რატომ მოგვწონს ფერმერთა გაერთიანების იდეა, რატომ ვქმნით კოოპერატივებს და მაინც, რატომ ვერ ვაღწევთ საწადელს?
პარასკევი, 28 მარტი, 2014
რაკი საქართველომ ფერმერული ორგანიზაციების განვითარების ამბიციური პროგრამა წამოიწყო, ამ ეტაპზე სასარგებლო იქნება მსგავსი ინიციატივების დადებითი და უარყოფითი გამოცდილების მიმოხილვა, როგორც საქართველოში, ასევე სხვა განვითარებადი თუ გარდამავალი ეკონომიკის ქვეყნებში. ტიმ სტიუარტის წინამდებარე სტატია, რომელიც თავდაპირველად გამოქვეყნდა ვებგვერდზე www.springfieldcentre.com, განიხილავს დამწყები ფერმერული გაერთიანებების წარუმატებლობის ძირითად მიზეზებს. საქართველოსთვის მთავარი გამოწვევა ფერმერული ორგანიზაციების განვითარების პროცესში, ამ სფეროში უკვე დაშვებულ შეცდომებზე სწავლა და დაგეგმვისა და განხორციელების პროცესში ამ გამოცდილების გამოყენება იქნება. აგრეთვე, სახელმწიფომ უნდა უზრუნველყოს გამართული კოორდინაცია პროცესის მონაწილეებს შორის (ახლადშექმნილი სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების განვითარების სააგენტო, სოფლის მეურნეობის სამინისტრო, საერთაშორისო დონორები, არასამთავრობო ორგანიზაციები და ფერმერული ასოციაციები).
როგორც ოდესღაც ერთმა კაცმა მითხრა, იმისათვის, რომ გახდე სოფლის მეურნეობის ნამდვილი სპეციალისტი, შენს მიერ განხორციელებული პროექტების პორტფელში ერთი წარუმატებელი პროექტი მაინც უნდა ერიოს. ამგვარი გამოცდილება სოფლის მეურნეობის სექტორის ორი მახასიათებლის: წარუმატებლობის გარდაუვალობისა და მარცხისკენ მიდრეკილების ილუსტრაციაა. იგივე შეიძლება ითქვას პროექტებზე, რომელთა მიზანია ფერმერთა გაერთიანებების ჩამოყალიბება (ფერმერული ორგანიზაციები, კოოპერატივები და ა.შ.). მე მჯერა, რომ ჩვენ შეგვიძლია ვისწავლოთ განცდილი მარცხიდან და არ გავიმეოროთ იგივე შეცდომები, რაც ისევ კრახამდე მიგვიყვანს.
აგრარულ ბაზარზე მოქმედი ტრადიციული პროგრამები ხშირად მიმართულია ფერმერული გაერთიანებების ჩამოყალიბებისა და მხარდაჭერისაკენ. ამგვარი ჩარევების აუცილებლობას ხშირად ხსნიან იმ სარგებლით, რაც მცირე ზომის ფერმერებს მასშტაბის ეკონომიურობამ შეიძლება მოუტანოს, როგორც წარმოების (აქტივები, მუშახელი, საწარმოო ფაქტორები),  ასევე მარკეტინგისა (შემცირებული ტრანზაქციის დანახარჯები და გაზრდილი რაოდენობა) და მთავრობასთან ურთიერთობის პროცესში. ჩემი აზრით კი, ფერმერთა გაერთიანებების ჩამოყალიბება და მათი მხარდაჭერა უმეტესწილად დროისა და ფულის ფუჭი ფლანგვაა. ეს მცდელობა ხომ ასე ხშირად არის წარუმატებელი! მიუხედავად ამისა, ამ უსიამოვნო რეალობის აღიარება ყველას უჭირს, რომ აღარაფერი ვთქვათ შეცდომებზე სწავლის მცდელობის არარსებობაზე.
