XV საუკუნეში დაიწყო საქართველოს სამეფოს დაშლის მტკივნეული პროცესი, რომელსაც ქვეყანამ თავი თანამედროვე ეპოქამდე ვეღარ დააღწია. სამწუხარო ფაქტია, რომ შუა საუკუნეების ბოლოს, საქართველოს სამთავროებად დაშლის შემდეგ, ქვეყანამ ვეღარ შეძლო დამოუკიდებელი ერის სტატუსის შენარჩუნება (ფლორიან ბირმანმა და მე უკვე განვიხილეთ ავბედითი გეორგიევსკის ტრაქტატი ჩვენს ერთობლივ სტატიაში მეფე ერეკლე II).
1446 წელს ტახტზე ავიდა გიორგი VIII, ერთიანი საქართველოს უკანასკნელი მეფე დაახლოებით 20 წლის განმავლობაში. ამ პერიოდში ქვეყნის ერთიანობას უკვე წყალი ჰქონდა შემდგარი, მთელი რიგი სერიოზული მოვლენების გამო. 1463 წელს გიორგი VIII დამარცხდა ჩიხორის ბრძოლაში და იმერეთის სამეფომ, რომელსაც ბაგრატ VI მართავდა, დამოუკიდებლობა გამოაცხადა. ორი წლის შემდეგ, გიორგი VIII-მ სცადა, დაესაჯა თავადი ყვარყვარე ჯაყელი, სამცხის სამთავროს ურჩი მმართველი, მაგრამ ყვარყვარემ მოულოდნელად შემოატრიალა მოვლენები, როდესაც თავად შეიპყრო და დააპატიმრა გიორგი VIII. ბაგრატ VI-მ ისარგებლა მეტოქის დასუსტებით, 1466 წელს შეიჭრა ქართლში და თავი საქართველოს მეფედ გამოაცხადა. ეს ყვარყვარეს გეგმებში არ შედიოდა, რადგან სუსტი გიორგის ნაცვლად მას საქმის დაჭერა ამჯერად საქართველოს თვითგამოცხადებულ მეფე ბაგრატთან მოუწევდა. ყვარყვარემ გაათავისუფლა გიორგი VIII იმის იმედით, რომ ის ტახტს დაიბრუნებდა, მაგრამ გიორგი VIII-მ ვერ მოახერხა ბაგრატ VI-ისთვის ტახტის წართმევა. მცირე მცდელობების შემდეგ, გიორგი VIII კახეთში გადავიდა და ცალკე სამეფო შექმნა. ბაგრატი რჩებოდა ქართლისა და იმერეთის მეფედ, თუმცა 1490 წელს ქართული სამეფო საბოლოოდ დაიშალა ქართლის, კახეთის, იმერეთისა და სამცხის სამეფოებად, რის შემდეგაც აღარ გაერთიანებულა.
შიდა დაპირისპირებები და დაშლა არ იყო უცხო ფეოდალური საზოგადოებებისთვის, სადაც არისტოკრატიის წარმომადგენლები გამუდმებით იბრძოდნენ ძალაუფლებისთვის. თუმცა გასაკვირი ის არის, რომ საქართველოს ასე გაუჭირდა გაერთიანება. რამდენიმე მომდევნო მმართველმა სცადა ძველი დიდებისა და ტერიტორიების აღდგენა, მაგრამ უშედეგოდ. ოსმალთა იმპერიისა და ირანის საერთო საფრთხის შემთხვევაშიც კი ქართველი მმართველები ვერ ახერხებდნენ უთანხმოებების გვერდზე გადადებას. ეს საკმაოდ საყურადღებოა. 1863 წელს, როდესაც ოსმალეთის იმპერიის ლაშქარი ვენის კარიბჭესთან იდგა, მხოლოდ ჰაბსბურგის მმართველებზე არ დარჩენილა ევროპის კონტინენტის გამუსლიმების საფრთხის თავიდან აცილება. პირიქით, ევროპულმა კოალიციამ, რომელსაც პოლონეთის მეფე იან სობიესკი ხელმძღვანელობდა, უკუაგდო ოსმალები. გამუდმებით მტრულ გარემოცვაში მოქცეულმა ქართველმა მმართველებმა კი ვერ მოახერხეს გაერთიანება და საერთო მიზნისთვის ბრძოლა. რა იყო ამის მიზეზი?
