ბევრი საქონლისგან განსხვავებით, რომელთაც კერძო, კონკურენტული კომპანიები აწარმოებენ, ვალუტას მონოპოლისტი უშვებს. ერთადერთი ინსტიტუტი, რომელსაც ლარის მოჭრის უფლება აქვს, საქართველოს ეროვნული ბანკია (სებ).
სებ-ის, როგორც მონოპოლისტის ამოცანას, ართულებს ამ ბაზრის თავისებურებები. უპირველეს ყოვლისა, ლარი, რომელიც მიმოქცევაში ეშვება, არ მოიხმარება და არ თავდება. ვალუტა ეკონომიკაში რჩება ძალიან დიდი ხნის განმავლობაში. ეს ამ ბაზრის ძალიან განსხვავებული მახასიათებელია. მაგალითად, თუ საცხობები შეწყვეტენ პურის წარმოებას, ცოტა ხნის შემდეგ, ყველა პური შეიჭმება, რაც აქამდე გამოუშვეს. შედეგად, მოთხოვნის რაოდენობა მიწოდების რაოდენობას გადააჭარბებს და პურის ფასიც ზრდას დაიწყებს.
ამისგან განსხვავებით, ეროვნულმა ბანკმა ფულის ბეჭდვა რომც შეწყვიტოს, მიმოქცევაში არსებული ფულის მასა არ შემცირდება და იგივე დონეზე შენარჩუნდება. ასე რომ, სებ-ისთვის ფულის მიწოდების შემცირება საკმაოდ ძვირი სიამოვნებაა, რადგანაც ამისთვის ლარის გამოშვების შეწყვეტა საკმარისი არაა. ბანკმა უკან უნდა შეისყიდოს ლარი, მწირი საერთაშორისო რეზერვების შემცირების სანაცვლოდ.
მეორე მხრივ, ჩვეულებრივ მონოპოლისტს, როგორც წესი, აქვს საწარმოო დანახარჯები. ამ მხრივ სებ უკეთეს მდგომარეობაშიც კია, რადგან ფულის მიწოდების ზრდა საბეჭდი მანქანის ამოქმედებით, თითქმის უდანახარჯო პროცესია.
ბევრი ქართველი ძალიან შეშფოთებულია ლარის ასეთი მკვეთრი გაუფასურებით დოლართან მიმართებაში. როგორც ქვემოთ მოყვანილი გრაფიკი აჩვენებს, 2014 წლის ნოემბრიდან მოყოლებული, ლარის ფასი დოლარში ქვემოთ და ქვემოთ მიექანება. თუკი პირველ ნოემბერს, ადამიანს შეეძლო ერთ ლარად 57 ცენტის ყიდვა საერთაშორისო სავალუტო ბაზრებზე, დღესდღეობით იმავე ლარად მხოლოდ 47 ცენტის ყიდვას მოახერხებს(კიდევ უფრო უარესი იყო სიტუაცია ერთი კვირის წინ, როცა ერთი ლარის ფასი 44 ცენტამდე დაეცა). პროცენტულად, ეროვნული ვალუტის ღირებულების 57-დან 47 ცენტამდე დაცემა 20%-იან გაუფასურებას ნიშნავს.
საზოგადოებაში ცხარე დებატები გამოიწვია იმის განხილვამ, უნდა გაყიდოს თუ არა სებ-მა საკუთარი საერთაშორისო რეზერვები ლარის მიწოდების შესამცირებლად. ამგვარ ინტერვენციას მოითხოვდნენ ქართველი პოლიტიკოსები. თუმცა, როგორც ისტორია გვიჩვენებს, ამგვარ ჩარევას თითქმის არასოდეს უმუშავია. საერთაშორისო გაცვლით კურსთა დინამიკასთან მიმართებაში, სებ-ზე გაცილებით უფრო მოზრდილ ცენტრალურ ბანკებსაც კი დიდად არაფრის შეცვლა არ შეუძლიათ. ეს არის ომი, რომელსაც ვერც მოიგებ და საერთაშორისო რეზერვების მარაგსაც დაგაკარგვინებს.
