ჩემს ესეში ეკონომიკური განვითარების შესახებ („რამ იმუშავა“, მესენჯერი, 3 ივლისი, 2013 წელი) მე ვახსენე გამოჩენილი ადამიანების „ახალი გლობალური პარტნიორობის“ უმაღლესი დონის პანელი (ევროკავშირის პუბლიკაციები, 2013 წელი), რომელიც მიზნად ისახავს აბსოლუტური სიღარიბის აღმოფხვრას და ეროვნული ეკონომიკების გარდაქმნას მდგრადი განვითარების გზით. შედეგად, თავში „მიზნები და გლობალური გავლენა“ პანელი ყურადღებას ამახვილებს სიღარიბის შემცირებაზე, კლიმატის გლობალურ ცვლილებებთან ბრძოლასა და „დაბალკარბონული ტრაექტორიის“ პოპულარიზებაზე. ამ მიზნის მიღწევაში უმთავრესი წვლილი შეაქვს: უფრო მდგრად სატრანსპორტო ინფრასტრუქტურას, გაუმჯობესებულ ენერგო-ეფექტურობასა და განახლებადი ენერგიის გამოყენებას, უფრო მდგრადი აგრარული პოლიტიკის გავრცელებას, ტყეების გაჩეხვის წინააღმდეგ ბრძოლას, გატყიანების გაძლიერებას ადამიანთა ცხოვრების გაუმჯობესების კონტექსტში, საკვების უსაფრთხოებას, ბუნებრივი რესურსების მნიშვნელობის გათვალისწინებასა და ბიო-მრავალფეროვნებას (17 გვ.). რეალურად რის პოპულარიზებასაც პანელი ცდილობს, სხვა არაფერია, თუ არა სისტემური მიდგომა ეკონომიკურად, სოციალურად და გარემოს თვალსაზრისით ჯანსაღი „გლეხთა მეურნეობისადმი“.
მაინც რას ნიშნავს „გლეხთა მეურნეობა“? სოციო-ეკონომიკური ტერმინი „გლეხთა მეურნეობა“ ხასიათდება ქვემოთ მოცემული ნიშნებით:
- აგრარული საქმიანობა ვრცელდება ქვეყნის მასშტაბით მცირე და საშუალო ზომის ფერმების ქსელზე;
- მწარმოებლები მოქმედებენ სხვადასხვა სამართლებრივი სტატუსით (მაგალითად, ინდივიდუალური საკუთრება, სახელმწიფოს ან მუნიციპალიტეტთან კონტრაქტი, კოლექტიური საკუთრება, რომელიც ნაწილდება წლიურად, კოოპერატივები და სხვ.);
- აგრარული წარმოება, მებაღეობა და/ან მეცხოველეობა ემსახურება საარსებო მიზნებს, ადგილობრივ ბაზარს ან უფრო დიდ ღირებულებათა ჯაჭვს, როგორც ადგილობრივ, ისე ეროვნულ დონეზე;
- წარმოება არის დივერსიფიცირებული და ხშირ შემთხვევაში ორგანული ან, სულ მცირე, დამყარებულია ძალიან მცირე რაოდენობის ქიმიკატებზე;
- წარმოება ჭეშმარიტად „კულტურულია“ იმ გაგებით, რომ აგრო-კულტურა შეესაბამება ისტორიულ და თანამედროვე სოციალურ კონტექსტს.
როგორც პანელმა დაადგინა, როგორც ნაციონალურ, ისე გლობალურად, გლეხთა მეურნეობა იქნება ეკოლოგიურად ჯანსაღი საფუძველი საკვებისა და არსებობის უსაფრთოხების, გრძელვადიანი ადგილობრივი განვითარების, შემოსავლის დაგროვებისა თუ გაძლიერებული პროდუქტიულობისთვის, ისევე, როგორც გლეხებისა და მათი ოჯახების უფლებების სამართლებრივი დაცვისთვის.
ძალიან მნიშვნელოვანია, ხაზი გავუსვათ, რომ გლეხთა მეურნეობა არ არის სამოთხეში სოფლის ყაიდაზე ცხოვრების რომატიკული ოცნება. არა, ეს უფრო ნიშნავს: უაღრესად მძიმე შრომას, ყოვლისმომცველ ცოდნასა და სტრუქტურების მრავალფეროვნებას, რომელიც უმთავრესია სიცოცხლისუნარიანი და პროდუქტიული გლეხთა მეურნეობისთვის. სოფლის მეურნეობის სექტორი უნდა დაექვემდებაროს იგივე წესებს, რასაც ზოგადად ეროვნული ეკონომიკა. ინოვაციური მცირე და საშუალო ზომის საწარმოების – ნებისმიერი ჯანსაღი და მდიდარი საზოგადოების ხერხემლის – არსებობა უზრუნველყოფს, მწარმოებელთა, ღირებულების ჯაჭვის, უერთიერთგადამკვეთი სტრუქტურებისა და დამატებითი აქტივობების ფართო მრავალფეროვნების არსებობას. დიდი ზომის უცხოურმა ინვესტიციებმა შეიძლება ხელი შეუწყოს სიცოცხლისუნარიანი ეროვნული ეკონომიკის აყვავებას; თუმცა მხოლოდ ასეთი ინვესტიციები ვერ დაიცავს ქვეყანას კლების, უმუშევრობისა და სიღარიბისგან.
