„ბაზრის დამახინჯებაზე“ ფიქრისას ჩვენ წარმოვიდგენთ მთავრობის რეგულაციებს, გადასახადებს, სუბსიდიებს, რომლებიც ხელს უშლის ბაზრის მექანიზმებს ოპტიმალური სარგებლის მიღწევაში. მაგალითად, თუკი თქვენ იხდით 100 ევროს ტაქსის 30-წუთიანი მომსახურებისთვის (როგორც ეს ბევრ ევროპულ დედაქალაქშია), შეგიძლიათ, ეს ადვილად დაუქვემდებაროთ მთავრობის რეგულაციებს, რომლებიც ტაქსის მძღოლებს სპეციალურ მოწმობას სთხოვს (რაზეც მაღალ ფასს აწესებს), ხოლო თუ კი უგულებელვყოფთ ამგვარ მოთხოვნას (მოწმობას), უფრო მეტ მძღოლებს გაუჩნდებათ სურვილი მართონ ტაქსი, რაც გაზრდის მიწოდებას და შეამცირებს ფასებს.
გასათვალისწინებელია, რომ მთავრობა არ არის ”ბაზრის დამახინჯების” ერთადერთი მიზეზი. კულტურა და რელიგია სერიოზულად მონაწილეობს ბაზრის (და მთავრობის) მართვაში და პოტენციურად აფერხებს მას მიაღწიოს საუკეთესო სარგებელს. მაგალითისთვის, ნეპოტიზმი – კულტურული ნორმა ბევრ არაევროპულ ქვეყანაში – აბრკოლებს შრომითი ბაზრის ეფექტიანობას. კულტურული ნორმების გათვალისწინებით, ბაზარი, სადაც ვაჭრობა გარკვეული საქონელითა და მომსახურებით შესაძლოა გადავიდეს მიწისქვეშეთში, მყარ ნიადაგს უმზადებს და ახალისებს კრიმინალსა და კორუფციას.
აღნიშნული შემთხვევის ნათელი მაგალითია ასევე „სექსუალური მომსახურების გაწევა“. მსოფლიოს ამ უძველესი პროფესიის მიმართ სხვადასხვა კულტურაში განსხვავებული დამოკიდებულებებია. ზოგიერთ ქვეყანაში (მაგალითად, სინგაპურში), პროსტიტუცია დასაშვებია, მაგრამ არ რეგულირდება, ზოგან კი (ნიდერლანდებში), ის რეგულირებადი პროფესიაა და მომსახურება მხოლოდ სპეციალურ დაწესებულებებში – საროსკიპოებში ხდება. დანარჩენ ქვეყნებში, მათ შორის საქართველოშიც, ის დანაშაულადაა მიჩნეული. იმ ქვეყნებში, სადაც პროსტიტუცია ლეგალურია, ამ სფეროს მნიშვნელოვანი შემოსავალი მოაქვს (ჯამური შემოსავალი დაახ. 100 მილიარდი ამერიკული დოლარი).
თუ უგულებელვყოფთ მორალურ ასპექტს, არსებობს მრავალი ეკონომიკური (და არამხოლოდ) ფაქტორი, რის გამოც პროსტიტუცია ლეგალური უნდა იყოს.
არავისთვის საიდუმლო არაა, რომ სექს ინდუსტრია ყველა ქვეყანაში არსებობს და იატაკქვეშა ეკონომიკის სტაბილურ ნაწილს შეადგენს. ლეგალიზაცია იძლევა რეგულაციისა და გადასახადების აკრეფის საშუალებას. მიღებული შემოსავალი შეიძლება გამოყენებული იყოს ზოგადი სურათის გასაუმჯობესებლად, ახალგაზრდა ქალებისთვის უკეთესი განათლების და სხვა პროფესიული შესაძლებლობების უზრუნველსაყოფად, რათა ძირშივე მოგვარდეს პროსტიტუციის გამომწვევი პრობლემები. ნევადას შტატში (აშშ-ის ერთადერთი შტატი, სადაც პროსტიტუცია ლეგალურია) წლიური საგადასახადო შემოსავალი ერთ ქალ სექს მუშაკზე 20 000$-ს აღწევდა (Ayres, 2003).