2014 წლის იანვარში, რუსეთის ცენტრალურ ბანკს 500 მილიარდ დოლარიანი საერთაშორისო რეზერვები გააჩნდა. დღესდღეობით, მათ უკვე დახარჯეს დაახლოებით 120 მილიარდი რუბლის შესყიდვაზე. მაგრამ უშველა კი ამან რამით რუბლს? 2014 წლიდან მოყოლებული, რუსულმა ვალუტამ ღირებულების თითქმის ნახევარი უკვე დაკარგა. ამასთან შედარებით, ლარის გაუფასურება დროის იმავე პერიოდში, გაცილებით ნაკლებია. რუსეთის ცენტრალური ბანკი, რომელსაც მართლაც აქვს დიდი საერთაშორისო რეზერვების მარაგი, უძლური აღმოჩნდა გასულ წელს რუბლის გაუფასურებისაგან გადარჩნის საქმეში. ეს იმიტომ, რომ ვალუტამ მასობრივად დაკარგა მოსახლეობის ნდობა.
გრაფიკი: ერთი ლარის ფასი 2014 წლის პირველი ნოემბრიდან დღემდე
როცა კურსის გაუფასურებას ფუნდამენტური ფაქტორები განაპირობებს, ცენტრალური ბანკის ჩარევას მხოლოდ მცირე ხნით შეუძლია ამ პროცესის გადავადება ან შენელება. ღირს კი ეს იმად, რომ ამაში ფული დავხარჯოთ? განსაკუთრებით ცნობილი ისტორიული მაგალითია მექსიკური პესოს კრიზისი 1995 წელს. როცა პესომ გაუფასურება დაიწყო, ამერიკული საპენსიო ფონდები მექსიკაში ძლიერ შეშფოთდნენ თავიანთი ფინანსური ინვესტიციების ღირებულების გამო. ცენტრალურ ბანკზე იყო დიდი პოლიტიკური წნეხი, გადაევადებინა ვალუტის მკვეთრი გაუფასურება. მექსიკას მრავალმილიონიანი პაკეტი გადაეცა გაკოტრების თავიდან ასაცილებლად. ამ ზომებმა პროცესი კი შეანელა, მაგრამ პესოს გაუფასურება მაინც ვერ შეაჩერა. თუმცა ამან ამერიკელ ინვესტორებს მისცა საკმარისი დრო იმისათვის, რომ თამაშიდან გასულიყვნენ. ეს ეპიზოდი არ ყოფილა სასარგებლო მექსიკისათვის, რომელსაც მოგვიანებით იმ მრავალმილიონიანი სესხის უკან დაბრუნება მოუხდა, რომელმაც ვალუტას მაინც ვერაფრით უშველა (ამ და მსგავსი შემთხვევების შესახებ დეტალური ინფორმაციისათვის, იხილეთ Lester C. Thurow’s The Future of Capitalism, Nicholas Brealy 1997).
კიდევ უფრო პრობლემატური იქნებოდა ლარის მიბმა დოლარზე ფიქსირებული გაცვლითი კურსის რეჟიმის პირობებში. ეს უკანასკნელი სტანდარტული სპეკულაციური სქემების ამოქმედებას შეუწყობდა ხელს. სპეკულატორები, ერთმანეთთან შეთანხმებით, ისესხებდნენ ლარს დიდი რაოდენობით და შეიძენდნენ დოლარს ფიქსირებული კურსით.რაკი ცენტრალური ბანკი ამ შემთხვევაში გაცვლითი კურსის გარანტი იქნებოდა, მას მოუწევდა დოლარის გაყიდვა ლარის სანაცვლოდ. რაღაც მომენტში, ცენტრალური ბანკის საერთაშირისო რეზერვები დამთავრდებოდა და ლარის შესყიდვა ვეღარ მოხერხდებოდა. სწორედ ამ დროს, ლარი კრახს განიცდიდა და სპეკულატორები მის ყიდვას და აღებული სესხის დაფარვას უკვე მიზერულ ფასადაც კი მოახერხებდნენ. თუკი ცენტრალური ბანკი საერთაშორისო რეზერვების ამოწურვამდე, ბოლომდე დაიცავდა ვალუტას, მთელ მის რეზერვებს სპეკულატორები ჩაიჯიბავდნენ. ერთხელ მსგავსი სქემის მსხვერპლი ინგლისის ბანკი გახდა, როცა 1992 წელს ბრიტანული ფუნტი სტერლინგი ევროპული ვალუტების კალათას, ძირითადად კი გერმანულ მარკას მიება.გაცვლითი კურსის დაცვის მცდელობის მიუხედავად, ბანკი საბოლოოდ მაინც დამარცხდა და ამ პროცესში სპეკულატორებმა ბევრი ფული მიიღეს. მათ შორის იყო ჯორჯ სოროსიც, რომელმაც მილიარდამდე დოლარი გააკეთა ფუნტ სტერლინგზე ამ შეტევისას.
