2012 წლამდე საქართველო ხელს უწყობდა უცხოელებს მიწის შეძენასა და ქვეყნის სუსტ სოფლის მეურნეობაში თანამედროვე ტექნოლოგიებისა და მენეჯმენტის დანერგვაში. ამ უაღრესად ლიბერალურმა მიდგომამ, ერთის მხრივ, ხელი შეუწყო ქვეყანაში ისეთი ინვესტიციების შემოდინებას, როგორიცაა ფერერო (4000 ჰექტარზე გაშენებული თხილის პლანტაციები სამეგრელოში) და ჰიპი (ორგანული ვაშლისა და ვაშლის კონცენტრატის წარმოება შიდა ქართლში). მეორე მხრივ, ამან ხელი შეუწყო ქართულ-უცხოურ თანამშრომლობას კვების მრეწველობაში. ამ კომპანიებმა მალევე მოიპოვეს ლიდერის პოზიციები თავიანთ საბაზრო სეგმენტებში. წარმატებული თანამშრომლობის მაგალითებია:
... ცუდი???
არცთუ ცალსახაა საზოგადოების დამოკიდებულება უცხოელი ფერმერების ჩამოსვლასა და ქართულ მიწაზე დასახლებასთან დაკავშირებით. სამხრეთ აფრიკელი ბურები პირველები იყვენენ იმათგან, ვინც მთავრობის გულთბილი დახვედრა და მოქალაქეობა მიიღო 2010 წელს. შედეგად, ბურების დაახლოებით ათმა ოჯახმა წამოიწყო ფერმერული მეურნეობები სართიჭალასა და გარდაბანში. 2010–2012 წლებში საქართველოს ლიბერალურმა რეჟიმმა ათობით ოჯახს პენჯაბიდან აქ ჩამოსვლისა და კახეთში, ქვემო ქართლსა და სხვა რეგიონებში სასოფლო-სამეურნეო მიწების შეძენისკენ უბიძგა. სააკაშვილის პრეზიდენტობის დასასრულს კი, 2011-2012 წლებში, საქართველო ირანიდან და ეგვიპტიდან პოლიტიკურ და ეკონომიკურ არასტაბილურობას გამორიდებული აგრობიზნესებისთვის საინვესტიციო სამიზნედაც კი იქცა.
... და ბოროტი!
მიუხედავად იმისა, რომ უცხოელების ჩამოსვლა ზოგადად დადებითი მოვლენაა ქვეყნის ეკონომიკისთვის, ამ ფაქტმა ადგილობრივ მოსახლეობაში საპროტესტო ტალღა ააგორა. უკმაყოფილების ძირეული მიზეზი კი, ხშირ შემთხვევაში, ქართული სოფლების ირგვლივ სასოფლო-სამეუნეო მიწებისა და საძოვრების დანიშნულების ნაჩქარევი ცვლილება და პრივატიზაცია იყო.
ერთ-ერთ ყველაზე მწვავე პრობლემად იდგა და დღემდე რჩება მიწების რეგისტრაცია. მაგალითად, ფერეროსთვის მიყიდული 4 000 ჰა მიწიდან ერთი მესამედი სადავო გახდა იმიტომ, რომ ან იურიდიულად ეკუთვნოდა ან ზოგ შემთხვევაში მისაკუთრებული ჰქონდა ადგილობრივ მეგრელ გლეხს. ამ კონკრეტული პრობლემის გადასაჭრელად საქართველოს მთავრობას მიწების გაცვლის რთულ პროცედურებში ჩაბმა და მცირე ფერმერებისთვის ზარალის ანაზღაურება მოუხდა. ჯერ კიდევ გადაუჭრელი რჩება უამრავი მსგავსი, მაგრამ ნაკლებად ცნობილი შემთხვევა. ამგვარი უგულებელყოფა კი მტრობის გაღვივებასა და კონფლიქტების წარმოშობას უწყობს ხელს.