მდგრადობის შენარჩუნებისთვის გლეხთა მეურნეობა უნდა იყოს პროდუქტიული და კონკურენტული. პროდუქტიულობა დაკავშირებულია არა მხოლოდ დიდ ზომებსა და ტექნიკურ-ქიმიურ წარმოების საშუალებებთან, არამედ, და უფრო მეტადაც, განათლებასა და უნარ-ჩვევებთან, გამოცდილებასა და დანერგილ მეთოდებთან, ისევე, როგორც ეკოლოგიურად ჯანსაღი ტექნიკისა და ინოვაციური ტექნოლოგიების გამოყენებასთან. განვითარების აგრარული ცოდნის, მეცნიერებათა და ტექნოლოგიების შეფასების (International Assessment of Agricultural Knowledge, Science and Technology for Development – IAASTD) 2008 წლის ანგარიშის მიხედვით, ხშირ შემთხვევაში გლეხთა მეურნეობა უფრო მდგრადი და პროდუქტიულია საშუალო და გრძელვადიან პერსპექტივაში, ვიდრე ეკოლოგიურად დამღუპველი სოფლის მეურნეობის მონოკულტურული ტიპი. მაგალითად, ბულგარეთში შვეიცარიელმა ექსპერტმა ყველასთვის კარგად ცნობილი ვარდის ზეთის მონოკულტურის 1000 ჰექტარი გარდაქმნა ორგანულად. შემდეგი ნაბიჯი იქნება მიწის დანაწევრება რამდენიმეჰექტრიან ნაწილებად: „კერძო ფერმერები საკუთარ პროდუქტიულობას 4-5-ჯერ გაზრდიან,“ – განაცხადა მან. მსოფლიო ბაზრის არსებული მაღალი ფასების შემთხვევაში, ბევრი ფერმერისთვის ეს ოცნებაა.
დღეს მსოფლიოს მასშტაბით გლეხთა მეურნეობა დიდი ზეწოლის ქვეშაა და ეს ზეწოლა, სავარაუდოდ, კიდევ უფრო გაიზრდება მომავალში. მიუხედავად იმისა, რომ მნიშვნელოვანი ფაქტორია, ზეწოლის ძირითადი წყარო არ არის კლიმატის ცვლილება და განახლებადი რესურსების (ნიადაგი, ნეშომპალა, წყალი) დეგრადაცია. გლეხთა მეურნეობის მთავარი საფრთხე მოდის ორი სხვადასხვა მხრიდან: (1) საარსებო ფერმერობის არაპროდუქტიულობისგან გამოწვეული და ფართოდ გავრცელებული სიღარიბიდან, (2) მსხვილი ინვესტორების (იქნება ეს კერძო თუ საჯარო სააგენტოები) მიერ მიწების მიტაცებისგან. ბერნის უნივერსიტეტის გეოგრაფიის ინსტიტუტმა დაითვალა, რომ 2000-2013 წლებში, სულ მცირე, 83 მილიონ ჰექტარ მიწაზე მოახდინა გავლენა ამ ფაქტორებმა (45 მილიონი ჰექტარი მხოლოდ ავსტრალიაში). უზარმაზარი მონოკულტურები, როგორიცაა, ხორბალი, პალმის ზეთი, სოიოს მარცვლები, შაქრის ლერწამი და ბიოლოგიური საწვავის მცენარეები შლის ნიადაგისა და წყლის რესურსებს და მოითხოვს აურაცხელი რაოდენობის პესტიციდებსა და ჰერბიციდებს. მხოლოდ ჩინეთმა 50 მილიარდ აშშ დოლარზე მეტი დახარჯა მესამე მსოფლიოს ქვეყნებში მიწების შესყიდვაზე (ძირითადად აფრიკაში).
