საბედნიეროდ, ამ ფილმში ასახული პრობლემა ბოლო ათწლეულის განმავლობაში სრულად აღმოიფხვრა. დღესდღეობით საქართველოს სოფლის მოსახლეობამ ნამდვილად იცის წერა-კითხვა (და ასევე მიმატება, გამოკლება, გამრავლება და გაყოფაც). CIA World Factbook-ის მიხედვით საქართველოში წიგნიერების დონე 99.7%-ია, და მსოფლიო რეიტინგში იკავებს მე-13 ადგილს 216 ქვეყანას შორის. საქართველო უსწრებს ისეთი წარმატებული ეკონომიკის მქონე ქვეყნებს, როგორებიცაა შვეიცარია, შვედეთი და შეერთებული შტატები.
საქართველოში უწიგნურობის პრობლემის აღმოფხვრის მიუხედავად, ქართველი გლეხების განათლებაში ამჟამად არსებობს განსხვავებული ტიპის ნაპრალები და ისინი არანაკლებ მნიშვნელოვანია.
საქართველოს სოფლის მეურნეობაში ადამიანური კაპიტალის პრობლემას პირველად ორი წლის წინ წავაწყდი, როდესაც შეხვედრები მქონდა ქვემო ქართლის, მცხეთა-მთიანეთის და სამეგრელოს მუნიციპალიტეტების წარმომადგენლებთან. ერთ-ერთმა მათგანმა მითხრა, რომ რამდენიმე წლის წინ მუნიციპალიტეტმა შეიძინა ტრაქტორები, რომლებიც სარგებლობაში გადასცა ფერმერებს. მათ კი სულ რამოდენიმე თვეში, არასწორი მოხმარებით, მწყობრიდან გამოიყვანეს ტრაქტორები.
მოგვანებით მთავრობამ იგივე მუნიციპალიტეტს აჩუქა რამდენიმე ტრაქტორი, მაგრამ წარსული გამოცდილების გამო ხელმძღვანელობამ ვეღარ გარისკა ტრაქტორების შესაბამისი კვალიფიკაციის არმქონე ფერმერებისათვის საკუთრებაში გადაცემა. შედეგად, რამდენიმე ძვირადღირებული ტრაქტორი უსაქმოდ დგას სერვისცენტრში, რადგან რეგიონში არ მოიძებნა შესაბამისი ცოდნის მქონე ფერმერი.
ზემოაღნიშნული პრობლემა ტრაქტორების მართვაზე გაცილებით შორს მიდის. მოწინავე ქვეყნებში სოფლის მეურნეობა მეტად რთული ბიზნესია. თანამედროვე სოფლის მეურნეობა მოითხოვს საუნივერსიტეტო ცოდნას აგრო-საინჟინრო კუთხით. ეს უკანასკნელი არის ის დარგი, რომელიც აერთიანებს მცენარეთა ბიოლოგიას, აგრო-მექანიკას და ქიმიურ ინჟინერიას. ასეთი ცოდნის გარეშე შეუძლებელია საქართველო დაეწიოს ისეთ ქვეყანას როგორიცაა მაგალითად საფრანგეთი, სადაც სოფლის მეურნეობაში დასაქმებული პიროვნება 30-ჯერ მეტ პროდუქტს ქმნის, ვიდრე ქართულ სოფელში დასაქმებული.
საბედნიეროდ, საქართველოში არსებობს უნივერსიტეტები, სადაც ისწავლება სოფლის მეურნეობა და მასთან დაკავშირებული დარგები. რა თქმა უნდა, მოწინავე პოზიცია ამ მიმართულებით საქართველოს აგრარულ უნივერსიტეტს უკავია, რომელიც, როგორც წესი, უნდა ზრდიდეს სოფლის მეურნეობის ექსპერტებს, თუმცა სხვა უნივერსიტეტებიც, როგორიცაა გორის უნივერსიტეტი, ი. გოგებაშვილის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტი და აკ. წერეთლის სახელმწიფო უნივერსიტეტი ასევე გვთავაზობს სოფლის მეურნეობის პროგრამებს.
ზემოთქმულიდან გამომდინარე, საქართველოს სოფლის მეურნეობაში ადამიანური კაპიტალის ნაკლებობა არ უნდა არსებობდეს, თუმცა არსებობს, რატომ? ამ კითხვაზე ამომწურავ პასუხს სცემს ხუთი სიტყვა: დაბალი ხელფასები და დაბალი პრესტიჟი.
