2013 წელს, სომხეთის ევრაზიის საბაჟო კავშირში (სადაც მთავარ ფიგურას რუსეთი წარმოადგენს) შესვლამ შეშფოთება გამოიწვია ქართულ საზოგადოებასა და პოლიტიკოსებში. სავარაუდო იყო, რომ ეს საქართველოს ეკონომიკურ შევიწროვებას გამოიწვევდა რუსეთისა და სომხეთის მხრიდან, ვინაიდან ეს უკანასკნელი, რუსეთზე გეოგრაფიული დამოკიდებულების გამო, მის ერთ-ერთ მთავარ მოკავშირედ (ხანდახან, პირდაპირ აგენტადაც) ითვლება რეგიონში.
სავარაუდო იყო, რომ ამ მოსალოდნელ საფრთხეს, რომელიც რეგიონში რუსეთის გავლენის გაძლიერებას გულისხმობდა, საქართველო დასავლელ პარტნიორებთან კავშირების გამყარებით უპასუხებდა. შესაბამისად, დამთხვევა არ უნდა იყოს, რომ საქართველოს გადაწყვეტილება ევროპასთან ასოცირების ხელშეკრულების გაფორმების თაობაზე დროში თითქმის დაემთხვა სომხეთის ოფიციალურ განცხადებას ევრაზკავშირში გაწევრიანებასთან დაკავშირებით.
გამართლებული იყო თუ არა საქართველოს სიფრთხილე? თუ ამ საკითხს უკეთ განვიხილავთ, სომხეთის გადაწყვეტილება საქართველოსათვის ერთდროულად შეიცავდა რისკსაც და ახალ შესაძლებლობებსაც. უნდა გავითვალისწინოთ, რომ სომხეთი პირდაპირ არის დამოკიდებული საქართველოზე, როგორც ტრანზიტულ ქვეყანაზე და სომხეთის ვაჭრობის ზრდისაგან ნებისმიერ შემთხვევაში – იქნება ეს ევრაზკავშირთან თუ მის გარეთ – საქართველო აუცილებლად მიიღებს სარგებელს. ამასთან, საბაჟო კავშირი შეეცდება, ხელი შეუწყოს ექსპორტის ზრდას საქართველოს გავლით, რადგან მასზე გადის უმოკლესი გზა მის პარტნიორ ქვეყნებამდე. იმ შემთხვევაშიც კი, თუ სომხეთი დაალაგებს ურთიერთობებს თურქეთთან (რაც არც ისე სავარაუდოა ახლო მომავალში), საქართველო მაინც დარჩება მისი ექსპორტისათვის ყველაზე მიმზიდველ სატრანზიტო ქვეყანად.
რა არის სომხეთის ეკონომიკის ყველაზე მნიშვნელოვანი ფაქტორები საქართველოს პერსპექტივიდან?
სომხეთს სურს, მომავალში ერთ-ერთი მსხვილი ენერგო ექსპორტიორი გახდეს. თუმცა სომხეთის ძირითად პრობლემას წარმოადგენს ის, რომ ქვეყანა ყველა მხრიდან შემოსაზღვრულია ხმელეთით და ამასთან, მას მტრული ურთიერთობა აქვს ორ მეზობელ ქვეყანასთან: აზერბაიჯანთან და თურქეთთან. დაკისრებული საერთაშორისო სანქციების გათვალისწინებით, ექსპორტის ტრანზიტულ ქვეყნად არც ირანი გამოდგება, ასე რომ, საქართველო რჩება ერთადერთ გზად სომხეთის ენერგო რესურსების საერთაშორისო ბაზარისათვის მისაწოდებლად. მაგრამ აქვს თუ არა სომხეთს შესაძლებლობა გახდეს მსხვილი ენერგო ექსპორტიორი?
სომხეთის მთავრობა ცდილობს, ხელი შეუწყოს და მნიშვნელოვნად გაზარდოს ფიქალის გაზის წარმოება ქვეყანაში – მცდელობა, რომელიც მოტივირებულია არა მხოლოდ დიდი რაოდენობის პოტენციური შემოსავლით, არამედ ასევე ენერგო-დამოუკიდებლობის გეოპოლიტიკური მიზნებითაც.
ამ ბიზნესს ქვეყნისათვის დიდი პერსპექტივა აქვს რადგან, მეცნიერულად დასაბუთებულია სომხეთში ე.წ. ფიქალის ფისის (сланцевая смола) დიდი მარაგების არსებობა. 2011 წლის ივნისის დასაწყისში, სომხეთის ენერგეტიკის მინისტრსა და ქვეყანაში აშშ-ს ელჩს შორის გაფორმდა მემორანდუმი, რომლითაც აშშ-ის გეოლოგიური სამსახური სომხეთს დაეხმარება ამ სახის საწვავის ძიება-მოპოვებაში. შტატების მხარდაჭერას ახორციელებს აშშ-ის გეოლოგიური სამსახური (USGS), მეცნიერული ორგანიზაცია, რომელის კომერციულ სამეცნიერო მომსახურებასაც ეწევა.
