1960-იან წლებამდე იაპონია საცხოვრებლად საუცხოო ადგილი იყო. არავინ კეტავდა სახლის კარს ან მანქანას, რადგან არავინ არაფერს იპარავდა. ქურდობა, ძარცვა და თაღლითობა იმდროინდელ იაპონიაში პრაქტიკულად არ არსებობდა. წარმოიდგინეთ, რამდენი რესურსი იზოგებოდა! იაპონელებს არც დარაჯის დაქირავება სჭირდებოდათ, არც სიგნალიზაციის დაყენება, ბოქლომის ყიდვაც კი არ იყო საჭირო. ქვეყანაში პოლიციელებისა და საპატიმროების რაოდენობაც, დანაშაულის სიმცირის ადექვატურად, ნაკლები იყო. არც იაპონურ ფირმებს უწევდათ კომპლექსური მექანიზმების დაყენება თანამშრომლების ქცევის გასაკონტროლებლად. ამის საპირისპიროდ, დღეს იაპონიასა და ბევრ სხვა ქვეყანაშიც, მაღაზიის სალაროებთან მოლარეთა სათვალთვალო კამერებია დამონტაჟებული.
წარმოიდგინეთ საზოგადოება, სადაც არავინ არავის ენდობა. ამით ყველა გარიგება რთულდება: ყოველ ჯერზე უნდა დათვალო ხურდა, გულდასმით გაეცნო კონტრაქტის პირობებს, წინასწარ შეთანხმდე მომსახურების ფასზე (მაგალითად, ტაქსით მგზავრობისას) და ა.შ.
საზოგადოებრივ კეთილდღეობაში ნდობის მნიშველოვანი როლი დიდი ხანია აღიარებულია ეკონომისტებისა და სოციოლოგების მიერ. 1995 წელს გამოცემულ ნაშრომში „ნდობა: საზოგადოებრივი ღირსება და კეთილდღეობის შექმნა“ გამოჩენილი მეცნიერი ფრენსის ფუკუიამა წერდა: „საზოგადოებაში გავრცელებული უნდობლობა [...] ყველა სახის ეკონომიკურ საქმიანობას აკისრებს ერთგვარ გადასახადს, გადასახადს, რომლის გადახდაც მაღალი ურთიერთნდობით აღჭურვილ საზოგადოებებს არ უწევთ".
ნდობა არამარტო მკვეთრად ამცირებს ტრანზაქციულ დანახარჯებს, ის ასევე წარმოადგენს გამაერთიანებელი სოციალური კაპიტალის წყაროს. სოციალური კაპიტალის კონცეფციის საფუძველს წარმოადგენს ადამიანების ურთიერთთანამშრომლობის უნარის ეკონომიკურ აქტივად ანუ კაპიტალად აღქმა. ჰარვარდელი პოლიტოლოგი რობერტ პუტმანი განასხვავებს გამაერთიანებელ და შემაკავებელ სოციალურ კაპიტალს. შემაკავებელი სოციალური კაპიტალი ადამიანთა ჯგუფის ფარგლებში (როგორიცაა ოჯახი, კლანი, ან ეთნიკური ქვეჯგუფი) თანამშრომლობის უნარზე მიუთითებს, ხოლო გამაერთიანებელი სოციალური კაპიტალი ადამიანების სხვადასხვა ჯგუფებთან თანამშრომლობისადმი მზადყოფნას აღწერს. როგორც აღმოჩნდა, კარგად ფუნქციონირებადი საზოგადოებები მდიდარია გამაერთიანებელი სოციალური კაპიტალით, შემაკავებელი სოციალური კაპიტალის სიუხვით კი შედარებით ნაკლებად განვითარებული საზოგადოებები გამოირჩევიან. კამორა (სამხრეთ იტალიაში) მდიდარია შემაკავებელი სოციალური კაპიტალით ისევე, როგორც ბევრი სამხრეთ ამერიკული კრიმინალური დასახლება, რომელსაც საზოგადობისათვის სიკეთე არ მოაქვს. ზოგადად, შემაკავებელი კაპიტალის გავლენა ძალიან არაერთგვაროვანი და ბუნდოვანია. ბევრი აფრიკული ქვეყანა შეპრყობილია ნეპოტიზმითა და ტრიბალიზმით, რაც შემაკავებელი სოციალური კაპიტალის ნაირსახეობას წარმოადგენს. გამაერთიანებელი სოციალური კაპიტალის არსებობა კი, ანუ უცხო ადამიანებსა და სხვა ჯგუფის წარმომადგელებთან ურთიერთობის მზაობა, ცალსახად სასარგებლოა საზოგადოებისათვის.