საკითხის ირგვლივ არსებული ლიტერატურა მხარს უჭერს ფერმერული გაერთიანებების ჩამოყალიბებას და გაძლიერებას, როგორც სოფლის მეურნეობის განვითარების უებარ წამალს. ხშირად გარე რესურსებით ფერმერული ჯგუფების ინტენსიურ დახმარებაც კი გამართლებულადაა მიჩნეული. აღნიშნული ლიტერატურის თანახმად, გაერთიანების წევრები უფრო დიდი ალბათობით ითვისებენ ახალ ტექნოლოგიებს, ინდივიდუალურ ფერმერებთან შედარებით. იდეის მხარდამჭერები ასეთვე ხაზს უსვამენ ამგვარი გაერთიანებების მნიშვნელობას კვების პროდუქტებისა და მათი საწარმოო ფაქტორების მიწოდებაში. მართლაც, გაეროს საკვებისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის შეფასებით, ბრაზილიის სოფლის მეურნეობაში დამატებული ღირებულების 40% კოოპერატივების მიერ იწარმოება. ევროპაში ეს რიცხვი 60%-ს აღწევს და დამატებით საწარმოო ფაქტორების ნახევარსაც ბაზარზე ფერმერული ჯგუფები აწვდიან.
თუმცა, მიუხედავად ზემოთქმულისა, თუ ჩავიხედავთ მსოფლიო კოოპერატივების მონიტორის მიერ გამოქვეყნებულ 2012 წლის ანგარიშში „კოოპერატივების ეკონომიკის კვლევა“, დავინახავთ, რომ აფრიკასა და უფრო ნაკლებად აზიაში, კოოპერატივების განვითარება სრულ ვაკუუმშია. მეტიც, ჩემი საქმიანობის დროს ხშირად ვხვდები ფერმერთა გაერთიანებებს, რომლებიც კრახს განიცდიან და პროექტის დასრულებისთანავე უჩინარდებიან. ხოლო ის აღჭურვილეობა კი, რომელიც პროექტის მიმდინარეობისას გადაეცათ, გამოუყენებულია და მინდვრის რომელიმე კუთხეში იჟანგება. შედეგად, ფერმერთა გაერთიანებები უკვე იქცა უფუნქციო განვითარების კლიშედ პოპულარულ პრესაში და წარუმატებლობის სინონიმად — განვითრების სპეციალისტებისათვის.
რამდენადაც მე ვიცი, მხოლოდ რამდენიმე ობიექტური და მიუკერძოებელი პროექტისშემდგომი კვლევა არსებობს, რომელიც ფერმერთა გაერთიანების კრახის მიზეზებს მიმოიხილავს. (თუ ვცდები და არსებობს მონაცემები ჯგუფების წარმატებისა და მდგრადი განვითარების შესახებაც, გთხოვთ, გამომიგზავნეთ!) როგორც წესი, გასაჯაროების შემთხვევაში წარუმატებლობა, გარეგან „გაუთვალისწინებელ წინააღმდეგობებს“ მიეწერება და განიხილება, როგორც გაკვეთილი, რომელისგანაც სწავლობენ. ფერმერთა ჯგუფები გახდა განვითარების ინდუსტრიის „შიშველი მეფის სინდრომი“, რომლის შესახებაც ოფიციალური მონაცემები და კვლევები დადებითი და აღმაფრთოვანებელია, თუმცა კონფლიქტში მოდის წარუმატებელ რეალობასთან. ასე რომ, ამ კონტექსტში ფერმერული ჯგუფების განვითარებას მე განვიხილავ, როგორც ფერმერების კეთილდღეობისა და მდგრადი განვითარების არაეფექტურ გზას. ნეტავ, კიდევ რამდენი ფული უნდა დაიხარჯოს, შინაური ცხოველების რამდენი საველე სკოლა უნდა გაიხსნას, რამდენი კონსტიტუცია უნდა დაიწეროს, რამდენ ურთიერთგაგების მემორანდუმს უნდა მოეწეროს ხელი და რამდენი ტრეინინგი უნდა ჩატარდეს თემაზე „ფერმერობა, როგორც ბიზნესი“, რომ მივხვდეთ სიმართლეს — განვითარების ხელშეწყობის ეს ფორმა არ მუშაობს!