შეთანხმების შემდეგ, აშშ-ის გეოლოგიური სამსახურის სპეციალისტებმა სოფელ არამუსთან აღმოაჩინეს 44 მლნ ტონა ფიქალის საწვავის მარაგი. ასევე, მნიშვნელოვანი მარაგებია იჯევანის, შამუტის, ჯერმანისის და დილიჟანის რაიონებში (არც ისე შორს საქართველო-სომხეთის საზღვრიდან). ოქტომბერიანის რაიონში, 3.5 კმ სიღრმეზე, აღმოჩენილია ჩვეულებრივი ბუნებრივი გაზის საბადო.
თუმცა ეს არ არის ერთადერთი მცდელობა მთავრობის მხრიდან სომხეთის ენერგო პოტენციალის განვითარების. სომხეთის ენერგეტიკის სამინისტრომ ბრიტანეთის მენის კუნძულზე დარეგისტრირებულ ოფშორულ კომპანია International Minerals and Mines (IMM)-თან გააფორმა მემორანდუმი, რომლითაც მან სომხეთში ფიქალის გაზის დაზვერვა და შეფასება უნდა მოახდინოს. ამ მიზნით, ერევანში დაფუძნდა ერთობლივი კომპანია IMM Energy Armenia. უკვე 2012 წლის დეკემბერში, სომხეთის მთავრობამ შვეიცარულ კომპანიას “ინტეგრალ პეტროლიუმს” (Integral Petroleum) მისცა ქვეყანაში ნავთობისა და გაზის დაზვერვის ნებართვა. გაფორმდა პროდუქციის გაყოფის ხელშეკრულებაც იმ შემთხვევისათვის, თუ მოხდა ნახშირწყალბადების სამრეწველო მარაგების აღმოჩენა. ადრე სომხეთს ამ კომპანიასთან ჰქონდა ბიზნეს ურთიერთობა, მაგრამ ის ეხებოდა ბულგარეთიდან და რუმინეთიდან საწვავის იმპორტს. ეს ფირმა ასევე წარმატებით მუშაობს თურქეთში ალბანეთში, საბერძნეთში, დსთ-ს ქვეყნებში. ის აქტიურად ითვისებს თხევადი გაზის ბაზრებს. თუმცა გეოლოგიურ-საძიებო საქმიანობაში დიდი გამოცდილება არ აქვს.
ასევე, არმავირის რაიონში მდებარე სოფელ ვარანდთან, კანადური კომპანია “ტიმ ენერჯის” (Tim Energy) სპეციალისტებმა აღმოაჩინეს 3 მლრდ კუბმეტრის რეზერვის მქონე ბუნებრივი გაზის საბადო. კანადური კომპანიის “ვანგოლდის” (Vangold Resources Limited) და ირლანდიური ფირმის “ბლექსტაირს ენერჯის” (Blackstairs Energy) სპეციალისტებს მიაჩნიათ, რომ სიუნიკის, ვაიოც ძორეს და გეგარკუნიკის მიდამოებში იმდენი ნავთობია, რომ შესაძლებელია მისი სამრეწველო მოპოვების დაწყება.
ამ წამოწყებების ხელშესაწყობად, სომხეთის მთავრობამ დაამტკიცა ენერგორესურსები დაზვერვა-მოპოვებაზე ლიცენზიების გაცემის ახალი, გამარტივებული წესი. თუმცა, საბოლოოდ, ამ შესაძლებლობების მატერიალიზაცია დაკავშირებულია ნავთობისა და ბუნებრივი აირის ფასზე. ამდენად, მიუხედავად იმისა რომ ჯერ ნაადრევია ზუსტ შედეგებზე საუბარი, მაინც შეიძლება დავასკვნათ რომ ენერგო რესურსების წარმატებული აღმოჩენა საქართველოს, როგორც ტრანზიტულ ქვეყანას დიდ სარგებელს მოუტანს.
უკვე დღეს, საქართველო საკმაოდ მნიშვნელოვან შემოსავალს იღებს ენერგო რესურსების ტრანსპორტირებით, ძირითადად ბაქო-თბილისი-ჯეიჰანის პროექტის სატრანზიტო გადასახადებიდან. სომხეთის ბუნებრივი აირი, შესაძლოა, მისი შემოსავლის მეორე მნიშვნელოვანი წყარო გახდეს.