ბევრი განვითარებადი ქვეყნისთვის, პროსტიტუცია მთავარი საექსპორტო პროდუქტი და უცხოელებისგან ფულის მიღების საშუალებაა. მაგალითად, “Kyodo News”-ის კვლევის თანახმად, სამხრეთ აზიაში 1993-1995 წლებში გამოვლინდა, რომ პროსტიტუციის წლიური შემოსავალი ტაილანდში 22,5-27 მილიარდი აშშ დოლარი იყო.
პროსტიტუციის მიწისქვეშეთში ყოფნა, ძაბავს პოლიციას და მთელს იუსტიციის სისტემას. სამწუხაროდ, პოლიციის პროსტიტუციასთან დაკავშირებული დანახარჯების შესახებ არსებული ინფორმაცია არ არის ხელმისაწვდომი. მიუხედავად ამისა, ლეგალიზაცია ცალსახად მოხსნის გადაჭედილი ციხეების პრობლემას. ხელმისაწვდომ ინფორმაციაზე დაყრდნობით, მხოლოდ კალიფორნიის შტატში 2010 წელს პროსტიტუციაში ჩართული 11 ათასი ადამიანი დააკავეს. ლეგალიზაცია არა მხოლოდ შეამცირებს ხალხის გასავალს, არამედ გაზრდის პოლიციის ქმედუნარიანობასაც. პოლიციის ძალა და ყურადღება პროსტიტუციის ფაქტების ქუჩაში ძებნის ნაცვლად, უფრო სერიოზულ დანაშაულებზე გადაინაცვლებს.
ლეგალიზაციის კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი სარგებელი გახლავთ ისეთი კრიმინალური აქტივობების შემცირება, რომელიც დაკავშირებულია (არალეგალურ) პროსტიტუციასთან. გადავხედოთ ასეთ ქვეყნებს სადაც ეს პროფესია ლეგალურია, დავინახავთ, რომ სტატისტიკა შემცირებულ სექსუალური ძალადობის ფაქტებსა და ტრეფიკინგზე მეტყველებს. ასევე ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ ლეგალიზაცია პროსტიტუციაში ჩაბმულ პირებს აძლევს ძალადობისგან დაცვის საშუალებას. შენ ვერ დაურეკავ პოლიციას და განაცხადებ დანაშაულის შესახებ, როდესაც შენი პროფესია თვითონ დანაშაულია. იმ ქვეყნებში, სადაც პროსტიტუცია არალეგალურია, ქალი მეძავები ხშირად ხვდებიან ძალადობის მსხვერპლნი. გარი რაიდვმა (სერიული მკვლელი, რომელმაც 48 ქალი მოკლა), განაცხადა რომ ის კლავდა მეძავ ქალებს რადგან იცოდა, რომ ამისთვის მას არავინ დასჯიდა.
ბოლო, მაგრამ არანაკლებ მნიშვნელოვნი არგუმენტი არის ის, რომ ლეგალიზაცია ამცირებს სექსუალური გზით გადამდები დაავადებების, მაგალითად აივ ინფექციის რისკს. არარეგულირებადი პროსტიტუცია ამგვარი დაავადებების გავრცელების მთავარი წყაროა. ლეგალიზაცია (და რეგულაცია) ჯანმრთელობასთან დაკავშირებული პრობლემების მოგვარების ძლიერი იარაღი იქნება. სექსუალური მუშაკები ვალდებულნი იქნებიან პერიოდულად ჩაიტარონ გამოკვლევა, ექნებათ გაუმჯობესებული სამედიცინო განათლება, წვდომა კონტრაცეპტივებთან და სამედიცინო მომსახურებასთან. ლეგალიზაცია არა მხოლოდ შეამცირებს სექსუალური გზით გადამდები დაავადებების გავრცელებას, არამედ დაზოგავს დანახარჯების დიდი ნაწილს, რომელიც ასეთი ტიპის დაავადებებთან საბრძოლველად იხარჯება. შეერთებული შტატების დაავადებათა კონტროლისა და პრევენციის ცენტრის მიერ მოწოდებული მონაცემები სწორედ ამგვარი დასკვნის საშუალებას იძლევა. ამ მონაცემების მიხედვით, ნევადაში, რომელიც, როგორც ზემოთ აღვნიშნეთ, ერთადერთი შტატია, სადაც პროსტიტუცია ლეგალურია, სქესობრივი გზით გადამდები დაავადებების მატარებელი ყველაზე ცოტა ადამიანი ფიქსირდება აშშ-ის მასშტაბით.
