საქართველო ორ ცეცხლს შუა: რუსეთი თუ ევროპა?
“მე ვარ ქართველი, მაშასადამე, მე ვარ ევროპელი“ ეს არის საქართველოს ყოფილი პრემიერ მინისტრის, ზურაბ ჟვანიას სიტყვები, რომლითაც მან 1999 წელს ევროსაბჭოს წინაშე გამოხატა საქართველოს მისწრაფება ევროკავშირისაკენ. მარტინ ლუთერ კინგის გამოსვლის, „მე მაქვს ოცნება“ მსგავსად, ჟვანიას ეს დრამატული გამოთქმა შეიცავდა ორ სურვილს: 1. გავმხდარიყავით ევროპული ოჯახის წევრები; 2. თავი დაგვეღწია რუსეთის გავლენის სფეროსთვის, როგორც პოლიტიკურს, ეკონომიკურს, ასევე კულტურულს, რაც მე-19 საუკუნიდან მოყოლებული დომინირებდა საქართველოში.
2014 წლის 27 ივნისს, ევროკავშირი გეგმავს ხელი მოაწეროს ასოცირების ხელშეკრულებას საქართველოსთან, და ამით მოაპირკეთოს უფრო მჭიდრო პოლიტიკური ინტეგრაციისკენ მიმავალი გზა. თუმცა, მნიშვნელოვანია გვახსოვდეს, რომ ასოცირების ხელშეკრულებას თან ახლავს ღრმა და ყოვლისმომცველი სავაჭრო ხელშეკრულების დოკუმენტი (DCFTA), რომელიც საქართველოს ავალდებულებს არც თუ მარტივი ეკონომიკური და ინსტიტუციონალური რეფორმების გატარებას ევროპის ბაზრის უფრო ფართოდ (და არა სრულად) გასახსნელად.
ამ საკითხის ირგვლივ საზოგადოებრივი განხილვაც კი ძალიან მწირია, არამცთუ სიღრმისეული კვლევა DCFTA-ს ხარჯისა და სარგებლის ანალიზის შესახებ. ეს უყურადღებობა განპირობებულია საქართველოს მთავრობის მიერ არჩევანის ფორმულირებით: 1. გავხდეთ ევროპული საზოგადოების ამაყი წევრები თუ 2. დავბრუნდეთ საბჭოთა კავშირში. სხვა სიტყვებით რომ ვთქვათ, არჩევანი არ არსებობს.
ასეთი მიდგომა არასწორია.
პოლიტიკურისგან განსხვავებით, ეკონომიკურად საქართველოს არჩევანი არ დგას ევრაზიულ (საბჭოთა) და ევროპულ კავშირებს შორის. რეალურად, არჩევანი ასეთია: 1.შევუერთდეთ ერთ სავაჭრო კავშირს თუ მეორეს ან 2.დავრჩეთ მოქიშპე ბლოკების გარეთ და მოვახდინოთ ვაჭრობის ლიბერალიზაცია ჩვენს ძირითად სავაჭრო პარტნიორებთან (ამჟამად ესენი არიან აზერბაიჯანი, სომხეთი, თურქეთი და რუსეთი). თუ პირველ ვარიანტს ავირჩევთ, ეს უნდა მოხდეს შიდა დაინტერესებულ მხარეებთან კონსულტაციების, ფრთხილი ანალიზისა და დისკუსების საფუძველზე და არა ასე ნაუცბადევად, პოლიტიკური მიზეზების გამო.
DCFTA-ს ეკონომიკური სარგებელი გაურკვეველია
ტარიფები. საქართველო უკვე სარგებლობს დაბალი სატარიფო ბარიერებით ევროპასთან პრეფერენციათა განზოგადებული სისტემის (GSP+) წყალობით. შესაბამისად, საქართველოსთვის ტარიფების 75% განულებულია. თუმცა, საქართველოს უნარი გამოიყენოს GSP+, ძალზედ შეზღუდულია. 2013 წელს, ევროპაში ექსპორტმა 608 მილიონი დოლარი (მთლიანი ექსპორტის 21%) შეადგინა, საიდანაც მხოლოდ 231 მილიონი დოლარის ღირებულების პროდუქტმა ისარგებლა GSP+ პირობებით. ამათგან, თხილმა შეადგინა 60%, ხოლო GSP+ პირობებით მოსარგებლე სხვა პროდუქტები იყო სასუქი, ფეროშენადნობები და ვაშლის კონცენტრატი.
