არსებობს უამრავი მიზეზი, რომ გვიყვარდეს ფერმერული კოოპერატივების იდეა (და ზოგადად კოოპერატივი). დავიწყოთ იმით, რომ ადამიანების გაერთიანებას, რესურსების გაზიარებასა და ურთიერთდახმარებას დიდი ესთეტიკური ღირებულება აქვს. ყველაფერს რომ თავი დავანებოთ, ინსტიქტური კოლექტივიზმი ოდითგანვე იყო ადამიანთა არსებობის ძირითადი მდგომარეობა. თუმცა ფერმერული კოოპერატივების არსებობას ძლიერი ეკონომიკური მიზეზებიც აქვს.
მცირე ფერმერები ხშირად ძალიან პატარები არიან იმისთვის, რომ დამოუკიდებლად შევიდნენ ბაზარზე და ადვილად შეიძლება გახდნენ შუამავლებისა და ადგილობრივი მონოპოლისტების ექსპლუატაციის ობიექტი. მომსახურების კოოპერატივებს შეუძლიათ, გაზარდონ მცირე ფერმერთა ვაჭრობის ძალა ბანკებთან, მომსახურების, პროდუქციის მიმწოდებლებთან, გადამამუშავებლებსა და მთავრობასთან მიმართებაში. თანამშრომლობის ეს ფორმა საკმაოდ ეფექტურია და შედარებით ადვილია მისი მართვა და შენარჩუნება. სწორედ ამიტომ არის იგი ფართოდ გავრცელებული ჩრდილოეთ ამერიკასა და დასავლეთ ევროპაში.
კოოპერატივის უფრო ამბიციური (და კიდევ უფრო მოთხოვნადი) ფორმა გულისხმობს დანაწევრებული მცირე მეწარმეების თავმოყრას უფრო დიდ ფერმებში. მსგავსი წარმოების კოოპერატივების მაგალითებია ებრაული კიბუცები და საბჭოთა კოლექტიური ფერმები. ითვლება, რომ ასეთი ფორმების მასშტაბის ეკონომია სარგებლის მომტანია ძირითადად სასოფლო-სამეურნეო წარმოებაში.
თუმცა ესთეტიკური ღირებულებისა და მყარი ეკონომიკური მიზეზების მიუხედავად, ფერმერთა კოოპერატივები (ორივე ტიპის) იყო დიდი მარცხი ბევრ გარდამავალ ეკონომიკაში და განსაკუთრებით ყოფილი საბჭოთა კავშირის ტერიტორიაზე, მათ შორის, საქართველოშიც. ტიმ სტიუარტის სიტყვებით, განვითარების პრაქტიკოსები პოსტ-საბჭოთა სივრცეში ხშირად ეჩეხებიან „წარუმატებელ ფერმერთა ჯგუფებს, რომლებიც პროექტის დასრულებისთანავე ქრებიან, სადაც მინდვრის პირას მიტოვებულ, გამოუყენებელ მოწყობილობას ჟანგი ჭამს. ეს სურათი პოპულარულ პრესაში გახდა უფუნქციო განვითარების კლიშე. იმ ადამიანებისთვის კი, რომლებიც ჩართულნი არიან განვითარებაში, ფერმერთა ჯგუფები არის წარუმატებლობის სინონიმი“.