საქართველოს სოფლის მეურნეობის სექტორი მოქცეულია ე.წ. მანკიერ წრეში. როგორც გრაფიკი გვიჩვენებს, 2012 წელს სოფლის მეურნეობაში საშუალო თვიური ხელფასი ოდნავ აღემატება 400 ლარს. საქართველოს ეკონომიკაში ამაზე ნაკლები საშუალო ხელფასით მხოლოდ ტურიზმი, თევზჭერა და განათლება ხასიათდება. თუმცა ეს გასაკვირი არაა – რას უნდა ველოდებოდეთ იმ სექტორისგან, რომლის განვითარებაც ასეთ დაბალ დონეზეა?!
დაბალი ანაზღაურების გამო ახალგაზრდებს არ აქვთ მოტივაცია კარიერა აიწყონ სოფლის მეურნეობაში. ეს კიდევ უფრო აფერხებს ამ სექტორის განვითარებას და მომავალში ხელფასების კიდევ მეტად შემცირებას მოასწავებს.
აუცილებელია აღვნიშნოთ, რომ სოფლის მეურნეობაში ასევე არსებობს მაღალანაზღაურებადი სამსახურებიც. როგორც წესი, ასეთ სამსახურებს უცხოელი ინვესტორები ან საერთაშორისო ორგანიზაციები გვთავაზობენ, რომლებიც ექსპერტებად იწვევენ აგრონომებს და აგრონომიის მონათესავე სპეციალობების ადამიანებს.
დაბალ მონეტარულ მოტივაციასთან ერთად, ასევე არსებობს ფსიქოლოგიური პრობლემაც. საქართველოს ეკონომიკისათვის სხვა ძალიან საჭორო პროფესიების მსგავსად (ინჟინერია, მათემატიკა, საბუნებისმეტყველო მეცნიერებები), სოფლის მეურნეობაც პრესტიჟის ნაკლებობას განიცდის ქართველ ახალგაზრდებში.
2006 წლიდან მოყოლებულო განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო, გაეროს განვითარების პროგრამასთან (UNDP) თანამშრომლობით, საქართველოს შვიდ დასახლებულ პუნქტში (გორი, კაჭრეთი, ამბროლაური, ახალციხე, თელავი, ახმეტა და სენაკი) ჩამოაყალიბა პროფესიული განათლების ცენტრები. დღესდღეობით საქართველოში არსებობს უამრავი კოლეჯი, რომელიც გვთავაზობს გამოყენებით ცოდნას ისეთი მიმართულებებით, როგორიცაა აგრონომია, ვეტერინარია და მეფუტკრეობა.
პროფესიული განათლება მუშაობს ვაუჩერული სისტემით: სახელმწიფო აფინანსებს 1000 ლარით იმ სტუდენტებს, რომლებიც აირჩევენ პროფესიული გადამზადების კოლეჯებს. განათლების სამინისტრო აღნიშნავს, რომ: „ვაუჩერით სრულად დაფინანსდებიან სოციალურად დაუცველი სტუდენტები, ასევე, მიმდინარე წლის ცხრაკლას დამთავრებულები და მეთორმეტე კლასელები, რომელთაც სკოლის დამთავრების შემდეგ გადაწყვიტეს დაეუფლონ პროფესიულ განათლებას“.
მიუხედავად მსგავსი კოლეჯების სიმრავლისა, გაურკვეველია რამდენად ზუსტად ერგება მათი პროგრამები სოფლის მეურნეობის მოთხოვნებს ადამიანურ კაპიტალთან დაკავშირებით. საქართველოს პროფესიული განათლების 2012 წლის ანგარიშში აღნიშნულია: “ვაუჩერებით დაფინანსებული პროფესიული განათლების ტრეინინგები პრიორიტეტს ანიჭებს მშენებლობას, რომელსაც მოსდევს ინფორმაციული ტექნოლოგიები, ტურიზმი და სასტუმრო-რესტორნების მომსახურე პერსონალის გადამზადება და მხოლოდ მცირე რაოდენობის პროგრამებია აგრარული მიმართულებით.“ ამავე ანგარიშში ნათქვამია: „იმ სტუდენტების წილი რომლებიც რეგისტრირდებიან აგრარული პროგრამების მიმართულებით ძალიან დაბალია (0.8%-ზე ნაკლები), პროფესიული განათლების ნაკლებობა აგროსექტორში ხელს შეუშლის მთავრობის მიერ ამ სექტორის მიმართ გაზრდილ ყურადღებას.”
პროფესიული განათლების ტრეინინგების იდეა ძალიან მიმზიდველია, თუმცა არსებობს პრობლემები, რომლებიც საჭიროებს გადაჭრას იმისათვის, რომ საქართველოს სოფლის მეურნეობის სექტორში მოხდეს დადებითი ცვლილებები.
