ცხადია, რომ ჯერ კიდევ ბევრი რამ არის შესასწავლი საქართველოს სოფლის მეურნეობისა და სოფლის განვითარების შესახებ. უამრავი კითხვა კვლავ პასუხგაუცემელია, განსაკუთრებით კი პოლიტიკურ მიდგომასთან დაკავშირებით. მაგალითად, რამდენად ეხმარება სასოფლო-სამეურნეო ბარათები (ვაუჩერები) სოფლის მოსახლეობას სიღარიბის დაძლევასა და/ან პროდუქტიულობის გაუმჯობესებაში? ნამდვილად აბრკოლებდა თუ არა სოფლის მეურნეობის ნაყოფიერებას მწყობრიდან გამოსული სარწყავი და სადრენაჟე სისტემა? რამდენად მნიშვნელოვანია მიწის რეგისტრაცია საკუთრების უფლებების დაცვის ან საინვესტიციო სტიმულების შექმნის მიზნით? რომელ მიმართულებებში გამოიწვია ზედმეტმა სახელმწიფო ჩარევამ კერძო ინვესტორების განდევნა პროცესიდან? ან რომელ მიმართულებებში არ იყო სახელმწიფო ინტერვენცია საკმარისი გლეხებისა და მცირე აგრობიზნესებისათვის ხელსაყრელი ინსტიტუციური გარემოს უზრუნველსაყოფად? ეს ის კითხვებია, რომლებზე პასუხის გაცემაც აუცილებელია, პოლიტიკური მიდგომის ეკონომიკური და ფისკალური მნიშვნელობიდან გამომდინარე.
ბოლო დროს სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივებთან დაკავშირებით საქართველოში აქტიური დისკუსია მიმდინარეობს. უკანასკნელი ორ წლის განმავლობაში, შემუშავდა და ძალაში შევიდა „საქართველოს კანონი სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების შესახებ“. ასევე გამოჩნდა ევროპის სამეზობლო პროგრამა სოფლის მეურნეობისა და სოფლის განვითარებისათვის (ENPARD), რომელიც მხარს უჭერს ასზე მეტი ბიზნეს-კოოპერატივისა და ფერმერთა გაერთიანების განვითარებას მთელი ქვეყნის მასშტაბით.
იმათ გასაგონად, ვინც აღნიშნულ ინიციატივას კოლმეურნეობასთან აიგივებს, „საქართველოს კანონში სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების შესახებ“ გარკვევითაა აღნიშნული სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების უმთავრესი პრინციპები: ნებაყოფლობითი წევრობა, დემოკრატიული მართვა და წევრების ეკონომიკური თანამონაწილეობა. ასევე კოოპერატივების ფუნქციონირება უნდა ემყარებოდეს სოციალური პასუხისმგებლობის, სამართლიანობისა და ურთიერთდახმარების პრინციპებს. თუმცა, რა თქმა უნდა, წინასწარ ვერ განვჭვრეტთ, რამდენად დაინერგება ეს იდეალური პრინციპები პრაქტიკაში, განსაკუთრებით კი მენეჯმენტის, შენატანებისა და მოგების განაწილების კუთხით.
მიუხედავად ამისა, სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივს, როგორც იურიდიულ ერთეულს, თეორიულად, საქართველოს სოფლის მეურნეობისა და სოფლის განვითარებაში მნიშვნელოვანი როლის თამაში შეუძლია. კერძოდ, ეს ფერმერებს მისცემს საშუალებას ისარგებლონ ერთად შრომის სხვადასხვა ბიზნეს უპირატესობით. მაგალითად, მომსახურების სფეროში მოღვაწე კოოპერატივებმა შეიძლება საკუთარ თავზე აიღონ პროდუქციის ხარისხის გარანტის ასე მნიშვნელოვანი ფუნქცია. ასევე, გაერთიანებებში მონაწილეობა გლეხებს საშუალებას მიცემს ისარგებლონ მასშტაბის ეკონომიით საწარმოო ფაქტორების შეძენისას ან პროდუქციის გასაღებისას, გაუმარტივებს კრედიტზე ხელმისაწვდომობას და გაუუმჯობესებს საბაზრო ინფორმაციაზე წვდომას. ბოლოს, ეკონომიკურ სარგებელთან ერთად, აღსანიშნავია სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების პოტენციალი დაეხმაროს სოციალურად დაუცველ ოჯახებს, მაგალითად, იძულებით გადაადგილებულ პირებს.