რა თქმა უნდა, წარმატება და წარუმატებლობა არის ტერმინები, რომელთა განმარტებაც მოსალოდნელი შედეგებიდან გამომდინარე ხდება. ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული ენპარდის პროგრამის კოორდინატორს, ხუან ეჩანოვს სჯერა, რომ ათასვერსიანი მოგზაურობა პირველი ნაბიჯით იწყება. მას სჯერა, რომ საქართველოს აგრარულ კოოპერატივებთან დაკავშირებული მნიშვნელოვანი სამართლებრივი და ფინანსური ცვლილებები წაახალისებს ქვემოდან ზემოთ ფერმერთა ორგანიზაციების შექმნას, ურთიერთდახმარებისა და რესურსების გაზიარების ტრადიციულ ფორმებზე დაყრდნობით, რაც საქართველოში ყოველთვის არსებობდა. ხუანის აზრით, ქართველი ფერმერები ყოველთვის ქმნიდნენ არაფორმალურ ჯგუფებსა და ასოციაციებს, ხშირად ყოველგვარი გარე დახმარების გარეშე, საკუთარი ინიციატივით. ასეთი ჯგუფები ხშირად ორიენტირებული იყო ძალიან ვიწრო, მაგრამ ყოველდღიური ეკონომიკური აქტივობების ფუნქციურ ზრდაზე, მათ შორის საძოვრების და საქონლის კვების, პირუტყვის მართვის, მოსავლის აღებისა და ხვნის კოლექტიური შრომის ერთობლივი მართვა და სხვ.
მართალია, ქვემოდან-ზემოთ კოოპერატივები ყვავის ახალ პოლიტიკურ გარემოში, მაგრამ ყველა ანალიტიკოსი ერთხმად თანხმდება, რომ საჭიროა შემდეგ ეტაპზე გადასვლა: სოფლად მცხოვრებმა მოსახლეობამ უნდა შეიძინოს საჭირო უნარ-ჩვევები და რესურსები. ამასთან დაკავშირებით, სიმონ ეპლბაიმ, ავსტრალიელმა აგრონომმა და აგრობიზნესის კონსულტანტმა, რომელსაც სამხრეთ-აღმოსავლეთ აზიასა და საქართველოში მუშაობის მრავალწლიანი გამოცდილება აქვს, დასვა საჭირო კითხვა: „თუ განვითარების სააგენტოები „მცდარი“ მოთამაშეები არიან, მაშინ ვინ უნდა ჩაერთოს ფერმერთა გაერთიანებებში?“ მისი აზრით, „მიუხედავად იმისა, რომ ეს შეიძლება კოლექტივისტური დამოკიდებულების მქონდე ზოგ ადამიანს აღიზიანებდეს, ღირს, კორპორაციები კოოპერატივების სულისჩამდგმელად და ინკუბატორებად ჩავთვალოთ“.
მართლაც, ხუანი ხედავს კერძო სექტორის ჩართულობის შესაძლებლობათა ძალიან ფართო სპექტრს, დონორთა დახმარებითა თუ მის გარეშე. მაგალითად, ზოგიერთი ფერმერთა ჯგუფი შეიქმნება იმისთვის, რომ მოიპოვოს წვდომა უკეთეს და/ან იაფ პროდუქტებზე (სასუქები, თესლები, საწვავი) ან მომსახურებაზე (მექანიზაცია, ვეტერინარული მომსახურებები, ხელოვნური განაყოფიერება). ასეთ შემთხვევებში ძირითადი ბიზნეს-პარტნიორები არიან არა პროდუქციის მყიდველები, არამედ მომსახურებათა და წარმოების საშუალებათა მიმწოდებლები. და, რაც მთავარია, დონორები – ენპარდი და USAID-ის პროგრამა REAP – ფოკუსირებული იქნება უფრო ამ ბიზნესებზე, ვიდრე ფერმერთა ჯგუფებზე.
ხუანი მალევე აღიარებს, რომ ეს საკითხი რთულდება, თუ მიზანი არის ფერმერთა ჯგუფების შექმნა საკუთარი პროდუქციის ერთობლივი გაყიდვის მიზნით. თუმცაღა თუნდაც ამ შემთხვევაში იქნება ჯგუფები, მაგალითად, მანდარინის ან თხილის კოოპერატივები, რომელთაც არ ექნებათ არავითარი პრობლემა საკუთარი პროდუქციის უამრავი შუამავლის, გადამამუშავებლისა თუ ექსპორტიორისთვის მიყიდვასთან დაკავშირებით. თუ ეს კოოპერატივები ყველაფერს სწორად გააკეთებენ, ამტკიცებს ხუანი, მათ ექნებათ მეტი ან უკეთესი ხარისხის პროდუქცია გასაყიდად. მყიდველები უკვე აქ არიან და ფერმერთა ჯგუფებს არ დასჭირდებათ დახმარება კერძო სექტორში ჩასართავად.