მეორე ძალიან სენსიტიური საკითხია საძოვრების პრივატიზაცია. ახალი ინვესტორი, უცხოელი იქნება ის თუ ქართველი, ამცირებს სოფლებში საერთო სარგებლობის საძოვრების ზომასა და ხელმისაწვდომობას. კონფლიქტი წარმოიშობა მაშინვე, როგორც კი ინვესტორი ახლადშეძენილი მიწის შემოღობვასა და დამუშავებას შეეცდება.
ხშირ შემთხვევაში ინვესტორებმა დამოუკიდებლად მოახერხეს ასეთი კონფლიქტების თავიდან აცილება: ახალი გადანაწილებით უკმაყოფილოთა დასაქმებით (მაგ. დაცვის თანამშრომლად); ეკლესიების, სკოლებისა და გზების შეკეთებით; სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკისა და თესლის უფასოდ მიწოდებით თუ ადგილობრივებისათვის საკუთარი ცოდნისა და გამოცდილების გაზიარებით. თუმცა იყო შემთხვევები, როცა მოლაპარაკებებმა შედეგი ვერ გამოიღო და ინტერესთა კონფლიქტი ღია კონფრონტაციაში გადაიზარდა.
ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის დროს, ასეთ საპროტესტო გამოსვლებს მარჯვედ ახშობდნენ პოლიცია და ადგილობრივი მთავრობები. აქციის მონაწილეებს, რომელთაც ბრალად ედებოდათ საკუთრების უფლების ხელყოფა, პოლიცია აკავებდა და ზოგჯერ პატიმრობასაც უფარდებდა. მდგომარეობა 2012 წელს, ქართული ოცნების ქვეყნის სათავეში მოსვლისას შეიცვალა. „უცხოელების შემოჭრის“ წინააღმდეგ გამოსვლებმა და ამ ყველაფრის მედიაში გაზვიადებულად გაშუქებამ პოლიტიკის ცვლილება განაპირობა. შედეგად, პოლიცია ვეღარ იცავდა უცხოელების საკუთრების უფლებებს და ზოგიერთ შემთხვევაში ადგილობრივი მოსახლეობა არაკანონიერად იჭრებოდა სხვის მიწებზე.
უცხოური ინვესტიციები საქართველოს სოფლის მეურნეობაში კითხვის ნიშნის ქვეშ დადგა, როდესაც მთავრობამ 2013 წლის ივნისში დროებითი, ერთწლიანი მორატორუმი გამოაცხადა უცხოელების მიერ სასოფლო-სამეურნეო მიწების შეძენაზე. უცხოელ ინვესტორებსა და კომპანიებს, რომელთა წილსაც უცხოელი ფლობდა, ბანკების ჩათვლით, აღარ ჰქონდათ უფლება შეეძინათ ან დაეგირავებინათ სასოფლო-სამეურნეო მიწა. მორატორიუმი ერთი წლის შემდეგ, მაშინ შეწყდა, როცა ორგანიზაცია „საერთაშორისო გამჭვირვალობა-საქართველომ“ 2014 წლის ივნისში მოიგო სასამართლო პროცესი ამ მორატორიუმთან დაკავშირებით. მიუხედავად ამისა, სასოფლო-სამეურნეო მიწასთან დაკავშირებული ტრანზაქციების რეგისტრაცია დღემდე შეფერხებით ხორციელდება საჯარო რეესტრის მიერ, ახალი კანონის მოლოდინში.
კანონპროექტი, რომელსაც პარლამენტის აგრარული კომიტეტი განიხილავს, ცდილობს ერთი მხრივ გაითვალისწინოს ის, რომ საქართველოს სჭირდება უცხოური ინვესტიციები და გამოცდილება სოფლის მეურნეობაში და მეორე მხრივ დაიცვას ადგილობრივი მოსახლეობის ინტერესები. მაგრამ აღწევს კი ეს კანონი დასახული მიზნებიდან რომელიმეს მაინც?
