2014 წლის პირველი იანვრიდან სომხეთი სრულიად ახალ საპენსიო სისტემაზე გადადის. ეს რადიკალური რეფორმა ემსახურება ორი პრობლემის მოგვარებას: ასაკოვან მოქალაქეთა შორის გავრცელებულ სიღარიბესა და ეკონომიკაში კაპიტალის ნაკლებობას. ანალოგიური პრობლემები არსებობს საქართველოშიც, სადაც სტანდარტული სახელმწიფო პენსია 150 ლარს შეადგენს, დაზოგვის დაბალი დონის გამო კი ქვეყნის ეკონომიკურ განვითარებას კაპიტალის მაღალი დანახარჯები აბრკოლებს. ასე რომ, ღირს თვალი გადავავლოთ ჩვენს მეზობელ სომხეთში მიმდინარე მოვლენებს. იქნებ ქართველი პოლიტიკოსებისათვის სასარგებლოც კი გამოდგეს მეზობლების გამოცდილების გათვალისწინება.
2014 წლის იანვრიდან სომხეთის საპენსიო სისტემას სავალდებულო დაფინანსების კომპონენტი დაემატება. 1974 წლის შემდეგ დაბადებული ყველა მოქალაქე ვალდებული იქნება მისი დაუბეგრავი ხელფასის 10% საპენსიო ფონდში გადარიცხოს, ხოლო 1974 წლამდე დაბადებულთათვის ახალ სისტემაში მონაწილეობა ნებაყოფლობითი იქნება. აღსანიშნავია, რომ ბენეფიციარი სრულად არ იხდის მისი შემოსავლის 10%-ს საპენსიო ფონდში. მოსახლეობის უდიდესი ნაწილი მისი შემოსავლის მხოლოდ 5%-ს გადაიხდის, ხოლო დანარჩენი 5% სახელმწიფოს მიერ დაფინანსდება. თავის მხრივ, სახელმწიფოს შენატანის ზედა ზღვარი თვეში 25 000 დრამს (62 აშშ დოლარი) შეადგენს, რაც 500 000 დრამის 5%-ს უდრის. მაშასადამე, მოქალაქე, რომლის ყოველთვიური შემოსავალიც 500 000 დრამს აჭარბებს, სახელმწიფოსგან 5%-ზე ნაკლებ სუბსიდიას იღებს. მაგალითად, თუ მოქალაქის ყოველთვიური შემოსავალი შეადგენს 600 000 დრამს (1 480 აშშ დოლარი), სახელმწიფო მხოლოდ 25000 დრამს (62 აშშ დოლარი) დაფარავს, დანარჩენი 35 000 დრამის (86 აშშ დოლარი) გადახდა კი თავად ბენეფიციარს მოუწევს.
მთავრობა არ იღლება რიგითი სომხებისათვის ახალი სისტემის უპირატესობების აღნიშვნით. წარსულისა და საქართველოსაგან განსხვავებით, ამიერიდან სომხეთში პირდაპირი კავშირი იარსებებს პიროვნების მიერ ეკონომიკურად აქტიური ცხოვრების მანძილზე გამომუშავებულ ხელფასსა და პენსიას შორის. რამდენად სამართლიანია ამგვარი სისტემა, ეს სადავო საკითხია; თუმცა, უნდა აღინიშნოს, რომ იგი უზრუნველყოფს სამუშაოდან საპენსიო ასაკში ეკონომიკური მდგომარეობის გაუარესების გარეშე გადასვლას. მეტიც, იმედოვნებენ, რომ ახალი საპენსიო სისტემა არამარტო საგრძნობლად გააუმჯობესებს ასაკოვანი მოსახლეობის ცხოვრების დონეს, არამედ მოხუცებს შვილებისაგან დამოუკიდებლად ცხოვრების საშუალებასაც მისცემს. ამჟამად სომხეთში უმეტესად (ზრდასრული) შვილები უზრუნველყოფენ ხანდაზმული მშობლების ყოველდღიურ ფინანსურ საჭიროებებს მაშინ, როცა განვითარებულ ქვეყნებში საპენსიო ასაკის მოსახლეობის ტრანსფერები პირიქით აფინანსებს ახალგაზრდა თაობას.