მზარდი (ურბანული) მსოფლიო მოსახლეობის გამოკვება, რა თქმა უნდა, უდიდესი გამოწვევაა. და ვინაიდან სასაქონლო ფასები იზრდება, აგრარული გიგანტები იყენებენ ყველა შესაძლებლობას, რომ იყიდონ მიწა მარგინალიზებული და ღარიბი მცირე მესაკუთრეებისგან, რომელთა პროდუქტიულობის ნაკლებობა გამოწვეულია სახელმწიფოს გულგრილობისგან. ჭარბი და არამდგრადი მეთოდების გამოყენებისგან ნაყოფიერი მიწისა და ნეშომპალის ფენის გლობალურად ფართოდ გავრცელებული დეგრადაცია წარმოადგენს მანკიერ ციკლს, რომლის შემობრუნებაც ადვილი არ არის, თუ გავითვალისწინებთ, რომ სახნავ-სათესი მიწების მზარდ ნაწილს აკონტროლებს მესამე მსოფლიოს ქვეყნები და/ან უცხოელი კომპანიები. ამის ფონზე გენეტიკური ინჟინერია არის სასწაულმოქმედი იარაღი საკვების დაუცველობის, დაავადებების, დეგრადაციის წინააღმდეგ და ხდის მცენარეებს უფრო ძლიერს, ხოლო საკვებს უფრო გემრიელს. ვინაიდან ნეშომპალის ფენა ყველაზე ნოყიერ ადგილებში განადგურებულია, მეცნიერები ქმნიან თესლებისა და კულტივაციის ახალ მეთოდებს, რომლებიც გამოდგება ბევრად უფრო მკაცრ პირობებში. თუმცა ჩვენ თვალი არ უნდა დავხუჭოთ რისკებზე, რაც დაკავშირებულია ამ მცდელობებთან. პირველი, არსებობს ძალიან ბევრი გაურკვევლობა, თუ რა გავლენა ექნება ამ თესლებს ჯანმრთელობაზე, სიცოცხლისუნარიანობასა და გარემოზე. მეორე, ჩვენ უნდა ვიფიქროთ იმაზეც, რომ ინტელექტუალური საკუთრების უფლებების გამო გენების ბანკებს განაგებს რამდენიმე გლობალური გიგანტი.
გლეხთა მეურნეობა არც პანაცე არ არის და მას არ შეუძლია ყველა პრობლემის მოგვარება, რაც მსოფლიო სოფლის მეურნეობის წინაშე დგას. თუმცა მან შეიძლება ხელი შეუწყოს ზემოთ დეტალურად აღწერილი მანკიერი ციკლის შესაძლებელ, რეალისტურ და დემოკრატიულად მიღებულ ალტერნატივას:
- ქვეყნებში, რომელთა მუშახელის უმეტესობა დასაქმებულია სოფლის მეურნეობაში, სოფლის მეურნეობა არის პირველი და მთავარი სოციალური ფაქტორი და ის არ არის მხოლოდ ეკონომიკური ფაქტორი. იმისთვის, რომ ეს სოციალური ფაქტორი არ იყოს უგულებელყოფილი, ადგილობრივ მოსახლეობას უნდა ჰქონდეს წვდომა ნაყოფიერ მიწაზე. ბევრ ქვეყანაშე ამას შეიძლება დასჭირდეს, სულ მცირე, მიწების ფართომასშტაბიანი რეფორმა. ბოლო 20 წლის განმავლობაში მიწების რეფორმების არარსებობამ კლიმატის ცვლილებებსა და რესურსების დეგრადაციასთან ერთად მსოფლიოს ბევრ ქვეყანაში (მაგალითად, საჰელის წელი, აფრიკა) გამოიწვია მიწების მოშლა, სოფლების აყრა, შეიარაღებული ძალადობა და სამოქალაქო არეულობა. მიუხედავად იმისა, რომ მსგავსი სამოქალაქო არეულობა დამანგრეველია მოკლევადიან პერიოდში, იგი წარმოადგენს ცვლილებების შესაძლებლობას. მიწის რეფორმა ხშირად პირდაპირ არის დაკავშირებული, თუ არა გამოწვეული, მეტი დემოკრატიის მოთხოვნასა და მეტ ავტონომიასთან მუნიციპალურ თუ სოფლის დონეზე.
- მეორე, მიწის რეფორმები უნდა განსხვავდებოდეს კონტექსტის მიხედვით. ზოგიერთ ქვეყანაში მიწის ფლობის ტრადიციული სისტემა უნდა გარდაიქმნას. სხვა ქვეყნებში ინდუსტრიული სფეროს მიერ შთანთქნული იაფი მუშახელი მიმართული უნდა იქნას სოფლის მეურნეობის ცენტრებისკენ. თუმცა სხვა კონტექსტში ადრეული მიწის რეფორმები და მემკვიდრეობითი ტრადიციები, რამაც ხელი შეუწყო მცირე მიწათმფლობელობას, უნდა გადაიხედოს. თუმცა მიწის რეფორმა არ უნდა იყოს ორიენტირებული მიწის განაწილებაზე. მან უნდა შექმნას ახალი ან გამოცოცხლებული სოციალური, ეკონომიკური და ეკოლოგიური პირობები აგრარული წარმოებისთვის. მიწის რეფორმის მიზანი უნდა იყოს მიწის ფლობის უსაფრთხოების შექმნა, მიწის განაწილების ფორმების შექმნა და მიწის მდგრადი ზომების განსაზღვრა და ადგილობრივი მოსახლეობის დაცვა მესამე ქვეყნების მიერ მიწების მიტაცებისგან. სათანადოდ უნდა იქნას გათვალისწინებული ისტორიული კონტექსტიც: დამტკიცებულია, რომ მიწის რეფორმები უფრო წარმატებულია, თუ ეფუძნება ტრადიციულ სოფლის სტრუქტურას, მიწის გამოყენების სისტემას, ისევე, როგორც ორგანიზაციულ გამოცდილებას (ინდივიდუალურ თუ კოლექტიურ წარმოებას და სხვ.).