13 თებერვალს გამართული დისკუსიის ყველა მონაწილე თანხმდებოდა იმაზე, რომ ახალი კანონის უპირველესი მიზანი უნდა იყოს საქართველოს სოფლის მეურნეობაში უცხოური და ადგილობრივი ინვესტიციების მოზიდვა. უცხოური ინვესტიციები მხოლოდ კაპიტალდაბანდებას კი არ წარმოადგენს, არამედ ეს არის ახალი ცოდნისა და ტექნოლოგიების წყაროც; ინოვაციებისა და კვალიფიკაციის ამაღლების კატალიზატორიც და უცხოურ ბაზრებთან დამაკავშირებელი ხიდიც. ამ მოსაზრებას იზიარებდა დისკუსიის ყველა მონაწილემ, აგრარული კომიტატეტის თავჯმდომარის გიგლა აგულაშვილისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილის დავით გალეგაშვილის ჩათვლით.
დისკუსიის მონაწილეები ასევე თანხმდებოდნენ იმ ფაქტზე, რომ ქართველ გლეხს, რომლის კეთილდღეობაც შეიძლება დამოკიდებული იყოს სახელმწიფოს საკუთრებაში არსებულ საძოვრებზე, გარკვეული დაცვა (ან კომპენსაცია) სჭირდება. ეს პოციზია ნათლად ჩამოაყალიბა გაზეთ რეზონანსის მთავარმა რედაქტორმა და DFWatch-ის დამფუძნებელმა ლაშა ტუღუშმა. მან ასევე ხაზი გაუსვა სასაზღვრო ზონებში მდებარე მიწების ქართველების საკუთრებაში დარჩენის აუცილებლობასაც.
კანონპროექტი, მიმდინარე მდგომარეობით, ნამდვილად კრძალავს უცხოელების მიერ სასაზღვრო ზოლში მიწების შეძენას, მაგრამ, რაც შეეხება ადგილობრივი მოსახლეობის დაცვას, ამ მიზანს ნაკლებად ემსახურება. ერთადერთი, რაც შეიძლება ჩაითვალოს ამ მიმართულებით გადადგმულ ნაბიჯად, არის რაოდენობრივი შეზღუდვები, რომელიც უცხოელ ფიზიკურ და იურიდიულ პირებს მიწის შესყიდვაზე უწესდებათ. კანონპროექტის თანახმად, მუდმივი ან დროებითი ბინადრობის ნებართვის მქონე უცხოელ ფიზიკურ პირებს შეეძლებათ შეიძინონ 5 ჰა-დან 20 ჰა-მდე მიწა. შესაბამისი რაოდენობრივი შეზღუდვები უცხოური იურიდიული პირებისთვის ან მათ მიერ დაფუძნებული იურიდიული პირებისთვის 20 ჰა-200 ჰა-ს შეადგენს.
სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ დავით გალეგაშვილმა, ფიზიკური და იურიდიული პირებისთვის ზედა ზღვრად 20 ჰა-ისა და 200 ჰა-ის დაწესების მიზნის განმარტებისას, აღნიშნა, რომ საქართველოს სოფლის მეურნეობას სჭირდება საშეღავათო პერიოდი განვითარებისა და გაძლიერებისათვის. ამის შემდეგ კი უკვე დასაშვები იქნება უცხოელებზე მიწების გასხვისება, ყოველგვარი შეზღუდვების გარეშე. თავისი არგუმენტის გასამყარებლად მინისტრის მოადგილემ მაგალითად პოლონეთის, რუმინეთის, ბულგარეთისა და ბალტიის ქვეყნები მოიყვანა, რომელთაც ევროკავშირში შესვლიდან 10 წლის განმავლობაში უცხოელებზე მიწის გაყიდვა აკრძალული ჰქონდათ. მისი თქმით, საქართველოს სურს პროცესების დაჩქარება, თუმცა ასეთ საკითხების შემთხვევაში მნიშვნელოვანია, რომ არ ავჩქარდეთ. გალეგაშვილის აზრით, ნაჩქარევმა ლიბერალიზაციამ შეიძლება ნაკლებად პროდუქტიული ქართველი გლეხების მსხვილი უცხოური აგრო საწარმოებით ჩანაცვლება გამოიწვიოს, რაც კი, თავის მხრივ, ტრადიციული ქართული ცხოვრების წესის რღვევის, მასიური უმუშევრობისა და უსახლკარობის ზრდის რისკის შემცველია.
