ევროკავშირთან ასოცირების შესახებ შეთანხმების ხელმოწერას ეიფორიული რეაქციები მოჰყვა ქართულ მედიასა და პოლიტიკური თუ ეკონომიკური გადაწყვეტილების მიმღებთა შორის. ასოცირების შესახებ შეთანხების ნაწილია ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი სავაჭრო სივრცის შესახებ შეთანხმება (DCFTA). DCFTA მიზნად ისახავს საქართველოსა და ევროკავშირს შორის ვაჭრობის ლიბერალიზაციას ტარიფების დაწევით და არასატარიფო ბარიერების შემცირებით. სოფლის მეურნეობისთვის ყველაზე საჭირო ცვლილებები დაკავშირებულია საკვების უსაფრთხოებასა (ბაქტერიული მინარევები, პესტიციდები, ინსპექცია და ეტიკეტირება) და ცხოველთა და მცენარეთა ჯანმრთელობასთან (ფიტოსანიტარია). ასევე, მნიშვნელოვანია წარმოების სექტორისთვის „ვაჭრობის ტექნიკური ბარიერების“ გაუქმება, რომლის მიზანია შიდა ბაზრების უცხოური კონკურენციისგან დაცვისთვის ტექნიკური სტანდარტების გამოყენება. „თვითნებურად დაწესებული რეგულაციები შეიძლება გამოყენებულ იქნას პროტექციონიზმის გასამართლებლად,“ – წერს მსოფლიო სავაჭრო ორგანიზაცია საკუთარ ვებგვერდზე.
აშკარაა, რომ ყველა ეს შეთანხმება მოითხოვს ქართული რეგულაციების ევროპული სტანდარტებისადმი ცალსახა მისადაგებას. საქართველო ძალიან პატარა ეკონომიკაა საიმისოდ, რომ საკუთარი პირობები წაუყენოს ევროპას. ეს საკმაოდ ცხადად არის ნათქვამი ასოცირების შესახებ შეთანხმებაში, რომელიც ამბობს, რომ მისი მიზანი არის „საქართველოს მხარდაჭერა, განავითაროს საკუთარი ეკონომიკური პოტენციალი საერთაშორისო თანამშრომლობითა და საკუთარი კანონმდებლობის ევროპულთან მიახლოებით“.
რამდენად სასარგებლოა მსგავსი ცალსახა მისადაგება საქართველოსთვის, ცოტა გაურკვეველია. ევროპული კანონმდებლობა ყოველთვის არ გულისხმობს „საუკეთესო საერთაშორისო პრაქტიკას“. დემოკრატიებში კანონები და რეგულაციები პოლიტიკური ჯგუფების ლობირების შედეგად უფრო მიიღება, ვიდრე რაციონალური დაგეგმარებით. მომავალში ევროკავშირის მიერ მიღებული შიდა პოლიტიკური გადაწყვეტილებები საქართველოსთვის უფრო მართებული იქნება, ვიდრე აქამდე მიღებული გადაწვეტილებები, სპეციალურად საქართველოზე მორგებული პოლიტიკის გატარებაც ბევრად უფრო რთული იქნება.
თუმცა საქართველოს იმედი აქვს, რომ ევროპულ სტანდარტებზე გადაწყობა ქართულ კომპანიებს ევროპულ ბაზრებზე წვდომას გაუადვილებს. ეს განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია ქართული სოფლის მეურნეობისთვის, რომელიც ყველაზე მეტ მუშახელს ასაქმებს, თუმცა ამავდროულად მნიშვნელოვნად ჩამორჩება ევროპული პროდუქტოულობის დონეს. 2013 წელს საქართველოს სოფლის მეურნეობაზე მოდიოდა ქვეყნის მთლიანი შიდა პროდუქტის მხოლოდ 9.3%, მაშინ, როდესაც სექტორში დასაქმებული იყო ქვეყნის მუშახელის თითქმის ნახევარი. ამგვარად, DCFTA-ის სარგებლიანობის შეფასების ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი კრიტერიუმი იქნება მისი გავლენა ქართულ სოფლის მეურნეობაზე.
