დიდი ხნის განმავლობაში, რუსეთი შესაძლებლობების მიწად აღიქმებოდა უცხოელი ინვესტორების მიერ. მათ ყურადღებას იპყრობდა მრავალრიცხოვანი მოსახლეობა, მდიდარი ბუნებრივი რესურსები და, რაც ყველაზე მნიშვნელოვანია, დიდი საშუალო კლასი, რომელსაც ფულის ხარჯვის სურვილი ჰქონდა. თუმცაღა, რუსეთს მზარდ ეკონომიკას რამდენიმე საიდუმლო ჰქონდა, რომელიც ინვესტორების იმედებს დამსხვრევით ემუქრებოდა.
წინა ბლოგში ჩვენ განვიხილეთ რუსეთის ეკონომიკისთვის დამახასიათებელი „დათვის ხაფანგები“, ანუ ის სტრუქტურულ არაეფექტიანობა, რომელიც რუსული ეკონომიკური სისტემის ნაწილია. კერძოდ ის, რომ საბჭოთა კავშირში, იჯარის მართვის სისტემა რესურსების არაპირდაპირი გადარიცხვების იდეის გარშემო იყო აგებული, რომლის გამოც, არამომგებიანი საწარმოები საქმეში რჩებოდნენ იაფი ენერგიის ხელმისაწვდომობის, დამატებითი ფულადი გადასახადების და არაპირდაპირი სუბსიდიების სხვა ფორმების მეშვეობით.
ამ ბლოგით, ჩვენ შევეცდებით გავარკვიოთ, რა მოხდა რუსეთის ეკონომიკაში საბჭოთა კავშირის დაშლის შემდგომ. რამდენად წარმატებული აღმოჩნდა მოდერნიზაციის მცდელობა? და რა როლს თამაშობს დღეს საბჭოთა ეკონომიკის მემკვიდრეობა რუსეთის ეკონომიკის განვითარებაში?
როდესაც რუსეთმა დაიწყო საბაზრო ეკონომიკაზე გადასვლის პროცესი, პირველი საფეხური სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული საწარმოების მასობრივი პრივატიზაცია იყო. ერთი შეხედვით, ამ საწარმოების პროდუქტიულობა და მომგებიანობა სწორად განსაზღვრულ სტიმულებზე იყო დამოკიდებული. მიუხედავად ამისა, როგორც ეთერ კვინტრაძე („რუსეთის გამოშვების კოლაფსი და გამოცოცხლება: პოსტ-საბჭოთა გარდამავალ პერიოდში“) აღნიშნავს, ამ საწარმოებმა ჩაძირვა გარდამავალი ეტაპის დასაწყისშივე დაიწყეს.
ეს ფაქტი რამდენიმე მიზეზით შეიძლება აიხსნას: პირველი, საწარმოს საკუთრებაში გადაცემა ჩვეულებრივი ადამიანებისთვის, რომელთაც საწარმოს მართვის შეზღუდული ცოდნა ჰქონდათ, ნამდვილად არ გაზრდიდა მწარმოებლურობას ერთ ღამეში. მეორეც, როგორც გედი და ლეიკი („სიღრმისეული დიდება: რუსეთი. დათვის ხაფანგში გამოჭერილი“) ამტკიცებს, ყოფილ საბჭოთა კავშირში მრავალი ინდუსტრიული საწარმო არა მხოლოდ არაეფექტიანი, არამედ არასიცოცხლისუნარიანიც იყო. ისინი ვერ გააგრძელებდნენ ფუნქციონირებას რესურსების ტრანსფერების სისტემის გარეშე.
ზემოაღნიშნული სქემის შედეგი ადვილად პროგნოზირებადია: არამომგებიანი საწარმოების (ძირითადად „პრესტიჟული“ ინდუსტრიები, როგორებიც არიან თავდაცვა და მანქანათმშენებლობა) მენეჯერებმა დაიწყეს „კავშირების კაპიტალის“ გამოყენება რათა გაეგრძელებინათ რესურსების ტრანსფერის სქემა. რესურსების სექტორში საწარმოების აქციების მფლობელები იძულებულები იყვნენ ამ წესს დაქვემდებარებოდნენ, წინააღმდეგ შემთხვევაში, ისინი ახლად პრივატიზებული საწარმოს დაკარგვის საფრთხის წინაშე დგებოდნენ.