DCFTA ტარიფებს გააუქმებს 100%-ით ყველა პროდუქტზე, სოფლის მეურნეობის პროდუქტების ჩათვლით, რომელიც საქართველოს ძირითად საექსპორტო პოტენციალს წარმოადგენს; მაგალითად: ღვინო, ყველი, ცოცხალი ცხოველები, ცხვარი, თხის ხორცი, იოგურტი, შოკოლადი, ცხოველის ტყავი და ბამბა (რაც არ იფარებოდა GSP+ ხელშეკრულებით), კენკრა, ხილი და ბოსტნეული (მათ შორის დაკონსერვებული და დამუშავებული) და ხილის წვენები (რომლებიც ნაწილობრივი შეღავათებით სარგებლობდნენ GSP+ პირობებით).
ერთის მხრივ, ეს მნიშვნელოვანი გაუმჯობესებაა, თუმცა მხოლოდ იმდენად, რამდენადაც ქართული პროდუქცია შეძლებს ადგილი დაიმკვიდროს ევროპულ ბაზარზე, რომ საქართველომ მოახერხოს ევროპასთან ამ თავისუფალი ვაჭრობის ხელშეკრულებით არსებითი სარგებლის მიღება. (რამდენადაც ქართველი მწარმოებლები მზად იქნებიან მიზანმიმართულ მარკეტინგსა და ბრენდირებაში ჩადონ ინვესტიციები მიზნის მისაღწევად).
საკითხავია, რამდენად შეძლებენ ქართველი მწარმოებლების ამას. მაგალითად, საქართველოს მერძევეობის სექტორი რომ განვიხილოთ - საქართველოს არ გააჩნია საკმარისი რძე, რომ საკუთარ წარმოებას მიაწოდოს - ნაკლებ სავარაუდოა, რომ საქართველო მნიშვნელოვანი რაოდენობის რძისა და იოგურტის გატანას შეძლებს ექსპორტზე (ევროპაში ან ნებისმიერ სხვა ქვეყანაში). მეორეს მხრივ, იქიდან გამომდინარე, რომ ტრადიციული ქართული პროდუქტები, ღვინო, მინერალური წყლები და ჩაი, კარგად დამკვიდრებული ბრენდებია ყოფილ საბჭოთა კავშირის ბევრ ქვეყანაში, ქართველ მწარმოებლებს სხვა ბაზრის ძებნის სუსტი სტიმულები აქვთ.
2013 წელს, რუსეთის ბაზრის გახსნამ ძლიერ გაზარდა წარმოების მოცულობა (ახალი ვენახები ამ წუთებშიც ირგვება) და ღვინის 60% გადის რუსეთში და ევრაზიული კავშირის (პოტენციურ) წევრ ქვეყნებში როგორიცაა ბელორუსია, ყაზახეთი, ტაჯიკეთი და უზბეკეთი. 2014 წლის პირველ ოთხ თვეში, ღვინის ექსპორტმა ევრაზიაში 79% შეადგინა, ძირითადი შემზღუდველი ფაქტორი საქართველოს წარმოების მოცულობა გახლდათ.
ეს არ არის გასაკვირი, რადგან ევრაზია არის ტრადიციული ბაზარი ქართული ღვინისა და ბევრი სხვა პროდუქტისათვის, როგორებიცაა: ჩაი, მინერალური წყლები, მწვანილი, ხილი და ბოსტნეული.. რუსეთის მხრიდან აკრძალვების მოხსნის შემდეგ, ამ სექტორებში გაშმაგებულად მოედინება ინვესტიციები, რომლებიც ნაწილობრივ, ევრაზიაში არსებული ძლიერი ქართული დიასპორის მიერ ფინანსდება. ბორჯომის შეძენა რუსული ალფა ჯგუფის მიერ მხოლოდ აისბერგის მწვერვალია.
თითქოს ევროკავშირს ეჯიბრებაო, რუსეთი აგრძელებს თავისი ბაზრის გახსნას ქართული ექსპორტისთვის. 2013 წლის ივნისში, მან მოხსნა შეზღუდვები „დაბალი ფიტოსანიტარული რისკის“ პროდუქტებზე (როგორიცაა ჩაი, დაფნა, გამხმარი ხილი, თხილი, ციტრუსი, ყურძენი, ვაშლი, მსხალი და ა.შ.). მაღალი რისკის პროდუქტები (გარეცხილი და დაფასოებული კარტოფილი, პომიდორი, კიტრი, კომბოსტო, ბადრიჯანი, ალუბალი, გარგარი, ატამი, ქლიავი, კივი და კენკრა) კი ბაზარზე სულ რაღაც რამდენიმე კვირის წინ, 2014 წლის 26 მაისს დაიშვა.
