სიამაყე და ცრურწმენა საქართველოში სურსათის მოხმარების შესახებ
სტუმართმოყვარეობა ქართული კულტურის ყველაზე მეტად აღიარებული ასპექტია. სტუმრის პატივისცემა ოჯახისთვის სიამაყეა. დედაჩემი პატარა იმერულ  ოჯახში გაიზარდა და როგორც ის მიყვება ხოლმე, ბავშვებს არ აძლევდნენ ხოლმე ჭამის უფლებას, მანამ, სანამ სტუმრებს ბოლომდე არ სცემდნენ პატივს, ე.ი. სანამ სტუმრები სათანადოდ არ დანაყრდებოდნენ. სოფლის ყველაზე ღარიბი ოჯახიც კი საკუთარ შესაძლებლობებს (და შემოსავალსაც) კი გადააჭარბებდა იმისთვის, რომ ადგილობრივი დელიკატესების, ხორცის, ბოსტნეულის და სახლის ღვინის სიუხვით სტუმარზე შთაბეჭდილება მოეხდინა. დღესაც, არცერთი სოციალური თავყრილობა და დღესასწაული არ ჩაივლის სუფრის გარეშე, სადაც სტუმრის პატივსაცემად, საჭმელი სართულებად  არის დახვავებული.
მიუხედავად იმისა, რომ ეს საკითხი ქართველებისთვის კითხვის ნიშნის ქვეშ არ დგება, უცხოელები შეიძლება გააოცოს სუფრის ამ ტრადიციამ და ზედმეტად ექსტრავაგანტული მოეჩვენოთ საქართველოსნაირი ღარიბი ქვეყნისთვის. უპირველეს ყოვლისა, ეს იწვევს დიდი რაოდენობით საკვების დანაკარგს, რადგან იშვიათად, თუ რომელიმე სტუმარი მოახერხებს, რომ დააგემოვნოს მაინც ყველა კერძი რამდენიმესაათიან დღესასწაულზე. უფრო მეტიც, ქართული ოჯახების უმრავლესობას არ შეუძლია გასწვდეს ასეთ ტრადიციულ ნადიმებს.  საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის მონაცემების მიხედვით, საკვები, არაალკოჰოლური სასმელი და სიგარეტი საშუალო ქართული ოჯახის დანახარჯების მეოთხედს შეადგენს. ეს მაჩვენებელი გაცილებით მაღალია იმ ადამიანებისთვის, რომლებიც შემოსავლების განაწილების მიხედვით, საზოგადოების დაბალ ფენას მიეკუთვნებიან. ქართველების 65% აცხადებს, რომ გასული 12 თვის მანძილზე, ერთხელ მაინც მოხდა ისე, რომ საკვების საყიდლად საკმარისი ფული არ ჰქონდათ; და 58%  აღიარებს, რომ გასული 6 თვის მანძილზე, ერთხელ მაინც ისესხა ფული საკვებისთვის (CRRC კავკასიის ბარომეტრი, 2013).  და ბოლოს,   თავმოყვარე ქართველი ერისთვის სირცხვილია, იმის დანახვა, თუ როგორ ქექავს თბილისში ღარიბი ადამიანი ნაგავს საკუთარი ოჯახის გამოსაკვებად.
ქართულ სუფრაზე დახვავებული საკვები შეიძლება არ იყოს ადვილი „მოსანელებელი“. განსაკუთრებით, თუ იმ უკიდურეს სიღატაკეს გავიხსენებთ, რომელშიც უამრავ ქართველს უწევს ცხოვრება. მაგრამ, მოუტანს კი, რამდენიმესართულიანი სუფრის შემცირება ღარიბ ადამიანებს რაიმე სარგებელს?
საერთაშორისო მტკიცებულება
საკვების მსგავსი დანაკარგი უნიკალური არ არის საქართველოსთვის. FAO-ს (გაერთიანებული ერების საკვებისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაცია) მიხედვით, ადამიანის მოხმარებისთვის დამზადებული კვების პროდუქტების დაახლოებით მესამედი (!) გადაყრილია. გადაყრილ საკვებთან დაკავშირებული მონაცემები ხშირად წარმოდგენილია მშიერი ადამიანების მონაცემების გვერდით, რომლებიც მთელს მსოფლიოში მრავლად არიან (800 მილიონზე მეტი) და ხაზს უსვამენ იმ ფაქტს, რომ შიმშილით უფრო მეტი ადამიანი იღუპება, ვიდრე შიდსით, ტუბერკულიოზით და მალარიით ერთად აღებული (World Food Programme). მაგრამ, გარდა მორალური აღშფოთების გამოხატვისა, შეგვიძლია კი რაიმეს გაკეთება საკვების ნარჩენების საკითხთან მიმართებაში? შემცირდება მოშიმშილეთა რაოდენობა მსოფლიოში (ან საქართველოში) უფრო მოკრძალებული სუფრების გაშლით? ალბათ, არა.