შედეგად, აღდგა იჯარის მართვის სისტემის ძველი სქემა. ეკონომიკური თვალსაზრისით, ამ სქემის არგუმენტები „ახალგაზრდა ინდუსტრიის“ არგუმენტის მსგავსია, რომელიც ძირითადად ლობინგის გამართლების მიღებულ თეორიას წარმოადგენს მთელს მსოფლიოში: არაეფექტიან საწარმოებს სჭირდებათ გარკვეული პერიოდი, რესტრუქტურიზაციისა და მოდერნიზაცისთვის. მთავრობებს ხშირად აქვთ სურვილი მხარი დაუჭირონ „ახალგაზრდა ინდუსტრიებს“ სამუშაო ადგილებისა და სოციალური სტაბილურობის შესანარჩუნებლად. სამწუხაროდ, მსოფლიო გამოცდილება გვაჩვენებს, რომ დამოკიდებული „ახალგაზრდები“ იშვიადად ხდებიან კონკურენტუნარიანი, ინოვაციური ზრდასრულები, უფრო მეტიც, მათ არც ზრდის საკმარისი მოტივაცია აქვთ.
2000-იანი წლების დასაწყისიდან არსებობდა რუსეთის ეკონომიკაში ღრმა სტრუქტურული ცვლილებების განხორციელების მცდელობები. უკვე 2002 წლისთვის, ბლუმბერგის ბიზნეს-კვირის ჟურნალი აქებდა მთავრობის ძალისხმევას ბიუროკრატიის, მონოპოლისტებისა და ინსტიტუციური მაღალი საშემოსავლო გადასახადის შემცირებისთვის. თუმცაღა, ვინაიდან ეს რეფორმები მტკივნეულ და მძიმე რესტრუქტურიზაციას მოითხოვდა, ისინი არ განხორციელდა. პირიქით, პრეფერენციული რესურსების ტრანსფერის სისტემის მნიშვნელოვანი ნაწილი შენარჩუნებულია და კვლავ განაპირობებს ნავთობის რესურსებზე ფასების ზრდის ტალღებს.
რა თქმა უნდა, უცხოური ინვესტიციები კვლავ არ შეწყდა, თუმცაღა დასავლეთიდან შემოსულმა რესურსებმა და ნოუ-ჰაუმ ვერაფერი მოუხერხა რესურსების ტრანსფერის არსებულ სისტემას. ქვემოთ მოცემული გრაფიკი ასახავს პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მთლიან შიდა პროდუქტში წილის შემცირებას 2008 წლიდან.
რუსეთის ეკონომიკის პრობლემების ნიშნები უკვე 2012-2013 წლებში გამოიკვეთა.
ნავთობის ფასი ბოლო 2-3 წლის განმავლობაში სტაბილური იყო და შედარებით მაღალი. თუმცაღა, რუსეთის ეკონომიკის ზრდა შენელდა. მსოფლიო ბანკის მოხსენების მიხედვით („ნდობის კრიზისი ხაზს უსვამს ეკონომიკის სისუსტეს“, 2014), 2013 წელს მშპ-ს ზრდის ტემპი 3.4%-დან 1.3%-მდე დაეცა. ეკონომიკური ზრდის ეს ტემპი მნიშვნელოვნად ჩამორჩებოდა დამწყები ეკონომიკების ზრდის ტემპს, მცირედით ჩამორჩებოდა OECD მაღალი შემოსავლიანი ქვეყნების ზრდის ტემპს და ძლივს უთანაბრდებოდა ევროკავშირის პრობლემურ განვითარებად ეკონომიკებს.
ეკონომიკური ზრიდს შენელება შიდა მოთხოვნის შემცირდებამ და კაპიტალური ინვესტიციების ნეგატიურმა, ნულთან ახლო ზრდამ განაპირობა. როგორც მოხსენება უსვამს ხაზს, ორი უმსხვილესი საინვესტიციო პროექტის ჩრდილოეთის ნაკადის მილსადენი და სოჭის ოლიმპიადა) დასრულებამ მყისიერად შეამცირა ინვესტიციების ბაზა.
კიდევ ერთი საგანგაშო ნიშანი ის იყო, რომ ზრდის შენელების პარარელურად, რუსული საწარმოების მიერ სიმძლავრეების გამოყენებამ ისტორიულ მაქსიმუმს (დაახლოებით 80%) მიაღწია 2013 წელს, მაშინ როცა უმუშევრობის დონე ქვეყანაში შედარებით დაბალი (5-6%) იყო. ეს კომბინაცია გულისხმობს, რომ ეკონომიკა სტრუქტურული პროდუქტიულობის შეზღუდულობის პრობლემის წინაშე დგას და შემდგომი ზრდა შესაძლებელი მხოლოდ ახალი ინვესტიციების მოზიდვით გახდება.