დაბოლოს, იქნება კოოპერატივები, რომლებიც თავიანთ პროდუქციას პირდაპირ შეიტანენ ადგილობრივ ბაზარზე და ამაში ცუდი არაფერია, ამბობს ხუანი. მეტის ან უფრო დაბალ ფასებად წარმოება მეზობელი ქალაქის ბაზარზე იქნებოდა ადვილი და რეალისტური გაუმჯობესება. საქართველოს ბევრ ნაწილში უბრალოდ არ არსებობს ალტერნატივა და ჩვენ ხშირად არც გვჭირდება, ვეძებოთ კომპლექსური გამოსავალი.
ხუანის მოსაზრებასთან დაკავშირებული ერთი პრობლემა ის არის, რომ არც ერთ შემთხვევაში კერძო სექტორის წარმომადგენლებს არ ექნებათ არავითარი სტიმული, უზრუნველყონ სოფლის მოსახლეობა სწორად კეთებისა და კოოპერატივების მართვისთვის საჭირო უნარ-ჩვევებითა და რესურსებით. მაგალითად, მიუხედავად იმისა, რომ წარმოების საშუალებათა მიმწოდებლები საკმაოდ დაინტერესებული იქნებიან თავიანთი პროდუქციის (მაგალითად, სასუქების) მარკეტინგით, მათ არავითარი სარგებელი არ ექნებათ ფერმერთა ორგანიზებასა და ტრენინგებში დახმარებისგან, რომლებიც, როგორც კი ორგანიზდებიან, 1) უფრო რთული იქნება მათთან მოლაპარაკება, 2) შეიძლება დაუკავშირდნენ კონკურენტ მიმწოდებელს. სწორედ ამავე მიზეზის გამო, თხილისა თუ მანდარინის არც ერთი ინდივიდუალური მყიდველი არ დახარჯავს დროსა და ენერგიას ფერმერთა კოოპერატივის ორგანიზებასა და ტრენინგზე, მიუხედავად იმისა, რომ მისთვის შეიძლება ბევრად მოსახერხებელი იყოს ბევრად მსხვილ და უფრო სანდო მწარმოებელთან ურთიერთობა.
ამგვარად, მიუხედავად იმისა, რომ ბიზნესები შეიძლება იყვნენ ფერმერთა კოოპერატივების შექმნასა და ინკუბაციაში ჩართული (ერთადერთი) სწორი მოთამაშეები, მაინც საჭირო იქნება სპეციალური სამთავრობო ან დონორთა სქემების შემუშავება, რათა წახალისდეს პოტენციურად დაინტერესებული კორპორატიული მოთამაშეები. მართალია, მსგავსი სქემები ძვირი ჯდება, მაგრამ მათი არსებობა გამართლებულია, თუ შედეგად მიღებული მიწოდების ჯაჭვის ურთიერთობებს აქვს პოტენციალი, გაგრძელდეს ყოველგვარი დამატებითი სუბსიდიების გარეშე, ინკუბაციისთვის საჭირო პერიოდის გასვლის შემდეგ.