როგორც წესი, არალეგალური და არარეგულირებადი პროსტიტუცია ხშირადაა დაკავშირებული ნარკოტიკების ინდუსტრიასთან. ლეგალიზაცია დაეხმარება ქვეყნებს, შეამცირონ ნარკოტიკების მიმართ დამოკიდებულება. ნარკოდილერები ხშირად ცდილობენ „ანკესზე წამოაგონ“ (ნარკოტიკების მიმართ დამოკიდებული გახადონ) სექს-მუშაკები, რათა უკეთესი კონტროლი ჰქონდეთ მათზე და ისინი დილერებადაც დაასაქმონ. ლეგალიზაციის შემთხვევაში, ბორდელები დაიცავენ დასაქმებულებს და დაეხმარებიან მათ ნარკოტიკებზე დამოკიდებულების დაძლევაში.
თუ მხედველობაში მივიღებთ საქართველოს მართლმადიდებლური ეკლესიის გაზრდილ გავლენას საქართველოს მთავრობაზე, პარლამენტსა და საზოგადოებაზე, პროსტიტუციის ლეგალიზაცია ძალიან შორეულ პერსპექტივად მიმაჩნია. მიუხედავად იმისა, რომ საქართველოს სახელმწიფო აღიარებს მართლმადიდებელი ეკლესიის დიდ როლს ქვეყნის ისტორიაში, ქრისტიანული დოგმასა და მსოფლმხედველობას არ უნდა ენიჭებოდეს გადამწყვეტი როლი ქვეყნის საკანონმდებლო სისტემის ფორმირების პროცესში. ერთი მხრივ, პროსტიტუციის ლეგალიზაციაზე უარის თქმა, უბრალოდ სირაქლემის პოზა და თვალების დახუჭვაა იმაზე, რაც აქამდე ყოველთვის არსებობდა და უდავოდ, მომავალშიც განაგრძობს არსებობას. ამ საკითხის განხილვისას მთავარია, სწორად გავაანალიზოთ ის დანახარჯები, რომლებიც უკავშირდება პროსტიტუციის არალეგალურობას და სარგებელი, რომლის მიღებაც შეგვიძლია ლეგალიზაციის დროს. მეორე მხრივ, პროსტიტუცია ღარიბების უცვლელი საქმიანობაა (იხილეთ ლენა ედლუნდის ბოლო კვლევა), ხოლო მისი აკრძალვა სიღარიბეს ამწვავებს. ლეგალიზაციის ეკონომიკური სარგებელი დაეხმარება ღარიბებს გადალახონ ამგვარი მდგომარეობა და გაუჩნდეთ ახალი ეკონომიკური შესაძლებლობები.
ამასობაში, ქართველები შეძლებენ კულტურული, რელიგიური და კანონიერი შეზღუდვებისთვის გვერდის ავლას და „საუკეთესოსთან ყველაზე ახლოს მდგომი“ გადაწყვეტილებების ძიებას. ბაზრის მიერ ადამიანთა მიერ დაწესებული შეზღუდვების მოხერხებულად დაძლევის ერთ-ერთი საუკეთესი მაგალითია „უბერი“ (Uber) – დაჯავშნის ახალი პროგრამული უზრუნველყოფა, რომელიც სმარტფონების მფლობელებს საშუალებას აძლევს კერძო დაქირავების მანქანები აიყვანონ ნებისმიერი ადგილიდან. „გარდიანის“ მიხედვით, ლონდონის ტაქსის მძღოლები – ლიცენზიების მფლობელები – ნამდვილ ომში არიან ჩართულები, ხოლო მომხმარებლებს, ამ შესაძლებლობის გამო ნამდვილი ზეიმი აქვთ გამართული ყველგან – ბანკში, ოფისში, სახლსა თუ აეროპორტში.

When thinking of “market distortions” we typically imagine government regulations, taxes, and subsidies that prevent market mechanisms from achieving an optimal outcome. For example, if you pay $100 for a 30-minute taxi ride (as is the case in many European capitals), you can easily relate it to a government regulation requiring all taxi drivers to be licensed (at a very high cost). In the absence of such a requirement, many more drivers would be able to enter the taxi driving profession, increasing supply and reducing prices.
However, the government is not the only source of “market distortions”. Culture and religion also pose very serious constraints on the operation of markets (and government), potentially preventing them from achieving the “first-best” outcome. For example, nepotism – the cultural norm in many non-European countries – can be said to interfere with the efficiency of labor markets. Depending on the cultural setting, the very “market” in which trade in certain goods and services occurs can be driven underground, providing fertile ground for crime and corruption.
