ცოტა ხნის წინ საქართველოს მთავრობის მიერ გამოქვეყნებული სტრატეგიის პროექტი „საქართველო 2020“ მიზნად ისახავს „ეკონომიკური ზრდის მიერ მოტანილი სიკეთით ისარგებლოს საქართველოს მოსახლეობის მნიშვნელოვანმა ნაწილმა“. თუმცა დოკუმენტის წაკითხვისას ჩნდება ბუნებრივი მილიონდოლარიანი კითხვა: როგორ შეიძლება ინკლუზიური ზრდის მიღწევა რეალობაში? სხვა სიტყვებით რომ ვთქვათ, როგორ შეიძლება ეკონომიკური ზრდის უზრუნველყოფა ისე, რომ ამავდროულად შეიქმნას სამუშაო ადგილები და ბიზნესის განვითარების პერსპექტივები ღარიბი მოსახლეობისთვის?
სანამ ამ კითხვას ჩავუღრმავდებით, მოდით გავიხსენოთ კარგად ცნობილი ალტერნატივა ეფექტიანობასა და თანასწორობას შორის. ამის გათვალისწინებით, შემოსავლის გადანაწილების აგრესიული მექანიზმებით (მაგ. გაზრდილი სოციალური დახმარებით, უფასო საბავშვო ბაღით, საყოველთაო ჯანდაცვით და ა.შ.) მეტი ინკლუზიურობის მიღწევის მცდელობამ შესაძლოა დიამეტრულად განსხვავებულ და არასასურველ შედეგებამდე მიგვიყვანოს. ამგვარი შედეგი უფრო მოსალოდნელია, თუ აღნიშნული სოციალური ტრანსფერები ინფრასტრუქტურასა და პროდუქტიულ კაპიტალში ინვესტიციების ხარჯზე ხდება. თუ ეს ასეა, გვაქვს დაბალი ეკონომიკური ზრდა, ნაკლები სამუშაო ადგილი და ნაკლები რესურსი როგორც ინვესტირებისათვის, ასევე ღარიბთა დასახმარებლად. შედეგად, ეკონომიკა მანკიერ წრეში ექცევა.
მიუხედავად ამისა, არ უნდა ვიფიქროთ, რომ ინკლუზიური ზრდა მიუღწეველი სამიზნეა. თუმცა ის კია, რომ მთავრობას ვინმემ უნდა ურჩიოს, რომ მის მისაღწევად გადასახადებისა და ტრანსფერების უხეში მექანიზმის ნაცვლად უფრო დახვეწილ და გონივრულ მიდგომებს მიმართოს. ამგვარი მიდგომების გამოყენება საშუალებას იძლევა ბაზრებითა და ეკონომიკური ზრდით ისარგებლოს ყველამ, ღარიბების ჩათვლით.
ერთი გონივრული ალტერნატივა იქნებოდა ფინანსური სახსრების (როგორც სახელმწიფო, ასევე საერთაშორისო) მიმართვა კერძო სექტორისაკენ ისეთი ახალი ეკონომიკური აქტივობებისათვის სტიმულის მისაცემად, რომლებიც პირდაპირ თუ ირიბად სასარგებლოა ღარიბთათვის. ამ ტიპის კომპლექსური ჩარევების კატეგორიაში შეიძლება მოვაქციოთ წინა მთავრობის რეგიონული განვითარების ინიციატივები სვანეთსა და წყალტუბოში. მესტიაში ახალი გზების დაგებამ და კარგად დაგეგმილმა პიარ კამპანიამ, რომელიც სვანეთს "კავკასიის შვეიცარიად" წარმოსახავდა, შეიძლება ითქვას, აამოქმედა კერძო ინვესტიციების ციკლი, რამაც შექმნა სამუშაო ადგილები და ბიზნესის განვითარების პერსპექტივები ამ, ერთ დროს ძნელად მისადგომ, რეგიონში.