როგორც სამხრეთ-აღმოსავლეთ აზიაში მიღებულ საკუთარ გამოცდილებაზე დაყრდნობით სიმონ ეპლბაი განმარტავს, მთავრობას შეუძლია აიძულოს საკვების მსხვილი გადამამუშავებლები, მიიღონ კოოპერატივები როგორც მიწოდების ჯაჭვის პარტნიორები. მთავრობას (და დონორებს) შეუძლია, ასევე, გამოიყენოს ისეთი საშუალებები, როგორიცაა, მაგალითად, საგადასახადო შეღავათები, დაბალპროცენტიანი სესხები ან გრანტები. ასეთ შემთხვევაში მთავრობას არ დასჭირდება, აქტიური როლი ითამაშოს ფერმერთა ჯგუფების მიკრომენეჯმენტში. თუ კორპორაციები მიმწოდებლებს სრული დახმარების პაკეტით (ფინანსები, წარმოების საშუალებები, ტრენინგები, გარანტირებული ფიუჩერსული კონტრაქტი) უზრუნველყოფენ, არსებული ბიზნეს-შესაძლებლობების პასუხად გაჩნდება კოოპერატივები. კოოპერატივების მცირე ზომისა (3-5 ოჯახი) და ნათესაურ-მეგობრული კავშირების გათვალისწინებით, რაც ხშირად ხდება კოოპერატივების შექმნის საფუძველი, ტიპობრივი კოოპერატივის შიდა მართვის საკითხები არ იქნება ძალიან რთული. სიმონის აზრით, დროთა განმავლობაში კოოპერატივებს შეუძლიათ საკუთარი აქტივობების დივერსიფიცირება მარტივი მოსავლის აღების შემდგომი მოვლით, დაბინავებითა და ლოჯისტიკით თუ ღრმა დამუშავებით, საკვები პროდუქტების ვაჭრობითა და ფინანსური მომსახურებებით. მაგრამ ამ პროცესს შეიძლება ათწლეულები დასჭირდეს. პროცესის დაჩქარება გულისხმობს დიდ ოპერაციულ თუ ფინანსურ რისკებს.
კორპორაციების მიერ მცირე ფერმერთა კოოპერატივების საკუთარი მიწოდების ჯაჭვში ჩართვის წახალისება არ არის მარტივი. გაითვალისწინეთ, რომ კორპორაციებს (მაგ. მსხვილ გადამამუშავებლებს) სხვა არჩევანიც აქვთ. მათ შეუძლიათ მარტო იყვნენ და შექმნან საკუთარი მიწოდების ბაზა ან გააფორმონ კონტრაქტი დიდ ფერმებთან, რომელთაც არ სჭირდებათ ინკუბაცია და შეიძლება ენდონ, რომ დროულად და საჭირო ხარისხის პროდუქციას მიაწვდიან.
თუმცა, როგორც არსებული ქართული გამოცდილებიდან შეგვიძლია დავასკვნათ, იქნება სიტუაციები, რომელშიც ბიზნესებს აქვთ სტიმული, ჩაერთონ ფორმალური თუ არაფორმალური ფერმერთა ჯგუფების გაწვრთნაში. მიუხედავად იმისა, რომ გამონაკლისია, მსგავსი სიტუაციები ქმნის შესანიშნავ ფუძემდებლური ეკონომიკის აღქმას.
2008 წელს ISET-ის დამთავრების შემდეგ, გაგა აბაშიძემ გადაიბარა მცირე საოჯახო ბიზნესი, რომელიც გულისხმობდა წლების განმავლობაში შიდა ქართლის სოფლის მაცხოვრებელთაგან ვარდის ნაყოფის ყიდვასა და დამუშავებას. ბიზეს-მოდელი უაღრესად მარტივი იყო. სოფლის მოსახლეობას მოჰყავდა და აწვდიდა ხილს. გაგა ამუშავებდა და ექსპორტზე გაჰქონდა ასკილის წვენი ევროპასა და იაპონიაში. სოფლის მოსახლეობა ვერ ხედავდა ვერანაირ სარგებელს ამ თანამშრომლობაში, ვერც გაგა ვერ ხედავდა მათი, როგორც ჯგუფის, ჩართულობის საჭიროებას.
