ნორდმანის სოჭის, განსაკუთრებული და ძალიან პოპულარული საახალწლო ხის თესლის ექსპორტი, შესაძლოა, ერთადერთი სფეროა, რომელშიც საქართველოს თითქმის მონოპოლისტური პოზიცია უჭირავს ევროპის ბაზარზე. ქვეყნის შიგნით კი აღნიშნული საქმიანობა თანდათან ვითარდება და დარგში მოღვაწე ფირმები მკაცრ კონკურენციას უწევენ ერთმანეთს. ბაზრის ექსპერტის შეფასებით, ევროპაში გაყიდული საახალწლო ხეების 80%-ზე მეტი რაჭისა (თლუღი და ამბროლაური) და ბორჯომის ტყეებში მოგროვებული თესლითაა წარმოებული.
2013 წელს, საქართველომ ექსპორტზე გაიტანა 60 ტონაზე მეტი სოჭის თესლი, ექსპორტის ღირებულებამ კი თითქმის ორი მილიონი აშშ დოლარი შეადგინა (კილოგრამი საშუალოდ 32 აშშ დოლარად). დანია ქართული ნორდმანის სოჭის თესლის ყველაზე მსხვილი იმპორტიორი და, თავის მხრივ, ევროპაში საახალწლო ხეების ყველაზე დიდი მწარმოებელია. ირონიულია, რომ დანიაში გაზრდილი ნორდმანის სოჭს ქართულ ბაზარზეც ვაწყდებით, გასაყიდად გამოტანილს.
ქართულ ბაზარზე სოჭის თესლის მწარმოებელთა შორის კონკურენცია შესამჩნევად მწვავეა. ათიოდე ფირმა ბაზარზე 1993 წლიდან არსებობს. ისინი გადაურჩნენ ქართული მაფიის იერიშებს (50/50 შეთანხმებებს „ჩვენ ვაგროვებთ, თქვენ ყიდით“ 90-იან წლებში და „ჩვენ მოვუვლით ჩვენს მიერვე შექმნილ პროფკავშირებს“ 2013 წელს), მთავრობის მიერ ლიცენზიების შემოღებას, ერთ-ერთი მოთამაშის მიერ მსხვილ ქართულ ბანკთან შეთანხმებით ბაზრის მონოპოლიზების მცდელობას და იმავე ფირმის მიერ კონკურენტთა არაეთიკური და ეკოლოგიურად უპასუხისმგებლო ქცევის ბრალდებებს.
ევროპის მოთხოვნა ქართულ საახალწლო ხეებზე შეიძლება ნორდმანის სოჭის ბუნებრივი სილამაზითაც აიხსნას. აღსანიშნავია სხვა მარადმწვანეებთან შედარებით, ამ ჯიშის ხეების წიწვების ნაკლები სიბასრეც და ის, რომ ამ ჯიშს, ხმობის პროცესშიც კი, წიწვები ნაკლებად ცვივა. ამასთან ერთად, არსებობს ერთი მნიშვნელოვანი ფაქტორი, რომელიც არ უნდა გამოგვრჩეს.
მიუხედავად სახელმწიფოთაშორისი განსხვავებებისა, ევროპას ხის უკანონო ჭრის წინააღმდეგ მკაცრი საკანონმდებლო ჩარჩო და აღსრულების ეფექტური სისტემა აქვს. 90-იან წლებში, რეგულაციების გამკაცრების შემდეგ, შეიქმნა ისეთი ბიზნესის განვითარების შესაძლებლობა, როგორიცაა საახალწლო ხეების სანერგეები დანიაში. დანიამ საახალწლო ხეების წარმოება ჯერ კიდევ მეორე მსოფლიო ომის შემდეგ წამოიწყო, თუმცა ინდუსტრიამ აყვავება მხოლოდ 90-იან წლებში დაიწყო. 1999 წლისთვის, დანია ევროპაში ბუნებრივი საახალწლო ხეების მთავარი ექსპორტიორი გახლდათ. სწორედ მოვლენების ამგვარმა განვითარებამ მისცა გზა საქართველოს ტრიუმფალურ შესვლას ევროპის სოჭის თესლის ბაზარზე, ჯერ კიდევ 1993 წლიდან.
