მეღვინეობა ერთ-ერთი უძველესი ტრადიციაა, რომელიც ქართველებმა დღევანდელ დღემდე შემოინახეს. არქეოლოგიური გათხრებით დადასტურებულია, რომ ყურძენი საქართველოში 8000 წლის წინ ხარობდა და აქ ღვინის დამზადება ყველაზე ადრე დაიწყეს. ტრადიცია კვლავ ცოცხალია – დღეს ღვინო, ღვინის ქარხნების გარდა, სახლშიც მზადდება; განსაკუთრებით სოფლად, საკუთარ ვენახში მოყვანილი ყურძნით.
ქართული მეღვინეობის დიდი ისტორია საერთაშორისო მასშტაბითაა აღიარებული. 2012 წლის ივლისიდან, საქართველოს აქვს ექსკლუზური უფლება, ქართული წარმოების ღვინოს ევროკავშირში პოპულარიზაცია გაუწიოს სიტყვებით „საქართველო – ღვინის აკვანი“.
მაღალხარისხიანი პროდუქტი
საქართველოში არც ისე ბევრი ექსკლუზიური და განსაკუთრებული პროდუქტი მზადდება, რომელიც ბაზრის მდიდარ სეგმენტზე იქნება კონკურენტული. ღვინო ერთ-ერთი ასეთი პროდუქტია. ქართველი და უცხოელი ექსპერტების შეფასებით, ქართული ღვინის კულტურა მსოფლიოში უნიკალურია სხვადასხვა მიზეზით.
პირველი, საქართველო გამოირჩევა ყურძნის ენდოგენური ჯიშების სიუხვით. აქ ხარობს 500 ენდოგენურ ჯიშზე მეტი, რაც მსოფლიოში არესებული ყურძნის ჯიშების 20%-ია.
მეორე, საქართველო ქვევრის ღვინის სამშობლოა. ხის კასრებში, მეტალის ან ბეტონის კონტეინერებში ფერმენტაციის ნაცვლად, როგორც ეს დანარჩენ მსოფლიო შიხდება, საქართველოში ტრადიციულად, ღვინოს აყენებენ თიხის ჭურჭელში, რომელიც მიწაში ინახება. ქვევრები ზომით განსხვავდება, ნახავთ როგორც რამდენიმე ლიტრის, ასევე რამდენიმე ათასი ლიტრის მოცულობს ქვევრებს. 2013 წელს, ქვევრს იუნესკოს არამატერიალური კულტურული მემკვიდრეობის სტატუსი მიენიჭა.
მე-19 საუკუნიდან, საქართველოში დაიწყეს ღვინის ევროპული ტექნოლოგიით დაყენება. პირველი ევროპული მარანი სამეფო დინასტიის შთამომავალს და რუსეთის იმპერიის არმიის გენერალს, ივანე მუხრანბატონს ეკუთვნოდა. მის სასახლეში, რომელიც თბილისიდან არც ისე შორს მდებარეობს, დღეს „შატო მუხრანის“ ღვინოები ისხმება. მუხრანბატონი პოინერი იყო იმაში, რაც შემდეგ ქართული ღვინის ინდუსტრიის ბიზნეს მოდელი გახდა: ის ღვინოს ევროპული ტექნოლოგიით აყენებდა და ექსპორტზე გაჰქონდა ევროპასა და რუსეთში. სწორი მარკეტინგული სვლებით, რასაც ემატებოდა ღვინის კარგი ხარისხი, მისმა ღვინოებმა სწრაფად მოიპოვა აღიარება, როგორც რუსეთის საზოგადოების მაღალ კლასებში, ასევე ევროპაში. 1898 წელს, მუხრანბატონის ერთ-ერთმა ღვინომ პარიზის ღვინის გამოფენაზე უმაღლესი ჯილდო მიიღო.
