ყველამ კარგად ვიცით თამბაქოს უარყოფითი გავლენის შესახებ ადამიანის ჯანმრთელობაზე. შეერთებული შტატების დაავადებათა კონტროლისა და პრევენციის ცენტრის მონაცემების თანახმად, მხოლოდ აშშ-ში საშუალოდ 443,000 ადამიანი კვდება ნაადრევად სიგარეტის კვამლით. აშშ-ში 46 მილიონი მწეველია, რაც იმას ნიშნავს, რომ ყოველ წელს „ნაადრევი სიკვდილის“ ალბათობა, მხოლოდ იმიტომ, რომ ვიღაც ეწევა, თითქმის 1%-ია (თუ დავუშვებთ, რომ ეს რიცხვები გრძელვადიან პერსპექტივაში უცვლელია). თუკი ადამიანი 10 წელი ეწევა, ალბათობა იმისა, რომ ნაადრევად მოკვდება, 9%-მდე იზრდება.
უფრო მეტიც, იმ წლების რაოდენობა, რომლითაც ადამიანის სიცოცხლის ხანგრძლივობა მცირდება, საკმაოდ საყურადღებოა. როგორც ერთ-ერთი ჯანმრთელობის საკითხებზე სპეციალიზებული ბრიტანული ვებ-გვერდი (www.patient.co.uk) წერს: „თუ თქვენ დიდი ხანია ეწევით, საშუალოდ, თქვენი სიცოცხლის ხანგრძლივობა 10 წლით ნაკლებია არამწეველთან შედარებით. სხვა სიტყვებით რომ ვთქვათ, დიდ ბრიტანეთში დაახლოებით 10-დან 8 არამწეველი ცხოვრობს 70 წელზე მეტ ხანს, ეს მაშინ, როდესაც დიდი ხნის მწეველთა მხოლოდ ნახევარი აღწევს ამ ასაკს. ადამიანი რაც უფრო ახალგაზრდა ასაკში იწყებს მოწევას, მით უფრო დიდია ალბათობა იმისა, რომ დიდი ხნის განმავლობაში იქნება მწეველი და, შესაბამისად, ადრე მოკვდება“.
აქ ჩნდება კითხვა, თუ რატომ ეწევა ხალხი სიგარეტს მიუხედავად ყოველივე ზემოაღნიშნულისა. თუ დავინტერესდებით ამ მავნე ჩვევით, დავინახავთ ეკონომისტთა რამდენიმე სტანდარტულ მოსაზრებას.
გამოჩნდებიან ისეთებიც, ვინც ამტკიცებს, რომ მოწევა სულაც არ არის არარაციონალური. შესაძლოა, ეს ჩვევა ეხმარება მწეველებს მათი სარგებლის გაზრდაში. სწორედ ასე ფიქრობს ნობელის პრემიის ლაურეატი ეკონომიკაში, გარი ბეკერი. ის თავის ცნობილ ნაშრომში „რაციონალური ჩვევების თეორია“ (A Theory of Rational Addiction, Journal of Political Economy 96, 1988, 675-700 გვ.) სწორედ ამ მოსაზრებას განიხილავს. მისი აზრით, არჩევანი (preference) ეგზოგენურად არის მოცემული, ესა თუ ის ქცევა კი რაციონალურია ყოველთვის, როდესაც იგი შეესაბამება ამ არჩევანს (preference). ამგვარად, ჩვენ გაგვიჭირდება განსაზღვრა, ნამდვილად არარაციონალურია თუ არა მოცემული ქცევა, რამდენადაც ყოველთვის არსებობს პოტენციური არჩევანი (preference), რომლის შემთხვევაშიც ამგვარი ქცევა სრულიად ოპტიმალურია. ქცევა მხოლოდ იმ შემთხვევაში შეიძლება ჩაითვალოს შინაგანად შეუსაბამოდ, როდესაც არ არსებობს შესაძლო არჩევანი (preference), რომელიც თავსებადი იქნებოდა აღნიშნულ ქცევასთან. ამ თემასთან დაკავშირებული ყოფითი მაგალითების მოყვანა რთულია, თუმცა შეგვიძლია წარმოვიდგინოთ ადამიანი, რომელიც იატაკს წმენდს, თუმცა ჭუჭყიანი ფეხსაცმელი აცვია (თან იცის, რომ ფეხსაცმელი ჭუჭყიანია). წმენდის პროცესში მოწმენდილი ადგილები ისევ ჭუჭყიანდება. ასეთ შემთხვევაში რთული იქნებოდა ისეთი არჩევნის (preference) პოვნა, რომელიც შეესაბამებოდა ამგვარ ქცევას.
თუ მოწევა ნამდვილად შეესაბამება მწეველის არჩევანს (preference), უნდა ვივარაუდოთ, რომ სიგარეტის ფასის ზრდის შემთხვევაში, მოწევა მცირდება. ეს მართლაც ასეა. ერთ-ერთ ბოლო კვლევაში „ფასები და მოთხოვნა სიგარეტზე: განვითარებად ქვეყნებში ახალგაზრდების მიერ სიგარეტის მოხმარება“ (Prices and Cigarette Demand: Evidence from Youth Tobacco Use in Developing Countries – Kostova, Ross, Blecher, and Markowitz, 2010, NBER ნაშრომი 15781) შეფასებულია, რომ განვითარებად ქვეყნებში მწეველთა ფასისადმი ელასტიურობა არის -1.2. ეს იმას ნიშნავს, რომ, თუკი სიგარეტის ფასი იზრდება 1%-ით, საშუალო მწეველი ამცირებს მოწევას 1.2%-ით. ასევე, სიგარეტის ფასის 1%-ით ზრდის შემთხვევაში, არამწეველის მიერ სიგარეტის მოწევის დაწყების ალბათობა მცირდება 0.63%-ით.