ამ მოსაზრებას არ დაეთანხმნენ პანელის სხვა წევრები. კერძოდ კი, ჟაკ ფლერიმ (ბორჯომის, შატო მუხრანისა და GWS-ის ყოფილმა ხელმძღვანელმა) აღნიშნა, რომ ქართული ღვინის პოპულარიზაციისთვის ევროპულ ბაზრებზე, სექტორს სჭირდება ძლიერი ლიდერი კომპანიები, რომლებიც თავად განახორციელებენ ინვესტიციებს საქართველოს, როგორც ღვინის ცივილიზაციის აკვნის ბრენდინგსა და საერთაშორისო მარკეტინგში. მსხვილი უცხოური კომპანიის ასეთი ინვესტიციის შედეგად სექტორის ყველა სხვა კომპანია ისარგებლებდა, მისი ზომის მიუხედავად. ფლერიმ ასევე დასძინა, რომ საშუალო ზომის ღვინის მწარმოებელი, რომელიც რამდენიმე ასეულ ჰექტარზე ოპერირებს, ასეთი მსხვილი ინვესტიციის გახორციელებას ვერ შეძლებს.
საერთაშორისო სავაჭრო პალატის წარმომადგენლის, ფადი ასლის აზრით, ახალი კანონით ნებადართული უნდა იყოს სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული მიწების ყიდვა-გაყიდვა. მისი თქმით, მსხვილი უცხოური კომპანიები ნაკლებად იქნებიან დაინტერესებულნი შეეჭიდონ ქართველი გლეხების საკუთრებაში არსებული უამრავი მცირე ნაკვეთის კონსოლიდაციასთან დაკავშირებული პრობლემების კასკადს. ამ შემთხვევაში, დიდი ბიზნესები მცირე გლეხებისთვის კონკურენციის გაწევის ნაცვლად, მათ მიწოდების ჯაჭვში ჩართვას შეეცდებოდნენ. ასე რომ, როცა საქმე სახელმწიფოს საკუთრებაში არსებულ მიწებს ეხება, აქ რაოდენობრივი შეზღუდვები მხოლოდ ტვირთია კერძო სექტორისთვის და არანაირი შეღავათი ქართველი გლეხებისათვის.
არგუმენტზე პასუხად გიგლა აგულაშვილმა განაცხადა, რომ რაოდენობრივი შეზღუდვა გაამართლებს ფიზიკური პირების შემთხვევაში, ხოლო ზედა ზღვარი 200 ჰა-ის ოდენობით ბიზნესებს ხელს არ შეუშლის მეტი მიწის შეძენაში. ამ ფორმალობის გადალახვა მათ შეეძლებათ შვილობილი კომპანიების დაფუძნებითა და ჩახლართული კორპორატიული პროცედურების გავლის მეშვეობით. გამოდის, ქართველი მცირემიწიანი გლეხების ინტერესების დაცვის ნაცვლად, ახალი კანონი კორპორატიულ იურისტებს უჩენს თავსატეხს.