სახელმწიფო ასევე ხაზს უსვამს დაგროვებული კაპიტალის უსაფრთხოებას: მთავრობა იძლევა სპეციალურ გარანტიას, რომ მოქალაქეთა მიერ გადახდილი თანხა, ინფლაციით კორექტირებული, სრულად დაუბრუნდება ბენეფიციარს საპენსიო ასაკში. ამავდროულად, სისტემა მოქალაქეებს სხვადასხვა რისკიანობის მქონე (0%, 25% ან 50%-იანი) ინვესტიციების საკუთარი მოსაზრებისამებრ განხორციელების საშუალებას აძლევს. სახელმწიფო გარანტიით დაწესებულია პოტენციური დანაკარგის ზედა ზღვარი; მაშასადამე, მოცემული სქემით ნორმალურ პირობებთან შედარებით უფრო რისკიანი ინვესტიციების წახალისება ხდება.
მოსახლეობის მნიშვნელოვანი ნაწილი უარყოფითადაა განწყობილი რეფორმის მიმართ. მოწინააღმდეგეები ყოველდღე იკრიბებიან ერევანში და აპროტესტებენ ახალი საპენსიო სისტემის მოსალოდნელ ნაკლოვანებებს.
ერთ-ერთი არგუმენტი რეფორმის წინააღმდეგ არის ის, რომ განვითარებადი ქვეყნისათვის მთლიანი შემოსავლის 10%-იანი შენატანი საპენსიო ფონდში მეტისმეტია. სომხეთში საშუალო დაუბეგრავი ხელფასი 150 000 დრამს (370 აშშ დოლარი) შეადგენს, საშემოსავლო გადასახადი კი ახლახან გაიზარდა 24.4%-მდე 120 000 დრამამდე (296 აშშ დოლარი) დაბალი შემოსავლის მქონეთათვის და 26%-მდე – უფრო მაღალი შემოსავლის მქონე მოქალაქეებისთვის. გამოდის, რომ საპენსიო რეფორმის შემდეგ მთლიანი ხელფასის დაახლოებით 70% იქნება განკარგვადი. ეს საკმაოდ დაბალი მაჩვენებელია საქართველოსთან შედარებით. გადასახადებისა და საპენსიო გადასახდელების გამოქვითვის შემდეგ, საშუალო ხელფასის მიმღებთ დარჩებათ მხოლოდ 105 000 დრამი (259 აშშ დოლარი) განსაკარგად. ამ თანხით კი ოჯახის რჩენა ძალიან ძნელია. ამიტომაც რეფორმის მოწინააღმდეგენი მოითხოვენ, რომ სახელმწიფომ არამხოლოდ სუბსიდირება გაუწიოს საპენსიო ფინანსების დაგროვებას, არამედ სრულად დააფინანსოს იგი ბიუჯეტიდან.
უფრო ფუნდამენტური პრობლემა კი არის ის, რომ მოქალაქეებს არ სჯერათ, რომ მთავრობას ნამდვილად სურს და შეუძლია პირობის შესრულება. დაახლოებით 23 წლის წინ საბჭოთა კავშირის დაშლამ მარტო პოლიტიკური კრიზისი კი არ გამოიწვია, არამედ მოსახლეობა უფულოდაც დატოვა, რადგან საჭოთა ბანკებში არსებული რუბლის ანგარიშების კონფისკაცია მოხდა. 90-იანი წლების დასაწყისიდან, სომხეთის მთავრობა დაზარალებულთათვის დანაკარგების ანაზღაურების პირობას იძლევა, მაგრამ ეს პირობა დღემდე არ შესრულებულა. ამგვარი გამოცდილება, თავის მხრივ, ერთგვარ ფსიქოლოგიურ ბარიერს ქმნის სომხეთში გრძელვადიანი პროექტების მიმართ.
თუმცა, უმთავრეს პრობლემას დოლარის მიმართ სომხური დრამის კურსის ძლიერი მერყეობა წარმოადგენს. თუ მოცემულ გრაფიკს დავაკვირდებით, მივხვდებით, რომ ძნელია დრამს სტაბილური ვალუტა ვუწოდოთ.
როგორც გრაფიკიდან ჩანს, 2000–დან 2013 წლამდე პერიოდში ნომინალური გაცვლითი კურსი მერყეობდა 300.73-დან 591-მდე. რადგან სომხეთის მაცხოვრებელთა სამომხმარებლო კალათა უმეტესად იმპორტირებული პროდუქტებისგან შედგება, მოსახლეობა ამჯობინებს ნაღდი ფულისა და დეპოზიტების აშშ დოლარში ფლობას, მიუხედავად საპროცენტო განაკვეთებში დიდი განსხვავებისა (ამჟამად, საპროცენტო განაკვეთი არის 7% დოლარში და 14.5% – დრამში გახსნილი დეპოზიტებისათვის). ამიერიდან მოსახლეობა იძულებული იქნება, რომ პენსიისათვის დრამებში დააგროვოს. სახელმწიფო იძლევა პენსიონერისათვის შემოსავლის სულ მცირე 10%-ის (ინფლაციის გათვალისწინებით) დაბრუნების გარანტიას, მაგრამ გაცვლითი კურსის რისკი ისევ პენსიონერებს დააწვებათ.