თუმცა, მსოფილო ბანკის დასკვნის მიხედვით, რუსეთში სტრუქტურული რეფორმების წარუმატებლობამ ინვესტორთა ნდობის დაცემა გამოიწვია. The Financial Times-ის 2013 წლის ანგარიშში რუსეთის შესახებ აღნიშნულია, რომ უკანასკნელი წლების განმავლობაში, რუსეთში მიმდინარე დიდი სახელმწიფო საწარმოების პრივატიზაციის პროცესის პარალელურად, და უფრო სწრაფადაც, ხდებოდა მათი ნაციონალიზაცია. მაგალითად, უახლოეს პერიოდში Rosneft-მა შეისყიდა TNK-BP, ერთ-ერთი უმსხვილესი რუსული კერძო ნავთობის კომპანია, რაც ხაზს უსვამს მთავრობის სურვილს არ შესუსტდეს მათი გავლენა ეკონომიკაზე.
რუსეთის ეკონომიკის ყველაზე დიდ დანაპირებს უცხოელი ინვესტორებისათვის, განსაკუთრებით მათთვის, ვინც სამომხმარებლო საქონლის ბაზარზე აპირებდა შესვლას, რუსეთში საშუალო კლასის დიდი წილი წარმოადგენდა. სიმდიდრის მიხედვით, სიმდიდრის გადანაწილებაში მაღალი უთანასწორობის მიუხედავად, რუსეთის მოსახლეობის დაახლოებით 50% შეიძლება კლასიფიცირდეს როგორც საშუალო კლასი (კლასი რომლის შემოსავალი ერთ ადამიანზე ერთ დღეში ტოლია ან მეტია $10-ის). ეს ადამიანები მხოლოდ მომხმარებლებს არ წარმოადგენენ. ისინი მწარმოებელთა ნაწილშიც გადიან: კვალიფიცირებული სამუშაო ძალა, მწარმოებლურობის მაღალი პოტენციალი, ინჟინრები და მეცნიერები. რუსეთში ადამიანური კაპიტალის მაღალი დონე ეჭვგარეშეა. თუმცაღა, უახლესი ჭორები დამწყებ ბიზნესში მთავრობის ჩარევის შესახებ, რაც ხშირად „ჭკვიანი ეკონომიკის“ გულადაც იწოდება, დროებით აჩერებს შიდა და უცხოურ ინვესტიციებს. მათ შორის, რუსეთის პარლამეტის მცდელობა, გაამკაცროს კონტროლი ქვეყნის ინტერნეტ სივრცეზე, უკანასკნელი დებატები Vkonakte-ს აქციონერებთან და Facebook-ის წარმომადგენლებთან, რომელმაც მათი დამაარსებლების ქვეყნიდან წასლვა გამოიწვია.
მთავრობის აშკარა ჩარევა და კონტროლი სხვადასხვა სექტორის მართვაში ხელს უწყობს საბაზრო ეკონომიკისგან განსხვავებული წესების გაცოცხლებას, რაც კიდევ უფრო ამცირებს ადგილობრივი და უცხოელი ინვესტორების ნდობას. ამან ასევე შეიძლება გამოიწვიოს ვენჩურული (სარისკო) კაპიტალური ინვესტიციების მნიშვნელოვანი გადინება ქვეყნიდან, ან 1990 წლების მსგავსი „ტვინების გადინების“ პრობლემის წინაშე დააყენოს ეკონომიკა.
და ბოლო, მაგრამ არანაკლებ მნიშვნელოვანი საკითხი – რუსეთ-უკრაინის კონფლიქტი, რომლის ფონზეც რუსეთს მნიშვნელოვანი ეკონომკური სანქციები ელოდება, ყველაზე ენთუზიასტ ინვესტორსაც კი უკარგავს სტიმულს საქმე ამ ქვეყანას დაუკავშიროს. შეიძლება ძალიან სარწმუნოდ ჟღერდეს ის ფაქტი, რომ ისეთ დიდ ქვეყანას, როგორიც რუსეთია, არ სჭირდება უცხოური ინვესტიციები და დამოუკიდებლად შეუძლია მიაღწიოს ეკონომიკურ ზრდას, თუმცა საბჭოთა კავშირის, დიდი რესურსებზე დამოკიდებული ქვეყნის გზა ეკონომიკური იზოლაციისაკენ ამ წინადადებას დიდი ეჭვის ქვეშ აყენებს.

For a long time, Russia was seen as the land of opportunity for foreign investors. The allure of the country with a large population, vast natural resources, and more importantly, a large middle class willing to spend money, was irresistible. The burgeoning economy, however, held a few secrets which threatened to derail investors’ hopes.
Last week we started to discuss the ‘bear traps’ or structural inefficiencies built into the economic system in Russia. In particular, the rent management system in the Soviet Union centered around the idea of indirect resource transfers, whereby non-profitable enterprises would stay afloat through access to cheap energy, extra cash payments, and other forms of indirect subsidies.
Today we are trying to see what happened in the Russian economy after the dissolution of the USSR. How successful were the modernization efforts? What role does the Soviet economic legacy play in today’s economy?