ეს ყველაფერი კიდევ უფრო „საინტერესო“ იქნება თუ შესაძლებელი გახდა პოლიტიკური შეთანხმება რუსეთსა და საქართველოს შორის აფხაზეთსა და სამხრეთ ოსეთის შესახებ. თუ აფხაზეთის გავლით სარკინიგზო კავშირი აღდგება, სავაჭრო და ტურისტული კავშირები რუსეთთან და ევრაზიასთან სხვა ფაზაში გადავა.
ინვესტიციები. საქართველოს ევროპაში ექსპორტის გაზრდის პოტენციალი შეზღუდულია მოკლევადიან პერიოდში, თუმცა, შეიძლება ვიდაოთ რომ DCFTA-ს აქვს უცხოური ინვესტიციების მოზიდვის პოტენციალი, რაც, თავის მხრივ, გაზრდის ქვეყნის საექსპორტო პოტენციალს ახალი პროდუქტების კატეგორიაში. გარკვეულწილად, ეს უკვე ხდება GSP+ ხელშეკრულების ფარგლებში. მაგალითად, თხილის წარმოებასა და დამუშავებაში იდება მნიშვნელოვანი ინვესტიციები 2007 წლიდან მოყოლებული (ასეთი ტიპის ინვესტიციებს შორის ყველაზე დიდია ფერეროს ინვესტიციები 3,500 ჰექტარზე გაშენებული თხილის პლანტაციებში).
უფრო მნიშვნელოვანი ინვესტიციების კაპიტალ ინტენსიურ სექტორებში ჩადებას ორი შეზღუდვა უდგას წინ. პირველი, საქართველოდან ევროპაში ექსპორტი დაექვემდებარება მკაცრ„წარმოშობის წესებს“, რაც ზღუდავს წარმოებაში იმ ნედლეულის გამოყენებას, რომელიც საქართველოში (ან სხვა FTA ქვეყანაში) არ არის ნაწარმოები. თუმცა, ამით, სწორედ ევროპასთან თავისუფალი ვაჭრობის ხელშეკრულების არმქონე ქვეყნებს, აზერბაიჯანს, ირანს, ჩინეთს, ექნებოდათ საქართველოში ინვესტირების სტიმული (რათა საქართველოგამოეყენებინათ ევროპულ ბაზარზე გასასვლელ პლაცდარმად). საწარმოო რესურსების შეზღუდვა ისეთი ქვეყნებიდან, საიდანაც ინვესტიციების შემოდინების ყველაზე დიდი ალბათობაა, გადაუჭრელ თავსატეხს ჰგავს.
მეორე, საქართველოში არ არის მაღალი ხარისხის (დახელოვნებული და დისციპლინირებული) სამუშაო ძალა, რაც საჭიროა თანამედროვე სოფლის მეურნეობის და მრეწველობის სფეროებში ინვესტიციების განსახორციელებლად. ბედის ირონიით (ან ტრაგიკულად), საქართველოს ბოლო დროინდელი კანონმდებლობა სპეციალურად ცდილობს შეაჩეროს უცხოელი მუშების და ინვესტორების შემოსვლა ქვეყანაში (მორატორიუმი მიწაზე, რომელიც კრძალავს უცხოელების მიერ მიწის შეძენას, ვიზების შემოღება და გაცემული ვიზების გახანგრძლივების შეჩერება, 90+90 წესები ყველა ვიზიტორისთვის, და ა.შ.)