დებატებში ზოგიერთმა პოლიტიკოსმა გამოთქვა აზრი, რომ ახალი სისტემის პირობებში მცირე და საშუალო ბიზნესებს ნაკლები საშუალება ექნებათ გადაიხადონ კონკურენტული ხელფასები. საპენსიო ფონდში დაზოგილი თანხა სრულად უბრუნდება გადამხდელს პენსიაზე გასვლისას, მაგრამ მოსახლეობამ ან არ იცის ამის შესახებ, ან არ ენდობა მთავრობის მიერ მიცემულ პირობას. რადგან დასაქმებულებს განკარგვადი შემოსავალი აინტერესებთ, გამოდის, რომ სწორედ კომპანიებს მოუწევთ დასაქამებულთათვის დანაკარგების ანაზღაურება. თუმცა, ეს არ არის სარწმუნო არგუმენტი, რადგან ცვლილება ეხება სომხეთში მოღვაწე ყველა კომპანიას და უმუშევრობით გაჯერებულ ბაზარზე, შრომის მიწოდების დაბალი ელასტიურობის გათვალისწინებით, დამსაქმებლები შეძლებენ საგადასახადო ტვირთის მნიშვნელოვანი ნაწილის დასაქმებულებზე გადაკისრებას.
შესაჯამებლად შეიძლება ითქვას, რომ სომხეთის მთავრობა ახორციელებს რეფორმას, რომელიც მოითხოვს დანახარჯებს ახლა და სარგებელის მოტანა მხოლოდ გრძელვადიან პერიოდში შეუძლია. მსგავსი რეფორმები, როგორც წესი, არაპოპულარულია ამომრჩეველთა შორის და ძლიერ პოლიტიკურ ნებასა და სიმტკიცეს საჭიროებს საქმის ბოლომდე მისაყვანად. თუ რეფორმა წარმატებული აღმოჩნდება, ასაკოვან მოქალაქეთა შორის სიღარიბე შემცირდება. გარდა ამისა, დაგროვებული კაპიტალის დიდი ნაწილის ინვესტირება სომხეთის ეკონომიკაში (დაახლოებით 80%) მოხდება, რაც კაპიტალს უფრო ხელმისაწვდომს გახდის. ეს კაპიტალი კი ნამდვილად აუცილებელია სომხეთის ეკონომიკური წინსვლისათვის.
ავტორებზე: არამ დერძიანსა და ასტღიკ მხიტარიანს მინიჭებული აქვთ ეკონომიკის მაგისტრის ხარისხი თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ეკონომიკის საერთაშორისო სკოლიდან (ISET). ამავდროულად, ორივე ავტორი გახლავთ CERGE-EI ფონდის ახალგაზრდა ლექტორი. არამ დერძიანი გახლავთ თავმჯდომარე სომხეთში ახალგაზრდა მკვლევართა ორგანიზაციისა, რომელიც ეხმარება კურსდამთავრებულებს აკადემიური კარიერის დაწყებაში. ასტღიკ მხიტარიანი ფლობს ბიზნესის მენეჯმენტის მაგისტრის ხარისხს ერევნის სახელმწიფო უნივერსიტეტიდან.

On the first of January, Armenia will adopt an entirely new pension system. This radical reform addresses two problems: widespread poverty among the elderly and a lack of capital in the economy. The very same problems also exist in Georgia, where the standard governmental pension currently is 150 lari, and where the economy is suffering from high capital costs due to notoriously low saving rates. So, it is worthwhile to have a look at what is going on in our neighboring country Armenia. Georgian decision-makers may learn important lessons from their experiences.
In January 2014, a mandatory funded pension component is implemented into the Armenian pension system. Everyone born after 1974 will obligatorily have to divert 10% of their gross salary to a pension fund, while people born before 1974 can join the new system voluntarily. The 10% of the gross salary, however, does not have to be paid in full by the future pension beneficiaries. In fact, most people have to pay only 5% of their salary, while the remaining 5% are thrown in by the government. The state’s contribution is capped at 25,000 dram ($62) per month, which is 5% of 500,000 drams. Hence, a person with a salary of more than 500,000 Armenian drams per month will receive a subsidy of less than 5%. For example, if the monthly salary is 600,000 drams ($1,480), the state will cover 25,000 drams ($62) and the individual will have to make up for the additional 35,000 drams ($86).