ლაშა ტუღუშის განმარტებით, კანონის მეორე მიზანი უცხოელი მცირე ფერმერების საქართველოში ჩამოსვლის შეზღუდვაა. ამის მიღწევის საუკეთესო საშუალება კი, მისი აზრით, მცირე ზომის ნაკვეთების გაყიდვის აკრძალვაა. ტუღუშის თქმით, უცხოელი, რომელსაც 1-2 ჰა მიწის შეძენა სურს, ვერ ჩაითვლება „ბიზნესზე ორიენტირებულ ინვესტორად.“ უცხოელის მიერ შესაძენი მიწის ოდენობაზე შედარებით მაღალი ქვედა ზღვარის დაწესებით (5 ჰა ფიზიკური პირებისათვის, კანონპროექტის თანახმად), სახელმწიფო შეძლებს „გაფილტროს“ მცირე ფერმერები ინდოეთიდან და სხვა ღარიბი და ჭარბმოსახლიანი ქვეყნებიდან.
ტუღუშის ეს მოსაზრება არ გაიზიარეს პანელის სხვა წევრებმა. მაგალითად, დირკ ალევენმა მართებულად აღნიშნა, რომ თანამედროვე სოფლის მეურნეობას სულაც არ სჭირდება დიდი ზომის მიწის ნაკვეთები. მისი სასათბურე მეურნეობა „იმერეთის მემწვანილეობა“ სამტრედიაში მდებარეობს და მხოლოდ 1 ჰა მიწაზეა გაშენებული. თანამედროვე აგრო ბიზნესში ალევენმა 5 მილიონი ლარი დააბანდა. სამაგიეროდ, ამ სათბურის ნაწარმმა მთლიანად ჩაანაცვლა სალათის ფურცლების იმპორტი საქართველოში და შექმნა 20 სამუშაო ადგილიც. ინდოელი ფერმერების „გაფილტვრის“ ნაცვლად, 20 ჰა-ზე გავლებული ქვედა ზღვარი მნიშვნელოვნად გაზრდის ქართულ ბაზარზე შემოსვლის ხარჯებს ისეთი კომპანიებისთვის, როგორიცაა „იმერეთი მემწვანილეობა.“ არსებობს სხვა გზებიც, რომელთა მეშვეობითაც სპეკულაციური ტრანზაქციების თავიდან აცილება და კაპიტალტევადი სოფლის მეურნეობის განვითარებაა შესაძლებელი. ყველაზე მარტივი გზა იქნებოდა, მიწის შესაძენად პირობების დაწესება არა მიწის ზომაზე, არამედ მინიმალურ ინვესტიციაზე, გაყიდვებზე ან შექმნილი სამუშაო ადგილების რაოდენობაზე დაყრდნობით.
საიმონ ეპლბიმ (YFN-საქართველო) დაამატა, რომ მიწის რაოდენობა ვერ იქნება ინვესტიციის ბუნების განსაზღვრის კარგი კრიტერიუმი. თუ პირობები მაინცდამაინც მიწას უნდა უკავშირდებოდეს, მაშინ უნდა გაითვალისწინონ არა მისი ზომა, არამედ ღირებულება, რაც ადგილმდებარეობაზე, კლიმატურ პირობებსა და ინფრასტუქტურის ხელმისაწვდომობაზეა დამოკიდებული.
ბოლოს, როგორც საშა ტერნესმა (პროკრედიტ ბანკისა და აგრონის ყოფილმა ხელმძღვანელმა) აღნიშნა, თუ ამ კანონის რაოდენობრივი შეზღუდვების მიზანი მცირე ინდოელი ფერმერების საქართველოში იმიგრაციის შეზღუდვაა, მაშინ შემზღუდველი (და მიზნობრივი) სავიზო და საიმიგრაციო რეგულაციები მიზნის მიღწევის უფრო ეფექტური საშუალება იქნებოდა.