კრიტიკოსებმა შეიძლება აღნიშნონ, რომ მიუხედავად საშუალო სვანის ეკონომიკური მდგომარეობის (შესაძლო) გაუმჯობესებისა, ეს მიდგომა ეხმარება მხოლოდ იმათ, ვისაც დახმარება არ სჭირდება და არა მოსახლეობის შეჭირვებულ ნაწილს. ძნელია იმაზე მსჯელობაც, გადააჭარბებს თუ არა სვანეთისა და წყალტუბოს მკვიდრთა სარგებელი იმ მასიურ კერძო თუ სახელმწიფო ინვესტიციებს, რომელიც ჩაიდო. ორივე ძალიან რისკიანი წამოწყება გახლდათ. თუმცა ისიც გასათვალისწინებელია, რომ ზოგიერთი კერძო ინვესტიცია, ასე ვთქვათ, „ხელოვნურად“ ანუ მმართველი პარტიის შემოქმედთა გასახარად იყო განხორციელებული. მეტიც, მთავრობის გარანტიები, როგორც წესი, ბიზნესების მხრიდან ნაკლებ სიფრთხილეს, არასათანადო დაგეგმვასა და სარგებლიანობისა და დანახარჯების არასაკმარის ანალიზს განაპირობებს.
ინკლუზიური ზრდის მისაღწევად მეორე ალტერნატივაა ღარიბთა მიზანმიმართული დაკავშირება არსებულ საბაზრო პერსპექტივებთან. რაკი ბევრი ღარიბი უმუშევარი ან არასაკმარისად დასაქმებულია, საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს ინიციატივით უმუშევართა გადამზადების ამბიციური პროგრამა იგეგმება. პროგრამის მიზანია სამუშაოს მაძიებელთა კვალიფიკაცია შრომის ბაზარზე არსებულ სამუშაო ადგილების საკვალიფიკაციო მოთხოვნებთან მოიყვანოს შესაბამისობაში. ამბიციურია სოფლის მეურნეობის სამინისტროს გეგმაც. კერძოდ, ევროკავშირის მხარდაჭერით (ევროპის სამეზობლო პროგრამა სოფლის მეურნეობისა და სოფლის განვითარებისთვის — ENPARD) სამინისტრო გეგმავს ფერმერთა ორგანიზაციების შექმნის ხელშეწყობას რომლებიც დააკავშირებენ საარსებო მინიმუმზე მცხოვრებ გლეხებს სასოფლო-სამეურნეო პროდუქციის ბაზარზე არსებულ მოთხოვნასთან.
რასაკვირველია, არც ეს მიდგომაა უალტერნატივო. მთავარი რისკი კი რეალური კერძო სექტორის (ანუ დამსაქმებლების, მომსახურების მიმწოდებლებისა და პირველადი სასოფლო-სამეურნეო პროდუქტების მყიდველების) ჩართულობის არარსებობაა. მაგალითად, ადამიანების გადამზადება არასწორ პროფესიებში დასაქმებას ვერ გაზრდის. მსგავსად ამისა, იმ კოოპერატივების მხარდაჭერა, რომელთაც შეიძლება ვერც კი მოახერხონ საკუთარი აგრარული პროდუქციის გაყიდვა, სოფლის მაცხოვრებელთა საცხოვრებელ პირობებს ვერ გააუმჯობესებს. მთავარი კი ის არის, რომ ინტერვენციებისაგან, რომლებიც ურემს (გლეხებს) ცხენის (კერძო სექტორის) წინ აყენებს, ნაკლებად უნდა ველოდოთ მდგრად შედეგებს.
რეგიონის/ინდუსტრიის განვითარების მიზნით თუ ღარიბთა დასახმარებლად ბაზრის ფუნქციონირებაში სახელმწიფო ინტერვენცია, ცხარე იდეოლოგიური და აკადემიური დებატების თემაა. დანი როდრიკისა (ჰარვარდის უნივერსიტეტი) და ბევრი სხვა ეკონომისტის აზრით, სახელმწიფოს ჩარევა გამართლებულია მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ ეს ბაზარს უკეთესად ფუნქციონირებაში დაეხმარება. თუმცა ეს არ არის საკმარისი პირობა. მთავრობას ასევე უნდა გააჩნდეს უკეთესი საბაზრო შედეგების მიღწევისათვის საჭირო ინტელექტუალური და ადმინისტრაციული რესურსი. მიუხედავად საბაზრო ჩავარდნისა, უმოქმედობა შესაძლოა მაინც სჯობდეს მთავრობის უხეშ ჩარევას და ამით გამოწვეულ საზოგადოებრივი რესურსების ფლანგვას, ბაზრების უარეს დამახინჯებასა და უარეს შემთხვევაში, კორუფციის გაბატონებასაც.
