Democracy and Freedom Watch-ის 9 ოქტომბრის ახალი ამბების მიხედვით “საქართველოს ახალი, საკამათო კანონი იმიგრაციის შესახებ, შესაძლოა შეიცვალოს”. DFW წერს, რომ კანონმა „ქვეყნის ექსპატრიატთა საზოგადოებაში გაურკვევლობა და გაღიზიანება გამოიწვია. პრემიერ მინისტრმა, ირაკლი ღარიბაშვილმა, ჟურნალისტებს განუცხადა, რომ თუ ახალი კანონის განხორციელებისას რაიმე პრობლემა შეიქმნება „ჩვენ აუცილებლად ჩავასწორებთ მას”.
ერთი თვის წინ კი, საზოგადოების გაურკვევლობა და გაღიზიანება გამოიწვია კიდევ ერთმა კანონმა, რომელმაც მნიშვნელოვნად შეზღუდა ურეცეპტოდ გასაყიდი მედიკამენტების რაოდენობა. მღელვარება განაპირობა იმან, რომ შეზღუდვაში მოყვა მრავალი ფართოდ მოხმარებადი წამალი, როგორიცაა, მაგალითად, ჩვეულებრივი ტკივილგამაყუჩებლები და მათი შეძენა რეცეპტის გარეშე შეუძლებელი გახდა. კანონის ძალაში შესვლიდან ორ კვირაზე ნაკლებ დროში, 11 სექტემბერს, ჯანდაცვის მინისტრმა, დავით სერგეენკომ შესწორება შეიტანა კანონში და ამის შედეგად, ურეცეპტოდ გასაყიდ მედიკამენტთა სიას 772 წამალი დაემატა.
შეიძლება ვინმემ, გერმანელების მსგავსად, თქვას – ende gut, alles gut (ყველაფერი კარგია, თუ კარგად მთავრდება). მაგრამ, alles is nicht gut (ახლა კარგი დასასრული არ არის). ის ფაქტი, რომ მსგავსი მნიშვნელოვანი შეცდომები დაიშვა, მიუთითებს საქართველოს პოლიტიკური მანქანის დიდ ნაკლოვანებაზე.
ერთი მნიშვნელოვანი საკითხია „საზოგადოებრივი პოლიტიკის“ დროსთან შეუსაბამობა. მართლაც, სიჩქარე არ ერთი კანონის შემთხვევაში არ იყო აუცილებელი; შესაბამისი ტექნიკური გადახედვა, დაინტერესებულ მხარეებთან კონსულტაცია და საზოგადო დებატები ორივე კანონს გააუმჯობესებდა.
მეორე და ძალიან მნიშვნელოვანი საკითხი, რაზეც ეს ჩავარდნები მიუთითებს, არის ის, რომ ქართველ კანონმდებლებს სრულად არ ესმით ეკონომიკაში რეგულაციის როლი და არც ის, თუ რა დოზით სჭირდება (ან რამდენს გასწვდება) საქართველოს მსგავს ქვეყანას რეგულაციები.
რეგულაციების ნებისმიერი განხილვა ადვილად შეიძლება პოლიტიკურად აქტიური საკითხი გახდეს და აშკარად უსარგებლო და ხანგრძლივი პოლიტიკური ცვლილებები გამოიწვიოს. მემარცხენეები იტყვიან, რომ რეგულაციები საჭიროა ბაზრის ჩავარდნების აღმოსაფხვრელად (მაგალითად, წამალზე დამოკიდებულება და ანტიბიოტიკების ხშირი მოხმარება) ან სუსტების დასაცავად (მაგალითად, მათი სამუშაო ადგილების შენარჩუნებით და დახმარების გაწევით). ლიბერტარიანელების აზრით, ბაზარი თავისთავად დარეგულირდება. პატერნალიზმს არ შეუძლია ყველა პრობლემის აღმოფხვრა და ის თავად ქმნის ზედმეტ „წითელ ლენტებს“ და მოსდევს გაუთვალისწინებელი შედეგები, როგორიცაა სიზარმაცე, კორუფცია, არალეგალური ეკონომიკური საქმიანობები („შავი ბაზარი“) და კონტრაბანდა. ლიბერტარიანული ხედვით, მთავრობის ჩავარდნა ისეთივე პრობლემაა, როგორც ბაზრის ჩავარდნა.