საკვების ნარჩენებისა და დანაკარგების (FLW- Food Waste and Loss) სრული აღმოფხვრა, FAO-ს განსაზღვრების მიხედვით, შეიძლება არც იყოს სასურველი. ულრიხ კოესტერის მიერ FAO-სთვის მომზადებული სინთეზური ანგარიშის მიხედვით, FLW იყოფა ოთხ კატეგორიად: 1) გადაჭარბებულად შეფასებული; 2)  გარდაუვალი დანაკარგი; 3) ეკონომიკურად გამართლებული დანაკარგი; 4) გაუმართლებელი დანაკარგი.
1. გადაჭარბებული შეფასება სახეზეა მაშინ, როდესაც საკვები, რომელიც გამოიყენება ცხოველის გამოსაკვებად ან გადაეცემა ღარიბს, ასევე ჩათვლილია FLW-ში. შეიძლება ღორების გამოკვება დარჩენილი პურით არ არის იდეალური ქცევა, მაგრამ ის ემსახურება მომავლისთვის საკვების წარმოებას. საკვების ღარიბისთვის შეწირვა არ არის დანაკარგი, უფრო მეტიც, ეს პირდაპირ ამცირებს შიმშილობას. საბოლოოდ კი, FLW-ს გაზომვა რაოდენობით და არა კალორაჟით სულ მცირე, ართულებს მსოფლიოს მასშტაბით დაკარგული საკვების რაოდენობის ზუსტად შეფასებას.
2. გარდაუვალი დანაკარგია, მაგალითად, შენახვით ან ტრანსპორტირებით გამოწვეული დანაკარგი, რომლის თავიდან აცილება რეალურ საბაზრო ეკონომიკაში ძნელი, და ხშირ შემთხვევაში, შეუძლებელია. თუკი ჩვენ გვინდა, რომ სასოფლო სამეურნეო პროდუქტები მოვიხმაროთ მთელი წლის მანძილზე, უნდა გვესმოდეს, რომ შენახვა მათ მასასა და ხარისხზე უარყოფითად აისახება. ვერ გადარჩება თთითოეული ვაშლი ან კარტოფილი, რომელსაც ხანგრძლივად შევინახავთ.
3. ეკონომიკურად გამართლებული დანაკარგი. თეორიულად, საოჯახო მეურნეობებს შეუძლიათ საკვები დანაკარგების შემცირება, თუკი ისინი პროდუქტებს იყიდიან მცირე რაოდენობით, მათი საჭიროებებიდან გამომდინარე. თუმცა, ისიც ჭკვიანურია, რომ ოჯახები საკუთარი დროის და ფულის დასაზოგად, სურსათს რაღაც პეიოდულობით და დიდი რაოდენობით ყიდულობენ. საყიდლებზე უფრო ხშირად სიარული სხვა სახის არაეფექტურობას წარმოშობს და თან, ვერ შეამცირებს გლობალურ შიმშილს.
4. გაუმართლებელი დანაკარგი შესაძლოა იყოს სახელმწიფოს მხრიდან ისეთი ჩარევის სამიზნე, რომელიც ითვალისწინებს ინფორმაციის და ტექნოლოგიების გამუჯობესებას. კოესტერის მიხედვით, მიუხედავად იმისა, რომ დანაკარგი ჩნდება ღირებულებულებათა ჯაჭვის ყველა ეტაპზე, ყველაზე მეტი სარგებლის მიღწევა, მომხმარებლის დონეზეა შესაძლებელი.
ნებისმიერ შემთხვევაში, მიუხედავად იმისა, რომ საკვების დანაკარგის შემცირება რაღაც დონემდე შესაძლებელია, უნდა გვახსოვდეს, რომ დანაკარგების თავიდან აცილება არ ნიშნავს, ავტომატურად, მოშიმშილეთა კვების გაუმჯობესებას.