საბჭოთა კავშირის დროს, ქართველი მეღვინეების მისწრაფება, ეწარმოებინათ მსოფლიო დონის ღვინო – დასრულდა. იმ პერიოდში, საბჭოთა კავშირს ღვინით ძირითადად საქართველო და მოლდოვა ამარაგებდა და მრავალი სხვა პროდუქტის მსგავსად, ღვინის ხარისხიც გაურესდა. მეღვინეები ყურძნის წვენს ამატებდნენ წყალს და შაქარს მოცულობისა და ალკოჰოლის გასაზრდელად, თუმცა მომხმარებლებს არ ჰქონდათ სხვა არჩევანი, რომ ქართული ღვინო სხვა წარმოების პროდუქტისთვის შეედარებინათ. საბჭოთა კავშირში ქართული ღვინის განსაკუთრებული როლის გამო, 1990-იან წლებში, რუსეთში კვლავ მაღალი იყო ქართულ ღვინოზე მოთხოვნა. ღვინის ექსპორტის უდიდესი ნაწილი რუსულ ბაზარზე მიდიოდა, რის გამოც, 2006 წლის რუსეთის ემბარგო დიდი დარტყმა გახდა ქართული ღვინის ინდუსტრიისათვის. ამის შედეგად, 2006 წელს, ღვინის ექსპორტი 50%-ით შემცირდა და კლება შემდეგ წლებშიც გაგრძელდა. თუმცა, რუსულმა აკრძალვამ ქართველ მეღვინეებს ხარისხის გაუმჯობესებისაკენ უბიძგა, შედეგად კი, ქართულმა ღვინომ, მნიშვნელოვანი საერთაშორისო აღიარება მოიპოვა. მხოლოდ 2014 წელს, ისეთ პრესტიჟულ საერთაშორისო კონკურსებზე, როგორებიცაა ღვინის და სპირტიანი სასმელების საერთაშორისო კონკურსი და ღვინის საერთაშორისო გამოწვევა, ქართულმა ღვინომ, შესაბამისად, 39 და 32 ჯილდო აიღო.
ქართული ღვინო ექსპერტების მაღალ შეფასებას იმსახურებს. გაერთიანებულ სამეფოში, ღვინის იმპორტიორის (გაუმარჯოს) ვებ-გვერდზე ვკითხულობთ, რომ კონდოლის რქაწითელს აქვს „კომპლექსური, თაფლის და მწიფე ვაშლის არომატი, არის დახვეწილი და სასიამოვნოდ დასალევი“. 2007 წლის ქვევრის ღვინოზე კი წერენ: მას აქვს “მდიდარი ოქროსფერი ფერი, ვაშლის, მსხლის და კომშის კომპლექსური არომატი, რომელსაც თან სდევს ვანილის მსუბუქი გემო. აქვს თეთრი ღვინისთვის უჩვეულო სტრუქტურა, რომელიც მას ელეგანტურად დაძველების საშუალებას მისცემს. ის ტოვებს ხილის ინტენსიურ გემოს. ტრადიციის დამაინტრიგებელი ნიშანი. არ მიირთვათ ძალიან ცივი - ოდნავ გრილი“.
ეკონომიკური თვალსაზრისი
შეიძლება გაგიკვირდეთ, რომ ეკონომისტები ღვინოზე საუბრობენ. თუმცა, უკანასკნელ წლებში, ღვინის ეკონომიკა კვლევის მნიშვნელოვანი სფერო გახდა. არსებობს ღვინის ეკონომისტების ამერიკის ასოციაცია, მრავალი ვებ-გვერდი, მაგალითად, www.wineeconomist.com (რომელსაც მართავს მაიკ ვესეტი, ავტორი წიგნისა ღვინის ომები, რომელიც „მოგვითხრობს ბაზრის ტრენდების ომის შესახებ, რომლებიც მსოფლიო ღვინის ახალ რუკებს ადგენენ“), და ასევე არის სპეციალიზებული სამეცნიერო ჟურნალები, მაგალითად Wine Economics and Policy (Elsevier) და Journal of Wine Economics (Cambridge University Press). ამ საკითხს მრავალი ეკონომიკური წიგნი და აკადემიური ნაშრომი ეხმიანება.