იდეების ასეთი დაპირისპირება საკმაოდ ლეგიტიმურია და ის ნებისმიერ საზოგადოებაში მისასალმებელია, თუ ცივილური და კონსტრუქციული გზით წარიმართება. განხილვა კანონმდებლებს საშუალებას მისცემს, უკეთ გაეცნონ იმ პრობლემის არსს, რომლის მოგვარებასაც ცდილობენ (თუ საერთოდ არის ასეთი პრობლემა), ამ კონკრეტულ შემთხვევებში კი:
და ბოლოს, იმის გარკვევა, ქმნის თუ არა პრობლემას ლიბერალური საიმიგრაციო კანონი (ან მედიკამენტებზე შეუზღუდავი ხელმისაწვდომობა), პოლიტიკის გადასაწყვეტია და არა მეცნიერების. და მაინც, რეგულაციის დაწესებამდე მისი განხილვა წინ გადადგმული ნაბიჯი იქნებოდა. ვინაიდან ხშირად, „მყვირალა“ სათაურების მიზეზად ქცეული „პრობლემები“, რეალურად, ძალიან უმნიშვნელოა, ან საერთოდ, არც არსებობს.
ასევე, თავიანთი საკანონმდებლო პროექტის დაცვის აუცილებლობის შემთხვევაში, რეგულაციის მომხრეები იძულებულნი იქნებიან, განიხილონ ალტერნატივები დანახარჯების, განხორციელების ეფექტურობის, კორუფციის რისკის და სხვა შესაძლო ზიანის გათვალისწინებით.
რეგულაციების განხორციელების შესაძლებლობის იდეოლოგიურად ყველაზე უფრო თავისუფალი კრიტერიუმი ალბათ ის არის, აქვს თუ არა ქვეყანას საჭირო ადამიანური რესურსები. ისეთი მარტივი რეგულაციაც კი, როგორიცაა შუქნიშნები, შესაძლოა არაპროდუქტიული იყოს, თუ სათანადოდ არაა დაგეგმილი და განხორციელებული. პირველი, მთავარი კითხვაა, როგორ უნდა დარეგულირდეს კონკრეტული გზაჯვარედინი (შუქნიშანი ეფექტიანია მხოლოდ მაშინ, როდესაც მოძრაობის ინტენსიურობა გარკვეულ ზღვარს აღემატება, რაც თითქმის არასდროს ხდება ღამით). მეორე, შუქნიშანზე მოძრაობის დრო ისე უნდა იყოს შერჩეული რომ მაქსიმალურად გაიზარდოს გამტარიანობა. ცუდად დაგეგმილი შუქნიშნები – ვეხმიანები თბილისს! – არა მხოლოდ აფერხებს მოძრაობას, არამედ საფრთხესაც ქმნის გზებზე.
ის, რაც სწორია საგზაო მოძრაობისთვის, სწორია ისეთი რთული რეგულაციებისათვისაც, როგორებიცაა ანტიმონოპოლიური, შრომის ან საკვები პროდუქტებს უსაფრთხოების რეგულაცია, რომლების შემოღებაზეც საქართველო დათანხმდა ევროკავშირთან ასოცირების ხელშეკრულების ფარგლებში. მაგალითად, შვედური სტილის ანტიმონოპოლიური კანონის განხორციელებისათვის საჭირო პრფესიული შესძლებლობების პარლამენტსა და იურისპრუნდენციაში დანერგვას, კონკურენციის მონიტორინგის განხორციელებას, ეკონომიკური, იურიდიული და მენეჯერული პროფესიების დანერგვას წლები, და შესაძლოა, თაობები დაჭირდეს. ამ დროისათვის, საქართველო დაუდევრად ასრულებს ევროკავშირთან აღებულ რამდენიმე ვალდებულებას (მაგალითად, კონკურენციის სააგენტოს შექმნა და ანტიმონოპოლიური კანონმდებლობის ზუსტი გადმოტანა საქართველოსათვის რელევანტური ჩასწორებების გარეშე).