საქართველოს რეიტინგი ლეგატუმის კეთილდღეობის ქვეინდექსში, რომელიც სოციალურ კაპიტალს ზომავს, ძალიან დაბალია. 2013 წელს ჩვენი ქვეყანა 138-ე ადგილს იკავებდა 142 ქვეყნიდან. ეს რეიტინგი წინააღმდეგობაში მოდის იმ შთაბეჭდილებასთან, რაც საქართველოში პირველად მოხვედრისას ექმნება ადამიანს. უცხოელები ხშირად გაკვირვებულები რჩებიან ქართველების პატიოსნებით, რომლებიც უარს აცხადებენ ზედმეტი თანხის აღებაზე და არასოდეს აბრუნებენ არასწორ ხურდას (იხილეთ ფლორიან ბირმანის სტატია “Georgian Decency as a Competitive Advantage”, სადაც ავტორი სწორედ მსგავს გამოცდილებაზე საუბრობს). ბირმანის თანახმად, როდესაც საქართველოში ტაქსით მგზავრობთ ფასზე წინასწარი შეთანხმების გარეშე, მხოლოდ ძალიან იშვიათ შემთხვევაში შეიძლება მძღოლმა მოგთხოვოთ დაუსაბუთებლად მაღალი თანხის გადახდა.
თავსატეხ იქრება, თუ შევხედავთ ლეგატუმის ქვეინდექსში შემავალ კითხვებს, რომელთა მეშვეობითაც ქვეყანაში სოციალური კაპიტალის დონეს განსაზღვრავენ. კითხვა „ხართ თუ არა დაქორწინებული“ არანაირად მეტყველებს გამაერთიანებელ სოციალურ კაპიტალზე და ნაკლებად ასახავს შემაკავებელ სოციალურ კაპიტალსაც. დაქორწინებულია თუ არა ადამიანი, უფრო მეტად დაკავშირებულია საზოგადოებაში აღიარებულ სოციალურ-კულტურულ ნორმებთან, რომელთა კავშირიც შემაკავებელ სოციალურ კაპიტალთან არცთუ ცალსახაა. მსგავსად, კითხვა „რამდენად შეგიძლიათ გქონდეთ მეგობრებისა და ოჯახის წევრების დახმარების იმედი?“ ზომავს შემაკავებელ და არა გამაერთიანებელ სოციალურ კაპიტალს. ერთი შეხედვით ჩანს, რომ ლეგატუმის ინდექსს უამრავი მეთოდოლოგიური პრობლემა აქვს. საინტერესოა, სინამდვილეში როგორია სოციალური კაპიტალი საქართველოში?
ნდობის მნიშველობა აღიარებული იყო რენესანსის ეპოქაშიც. ამ XVII საუკუნის გრავიურაზე ვკითხულობთ "Ditat Servata Fides", რაც ნიშნავს „ნდობა ამდიდრებს“. შეგვიძლია გავიხსენოთ გაბრიელ როლენჰაგენის (1583-1619)ცნობილი ციტატა : “Ut praestes videas, si quid promittis amico, nam servata fides ditat et auget opes”, რომელიც ქართულად ასე ჟღერს: „ყველაზე უსაფრთხოდ სიმდიდრეს მოიპოვებს ის, ვინც ერთგულია მარად” ( წიგნის ჩამოტვირთვა შეგიძლიათ აქედან).