DCFTA-ს ხარჯი უმნიშვნელო არ არის
ფართო საზოგადოებამ არ იცის, რომ „სტანდარტები“ რაც თან ახლავს DCFTA შეთანხმებას ეხება არა იმ პროდუქციას, რომელიც იწარმოება საქართველოში, არამედ იმას, რაც იყიდება საქართველოში, მესამე ქვეყნიდან იმპორტირებული საქონლის ჩათვლით. ეს გაზრდის სამომხმარებლო ფასებს სოფლის მეურნეობის ბევრ პროდუქტზე, მაგალითად ხორცისა და რძის პროდუქტებზე. საქმე ისაა, რომ DCFTA ემსახურება ევროკავშირის ექსპორტის ხელშეწყობას DCFTA ქვეყნებში. ეს არ არის საქველმოქმედო კამპანია, ესაა ევროპული კომპანიების ბიზნეს ინტერესები. ქართულ კომპანიებს, რომელთაც სურთ ევროპაში ექსპორტი, ეს დღესაც შეუძლიათ GSP+ ხელშეკრულებით ან მის გარეშე. მართალია, მათ ინდივიდუალურად უნდა მოახდინონ თავიანთი პროდუქციის სერტიფიცირება, მაგრამ ეს შესაძლებელია. ბედის ირონიით, ქართული კომპანიების პროდუქცია რაც რუსეთში და ევრაზიის სხვა ქვეყნებში გადის, არ ექვემდებარება ევროკავშირის სტანდარტებს.
ბოლოს, არსებობს დროითი განზომილება და DCFTA-ს გაწერილი შესასრულებელი პუნქტები - საქართველოს მთავრობას შეუძლია მოლაპარაკება სხვადასხვა დროით ჰორიზონტზე DCFTA-ს სხვადასხვა რეგულაციების შესასრულებლად, სხვადასხვა ქვოტებსა და ფასებზე კონკრეტული პროდუქტებისთვის. თუმცა საკითხავია, შესწევს თუ არა საქართველოს ხელისუფლებას იმის უნარი, რომ კარგად გაანალიზოს სხვადასხვა რეგულაციის ეკონომიკური შედეგები და საქართველოსთვის მაქსიმალურად სასარგებლო გარიგება წარმართოს.
ზემოთ მოყვანილი ანალიზის მიხედვით, DCFTA ძალიან რთული შედგენილი ნაკრებია, მეტნაკლებად ცხადი ხარჯებით და ძალიან გაურკვეველი სარგებლით. ბედის ირონიით, პოტენციური ხარჯისა და სარგებლის ანალიზი, რომელიც ხელმისაწვდომია ქართველი პოლიტიკოსებისთვის, გაკეთდა ევროკავშირის დაკვეთით, ევროპული კვლევითი კომპანიების მიერ, რომლებიც საქართველოში არ არიან წარმოდგენილები და შესაბამისად, არ იცნობენ ადგილობრივი ეკონომიკის სპეციფიკას. მათ ანალიზში გამოყენებული მოდელი „შავი ყუთს“ წარმოადგენდა, ე.წ. თაროზე შემოდებული მზა პროდუქტს, რომელიც ნამდვილად არ ითვალისწინებდა ორ ცეცხლ შუა მოქცეული საქართველოს უნიკალურ პოზიციას.
რა თქმა უნდა, საქართველო ხელს მოაწერს DCFTA-ს და EU გაუწევს მას ტექნიკურ და ფინანსურ დახმარებას რათა კომპენსირება მოახდინოს ზოგიერთი დაკავშირებული ხარჯის. მიუხედავად ამისა, მაინც ძალიან სამწუხაროა, რომ საქართველომ იჩქარა ამ შეთანხმების მიღება,შედეგების ფრთხილად გაანალიზების გარეშე. ყველაზე დიდი გაურკვევლობაა 27 ივნისის მერე რუსეთის მომდევნო ნაბიჯი ამ დიდ თამაშში. საქართველოს რა თქმა უნდა არ უნდა სრულად დამოკიდებული იყოს რუსეთსა და ევრაზიაში ექსპორტზე. პირდაპირი პასუხისგან თავის არიდება არის ერთადერთი სწორი სტრატეგია, როდესაც საქმე ეხება მოსალოდნელ იზოლაციას ევრაზიული ბაზრიდან პოლიტიკური მიზეზების გამო. ამავე დროს, რუსეთი სამაგიეროს აუცილებლად გადაგვიხდის კონკურენტ სავაჭრო ბლოკში გაწევრიანების გამო და შეიძლება არ ღირდეს გარისკვა.
