გასულ შაბათ-კვირას, მიწვეული ვიყავი საერთაშორისო განვითარების ბანკის მიერ ორგანიზებულ ვორქშოპზე, რომელიც ჩატარდა სასტუმრო ედემში, ყვერელში. ვორქშოპის თემა იყო „საქართველოს ეკონომიკური მომავალი“.
განხილვა დავიწყეთ განვითარების ეკონომიკის ერთ-ერთი მთავარი პრინციპით: „გაატარე სწორი პოლიტიკა და ყველაფერი რიგზე იქნება“. ისეთი ეკონომისტები, როგორიცაა თორვალდურ გილფასონი (Thorvaldur Gylfason), ხშირად განიხილავენ მსგავსი მახასიათებლების მქონე წყვილი ქვეყნების განვითარების ისტორიას: მავრიკი და მადაგასკარი, სინგაპური და მალაიზია, ბოცვანა და ნიგერია, ირლანდია და საბერძნეთი და სხვ.
გილფასონის აზრით, ამ წყვილებში, ერთ-ერთმა ქვეყანამ გამოიყენა წიგნის მიდგომები, მაშინ როდესაც მეორე ქვეყანა, ძირითადად სოციალიზმისა თუ პროტექციონიზმის იდეების გავლენით ვითარდებოდა. ამ შედარებაში, პირველი ტიპის ქვეყნები, როგორც წესი, განვითარების მაღალ დონეს აჩვენებდნენ, ხოლო დანარჩენების ეკონომიკა, ყველაზე კარგ შემთხვევაში, სტაგნაციას განიცდიდა. 2008 წელს, გილფასონმა ჩაატარა იგივე ანალიზი ესტონეთისა და საქართველოს მაგალითზე, ვარდების რევოლუციამდე პერიოდისათვის და, როგორც მოსალოდნელი იყო, ესტონეთი აღმოჩნდა პირველი ქვეყნების რიცხვში სწრაფი ეკონომიკური პროგრესით, მაშინ როდესაც საქართველოს ეკონომიკა ამ პერიოდისათვის სრულ კრახს განიცდიდა.
ჩემი აზრით, კიდევ უფრო გასაოცარია პოლონეთისა და საქართველოს შედარება. მსოფლიო ბანკის მონაცემებით, 1991 წელს, ეს ორი ქვეყანა ხასიათდებოდა თითქმის იდენტური შემოსავლით ერთ სულ მოსახლეზე, $1,693 პოლონეთი და $1,611 საქართველო (დღევანდელ დოლარებში). 2003 წლის ვარდების რევოლუციამდე, პოლონეთში შემოსავალი $5,674-მდე გაიზარდა, ხოლო საქართველოში იგივე მაჩვენებელი $922-მდე შემცირდა (ამხელა განსხვავება კიდევ უფრო გაუგებარს ხდის ჩემთვის ქართველი ხალხის გაცილებით უარყოფით დამოკიდებულებას სააკაშვილის რეჟიმის მიმართ, შევარდნაძის რეჟიმთან შედარებით).
გილფასონის ანალიზი, 2003 წლის შემდეგ, სრულიად საპირისპირო შედეგებს აჩვენებს. მაგალითად, 2003 წელს, გვატემალას შემოსავალი ერთ სულ მოსახლეზე $1,817-ს შეადგენდა (საქართველოში, როგორც უკვე აღვნიშნეთ $922-ს). 2013 წელს, ეს მაჩვენებელი გვატემალასათვის გაიზარდა $3,478-მდე, ხოლო საქართველოსათვის კი $3,602-მდე. მიუხედავად იმისა, რომ საქართველოში შემოსავალი თითქმის ორჯერ ჩამორჩებოდა იგივე მაჩვენებელს გვატემალაში, 10 წელიწადში, მან შეძლო გადაესწრო ცენტრალური ამერიკის ამ ქვეყნისათვის, რომელმაც თავის მხრივ, ამ პერიოდისათვის, თითქმის გააორმაგა შემოსავალი ერთ სულ მოსახლეზე.
არის თუ არა ყველაფერი დამოკიდებული მხოლოდ სწორ პოლიტიკაზე?