ნობელის პრემიის ლაურეატის, მილტონ ფრიდმანის ანარქისტ-კაპიტალისტ შვილს, დევიდ ფრიდმანს მოსწონს ყველაფრის ეკონომიკით ახსნა. მის მიერ 1977 წელს დაწერილი სტატია „ერების ზომისა და ფორმის თეორია“ (პოლიტიკური ეკონომიკის ჟურნალი, 85, 59-77 გვ.) დაფუძნებულია მოსაზრებაზე, რომ მმართველები და მთავრობები დაინტერესებული არიან მხოლოდ თავიანთი საგადასახადო შემოსავლების მაქსიმიზაციით. შუა საუკუნეებში გადასახადების მხოლოდ ორი არსებითი წყარო არსებობდა: სოფლის მეურნეობა და ვაჭრობა. თუ სოფლის მეურნეობის პროდუქცია და გადასახადები დამოკიდებული იყო მიწის რაოდენობაზე, სავაჭრო გადასახადები დამოკიდებული იყო სავაჭრო გზების კონტროლზე. თუმცა არსებობს კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი განსხვავება საგადასახადო შემოსავლების ამ ფორმებს შორის.
დავუშვათ, რომ რამდენიმე ერთეული იყოფს სავაჭრო გზის სხვადასხვა ნაწილებს. თუ ერთ-ერთი მათგანი გაზრდის გადასახადებს, ეს უარყოფით გავლენას მოახდენს დანარჩენი ერთეულების შემოსავლებზე. სავაჭრო გზა ნაკლებად მომგებიანი გახდება, შემცირდება ვაჭრობა, რითიც ყველა დაზარალდება. ასეთი „უარყოფითი გარე-ფაქტორების“ შემთხვევაში (ეკონომიკურ თეორიაში გამოყენებული ტექნიკური ტერმინი), მოთამაშეებს აქვთ მოტივაცია, დააწესონ ბევრად მაღალი გადასახადები იმასთან შედარებით, რაც გაზრდიდა მთლიან საგადასახადო შემოსავლებს. სხვა სიტყვებით რომ ვთქვათ, ქვეყნები იხეირებდნენ გაერთიანებითა და გადასახადების შემცირებით. თუ, მეორეს მხრივ, არსებობს კონკურენტული სავაჭრო გზები, მმართველები ჩაერთვებიან სავაჭრო მოცულობისთვის კონკურენციაში და საკუთარ გადასახადებს დაწევენ, რაც გაზრდიდა მთლიან საგადასახადო შემოსავლებს. კვლავ ვიმეორებთ, ერთობლივი საგადასახადო შემოსავლები შეიძლება გაიზარდოს, თუ ქვეყნები გაერთიანდებიან.
რაც შეეხება სასოფლო-სამეურნეო გადასახადებს, მმართველებს არ აქვთ გაერთიანების არავითარი სტიმული. არსებობს მიზეზები, გვჯეროდეს, რომ სასოფლო-სამეურნეო გადასახადების მოკრება გულისხმობს ე. წ. „მასშტაბის არაეკონომიურობას“, კერძოდ, ეფექტურობა იზრდება, როდესაც ის სრულდება მცირე ერთეულებად. სასოფლო-სამეურნეო გადასახადების აკრება დიდ ტერიტორიებზე მოითხოვს მნიშვნელოვან ბიუროკრატიულ რესურსებს და გადასახადების ამკრეფთა უნარს, იურთიერთონ ერთმანეთთან. საჭიროა, ჩაიწეროს, ვინ რა გადაიხადა, რომ საგადასახადო რეგულაციები შესრულდა და არ მომხდარა ორმაგი დაბეგვრა. შუა საუკუნეებში ბიუროკრატია არ იყო კარგად განვითარებული და კომუნიკაციაც რთული იყო. ამ პრობლემის გვერდის ავლის ყველაზე იოლი გზა იყო მცირე ერთეულების შექმნა. უფრო მეტიც, შეიძლება დავამატოთ (მართალია, ფრიდმანი ყველაფერს ეკონომიკური მიზეზებით ხსნის, მაგრამ ამას არ ახსენებს), რომ, როდესაც დამოუკიდებლობა არ ქმნის არავითარ ეკონომიკურ პრობლემას, მმართველებს შეიძლება ბუნებრივად სურდეთ მცირე ერთეულების შექმნა, რომელთა მართვაც ბევრად მარტივია.