ყველაფერი შეიცვალა მას შემდეგ, რაც გაგამ „აღმოაჩინა“ ორგანული ასკილის პროდუქციის მომგებიანი ბაზარი, რომელიც მოითხოვდა უფრო რთული ბიზნეს-მოდელის დანერგვას. უპირველეს ყოვლისა, ორგანულ პროდუქციაზე გადასვა მოითხოვდა პროცესის ყველა ეტაპის სერთიფიცირებას, მოსავლის აღებიდან დაწყებული აღების შემდგომი მოვლის/დაბინავებისა და გადამუშავებით დამთავრებული. გაგა მალევე მიხვდა, რომ უბრალოდ შეუძლებელი იყო ასობით სოფლის მაცხოვრებლის სერთიფიცირება. იმისთვის, რომ მიეღო საერთაშორისო ორგანულობის სერთიფიკაცი, მისი მიმწოდებელი უნდა ყოფილიყო სამართლებრივი ერთეული, რომელიც შეიძლებოდა დატრენინგებულიყო და მიეღო სერთიფიკატი. რა თქმა უნდა, როგორც კი ჩაერთვებოდა, მისი მიმწოდებელი ასევე შეძლებდა შეეძინა საჭირო აღჭურვილობა, რითიც წვლილს შეიტანდა მოსავლის აღების, აღების შემდგომი მოვლისა და დაბინავების ეფექტურობაში, გადამუშავების ხარჯების შემცირებასა და საბოლოო პროდუქციის ხარისხის გაუმჯობესებაში.
გაგას საკუთარი მიწოდების ჯაჭვის რეორგანიზების ორი ვარიანტი ჰქონდა: დახმარებოდა ფერმერული ორგანიზაციის შექმნაში, რომელთანაც შემდეგ ითანამშრომლებდა ან გაეფართოვებინა საკუთარი ბიზნესი. ამ ორი ვარიანტის აწონ-დაწონვისას, გაგამ აირჩია ფერმერთა ორგანიზაცია/აუთსორსინგის ალტერნატივა ორი მთავარი მიზეზის გამო:
1. დაწყებასთან დაკავშირებული ბევრი ხარჯი შეიძლება საკუთარ თავზე აეღოთ სოფლის მცხოვრებთ, მათ შორის შრომისა და მიწის ხარჯები. მიუხედავად იმისა, რომ საკუთარი მუშების დაქირავებით შრომის ხარჯების მხოლოდ მცირედით დაზოგვა შეიძლებოდა, კოოპერატივს შეეძლო მოეპოვებინა დონორთა დახმარების მიღების უფლება, რათა აენაზღაურებინა კაპიტალი, ტრენინგი და სერთიფიცირების ხარჯები.
2. გაგამ იცოდა, რომ კოოპერატივი იქნებოდა სანდო ბიზნეს-პარტნიორი. ერთის მხრივ, მას ჰქონდა ჯგუფის ინდივიდუალურ წევრებთან მუშაობის ხანგრძლივი გამოცდილება და ენდობოდა მათ ლიდერებს. მეორეს მხრივ, მომგებიან საექსპორტო ბაზარზე წვდომის ქონით მას შეეძლო გადაეხადა პრემიუმ ფასები ორგანული ასკილისთვის, რითიც ჯგუფს მოუსპობდა სხვა მყიდველთან გადასვლის სტიმულს. რამდენადაც გაგას სჭირდებოდა ჯგუფი მისგან სერთიფიცირებული პროდუქციით მომარაგებისთვის, ჯგუფსაც სჭირდებოდა გაგა, რათა მიეღო წვდომა ორგანულ საექსპორტო ბაზარზე. ამგვარად, ორივე მხარე აღმოჩნდა ჩაკეტილი მათთვის ორმხრივად მომგებიან ურთიერთობაში.
საგურამოს სიახლოვეს მდებარე მცირე კოოპერატივის, ტყის ნობათის ეს განსაკუთრებული შემთხვევა არ გულისხმობს სხვა მოთამაშეთათვის ფუნქციების წართმევას (მაგალითად, რეგიონული განვითარების სააგენტოსთვის, რომელიც ატარებს რეგიონულ დაფინანსებას და ელკანასთვის, რომელიც დაეხმარა ბიო-სერთიფიცირების პროცესში). პირიქით, მიზანი არის, რომ მივაქციოთ ყურადღება ეკონომიკურ დასაბუთებას, რომ კერძო სექტორი ჩაერთოს საქართველოში დაწყებულ სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების მოძრაობაში.