ამავდროულად, სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების განვითარების გზაზე ბევრი პრობლემა შეიძლება წამოიჭრას. მათ შორის ყველაზე მნიშვნელოვანი გამოწვევებია საბაზრო კავშირების ფორმირება და შენარჩუნება; ნდობისა და ადამიანური კაპიტალის როლი კოოპერატივებში, კოოპერატივებსა და ბაზრის სხვა მოთამაშეებს შორის; კოოპერატივის მმართველობა; საბაზრო რისკები და შეზღუდვები (მაგ. არასათანადო პროგრესი მიწის რეგისტრაციაში, პოლიტიკური არასტაბილურობა უკრაინაში და ა.შ.). არსებობს აგრეთვე, სპეციფიური იურიდიული, საგადასახადო და წესდებასთან დაკავშირებული საკითხები, რომლებიც ყურადღებას საჭიროებს.
არსებული პრობლემებისა და გამოწვევების გათვალისწინებით, ჩვენ ვიწყებთ საქართველოს სოფლის მეურნეობის და სოფლის განვითარების ახალ კვლევით პროგრამას, რომლის მთავარი მიზანია სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების განვითარებაზე ზეგავლენის შესწავლა. ვიმედოვნებთ, რომ კვლევის შედეგად მიღებული ცოდნის პრაქტიკული მნიშვნელობა არ შემოიფარგლება მხოლოდ პროექტისა და სასოფლო-სამეურნეო პოლიტიკის შემუშავებისა და განვითარებისათვის მოტანილი სარგებლით. გარდა ამისა, კვლევა წარმოდგენას შეგვიქმნის კოოპერატივების სტრუქტურის, მათი სამეწარმეო საქმიანობისა და საბაზრო კავშირების განვითარების შესახებაც. აღნიშნული პროექტი ხორციელდება ორ ორგანიზაციასთან თანამშრომლობით, ქეა საერთაშორისო კავკასიაში (CARE International in the Caucasus) და რეგიონალური განვითარების ასოციაცია (RDA), ევროპის სამეზობლო პროგრამის სოფლის მეურნეობისა და სოფლის განვითარების (ENPARD საქართველო) ფარგლებში.
იმისათვის, რომ ჩვენი კვლევა და დისკუსია მონაცემებით გავამყაროთ, პროექტის ფარგლებში ვატარებთ საბაზისო კვლევას დასავლეთ საქართველოს შვიდ მუნიციპალიტეტში: ჩოხატაური, ლანჩხუთი, ოზურგეთი (გურია), აბაშა, ხობი, სენაკი (სამეგრელო ზემო სვანეთი) და ცაგერი (რაჭა-ლეჩხუმი და ქვემო სვანეთი). საველე გამოკითხვებს საქართველოს საზოგადოებრივი აზრისა და ბიზნესის საერთაშორისო კვლევის ცენტრი (GORBI) ახორციელებს. ასევე, ზაფხულიდან ვიწყებთ თვისობრივ კვლევასაც ზემოაღნიშნულ მუნიციპალიტეტებში. ეს უკანასკნელი მოიცავს ძირითადად ფერმერთა დღიურებს, ასევე ნახევრად სტრუქტურირებულ ინტერვიუებს, ფოკუს ჯგუფებს გლეხთა შინამეურნეობების დონეზე და სხვა მნიშვნელოვანი მოთამაშეების გამოკითხვას.
ჩვენ განვიხილავთ სოფლის მეურნეობის და სოფლის განვითარების საკითხთა ფართო სპექტრს, იურიდიულ და საგადასახადო საკითხებს, მცირე მწარმოებლების სტიმულირებას, კრედიტის ხელმისაწვდომობასა და მწარმოებელთა და დამამუშავებელთათვის საქართველოს სოფლის მეურნეობის სამინისტროს შეღავათიანი კრედიტის პროგრამის მნიშვნელობას. ამასთანავე შევისწავლით საკითხებს, რომლებიც პირდაპირ კავშირშია კოოპერატივის ჩამოყალიბებასთან, როგორიცაა წესდების განვითარება, საბაზრო კავშირების ფორმირება-ჩამოყალიბება, კოოპერატივის მართვა და ბიზნეს გეგმის განვითარება. ბოლოს, კრიტიკულად შევაფასებთ როგორც ჩვენი კონსორციუმის, ასევე სხვა კონსორციუმების ძალისხმევას ENPARD პროექტის ფარგლებში.
ჩვენი მიზანია მიკრო-დონეზე აღმოჩენილი შედეგებიც გახდეს საქართველოს სოფლის მეურნეობისა და სოფლის განვითარების შესახებ დისკუსიის განხილვის საგანი. თუმცა, რაკი არ არსებობს სრულყოფილი კვლევა, მოხარულები ვიქნებით მივიღოთ თქვენი კრიტიკული კომენტარები თემასთან დაკავშირებით და გავმართოთ დისკუსიები ამავე ბლოგზე. ვიმედოვნებთ, რომ კვლევა საინტერესო და სასარგებლო იქნება ქართული საზოგადოებისათვის.