იმიგრაციის და ფარმაცევტული კანონის ხელახლა გადაწერის მცდელობები ხაზს უსვამს იმ ფაქტს, რომ ქართულ ბიუროკრატიაში პროფესიონალების ნაკლებობაა. ბოლოს და ბოლოს, საქართველოს სახელმწიფო მსოფლიოში ერთ-ერთი ყველაზე ახალგაზრდაა; განათლებული ელიტა საზოგადოების მცირე ნაწილია და ეს მცირე ნაწილიც შემცირდა მრავალწლიანი „ტვინების გადინებით“ და ემიგრაციით. ამ სიტუაციაში, საქართველოს მთავრობამ იმაზე მეტი არ უნდა დაპირება არ უნდა გააჟღეროს, ვიდრე შეუძლია შეასრულოს; უნდა აირიდოს რთული რეგულაციები იმ შემთხვევაშიც კი, თუ ისინი თეორიულად სასარგებლოა, ან საერთაშორისო პარტნიორების მიერ არის მოთხოვნილი. და, რა თქმა უნდა, შესწორების გარეშე არ უნდა გადმოიღოს რეგულაციები, რომლებიც სხვა ვითარებაში და სხვა ადგილას ჩამოყალიბდა.
ლევ ტოლსტოის მოკლე მოთხრობა "რამდენი მიწა სჭირდება კაცს" აღწერს მიწის მოსურნე რუსი გლეხის, პახომის ამბავს, რომელსაც დაჰპირდნენ, რომ მისცემენ იმ მიწას, რომელსაც მზის ამოსვლიდან მზის ჩასვლამდე შემოუვლის. თუმცა, ერთი პირობით: მან სრული წრე უნდა შეკრას და დაბრუნდეს იმ ადგილზე, საიდანაც დაიწყო. იმისათვის, რომ დიდი ზომის მიწა მიიღოს, პახომი ამბიციურ მარშრუტს ირჩევს. როდესაც მიხვდება, რომ ვერ ასწრებს, სირბილს იწყებს და ძალაგამოცლილი კვდება იმ ადგილას, საიდანაც სიარული დაიწყო. მსახური კი მას ორი მეტრის სიგრძის საფლავში კრძალავს. ამით, მოთხრობის სათაურში დასმულ კითხვას ირონიული პასუხი ეცემა.

Democracy and Freedom Watch reported on October 9, that “Georgia’s controversial new immigration law may be changed”. The law writes DFW, “has caused a wave of confusion and irritation in the country’s ex-pat community. Prime Minister Irakli Gharibashvili … told journalists that if any defects become apparent after the enactment of the new law, ‘we’ll surely correct it.”
Just a month earlier, confusion, irritation, and public outrage were caused by another piece of Georgian legislation – a law greatly limiting the sales of non-prescription drugs (see Florian Biermann's post). The outrage was caused by the fact that many of the drugs affected by the new law, e.g. plain painkillers, were in extremely wide use. As a result, less than two weeks after coming into force on September 11, the law was amended by the health minister, Davit Sergeenko, allowing 772 medicines to be sold over the counter, without a prescription.
One could perhaps say, as the Germans do, ende gut, alles gut. But, alles is nicht gut. The fact that such REALLY BIG MISTAKES are allowed to occur in the first place suggests that something is deeply flawed in the Georgian policymaking machine. One obvious concern is the lack of a due “public policy” process. Indeed, there was nothing particularly urgent about either piece of legislation; both could have benefited from a proper technical review, “stakeholder consultations” and a public debate.