გილფასონი ამ მონაცემებს იყენებს, რათა დაადასტუროს თავისი მოსაზრება იმის შესახებ რომ ეკონომიკური ზრდის მთავარი მიზეზი „სწორი პოლიტიკაა“. ამ მონაცემებს, შესაძლოა სხვა ინტერპრეტაციაც გავუკეთოთ. ალტერნატიული ახსნის ილუსტრაციისათვის, ჯერ განვიხილოთ, რატომ არ არსებობდა „სასტუმრო ედემი“ – ახლადაშენებული სასტუმრო, ძვირადღირებული სპათი, ბოულინგით და სხვა გასართობი საშუალებებით – შევარდნაძის დროს. ამის მარტივი პასუხი არსებობს: შევარდნაძის რეჟიმის დროს, ინვესტორები ვერ შეძლებდნენ შემოსავლის კუთვნილი ნაწილის მიღებას. თუ სასტუმრო გაამართლებდა და წარმატებული გახდებოდა, მთავრობა იპოვიდა გზას, ამოეღო მისი მოგება, რომელიც სხვადასხვა ოფიცრებისა და პოლიტიკოსების ჯიბეებში წავიდოდა. და იმ შემთხვევაში, თუ მთავრობა ვერ შეძლებდა ამას, კრიმინალისა და უკანონობის მაღალი დონის გათვალისწინებით, მაფია ადვილად გამოიყენებდა ამ შესაძლებლობას, მიეღო დამატებითი შემოსავალი ახალი, წარმატებული ბიზნესის ხარჯზე. ამის გათვალისწინებით, ინვესტორების სურვილი, დაებანდებინათ საქართველოში, შეზღუდული იყო. და ზოგადად, არავის ჰქონდა სურვილი ჩართულიყო ეკონომიკურ საქმიანობაში, რომელიც მოგებას მოიტანდა. ეს მიდგომა ვრცელდებოდა არა მხოლოდ ძვირადღირებული სასტუმროს მაგალითზე, არამედ ეკონომიკის ყველა სფეროს საქმიანობაზე. რატომ უნდა დაეწყო ვინმეს ბიზნესი – იმ შემთხვევაშიც კი, თუ მომგებიანი აღმოჩნდებოდა – რომელის მოგებასაც, ნებისმიერ შემთხვევაში, მთავრობა ან განგსტერები მიისაკუთრებდნენ?!
2003 წლის შემდეგ კი, მთავრობა გათავისუფლდა კორუფციისაგან, პოლიცია საქმეს შეუდგა, ბიუროკრატია შემცირდა და კანონმა მოქმედება დაიწყო. რა შედეგი უნდა მოჰყოლოდა ამ ყველაფერს?
რა თქმა უნდა, ეს გამოიწვევდა ეკონომიკურ ზრდას, იმ უბრალო მიზეზის გამოც კი, რომ ახალი წამოწყებული ბიზნესი უკვე აძლევდა შემოსავალს მის მფლობელს, იქნებოდა ეს რესტორნები, სურსათის მაღაზია, თუ ძვირადღირებული სასტუმროები. ცხადია, რომ ამ ყველაფრის მისაღწევად, აუცილებელი იყო სწორად გატარებული პოლიტიკა. მაგრამ, რაღაც მომენტში, ყველა ბიზნესი, რომელიც აქამდე აკლდა ეკონომიკას, დაარსდება. რა მოხდება შემდგომში? საკმარისი იქნება თუ არა, კარგი პოლიტიკა ამ ეკონომიკური ზრდის შესანარჩუნებლად?
თუ იმ ქვეყნების ისტორიას განვიხილავთ, რომლებიც დიდი ხნის მანძილზე ვითარდება, მაგალითად კორეა ან პოლონეთი, შევამჩნევთ. რომ თითოეული მათგანი, რაღაც მომენტში აუცილებლად გახდა ექსპორტიორი. როგორც ჩანს, სწრაფი ზრდა დიდი პერიოდის განმავლობაში შესაძლებელია მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ ქვეყანა მოახდენს მსოფლიო ბაზარზე ინტეგრირებას და მისთვის რაღაც სასურველის შეთავაზებას.