DCFTA-ის გავლენა საქართველოზე შეფასდა ანგარიშით გრძელი სახელწოდებით „მდგრადი სავაჭრო ურთიერთობების გავლენის შეფასება ევროკავშირსა და საქართველო–მოლდავეთის რესპუბლიკას შორის ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი ვაჭრობის შესახებ შეთანხმების ფარგლებში მიმდინარე მოლაპარაკებების მხარდასაჭერად“. ის შეადგინა კონსორციუმმა, რომელშიც შედიოდა ჰოლანდიური საკონსულტაციო კომანია Ecorys და სოციალური და ეკონომიკური კვლევების ცენტრი (Center for Social and Economic Research – CASE), ვარშავაში დაფუძნებული ანალიტიკური ფონდი. ანგარიშის შეფასებით, ევორკავშირთან ვაჭრობის ლიბერალიზაციით გრძელვადიან პერსპექტივაში საქართველოს ეროვნული შემოსავალი გაიზრდება 291.9 მილიონი ევროთი, რაც 4.3%-ით გაზრდის მშპ-ს. ეს მოხდება ქართული ექსპორტის 12%-ით, ხოლო იმპორტის 7.5%-ით გაზრდით, რაც განაპირობებს ქართული სავაჭრო ბალანსის გაუმჯობესებას. მაგრამ რა ხდება სოფლის მეურნეობასთან დაკავშირებით?
კვლევის თანახმად, DCFTA-ს განსხვავებული გავლენა ექნება სხვადასხვა სასოფლო-სამეურნეო პროდუქტებზე და ზოგადი სურათიც ძალიან არაერთგვაროვანია. ზოგიერთი პროდუქტების კატეგორიის მოცულობა გაიზრდება, კერძოდ, მცენარეული ზეთისა და ცხიმების (+6.7%), ბოსტნეულის, ხილის, თხილისა და ზეთის (+3.4%) და ცხოველული პროდუქციის (+3.1%), მაშინ, როდესაც, ბევრი პროდუქტის წარმოება შემცირდება (მაგალითად, მეცხოველეობისა და ხორცის პროდუქტების (-14.8%), სხვა გადამუშავებული საკვების (-8.8%), სასმელისა და თამბაქოს (-4.0%), შაქრის (-2.4%) და სხვა კულტურების (-2.0%). ანგარიში განსაზღვრავს ევროკავშირის ტარიფების შემცირების გაზრდას ქართულ ექსპორტზე და ქართული ტარიფების შემცირების შემცირებას ევროკავშირიდან შემოტანილ პროდუქტებზე. ეს ციფრები, თუ ისინი რამეს ამბობს რეალურ პროცესებზე, გვაფიქრებინებს, რომ საქართველოს სოფლის მეურნეობის სექტორის ნაწილი მოხვდება ძლიერი ზეწოლის ქვეშ ევროპელ მწარმოებლებთან კონკურენციის ზრდის გამო.
რა გავლენას მოახდენს ეს ქართული სოფლის მეურნეობის პოლიტიკაზე? ევროპულ ბაზარზე ინტეგრირება ბევრ მწარმოებელს სარგებელს მოუტანს, რადგან მათ შეუძლიათ გაუძლონ ზეწოლას და გაფართოვდნენ კიდეც ამ უაღრესად კონკურენტულ გარემოში. სხვა მწარმოებლებს, სავარაუდოდ, ბევრი გადაუჭრელი პრობლემა შეექმნება. ამ თვალსაზრისით ერთ-ერთი კონკრეტული მომგებიანი კატეგორია არის ბოსტნეულის, ხილის, თხილისა და ზეთის კატეგორია, რადგან ამ კატეგორიის ზოგიერთი პროდუქტი (მაგ. თხილი) მოითხოვს ინტენსიურ შრომას და განკუთვნილია ნიშური ბაზრებისთვის. ეს ნიშნავს, რომ უფრო მეტი ადამიანი დასაქმდება ამ პროდუქტების წარმოებაში, რაც თანამედროვე, ეფექტურ სოფლის მეურნეობის სტილზე გადასვლას უმტკივნეულოს გახდის. ეს იმას ნიშნავს, რომ კონკურენცია ნაკლები იქნება, ზღვარი – მაღალი. თუ პოლიტიკა გააცნობიერებს ამ უპირატესობებს, ამ კატეგორიის მწარმოებლები შეიძლება გახდნენ „ეროვნული ჩემპიონები“.