გაგა აბაშიძისა და ტყის ნობათის კოოპერატივის გამონაკლისი ამბიდან შეგვიძლია ვისწავლოთ, რომ, მიუხედავად იმისა, რომ მცირე ფერმერთა „მიწოდების“ კოოპერატივების ინკუბაციის საქმეში კერძო სექტორის ჩართვის ხარჯები შეიძლება სუბსიდირებულ იქნას დონორების ან მთავრობის მიერ მოკლევადიან პერსპექტივაში, ამგვარად შექმნილი მიწოდების კავშირები სავარაუდოდ საკმაოდ მყიფეა. ალტერნატიული მიმწოდებლების არსებობის ფონზე, კოოპერატივები უნდა იყოს ძალიან კარგად მართული, რომ შეინარჩუნოს თანმიმდევრული ხარისხი და სანდოობა. სხვა შემთხვევაში ჩვენ შეიძლება დავინახოთ „მინდვრის პირას დაჟანგული აღჭურვილობის“ უფრო მეტი შემაწუხებელი სურათი.
რომ შევაჯამოთ, ფერმერთა კოოპერატივებს მართლაც შეუძლიათ ბევრი მიზნის შესრულება. თუმცა პროდუქტიულობის მნიშვნელოვანი გაუმჯობესება ქართულ სოფლის მეურნეობის სექტორში შესაძლებელი იქნება ფერმერთა და გადამამუშავებლებსა და საცალო გამყიდველებს შორის მუდმივი მიწოდების ურთიერთობების ფონზე. მხოლოდ ამგვარმა კავშირებმა (განხორციელებული ფიუჩერსულ კონტრაქტებში) შეიძლება უზრუნველყოს საფუძველი ახალი ტექნოლოგიების ათვისებისა და ინვესტიციებისთვის.
ვინაიდან საქართველო იწყებს გასვლას ახალ საექსპორტო ბაზრებზე (მაგ. ევროპის ბაზრები DCFTA-ის ფარგლებში), მცირე ფერმერებს ექნებათ უფრო მეტი სტიმული, გაერთიანდნენ, რათა გააუმჯობესონ საკუთარი პროდუქციის ხარისხი და მიიღონ წვდომა ბაზარზე. კოოპერატივებსა და ფერმერთა ასოციაციებს შეუძლიათ უზრუნველყონ ორგანიზაციული მანქანები, რათა მათ ისარგებლონ ახალი საექსპორტო შესაძლებლობებით. გარდა ამისა, ალბათ, საქართველოს პარლამენტმა და მთავრობამ უნდა გაითვალისწინონ კოოპერატივების შესახებ კანონის შეცვლა, რათა გამარტვიდეს გამარტივდეს კორპორაციული ჩართულობა მცირე ფერმერთა კოოპერატივების შექმნაში. მაგალითად, კორპორაციებს შეიძლება მიეცეთ ნება, ჰქონდეთ წილი კოოპერატივებში (ან „მცირე ფერმერთა პარტნიორობებში“), ერთობლივად მართულ შემნახველ ან გადამამუშავებელ საშუალებებში ინვესტიციების სანაცვლოდ.

There are many reasons to love the concept of farmer cooperation (and cooperation more generally). To begin with, there is a great aesthetic value in seeing people coming together, sharing resources, and helping each other. After all, instinctive collectivism was the basic condition of human existence from time immemorial. But, there are also powerful economic reasons for farmer cooperation.
Smallholders are often too small to independently access markets and can be easily exploited by middlemen and local monopolies. Service cooperatives can increase the bargaining power of smallholders versus banks, service providers, input suppliers, processors, and … government. This light form of cooperation is quite effective and relatively easy to manage and sustain, which explains its prevalence in North America and Western Europe.
A more ambitious (and far more demanding) form of cooperation is about pooling fragmented small holdings into larger farms. Examples of such production cooperatives are the Israeli kibbutz and Soviet collective farms. These are said to benefit from economies of scale in primary agricultural production.