რა შეგვიძლია ვთქვათ ქართული ღვინის ინდუსტრიის ეკონომიკურ ასპექტზე? უპირველეს ყოვლისა, უნდა აღინიშონს, რომ უკანასკნელ წლებში, ღვინის ექსპორტი იზრდება და 2013 წელს, 130 მილიონი დოლარი შეადგინა. თუმცა, 2014 უკეთესი წელი ჩანს! მიმდინარე წლის მხოლოდ პირველ რვა თვეში ექსპორტირებულია 118.5 მლნ დოლარის ღირებულების ღვინო, რაც 83%-ით აღემატება გასული წლის შესაბამის პერიოდს. 2012 წელს, რუსეთის ბაზრის გახსნის შემდეგ, რუსეთი კვლავ ქართული ღვინის უდიდესი იმპორტიორია. ასევე, აშკარაა ღვინის ექსპორტის ფასი ზრდა, 90-იანი წლების შუა პერიოდიდან, როდესაც ნიშნული 1 დოლარზე ნაკლები იყო, 2011 წლისთვის 3.2 დოლარამდე და შემდგომაც. მიმდინარე მდგომარეობით, ქართული ღვინის საექსპორტო ფასი, მსოფლიოს საშუალოს აღემატება, რაც მისი, როგორც ფუფუნების პროდუქტის სტატუსს ამყარებს. მომავალში სავარაუდოა, რომ მიწოდების გაზრდა ექსპორტის ფასზე იმოქმედებს, როგორც ეს მოხდა ავსტრალიის შემთხვევაში, 2000-იან წლებში, როდესაც ავსტრალიური წარმოების ღვინოებზე ფასი შემცირდა, მაგრამ ასევე სავარაუდოა, რომ მიწოდების ეფექტი კომპენსირებული იქნება ევროპასა და ამერიკაში ქართული ღვინის ცნობადობის გაზრდით.
ვინ მიიღებს სარგებელს, თუ გაიზრდება ქართული ღვინის წარმოების მოცულობა და ფასი? ღვინოს აქვს პოტენციალი, ხელი შეუწყოს „ინკლუზიურ ზრდას“, ე.ი. ზრდას, რომლის დროსაც, სარგებელს იღებენ არა მხოლოდ მეწარმეები და წარმოებაში უშუალოდ ჩართული პირები (როგორც ეს ხშირად თან სდევს ეკონომიკურ აქტივობებს განვითარებად ქვეყნებში). ეს მსჯელობა ემყარება იმ ფაქტს რომ სოფლად, განსაკუთრებით კი კახეთში, მევენახეობა შემოსავლის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი წყაროა. მიუხედავად იმისა, რომ ზოგიერთი ღვინის კომპანია თავად ფლობს ვენახებს და ყურძენს იქიდან იღებს, სხვები ყურძენს, ძირითადად, საოჯახო მეურნეობებიდან ყიდულობენ. ქვეყნის მასშტაბით, დაახლოებით, 2-3-ჯერ მეტი ღვინო იწრმოება ოჯახებში, ვიდრე ღვინის ქარხნებში. ეს ნიშნავს, რომ თუ ქართული ღვინის მოთხოვნა და ფასი გაიზრდება, ღვინის ქარხნებს შორის კონკურენცია გაზრდის ყურძნის ფასსაც. ამ გზით, მსოფლიო ბაზრებზე ქართული ღვინის პოპულარიზაცია პირდაპირ აისახება ქართველი მევენახე გლეხების შემოსავალზე!
ამას გარდა, გაიზრდება ღვინის მწარმოებელი კომპანიებიდან მიღებული საგადასახადო შემოსავლები.
და მაინც, რა რაოდენობის ღვინის წარმოებაა შესაძლებელი? ბოლო წლებში ქარხნების მიერ, ღვინის დასაყენებლად საშუალოდ, 30-40,000 ტონა ყურძენი გამოიყენება. საოჯახო მეურნეობების მფლობელობაში არსებული ვენახების მოსავლის უმეტესობა, ოჯახის ღვინის დასაყენებლად გამოიყენება, თუმცა, თუ ღვინის კომპანიები მევენახეებს მისაღებ ფასს შესთავაზებენ, ისინი, მოხმარების ნაცვლად, გაყიდიან ყურძენს. ამ შემთხვევაში, შესაძლებელია კომერციულად წარმოებული ღვინის რაოდენობის გაორმაგება.