ამჟამად, ბოსტნეულს, ხილსა და თხილს საქართველოში ძირითადად აწარმოებენ მცირე და საშუალო ფერმერები. სათბურების ნაკლებობის გამო წარმოება სეზონურია. თუმცა შესაძლებელია ფერმერთა გაერთიანება და ტექნიკური აღჭურვილობის განახლება. საბოლოოდ, ლოგიკური იქნება, რომ საქართველოს ექნება ფუდამენტური უპირატესობა ამ კატეგორიის პროდუქტების წარმოებაში, სუფთა ნიადაგის, ქიმიკატების მცირე გამოყენების, კულტივაციისთვის საჭირო დიდი რაოდენობით მიწის არსებობისა თუ ბოსტნეულისა და ხილის წარმოების ხანგრძლივი ტრადიციის გამო.
უფრო მეტიც, ამჟამად საქართველოს ბოსტნეულის, ხილისა და თხილის თითქმის ნახევარი სწორედ ევროკავშირში გადის ექსპორტზე. ეს იმას ნიშნავს, რომ ქართველმა მწარმოებლებმა უკვე „შეაბიჯეს მათ კარში ფეხი“. ამჟამად ექსპორტი თითქმის მთლიანად მოიცავს თხილს (აქ არ გვაქვს ტარიფები, რადგან თხილს უკვე ფარავს GSP+ რეჟიმი, იგი ადვილად აკმაყოფილებს სანიტარულ და ფიტო-სანიტარულ სტანდარტებს). ამგვარად, მართალია, DCFTA-მა შეიძლება თხილის ექსპორტი ევროკავშირში დიდად ვერ შეცვალოს, მაგრამ ამ კატეგორიაში შეიძლება იყოს სხვა პროდუქტები, მაგალითად, კენკროვნები და სხვა სახის თხილეული, რომელთაც შეიძლება სარგებელი მიიღონ DCFTA-ისგან, მაგალითად, პროდუქტის შეფუთვასთან დაკავშირებული ქართული კანონმდებლობის შეცვლით.
ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ პოლიტიკა დაუკავშირდება ე.წ. „ეკონომიკურ დარვინიზმს“ – ნუ გადაარჩენ სუსტ მწარმოებელს, ამის ნაცვლად კარგი პირობები შეუქმენი მას, ვისაც აქვს მომავალი საქართველოში.

The conclusion of the Association Agreement (AA) with the European Union was euphorically acclaimed by Georgian media as well as political and economic decision-makers. Part of the AA is the Deep and Comprehensive Free Trade Agreement (DCFTA). The DCFTA is intended to liberalize trade between Georgia and the EU by lowering tariffs and reducing non-tariff barriers. For agriculture, the most relevant changes relate to food safety (bacterial contaminants, pesticides, inspection, and labeling) as well as animal and plant health (phytosanitation). For the manufacturing sector, the removal of so-called “technical barriers to trade” is similarly important, with the goal being to prevent the usage of technical standards as a means to protect domestic markets from foreign competition. “If regulations are set arbitrarily, they could be used as an excuse for protectionism”, states the World Trade Organization on its homepage.
It is clear that all these agreements require unilateral adjustment of Georgian regulations to European standards. Georgia is economically too small to impose its preferences on Europe. This is stated quite frankly in the AA, when it says that it aims to “support the efforts of Georgia to develop its economic potential via international cooperation, also through the approximation of its legislation to that of the European Union”.