ფერმერული გაერთიანების წარუმატებლობის მიზეზები ბევრია, თუმცა ფართო კონტექსტში ასეთი ჯგუფები წარუმატებელია იმიტომ, რომ ისინი შექმნილია არასწორი მიზეზით, არასწორი ხალხის მიერ და/ან არასწორი გზით.
ფერმერთა ჯგუფების ჩამოყალიბების მცდარი მიზეზები
სააგენტოები ხშირად ქმნიან ფერმერულ ჯგუფებს იმიტომ, რომ ეს ეხმარება მათ მიაღწიონ მასშტაბის ეკონომიურობას მომსახურების, აქტივებისა და გრანტების გაცემისას. ამასთანავე, ძვირადღირებული აქტივების გადაცემა უფრო ეთიკურია ფერმერთა გაერთიანებისათვის, ვიდრე ცალკეული ფერმერისათვის. საზოგადოებრივი მფლობელობის ზნეობრიობა და კოლექტივის გამოყენების მოსახერხებლობა განვითარების ინდუსტრიის ზოგიერთ ნაწილში კვლავაც სიმპათიას იმსახურებს, მიუხედავად ჯგუფების მიერ აქტივების არასათანადო მართვისა. ფერმერთა გაერთიანების წევრობა ხშირად სააგენტოებისგან დახმარების მიღების აუცილებელი წინაპირობაცაა. საბოლოო ჯამში ჯგუფები ხელოვნურ სტიმულებზე აგებული იმ ერთეულებად ყალიბდება, რომლებსაც ქმნიან ის სააგენტოები, რომელთაც საკუთარი რესურსების მარტივად დაბინავება და მოკლევადიანი გარდამავალი გავლენის მიღწევა სურთ.
მაშასადამე, ნათელია, რომ არასწორად აღქმული ან ეგოისტური მიზეზები ფერმერთა წარმატებული გაერთიანების ჩამოსაყალიბებლად ვერ გამოდგება.
არასწორი ხალხი ფერმერთა ჯგუფების ჩამოსაყალიბებლად
აგრობიზნესი ხშირად დგას ისეთი პრობლემების წინაშე, როგორიცაა მაღალი ტრანზაქციული დანახარჯები, მცირე ზომის ტრანზაქციები, ცუდი ორგანიზება და კომუნიკაცია. ფერმერებს ხშირად უჭირთ საკუთარი პროდუქტებისთვის გასაღების ბაზრების პოვნა, ან უწევთ ვაჭრობა მათთვის არასახარბიელო პირობებით. ინსტიტუტებისა (ჯგუფების) და სერვისების არარსებობა, რომლებიც დაეხმარებოდნენ ფერმერებს ამ პრობლემების გადაჭრაში, ხშირად საკმარისია სააგენტოების იმპულსური ინტერვენციის გასამართლებლად. ამ პროცესში ისინი ხშირად უსვამენ ხაზს საგანგაშო ამბავს, თუ როგორ უწევენ „შუამავლები ფერმერებს ექსპლუატაციას“.
პრობლემა აქ მხოლოდ ის კი არაა, რომ სააგენტოები თავს არიდებენ პრობლემის სიღრმისეულ მიზეზებს, რომლებიც ფერმერებსა და ვაჭრებს შორის ურთიერთობებზე გაცილებით შორს მიდის, არამედ ამ სფეროში ჩარევითა და „ფერმერთა სერვისების“ ჩამოყალიბებით ისინი სამუდამოდ სპობენ ან პრობლემის მოგვარების შესაძლებლობას. მტკიცე და მდგრადი საბაზრო მეთოდების გამოყენების ნაცვლად, ფერმერთა მომსახურება სააგენტოების პრეროგატივად მიიჩნევა. შედეგად, სოფლის მეურნეობის მუშაკები არ არიან უპირატეს მდგომარეობაში ბაზარზე ჰორიზონტალური და ვერტიკალური კავშირების გამო. ამ საბაზრო ჩავარდნის მოსაგვარებლადაც არ არსებობს შესაბამისი მომსახურებები და აქაც, სააგენტოები მზად არიან ისევ უხეშად ჩაერიონ ბაზრის ფუნქციონირებაში…
ასევე არასწორია, როცა განვითარების სააგენტოები სთავაზობენ ფერმერთა ჯგუფებს მომსახურებებს, ვინაიდან მათ, როგორც წესი, ბიზნესი კარგად არ გამოსდით, რადგან:
• სააგენტოები საბაზრო სუბიექტები კი არა, სუბსიდირებული და არაკომერციული ორგანიზაციებია. შედეგად მათი წარმატება დამოკიდებულია არა შეთავაზების ხარისხზე, არამედ დონორების დახმარების უწყვეტობაზე.