დღეის მდგომარეობით, საქართველოში 60 ათას ჰექტარზეა ვენახი გაშენებული. ეს მხოლოდ იმ ფართობის ნახევარია, რაზეც 1980-იანების დასაწყისამდე იყო ვენახი გაშენებული (მათი დიდი ნაწილი გაიჩეხა გორბაჩოვის ანტი-ალკოჰოლური კამპანიის შედეგად); ამის მიუხედავად, საქართველო მეოთხეა (პორტუგალიის, ჩილეს და იტალიის შემდეგ) სასოფლო-სამეურნეო მიწების წილით (8%), რომელიც გამოყენება ვაზის კულტივირებისათის. ასე რომ, ექსპორტის კიდევ უფრო გაზრდა შესაძლებელია ვენახების იმ ტერიტორიაზე გაშენებით, სადაც ისინი გაიჩეხა.
ქართული ღვინის სტიმულირება
მიუხედავად იმისა, რომ რუსი მომხმარებელი კარგად იცნობს ქართულ ღვინოს (თუმცა ყველამ არ იცის, რომ ხარისხი ბოლო წლებში შესამჩნევლად გაუმჯობესდა), ისტორია გვიჩვენებს, რომ რუსული ბაზარი სანდო არაა. ასე რომ, საქართველომ უნდა მოახდინოს იმ ქვეყნების დივერსიფიკაცია, სადაც ღვინის ექსპორტს ახდენს. ქართული ღვინო უნდა გაიყიდოს სხვა პოსტ-საბჭოთა ქვეყნებში, ევროპაში, ამერიკასა და აზიაში (ღვინის მოხმარებამ პიკს მიაღწია ჩინეთში, რაც მეტად მნიშვნელოვანია ღვინის მწარმოებელი ყველა ქვეყნისათვის). მართალია, ექსპერტები მას უკვე იცნობენ, მაგრამ პოსტ-საბჭოთა ქვეყნების გარდა, ქართული ღვინო ჯერ კიდევ არაა ცნობილი ფართო საზოგადოებისათვის.
კიმ ანდერსენის მიხედვით, (“არის საქართველო შემდეგი „ახალი“ ღვინის ექსპორტიორი ქვეყანა?”, სამუშაო კვლევა 162523, Robert Mondavi Institute Center for Wine Economics), ღვინის ექსპორტიორი არაევროპული ქვეყნების გამოცდილება აჩვენებს, რომ კონკრეტული ბრენდის რეკლამირებასთან შედარებით, გაცილებით ეფექტურია წარმოების ქვეყნის რეკლამირება. ასევე, სოფი ღვანიძემ თავის სადოქტორო ნაშრომში (Bedeutung des Country-of-Origin-Effekts für die Wahrnehmung deutscher Weinkonsumenten: eine Untersuchung am Beispiel des georgischen Weines) აჩვენა, რომ გერმანიაში (რომელიც ღვინის ყველაზე დიდი იმპორტიორია) წარმოების ქვეყანას დიდი გავლენა აქვს ღვინის მომხმარებლის ქცევაზე.
საქართველომ ქვეყნის ბრენდი შეუძლია გამოიყენოს არა მხოლოდ ღვინის რეკლამირებისათვის, არამედ (ღვინის-)ტურიზმის, მინერალური წყლების, საკვები და სხვა პროდუქტების პოპულარიზაციისათვისაც. ასეთი ბრენდი ვერ შეიქმნება კერძო კომპანიების მიერ, იმ შემთხვევაშიც კი, თუ ისინი ერთობლივად იმოქმედებენ. ამის მიზეზია „უბილეთო მგზავრის“ ცნობილი პრობლემა: შეუძლებელია აიძულო კომპანიები მონაწილეობა მიიღონ ქვეყნის ბრენდის ჩამოყალიბებაში, თუმცა მისგან ყველა კომპანია მიიღებს სარგებელს, იმის მიუხედავად, თავად რა წვლილი მიუძღვით ბრენდის შექმნაში. ასე რომ, კომპანიებისათვის საუკეთესო სტრატეგიაა, არ მიიღონ მონაწილეობა და უფასოდ ისარგებლონ სხვების მცდელობით მიღწეული შედეგით.