მაშინ, როდესაც შედარებით ადვილია იმის განსაზღვრა, რა უნდა გააკეთოს ქვეყანამ ეკონომიკური ზრდის პირველი ეტაპის დასაწყებად, გაცილებით რთულია რეკომენდაციების გაცემა ექსპორტის ზრდის ხელშეწყობის თაობაზე. ექსპორტის წამოსაწყებად, ქვეყანას უნდა ჰქონდეს უპირატესობა რომელიმე საქონლის წარმოებაში. კორეამ, და მოგვიანებით ჩინეთმა, მსოფლიოს ბეჯითი, მორიდებული, გულმოდგინე მუშახელი ზუსტად მაშინ შესთავაზა, როდესაც ახლადაღმოცენებული ელექტრონიკის ინდუსტრია, ზუსტად მსგავსი ტიპის სამუშაო ძალას ეძებდა. ანალოგიურად, 90-იან წლებში, პოლონეთმა კომპანიებს ნება დართო, მის ტერიტორიაზე ეწარმოებინათ იმაზე გაცილებით მცირე დანახარჯებით, ვიდრე ამას საფრანგეთსა და გერმანიაში შეძლებდნენ. ამასთან, ამ ორ ქვეყანას არანაირი გეოგრაფიული უპირატესობა არ გააჩნდა პოლონეთთან მიმართებაში.
გატარებული პოლიტიკა მართლაც მნიშვნელოვანია, ოღონდ გარკვვეულ მომენტამდე. შემდეგ, ქვეყანამ უნდა იპოვოს საკუთარი ნიშა მსოფლიო ბაზარზე, რაც საკმაოდ რთულ ამოცანას წარმოადგენს და ნაკლებად ექვემდებარება მთავრობის კონტროლს. სანამ საქართველო ექსპორტს დაიწყებს, მან უნდა განავითაროს საქონელი ან მომსახურება, რომელიც დანარჩენ მსოფლიოს სჭირდება.
ვორქშოპის ამ მომენტში, ხალხმა დაიწყო ფანჯრიდან ცქერა და შემოდგომის კახეთის ტყის ულამაზესმა ფერებმა ყველა ადამიანის არსებობის ამაოებაზე ჩააფიქრა. ამ დროს გამოცხადდა მოკლე შესვენებაც, რომლის შემდეგაც უნდა გვემსჯელა საქართველოს მომავალი განვითარების პერსპექტივებზე.
საქართველოს ნიშა მსოფლიო ბაზარზე
ყველა, ვისაც ამ თემაზე უფიქრია, დამეთანხმება, რომ არც ისე ადვილია იმის თქმა, თუ რომელი საქონელი ან მომსახურება შეძლებდა საქართველოს მომავალი განვითარების უზრუნველყოფას.
მარტივი საქონლის, მაგალითად ქსოვილის წარმოება გამოსავალი არ არის, ვინაიდან არსებობს ქვეყნები, რომლებსაც ანალოგიური პროდუქტის ბაზრისთვის შეთავაზება გაცილებით ნაკლები დანახარჯებით შეუძლია. სხვა, უფრო რთულად საწარმოებელი პროდუქციისათვის კი, არსებობენ ქვეყნები, რომლებიც საქართველოსთან შედარებით „ცოდნის მრუდზე“ (learning curve) გაცილებით წინ არიან.
რაც შეეხება სასოფლო-სამეურნეო პროდუქტებს, ეს სექტორი საქართველოში ძალიან დაბალი პროდუქტიულობით ხასიათდება და განვითარების დიდი პოტენციალი აქვს. მაგრამ იმ შემთხვევაში, თუ ქვეყანა მის განვითარებას შეძლებს, ამ სექტორში დასაქმებულთა ნაწილი მნიშვნელოვნად შემცირდება. განვითარებულ ქვეყნებში, სასოფლო-სამეურნეო სექტორში დასაქმებული სამუშაო ძალის წილი მხოლოდ 1-დან 3 პროცენტამდე მერყეობს. ამჟამად კი, საქართველოში ეს მაჩვენებელი თითქმის 50%-ს შეადგენს. მაშინ, რა მოუვა იმ 47-49%-ს, რომელიც მომავალში ამ სექტორში სამუშაო ადგილს დაკარგავს? თუ არ შეიქმნება ახალი სამუშაო ადგილები, მათ მოუწევთ მიგრირება ქალაქებში, კონკრეტულად კი – თბილისში, სადაც ასევე არ დახვდებათ საკმარისი რაოდენობის ვაკანსია. დედაქალაქში უძრავი ქონების განვითარება უკვე მიუთითებს იმაზე, რომ სოფლებში მოსახლეობის რაოდენობა უკვე მნიშვნელოვნადაა შემცირებული. სასოფლო-სამეურნეო სექტორს თან უნდა ახლდეს სხვა სექტორების განვითარება, წინააღმდეგ შემთხვევაში, ეს ზემოთხსენებულ პრობლემას კიდევ უფრო გაამძაფრებს.