• ამიტომაც მათი სტიმულები მორგებულია დონორების განრიგსა და სათაო ოფისის პრიორიტეტებს და არა ბაზარს.
• მეტიც, სააგენტოები არ ხარჯავენ ეფექტურად და მათ მიერ მომსახურების მიწოდება ჯდება რეალურ დანახარჯებზე ბევრად ძვირად.
მაშასადამე, განვითარების სააგენტოები არ უნდა ქმნიდნენ ფერმერთა გაერთიანებებს, ვინაიდან ისინი ბაზრის გრძელვადიან მოთამაშეებს არ წარმოადგენენ, ხელს უშლიან ბაზრის ლეგიტიმურ მოთამაშეების ურთიერთქმედებას და მსუბუქად რომ ვთქვათ, არ გამოსდით ბიზნესი.
ფერმერთა ჯგუფების ჩამოყალიბების არასწორი გზა
სააგენტოები ფერმერულ ჯგუფებს ქმნიან პოტენციური სარგებლის აბსტრაქტულ, თეორიულ განსაზღვრებაზე დაყრდნობით. ისინი იშვიათად სვამენ უფრო სიღრმისეულ კითხვებს: თუ გაერთიანება ასე სასარგებლოა, მაშინ რატომ არ აყალიბებენ მას თავად ფერმერები? ამ კითხვაზე პასუხის გაცემა მოგვცემდა ბაზრის სისტემური პრობლემების გაგების საშუალებას და სულ მცირე, თავიდან აგვაშორებდა რესურსების ფლანგვას კრახისთვის განწირულ ექსპერიმენტებზე. მიზეზები იმისა, თუ რატომ არ ერთიანდებიან ფერმერები, ბევრია. ხშირად ეს სტიმულებისა და შესაძლებლობების არარსებობას უკავშირდება.
სტიმულები: შესაძლოა გაერთიანებამ სულაც არ მოიტანოს დამატებითი შემოსავალი, ან მოიტანოს, მაგრამ არა იმდენი, რომ ფინანსურ საკითხებში სხვების ნდობის რისკს ამართლებდეს. შესაძლოა აგრეთვე არსებობდეს ხელშემშლელი ფაქტორებიც ფორმალურ ჯგუფებზე დამატებითი გადასახადის ან ადმინისტრაციული წნეხის სახით.
შესაძლებლობები: აგრეთვე შესაძლოა არსებობდეს ჯგუფების ჩამოყალიბების მიმართ ისეთი დაბრკოლებები, როგორიცაა, რეგისტრაციის არაეფექტური პროცედურები ან ადექვატური ინფორმაციის ნაკლებობა, რომელიც ფერმერებს ინფორმირებული გადაწყვეტილების მიღების საშუალებას მისცემდა. ეს პრობლემები არ უნდა აღვიქვათ, როგორ იმგვარი ინტერვენციის გამართლება, როგორიცაა ერთი-ფანჯრის პრინციპის დანერგვა ბიზნესის რეგისტრაციისას. არამედ, ასეთი პრობლემების არსებობისას მართებულია იმის გამოკვლევა, თუ ვინ უნდა აწვდიდეს ფერმერებს ამგვარ ინფორმაციას და რატომ არ აწვდის?
მაშასადამე, ფერმერთა ჯგუფების ჩამოალიბების მცდარი გზა არის მათი განხორციელება იმ საფუძვლადმდებარე საბაზრო ჩავარდნის გაგებისა და გააზრების გარეშე, რაც სოფლის მეურნეობის მუშაკებს ჯგუფების ჩამოყალიბებისაგან თავის შეკავებისკენ უბიძგებს.