საბაზრო ჩავარდნის უამრავი თეორიული და პრაქტიკული შემთხვევა არსებობს. ამ დროს ბაზრები ოპტიმალური შედეგის მიღწევას ვერ ახერხებენ. სვანეთი შესანიშნავი მაგალითია იმისა, თუ როგორ შეიძლება მთავრობა ეცადოს კერძო ეკონომიკურ აგენტთა შორის კოორდინაციის პრობლემის მოგვარებას. კოორდინაციის გარეგანი ეფექტით გამოწვეული ეს საბაზრო ჩავარდნა რეალობაა. წარმოიდგინეთ ინვესტორი, რომელიც ყოყმანობს ააშენოს თუ არა სასტუმრო სვანეთში. ინვესტიციის განხორციელებისათვის მას უნდა ჰქონდეს იმის გარანტია, რომ სასტუმროს აშენების დროისათვის აქ იქნება გზა, წყალგაყვანილობა და ელექტროენერგია, სათხილამურო საბაგიროები, სამთასვლელო ბილიკები, კაფეები და რესტორნები. ამგვარი გარანტიების არარსებობისას კერძო ინვესტორები ხშირად სხვა პროექტებსა (და შესაძლოა ქვეყნებსაც) ამჯობინებენ.
მართლაც, მთავრობებს გააჩნიათ უნარი მსგავს შემთხვევებში, როცა იღებ ან ყველაფერს ან არაფერს, ხელი შეუწყონ კოორდინაციას სხვადასხვა დაინტერესებულ მხარეებს შორის, განავითარონ შეთანხმებული სტრატეგია თუ სამოქმედო გეგმა და შექმნან ძირითადი ინფრასტრუქტურა. ინტერვენციის საჭიროება შეიძლება უფრო მეტი სიმძაფრითაც კი დადგეს, თუ საბოლოოდ ხარჯები (მაგ. ახალი გზებისა და გვირაბების აშენების) მომხმარებლებმა (მგზავრებმა და ტურისტებმა) უნდა იტვირთოს.
თუმცაღა, ამ არგუმენტსაც უამრავი თეორიული და პრაქტიკული პრობლემა გააჩნია. პირველი, კოორდინაციის ჩავარდნის მაგალითების სიმრავლის მიუხედავად, ძნელი არაა წარმოიდგინო, რომ სახელმწიფომ არასწორად აირჩიოს რეგიონი ან ინდუსტრია. რა თქმა უნდა, კერძო ბიზნესებიც შეიძლება შეცდნენ რისკების შეფასებაში, მაგრამ მთავრობის შეცდომის ალბათობა გაცილებით უფრო მაღალია ამ შემთხვევაში იქიდან გამომდინარე, რომ მთავრობას არ აქვს სათანადო გამოცდილება და მისი სტიმულებიც მოკლევადიანი პოლიტიკური ქულებით შემოიფარგლება. მაგრამ საუკეთესო პროექტის შემთხვევაშიც, განხორციელებასთან დაკავშირებული უამრავი პრობლემაა მოსალოდნელი.