Second, and very importantly, these grand failures suggest that Georgian lawmakers lack a proper understanding as to the role of regulation in an economy, and how much of it a country like Georgia needs (or can afford).
Any discussion of regulations can easily get politicized, sparking seemingly futile and lengthy political exchanges. Left-wing intellectuals would argue that regulations are there to address market failures (such as drug addiction and overconsumption of antibiotics) or protect the weak and vulnerable (e.g. by securing their jobs and providing income support). The libertarians among us would argue that the market can correct itself, and that, in any case, state paternalism is not a solution to any problem. Rather, it creates unnecessary red tape and leads to unintended consequences such as laziness, corruption, illicit economic activities (“black market”), and smuggling. State failures, according to the enlightened libertarian view, are as much of a problem as market failures.
Such a clash of ideas is quite legitimate, and – if conducted in a civil and constructive manner – should be welcome in any community and polity. For one thing, it would provide legislators with a better understanding of the “problem” they are trying to solve (if there is a problem), such as:
Ultimately, whether a liberal immigration regime (or free access to medications) is to be recognized as a “problem” is about politics rather than science. Still, having some evidence to consider before rushing with regulatory “solutions” would be a good step forward. It may well be the case that, while generating “killer” headlines, a “problem” is ridiculously small in magnitude or does not even exist.
Secondly, when faced with the need to publicly defend their proposals, proponents of regulations would be forced to analyze alternative solutions while taking into account the cost factor, effectiveness in terms of actually solving the problem at hand, related corruption risks, and other types of collateral damage.
But perhaps the most ideology-free criterion of evaluating the feasibility of regulations is whether a country has the requisite human capacities and skills. Even a relatively simple regulation, such as traffic lights, maybe counterproductive if not properly planned and executed. First, there is the basic question of how to regulate a given intersection (traffic lights are effective only when traffic intensity exceeds a certain threshold level, which is almost never reached at night). Second, traffic lights have to be properly timed to maximize intersection capacity and minimize delays). Poorly planned traffic lights – hello, Tbilisi! – are not only a drag on traffic but also a safety hazard.
What is true about traffic, is equally true for extremely complex regulations such as anti-trust, labor, and food safety, which Georgia has subscribed to as part of the Association Agreement with the EU. For instance, it will take years – maybe even generations - to build the necessary professional capacities within the Georgian parliament and judiciary, the competition watchdog, the economics, legal, and management professions in order to implement Swedish-style anti-trust law in the Georgian context. Thankfully, for now, Georgia is paying lip service to some of its EU-related commitments (e.g. by creating a competition agency and copy-pasting anti-trust legislation without caring to enforce it).
The botched attempts to rewrite immigration and pharmaceuticals laws suggest that professional skills are in extremely scarce supply throughout Georgia’s bureaucracy. After all, the Georgian state is one of the youngest in the world; Georgia’s educated urban elite is a tiny sliver of the population, and even this sliver has been impoverished by many years of brain drain and outmigration. In this situation, the Georgian state should not attempt to bite off more than it can chew. It should avoid complex regulations, even when these are theoretically desirable or required by its international partners. It should certainly avoid thoughtlessly copy-pasting regulations that have been designed for other times and other places.
A short story by Leo Tolstoy titled “How much land does a man need” describes the fate of a land-hungry Russian peasant, Pakhom, who is promised as much land as he can walk around from sunrise till sunset. One condition is attached: he has to make a full circle and return to the point origin by the end of the day. To maximize his future land holdings, Pakhom sets on a rather ambitious circular route and is too late to realize that he cannot make it back on time. He runs as fast as he can and, exhausted from the effort, drops dead at the point of origin. His servant buries him in a grave only two meters long, thus ironically answering the question posed in the title.