რა მოვუხერხოთ ამ პრობლემას?
ჩემთვის და ჩემი მსგავსი ყველა სხვა სოფლის მეურნეობის სპეციალისტის ან განვითარების სფეროში მომუშავე პრაქტიკოსისთვის ფერმერებთან მუშაობა უკიდურესად სასიამოვნო და მომხიბვლელია. ეს არის ერთ-ერთი მიზეზი, რატომაც ამ სფეროში გადავწყვიტე საქმიანობა! თუმცა, ნაცვლად იმისა, რომ იმპულსურად პატარა ფერმერების ნაცვლად ვიმოქმედოთ, სააგენტოები ფერმერებს უკეთ უნდა მოემსახურონ შემდეგი სამი პრინციპის გათვალისწინებით.
პირველ რიგში, სააგენტოებმა ბაზარი ფართოდ გახელილი თვალებითა და გახსნილი გონებით უნდა გააანალიზონ ჩარევამდე, ფერმერთა საჭიროებების შესახებ უსაფუძვლო დაშვებების ნაცვლად. მოქმედება არ უნდა დაიწყონ ფერმერთა ჯგუფების ჩამოყალიბების მზა რეცეპტით და მთელი ძალისხმევა ამ არჩევნის გამართლების გზების ძიებაში არ უნდა დახარჯონ. საჭიროა იმ მიზეზების ძიება, თუ რატომ არ თანამშრომლობენ ფერმერები თვითონ, რა სტიმულები მართავს მათ ქცევას და რისი შესაძლებლობა არ აქვთ მათ. სააგენტოებმა უნდა მიიღონ სწორი პასუხი კითხვაზე: რატომ არ მუშაობს საბაზრო სისტემა?
მეორე, აშენე და ძირი არ გამოუთხარო! ზემოთ ჩატარებული ანალიზის ხელმძღვანელობით სააგენტოებმა უნდა იმუშაონ ბაზრის რელევანტურ და გრძელვადიან მოთამაშეებთან (როგორც კერძო, აგრეთვე საჯარო სექტორთან) და თავიანთი ძალისხმევა მიმართონ იმ საკითხებზე, რაც განაპირობებს დაბალ მწარმოებლურობას და დაბალ შემოსავლებს.
მესამე, იყავი პატიოსანი და ისწავლე შეცდომებზე. ეს არც ისე რთულია და არც დიდი დრო სჭირდება, მაგრამ ვეჭვობ, რომ ეს ის ადგილია, სადაც ყველას ეშინია მისვლა.
ჩემი არგუმენტი არ არის ის, რომ სასოფლო-სამეურნეო გაერთიანება ცუდია და ეს ინსტრუმენტი არ შეიძლება მომგებიანი იყოს ფერმერებისთვის. ჩემი არგუმენტი არის ის, რომ სისტემური მიდგომით, რომელიც ხელს უწყობს თვითორგანზებას ბაზრის მოთამაშეებს შორის, სააგენტოებს აქვთ გაცილებით მაღალი შანსი დაეხმარნონ პატარა ფერმერებს. ეს დახმარება შეიძლება მოიცავდეს ან არ მოიცავდეს გაერთიანების  ჩამოყალიბებას.
ტიმ სტიუარტი არის სფრინგლფილდის უფროსი კონსულტანტი. სფრინგფილდის მიდგომა გავითარების საკითხებთან მიმართებაში ღარიბებზე ორიენტირებული საბაზრო სისტემების ხელშეწყობა. ტიმმა თავისი კარიერა 15 წლის წინ დაიწყო. ის მუშაობდა აფრიკაში, აზიასა და აღმოსავლეთ ევროპაში მმართველისა თუ მრჩეველის თანამდებობებზე სხვადასხვა ორგანიზაციებში, რომლებიც ბაზრების ღარიბებზე ორიენტირებულ განვითარებას უწყობდა ხელს.