- მესამე, წარმატების მისაღწევად, მიწის რეფორმას თან უნდა ახლდეს ბევრი სხვა ცვლილება. ძირითადი სამართლებრივი და საგადასახადო პირობები უნდა შეიცვალოს იმგვარად, რომ გამარტივდეს კერძო ინვესტიციები ადგილობრივ აგრობიზნესში. სახელმწიფომ, კერძო-საჯარო პარტნიორობებმა, კერძო ბიზნესმა და ფინანსურმა სექტორმა უნდა უზრუნველყოს ადეკვატური ინფრასტრუქტურა. სოფლის კრედიტზე წვდომა რაციონალური პირობებით (საპროცენტო განაკვეთი და უზრუნველყოფის მოთხოვნები), ენერგიაზე, მომსახურებაზე, სადაზღვევო სისტემაზე, ჯანდაცვაზე, განათლებასა და კულტურაზე წვდომა არის სიცოცხლისუნარიანი სოფლის საზოგადოების შემადგენელი ნაწილი. ასეევ, აუცილებელია სოფლის დონეზე ეკონომიკური საქმიანობის მრავალფეროვნება, რათა მოხდეს დამატებითი მუშახელის მოზიდვა და სოციალური ცხოვრების წახალისება. ადგილობრივი ბაზრები და ვორქშოპები ან მცირე ავეჯის, ხის და სხვა ინდუსტრიები შეიძლება გათვალისწინებულ იქნას, რათა კონკურენცია გაეწიოს და დაეხმაროს უფრო დიდ ინდუსტრიებს. XIX საუკუნეში შვეიცარია გახდა ევროპის ყველაზე ინდუსტრიული ქვეყანა, რადგან მისი ინდუსტრიები გადავიდა სოფლებში. ცნობილი საათების ინდუსტრია ამისი კარგი მაგალითია. ქსოვილებისა და მანქანების მრეწველობაც წავიდა სოფლად, რათა გამოეყენებინათ უფრო იაფი წყლის რესურსები და ადგილობრივი მუშახელი. დღეს ტექ-კომპანიები შეიძლება დაფუძნდეს ყველგან.
- მეოთხე, აქცენტი უნდა გაკეთდეს „პროდუქტიულობის მრავალფეროვნების“ მართვაზე. პროდუქტიულობის მრავალფეროვნება ეროვნულ დონეზე არის გეოგრაფიული პირობების ფუნქცია: თქვენ ვერ აწარმოებთ ერთნაირად ციცაბო მთებსა და ტენიან ხეობებში, როგორც აწარმოებთ დაბლობებსა და ნახევრად გვალვიან ვაკეზე. პროდუქტიული მრავალფეროვნება მნიშვნელოვნად არის დამოკიდებული მართვაზე. დღეს მდგრადი ღირებულებათა ჯაჭვის ჩამოყალიბება – ბიომრავალფეროვნების გამოცხადებიდან დაწყებული, ტრანსპორტირებით, დაბინავებით, მარკეტინგითა და გადამუშავებით დამთავრებული – ძირითადად არის სახელმწიფო მუშაობისა და ადგილობრივი მმართველობის საკითხი. პროდუქტიული მრავალფეროვნება არის გადამწყვეტი ადგილობრივი შემოსავლების წარმოებაში და არის რეცეპტი იმის წინააღმდეგ, რასაც ხშირად ვხედავთ გაღატაკებულ სოფლებში მსოფლიოში: „ძალიან ბევრი ადამიანის მიერ ერთი და იმავეს კეთების სინდრომი“. თუ მთელ სოფელს უნდა ბანანით ან საზამთროთი ვაჭრობა ადგილობრივ ბაზარზე, მაშინ ვინღა იყიდის მას ან რა ფასად? პროდუქტიული მრავალფეროვნების მართვა გულისხმობს: საკვების უსაფრთხოებას და ხარისხის კონტროლს, (ადგილობრივ) ბაზარზე წვდომას, საბაზრო ფასების შესახებ ინფორმაციის მომსახურებას, ბუნების დაცვას, ეკოტურიზმს, ადამიანურ უსაფრთხოებას, განათლებასა და პროფესიულ ტრენინგებს, ურბანულ მიგრანტებთან კავშირის დამყარებას. დღეს ჩვენ ვხედავთ ახალ საქმიანობებს, როგორიცაა, „ურბანული სამთო მომპოვებლობა“ და „ურბანული ფერმერობა“ დიდ ქალაქებში, მაშინ, როდესაც ამავე დროს ინოვაციური ინდუსტრიები ფუძნდება სოფლებში. ურთიერთკავშირი ფერმერულ და არაფერმერულ საქმიანობებს შორის არის პირობა როგორც ეფექტურობის, ისე სისტემას შორის ეფექტიანობისთვის. გრძელვადიანი მიზანი ნათელია: სიღარიბის აღმოფხვრა პროდუქტიული გლეხთა მეურნეობის მეშვეობით და ჭარბი აგრარული მუშახელის გარდაქმნა დივერსიფიცირებული სასოფლო სტრუქტურების მეშვეობით, რომელიც გვთავაზობს ახალ ეკონომიკურ (არაფერმერულ) შესაძლებლობებს.