პოლიტიკური მიზეზების გამო, საქართველოს შეიძლება უნდოდეს იყოს ევროპის წევრი, როგორც ეს ზურაბ ჟვანიამ თქვა რამდენიმე წლის წინ, მაგრამ ეროვნული ეკონომიკური ინტერესების სიღრმისეულად განხილვის და გათვალისწინების გარეშე, ევროპასთან ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი ვაჭრობის ხელშეკრულების დადება, შეიძლება ცუდად მოგვიბრუნდეს. ფაქტმა, რომ ასოცირების ხელშეკრულებას და DCFTA-ს სარგებელზე მეტი ხარჯი აქვს, შეიძლება გამოიწვიოს ევრაზიის შურისძიებით დაბრუნება, როგორც პოლიტიკურად, ასევე ეკონომიკურად.

On June 27, the European Union plans to sign an Association Agreement (AA) with Georgia, paving the way to closer political integration. Importantly, however, the AA will be accompanied by another document, the Deep and Comprehensive Free Trade Agreement (DCFTA), committing Georgia to non-trivial economic and institutional reforms in exchange for greater (though not completely free) access to the European market.
Now, there has been little public discussion, let alone rigorous research, about the perceived costs and benefits of the proposed DCFTA. The reason there has been little research and debate has to do with the way in which the choice facing Georgia is being framed: i) to become a proud member of the European community or ii) go back to the jolly old USSR days. In other words, no choice at all.
This is simply not true.
Economically, as opposed to politically, the choices Georgia faces are not Eurasian Union (back to the USSR) vs. the European Union. The choices are about i) joining one trade block or another, or ii) staying outside competing blocks and pursuing bilateral trade liberalization with Georgia’s main trading partners (at present, these are Azerbaijan, Armenia, Turkey, and Russia). If the former, i.e. a decision is made to join a particular union, it should be implemented on the basis of careful analysis and discussion with domestic stakeholders, and after tough negotiations, as opposed to a process rushed for political reasons.
Tariffs. Georgia already enjoys low tariff barriers in trading with Europe subject to the EU's Generalized System of Preferences (GSP+). Thus, Georgia faces zero duties on about 75% of all tariff lines. Yet, Georgia’s ability to take advantage of GSP+ treatment has been extremely limited. In 2013, the country’s total exports to the EU stood at USD 608mln (21% of Georgia’s total exports), of which about $231mln enjoyed GSP+ preferences. Hazelnuts accounted for almost 60% of total GSP+ exports. Other GSP+ exports were fertilizer, ferroalloys, and apple concentrate.
DCFTA will abolish tariffs for 100% of product categories, including agricultural products that are of potential interest for Georgian exporters such as wine, cheese, live animals, sheep and goat meat, yogurt, chocolate, animal skins, and wool (which have not to be covered by GSP+ preferences), berries, fruit and vegetables (included canned and processed), and fruit juices (which enjoyed from partial preferences under GSP+).
While this seems like a significant improvement, the extent to which Georgia can benefit from free trade with the EU depends on whether or not Georgian products can gain market share in Europe (and/or whether Georgian producers will be willing to invest in expensive EU-targeted marketing and branding efforts).
The answer to this question is far from obvious. For example, considering the state of Georgia’s dairy sector – Georgia does not have enough fresh milk to supply its own industry – the country is very unlikely to export significant quantities of cheese and yogurts (to EU or any other region, for that matter). On the other hand, given that traditional Georgian products such as wine, mineral water, and tea, are well-established brands in much of the vast post-Soviet space, Georgian producers have rather weak incentives to explore other markets. This point is very well illustrated by the current state of Georgia’s wine industry.
The opening of the Russian market in 2013 resulted in significantly increased production volumes (and new vineyards are being planted as I type) with 60% of all Georgian wine exports going to Russia and other (potential) members of the Eurasian Union such as Belarus, Kazakhstan, Tajikistan, and Uzbekistan. In the first four months of 2014, wine exports to Eurasia reached 79%, with the main limiting factor being … Georgia’s production capacity.
This should come as no surprise since Eurasia is the traditional market for wine and many other Georgian products such as tea, mineral water, greens, fruit, and veggies. With Russia lifting the ban on imports from Georgia, these sectors are in a frenzy of investment partially financed and promoted by Georgia’s large and powerful diaspora in Eurasia. The acquisition of Borjomi by Russia’s Alfa Group is just the tip of the iceberg.
As if competing with the EU, Russia continues to open up its market for Georgian exports. In June 2013, it lifted restrictions on “low phytosanitary risk products” (such as tea, laurel, dried fruit, nuts, citrus, grapes, apples, pears, etc.). High-risk products (washed and pre-packed potatoes, tomatoes, cucumbers, cabbage, eggplants, cherries, apricots, peaches, plums, kiwi, and berries) have been allowed in just a few weeks ago, on May 26, 2014.