ნორდმანის სოჭის სანერგეები ახალგაზრდა ინდუსტრიაა საქართველოში. სავარაუდოდ, მათი წარმოშობა 2010 წლის დეკემბერს (ზუსტად 4 წლის წინ) უკავშირდება, როცა საქართველოს გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტრომ საშობაოდ ნაძვის ხის უკანონოდ მოპოვებაზე გაამკაცრა ადმინისტრირება და გაზარდა ჯარიმებიც (50-400 ლარიდან 1000 ლარამდე).
თუმცა დღესდღეობითაც კი სანერგეებში გაზრდილი საახალწლო ხეები იშვიათობაა საქართველოში. ამ ბიზნესის ერთ-ერთი მთავარი პრობლემა არის დრო: ნერგის საბაზრო ზომამდე მიყვანას 5-10 წელი სჭირდება. ასე რომ, მცირე საწყისი ინვესტიციის მიუხედავად, სანერგეები მოთმინებას საჭიროებს. მეორე პრობლემა, რომელიც უფრო მეტად სპეციფიურია საქართველოსთვის, არის გასაღების ბაზრის სიმცირე და მომხმარებელთა გემოვნება. ქართველები არ გიჟდებიან მაინცდამაინც სანერგეებში გაზრდილ ნაძვის ხეებზე. ყველაზე მეტად მოსალოდნელია, რომ ამ პროდუქტის მომხმარებელი განათლებული და შეძლებული საშუალო ფენაა, თუმცა ეს სამიზნე ჯგუფი ჯერ კიდევ მცირერიცხვოვანია.
ძირითადად, რეგიონებში უკანონოდ მოჭრილი საახალწლო ხეების გარდა, ქართულ ბაზარზე მრავლადაა სანერგეში გაზრდილი ნაძვის ხის სრულიად კანონიერი ჩამნაცვლებლები. მათ შორისაა, ძირითადად ჩინური წარმოების ხელოვნური საახალწლო ხეები და ტრადიციული ჩიჩილაკი, რომელსაც თხილის ტოტისგან ამზადებენ. კიდევ ერთი ალტერნატივაა ბუნებრივი „ხეები“, ე.წ. „ღეროში“ შერჭობილი ნაძვის ტოტებით. ეს ყველაფერი კი კიდევ უფრო ამცირებს სანერგეებში წარმოებულ საახალწლო მარადმწვანეებზე მოთხოვნას.
ბოლოს, ვინმეს შეიძლება დააინტერესოს, რატომ არ აწარმოებენ ადგილობრივი სანერგეები ნორდმანის სოჭს უფრო მასშტაბური ევროპული ბაზრისთვის? საქართველოს ტყეები ხომ კავკასიური სოჭის გავრცელების ბუნებრივი არეალია. თანაც, აქაური მიწა და შრომითი რესურსებიც, დანიასთან (ევროპასა და მთელს მსოფლიოში ყველაზე ძვირი ქვეყანა) შედარებით, მნიშვნელოვნად იაფია. შესაბამისად, საქართველოში გაზრდილი საახალწლო ხეები საკმაოდ კონკურენტუნარიანი იქნებოდა ევროპულ ბაზარზე.
პასუხი ამ კითხვაზე მარტივია: საახალწლო ხეების ექსპორტი ფაქტიურად შეუძლებელია მცენარეთა იმპორტზე ევროკავშირის მიერ დაწესებული ფიტოსანიტარული რეგულაციები გამო.
ყოველწლიურად საქართველოს გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტრო მართავს წინასაახალწლო კამპანიას „ნუ მოჭრი ნაძვს“, რომელიც ხაზს უსვამს აღსრულების მკაცრ ზომებს და შეიცავს ემოციურ მიმართვებს ისეთი ცნობადი ადამიანების მხრიდან, როგორიცაა მსახიობი კახი კავსაძე. ეს ყველაფერი კეთდება იმისათვის, რომ ხალხს კანონმორჩილებისაკენ მოუწოდონ.