განვიხილოთ სვანეთის მაგალითი. სვანეთი არაა ერთადერთი განსავითარებელი რეგიონი საქართველოში. შესაძლებელია არსებობდეს უფრო მომგებიანი საინვესტიციო შესაძლებლობები, როგორც კერძო, ასევე საჯარო ინვესტორთათვის. ცხადია, სვანეთის არჩევით, მთავრობა სხვა შესაძლებლობებს უგულებელყოფს. მეორე, მთელი პროექტი დაჩქარებული წესით განხორციელდა, პოლიტიკური ქულების სწრაფად მოსაპოვებლად. ამან, რა თქმა უნდა, გამოიწვია დაგეგმვისა და განხორციელების შეცდომები, საკუთრების უფლებებთან, ხელუხლებელ ლანდშაფტებსა და გარემოსთან უცერემონიო მოპყრობის ჩათვლით (ამას საერთაშორისო გამჭვირვალობა-საქართველო და სხვა არასამთავრობო ორგანიზაციებიც ადასტურებენ). მესამე, კოორდინაციის ჩავარდნები ძალდატანებით არ უნდა მოგვარდეს. კერძო ინვესტორები, რომელთაც მონაწილეობას აიძულებდნენ, ხშირად ხოტბას ასხამდნენ ამ „ინვესტიციებს“, ფიზიკურ ინფრასტრუქტურასაც აშენებდნენ, მაგრამ ნაკლებ ყურადღებას უთმობდნენ იმ აქტივების მართვას, რომელიც მათთვის უინტერესო ბიზნეს პროექტებში ჰქონდათ ჩადებული.
2012 წელს ხელისუფლებაში მოსვლისას კოალიციამ „ქართული ოცნება“ უფრო კონსერვატიული ფისკალური პოლიტიკის გატარება დაიწყო, რითიც ფაქტიურად ან გაყინა ან შეამცირა სააკაშვილის წამოწყებული პროექტები, წყალტუბოსა და სვანეთის ჩათვლით. ამ გზით დაზოგილი საჯარო ფინანსების ერთი ნაწილი მიმართულია პერიოდული სოციალური დანახარჯებისაკენ: გაზრდილ პენსიებზე, უფასო საბავშვო ბაღზე, საყოველთაო ჯანდაცვასა და ა.შ. თანდათან გამოჩნდება, რამდენად ეფექტურია პირდაპირ ღარიბებზე მიმართული ახალი სამთავრობო ინიციატივები: ფერმერთა კოოპერატივები და პროფესიული მომზადება-გადამზადება. როგორც ზემოთ განვიხილეთ, ეს არის კეთილი განზრახვებით მოკირწყლული, თუმცა არა მაინცდამაინც სწორი გზა. ფრთხილი დაგეგმვისა და აღსრულების გარეშე აღნიშნული გზა ტაძრამდე ვერ მიგვიყვანს.

The recently published government strategy “GEORGIA 2020” aims “to ensure that the majority of Georgia’s population benefits from economic growth”. The natural million-dollar question, however, is how this “inclusive growth” objective could be achieved in reality. In other words, how to make sure that the economy grows while creating jobs and business opportunities for the poor.
Before delving into this “how” question, let’s state the obvious trade-off: efforts to achieve inclusivity by means of aggressive income redistribution (e.g. increased social benefits, public provision of preschool education &healthcare, etc.) could just as well backfire. This would be the case if increased social transfers come at the expense of public and private investment in infrastructure and productive capital. Slower growth implies that there will be fewer jobs and fewer resources to draw on for both investment and redistribution purposes. Hence, a vicious circle.
This does not mean that “inclusive growth” is not an attainable target. Rather, what follows is that the government should be advised to look beyond redistribution in its crude tax-and-transfer form to smarter interventions that can make the markets – and economic growth – work for everybody, including the poor.
One “smart” alternative to straightforward redistribution is to employ public funding (whether Georgian or international) in order to incentivize private sector investment in new activities that directly engage or otherwise benefit the poor. Examples of complex interventions falling into this category are regional development initiatives implemented by the previous Georgian administration in Svaneti or Tskhaldubo (a giant Soviet-era spa resort in the vicinity of Kutaisi). Thus, paving the new road to Mestia and the well-orchestrated PR campaign portraying Svaneti as the “Switzerland in the Caucasus” may be said to have triggered a round of private investment in the hospitality industry, creating ample jobs and business opportunities in this once difficult-to-reach region.