მოკლედ რომ ვთქვათ, დიდი არაფერია, რისი გაკეთებაც ლარის მიწოდების მხრიდან შეიძლება. გაცვლითი კურსის მხარდასაჭერად მოთხოვნის სტიმულირებაა საჭირო. თუმცა, როგორც ირკვევა, არც ესაა მარტივი საქმე.
ფულის სამი კლასიკური ფუნქციაა გაცვლის საშუალება, ღირებულების საზომი და დაგროვების საშუალება (მაგალითად, იხილეთ, Burda and Wyplosz’ Macroeconomics: A European Text, Oxford University Press 2005). პირველი ორი ფუნქცია განაპირობებს იმას, თუ რა რაოდენობით ლარის ფლობა სურს ხალხს. თუკი ადამიანი ქართული პროდუქტის შეძენას ან საქართველოში ინვესტირებას აპირებს, მაშინ მას ლარი დასჭირდება.
ზოგიერთის აზრით, ლარზე მოთხოვნა საინვესტიციო მდგომარეობის გაუარესებამ შეამცირა. თუმცა ამ მოსაზრების მოწინააღმდეგენი მიიჩნევენ, რომ არც წარსულში და არც ახლა ინვესტორები ლარზე მოთხოვნის მნიშვნელოვან ნაწილს არ განაპირობებენ. შესაბამისად, ამას ვალუტის გაუფასურებაზე დიდი გავლენის მოხდენა არ შეეძლო.
თუმცა, ძნელია გაიგო, რამდენად მგრძნობიარეა ლარის ღირებულება მოთხოვნის ცვლილების პირობებში. შესაძლოა, ინვესტორთა უფრო მაღალ ნდობასა და, შედეგად, ოდნავ გაზრდილ მოთხოვნას ადგილობრივ ვალუტაზე საკმაოდ დიდი გავლენა ჰქონოდა მის ფასზე. მეტიც, ლარზე მოთხოვნას წარსული აქტივობები კი არა მომავალი გეგმები და ქვეყნის ეკონომიკური მდგომარეობის შესახებ მოლოდინები წარმართავს. თუკი ხალხი მოითხოვს ლარს, როგორც გაცვლის საშუალებას, ე.ი. მათ სურთ ამ თანხით მომავალში გარკვეული ტრანზაქციების განხორციელება. ფულის ეს ფუნქცია ხომ სწორედ მომავალ შესყიდვებს უკავშირდება. წარსულის სტატისტიკა კი ამ მოლოდინებს ვერ ასახავს.