კავკასიის კვლევითი რესურსების ცენტრების (CRRC) მიერ განხორციელებული კვლევა — კავკასიის ბარომეტრი გვაწვდის ინფორმაციას კავკასიურ საზოგადოებებში ნდობის დონის შესახებ. კვლევა მოიცავს ბევრ კითხვას ინსტიტუციური ნდობის შესახებ, როგორიცაა ხელისუფლების სხვადასხვა დონეებისადმი, მედიისადმი და საეკლესიო ინსტიტუტებისადმი ნდობა (რაც მნიშველოვანია გამაერთიანებელი სოციალური კაპიტალისთვალსაზრისით), მაგრამ მე მინდა ყურადღება გავამახვილო ორი სახის კითხვაზე, რომლებიც ინტერპერსონალურ ნდობას ეხება: „როგორ ფიქრობთ, ზოგადად, ადამიანს შეუძლია ენდოს საქართველოში მცხოვრები ხალხის უმეტესობას, თუ, პირიქით, დიდი სიფრთხილე უნდა გამოვიჩინოთ ხალხთან ურთიერთობისას?“ და „მოუწონებდით თუ არა თქვენი ეროვნების წარმომადგენელს საქმიან ურთიერთობას სხვადასხვა ეროვნების (ჩამოთვლილია) წარმომადგენლებთან?“
2013 წლის შედეგები მოცემულია გრაფიკზე. რადგანაც CRRC ამ კვლევას სამხრეთ კავკასიის რეგიონში ატარებს, ჩვენ გვაქვს დადებითი პასუხების პროცენტული განაწილება აზერბარიჯანის, საქართველოსა და სომხეთისათვის. საქართველო მართალაც რომ ყოფილიყო დაბალი ნდობის მქონე ქვეყანა მცირე გამაერთიანებელი კაპიტალით, მაშინ ჩვენს მეზობელ ქვეყნებს (რომლებიც 2013 წლის ლეგატუმის კეთილდღეობის სოციალური კაპიტალის ქვეინდექსის რეიტინგში ჩვენზე უკეთეს პოზიციებზე არიან) ჩვენზე მეტი დადებითი პასუხი უნდა ჰქონოდათ. 2013 წლის რეიტინგში აზერბაიჯანი სოციალური კაპიტალის ქვეინდექსში იკავებს 79-ე ადგილს, ხოლო სომხეთი 129-ეს. შედეგები საპირისპიროს გვიჩვენებს. საქართველო პირველია, როდესაც საქმე ზოგად ნდობას ეხება. საქართველოს მოქალაქეების 29% ათბალიან კითხვას, სადაც კოდი ‘1’ ნიშნავს „ძალიან დიდი სიფრთხილე უნდა გამოვიჩინოთ ხალხთან ურთიერთობისას”, ხოლო კოდი ‘10’ ნიშნავს „ხალხის უმეტესობას შეგვიძლია ვენდოთ,” პასუხობს შვიდით ან მეტით მაშინ, როდესაც იგივე მონაცემი სომხეთისათვის არის 15% და აზერბაიჯანისათვის — 26%.
უფრო კონკრეტულად ეს კითხვა გვიჩვენებს ქართველების დამოკიდებულებას სხვა ეთნიკური ჯგუფების მიმართ და ნდობასაც, რადგან საქმიანი ურთიერთობები ნდობაზეა დაფუძნებული. ჯერ შევხედოთ შედარებით ‘ნეიტრალურ“ ჯგუფებს, ანუ ჯგუფებს, რომლებთანაც ჩვენს ქვეყნებს არ აქვთ მიმდინარე პოლიტიკური კონფლიქტი. შემდეგი გრაფიკი გვიჩვენებს, რამდენი პროცენტი მიიჩნევს მისაღებად საკუთარი ეროვნების წარმომადგენლის საქმიან ურთიერთობას ევროპელთან, ირანელთან, ებრაელთან და ამერიკელთან. როგორც ირკვევა, სამხრეთ კავკასიაში ქართველებს აქვთ ყველაზე მაღალი მაჩვენებელი თითქმის ყველა ზემოთ ჩამოთვლილი ეთნიკური ჯგუფის მიმართ, გამონაკლისს მხოლოდ ირანელები წარმოადგენენ, რომლებთან მიმართებაშიც აზერბაიჯანელებს ჩამოვრჩებით. თუმცაღა, უნდა გავითავლისწინოთ, რომ ირანი და აზერბაიჯანი შიიტური საზოგადოებებია. კულტურული და ეთნიკური კავშირებიდან გამომდინარე, ადვილად აიხსნება აზერბაიჯანელების განსაკუთრებული დამოკიდებულება ირანელებისადმი. მსგავსად, აზერბაიჯანელების დაბალი ნდობა ევროპელებისა და ამერიკელებისადმი შეიძლება აიხსნას განსხვავებული რელიგიითა და დიდი კულტურული სხვაობით.
ეს მონაცემები არა მარტო იწვევს საფუძვლიან ეჭვს საქართველოში დაბალი ნდობის დონის შესახებ, არამედ საპირისპიროს შესახებ მეტყველებს.