As Georgia embarks on an ambitious program to develop farmer organizations, it is worth considering both the positive and negative lessons from the experience of similar initiatives, both in Georgia and elsewhere in the developing/transition context. The piece by Tim Stewart, originally published on www.springfieldcentre.com, identifies some of the main reasons for the failure of start-up farmer organizations. The challenge for Georgia is to learn from these mistakes in planning and implementation and ensure improved coordination among the many cooks involved (the newly created Agency for the Development of Agricultural Cooperatives, the Ministry of Agriculture, international donors, NGOs, and farmer associations).
In the future, we will publish in this column a summary of the policy suggestions that have emerged from a debate on the future of farmer organizations in Georgia, which was hosted by ISET on March 27th, 2014.
Someone once told me that I couldn’t be a real agriculturalist until I had at least one failed chicken project under my belt, illustrating both their ubiquity and propensity to flop. The same can be said of projects that seek to establish farmer groups (farmer organizations, cooperatives etc.) and for much the same reasons – although I believe we should learn from failure, not repeat patterns that lead to it.
Conventional programmes working in agricultural markets often include a component of forming and supporting farmer groups in their various guises. Their justification for this is the perceived benefits to small farmers that can accrue from economies of scale of production (assets, labor, and inputs), marketing (reduced transaction costs and bigger volumes), and voice (representation to government, etc.). My concern is that farmer group formation and support is frequently a waste of effort and money because they overwhelmingly fail, and there is little honest recognition of, let alone learning from, that awkward reality.
Literature drawn mainly from projects supports farmer group formation and strengthening as a panacea for agricultural advancement, and often backs up the case for intense external resourcing. It suggests that farmers in groups are more likely to adopt technologies than those who aren’t, or are more likely to grow project-supported crops. Proponents also highlight their significance to the supply of inputs into food production and of food to the market. Indeed, the FAO estimates that nearly 40% of Brazil’s agricultural GDP is produced through cooperatives while in Europe, 60% of agricultural products and 50% of inputs are marketed through one.
However, a glance at the 2012 “Exploring the Cooperative Economy” report from the World Cooperative Monitor, reveals an almost total cooperative vacuum in Africa and, to a lesser degree, Asia. More directly, in my work, I am frequently confronted with the reality of failed farmer groups that evaporate once the project ends, with unused equipment rusting in the corner of a field, an image, which has become a cliché of dysfunctional development in the popular press. And for many people engaged in the development, farmer groups are a byword for failure.
Yet as far as I can establish (and I have searched), there have been few honest and objective ex-post reviews of farmer group formation components of projects to look at failure and the reasons for failure. (If I’m wrong and there are real data on groups’ success and sustainability, please send it to me!) Failures, if reported, are attributed to external “unforeseen challenges” and written up as “lessons learned”. Farmers groups have become a prime example of the development industry’s “emperor’s new clothes syndrome”, where official views are positive and glowing and formal research and evidence are at odds with what we know to be common (naked!) reality. So, in that context, I would argue that farmer group formation is a poor way to improve a lot of farmers positively and sustainably. How much more money needs to be spent; how many more pet Farmer Field School projects do we need to implement; how many more constitutions do we need to write; how many MOUs do we need to sign or how many ‘Farming as a Business’ trainings do we need to subject farmers to before we understand that this form of development is not working?
The factors leading to the failure of farmer groups (rapid decline post-project) are numerous, but broadly they fail because they were formed for the wrong reasons, by the wrong people, and/or in the wrong way.
Agencies often form farmer groups because it helps them – the agency – achieve economies of scale of delivering services, assets, or grants to them. In addition, some may feel more comfortable ethically with the transfer of expensive assets or technical assistance to a group rather than an individual. The ethos of communal ownership to coziness of the collective is pervasive in certain quarters of the development industry, even in the face of the common observation of poorly managed group-owned assets. Farmer group membership is also too often a precondition for farmers to receive giveaways from agencies. Groups, therefore, become entities built on artificial incentives created by agencies wanting an easy repository for their resources and buying short-term transitory impact.
Clearly then, ill-conceived or self-serving reasons are the wrong ones for forming farmer groups.