თუკი ვინმეს უნდა, რომ ლარი მიმზიდველ გაცვლის საშუალებად გადააქციოს, ამისთვის ბევრი არაფრის გაკეთება არ შეიძლება. თუმცა გონივრული ეკონომიკური პოლიტიკა, რომელიც დადებით საინვესტიციო გარემოს შექმნიდა, სასარგებლო იქნებოდა. უკანასკნელი ორი წლის განმავლობაში შემოღებული, ახალი საიმიგრაციო კანონის მსგავსი ზომები, ამ შემთხვევაში ვერაფრით დაგვეხმარება. ამ კონტექსტში, მნიშვნელოვანია იმის გაანალიზება, რომ უცხოურ ინვესტიციებზე ასე დამოკიდებული ეკონომიკა უფრო მგრძნობიარეა პოლიტიკური შეცდომებისადმი. გერმანიაში სულ ახლახან შემოიღეს მინიმალური ხელფასის კანონი, სასაცილო ბიუროკრატიულ მოთხოვნებთან ერთად (დამსაქმებლებმა ზედმიწევნით ზუსტად უნდა აღწერონ, რა დროის განმავლობაში მუშაობენ დასაქმებულები). იქაც ყოველწლიურად მიმდინარეობს ეკონომიკურად გაუმართავი გადაწყვეტილებების შესახებ მსჯელობა. თუმცა გერმანიის ეკონომიკა დივერსიფიცირებული და ძლიერია. შესაბამისად, რამდენიმე შეცდომა მის ეკონომიკას, სავარაუდოდ, ვერ დააუძლურებს (თუმცა, შეუძლებელი არაფერია). საქართველოს კი, რომელიც უცხოურ კაპიტალზე ძალიანაა დამოკიდებული, შეცდომების დაშვების ფუფუნება არ აქვს. ინვესტორისთვის საკმაოდ ადვილია, გადაწყვიტოს, რომ არ ჩადოს ინვესტიცია საქართველოში, იმის გათვალისწინებით, რომ სხვა ბევრი მსგავსი ქვეყანა არსებობს.
ბოლოს, ლარის, როგორც გაცვლის საშუალების, მიზანი დაკავშირებულია იმასთან, რის ყიდვას ელოდებიან ადამიანები ლარის მოცემული ოდენობით, ანუ რას და რამდენს აწარმოებს ქართული ეკონომიკა მომავალში. ეკონომიკურ ზრდას კი გონივრულმა ეკონომიკურმა პოლიტიკამ უნდა შეუწყოს ხელი. საკითხავია, რამდენად ოპტიმალურად გამოიყენა მთავრობამ გასული ორი წელი ეკონომიკური ზრდის ხელშეწყობის თვალსაზრისით.
თუმცა, ყველაზე მნიშვნელოვანი მამოძრავებელი ძალა ლარის გაუფასურების საქმეში იყო ის, რომ ხალხი აღარ აღიქვამს ლარს დაზოგვის კარგ საშუალებად. ეს საკითხი, რა თქმა უნდა, გადაჯაჭვულია ფულის, როგორც ღირებულების საზომის ცნებასთანაც. თუკი ბევრი ადამიანი მოინდომებს ლარის ფლობას მომავალი ტრანზაქციებისათვის, ეს ვალუტა დაზოგვის გონივრულ საშუალებად შეიძლება ჩაითვალოს.
თუმცა დოლარი, როგორც დაზოგვის უპირატესი საშუალება, მთელს მსოფლიოში გავრცელებული მოვლენაა და ამის ილუსტრირებას წარმოადგენს ის ფაქტი, რომ ლარის გარდა, უამრავი განვითარებადი ეკონომიკის ვალუტაც მკვეთრად გაუფასურდა. 2014 წლის ოქტომბრიდან სომხური დრამი 16%-ით გაუფასურდა, თურქული ლირა — 11%-ით, ახალი აზერბაიჯანული მანათი, რომელსაც ბოლო დრომდე ასე იცავდა აზერბაიჯანის ცენტრალური ბანკი — 20%-ზე მეტით. გაუფასურების ამ პროცენტულ მაჩვენებლებს შორის სხვაობა შეიძლება განპირობებული იყოს ინვესტორთა ნდობით და მოლოდინებით, თუმცა ცხადია, რომ გაუფასურების გლობალური ტენდენცია ნამდვილად არ ექვემდებარება ისეთი პატარა ქვეყნის კონტროლს, როგორიც საქართველოა.