საკმაოდ საინტერესო და მრავლისმეტყველია კავკასიელი ერების დამოკიდებულება იმ ეთნიკური ჯგუფების მიმართ, რომლებთანაც სამხედრო კონფლიქტი გვაქვს. აზერბაიჯანელების მხოლოდ 1% მიიჩნევს მისაღებად საკუთარი თანამემამულის საქმიან ურთეირთობას სომეხთან მაშინ, როცა მსგავსი მაჩვენებელი სომხებისათვის არის 22%. სურათი ძალიან განსხვავებულია საქართველოს შემთხვევაში. ქართველების 72%-ისთვის მისაღებია საკუთარი თანამემამულეების საქმიანი ურთიერთობა ოსებთან, იგივე მაჩვენებელი აფხაზებთან და რუსებთან მიმართებაში არის 73% და 80%, შესაბამისად. იქმნება შთაბეჭდილება რომ ქართველები არ ფიქრობენ განსხვავებულად იმ ეთნოსებთან მიმართებაშიც კი, რომლებთანაც პოლიტიკური კონფლიქტები აქვთ. მისაღებობის დონეები თითქმის ერთნაირია „ნეიტრალურ“ და კონფლიქტურ ეთნიკურ ჯგუფებთან მიმართებაში. როგორც ჩანს, ქართველების ღიაობა სხვა ეთნიკურ ჯგუფებთან ურთიერთობისადმი დამოუკიდებელია პოლიტიკისაგან, რაც გამოგვარჩევს მეზობელი ქვეყნებისაგან.
რომ შევაჯამოთ, ჩვენს ხელთ არსებულ მონაცემებზე დაყრდნობით, შეგვიძლია ვივარაუდოთ, რომ საქართველოში ნდობისა და გამაერთიანებელი სოციალური კაპიტალის უფრო მაღალი დონეა, ვიდრე რეგიონის სხვა ქვეყნებში. რა თქმა უნდა, რამდენიმე კითხვაზე დაყრდნობით ამის მტკიცება დაუშვებელია ისე, როგორც ამას ლეგატუმის ინსტიტუტი აკეთებს. უბრალოდ, მინდოდა ყურადღება გამემეხვილებინა იმ ფაქტზე, რომ ლეგატუმის კეთილდღეობის ინდექსი კარგად ვერ ზომავს გამაერთიანებელ სოციალურ კაპიტალს და რომ კავკასიის კვლევითი რესურსების ცენტრების მონაცემებით შეიძლება ნდობისა და სოციალური კაპიტალის უკეთ შეფასება. აღნიშნული შეფასება კი ლეგატუმის ინდექსის რეიტინგისაგან განსხვავებულ სურათს გვაძლევს.

Until the 1960s, Japan was an amazing place to live. One did not have to lock one’s house, car, or bicycle, as nobody was going to steal anything. Theft, burglary, and cheating were virtually non-existent in the Japanese society of those days. Imagine how much resources this saved, as the Japanese did not have to employ guards, they did not have to install alarm systems, they even did not need to buy locks.
Moreover, they needed fewer police and prisons, and Japanese firms did not have to install complex control mechanisms for making sure that employees did not misbehave. In contrast, today in many shops in Japan and elsewhere a camera is directed at the cash register for making sure that the person receiving the money does not pocket it privately.
Imagine, to the contrary, a society where nobody trusts each other. Every simple transaction becomes difficult – you have to count the change you get when you purchase something, you have to thoroughly read the terms of conditions of every single contract you conclude, and you have to negotiate the price in advance whenever you purchase a service, like a taxi ride.
The role of trust for the prosperity of society was recognized by economists and sociologists a long time ago. In his 1995 book “Trust: Social Virtues and the Creation of Prosperity”, the eminent Harvard political scientist Francis Fukuyama writes: “Widespread distrust in a society […] imposes a kind of a tax on all forms of economic activity, a tax that high-trust societies do not have to pay.”
Trust not only dramatically reduces transaction costs, it is also one of the foremost sources of bridging social capital. The idea behind the concept of social capital is that the ability of people to cooperate with one another can be considered an economic asset, i.e. a kind of capital. Harvard political scientist Robert D. Putnam introduced the distinction between binding and bonding social capital. While bonding social capital refers to the ability to cooperate within a group (like a family, clan, or ethnic subgroup), bridging social capital describes the readiness of people to cooperate if they belong to different groups. As it turned out, well-functioning societies are rich in bridging social capital, and heavily depend on it, while bonding social capital can also be found in backward and underdeveloped societies. The Camorra in Southern Italy abounds with bonding social capital, as do many gangs in South American slums, with no benefit whatsoever for the society as a whole. Indeed, the impact of bonding social capital is highly ambiguous. Many countries in Africa are crippled by nepotism and tribalism, which are just forms of bonding social capital. However, the capacity to deal with strangers and members of other groups, i.e. bridging social capital, is clearly beneficial to society.