შეიძლება თუ არა საქართველოს მომავალი წარმატების მიზეზი ვაჭრობის განვითარება იყოს? შეუძლია თუ არა, ქვეყანას მსოფლიო ბაზარზე ჩაერთოს როგორც სავაჭრო ცენტრი, ანუ იყიდოს დაბალ და გაყიდოს შედარებით მაღალ ფასად? რადგანაც განვითარების ბანკი განსაკუთრებით დაინტერესებული იყო ევროკავშირის ქვეყნებთან 2014 წელს დადებული თავისუფალი ვაჭრობის შეთანხმების პოტენციური შედეგების ღრმა ანალიზით, ჩვენ ეს შესაძლებლობა უფრო დეტალურად განვიხილეთ.
თეორიულად, ყველა ქვეყანას აქვს შეფარდებითი უპირატესობა რაღაც პროდუქციის წარმოებაში (ეს თავად შეფარდებითი უპირატესობის ცნების განმარტებიდან გამომდინარეობს). თუმცა, როგორც ნობელის პრემიის მფლობელი პოლ სამუელსონი აღნიშნავდა თავის 2004 წლის სტატიაში, ყველა შეფარდებითი უპირატესობა ერთნაირად მომგებიანი არ არის ქვეყნისათვის, მნიშვნელოვანია, რა დარგში აქვს მას ეს უპირატესობა. შესაბამისად, გასარკვევია, საქართველოს შეფარდებითი უპირატესობა მომგებიანია თუ უსარგებლო.
შედარებისათვის, ჩვენ განვიხილეთ თავისუფალი ვაჭრობის შეთანხმება, რომელიც 2008 წელს გააფორმა თურქეთმა. ეს მნიშვნელოვნად დაეხმარა მის ეკონომიკას საკუთარი პროდუქციის საქართველოში გაყიდვაში. თურქეთიდან მილიარდ დოლარზე ნაკლები იმპორტი 2008 წელს, 2012 წლისათვის 1,4 მილიარდ დოლარამდე გაიზარდა. საქართველოს ექსპორტი თურქეთში – ცოტათი შემცირდა. თუმცა, ეს მხოლოდ ერთი მაგალითია, ის მაინც გვაძლევს წარმოდგენას იმის შესახებ, რომ საქართველოს აქვს შეფარდებითი უპირატესობა დაბალი ღირებულების მქონე საქონელში, მაშინ როდესაც თურქეთს წილად უფრო სასურველი შეფარდებითი უპირატესობა ხვდა.
მხოლოდ თავისუფალი ვაჭრობა არ არის საკმარისი. საქართველომ უნდა შეძლოს იპოვოს პროდუქტი ან მომსახურება, რომელიც მსოფლიო ბაზარზე მოთხოვნადი იქნება. ქვეყნის წარმატება ამის გარეშე, მხოლოდ თავისუფალი ვაჭრობის ხარჯზე, შეუძლებელია.
იმედები მომავლისათვის
ეს შედარებით პესიმისტური ვორქშოპი დასრულდა იმის განხილვით, თუ რა შეიძლება მიაწოდოს საქართველომ მსოფლიო ბაზარს, სად უნდა იპოვოს საკუთარი ნიშა, და რომელი მომგებიანი შეფარდებითი უპირატესობა უნდა განავითაროს.