საბჭოთა მოლიბდენის კონცენტრატის 25% სომხეთში იწარმოებოდა. სომხური მოლიბდენის და სპილენძის ყველაზე დიდ მწარმოებლებს შორის იყო ზანგეზურის, კაპანის და აგარაკის საწარმოები, სადაც კარაჯანში, აგარაკში და სხვა მიმდებარე ტერიტორიაზე მოპოვებული ნედლეულის გადამუშავება ხდებოდა. სომხეთის საწარმოებში წარმოებული მოლიბდენის კონცენტრატი შეიცავს 50% მოლიბდენს, მოლიბდენის სპილენძის კონცენტრატი შეიცავს დაახლოებით 15% სპილენძს, და ეს ორივე მაჩვენებელი ეკონომიკურად მომგებიანია.
თუმცა სომხური საწარმოები თავიანთი სიმძლავრის მხოლოდ 60-70% იყენებენ. ამჟამად მსოფლიოში არსებული დაბალი საბაზრო ფასის გარდა, კიდევ უფრო მნიშვნელოვანი პრობლემა, სომხეთის მიერ მსოფლიო მასშტაბით მომხმარებლისთვის პროდუქტის მიწოდებაა. და აქაც, თამაშში საქართველო ერთვება. სომხურ საწარმოებსა და ქართულ ბიზნესებს (სს „არ ემ ჯი კოპერი“ და შპს „არ ემ ჯი გოლდი“), შორის თანამშრომლობამ, შესაძლოა, ეს პრობლემები გადაჭრას: სომხური მინერალები ევროპას საქართველოს გავლით შეიძლება მიეწოდოს. თანამშრომლობის მსგავსი გეგმებია სომხურ „მგარტის“ ოქროს საბადოსა და ქართულ „არ ემ ჯი გოლდს“ შორის.
მართალია, საქართველოსთვის მხოლოდ სასიკეთო იქნება სომხური ეკონომიკის გაძლიერება, მაგრამ სომხეთის შესვლა ევრაზიის საბაჟო კავშირში საქართველოსა და სომხეთს შორის არსებული თავისუფალი ვაჭრობის შეთანხმებას იძულებით წყვეტს. ეს საქართველოს საშუალებას აძლევს სომხეთის წინააღმდეგ სარჩელი შეიტანოს მსოფლიო სავაჭრო ორგანიზაციის დავების მოგვარების ცენტრში, რომელიც, სავარაუდოდ, სომხეთს დაავალდებულებს, საქართველოს აუნაზღაუროს საბაჟო გადასახადების გაზრდით გამოწვეული დანახარჯები. არც ისე კარგია მეზობლისთვის ამის გაკეთება, თუმცა ეკონომიკაში ალტრუიზმის ადგილი არ არის.
მეტიც, სომხეთი რუსეთს ლობირებს, რომ ამ უკანასკნელმა, საბაჟო კავშირიდან 900 ტიპის საქონელი ამოიღოს. წარმატების შემთხვევაში, სომხეთს ექნება შანსი, შეინარჩუნოს საქართველოსთან თავისუფალი ვაჭრობის რეჟიმი ყველა შესაბამისი საქონელისთვის (როგორიცაა ენერგია, მინერალები და მეტალები). საქართველომ უნდა შეახსენოს სომხეთს, რომ ეს საქონელი აუცილებლად შევიდეს მათ რუსეთთან მოლაპარაკებაში – ეს სომხეთისთვის მაინც მთავარი ინტერესის საგანია, ამიტომ, ბევრი დარწმუნება არ იქნება საჭირო.

When Armenia entered the Russia-dominated customs union in 2013, fear spread among the Georgian public and policymakers. It looked as if Georgia would be economically squeezed in between Russia and Armenia, the latter being one of Russia’s staunchest allies in the region and, given its geopolitical dependency on Russia, sometimes seen as a little more than a Russian agent.
Being wary about Russia’s economic influence in the region, it was straightforward for Georgia to respond to this development by upgrading economic ties with our Western allies. Therefore, it may not have been a coincidence that Georgia’s decision to sign the EU Association Agreement came almost simultaneously with Armenia’s official statement to join Russia’s customs union.
Were Georgian fears justified? Looking at the situation from a levelheaded perspective, Armenia’s decision yields both risks and chances for Georgia. It is important to keep in mind that Armenia depends on Georgia as a transit country, and any increase in Armenian trade – within or without the Russian customs union – is inevitably beneficial for its Northern neighbor. Moreover, the customs union makes it particularly attractive to facilitate exports through Georgia, as this is the shortest route to the partner countries. Even if Armenia would normalize its relations with Turkey (which is not to be expected in the near future), Georgia would still remain the most important transit country for Armenian exports.