- მეხუთე, გლეხთა მეურნეობის ჩამოყალიბება თავისთავად „შემოქმედებითი პროცესია“: ის დადებით გავლენას ახდეს შემოსავლებზე, სოციალურ წყობასა და ბუნებაზე. ახალი მეთოდებისა და/თუ ახალი პროდუქტებისგან მიღებული კოლექტიური გამოცდილება წაახალისებს კეთებით სწავლის პროცესსა და განათლებას ფერმერებში. ახალი ფილოსოფიური ან სპირიტუალური მიდგომა შრომისადმი აგროკულტურაში სიმბოლურ ღირებულებას სძენს ბუნებას და ახალ სიამაყეს სოფლის საზოგადოებას. სოფლის მეურნეობის მიღმა მოთამაშეებსაც მოეთხოვებათ, მონაწილეობა მიიღონ გლეხთა მეურნეობაში. შედეგად, ეკოლოგიურ, ეკონომიკურ, სოციალურ, პოლიტიკურ, კულტურულ კვლევასა და აკადემიური ინსტიტუტებისა და ინტელექტუალების ინტერდისციპლინურ მონაწილეობასაც (განსაკუთრებით სოფლის წარმოშობის მქონე პირებს, რომელთაც აქვთ სოფლად ცხოვრების გამოცდილება და მისი შინაგანი ცოდნა) აქვს თავისი როლი. სამოქალაქო საზოგადოების სპეციფიური ინსტიტუტების როლი გადამწყვეტია, ერთის მხრივ, ეკოლოგიური დეგრადაციის თავიდან აცილებაში და, მეორეს მხრივ, გლეხთა მეურნეობებისა და სოფელსა და ქალაქს შორის ახალი კულტურული და ეკონომიკური კავშირების წახალისებაში. მაღალგანვითარებულ და ინოვაციურ შვეიცარიაში პატარა ქალაქები არის ჭეშმარიტი ცენტრები ახლომდებარე სოფლის მოსახლეობისთვის, სადაც ყველაფრის შოვნა შეიძლება და სადაც ახალგაზრდებსაც კი შეიძლება არ მოუნდეთ ცხოვრება. წარმოადგენს რა გადაჭედილი მეგაპოლისების სიცოცხლისუნარიან ალტერნატივას, ამგვარი მცირე და საშუალო ზომის ქალაქები არის ადეკვატურად ინდუსტრიალიზებული და შესაფერისად დაკავშირებული ქვეურბანულ ტერიტორიებთან, რომლებიც სპეციალიზდება სასოფლო სამეურნეო წარმოებაში. ქალაქსა და სოფელს შორის გაცვლა შეიძლება ორგანიზდეს კოოპერატივების მიერ, რათა წახალისდეს პირდაპირი კავშირები მწარმოებელსა და მომხმარებელს შორის. როდესაც ჰამბურგში სტუდენტი ვიყავი, დაახლოებით ასმა კოლეგამ ჩამოაყალიბა მომხმარებელთა კოოპერატივი, რათა მიეღოთ ახალი პროდუქტი (პატარა მაღაზიისთვის, რომელიც ჩვენ დავაფინანსეთ) ქალაქის ახლომდებარე გლეხებისა და მწარმოებელი კოოპერატივებისგან.