ჯერ კიდევ არის იმედი, რომ პარლამენტში საკომიტეტო განხილვისას კანონპროექტში კიდევ შეიტანენ ცვლილებებს, გაუმჯობესების მიზნით. სხვა ცვლილებებთან ერთად, მნიშვნელოვანი იქნება ყველა იმ ნორმის შეცვლა ან ამოღება, რომელიც საქართველოს კონსტიტუაციას ეწინააღმდეგება. ეკა ბოკუჩავამ (საერთაშორისო გამჭვირვალობა-საქართველო) ყურადღება გაამახვილა კანონის იმ მუხლზე, რომელიც უცხოელი ფიზიკური პირისაგან, განქორწინების ან ბინადრობის ნებართვის დაკარგვის შემთხვავაში, 6 თვის ვადაში ქონების გასხვისებას მოითხოვს. წინააღმდეგ შემთხვევაში, მას ქონების კონფისკაცია დაემუქრება. ბოკუჩავას აზრით, ეს მუხლი ქმნის კორუფციის საფრთხეს და ასევე წნეხის ქვეშ აქცევს უცხოელ ინვესტორებს. საერთაშორისო გამჭვირვალობა-საქართველო, ამ მუხლის კონსტიტუციურ სასამართლოში გასაჩივრებას აპირებს.
მიუხედავად ხარვეზებისა, ახალი კანონპროექტი ერთ ძალიან მნიშვნელოვან მიზანს — ქართული მიწის ბაზარზე ტრანზაქციების განსაახლებლად საკანონმდებლო ბაზის შექმნას ემსახურება. ეს, თავისთავად, წინ გადადგმული ნაბიჯია, რაც დასაფასებელია. მეტიც, კანონპროექტის რაოდენობრივი შეზღუდვები არ ვრცელდება უცხოელების მიერ დაფუძნებულ ბანკებსა და მიკროსაფინანსო ორგანიზაციებზე, რაც მათ მიწის გირავნობის საფუძველზე სესხების გაცემის საშუალებას აძლევს. ცხადია ისიც, რომ კანონის გარკვეული მუხლები შეუსაბამობაშია ქართულ რეალობასთან. სამწუხაროდ, ზოგიერთი ნორმა უფრო მთავრობის პოლიტიკური მანიფესტია ქართველი გლეხების დასაცავად, ვიდრე პრივატიზაციის პროცესში მათი ინტერესების დაცვის რეალური მექანიზმი.

Until 2012, Georgia has been encouraging foreigners to purchase land, bring modern technology and management to the country’s ailing agricultural sector. On the one hand, Georgia’s extremely liberal approach was a boon for investment by global food industry giants such as Ferrero (4,000ha hazelnut plantation in Samegrelo) and Hipps (growing of organic apple and production of aroma and apple concentrate in Shida Kartli). On the other, it catalyzed the creation of joint ventures in agricultural production and food processing which quickly assumed leadership in their respective market segments. Examples of the latter are:
THE BAD???
Somewhat more controversial was the arrival of foreign farmers who settled in the midst of Georgian village communities. The South African Boers were among the first to receive a warm welcome (and citizenships) in 2010; as a result, about a dozen of Boer families set up farms in Sartichala and Gardabani. In 2010-2012, Georgia’s openness also triggered migration by a few scores of Panjabi families, who bought agricultural land in Kakheti, Kvemo Kartli, and other regions. Towards the end of Saakashvili’s rule, in 2011-2012, Georgia became an investment target for farming enterprises from the politically and economically troubled Iran and Egypt.
THE UGLY!
While good for the economy, the arrival of foreign farmers sparked popular protests across the entire country. The root cause of trouble in practically all cases was the hasty repurposing and privatization of pasture and agricultural lands around Georgian villages.
One issue was (and still is) incomplete land registration. For example, about one-third of Ferrero’s 4000ha landed properties was found to be owned or physically occupied by Megrelian farmers. In this particular case, a complicated compromise involving land swaps and compensation for affected smallholders was brokered by the Georgian government. Many other, less prominent, and easier-to-ignore cases are still awaiting their resolution, feeding mutual hostility and simmering conflicts.
Second, regardless of registration status, privatization of pasture lands surrounding Georgian villages is an extremely sensitive matter. The arrival of new investors, whether foreign or domestic, reduces the amount of “free” pasture land available for the local communities. Conflicts arise the moment new investors attempt to fence and cultivate their newly acquired properties.