Critics may point out, however, that while (perhaps) improving the wellbeing of an average Svani, this approach mainly helped those who could help themselves, leaving out the most vulnerable strata of the population. It is also hard to judge whether or not a massive private and public investment in Svaneti or Tskhaldubo will, indeed, pay off. Both are highly risky ventures, yet many of the Georgian businesses investing in these government-backed development projects may have done so to please their UNM masters, without paying a lot of attention to proper business planning and/or cost-benefit analysis.
An alternative approach to promoting inclusive growth is to directly target the poor in order to connect them to existing market opportunities. Since many of the poor are unemployed or under-employed, the Georgian Ministry of Labor, Health, and Social Protection has recently embarked on an ambitious program to re-train the unemployed in order for them to qualify for existing jobs. The Ministry of Agriculture, on the other hand, is implementing an even more ambitious plan, supported by the EU ENPARD program, to facilitate the creation of farmer organizations connecting Georgian subsistence farmers to the existing demand for agricultural products.
This approach is also not without its challenges, the chief one being the risk of missing out on real private sector involvement (i.e. employers, service providers, and buyers of primary agricultural products). For example, training the wrong people for the wrong jobs will not increase employment. Similarly, supporting cooperatives that are not going to be able to sell their products will not improve rural livelihoods. The general point is this: interventions that put the cart (the poor) before the horse (the private sector) are very unlikely to lead to sustainable outcomes.
Government interventions in the functioning of markets – whether in order to develop a region/industry or help the poor – are a subject of heated ideological and academic debate. As argued by Dani Rodrik of Harvard University and many other economists, in principle, an intervention could be justified when it helps the markets function better. This, however, is not a sufficient condition. The government should also have the intellectual and administrative capacity to improve on the free market outcome. While markets may fail left and right, inaction may still be preferable to clumsy government interventions wasting public resources, distorting the markets, or, still worse, fueling corruption.
There are many theoretical and practical situations in which markets may fail to produce an optimal outcome. Svaneti is an excellent example of a government actively trying to address the failure of free markets to coordinate among private decision-makers. Coordination failures are a real thing. Imagine private investors considering the option of building new hotels in Svaneti. To make an investment decision, they have to be given reasonable assurances that by the time construction works are completed, all other pieces of the puzzle are put in place: access road, water, sewage and electricity infrastructure, ski lifts, and hiking trails, cafes, and restaurants. In the absence of such assurances, private investors will look for other projects (and countries).
Indeed, governments have the capacity to unlock such all-or-nothing situations by ensuring coordination among the various stakeholders, developing a commonly agreed strategy and master plan, and providing essential infrastructure. The case for intervention may be further strengthened if there is scope for handing out private concessions (e.g. to build and operate new roads, tunnels, etc.) and thus shifting some of the financial burdens to end users – e.g. commuters and tourists.
There are many theoretical and practical problems with this line of argument, however. First, while coordination failures abound, it is easy to imagine the government targeting the wrong region or industry. Of course, private businesses may also err in their judgment of risks, yet the likelihood of government failure in this regard is higher given the lack of relevant expertise and perverse incentives (to generate short-term political gains). But even with the best project, one can expect a multitude of implementation problems.
Svaneti is a case in point. It is not the only underdeveloped region of Georgia and there may have been other, more profitable opportunities for investing public and private funds. By picking Svaneti as the target of its intervention, the government has necessarily neglected other possibilities. Second, the whole project was rushed to produce quick political gains. This led to planning and implementation mistakes, including the offhand treatment of property rights, pristine landscapes, and the environment, as documented by TI-Georgia and other NGOs. Third, coordination failures should not be resolved by coercion. Forced to participate, private investors have often paid lip service to “investment”, erecting the required physical infrastructure, but neglecting the management of assets in which they have no business interest.
Coming to power in late 2012, the Georgian Dream coalition adopted a much more conservative fiscal stance, putting a freeze or cutting back on many of Saakashvili’s signature projects, including Svaneti and Tskhaldubo. Some of the public funds thus saved were channeled into “recurrent” social spending – higher pensions, free preschool education, universal healthcare insurance, etc. It remains to be seen how effective will be the new government initiatives directly target the poor – through farmer cooperatives, vocational education, and training. As discussed above, while paved with good intentions, this road may also be a road to nowhere. Unless very carefully designed and executed.