უპირატესობის გადანაცვლება ლარიდან დოლარისაკენ ბუნებრივ კატასტროფას წააგავს. იმედია, უკრაინისა და რუსეთის კრიზისები და გეოპოლიტიკური საფრთხეები თანდათან ნაკლებად აქტუალური გახდება, მაგრამ მანამ, სანამ საქართველოს ეკონომიკა ასეთი მყიფეა, გლობალური ეკონომიკური კლიმატის ცვალებადობა მასზე დიდ გავლენას მოახდენს. ასე გაგრძელდება ალბათ ათწლეულების განმავლობაში. ერთადერთი უსაფრთხო ნავსაყუდელი კი ალბათ ევროზონა იქნებოდა.

Unlike most commodities that are provided by private actors competing with each other, a currency is provided by a monopolist. The only institution that is allowed to produce laris is the National Bank of Georgia (NBG).
The task of the NBG-monopolist is made difficult by various peculiarities that cannot be found in other markets. First of all, lari once injected into the economy are not consumed or used up. They remain in the economy “until the cows come home”, as they say in Scotland. This is starkly different from what we observe in most other markets. If bakeries interrupt their production of bread, after a short period of time the bread that was circulating around is eaten.
Then the ratio of supply and demand in the market decreases and the bread price increases. In contrast, if the National Bank of Georgia stops printing money, the amount of money circulating around remains the same. Hence, it is very costly for the NBG to reduce the supply of money, as this does not mean that the “production of lari” has to be interrupted but lari have to be bought back, depleting scarce foreign currency reserves.
On the other hand, an ordinary monopolist typically faces production costs, and in this respect, the NBG has an easier life. It is almost costless to increase the supply of money by starting the printing press.
Many Georgians were unsettled by the sharp depreciation of the lari vis-à-vis the dollar that occurred within the last months. Indeed, as the graph shows, since the beginning of November 2014 the value of the lari, measured in the dollar, moved constantly downwards. On the first of November, one could buy one lari for approximately 57 dollars cents in international currency markets, while today one has to pay only about 47 dollars cents (about a week ago the situation was even worse when a lari was traded for just 44 dollar cent). In relative terms, moving from 57 cents to 47 cents is a devaluation of almost 20%.
There was a lively discussion about whether the NBG should use its foreign currency reserve “ammunition” for buying back lari and thus reducing the supply. Such an intervention was demanded by Georgian politicians, but history is full of examples that show that it almost never works. Faced with international exchange rate dynamics, central banks, even if much bigger than the NBG, are largely helpless. It is a war that cannot be won, and the foreign currency reserves get lost underway.
In January 2014, the Russian central bank held more than 500 billion dollars in foreign currency, and to this day they used approximately 120 billion dollars to buy back rubles. Yet did it help? From January 2014 to today the ruble lost approximately 50% of its value, much more than the lari at the same time. Even the Russian central bank, really having a lot of foreign currency in-store, is impotent in view of the massive loss of trust in the ruble throughout last year.
When there are fundamental downward forces, interventions on part of the central bank can usually delay or slow down the depreciation for some time, but is it worth the money? A famous case is the Mexican peso crash in 1995. When the peso came under pressure, many US pension funds were engaged in Mexico, and they feared a loss in the value of their (financial) investments made across the border. Political pressure was exerted on the Mexican central bank to delay the peso crash, and Mexico was provided with a multi-billion dollar bailout package. These measures, however, do not prevent the overall depreciation of the peso – it was just delayed, giving the US investors the necessary time to disengage. The episode was not to the advantage of Mexico, as later they had to pay back the bailout package given to them, while their currency had crashed nonetheless (a detailed account of this and similar cases can be found in Lester C. Thurow’s The Future of Capitalism, Nicholas Brealy 1997).