მიუხედავად იმისა, რომ ეს ყოველწლიური რიტუალი საზოგადოების განათლებაზეა ორიენტირებული, ხე-ტყის უკანონო ჭრა კვლავ გრძელდება და ეს სულაც არ უკავშირდება კულტურულ პრობლემას. შეიძლება ბევრმა არც იცოდეს, რომ ქართველებს ტყეების, საძოვრებისა და სხვა საერთო რესურსების დაცვის საუკუნოვანი ტრადიციები აქვთ. როგორც მაკა ჭითანავას ბლოგშია განხილული, ქართველი საზოგადოებები ტყეების გადასარჩენად ამ რესურსის „საკუთრების უფლებას“ ადგილობრივ ღმერთებს ანიჭებდნენ ჯერ კიდევ მანამ, სანამ რომელიმე მთავრობა რაიმე ტიპის გარემოსდაცვით რეგულაციას აამოქმედებდა. მსგავსად ამისა, უხუცესთა საბჭო განაგებდა საძოვრებს და იცავდა მათ გადაძოვისგან თუშეთსა და მსგავს ადგილებში. და მოდით, ვაღიაროთ, რომ ქართული ჩიჩილაკიც საახალწლო მორთულობის უფრო ეკოლოგიური გადაწყვეტაა, ვიდრე გერმანული გამოგონება — ევროპული ნაძვის ხე.
ასე რომ, საქართველოს პრობლემა ეკოლოგიურად გამართლებული ტრადიციების ნაკლებობა კი არა, ამ ტრადიციებისა და 90-იან წლებში ფორმალური სამთავრობო ინსტიტუტების ჩამოშლა იყო. ჩამოყალიბდა ახალი სოციალური წონასწორობა, რომელშიც ხალხმა დაკარგა ერთმანეთის, საკუთარი საზოგადოებისა და მთავრობის ნდობა, რამაც, თავის მხრივ, წაახალისა ანტისოციალური ქცევა. ხე-ტყის უკანონო ჭრა იყო სოფლის პასუხი სოციალურ ფიასკოზე, ჩაბნელებულ დედაქალაქსა და ქალაქის პარკებსა და სკვერებში წამოწყებულ უხეირო მშენებლობებზე.
სამწუხაროდ, ქართული სოციალური ერთობისა და სოციალურად და ეკოლოგიურად გამართლებული ტრადიციების აღდგენა ძნელია სოფლებსა და ქალაქებში ფესვგადგმული სიღარიბის ფონზე. თანაც, საახალწლო ხეები მხოლოდ ზღვაში წვეთია. შეშა საქართველოს სოფლებში კვლავ რჩება გათბობის მთავარ საშუალებად. USAID-ის დაფინანსებული შინამეურნეობათა მიერ ენერგიის მოხმარების კვლევის მიხედვით, ქართული ოჯახების ენერგო-მოხმარების 41% შეშაზე მოდის. შეშის წილი მთლიან ენერგო-მოხმარებაში განსაკუთრებით მაღალია სოფლებში და 80%-ს აჭარბებს, მიუხედავად მიმდინარე გაზიფიკაციისა. სოფლის მაცხოვრებლებს უბრალოდ ურჩევნიათ იაფი (ან, უკანონოდ მოპოვების შემთხვევაში, სულაც უფასო) ხე-ტყე. ეს არ არის ანტისოციალური ქცევა, ეს მიოპიური დამოკიდებულებაა. ტყეებისადმი უპასუხისმგებლო დამოკიდებულებას კი, შედეგად მეწყერი და ეკომიგრაცია მოაქვს, ეკოტურიზმის ნაცვლად. ასე მანკიერი წრეც იკვრება.
ნებისმიერი სისტემური პრობლემის მსგავსად, არამდგრადი სატყეო მენეჯმენტიც მრავალმხრივ საპასუხო პოლიტიკურ ჩარევას მოითხოვს. მკაცრი აღსრულება და ცნობიერების ამაღლება ნებისმიერი ასეთი ჩარევის ამოსავალი წერტილი უნდა იყოს გრძელვადიან პერიოდში. თუმცა სხვა ზომებიც უნდა მივიღოთ, თანაც სასწრაფოდ. მაგალითად, სოფელში მცხოვრები ღარიბი ადამიანების დასახმარებლად, სასარგებლო იქნებოდა ტრადიციული ადგილობრივი თვითმმართველობებისა და თანამშრომლობის ინსტიტუტების ხელახლა ჩამოყალიბება სოფლის დონეზე. ეს ეკონომიკურ ნაყოფიერებასაც (მაგალითად, საკვების წარმოებას) შეუწყობდა ხელს და გარემოს დაცვასაც.