Winemaking is one of the oldest Georgian traditions that have survived to this day. Archaeologists have proved that the history of Georgian wine production reaches back into the past at least 8000 years. Arguably, this makes Georgia the earliest place on earth where wine was produced. And the tradition is alive – today there are not just big wine firms, but it is common among ordinary Georgians to grow grapes and produce their own, homemade wine.
The great history of Georgian winemaking has been acknowledged internationally. Since July 2012, Georgia has had the exclusive right to sell wine in the European Union with the slogan “Georgia – The Cradle of Wine”.
Not many things produced in Georgia are so exclusive and special that they can compete in the luxury segment of the market. Wine is one of these products, and that is for good reasons, as both domestic and foreign experts agree that Georgian viticulture is unique in the world.
Firstly, Georgia offers an amazing variety of endogenous grapes. More than 500 endogenous kinds of grapes are cultivated in Georgia, which is 20% of all grape varieties that exist in the world!
Secondly, Georgia is home to the famous wine-making technology kvevri – instead of fermentation in wooden barrels, metal, or concrete containers, as it is done elsewhere in the world, the kvevri winemaker uses earthenware vessels buried in the ground. They vary in shapes and sizes, which range from a few to several thousand liters. In 2013, UNESCO included kvevri on the list of Intangible Cultural Heritage of Humanity.
From the 19th Century onwards, Georgians have begun to make wine according to European fermentation practices. The first European-style cellar was built by Ivane Mukhranbatoni, a descendant of the old Georgian dynasty Mukhrani and major-general in the imperial Russian army. In his residency, Chateau Mukhrani, a beautiful estate in 19th-century French style not far away from Tbilisi, wine is produced still today. Mukhranbatoni pioneered what soon became a business model for the whole Georgian wine industry: producing wine in European style and exporting it not to Europe but to … Russia! By using creative marketing, his wines soon became the preferred choice of the Russian upper classes, and due to their objective qualities, they gained international recognition. In 1898, one of Mukhranbatoni’s wines won the highest prize at the Paris wine exhibition.
In Soviet times, Georgian aspirations to produce world-class wines came to an end. Georgia and Moldova were the main suppliers of wine for the Soviet Union, yet as with most consumer products of the Soviet Union, the quality deteriorated and reached an all-time low in the 1980s. Soviet winemakers heavily relied on adding sugar to increase sweetness and alcohol content, yet Soviet citizens had no alternatives to which they could compare Georgian wine. One of the most famous Georgians, Josef Stalin, preferred throughout his life semi-sweet Khvanchkara from Racha and the well-known Saperavi to Russian vodka. The special role of Georgian wine in the Soviet Union explains why Georgian wine was still in high demand in Russia after 1990, and the Russian embargo on Georgian wine imposed in 2006 was a blow for the Georgian wine industry. Up to 2006, more than 80% of wine exports went to Russia, and in 2006 the total value of Georgian wine exports decreased by almost 50% and continued to decrease in the subsequent years. However, the Russian ban forced Georgian winemakers to further increase quality and adjust to international standards, and Georgian wine received unprecedented recognition. Just in 2014, in the prestigious International Wine and Spirit Competition and in the International Wine Challenge 39 and 32 Georgian wines received awards, respectively.
Experts are full of praise for Georgian wine. The webpage of a UK wine importer (Gaumarjos) states that the 2005 Kondoli Rkatsiteli has “complex, honeyed, ripe apple aromas, and is crisp and steely on the palate with just a hint of buttered toffee.” About a 2007 kvevri wine, we can read that it has a “rich golden color, with complex aromas of baked apple, dried pear, and quince, overlaid with creamy vanilla hints. In the mouth, it is serious and weighty with intense fruit and a surprising structure for a white wine, which will enable it to age elegantly. An intriguing snapshot of tradition, but don’t serve it too cold – just lightly chilled.
To some, it may come as a surprise that economists have to say something about wine. Yet wine economics has become a vibrant field of research in the last years. There is the American Association of Wine Economists, there are various websites like www.wineeconomist.com (run by Mike Veseth, the author of the book Wine Wars, which “tells the compelling story of the war between the market trends that are redrawing the world wine map”), and there are specialized scientific journals like Wine Economics and Policy (Elsevier) and the Journal of Wine Economics (Cambridge University Press). Various books and uncountable academic articles echo the importance of the subject for the economics profession.