Even more problematic would it be to peg the lari to the dollar in a fixed exchange rate regime. This would invite currency traders to apply their standard speculation scheme. Worldwide, they could coordinatedly borrow lari in huge amounts and then sell this borrowed laris for dollars at the fixed exchange rate. The central bank guarantees the exchange rate, so it has to sell dollars for lari. Yet in the process, the foreign currency reserves of the central bank melt away, and at some point, the central bank would run out of reserves and could not buy further lari. At that point, the lari crashes, allowing the speculators to buy back the laris they owe to their creditors for just a fraction of the dollar price they had received when selling the laris previously. If the central bank really defends to the bitter end but is finally defeated, all its currency reserves are pocketed by the speculators. Even the heavy-weight Bank of England fell victim to this scheme when in 1992 they had pegged the British pound to a basket of other European currencies, mainly the German mark. Despite trying to defend their exchange rate, they were finally defeated, and in the process transferred huge amounts of money to speculators, among them George Soros who made about one billion dollars in this attack against the pound.
To sum up, there is not much what one can do on the supply side of lari. If one wants to support the exchange rate, one has to stimulate demand. Yet as it turns out, this is also not easy.
The three classical functions of money are medium of exchange, store of value, and unit of account (see, for example, Burda and Wyplosz’ Macroeconomics: A European Text, Oxford University Press 2005). While the last function does not drive demand for money, the first two are relevant for how much lari (or any other currency) people want to hold. If one plans expenditures in lari, be it for investments in Georgia or just buying Georgian products, one needs to have lari.
Some people have argued that there is less demand for lari because the investment climate in Georgia has deteriorated. This is countered by those who say that foreign investments did in the past not account for a large share of the demand for lari, and hence investor confidence could not play a big role in the lari depreciation.
However, it is difficult to say how the price of the lari reacts to a change in demand. Perhaps, having a little more investor confidence and therefore a little more demand for lari would make a considerable difference in the price. Moreover, the demand for laris is not governed by past activities but by future plans and expectations about Georgia’s economic wellbeing. If people demand lari as a medium of exchange, they plan to do transactions in the future – the medium of exchange purpose of money is all about future transactions. Statistics of the past do not capture these expectations.
If one wants to make the lari attractive as a medium of exchange, there is not so much one can do, yet a sound economic policy that creates a good investment climate would be advantageous. Some policy measures of the last two years, like the new immigration law, were not helpful in this respect. In this context, it is important to keep in mind that an economy that heavily depends on foreign investment is much more sensitive to policy mistakes. In Germany, they recently introduced a minimum wage which came with ridiculous bureaucratic requirements (employers have to write down the exact time, minute by minute, at which each employee works), and there is a plethora of other economically questionable decisions that are made in Germany in every year. Yet Germany’s economy is diversified and strong, and it takes many mistakes to bring the economy down (not to say that this will not happen at some point). Georgia, however, mainly depends on foreign capital and is therefore much more fragile. The decision not to invest in Georgia is a rather easy one, given that there are many comparable countries competing for investor money.
Finally, the medium of exchange purpose of the lari is related to what people expect they can buy with these lari, i.e. what and how much the Georgian economy will produce in the future. Growth prospects depend on reasonable economic policies, and one may wonder whether the last two years were used optimally to foster growth in Georgia.
However, the biggest driver of lari depreciation is the fact that people do not perceive lari anymore as a good way to store their value. This is of course interconnected with the medium of exchange purpose – if there will be many people demanding lari for future transactions, lari will be a reasonable way to store one’s value.
There is a global movement towards storing one’s value in the dollar, illustrated by the fact that not only the lari depreciated but also many other currencies of developing economies. From October 2014, the Armenian dram devaluated by around 16%, the Turkish lira by around 11%, and the Azerbaijani New Manat, which until recently was defended bravely by the Azerbaijani central bank, just in the last few days lost more than 20% of its value. The differences in these values may be due to different investor confidence and future expectations, yet by and large, it is a global trend beyond the control of a small country like Georgia.
This shift in preferences to not store so much value in lari anymore is like a natural disaster. One can hope that the crises in Ukraine and Russia as well as other geopolitical threats will lose intensity, but as long as Georgia’s economy is in a fragile state, which it will be for decades to come, it will be exposed to the capers of the global economic climate. The only safe harbor would be to join the Euro area.