ამ არგუმენტების მიხედვით, ქვეყნებს, რომლებიც საკუთარ შემოსავალს ძირითადად სოფლის მეურნეობიდან იღებენ, აქვთ სტიმული, გამოეყონ, მაშინ, როდესაც ქვეყნები, რომლებიც დამოკიდებული არიან სავაჭრო გზების გადასახადებზე, აქვთ მოტივაცია, გაერთიანდნენ. ფრიდმანი საკუთარ თეორიას იყენებს ევროპის ერებზე, რომაელებით დაწყებული, თანამედროვე ერებით დამთავრებული და საკუთარი პროგნოზების პარალელურად ასკვნის, რომ აღმოსავლეთ-დასავლეთ ხმელთაშუაზღვის ვაჭრობამ მისცა დასაბამი რომის იმპერიას და მის რომაელ-გერმანელ სამართალმემკვიდრეებს. შემდეგ, VII-VIII საუკუნეებში, არაბთა შემოსვლამ აღმოსავლეთში დაკეტა ეს სავაჭრო გზები, რამაც გამოიწვია მცირე, დამოუკიდებელი ფეოდალური დომენების შექმნა ხმელთაშუაზღვისპირეთში. ანალოგიურად, ცენტრალური და აღმოსავლეთ ევროპის რეგიონში, რომელიც მოკლებული იყო გასასვლელს ზღვაზე, აქცენტი კეთდებოდა სოფლის მეურნეობაზე და, ამ თეორიის შესაბამისად, დაიყო ბევრ მცირე ერთეულად მთელი შუა საუკუნეების განმავლობაში. საფრანგეთის, ესპანეთისა და ინგლისის სავაჭრო ეკონომიკა, მეორეს მხრივ, გაერთიანებული იყო დიდ, შეწყობილ სამეფოებად.
საქართველო მდებარეობს აბრეშუმის გზაზე, მნიშვნელოვან აღმოსავლეთ-დასავლეთის სავაჭრო კორიდორზე, სადაც მთავარი სავაჭრო გზები გადიოდა. ფლორიან ბირმანი და მე შევეხეთ ვაჭრობის ტრადიციულ მნიშვნელობას საქართველოსთვის ჩვენს სტატიაში „დავით აღმაშენებელი“.
1453 წელს დაეცა კონსტანტინოპოლი, 37 წლის შემდეგ, 1490 წელს, უკვე საქართველოს სამეფო დაიშალა ქართლის, კახეთის, იმერეთისა და სამცხის სამეფოებად. ბიზანტიის იმპერიის დამხობამ და ბოსფორის სრუტეზე ოსმალეთის იმპერიის კონტროლის დამყარებამ აზიასა და ევროპას შორის საქართველოს გავლით ვაჭრობა კიდევ უფრო გაართულა. 1461 წელს ოსმალებმა აიღეს ტრაპიზონი და დახურეს დარჩენილი სახმელეთო სავაჭრო გზები სამხრეთით. 1475 წელს ოსმალებმა აიღეს ჩრდილოეთ შავი ზღვის სანაპირო და საქართველო ევროპისგან თითქმის მთლიანად იზოლირებული აღმოჩნდა. შავი ზღვა გახდა „ოსმალეთის ტბა“, კავკასიის კორიდორი დაიხურა და სავაჭრო გზები ევროპისკენ გაქრა.
ფრიდმანს თუ დავუჯერებთ, ამ მდგომარეობამ განაპირობა მცირე ერთეულების ფორმირება. თუ მის თეორიას გავიზიარებთ, ქართველი მმართველები მხოლოდ პასუხობდნენ ეკონომიკურ სტიმულებს, როდესაც დაიშალნენ სამეფოებად. შესაძლოა, ეს იყო არა მეორე „დავით აღმაშენებლის“ არარსებობა, რამაც ხელი შეუშალა გაერთიანებას, არამედ გადაულახავი, მძიმე ეკონომიკური შეზღუდვები, რამაც შეუძლებელი გახადა ერთიანი ქართული სამეფოს კვლავ ჩამოყალიბება.

In the 15th century, the Kingdom of Georgia started a painful process of disintegration from which it did not recover until the modern era, and ultimately, Georgia’s breakup at the end of the medieval age accounts for the regrettable fact that the country could not maintain its status as an independent nation (Florian Biermann and I discussed the cataclysmic Treaty of Georgievsk in our article about King Erekle II).
George VIII. was the last king to rule a united Georgia for about 20 years, starting from 1446. During this period, the country’s unity was already crumbling in the wake of a series of truly dramatic events. In 1463, King George VIII was defeated in the Battle of Chikhori and the Kingdom of Imereti, led by Bagrat VI., declared its independence from Georgia. Two years later, George VIII. tried to punish Prince Kvarkvare Jakeli, the disobedient ruler of the principality of Samtskhe, but Kvarkvare unexpectedly turned the tables when he captured and imprisoned George. Bagrat VI. took advantage of this weakening of his adversary, invading Kartly in 1466 and declaring himself King of Georgia. This was not the outcome Kvarkvare had envisioned, as instead of the weak George, he now had to deal with Bagrat as the new self-declared King of Georgia. Kvarkvare released George VIII. from prison, hoping that he would regain power, but George was not able to return the throne from Bagrat. After messing around for some time, George retreated to Kakheti and formed a separate kingdom. Bagrat remained the ruler in Imereti and Kartli, and finally, in 1490, the Georgian Kingdom had fallen apart into the Kingdoms of Kartli, Kakheti, Imereti, and Samtskhe, and did not reunite anymore.