Agribusinesses often face problems interfacing with small farmers because of high transaction costs, small transaction sizes, poor organisation and communications, and a general lack of understanding of them. Farmers are often observed to face challenges finding markets for their products or face poor terms of trade. The absence of institutions (like groups) and services which would help them overcome these challenges (supporting group formation) is often justification enough for agencies to intervene impulsively by stepping in on behalf of small farmers – telling and selling the narrative of the “farmer being exploited by the middleman”.
The problem here is not only do agencies avoid addressing the root causes of the problem that lies beyond the farmer-trader interface, but in stepping into this space by performing “farmer group services” they undermine the possibility that it will ever be solved. Rather than solutions cemented firmly and sustainably in the market system, emerging “farmer group services” are seen as a development agency space. Thus it becomes a self-fulfilling prophecy: farmers are disadvantaged in markets because of weak vertical and horizontal linkages and there are no services to address this market failure: justification enough for agencies to step in and undermine the market further…
Development agencies are also the wrong people to offer farmer group services because, typically, they are poor at business:
- They are not market-based, they are subsidized and non-commercial and their success/failure isn’t dependent on a viable offer but on continued support from their donor.
- Their incentives are therefore aligned to the agendas of the donor and their own HQ, not the market.
- They are not cost-effective, indeed they are prohibitively expensive if the true cost of delivery is taken into account (drivers, cooks, HQ fund-raising, etc.).
Development agencies are therefore the wrong people to form farmer groups because they are not long-term players in the market, undermine legitimate market players if they attempt to do so, and, put simply, are usually bad at business.
Agencies form farmer groups on the basis of an abstract, theoretical notion of potential benefits, or experience in distant contexts of limited relevance. Seldom do they ask the more grounded starting question: if groups are such an obviously “good thing”, why aren’t farmers forming groups already? Understanding the answer to this question would lead to understanding and addressing systemic problems in the market, or simply not wasting resources by attempting to do something that would be unsuccessful. The reasons that farmers don’t form groups are many but often related to a lack of incentives or capacity.
Incentives: It may be that additional income does not accrue by aggregation, or that which is created may not be sufficient to overcome other issues such as distrust of others in financial matters. Other actors may be able to provide incentives that induce group formation such as a commodity buyer that provides inputs on credit. There may also be disincentives related to the wider political economy such as additional tax or administrative burdens to formal groups.
Capacity: There may be other obstacles to forming groups such as inefficient business registration procedures, weak advisory services, or a lack of adequately available information that would allow farmers to make an informed decision to form a group. This shouldn’t be seen as an open justification for agency intervention to address these directly for example through business services and setting up one-stop-shops for business registration etc. Rather it should lead to an inquiry into who could and should be delivering these and why they are not.
The wrong way to form farmer groups is therefore to do it without understanding the central market failures that prevent farmers from forming them.
The problem for an agriculturalist and development practitioner like myself is that working with farmers is fun and endlessly fascinating: it’s one of the things I got into the business for! However, instead of being drawn to act impulsively on behalf of the small farmer, I think agencies would serve them better by doing more of the following three things.
Firstly, go in with their eyes and minds open, conducting ex-ante market analysis rather than making unsubstantiated assumptions about what farmers need. Don’t arrive with a farmer group solution pre-prepared and engineer an analysis to justify this. Establish the reasons that farmers are not cohesive, what incentives are shaping their behaviour and what capacities may be lacking. Get a valid answer to the key question: why isn’t the market system working?
Secondly, build and don’t undermine. Guided by the above analysis, work with relevant, long-term market players (private and public) to address the issues underlying farmers’ poor performance and low incomes.
Thirdly, be honest about and learn from failure. This is not especially difficult or time-consuming to do, but I suspect is a place where many fear to tread.
My argument is not that farmer groups cannot be beneficial to farmers. Rather, by adopting a systemic approach aimed at fostering the conditions for self-organization among market players, agencies have a far better chance of supporting small farmers – which may or may not involve farmer groups.
Tim Stewart is a Senior Consultant with The Springfield Centre who specializes in pro-poor market systems approaches. Tim began his career in farming, transitioning to overseas development around 15 years ago. Since then he has worked across Africa, Asia and Eastern Europe in varied management and advisory roles centred on the development of pro-poor market systems.