In most documented cases, investors were able to accommodate villagers’ demands by hiring the main troublemakers (e.g. as security personnel), renovating churches, schools, and roads, or by providing free machinery services, seed and training. In a number of instances, however, negotiations failed and an open conflict broke out.
Under the UNM rule, such conflicts were typically repressed through agile police and local government action. Protesters guilty of violating private property rights were arrested; some jailed. The situation changed in 2012 following the Georgian Dream coalition’s rise to power. Amplified by media, the calls to stop the “foreign invasion” produced a policy shift. The police force would no longer be deployed to suppress protests and repel property invasions, effectively allowing some of the local communities to squat on investor-owned land.
In June 2013, foreign investment in Georgia’s agriculture was put on hold with the introduction of a temporary one-year moratorium on the acquisition of agricultural land by foreigners. Foreign investors and any businesses with foreign shareholders, including banks, were no longer able to come into possession of agricultural land or use it as collateral. The moratorium was lifted a year later, following a legal challenge by Transparency International. Yet, to date, transactions involving agricultural land are not registered by the Public Registry pending new legislation.
The new law, currently reviewed by the Georgian Parliament’s agricultural committee, attempts to strike the balance between the country’s hunger for foreign investment and agricultural expertise, on the one hand, and the need to protect the livelihoods of Georgian peasant communities, on the other. But does it achieve either one of these objectives?
There was a consensus among all speakers in the debate, organized on February 13 by the ISET Policy Institute and USAID’s G4G project, that the first objective of the new law should be to facilitate foreign (and domestic) investment in Georgia’s agriculture. The benefits of foreign presence in Georgia’s agriculture go way beyond capital investment. Foreigners and foreign businesses are a vital source of technological and management know-how, the catalyst of innovation, skill upgrading, and a bridge to foreign markets. This view was shared by all speakers, including Gigla Agulashvili, Head of the Agrarian Committee of the Parliament of Georgia, and Davit Galegashvili, Deputy Minister of Agriculture.
Likewise, there was little disagreement among the panelists about the need to provide some degree of protection (or compensation) for Georgian village communities, whose livelihoods may depend on access to state-owned pasture land. This position was clearly formulated by Lasha Tughushi, Chief Editor of Rezonansi and DFWatch. Another important concern, from Tughushi’s point of view, should be to ensure Georgian ownership of land in sensitive border areas.
The draft law, in its current formulation, does indeed ban foreign ownership of agricultural land in proximity to Georgia’s state border. However, it does little to protect the livelihoods of local communities other than by imposing quantitative restrictions on the amount of land foreign individuals and companies are allowed to buy. Accordingly, the draft law allows foreign physical persons (holding permanent or temporary residence permits) to purchase land in the 5-20ha range. The range for legal entities wholly or partially owned by foreign citizens (or a foreign-owned legal entity) is set at 20 to 200ha.
The ceilings of 20 and 200ha for physical and legal persons, respectively, have been explained and defended by Deputy Minister Galegashvili, who argued that Georgia’s agriculture must be allowed a “grace period” of several years during which it could develop and build muscle before allowing foreigners to freely acquire agricultural land. He referenced the decision by Poland, Romania, Bulgaria, and the Baltic States to ban foreigners from buying agricultural land 10 years after joining the EU. Georgia is willing to move faster, but it should not rush. Otherwise, claimed Galegashvili, there is a danger that foreign-owned mega-farms will displace less productive Georgian farmers, destroying the traditional Georgian way of life, fueling mass unemployment and homelessness.
This point was contested by other panelists. In particular, Jacques Fleury (former CEO of Borjomi, Chateau Mukhrani, and GWS) argued that in order to promote Georgian wines to new markets, such as the EU, the sector is in need of strong leaders that would take upon themselves to invest in the branding and international marketing of Georgia as a cradle of wine civilization, etc. All other companies operating in the sector, irrespective of their size, would be able to take a free ride on this investment by the large, foreign-owned businesses. No medium-size wine business, operating on a few hundreds of hectares, would be able to undertake the necessary investment, according to Fleury.