ქართული თავმოყვარეობისა და ცრურწმენების დაძლევა
როგორც ჩვეულებრივი ქალაქელ დიასახლისს, მეც მინდა, ჩემი ოჯახის საკვების ნარჩენები  სხვის საკვებად გადავაქციო. თუმცა, ამის გაკეთებაში რამდენიმე ფაქტორი მზღუდავს. პირველი: მეორადი ტანსაცმლისაგან განსხვავებით, მალფუჭებად საკვებს ვერ გავუზიარებ სამხრეთ საჰარაში მცხოვრებ ღატაკ აფრიკელებს, რომლებსაც ასეთი დახმარება, შეიძლება, ყველაზე მეტად სჭირდებათ. მეორე: მე კი შემიძლია, რომ ნარჩენებით დავეხმარო ჩემს ახლო გარემოცვას (ღარიბ ნათესავებს და, მეზობლებს), მაგრამ ამის გასაკეთებლად მჭირდება ინფორმაცია, რომელიც თავმოყვარე ქართველმა შეიძლება არ გაამჟღავნოს. უფრო მეტიც, საკვების შეთავაზებით, შეიძლება მიმღები უნებლიედ, უხერხულ მდომარეობაში ჩავაყენო.
მიუხედავად ამისა, როგორც ჩანს, საკვების გაზიარების ტრადიცია საკმაოდ გავრცელებულია საქართველოს ღარიბ სოფლებში. 2013 წლის CRRC-ს კავკასიის ბარომეტრის მონაცემებით, სოფლად ყოველი მესამე ოჯახი ამბობს, რომ ძნელად მიუწვდება ხელი საკვებზე (ქალაქისგან განსხვავებით, სადაც ყოველი მეხუთე ოჯახია მსგავს მდგომარეობაში). სოფლად, მოსახლეობა ერთმანეთს საკმაოდ კარგად იცნობს, და მსგავსი საჭიროების მქონე ადამიანებს საკუთარ მაგიდებთან ეპატიჟება. როგორც ბიზნესებთან ინტერვიუების დროს აღმოვაჩინეთ, ბიზნესის მხრიდან, ოჯახების საკვებით დახმარება ხშირად ადგილობრივი მღვდლების მეშვეობით ხდება. საბოლოოდ, ქართული ხუთსართულიანი სუფრის ნარჩენები, ერთი შეხედვით, შეიძლება დაკარგულ საკვებად მოგვეჩვენოს, მაგრამ სინამდვილეში, ეს საკვები  ნაკლებად შეძლებულ მეზობლებში ნაწილდება და მათ ოჯახებს,  რამოდენიმე დღის განმავლობაში ინახავს.
განაწილებისა და გაზიარების ეს სისტემა  პატარა ქალაქებსა და სოფლებში სრულდება, მაგრამ მსგავსი ეფექტურობის მიღწევა ძნელია დედაქალაქში. უფრო მეტიც, ტიპურ ქართველ ქალაქელს ჯერ კიდევ არ აღმოუჩენია ე.წ. „ძაღლის ტომარის“ (“doggy bags”) კონცეფცია – ევფემიზმი, რომელიც გამოიგონეს რესტორანში საკვების მოხმარების „ეფექტურობის“ ლეგიტიმაციისთვის (2013 წელს, CRRC-ს მონაცემების მიხედვით, თბილისის რეზიდენტების დაახლოებით 50% სულ ცოტა ერთხელ მაინც იყო რესტორანში გასული 5 თვის განმავლობაში). მაშინ, როდესაც „ძაღლის ტომარას“ სიამოვნებით იყენებენ ჩრდილოეთ ამერიკის უმეტეს ქალაქებში, ნარჩენი საკვების რესტორნიდან წამოღება სირცხვილად ჩაითვლება საქართველოში (დაახლოებით ისე, როგორც საფრანგეთში და სხვა რამოდენიმე ევროპულ ქვეყანაში).
როგორც, „ძაღლის ტომარა“ იყო წარმატებული  ხელმომჭირნე ქცევასთან დაკავშირებული მცდარი წარმოდგენების გადალახვაში, უკეთესმა განათლებამ და ინსტიტუციონალურმა ინოვაციებმა – როგორიცაა, მაგალითად საქველმოქმედო მაცივრები – ასევე შეიძლება გაათავისუფლოს თავმოყვარე ღარიბი ქართველები ტრადიციული მფლანგველის ბორკილებისგან. კარგი ისაა, რომ შეიძლება გარე თვალისთვის ეს შეუმჩნეველია, მაგრამ პრინციპში, ქართველებს ახასიათებთ პრაგმატული ქცევა. მაგალითად, სოციალურ სტიგმას არ ვანიჭებთ საკვების დაკონსერვებას – რაც მარტივი საშუალებაა, რომ მალფუჭებადი პროდუქტი (მეტწილად ბოსტნეული და ხილი) მოსახმარებლად გადაიტანო ერთი სეზონიდან მეორეში.