Whether these unilateral adjustments are beneficial for Georgia is not generally clear. European regulations do not necessarily reflect “best international practice”. In democracies, laws and regulations come about through the lobbying efforts of political interest groups much more than through rational planning. In the future, internal political decisions made in the European Union will be relevant for Georgia much more than they were previously, and it will be more difficult to pursue policies tailored to the specific situation of Georgia.
Yet Georgia hopes that the convergence to European standards will make it easier for Georgian firms to access the European market. Most critical in this respect is Georgian agriculture, as it is the sector employing the bulk of the Georgian labor force, while it is at the same time dramatically lagging behind European productivity levels. In 2013, Georgia’s agriculture accounted for only 9.3% of the Georgian gross domestic product but employed about half of the labor force. Thus, one of the benchmarks for evaluating the usefulness of the DCFTA will be its impact on Georgian agriculture.
The impacts of the DCFTA for Georgia were assessed in a report with the lengthy title Trade Sustainability Impact Assessment in support of negotiations of a DCFTA between the EU and Georgia and the Republic of Moldova. It was written by a consortium consisting of the Dutch consulting company Ecorys and The Center for Social and Economic Research (CASE), a Warsaw-based think tank. On a broad level, the report estimates that due to trade liberalization with the EU the national income of Georgia will increase by 291.9 million euros in the long run, corresponding to a GDP growth of 4.3%. This goes along with an increase in Georgian exports and imports by 12% and 7.5%, respectively, leading to an improvement of the Georgian trade balance. But what about agriculture?
According to the study, the DCFTA will have different effects on different agricultural products, and the overall picture is very ambivalent. The output of some product categories will increase, namely, vegetable oils and fats (+6.7%), vegetables, fruits, nuts, and oilseeds (+3.4%), and animal products (+3.1%), while for many other products, the output is expected to shrink, e.g. livestock and meat products (-14.8%), other processed foods (-8.8%), beverages and tobacco (-4.0%), sugar (-2.4%), and other crops (-2.0%). The report attributes the increases to reductions of EU tariffs on Georgian exports and the decreases to the reduction of Georgian tariffs on goods imported from the EU. These numbers, if they say something about the true developments, suggest that parts of Georgia’s agricultural sector will get under severe pressure due to increased competition with European producers.
What are the implications for Georgian agricultural policy? Some of the producers will benefit from the integration into the European market, as they can stand the pressure and even expand in this highly competitive environment. Other producers are likely to run into essentially insoluble problems. One particularly beneficial category in this respect is vegetables, fruits, nuts, and oilseeds because some of the products in that category (e.g. hazelnuts) are labor-intensive and serve niche markets. This implies that more people can be employed in the production of these goods, making the transformation to modern, efficient agriculture less painful, and it means that competition is lower and margins are higher. If policy recognizes these advantages, producers in that category might become “national champions”.
Currently, vegetables, fruits, and nuts are in Georgia primarily produced by small and medium-sized farmers. Due to the lack of greenhouses, the production is seasonal. Yet farms can be consolidated and technical equipment can be upgraded. In the end, it will be relevant that Georgia has fundamental advantages in the production of goods in that category, namely clean soils, little usage of chemicals, a relatively large amount of available land for cultivation, and a long tradition in vegetables and fruit production.
Moreover, about half of Georgia’s current export of vegetables, fruits, and nuts already goes to the EU, which means that Georgian producers already have “a foot in the door”. Currently, the exports almost entirely consist of hazelnuts (there are no tariffs, as hazelnuts are already covered by the GSP+ regime, and hazelnuts easily satisfy sanitary and phytosanitary standards). Thus, while the DCFTA may not change Georgia’s hazelnuts export to the EU significantly, there may be other niche products in this category, like berries and other kinds of nuts, which may benefit from the DCFTA, for example through adjustments of Georgian regulations regarding product packaging.
It will be important that policy will subscribe to what one might call “Economic Darwinism” – do not try to keep those producers alive that are incapable of surviving, but instead create good circumstances for those that have a future in Georgia.