A good case in point is the “provision of sexual services”. While often referred to as the world’s oldest profession, prostitution is treated very differently in different cultural settings. In some countries (like Singapore) it is permissible but unregulated, in others (e.g. the Netherlands) it is a regulated profession allowed only in brothels; in yet others, including Georgia, it is considered to be a crime. In countries in which prostitution has been legalized, it generates considerable revenues (the global revenue is estimated at more than USD 100 bln).
Ignoring the moral aspect of the problem, there are many economic (and not only) reasons to legalize prostitution.
It is no secret that the sex industry exists in every country, forming a substantial part of the underground economy. Legalization would help shed light on the shadow sex industry activities, providing possibilities for regulation and taxation. Tax income thus generated could be used to improve public services, such as education, giving young women other professional opportunities, and in this way helping treat the (social) root causes of prostitution. In Nevada (the only US state where prostitution is legal), annual tax revenues exceeded 20,000 dollars for female sex workers (Ayres, 2003).
For many developing countries, prostitution is a major export industry and source of foreign earnings, a means of redistributing income on a global scale. For example, according to a 1998 Kyodo News report on South East Asia, “Between 1993 and 1995, it was estimated that prostitution in Thailand produced an annual income of between $22.5 billion and $27 billion.”
Driving prostitution underground is a costly proposition, straining the police force and the entire justice system. While recent data on prostitution-related policing activities are not available, public spending on this issue is certainly non-negligible. Besides, legalization would solve the problem of overcrowded prisons. According to available data, in California alone, more than eleven thousand people were arrested for prostitution in 2010. Not only would legalization reduce public expenditures, it would also relieve the police force of the duty to monitor streets, allowing it, instead, to spend more time and effort on preventing other, more serious crimes.
Another important benefit of legalization has to do with a reduction in the level of criminal activities that are linked to (illegal) prostitution. To begin with, countries that legalized prostitution experience fewer rapes and sex trafficking offenses. Not less importantly, legalization gives prostitutes stronger protection against violence. You cannot call the police and report a crime while committing one by yourself. In countries where prostitution is illegal, female sex workers often become objects of violence. Gary Ridgway (a serial killer who killed 48 women), claimed to be killing prostitutes knowing he would not be held accountable.
Last but not least, legalization can greatly reduce the health risks related to sexually transmitted diseases (STD), such as HIV. Unregulated prostitution is one of the main sources of spreading STD. Thus, legalization (and regulation) would be a major prevention tool, requiring sexual workers to get regularly tested and improving their access to contraceptives, medical care, and consultations. Not only would legalization reduce the incidence of STD, but it would also reduce public expenditures on preventing and/or treating the consequences of STD. Data provided by the US Center for Disease Control and Prevention support this argument. Accordingly, Nevada – the only US state that legalized prostitution – has one of the lowest rates of STD in the US.
As illegal and unregulated prostitution is often linked to the drug industry, legalization can also help a country deal with drug addiction-related health risks. Drug dealers may often try to get prostitutes “on the hook” (or, rather, needle) in order to exercise better control and “employ” them as co-dealers. In the case of legalization, brothels can protect employees and help them overcome addiction (such precedents are reported in Nevada).
Taking into account the growing influence of the Orthodox Church on the Georgian government, parliament, and society, legalization seems like a very long shot. Yet, while Georgia takes a lot of pride in its Orthodox Christian heritage, Christian dogma should not be the only guide for a country’s legislation. On the one hand, by prohibiting prostitution we will simply be closing our eyes to a phenomenon that has always existed and will continue to exist. At the very least, it is important to be aware of the costs associated with the “illegal” status quo and the benefits of legalization. On the other hand, as prostitution is invariably a “business” of the poor (see e.g. a recent study by Lena Edlund), measures to prohibit prostitution are likely to exacerbate poverty. Conversely, the economic benefits of legalization will disproportionately accrue to the poor, helping them escape from the vicious circle of poverty and a lack of economic opportunities.
In the meantime, Georgians will find a way to go around any cultural, religious, and legislative restrictions towards “second best” solutions. A heartening example of the market’s ingenuity in overcoming manmade restrictions is being provided today by Uber – a new piece of booking software that allows smartphone users to hail private-hire cars from any location. As reported by The Guardian, London's cabbies –holders of lucrative licenses – are on a warpath while customers celebrate all the way to the bank (and anywhere else, office, home or the airport).