ჩოხელის ფილმში, იდეალისტი ყოფილი მღვდელი შეასწავლის ხალხს კითხვას. დღეს წერა-კითხვის არცოდნის პრობლემა აღარაა საქართველოში. ასე რომ ვიმედოვნებ, გრძელვადიან პერიოდში, სწორი პოლიტიკით შევძლებთ და აღმოვფხვრავთ პროფესიული განათლების ნაკლებობასაც საქართველოს სოფლის მეურნეობაში.

The movie addresses a problem that, fortunately, has been completely eradicated in the last decades. Nowadays, virtually all people living in Georgian villages are able to read and write (and probably also to multiply, subtract, and divide). According to the CIA World Factbook, Georgia has a literacy rate of 99.7%, ranking in place 13 out of 216 countries, before advanced economies like Switzerland, Sweden, and the United States.
While rural illiterateness was fought successfully, agricultural workers of today suffer from different yet equally problematic knowledge gaps.
Two years ago, I was confronted with the problem of a lack of human capital among Georgian farmers for the first time when I met with representatives of authorities from Kvemo Kartli, Samegrelo, and Mtskheta-Mtianeti. One of the representatives told me that the municipality had bought tractors several years before and lent them to the villagers. Yet soon afterward, all of them had become dysfunctional, due to mishandling of the tractors by their users.
Later the government provided new tractors to the same municipality, but, given the experiences made previously, the municipality decided not to lend new tractors to unskilled operators. Thus, many expensive machines remained idle in the service centers as there were no knowledgeable farmers to use them.
The problem, however, reaches far beyond operating tractors. In advanced countries, agriculture is a highly sophisticated business. Modern agriculture requires its practitioners to attend university and obtain degrees in agricultural engineering, a field that combines disciplines like plant biology and mechanical and chemical engineering. Without employing such knowledge, Georgian agriculture cannot catch up with countries such as France, where the average agricultural worker creates 30 times more value than an average Georgian agricultural worker.
Fortunately, as far as educational capacities are concerned, Georgia is in a relatively good position. Multiple universities in Georgia offer degrees in agriculture and related fields. The Agricultural University of Georgia is arguably the foremost institution producing agricultural experts, yet also other universities outside Tbilisi, like Gori University, I. Gogebashvili Telavi State University, and A. Tsereteli Kutaisi State University, offer relevant programs.
Why is there a shortage of human capital in the agricultural sector then? Five words tell the whole story: low salaries and low prestige.
The Georgian agricultural sector is caught in a kind of vicious cycle. As the chart shows, in 2012 the monthly average salary in agriculture barely exceeded 400 laris. In the Georgian economy only tourism, fishing, and education yielded lower salaries than agriculture. But that is not surprising – what else would one expect in a sector that is so poorly developed?
As a result, there are no incentives for young people to pick up a career in agriculture, further impeding the development of the sector and causing salaries to be low also in the future.
It should be mentioned that there exist some well-paid jobs in agriculture. These are often provided by foreign employers, like investors engaging in Georgian agriculture and international organizations with an agenda related to agriculture.
In addition to low monetary incentives, there is also a psychological problem. Like other professions desperately needed by the Georgian economy (engineering, math, and natural sciences), also jobs in agriculture suffer from low prestige among young Georgians.
Starting in 2006, the Ministry of Education and Science of Georgia (MES), in collaboration with the United Nations Development Program (UNDP), established vocational education in seven Georgian towns: Gori, Kachreti, Ambrolauri, Akhaltsikhe, Telavi, Akhmeta, and Senaki. Nowadays, there are plenty of colleges offering vocational training programs that emphasize applied knowledge in fields like agronomy, veterinary sciences, and bee-keeping.
The system works by vouchers: the state grants those students who choose to study in accredited vocational colleges a 1000 GEL voucher. According to MES: “State vouchers will be granted to socially vulnerable students, schoolchildren who completed the basic level of education in the current academic year, and the twelfth graders who wish to pursue a professional education after graduating from secondary school”.
While promising on a general level, it is not clear whether the program successfully addresses the human capital needs of the agricultural sector. The Georgian vocational education report for 2012 states: “The list of voucher financed vocational education training courses gives clear priority to occupations in the area of construction, followed by ICT, tourism, and hotel-restaurants, and contains a limited number of programmes in the area of agriculture and business.” In addition: “The share of students registered in programmes of the agricultural group is very low (below 0.8 % of total), which acts counter the refreshed attention of the government for the sector.”
The idea of vocational training is appealing, and there may be specific problems that need to be solved for it to make a difference for Georgian agriculture.
In Chokheli’s film, an idealistic former priest taught people how to read. Today, the problem of illiteracy has disappeared. There is reason to hope that with the right tenacity, in the long run also the level of agricultural knowledge will improve among Georgian farmers.