ბევრი მცირე მიწის მფლობელისთვის, რომელიც ცდილობს გადარჩეს, „გლეხთა მეურნეობების“ იდეა შეიძლება ოცნებას ჰგავდეს. ისინი, ვინც პოპულარობას უწევს დიდი ზომის აგრო-ბიზნესს, ამას მტრულად შეხედავს: და რა ხდება პროდუქტიულობასთან, მოგებასა თუ ინვესტიციების ამოღებასთან დაკავშირებით? იკითხავენ ისინი. მართლაც, მსოფლიოს ბევრ ქვეყანაში გლეხთა მეურნეობამ შეწყვიტა არსებობა ან არის სისტემური ეკონომიკური მარგინალიზაციის ობიექტი, თუ განადგურების არა. ნაციონალური და საერთაშორისო აგრო-ბიზნესები, რომელთა მიზანია მოკლევადიანი მოგების მაქსიმიზაცია, მონდომებით ცდილობენ, მოიპოვონ სასოფლო სამეურნეო მიწები, გაასახლონ მცირე გლეხები საკუთარი ადგილებიდან, აიძულებენ მათ გადასახლდნენ ქალაქებში ან საზღვარგარეთ და მონურად ამუშავებენ სოფლად დარჩენილებს (მცირე მიწის მფლობელეებს ან უმიწო გლეხებს). ასეთი ბიზნესები კონცენტრირებული არიან მომგებიანი კულტურების მცირე რაოდენობაზე (მათ შორის, ამ ბოლო დროს, აგროსაწვავი) და მათი წარმოების მეთოდები ქიმიურად ანადგურებს ნიადაგს, ეკოლოგიურ რესურსებს, ბუნებას, ოჯახებს, საზოგადოებებსა და სახელმწიფოებს. უზარმაზარი ანონიმური კომპანიები აკონტროლებენ მსოფლიო ბაზრებს ადგილობრივად მოყვანილ სათესლე პროდუქტებზე პატენტებით, სამართლებრივი შეზღუდვებით, ვაჭრობით და სხვ.
გლეხთა მეურნეობაზე რომანტიული მიდგომის შექმნა უსარგებლოა. გამოწვევა არის ჰოლისტიკური მიდგომის შემუშავება, რომელიც გაითვალისწინებს კომპლექსური რეალობის ყველა ასპექტს: ეფექტურ აგრარულ წარმოებას, ჯანსაღ სოციალურ გარემოს, ბუნებრივი გარემოს დაცვასა და ადგილობრივი კულტურის პოპულარიზებას. არსებობისა და საკვების უსაფრთხოება არის ორი ურთიერთდაკავშირებული საზომი ადამიანის უსაფრთხოებისა. სიცოცხლისუნარიანობის მასობრივი განადგურება ნამდვილად ვერ გახდება მსოფლიო საკვების უსაფრთხოების ხელშემწყობი. სამწუხაროდ, თუ ერთგან ნაყოფიერი მიწების დიდი ნაწილი ნადგურდება, მეორეგან ასეთი მიწები სათანადოდ არ არის გამოყენებული. ამის კარგი მაგალითია უკრაინა: ევროპის შავი ნიადაგის 30%-ით მას შეუძლია მუდმივად აწარმოოს საკვები ერთი მილიარდი ადამიანისთვის (FAO-ის ანგარიში). ამის ნაცვლად, ქვეყანა დანაწევრებულია, არსებობს ქვეყანაში შეჭრის საფრთხე და უგულებელყოფილია სოფლის მეურნეობის თვალსაზრისით. უნდა დაუშვას მსოლფიოს მზარდმა მოსახლეობამ შავი ნიადაგის ასეთი პროდუქტიული რესურსების ცუდად მართვა და განადგურება?
გუნტერ ბეხლერი არის შვეიცარიის ელჩი საქართველოში, მას აქვს პოლიტიკურ მეცნიერებათა დოქტორის წოდება და არის ბაზელის უნივერსიტეტის ევროპულ მეცნიერებათა ინსტიტუტის მოწვეული პროფესორი. მას სურს, მადლობა გადაუხადოს ბატონ ერიკ ლივნის, ISET-ის დირექტორს, მის მიერ გაკეთებული სწორი შენიშვნებისთვის.

In my essay on economic development (“What worked”, MESSENGER, July 3/2013) I cited the High-Level Panel of Eminent Persons on “A New Global Partnership” (UN Publications, 2013) that aims at eradicating absolute poverty and transforming national economies through sustainable development. Thus, in the chapter on “goals and global impact,” the Panel stresses that poverty must be reduced while mitigating global climate change and promoting a “low-carbon trajectory”. The key contributors to achieving this goal are: more sustainable transport infrastructure; improved energy efficiency and use of renewable energy; the spread of more sustainable agricultural practices; tackling deforestation and increasing reforestation in the context of improving peoples’ livelihoods, and food security, taking into account the value of natural resources, and bio-diversity (p. 17). What the Panel is trying to promote in fact is no less than a systemic approach towards an economically, socially, and environmentally sound “peasant agriculture”.
What exactly does “peasant agriculture” mean? The socio-economic term “peasant agriculture” is defined by more than one of the following characteristics:
- agricultural activity is spread over a nation-wide network of small and medium-sized farms;
- producers operate under various legal statuses (such as: individual property, contracts with state or municipality, collective property redistributed on an annual basis, cooperatives, etc.);
- agricultural production, horticulture, and/or animal husbandry serve either subsistence purposes, local markets, or contribute to larger value chains both at the local and national levels;
- production is diversified and mostly organic or at least based on little chemical input;
- production is truly “cultural” in the sense that the agro-culture is consistent with the historical and contemporary social context.
As envisaged by the Panel, both nationally and globally, peasant agriculture shall constitute an environmentally sound basis for food and livelihood security, long-term local development, income generation, enhanced productivity, as well as legal protection of the rights of peasants and their families.