მიუხედავად იმისა, რომ ჩამოცვენილი ფოთლები და მელანქოლიური ნოემბრის მზე ყველას ქართული ეკონომიკის დეპრესიულ მდგომარეობას გვახსენებდა, პრაქტიკული განვითარების ფინანსური ექსპერტებისა და თეორისტების ერთობლივი მუშაობით, მაინც მივედით რამდენიმე პოზიტიურ იდეამდე. ეს იდეები დაკავშირებული იყო ილია ჭავჭავაძის მუზეუმში ჩვენი ვიზიტისა და ახლად გარდაცვლილი კახა ბენდუქიძის შესახებ საუბრებთან. ისტორიის მანძილზე საქართველო იყო დიდი ადამიანების სამშობლო, რომლებმაც საკუთარი ქვეყნის განვითარებაში დიდი წვლილი შეიტანეს. ამ დასკვნამ საქართველოს განვითარების არა-ორთოდოქსული იდეა გააჩინა, რომელსაც, აქვე, ერთ ან ორ კვირაში გაგიზიარებთ...

Over the last weekend, I was invited by an international development bank to run a workshop in the nice Hotel Eden in Kvareli, Kakheti. The topic of the workshop was “Georgia’s economic future”.
We started the workshop by discussing the great promise of development economics: “Do the right policy, and you’ll be fine”. Economists like Thorvaldur Gylfason like to show the growth paths of pairs of countries with somewhat similar characteristics, like Mauritius and Madagascar, Singapore and Malaysia, Botswana and Nigeria, and Ireland and Greece. In these pairs, one country followed the textbook approaches as advocated by Gylfason while the other adopted some inferior ideas like protectionism or socialism. In these comparisons, the growth of those countries which adopted textbook policies always skyrocketed, while those who did stupid experiments showed stagnation at best. In 2008, Gylfason carried out the same analysis for Estonia and Georgia for the time before the Rose Revolution, and – as one may have expected – Estonia was the champion, while Georgia in that time was an economically failed state.
In my opinion, even more striking is the comparison between Poland and Georgia. According to World Bank Data, in 1991 these two countries had almost exactly the same per capita income, namely $1,693 in Poland and $1,611 in Georgia (in today’s dollars). Until 2003, the year of the Rose Revolution, Polish income had gone up to $5,674 and Georgian income had gone down to $922 (as a side remark: these numbers are so stunning that I am surprised again and again why so many Georgians are full of clemency for the Shevardnadze regime, while the very same people have no clemency whatsoever for Saakashvili).
Doing a Gylfason comparison for the time after 2003, the picture looks utterly different. For example, Guatemala had a per capita income of $1,817 in 2003 (Georgia, as mentioned, $922). In 2013, Guatemala had grown to $3,478 while Georgia had achieved an income of $3,602. In 10 years, Georgia, starting with approximately half of Guatemala’s income, had overtaken Guatemala while the Central American country had roughly doubled its per capita income in this time!
Gylfason uses such numbers to support his general stance that growth is simply the consequence of following the “right policy”. However, there is another possibility to interpret the data. To illustrate this alternative, one may ask why there was no “Hotel Eden” – a newly built hotel with a fancy spa area, bowling alley, and other entertainment facilities – in the Shevardnadze era. There is a simple answer: under Shevardnadze, the hotel investor would not have kept a fair share of the returns. If the hotel would have been successful, the government would have found its ways to extract the profits and channel them into the pockets of some officers and politicians. And if the government would have missed this opportunity, then – due to a high degree of lawlessness – the mafia would have taken hold of the investment returns. Anticipating this, the willingness of investors to engage in Georgia was very limited. The willingness of anybody to engage in economic activity that would generate profits was very limited. This point really does apply not only to fancy hotels but to all economic activity. Why should one start a business that – if successful – would be robbed by the government or other gangsters?
In the years following 2003, the government was largely freed from corruption, the police started doing its job again, bureaucracy was reduced, and laws were streamlined. What do we expect to happen?
Of course, there would be growth just for the simple reason that suddenly it did pay off to start a business, be it a repair shop for cars, a restaurant, a grocery store, or a luxury hotel. Nobody doubts that this part of the story, the return to normal economic circumstances, can be brought about by following the right policy. Yet at some point, all repair shops, restaurants, grocery stores, and hotels that were missing in the economy are established. What happens then? Will good policy guarantee that growth continues?