Hospitality is one of the most prized aspects of Georgian culture. Welcoming (literal translation: "respecting") guests is a matter of great pride for any family. My mother grew up in a small Imeretian village, and as she tells me, the kids of the family were not allowed to eat until the guests were fully "respected", i.e. properly fed. Even the poorest household in the village would go out of its way (and income) to impress its guests with a cornucopia of local delicacies, meats, veggies, and homemade wine. To this day, no social gathering or celebration would pass without a plentiful feast ("supra"), with layers upon layers of food amassed on the tables to “respect” the guests.
While not questioned by most Georgians, this feasting tradition may strike foreigners as unnecessarily extravagant for a poor nation. First, it creates a lot of food wastage, as guests rarely, if ever, manage to taste (let alone consume) every dish served during the hour-long celebration. Moreover, a lot of Georgians cannot really afford these traditional feasts. According to GeoStat, food, beverages, and tobacco constitute about a quarter of total expenditures by an average Georgian household. Yet, this share is much higher for many people at the bottom of the income distribution. About 65% of Georgians report not having enough money to buy food at least once over the last 12 months; and 58% admit to having borrowed for food in the past six months (CRRC Caucasus Barometer, 2013). At the very extreme, it is a shame for the proud Georgian nation to see Tbilisi’s poor rummaging through garbage in search of anything to feed their families.
The piles of food on Georgian "supra" tables maybe not be easy to "digest" in the face of outright poverty experienced by many a Georgian poor. But would a cutback in the multi-layered "supras" make hungry people any better off?
Food wastage is not a uniquely Georgian phenomenon. According to FAO (Food and Agriculture Organization of the United Nations), about one-third (sic!) of the total food produced for human consumption is lost or wasted. The figures concerning the colossal amounts of food being routinely tossed away are often presented in conjunction with data about the vast number of hungry people all over the world (more than 800 million), and the fact that hunger kills more people every year than AIDS, tuberculosis, and malaria combined (World Food Programme). But other than expressing moral indignation, is there really much we can do about food waste? Would there be less hunger in the world (or Georgia), if we start having more modest "supras"? Not necessarily.
The complete elimination of Food Loss and Waste (FLW), as defined by FAO, is not possible and maybe even undesirable. A synthesis report, prepared for FAO 2013 by Ulrich Koester and his colleagues, assigns FLW to four categories: 1) overestimates; 2) unavoidable losses; 3) economically justifiable losses, and, finally, 4) unjustifiable losses.
In any case, while food waste could be somewhat reduced, it is important to remember that losses avoided do not automatically translate into nutrition gains for the hungry.
As an ordinary urban housewife, I would love to avoid waste by transforming my food scraps into someone else’s meal. However, in trying to do so I am constrained in a number of ways. First, unlike second-hand clothing, l cannot share perishable food with the poor of Sub-Saharan Africa, who may need it the most. Second, while I could share food with people in my immediate environment (poor relatives and neighbors), doing so requires access to information that proud Georgians may not volunteer. Moreover, by offering food, I may inadvertently put the recipient in an awkward position.
Yet, food sharing is apparently quite common in Georgia’s poor rural areas where, as reflected in 2013 CRRC Caucasus Barometer data, every third household reports difficulties in access to food (in contrast with every 5th urban household). Rural community members know each other quite well and invite those in need to dine at their tables. As we found out through business interviews, food staples donated by local businesses are often allocated to poor households through the local priests. Finally, the leftovers from the five-layer "supras", which might seem so wasteful at first glance, are typically distributed among poorer neighbors, keeping their families fed for a number of days. In the worst-case scenario, food scraps end up being fed to farm animals.
While holding true for small Georgian towns and villages, this type of efficient sharing arrangement is not very customary in the capital city. Moreover, a typical Georgian urbanite is yet to discover the “doggy bag” concept – a euphemism invented to legitimize greater "efficiency" in restaurant food consumption (in 2013, about 50% of Tbilisi residents went at least once in 6 months to a restaurant according to CRRC data). While “doggy bags” are happily used in most North American cities, carrying home leftovers from a restaurant meal would be considered a shame in Georgia (much like in France and a few other European countries).
Just like the "doggy bag" has helped overcome prejudices concerned with frugal behavior in other cultural contexts, better education and institutional innovations – such as charity refrigerators – could free the proudly poor Georgians from the shackles of traditional profligacy. The good news is that, while perhaps not obvious to an outside observer, the Georgians are in principle capable of pragmatic behavior. For instance, we attach no social stigma to canning – a simple means of shifting consumption of otherwise perishable food products (mostly fruit and vegetables) from one season to another.