Fady Asly, representing the International Chamber of Commerce, further suggested that the new law should allow the sales of state-owned agricultural lands. Large foreign companies would be in any case reluctant to consolidate a myriad of small plots owned by Georgian farmers. Rather, they would engage smallholders in their supply chains. And as far as state-owned lands are concerned, quantitative restrictions are merely a drag on business development.
Perhaps clinching the argument, Gigla Agulashvili argued that, while perhaps effective in limiting the sales of agricultural land to physical persons, the 200ha ceiling would not stop foreign-owned businesses from acquiring much larger plots. They would do so by setting up daughter companies and engaging in complicated corporate acrobatics. Thus, rather than providing any protection to Georgian smallholders, the ceiling would generate extra work for corporate lawyers.
Another purpose of the new law, according to Lasha Tughushi, should be to prevent the arrival of small “subsistence” farmers from other countries. The best way to do so, in his opinion, would be to prohibit the sales of very small plots of land to foreigners. A foreign “investor” interested in buying, say, only 1 or 2 hectares of land, argued Tughushi, is very unlikely to be “business-oriented”. By setting up a relatively high floor on the amount of land a foreigner could buy (the draft law proposes to set this floor at 5ha), the government would filter out subsistence farmers from India and other overpopulated countries.
Tughushi’s suggestion was not very well received by other panel participants. First, as convincingly argued by Dirk Aleven, modern agriculture does not require large plots of land. The business he represents, Samtredia-based Imereti Greenery, invested more than 5mln GEL in a hydroponic greenhouse on a single hectare of land, substituting for Georgia’s entire imports of lettuce, and creating more than 20 jobs. Instead of “filtering out” Indian subsistence farmers, the floor of 20ha would make it prohibitively expensive for businesses such as Imereti Greenery to enter the Georgian market. At the same time, there may be other ways to prevent speculation in land and encourage investment in capital-intensive agriculture. The simplest way would be to condition the sale of land by a minimum amount of investment, a minimum volume of sales, or jobs created.
Simon Appleby (YFN-Georgia) added that plot size alone is not an adequate criterion for judging the nature of the investment. If at all, restrictions should be formulated in terms of the value of land, which may differ a lot depending on location, climate conditions, and access to infrastructure.
Finally, restrictive (and targeted) visa and immigration policies might be much more effective and efficient tools for preventing emigration by Indian smallholder farmers, argued Sascha Ternes (former CEO of ProCredit Bank and Agron), if, indeed, this is the motivation behind the minimum threshold requirements in the new draft law.
There is still hope that the draft would be improved in the process of committee review in the Georgian parliament. Among other changes, it will be crucial to remove or amend those provisions in the law that do not adhere to Georgia’s constitutional norms. A case in point argued Eka Bokuchava (Transparency International-Georgia) is the requirement that foreigners (physical persons) dispose of their landed property within 6 months of divorcing their Georgian spouses or failing to extend their residency permits. This clause in the law opens the door for expropriation of landed property by administrative fiat, posing severe corruption risks and subjecting foreign investors to undue pressures. Bokuchava went as far as to state TI-Georgia’s resolve to challenge this provision in Georgia’s constitutional court.
However imperfect, the new draft law serves one important purpose – to provide the legal basis for resuming transactions in the Georgian agricultural land market. This in itself is a great step forward and should not be underestimated. Moreover, the law recognizes the special status of foreign-owned banking and microfinance institutions, allowing them to use land (without any quantitative restrictions) as collateral in lending to the agricultural sector. Yet, it is also clear that some of the key provisions in the law are not grounded in Georgia’s economic realities. Rather, they represent a political manifesto stating the government’s commitment to protecting the interests of Georgian smallholder farmers. Unfortunately, there is very little in the law to provide Georgian smallholders with real protection against abuse in the process of land privatization.