefficiently, as Brazilian agricultural practices were not adapted to the tropical climate and various unique geographical conditions of the country. The available arable land could not sustain the increasing demand for food and allow for exports at the same time. Exports were deemed essential for the overall development of the Brazilian economy.
Brazil was in dire need of specific knowledge that would increase the amount of arable land, but those countries that faced similar conditions were even poorer and lacked the capacity to come up with technological solutions. So, nobody else would generate this knowledge if Brazil would not do it on its own.
Understanding this dilemma, the Brazilian government founded Empresa Brasileira de Pesquisa Agropecuaria (EMBRAPA), Portuguese for Brazilian agricultural research corporation. EMBRAPA is a state-owned company affiliated with the Brazilian Ministry of Agriculture. As stated on its website, the corporation’s mission is to “provide feasible solutions for the sustainable development of Brazilian agribusiness through knowledge and technology generation and transfer”. EMBRAPA is an example of strategic national research, tailored for the specific economic needs of a country.
Many things changed with the establishment of EMBRAPA in 1973. The changes were not rapid, yet in the long run, they were drastic. EMBRAPA introduced innovations to Brazilian agriculture that allowed to turn cerrado (the Brazilian savanna territory) into arable green land. EMBRAPA became the foremost center of expertise in tropical agriculture, not only in Brazil but worldwide. After agricultural production in the tropical areas of Brazil picked up, the country became one of the world’s main exporters of orange juice, sugar, coffee, chicken, and beef (see Chart 1).
The article ”Embrapa, a successful case of institutional innovation” by Eliseu Alves (published in Revista de Politica Agricola, 2010) emphasizes the importance of support from the federal government, in particular in the early stages of the institution. During the first twelve years of its existence, the corporation had to offer little more than promises. Nevertheless, the government, not forced to generate an economic return in the short run, invested in the human resources and the infrastructure of EMBRAPA on a large scale.
The government is still the major supporter. Chart 2 shows the compositions of EMBRAPA’s budgets in the years 2000 to 2009. In most years, the government provides 90-95% of the budget.
A similar story could be told about how Israel managed to successfully operate farms in the Negev, a desert that covers almost half of the country. In the course of these efforts, Israeli researchers became the world’s foremost experts on how to do agriculture in dry regions.
In 2011, the Georgian government recognized agriculture as one of the strategic priorities of the country. As it is written in the “10-Point Plan for Modernization and Employment 2011-2015” of the Government of Georgia, the main goal is to create new jobs and improve the quality of life in rural areas through upgrading Georgian agriculture.
While Brazil in the 60th and Georgia today had similar policy priorities, Brazil in their time understood the importance of scientific research, while in Georgia this aspect is not featured as prominently on the political agenda. And indeed, the geographical and meteorological circumstances in Georgia may not require tailored research on Georgian agriculture.
However, Georgia's agricultural sector does have unique problems. These are, however, more of an agricultural economics type. There is no blueprint available on how to deal with the social implications of structural changes in the rural regions, as Georgia’s social and cultural characteristics are rather unique. The situation is further complicated by the geopolitical complexities and various conflicts in the region, affecting possibilities for trade. Also in terms of infrastructure, Georgia is not a country like any other.
Therefore, it should be considered to declare not agriculture, but agricultural economics to be a field of strategic research in Georgia. This might help to cope with the huge challenges of Georgia’s rural regions that will come up in the near future.