Looking at those countries which grew for a very long time, e.g. Korea or Poland, one will find that all of these countries at some point successfully became exporters of something. Fast growth for an extended period of time seems only to be possible if a country integrates into the world market and delivers something others want to have.
While it is relatively easy to say what a country must do to enter the first stage of growth, when it is just about returning to normal economic circumstances, it is much more difficult to give advice on how to develop exports. To export something, a country needs to have an advantage in producing something. Korea and later China offered the world masses of diligent, humble, and studious workers during times when the upcoming electronics industry was looking for exactly that kind of labor. Similarly, Poland in the 1990s offered to companies the possibility to produce at much lower costs than in Germany or France without any geographical disadvantage.
The policy does matter – up to a certain point. Afterward, a country has to find its niche in the world market, something which is very difficult and which is not really under the control of the government. Before Georgia can start exporting, it needs to develop products or services the rest of the world is interested in.
At this point in our workshop, people started looking out of the windows, and the beautiful colors of the Kakheti autumn forest reminded everybody of the vanity and futility of human existence. So, we had a coffee break, intending to develop a positive vision for Georgia afterward.
As everybody knows who gave some thought to this question, it is not so easy to say which products or services could drive Georgian growth in the years to come.
If one wants to manufacture simple goods like textiles, other countries are much cheaper than Georgia. If one wants to go for sophisticated goods, other countries are far ahead on the learning curve.
What about agriculture? The Georgian agricultural sector has extremely low productivity and there is a huge potential for development, but if one is successful with this, then in the future agriculture will absorb just a small fraction of the people currently working in that sector. In developed economies, the share of the labor force employed in agriculture is typically between one and three percent. In Georgia, it is around 50%. What happens with the 47 to 49 percentage points of people who will not work in agriculture anymore in the future? If no other jobs are provided, these people will migrate to the cities, in particular Tbilisi, without really having much to do there. Rural depopulation already has started, and the development of real estate prices in Tbilisi may be an indicator of this. Agricultural development must be accompanied by the development of other sectors, otherwise, it may even aggravate social problems.
What about trade? Can Georgia integrate into the world market as a trading hub, making money by purchasing at low prices and selling at high prices? As the development bank was particularly interested in the expected consequences of the Deep and Comprehensive Free Trade Agreement concluded with the European Union in June 2014, we investigated this possibility.
In theory, every country has a comparative advantage in producing something (this results from the way comparative advantage is defined). However, as the late Nobel Prize Winner Paul Samuelson pointed out in a remarkable article in 2004, not every comparative advantage is equally profitable for a country, and it all depends on where a country has its comparative advantage. The relevant question, therefore, becomes whether Georgia’s comparative advantages are lucrative or useless.
To get an idea of the answer, we looked at the experiences made with the free trade agreement that was concluded with Turkey in 2008. This agreement greatly helped the Turkish economy to sell its produce in Georgia. Below one billion dollars in 2008, imports from Turkey went up to about 1.4 billion dollars in 2012. The Georgian exports to Turkey, on the other hand, slightly declined. While just one example, it suggests that in the bilateral trade with Turkey, Georgia has its comparative advantages in low-value products, and Turkey has the more desirable comparative advantages.
Free trade alone does not solve the problem. Georgia needs to come up with products or services that are demanded by the world. Without them, Georgia will not move upwards, whether or not there is free trade.
This rather pessimistic workshop was concluded by a discussion about what Georgia could deliver to the world, where it could find its niche, which profitable comparative advantages it could develop. The discussion extended into the dinner conversations.
While the falling leaves and the melancholic November sun reminded us of the depressive state of Georgian economic affairs, the clash of practical development finance expertise with academic theories led to a couple of hopeful, positive ideas. These ideas were related to our visit to the museum of Ilia Chavchavadze and our conversations about Kakha Bendukidze who had just passed away. Throughout history, Georgia was home to great people who made a difference for their country. Out of this sprang an unorthodox idea for Georgia’s development, to be discussed at this place in one or two weeks from now…