Things look even more “interesting” if allow the possibility of a political settlement between Russia and Georgia over Abkhazia and South Ossetia. If the railway connection via Abkhazia is restored in the future, trade and tourism connections with Russia and Eurasia will further gain importance.
Investment. The potential of increasing Georgian exports to the EU is clearly limited in the short run, however, one could argue that DCFTA has the potential to trigger a round of foreign investment in Georgia, increasing the country’s export potential in new product categories. To some extent, this is already happening under GSP+ preferences. For instance, hazelnut growing and processing has been the target of considerable investment since 2007 (Ferrero’s investment in more than 3,500ha of hazelnut plantations is the largest project of this kind).
Two restrictions stand in the way of more significant investment in capital-intensive projects. First, exports from Georgia to the EU will be subject to rigid “rules of origin” limiting the use of inputs originating in third countries that don’t have an FTA with Europe. Yet, not having an FTA with the EU is exactly what gives countries such as Azerbaijan, Iran, and China, the incentive to invest in Georgia in the first place (in order to use Georgia as a springboard to the EU market). By limiting the use of inputs from countries that are most likely to invest in Georgia, “rules of origins” thus create a Catch 22 situation.
Second, Georgia is not particularly abundant in the high quality (skillful and disciplined) labor force that is needed for investment in sophisticated agribusinesses and manufacturing to make sense. Ironically (or tragically), some of the recent Georgian legislation (moratorium on land acquisition by foreigners, imposition of visas and refusal to renew visas for e.g. Indian investors and workers, the new 90+90 rule for all foreigner visitors) specifically seeks to prevent foreign workers and investors from entering and staying in the country.
The broad public is not aware of the fact that the “standards” imposed by the DCFTA agreement apply not to goods produced in Georgia but to goods sold in the Georgian market, including goods imported from third countries. This will raise consumer prices for many agricultural products, such as meat and dairy. Mind it that this DCFTA clause serves as a means of promoting EU exports to DCFTA countries, rather than promoting the health and wellbeing of DCFTA country citizens. It is not about philanthropy but the business interests of European companies. Georgian companies that want to export to the EU, can do it already today, under GSP+ or otherwise. They have to individually certify their products, but this is doable. Ironically, Georgian companies exporting their products to Russia and other third countries, will not be subject to EU standards.
Nobody asks Georgian citizens whether they would like to pay more for safely produced and better-labeled goods. They have no say in the negotiation process. The only way for Georgian citizens to opt-out of the expensive “DCFTA standards” will be to avoid the formal distribution channels (supermarkets), and do their shopping in the open-air markets (bazrobas) where these regulations are very unlikely to be enforced.
Finally, there is the time dimension and the fine print of the DCFTA – the Georgian government can negotiate different time horizons for different DCFTA measures, different quotas, and reference prices for specific products. But it is not clear that the Georgian government has the capacity to fully understand the economic implications of the various regulations and is sufficiently informed to negotiate a good deal.
The above analysis suggests, that DCFTA is a very complicated and rather mixed bag with more or less certain costs and very uncertain benefits. Ironically, the only study of the potential costs and benefits that is available to Georgian policymakers has been commissioned by the EU and implemented by European organizations that have no presence in Georgia and are clueless about the specifics of the Georgian economy. The “black box” model used in their analysis is a standard off-the-shelf product that certainly does not account for Georgia’s unique position between the Russian rock and the EU hard place.
Georgia will most certainly sign the DCFTA, and the EU will provide technical assistance and funding to offset some of the related costs. Still, it is a pity that Georgia rushed into this agreement without a careful “in-house” analysis of the deal it is getting into. The greatest uncertainly facing Georgia after June 27, is Russia’s next move in the Big Game. Georgia certainly does not want to be completely dependent on Russia and Eurasia for its exports. Hedging is the only right strategy when dealing with the uncertainly of being locked out of the Eurasian market for political reasons. At the same time, we may not want to risk Russia’s immediate (and certain) retaliation for joining a competing trading block.
Georgia may want to be in Europe for political reasons, just like Zurab Zhvania stated a few years back, but dipping into the deep (and comprehensive) FTA with Europe without careful consideration of national economic interests may backfire. With the costs of AA and DCFTA exceeding its benefits, Eurasia may come back with a vengeance. Politically, as well as economically.