It is important to emphasize that peasant agriculture is not about a romantic dream of bucolic rural living in an ideal paradise. No, rather it means: extremely hard work, comprehensive skills, and a diversity of structures which is key to viable and productive peasant agriculture. The agricultural sector shall be subject to the same rules as the national economy in general. The presence of innovative small and medium-sized enterprises – the backbone of any wealthy and healthy society – ensures that there is a broad variety of producers, value chains, overlapping structures, and complementary activities. Large-scale foreign investments may help to boost a viable national economy; however, such investments alone cannot prevent a country from declining, unemployment, and poverty.
In order to be sustainable, peasant agriculture must be productive and competitive. Productivity relates not only to large size and techno-chemical input but also and even more so to education and skills, experiences and adapted methods, as well as the use of environmentally sound technics and innovative technologies. As established by the 2008 Report of IAASTD (International Assessment of Agricultural Knowledge, Science, and Technology for Development), peasant agriculture is in many cases more sustainable and more productive in the medium and long term than the monoculture type of environmentally disastrous agriculture. For example, in Bulgaria, a Swiss expert transformed 1000 ha of conventional rose oil mono-culture into an organic one. According to him, the next step would be to cut the field into small pieces of a few hectares only: “Private farmers would increase productivity by four or five times”, he stated; with world market prices per kilo being as high as they are, this would be a dream for many farmers.
Today, peasant agriculture is coming under extreme pressure worldwide, and this pressure is likely to increase in the future. Although an important factor, the main source of that pressure is not climate change and degradation of renewable resources (soil, humus, water). The main threats to peasant agriculture come from two opposite sides: widespread poverty driven by unproductive subsistence farming, on the one hand, and large-scale land grabbing by big investors – be they private or state agencies, on the other. The Institute of Geography of the University of Berne estimates that between 2000 and 2013 at least 83 million hectares of land were affected by these factors (45 million hectares in Australia alone). Huge monocultures such as wheat, palm oil, soya beans, sugar cane, and bio-fuel plants deplete soils and water resources and require enormous amounts of pesticides and herbicides. China alone spent over 50 billion US $ on land purchases in third countries (mainly Africa).
Feeding a growing (urban) world population is of course a huge challenge. And as commodity prices increase, agricultural giants use every opportunity to buy land from the marginalized and poverty-driven smallholders, whose lack of productivity is very much the result of neglect by the state. The globally widespread degradation of fertile land and humus layer through overuse and unsustainable methods represents a vicious cycle that cannot easily be reversed given that increasing areas of arable land are controlled by third countries and/or foreign companies. Against this backdrop, genetic engineering is offered as a wonder weapon to fight food insecurity, diseases, degradation and make plants more robust and products ever tastier. Since the humus layer in the most fertile areas is being destroyed, scientists develop new seeds and cultivation methods that are suitable for much harsher environments. However, one should not be blind to the risks associated with these efforts. First, there are many uncertainties about the impacts of hybrid seeds on health, livelihoods, and the environment. Second, we should be concerned by the fact that because of intellectual property rights, the gene banks are held by a few global giants.
Peasant agriculture is not a panacea either, and it cannot cure all the problems faced by the world of agriculture. However, it may promote a feasible, realistic, and democratically accepted alternative to the vicious cycle briefly described above:
- In countries that have most of their workforce in rural areas, agriculture is first and foremost a social factor and not just an economic one. For this social aspect not to be neglected, the local population has to have access to fertile land. In many countries, this may require no less than large-scale land reforms. In the past twenty years, the absence of land reforms together with resource degradation and climate change has provoked land flight, rural uprisings, armed violence, and civil unrest in many countries of the world (e.g. the Sahel belt in Africa). While disruptive in the short run, this civil unrest presents an opportunity for change. Land reforms are often directly linked to, if not triggered by, movements for more democracy and local autonomy at the municipal or village levels.
- Second, land reforms should differ from context to context. In some countries, the traditional system of landlordism and “latifundismo” has to be transformed. In others, cheap labor absorbed by industrial belts has to be re-channeled towards agricultural centers. In yet other contexts, earlier land reforms and hereditary customs which led to the emergence of smallholdings of less than one hectare have to be revised. However, land reforms should not be exclusively focused on land (re-) distribution; they should create new or revitalized social, economic, and environmental conditions for agricultural production. Land reforms should aim to create security of land tenure, land distribution patterns, and plot sizes that are sustainable, and protect the local population against land grabbing from third countries. The historical context has to be duly considered, too: land reforms prove to be more successful if grounded in traditional village structures, land use systems, as well as organizational experiences (individual or collective production, etc.).