1998 წელს მიღებული ევროკავშირის სატყეო სტრატეგიის მიზანია ხე-ტყისა და სხვა სატყეო პროდუქტების მდგრადი წარმოებისა და დაცვის უზრუნველყოფა, რადგან ტყეების როლი დიდია „როგორც საზოგადო საკუთრებისა, ბიომრავალფეროვნების საცავისა, კლიმატისა და ამინდის მარეგულირებლისა, ბუნებრივი კატასტროფებისგან დაცვის საშუალებისა, სუფთა წყლისა და განახლებადი ბუნებრივი რესურსების წყაროსა“. შედეგად, ევროპის ეკონომიკური განვითარების კვალდაკვალ, ტყით დაფარული ტერიტორიების ფართობიც იზრდება. ევროკომისიის ინფორმაციით, დღესდღეობით, ევროკავშირის ხმელეთის 42% სწორედ ტყეებს უჭირავს.
რა თქმა უნდა, რომი ერთ დღეში არ აშენებულა, მაგრამ ყოველთვის სჯობს, საქმე ერთი დღით ადრე დაიწყო.
საახალწლო ნაძვის ხის გაქირავება
9 წლის კატია ლივნის მწვანე ბიზნესის იდეა (რედაქტირებული 10 წლის იან ლივნის მიერ)
ნაბიჯი 1: იყიდეთ ნორჩი ნაძვის ხეები და ჩარგეთ ქოთნებში
ნაბიჯი 2: როცა თქვენი ნაძვის ხე მინიმუმ 1 მეტრს მიაღწევს, გააქირავეთ ის საშობაოდ, უკან დაბრუნების პირობით.
ნაბიჯი 3: შობის შემდეგ, გაზომეთ ყველა ხე, რომელიც დღესასწაულს გადაურჩა და დაგიბრუნეს.
ნაბიჯი 4: გადარგეთ მეტისმეტად (3 მეტრზე უფრო) მაღალი ხეები ტყეში ან გაყიდეთ, როგორც გარე გამწვანება.

Exporting the seeds of the Nordmann fir – a very popular species grown for Christmas trees – is a thriving and fiercely competitive Georgian industry, perhaps the only one in which Georgia has a near-monopoly of the European market. According to an industry expert, more than 80% of all Christmas trees sold in Europe have their origin in Racha (Tlugi and Ambrolauri) and Borjomi forests.
In 2013 Georgia exported more than 60 tons of fir tree seeds, with a total value of almost $US 2 million ($32/kg on average). Denmark is the largest buyer of Georgia’s Nordmann fir seeds, and, in turn, the largest producer of Christmas trees for Europe (ironically, some of the Nordmann firs grown in Denmark find their way back to the Georgian market).
Competition in the Georgian market is remarkably robust. About 10 companies co-exist in the market since 1993, having survived onslaughts by the Georgian mafia (we-collect-you-sell 50:50 deal in the 1990s; and we-handle-the-labor-union-which-we-organized 50-50 deal in 2013), government efforts to extract licensing fees, and an attempt by one player to monopolize the entire market by allying with a major Georgian bank and smearing other competitors as non-ethical and environmentally irresponsible.
Europe’s demand for Georgian Christmas trees can be partially explained by the natural beauty of the Nordmann fir and its superior qualities – needles that are not sharp and do not drop once the tree dries out. But there is another important factor not to be overlooked.
Despite some national variation, Europe has a fairly robust legal framework and effective enforcement systems to prevent illegal logging. Having been strengthened in the 1990s, these regulations created a business opportunity for Christmas tree nurseries in countries like Denmark. Denmark started producing Christmas trees shortly after the end of World War II, but it was not until the 1990s that this industry took off. By 1999, Denmark was Europe’s leading exporter of natural Christmas trees, paving the way for Georgia’s triumphant entry, as early as 1993, into the European fir seed market.
Nordmann fir nurseries are a relative novelty in Georgia, an “infant industry” by definition. Their modest beginnings probably go back to December 2010 (exactly four years ago), when on the eve of Christmas the Georgian Ministry of Environment and Natural Resources announced tough enforcement measures, including increased fines (from the then 50-400 to 1000 GEL) for illegal logging.