The Legatum Prosperity Index measures social capital as one of its subcategories, and Georgia is doing really badly in that section. In 2012, Georgia ranked 140 among 142 surveyed nations. This is in stark contrast to the experience many people make when coming to Georgia. Foreigners are often stunned by the honesty of Georgians, who reject tips and never give out wrong change (Florian Biermann’s article “Georgian Decency as a Competitive Advantage”, bears testimony to this experience). When going with a taxi in Georgia, one does not have to negotiate the price in advance, a few taxi drivers charge unreasonable prices in the end.
This apparent riddle disappears if one looks at the questions asked by the Legatum Institute for determining the level of social capital in a country. The answer to the question “Are you married?” reveals nothing about bridging social capital in a society, and it even does not capture bonding social capital, as the marriage rate is primarily governed by socio-cultural norms whose connection with social capital is all but clear. Similarly, the question “Have you attended a place of worship in the last week?” will help to learn something about the religiosity of society, but not about its (bridging) social capital. And a question like “Can you rely on friends and family for help?” only measures the economically less relevant bonding social capital.
So, it is safe to say that one can dismiss the measurement of social capital according to the Legatum Prosperity Index due to heavy methodological flaws. The question is then, however, what the true state of social capital is in Georgia.
The importance of faith was known also to Renaissance people. The etching reads "Ditat Servata Fides", meaning "Keeping faith enriches". Then follows the verse "Ut praestes videas, si quid promittis amico, nam servata fides ditat et auget opes", translated by George Wither (1588-1667) as "The safest Riches, hee shall gaine Who alwayes Faithfull doth remaine." The etching is from a 1617 book by Gabriel Rollenhagen (1583-1619), which is very beautiful and can be downloaded here.
DO YOU TRUST YOUR FELLOW GEORGIAN?
The Caucasus Barometer of the Caucasus Research Resource Centers (CRRC) provides information that lets us infer about the endowment of our society with trust. The survey has many questions related to institutional trusts, like trust towards the different governmental organizations, media, and church institutions (the answers to which are relevant for bridging social capital), yet I want to focus on two questions that directly touch on interpersonal trust: “Generally speaking, would you say that you can trust most people in the country, or that you can’t be too careful in dealing with people?” and “Do you approve or disapprove of people of your ethnicity doing business with other nationalities?”
The 2013 results for the first question are presented in the chart below. As CRRC is active in Armenia, Azerbaijan, and Georgia, we know the percentages of people answering affirmatively to the questions in these three countries (people who responded 4 and 5 on a five-point scale). If it was true that Georgia was a society with little trust and bridging social capital, we would expect that Armenians and Azeris have higher approval rates for these questions. Yet what we can see is the opposite. Georgia is on top of the three countries when it comes to general trust. 29% of Georgians answer the question with 4 or 5 on the 5-point scale, while these numbers for Armenia and Azerbaijan are 15% and 26%, respectively.
More specific is the question to what extent Georgians trust members of other ethnic groups. Let us first look at more “neutral” groups, i.e. those with whom there is no ongoing political conflict. The next chart displays how many percent of the respondents approved of members of their own group doing business with Europeans, Iranians, Jews, and Americans. As it turns out, Georgians again have the highest approval rates for all groups except for Iranians, where they are topped by the Azeris. However, one should take into account that Iran and Azerbaijan are both Shiite Muslim countries, they are culturally and ethnically closely related, and hence the other group may not be perceived to be that different from their own. Similarly, the low trust rates of Azeris towards Europeans and Americans may be explained by a particularly large cultural difference, mainly due to different religions.
Again, these data do not suggest in any way that Georgians have a particularly low trust level. The data rather point towards the opposite.
Most telling, however, maybe the attitude towards nations with whom there is a military dispute. Only 1% of Azerbaijani citizens approve of doing business with Armenians, and only 22% of Armenians would approve their fellow citizens to deal with Azeris. The picture could not be more different for Georgia! 72% of Georgians find it acceptable to make business with Ossetians, and the number is 73% and 80% with regard to Abkhazians and Russians, respectively. It seems that Georgians do not discriminate against those ethnicities with whom they have political conflicts, as the approval rates are virtually the same as with “neutral” nationalities. The openness of Georgians to do business with other ethnicities does not depend on politics, and this distinguishes us from our Caucasian neighbors.
To sum up, according to the reliable data we have, trust and bridging social capital seems to be more abundant in Georgia than elsewhere in this region of the world. Of course, one cannot make far-reaching conclusions based on the answers to a couple of questions, but in this respect, my analysis does not differ from the one of the Legatum Institute. The Legatum Prosperity Index may be measuring something, but not bridging social capital, and so the CRRC data are the best estimates we have. According to this estimate, Georgia is not a society that lacks trust and social capital, but it is relatively well-endowed with it.