Yet, despite its aesthetic value and compelling economic reasons, farmer cooperation (of both types) has been a spectacular failure in many transition economies, and particularly on the territory of the former USSR, including Georgia. In the words of Tim Stuart, development practitioners in the post-Soviet space are often confronted “with the reality of failed farmer groups that evaporate once the project ends, with unused equipment rusting in the corner of a field, an image, which has become a cliché of dysfunctional development in the popular press. And for many people engaged in the development, farmer groups are a byword for failure.”
Of course, failure and success are terms to be defined relative to expected results. For the likes of Juan Echanove, coordinator of EU’s ENPARD program, the journey of a thousand miles in farmer cooperation begins with a single step. His expectation is that the dramatic changes in the legal and financial context for agricultural cooperation in Georgia will encourage the creation of bottom-up farmer organizations based on traditional forms of mutual help and resource sharing that have always existed in Georgia. According to Juan, Georgian farmers have been always establishing informal groups and associations, in many cases without any external support and by their own initiative. Such groups often focused on a very narrow but functional scaling up of everyday economic activities including joint arrangements for pasture management and feeding, livestock management, collective work on plowing and harvesting, etc.
While bottom-up cooperation may indeed flourish in the new policy context, there is agreement among all analysts that for farmer cooperation to move to the next level – beyond its primitive forms – Georgian villagers have to be provided with the prerequisite skills and resources. A related question, posed by Simon Appleby, an Australian agronomist and agribusiness consultant with many years of experience in South East Asia and Georgia, is “If development agencies are the “wrong” people to be involved in farmer groups and co-ops, who are the “right” players to be involved?” To his mind, “while it may be jarring to the collectivist sensibilities of some, it is worth looking at corporations as enablers and incubators of co-ops.”
Indeed, Juan sees a very wide spectrum of possibilities for private sector involvement, with or without donor assistance. For instance, some farmer groups will emerge to gain access to better and/or cheaper inputs (fertilizers, seeds, fuel) or services (mechanization, vet services, artificial insemination). In these cases, the key business partners are not the buyers of the products, but providers of services and inputs. And, importantly, donors – ENPARD, and USAID’s REAP program – will target these businesses rather than farmer groups.
Juan is quick to admit that the issue becomes trickier if the goal is to create farmer groups jointly selling their primary products. Anyhow, even in this case, there will be groups such as mandarin or hazelnut co-ops who will face no problem selling their products to a myriad of middlemen, processors, and exporters. If these coops do things the right way, argues Juan, they will have more or better quality products to sell. The buyers are already there, and farmer groups won’t need any help in engaging with the private sector.
Finally, there will be co-ops directly placing their products in the local markets, and there is nothing wrong with that, according to Juan. Producing more and/or at a lower cost in the nearby town marketplace would be an easy and realistic improvement. In many parts of Georgia, there is simply no alternative, and we don’t always have to be looking for complex solutions.
One problem with Juan’s arguments, however, is that in none of the simple cases private sector actors would have the incentive to provide Georgian villagers with the skills and resources to do things the right way and to manage cooperation. For instance, while input providers would be quite interested in marketing their products (e.g. fertilizer) to individual farmers, there is no advantage for them in helping organize and train groups of farmers who, once organized, i) would be much tougher to negotiate with and ii) could switch to competing providers. For exactly the same reason, no single buyer of hazelnuts or mandarins would invest time and effort to help organize and train farmer co-ops even though it may be more convenient for him/her to deal with larger and more reliable growers.
Thus, while businesses may be the (only) right players to be involved in enabling and incubating farmer co-ops, special government or donors schemes would have to be developed to incentivize potentially interested corporate actors. While costly, such schemes could be justified if the resulting supply chain relationships have the potential to be sustained without additional subsidies beyond the necessary period of incubation.