When Russia started the process of transition towards the market-based economy, one of the first steps was mass privatization of publicly owned enterprises. It seemed that the productivity and profitability of the enterprise were simply a matter of setting the incentives right. And yet, as Eteri Kvintradze (“Russian Output Collapse and Recovery: Evidence from the Post-Soviet Transition”) pointed out, productivity continued to plunge during the earlier stages of the transition period (before 1998).
There were several reasons for this: first, simply transferring the “ownership” of the existing firms to ordinary people with limited knowledge of entrepreneurship was certainly not going to increase productivity overnight. Secondly, as Gaddy and Ickes (“Prosperity in-depth: Russia. Caught in the Bear Trap”) argues, many industrial enterprises in the former USSR were not just inefficient. They were non-viable. They could not and would not survive outside the resource transfer system.
What followed next was predictable: the managers of the non-profitable enterprises (typically in ‘prestigious' industries, such as defense or machine building) started using their “relational capital” to lobby for the continuation of the resource transfer schemes. The owners of shares in resource sectors were compelled to comply or risk losing their newly privatized riches.
As a result, a version of the old rent management system was reestablished. From the economic perspective, the arguments for this scheme are similar to the “infant industry” argument often employed in the lobbying efforts throughout the world: the inefficient enterprises need some “breathing room” to restructure and modernize. Governments are often eager to support the “infant industries” out of concern for jobs and social stability. Unfortunately, as the world experience shows, the dependent ‘infants’ rarely become competitive, innovative adults, more so if they do not have a clear incentive to grow up.
Since the early 2000s, there were attempts to institute deeper structural changes in the Russian economy. Already in 2002, Bloomberg Businessweek Magazine was praising the government’s intent to slash bureaucracy, reduce the power of monopolies, institute flat income tax. However, insofar the reforms would have implied painful restructuring, the efforts did not take hold. Instead, the system of preferential resource transfers was largely preserved as the country continued to ride on the wave of increasing oil prices.
Of course, foreign investment did not dry up, but the Western resources and know-how could do nothing to fundamentally alter the system of resource transfer. The chart below shows the pattern of falling FDI to GDP ratio since 2008.
TROUBLES OF THE RUSSIAN ECONOMY TODAY
The signs of trouble became more pronounced already in 2012-2013.
During the last 2-3 years, the oil prices were stable and relatively high. However, the economic growth in Russia slowed down. According to the World Bank economic report on Russia (“Confidence Crisis Exposes Economic Weakness”, 2014), in 2013 the GDP growth rate slipped to 1.3%, from 3.4% in the previous year. This was well below the emerging economies’ growth rate, slightly below OECD high-income economies, and barely on the level with the troubled EU emerging economies.
The culprits were the slowdown of domestic demand and a negative, near-zero, capital investment growth. As the report points out, the end of the two large investment projects (Nord Stream Pipeline and Sochi Olympics) immediately lowered the investment baseline. Another worrying sign was that in the midst of a growth slowdown, the capacity utilization in Russian industries had reached its historical peak (near 80%) in 2013, while the unemployment level in the country was quite low (around 5-6%). This combination implies that the economy is facing structural productivity constraints, and further growth can be only achieved with the help of the new investment.
However, as the World Bank reports, investors’ confidence was falling in recent years, mainly due to the lack of comprehensive structural reforms in the economy. The Financial Times 2013 country report on Russia argued that privatization of large government enterprises in recent years was matched if not surpassed by the incidences of nationalization. The recent Rosneft purchase of TNK-BP, one of the largest private oil companies in Russia, showed that the government had no intention to weaken its presence in the economy.
The big promise of the Russian economy, the large share of the “middle class”, was a considerable source of hope for foreign investors, especially the ones trying to tap into the consumer goods market. Despite large wealth inequality, nearly 50% of the Russian population is classified as middle class (living on income at or above $10 per person per day). These people are not only consumers. They are also the producers: qualified workforce, potential entrepreneurs, engineers, and scientists. The human capital potential in Russia is undisputed. And yet, the recent cautionary tales of government interference in the start-up sector, the heart of the “smart economy”, is giving pause to both domestic and foreign investors. Among them, the decision of the Russian parliament to tighten the control of the country’s Internet space, the news of the recent shareholder dispute in Vkontakte, the analog to Facebook, which culminated in its founder fleeing the country.
The obvious government interference in the management and control of the sectors which flourish best under free marker rules keeps the domestic and foreign investors’ confidence down. It could also lead to the significant outflow of venture capital investments from Russia, if not the 1990s style brain drain. Last but not least, the Russian-Ukrainian conflict, along with the threat and the reality of economic sanctions could prove to be the breaking point even for the most enthusiastic foreign investors. While it may be tempting to claim that the country of this size could “go it alone” and do just fine without foreign investment, the example of the USSR shows much bleaker prospects for a large resource-dependent country standing on the path of economic isolationism.