So, what can we say about the economic aspects of the Georgian wine industry? First of all, there is the good news that Georgian wine exports have constantly increased in recent years and in 2013 amounted to almost 130 million dollars. Yet 2014 seems to be an even better year! Only in the first eight months, Georgia grossed 118.5 million dollars from selling wine abroad, 83% more than in the same period of the previous year. After the reopening of the Russian market for Georgian wine in 2012, Russia got back its place at the top of the list of countries importing Georgian wine. Also, the export price of Georgian wine per liter has been increasing from the middle of the 1990s from below 1 dollar to 3.2 dollars in 2011. Today, the export price of Georgian wine is above the world’s average, underpinning its status as a luxury good. In the future, it is likely that the increase of supply will put pressure on the export prices for Georgian wine, as was the case in Australia in the 2000s, yet this may be more than offset by increased recognition of Georgian wine especially in Europe and the USA.
If production volume and prices of Georgian wine go up, who will benefit? It turns out that wine has the potential for creating “inclusive growth”, i.e. growth which not just raises the incomes of entrepreneurs and people who are already well-off (as is often the case with economic activities in developing countries). This contention is based on the fact that grape growing is the main activity and an important source of income for many households in rural areas, especially in Kakheti. While many wineries cultivate grapes themselves, it is also common to partly or entirely buy grapes from local families. It is estimated that approximately 2-3 times more wine is produced as “family wine” than by commercial companies. This means that if the demand and price of Georgian wine go up, Georgian grapes may become scarce, and companies will start to compete for grapes grown by households, driving up prices. In this way, the renewed prominence of Georgian wine in international markets may directly translate into higher incomes for Georgian smallholder farmers!
In addition, companies producing wine in Georgia will be taxed, and higher volume and prices will generate additional profits and tax revenues.
Yet how much more Georgian wine can be produced? In recent years, between 30,000 and 40,000 tons of grapes were processed annually by winemaking companies. Of the grapes grown by families, most are used for producing homemade wine, but if wine companies would offer higher prices for those “family grapes”, private winegrowers would sell their harvest instead of consuming it. If that would happen, commercial wine production could be more than doubled.
Currently, about 60 thousand hectares of Georgia’s land area are covered with vineyards. This is just a half of the amount of land used in the early 1980s (a great share of the vineyards were destroyed in the wake of Gorbachev’s anti-alcohol campaign), but still, the share of arable land used for wine production is the fourth highest in the world (after Portugal, Chile, and Italy) and amounts to 8% of all arable land. Therefore, exports could be further boosted by planting grapes in those areas that were already used for Soviet vineyards.
While in Russia, Georgian wine is well-known (but not everyone knows that the quality has improved so much), recent history tells us that Russia is not a reliable market. So, Georgia should diversify the group of countries to which it sells wine. Georgian wine can be sold to other CIS countries, to Europe, the US, and Asia (wine consumption is picking up in China, which is an extremely important development for every wine-producing nation in the world). Yet in most markets outside the CIS countries, Georgian wines are hardly recognizable and mostly known to experts.
According to Kym Andersen (“Is Georgia the next 'new' wine-exporting country?”, Working Paper 162523, Robert Mondavi Institute Center for Wine Economics), experiences of wine exporting countries outside of Europe show that it is more effective when the country of origin is promoted rather than a particular brand. Likewise, Sophie Ghvanidze (Ph.D., Hochschule Heilbronn) shows in her Ph.D. thesis (Bedeutung des Country-of-Origin-Effekts für die Wahrnehmung deutscher Weinkonsumenten: eine Untersuchung am Beispiel des georgischen Weines) that in Germany (the world’s largest wine importer) the country of origin has a strong influence on the purchasing behavior of wine consumers.
A country brand for Georgia may umbrella not only wine, but also (wine-)tourism, mineral water, other foodstuffs, and whatever else Georgia wants to sell to the world. Such a brand cannot be established by private companies, even if they cooperate, due to the notorious free-rider problem: it is impossible to force companies to be involved in the establishment of the country brand, but every Georgian company would benefit from the marketing efforts, even if they did not contribute. Therefore, companies would do their best by not participating and free-ride on the efforts of others.
Only the government could create a country brand, and this is something that should be seriously considered.