- Third, to be successful, land reforms have to be accompanied by many other changes. The underlying legal and tax conditions should be amended to facilitate private investment in local agribusiness. Adequate infrastructure has to be provided by the state, by private-public partnerships, and by the private business and financial sector. Access to rural credit with reasonable conditions (interest rates and collateral requirements), access to energy, services, insurance systems, health care, education, and culture are all part and parcel of a viable rural society. Diversity of economic activities at the village level is also necessary to absorb surplus labor and to promote social life. Local commerce and local workshops or small industries for furniture, carpentry, etc. can be envisaged in order to compete with or to contribute to larger industries. Switzerland became the most industrialized country in Europe during the 19th century because its industries went to the countryside. The famous watches industry is a good case in point, but also the textile and machine industries went upstream in order to make use of cheap water resources and local labor. Today, IT companies can produce almost everywhere.
- Fourth, there must be an emphasis on managing “productive diversity”. Productive diversity at the national scale is a function of geographical conditions: you cannot produce the same way and the same things on steep hills or in humid valleys as you do in the lowlands or in semi-arid plains. Productive diversity depends also very much on governance. Today, the establishment of a sustainable value chain – from validating bio-diversity and (organic) farming up to transport, storage, marketing, and recycling – is very much a question of state performance and local governance. Productive diversity is key to local income generation and is a recipe against what we see in many impoverished rural contexts of the world: the “too-many-people-doing-the-same-thing-syndrome”. If the whole village wants to sell bananas or watermelons at the local market who is going to buy them and for how much? Managing productive diversity is about: food safety and quality control; access to (local) markets, market price information services, protection of nature; eco-tourism; human security, education, and vocational training; establishing relations with urban migrants. Nowadays we observe new activities such as “urban mining” and “urban farming” in big cities while at the same time innovative industries are being founded in the countryside. The inter-linkage between farm and off-farm activities is a condition for both effectiveness and efficiency within the system. The long-term goal is clear: poverty alleviation through productive peasant agriculture and transforming surplus agricultural labor force through diversified rural structures offering new economic (off-farm) opportunities.
- Fifth, the establishment of peasant agriculture is a ”creative process” in itself: it has a positive impact on income, the social fabric, and nature. Collective experiences with new products and/or new methods induce a process of learning-by-doing and education among farmers. A new philosophical or spiritual approach to labor in agriculture adds symbolic values to nature and new pride to rural society. Actors external to agriculture are also requested to contribute to peasant agriculture. Hence, there is a role for ecological, economic, social, political, cultural research and interdisciplinary reflection by academic institutions and intellectuals (particularly those of rural origin given their past experience and intimate knowledge of the countryside). Specific institutions of the civil society are crucial in order to prevent environmental degradation, on the one hand, and to promote peasant agriculture and new cultural and economic links between rural and urban areas, on the other. In the highly developed and innovative Switzerland, smaller cities are true centers for the surrounding rural population where you can get almost everything and where even youngsters may see no reason to leave. Presenting a viable alternative to the oversized megalopolis, such small and middle-size cities are adequately industrialized and properly linked to sub-urban territories that are specialized in agricultural production. Exchanges between the countryside and cities can be organized by cooperatives on both sides in order to promote direct relations between producers and consumers. When I was a student in Hamburg, around a hundred colleagues formed a consumer cooperative in order to get fresh products (for a little shop we co-financed) from peasants and producer cooperatives around the city.
For many smallholders who try to survive on shrinking income from subsistence the vision of “peasant agriculture” may sound like daydreaming; those who promote large-scale agribusiness would view it with hostility: what about productivity, profits, and return on investment they may ask. Indeed, peasant agriculture ceased to exist or is an object of systematic economic marginalization, if not destruction, in many countries around the world. National and international agribusinesses aiming at short-term profit maximization are hard at work to concentrate agricultural lands, expelling small peasants from their original settlements, pushing them to migrate to cities or abroad, and organizing slave work for those remaining (either smallholders or landless peasants). Such businesses are focused on a small number of profitable crops (among them, lately, agrofuels) and their production methods are chemically degrading soils, depleting environmental resources, and destroying nature, families, communities, and states. Huge anonymous companies are controlling the global markets be it through patents, legal restrictions on the production of, and trading with, locally grown seeds, etc.
There is no point in developing a romantic approach to peasant agriculture. The challenge is to develop a holistic approach addressing all aspects of the complex reality: effective agricultural production, sound social environment, protection of the natural environment, and promotion of local culture. Livelihood and food security are two interconnected dimensions of human security. The massive destruction of livelihoods is certainly not going to contribute to global food security. Sadly, at the same time as very large portions of fertile lands are threatened by degradation, large areas of it are not properly used elsewhere. Ukraine is a case in point: with 30% of Europe’s black soil, it could produce food in a sustainable way for one billion people (FAO report). Instead, the country is being torn apart, threatened by invasion, and agriculturally neglected. Should the growing world population tolerate the continued mismanagement and destruction of such productive resources as the black soil?
Guenther Baechler, Ambassador of Switzerland in Tbilisi, holds a Ph.D. in political science and is a visiting professor at the Institute for European Studies at the University of Basel. He would like to thank Prof. Eric Livny, Director of ISET, for his valid commentaries.