Internal quarrels and disintegration were not unusual in feudal societies, where the members of the aristocracy were constantly fighting for dominance. What is surprising, though, is the fact that Georgia had such a hard time reuniting. Several subsequent Georgian rulers tried to bring back the glory and the territory of the past but did not succeed. Even when facing the common threats of the Ottoman Empire and Iran, the Georgian leaders did not overcome their differences. This is rather remarkable. When in 1683, the Ottoman army stood at the gates of Vienna, it was not left to the Habsburg rulers to prevent Europe from becoming a Muslim continent. Rather, a European coalition led by the Polish King Jan Sobieski threw them back. Yet Georgian rulers, in a continuously hostile neighborhood, failed to unite and jointly pursue their common interests. What are the reasons?
David Friedman, the anarcho-capitalist son of Nobel Prize laureate Milton Friedman, likes to explain everything with economic forces working in the background. His 1977 article “A Theory of the Size and Shape of Nations” (The Journal of Political Economy 85, pp. 59-77) is based on the assumption that rulers and governments are interested in maximizing their tax revenues and in little else. In the medieval ages, there were only two substantial sources of taxes, namely agriculture, and trade. While agricultural output and taxes depended on the amount of land, trade taxes depended on the control of trade routes. There is another important difference, however, between both sources of tax income.
Assume that several entities share different parts of a trade route. If one of them raises its taxes, it will negatively affect the revenues of the other entities along that route as well. Trade on the whole route will become less profitable, there will be less trade, and everybody will suffer. In such a situation of “negative externalities” (the technical term used in economic theory), it can be shown that players have an incentive to set tax rates too high compared to what would maximize total tax revenues. In other words, the countries could gain by uniting and lowering the taxes. If, on the other hand, there are competing trade routes, the rulers will engage in competition for trade volume and set their tax rates below what would maximize total tax revenue. Again, joint tax income could increase if the countries would unite.
Regarding agricultural taxation, there is no such incentive for rulers to unite. There are even reasons to believe that agricultural tax collection yields what economists call “diseconomies of scale”, namely an increased efficiency when it is done in smaller units. The collection of agricultural taxes in large areas requires considerable bureaucratic capacities and the ability of tax collectors to communicate with one another. This is necessary for recording which taxes were paid by whom, making sure tax regulations are obeyed, and preventing double taxation. In medieval ages, bureaucracy was not well developed and communication was cumbersome, and the easiest possibility to circumvent these problems was to form smaller units. Moreover, one might add (though Friedman, fixated on strictly economic reasons, does not mention it) that when rulers do not face economic disadvantages from being independent, they may have a natural tendency to form small units where they can “rule the roost”.
From these arguments follows that countries primarily generating their tax revenues from agriculture have incentives to split up, while countries that depend on trade route taxing have incentives to unite. Friedman applies his theory to the nations of Europe from Roman to modern times and, in line with his predictions, finds that the East-West Mediterranean trade gave rise to the Roman Empire and its roman-germanic successors. Then, in the 7th and 8th centuries, the Arab conquest in the East locked those trade routes, causing the emergence of small, independent feudal domains in the Mediterranean area. Likewise, the regions of Central and Eastern Europe, lacking access to the sea, were focused on agriculture and, consistent with his theory, subdivided into many small entities throughout most of the medieval age. The trade economies of France, Spain, and England, on the other hand, were united in big, coherent kingdoms.
Georgia is located on the Silk Road, an important East-West trade corridor, and major trade routes were going through its territory. Florian Biermann and I have touched on the traditional importance of trade for Georgia in our article on David the Builder.
When in 1490, the Georgian Kingdom fell apart into Kartli, Kakheti, Imereti, and Samtskhe, 37 years earlier Constantinople had fallen. The end of the Byzantine Empire and the Ottoman’s control of the Bosphorus made trade between Asia and Europe through Georgia much more difficult. In 1461, the Ottomans also captured Trabzon, closing the remaining land trade routes in the South, and in 1475 the Ottomans conquered the northern Black Sea coast and isolated Georgia from Europe almost entirely. The Black Sea became an “Ottoman lake”, the Caucasus corridor was shut down, and the trade routes to Europe disappeared.
According to Friedman, this situation should have led to the formation of smaller entities. If one subscribes to his theory, the Georgian rulers were simply reacting to economic incentives when they split up the kingdom. Maybe it was not the absence of a second “David the Builder” that prevented unification, but hard economic constraints that could not be overcome, making it impossible to create the united Georgian Kingdom again.