Yet, to date, nursery-grown Christmas trees are seldom find in Georgia. One problem facing anybody entering the fir tree nursery business in Georgia (or anywhere, for that matter) is time: it takes 5-10 years to bring fir trees to a size demanded by the market. Thus, despite low initial investment, nurseries require patience. The second problem is more specific to Georgia: small market size and traditional bias. Georgians are not as keen on buying fir trees from nurseries. Likely consumers are the relatively well-educated and well-off middle-class urban households, yet this target group is (still) very small.
In addition to illegally cut Christmas trees (particularly in Georgia’s countryside), the Georgian market is saturated with perfectly legal cheaper substitutes. These include artificial trees, mainly imported from China, and traditional Chichilaki produced from hazelnut or walnut branches that are shaved to form a small tree-like Christmas decoration. Yet another alternative is “trees” constructed by attaching fir branches onto holes in a broomstick or similar “trunk”. All these further shrinks the local demand for nursery-grown Xmas trees.
Finally, one may ask: why would not Georgian nurseries produce Nordmann firs for exports to the much more lucrative European market? Georgia’s forests are the natural habitat for Nordmann firs, and given that its land and labor resources are considerably cheaper than those of Denmark (one of the most expensive countries in Europe and the world), Georgia-grown Christmas trees should be quite competitive in the European market.
The answer is straightforward: such exports are rendered prohibitively expensive by the EU’s phytosanitary restrictions on the importation of plants. Europe welcomes seeds, but not plants.
Each year around Christmas, the Georgian Ministry of Environment and Natural Resources orchestrates a public “do-not-cut-fir-trees” campaign using promises of tougher enforcement and emotional appeals by high profile individuals, such as renowned actor Kakhi Kavsadze, to convince the public of the benefits of law-abiding behavior.
While this annual ritual seeks to enlighten and educate the public, the persistence of illegal logging is nothing cultural. Perhaps surprisingly for some, Georgia has time-honored traditions of protecting forests and other commonly managed resources, such as pastures. As discussed by Maka Chitanava, Georgian communities learned to save forests by assigning “property rights” to local gods, and that long before any government regulations have been conceived by environmentalists. Similarly, “Councils of Elders” in places like Tusheti have traditionally provided effective protection against overgrazing. And, let’s face it: the Georgian Chichilaki is much more eco-friendly than live Christmas trees (a German invention!).
Georgia’s problem is not the lack of environmentally sound traditions but the almost complete collapse of these traditions, as well as all formal government institutions, in the dark 1990s. A new social equilibrium emerged in which people have lost their faith in each other, their community, and government, resulting in anti-social behavior. Illegal logging was but the rural expression of social implosion, paralleled by the dark and filthy Tbilisi condominiums, as well as ugly construction in the city’s parks and playgrounds.
Sadly, reconstituting Georgia’s social fabric and bringing back socially and environmentally sound practices is very difficult in the face of rural and urban poverty. Christmas trees are but the tip of the iceberg. Wood is still the primary source of heating energy in Georgia’s countryside. According to a USAID-sponsored Household Energy End-Use Survey, 41% of Georgian Households’ total energy consumption is still provided by firewood. The share of firewood in total heating energy consumption is much higher in rural areas (above 80%), and that despite progress with gasification. Villagers simply prefer to consume cheap (or free, if obtained illegally) firewood. This kind of behavior is not only anti-social. It is also myopic. The result of irresponsible forestry management is landslides and eco-migration, not eco-tourism. A vicious circle.
Like any systemic problem, unsustainable forestry management requires a multi-pronged policy response. Tougher enforcement and awareness-raising should be important elements of any such response, particularly in the longer run. But something must also be done – and urgently – to improve the lot of rural poor by helping them re-establish traditional local self-governance and cooperation at the village level as a means of furthering economic productivity (e.g. in food production) and managing the environment.
Adopted in 1998, EU’s Forestry Strategy seeks to ensure sustainable production of wood and other forest products and protects forests “for their role as public amenities, biodiversity reservoirs, regulators of climate and local weather, sources of clean water, protection against natural disasters, and renewable energy sources.” As a result, Europe’s economic development goes hand in hand with a continuous expansion of forest areas – currently covering more than 42% of EU land area, according to the EU Commission.