The government does not get tired to point out the advantages the new system yields to common Armenian residents. Unlike in the past, and unlike in Georgia, there will be a direct connection between a person’s lifetime salary and the pension. Whether or not this is fair is a matter of opinion; however, it smoothes the transition from work to pension age. Moreover, pensions are expected to increase the living standards of elderly people considerably, and it is hoped that in the future more elderly people can afford to live independently from their children. Currently, (adult) children often pay for their old parents, while in advanced countries it is rather the elderly who transfer money to the younger generation.
The state also emphasizes the safety of the accumulated capital, which is brought about by a government guarantee to pay back all money that was paid into the fund, compounded by the inflation factor. At the same time, the system allows people some flexibility to invest according to their own risk preferences. Each person can choose the percentage of “risky investments” from the available options of 0%, 25%, or 50%. By the governmental guarantee, the potential losses are capped; hence, this scheme provides an incentive to go for riskier assets as one would normally do.
The new system is rejected by a significant part of the population. Protesters are gathering every day in Yerevan, highlighting its alleged disadvantages.
One argument put forward against the reform is that 10% of the gross income is too large of an amount for a pension fund in a developing country. In Armenia, the average monthly gross wage is about 150,000 dram ($370). The income tax was recently raised to 24.4% for income below 120,000 drams ($296) and 26% above it. Thus, approximately 30% of the gross salary of a citizen will not turn into disposable income, a high percentage compared to neighboring Georgia. After taxes and pension payments were made, somebody who earns the average income will be left with just 105,000 drams ($259), hardly allowing to support a family. Therefore, the protesters suggest that the state should not only subsidize the accumulation of pension money but pay the full 10% of the government budget.
A more fundamental concern is the mistrust of many people regarding the government’s willingness and capability to keep its promises. The collapse of the Soviet Union about 23 years ago was not only a political crisis, but also left most of the population without a cent, as ruble accounts held at Soviet banks were confiscated. Since the early ’90s, the Armenian government promises to refund those people who suffered from these losses, but nothing happened. This created a psychological barrier preventing people from trusting long-term projects in Armenia.
The main problem, however, is the highly volatile exchange rate of the Armenian dram (AMD) vis-à-vis the dollar (USD). Looking at the chart, one can hardly consider the dram to be a stable currency.
As one can see, between 2000 and 2013 the nominal exchange rate was ranging between 300.73 and 591 dram per dollar. As much of the consumption basket of Armenians is comprised of imported goods, locals use to keep their deposits and cash in USD, even if there is a huge difference in the interest rates (currently, the deposit interest rate is 7% for dollar accounts and 14.5% for dram accounts p.a.). In the future, people will be forced to save money for their retirement in dram. The government guarantees the return of at least 10% of income plus inflation rate to each pensioner, but the exchange rate risk remains with the pensioners.
In the debate, some politicians expressed their concerns that the new system would make it quite difficult for small and medium enterprises to pay competitive wages. The contributions paid to the pension fund are flowing back to the citizens when they retire, yet people are not aware of that or they do not trust the government to safeguard their claims. Therefore, employees mainly care about net income, and, so the argument goes, competing companies will be forced to reimburse their employees for the perceived loss of income. This, however, is not a convincing argument, as all companies in Armenia are affected by this change, so that – given the low downward elasticity of labor supply in a market with unemployment – employers can shift the additional burden to their employees.
In summary, one has to acknowledge that the Armenian government is pushing a reform that is costly immediately but generates returns just in the long run. Such reforms are notoriously unpopular with the electorate, and hence it requires strong political will and determination to get them through in a democracy. If things turn out well, poverty among the elderly will be reduced. Moreover, a large share of the accumulated money will be invested in the Armenian economy (about 80%), improving the availability of capital. This capital is urgently needed for fueling Armenian economic growth.
About the authors: Aram Derdzyan holds an MA degree in economics from the International School of Economics at TSU (ISET). He is head of the Young Researchers Organization Armenia (www.researchers.am) which provides assistance to university graduates who want to pursue an academic career. In addition, he is a teaching fellow of the CERGE-EI Foundation. Also, Astghik Mkhitaryan is a teaching fellow of the CERGE-EI Foundation. She holds an MA in economics from the International School of Economics at TSU (ISET) and a Master’s degree in Business Management from Yerevan State University.