As Simon Appleby explains based on his experience in South East Asia, the government could compel large food processors to take on co-ops as supply chain partners. Government (and donors) could also use carrots, such as tax holidays, low-interest loans, or grants. That said, there would be no need for the government to play an active role in micromanaging farmer groups. With corporations providing suppliers with a comprehensive support package (finance, inputs, training, and guaranteed forward contracts), co-ops would pop up in response to business opportunities. Given their small size (3-5 families) and blood or friendship bonds on which they are often based, internal management issues of typical co-ops would not be very complicated. According to Simon, over time co-ops could diversify their activities from basic post-harvest treatment, storage, and logistics, to deep processing, foodstuffs trading, and financial services, but this process may take many decades. Rushing the process, however, carries huge operational and financial risks.
The challenge of incentivizing corporations to integrate smallholder co-ops into their supply chains is not a trivial one. Mind it that corporations – e.g. large processors – have other options. They can choose to go it alone by developing their own supply base or contract large farms that don’t need incubation and can be trusted to deliver on time and in consistent quality.
Yet, as one can also learn from the recent Georgian experience, there would be situations in which businesses have the incentive to engage in nurturing formal or informal farmer groups. While exceptional, these situations provide an excellent sense of the underlying economics.
In 2008, upon graduating from ISET, Gaga Abashidze has taken over a small family business that has been for years buying and processing rose hips gathered by Georgian villagers in the Shida Kartli region. The business model was extremely simple. Villagers harvested and delivered the fruit. Gaga processed and exported rose hip juice to Europe and Japan. Villagers saw no advantage in cooperation, and Gaga saw no need to engage them as a group.
Things changed when Gaga “discovered” the lucrative market of organic rosehip products, which required adopting a more complicated business model. First and foremost, moving to organic production required certifying all stages in the process, from harvesting to post-harvest treatment/storage to processing. Now, as Gaga quickly understood, there was simply no way to certify hundreds of villagers. To acquire international organic certification his supplier had to be a legal entity that could be trained and certified. Of course, once incorporated, his supplier could also come into possession of necessary equipment, contributing to the efficiency of harvesting, post-harvest treatment, and storage, reducing processing costs, and improving the quality of the final product.
Gaga had two options of re-organizing his supply chain: help create, and work with, a farmer organization, or expand their own business. In weighing these two options, Gaga chose the farmer organization/outsourcing alternative for two main reasons.
This particular accounts of Tkis Nobati, a small Georgian cooperative in the vicinity of Saguramo is not meant to detract from the role of other players (e.g. the Regional Communities Development Agency, which channeled donor funding, and Elkana, which assisted in the bio-certification process). Rather, the point is to draw attention to the economic rationale for private sector engagement with Georgia’s budding agricultural co-op movement.
The most important insight to be gained from the exceptional story of Gaga Abashidze and Tkis Nobati cooperative is that while the costs of private sector engagement in incubating smallholder “supply” co-ops could be subsidized by donors or governments in the short term, supply linkages thus created are likely to be quite fragile. In the presence of alternative suppliers, co-ops would have to be very well managed to maintain consistent quality and reliability. Otherwise, we may see many more disturbing images of “equipment rusting in the corner of a field”.
To conclude, farmer co-ops can indeed serve many different purposes. Yet, significant productivity improvements in Georgia’s agricultural sector would only be possible on the basis of sustainable supply relationships between farmers and downstream processors and retailers. Only such linkages (embodied in explicit or implicit forward contracts) can provide the basis for new technology adoption and investment.
As Georgia starts exporting to new markets—to Europe under the DCFTA, for example—there will be stronger incentives for smallholder farmers to come together in order to improve product quality and achieve market access. Cooperatives and farmer associations may certainly provide the organizational vehicles to take advantage of new export opportunities. Additionally, however, the Georgian parliament and government may want to consider amending the Law on Cooperatives in a manner facilitating corporate involvement in the creation of smallholder co-ops. For example, corporations could be allowed to acquire a stake in co-ops (or “smallholder partnerships”) in return for investment in commonly managed storage or processing facilities.