What are the most important developments in the Armenian economy from a Georgian perspective?
In the future, Armenia wants to become an important energy exporter. Yet Armenia is a landlocked country neighboring hostile Azerbaijan and Turkey. Iran, struggling with international sanctions, also provides no export passage. Georgia is practically the only way to bring Armenian energy to international consumers. But will Armenian energy exports pick up?
Through a number of steps, the Armenian government is pushing for setting up shale gas production on a huge scale – an endeavor that is not only to be explained by the desire to earn money but also by the geopolitical goal of energy independence.
These activities may become big business, as Armenia arguably possesses vast reserves of shale gas. In June 2011, the energy minister of Armenia and the US Ambassador to Armenia signed a memorandum of understanding about providing US expertise for the exploration of Armenia's shale gas reserves. The US support is provided by the US Geological Survey (USGS), a scientific organization that also delivers scientific services commercially.
Ever since the agreement was made, USGS representatives have discovered 44 million tons of shale reserves near the village of Aramus in Armenia. Moreover, significant amounts of shale deposits were discovered in the districts of Ijevan, Shamut, Jermanis, and Dilizhan (not far from the Georgia-Armenia border). In addition, some conventional natural gas reserves were found in the district of Oktomberiani at a depth of 3.5 km.
But this is not the only initiative to exploit the Armenian energy potential. The Armenian ministry of energy commissioned International Minerals & Mines Ltd. (registered on the Isle of Man) to assess Armenia's energy resources. For this purpose, a joint company – IMM Energy Armenia – was founded in Yerevan. Likewise, in 2012 the Swiss company Integral Petroleum obtained a governmental license for exploration of oil and gas reserves. The involved parties are so optimistic about the exploration prospects that they already signed a production sharing agreement, which will be applied in case of commercially exploitable energy resources being discovered. Armenia had business relations with Integral Petroleum before when importing fuel from Bulgaria and Romania. The Swiss company also operates successfully in Turkey, Albania, Greece, and the CIS countries and is active in the market for liquid gas. However, Integral Petroleum has limited experience in geological activities.
Also, Canadian Tim Energy has discovered a natural gas field with reserves of 3 billion cubic meters located in the village of Vartan in the region of Armavir. Representatives of the Canadian Vangold Resources and the Irish Blackstairs Energy believe that also the oil reserves in the regions of Syunik, Vayotsdzore, and Gegarkuniky are sufficiently large to allow for commercial extraction.
In support of these developments, the government of Armenia approved a new law that simplifies the issuing of exploration and extraction licenses. Yet whether these opportunities will materialize depend on the future oil and gas prices, the big unknowns in the Armenian energy plans. Thus, while it is too early to talk about tangible results, it can be still concluded that the successful exploration of energy resources might lead to considerable income for Georgia as the only available transit country.
Already now, Georgia benefits considerably from the transport of energy, mainly through the transit fees paid for the Baku-Tbilisi-Ceyhan pipeline. Armenian gas transports might soon become a second source of income.
25% of the Soviet molybdenum concentrate was produced in Armenia. The biggest producers of Armenian molybdenum and copper include the Zangezur, Kapan, and Agarack plants, processing the raw material extracted in Kajaran, Agarak, and other nearby areas. The molybdenum concentrate produced in the Armenian plants contains 50% molybdenum, the molybdenum copper concentrate contains about 15% copper, both of which are economically profitable levels.
However, the Armenian plants operate only at 60-70% of their capacity. Besides the currently rather low world market price, an even more important problem is Armenian difficulties to deliver their product to worldwide customers. And again, Georgia comes into play. Close cooperation between Armenian plants and Georgian enterprises (JSC RMG Copper and RMG Gold LLC), which is envisioned, could solve these problems: Armenian minerals could reach Europe via Georgia. There are similar plans for cooperation between the Armenian Mgart gold deposit and the Georgian RMG Gold.
While it can only be advantageous for Georgia if Armenia’s economy picks up, Armenia's entry into the Customs Union forces the termination of the existing free trade agreement between Georgia and Armenia. This gives Georgia an opportunity to file a dispute against Armenia at the WTO Dispute Settlement Center, which will probably oblige Armenia to compensate Georgia for the losses caused by the increase in customs duties. Not nice to do this kind of thing to a neighbor, but in economics, there is no place for altruism.
Moreover, Armenia is lobbying Russia to remove 900 goods from the customs union. If successful, Armenia will have the chance to keep the free trade agreement regime with Georgia for all relevant goods (like energy, minerals, and metals). Georgia should remind Armenia to include those central goods in their talks with Russia – this is a core interest of Armenia anyway, so not much persuasion should be necessary.