სტატია მომზადებულია ორგანიზაციების, ევროკავშირი და ქეა საერთაშორისო კავკასიაში, დახმარებით. სტატიის შინაარსი გამოხატავს მხოლოდ და მხოლოდ ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტის ხედვას და არავითარ შემთხვევაში არ უნდა გაიგივდეს რომელიმე პარტნიორის, ევროკავშირი ან ქეა საერთაშორისო კავკასიაში, პოზიციასთან.

Yet we still have much to learn about agriculture and rural development in Georgia and many questions remain, especially from a policy perspective. Are vouchers for those working in the agricultural sector the most appropriate way of reducing rural poverty or increasing agricultural productivity, for instance? Was the previously poor state of irrigation and drainage infrastructure across the country necessarily a binding constraint on productivity? How important is land registration for protecting individuals’ property rights or providing investment incentives? Has the state gone too far in some directions, potentially crowding out private investment in the process, or not far enough in others, and not providing an enabling institutional environment for small-scale agricultural producers and agribusinesses? These questions have yet to be adequately addressed (or even asked), even though the economic and fiscal consequences are significant.
Most recently, there has been much discussion about agricultural cooperatives in Georgia. Over the last two years, we’ve seen a new law come into effect (the “Law of Georgia on Agricultural Cooperatives”) as well as the rollout of the European Neighborhood Program for Agriculture and Rural Development (ENPARD), which will seek to support the development of more than 100 business-oriented cooperatives and farmer groups across the country.
In case it’s thought that these initiatives represent the second iteration of the kolkhoz movement, note that the Law of Georgia on Agricultural Cooperatives explicitly states that the main (ideal) principles of agricultural cooperatives include voluntary membership, democratic management, and economic participation of members (shareholders) and that they should promote social responsibility, fairness and mutual assistance. It remains to be seen, of course, whether or how well these ideal principles will be maintained in practice, particularly with regard to management and share contributions and distribution of profits among members.
Nevertheless, as a legal entity, an agricultural cooperative can, in theory, play an important role in agricultural and rural development in Georgia by enabling farmers to come together to take advantage of various business opportunities. For example, service cooperatives may help improve product quality consistency, which is seemingly a major challenge in Georgia. Cooperatives may also help to improve economies of scale in input and product marketing among smallholder farmers, ease credit constraints, or improve access to market information. Lastly, in addition to their economic benefits, agricultural cooperatives may help support vulnerable individuals like internally displaced persons.
At the same time, many challenges in supporting agricultural cooperative development may arise. Chief among these challenges may be the difficulties faced by cooperatives in forming and sustaining market linkages, the role of trust and social capital within cooperatives and between cooperatives and other market players, cooperative governance, or market risks and constraints elsewhere (e.g., slow improvements in the land registry, political instability in Ukraine, etc.). There are also specific legal, tax, and charter-related issues that need to be addressed.
It is with these questions and challenges in mind that we are launching a new research agenda about agriculture and rural development in Georgia, with primary emphasis on the contribution of agricultural cooperatives to key development outcomes. Our hope is that the knowledge produced through this research will be practically useful, both for policy formation and project implementation but also for thinking about how cooperatives are structured, their operations undertaken, and their market linkages developed. This research agenda is part of a new project with CARE International in the Caucasus and the Regional Development Association (RDA) under the European Neighborhood Program for Agriculture and Rural Development (ENPARD Georgia).
In order to ensure that our research and these discussions are evidence-based, we are currently conducting a baseline survey—in partnership with Georgian Opinion Research Business International (GORBI)—across the seven districts/municipalities in western Georgia (Chokhatauri, Lanchkhuti, and Ozurgeti in Guria, Abasha, Khobi, and Senaki in Samegrelo-Zemo Svaneti, and Tsageri in Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti) of focus in this project. We will also be conducting qualitative research across these districts/municipalities beginning this summer, primarily in the form of a farmer diary questionnaire, but also by holding semi-structured interviews and focus groups with households primarily engaged in agricultural activities, and key informants across the project target region.
We will consider a wide range of topics related to agriculture and rural development, from legal and tax issues and the incentives faced by small-scale producers, to issues related to access to credit and the role of the Ministry of Agriculture’s preferential credit program for producers and processors. We will also examine issues directly related to cooperative formation, like charter development, market linkage formation, cooperative governance and management, and business plan development. Lastly, we will take a critical look at the efforts of our own consortium and other consortia under the ENPARD project.
Our goal is to bring some findings from micro-level data into discussions about agriculture and rural development in Georgia. That being said, any evidence base has its limitations and should be critiqued accordingly. We hope you’ll find this research insightful and we invite your commentary and dialogue on this blog.
This article has been produced with the assistance of the European Union and CARE International in the Caucasus. The content of this article is the sole responsibility of ISET Policy Institute and can in no way be taken to reflect the views of the European Union or CARE International in the Caucasus.