ეკონომისტთა ერთი ნაწილი განხილულ მავნე ქცევას არარაციონალურობის ჭეშმარიტ მაგალითად მიიჩნევს. მართლაც, ექსპერიმენტულ ეკონომიკასა და ფსიქოლოგიაში გამოვლენილია ბევრი გადახრა (ე.წ.სისტემური შეცდომები) ადამიანის მიერ გადაწყვეტილების მიღების პროცესში. მაგალითად, დროის არჩევანი (preference), ეტაპი, როდესაც გადაწყვეტილების მიღებისას ხდება მომავალი შედეგების გათვალისწინება, შეიძლება ისე დამახინჯდეს, რომ ჩაითვალოს არარაციონალურად. ეს ე.წ. ახლანდელი გადახრა (present bias) არაერთ კვლევაშია განხილული (იხ. კვლევა „Time Discounting and Time Preference: A Critical Survey” – Frederick, Loewenstein, and O’Donoghue, 2002, Journal of Economic Literature 40, 351-401), თუმცა საკითხავია, რამდენად მიიღებდა გარი ბეკერი ახლანდელ გადახრას არარაციონალურობის მტკიცებულებად.
დაბოლოს, ეკონომისტთა ერთი ნაწილი ამტკიცებს, რომ მოწევისკენ მიდრეკილებაზე გავლენას ახდენს პიროვნებისთვის ხელმისაწვდომი ინფორმაცია. ეს საკითხი განხილულია ზემოთ ხსენებულ კოსტოვას, როსის, ბლეჩერისა და მარკოვიჩის ნაშრომში. მათ აღმოაჩინეს, რომ მწეველად გახდომის ალბათობა იზრდება, თუ ადამიანი იღებს ბევრ ინფორმაციას თამბაქოს რეკლამებიდან და მცირდება, რაც უფრო ძლიერია საზოგადოებაში თამბაქოს საწინააღმდეგო განწყობა.
ყოველგვარი მტკიცების გარეშე, მინდა, წვლილი შევიტანო აღნიშნულ თემასთან დაკავშირებულ დებატში და მოვიტანო მტკიცებულებები პოსტ-საბჭოთა, კერძოდ კი, სამხრეთ კავკასიის ქვეყნებიდან. მოწევის ჩვევას ამ ქვეყნებში აქვს რამდენიმე მახასიათებელი, რომელთაც სხვაგან ძნელად თუ შეხვდებით. მაგალითად, მამაკაც მწეველთა უაღრესად დიდი რაოდენობა (წყარო: WHO „Smoking Patterns in Europe”), რაც, ალბათ, განპირობებულია კულტურული თავისებურებებით. ისეთ ქვეყნებში, როგორიცაა სომხეთი და საქართველო, ტრადიციულად ითვლება, რომ ქალებს არ უნდა ჰქონდეთ ისეთი მავნე ჩვევები, როგორიც არის მოწევა ან დალევა, ეს მაშინ, როდესაც მამაკაცების მიმართ დამოკიდებულება უფრო შემწყნარებლურია. მიუხედავად იმისა, რომ თამბაქოს მოწევა არც მამაკაცებში არ არის წახალისებული, ქალებს უფრო მკაცრად აკრიტიკებენ, ხშირად ისეთი არგუმენტით, როგორიცაა: „მწეველი ქალი საფრთხეს უქმნის როგორც საკუთარ, ისე მომავალი შვილების ჯანმრთელობასაც“ (ვინაიდან მამა არის მისაბაძი მაგალითი შვილებისთვის, მწეველ კაცებსაც, სავარაუდოდ, უარყოფითი გავლენა ექნებათ შვილებზე).
პოსტ-საბჭოთა ქვეყნებში მწეველ მამაკაცებს გამოარჩევს კიდევ ერთი თავისებურება – ისინი ეწევიან მკვეთრად დიდი რაოდენობით სიგარეტს დღის განმავლობაში. ძალიან დიდ დროს ვატარებ მწეველთან სომხეთიდან და მუდმივად გაოცებული ვარ, თუ რაოდენ ცოტა დრო სჭირდება იმისთვის, რომ მოიხმაროს მთელი კოლოფი სიგარეტი. თუმცა საკმაოდ რთულია ამ ერთი შეხედვით სახალისო მტკიცებულების ციფრებით გამყარება. მიუხედავად იმისა, რომ არსებობს ქვეყნების მიხედვით შედგენილი უამრავი სტატისტიკური მონაცემი მწეველებისა და ერთ სულ მოსახლეზე თამბაქოს მოხმარების თანაფარდობასთან დაკავშირებით, ვერ შევძელი მომეძიებინა მონაცემები ერთ სულ მწეველზე სიგარეტის რაოდენობასთან დაკავშირებით. ამიტომ თავად გამოვთვალე ეს მონაცემი ERC World-ის თამბაქოს რუქის 2007 წლის მონაცემებსა და სხვა ხელმისაწვდომ წყაროებზე დაყრდნობით. თავდაპირველად დავიწყე სიგარეტის რაოდენობით ერთ სულ მოსახლეზე, შემდეგ ეს რიცხვი გავყავი თითოეულ ქვეყანაში მწეველების პროცენტულ წილზე და მივიღე სიგარეტის რაოდენობა ერთ სულ მწეველზე. მაგალითად, სომხეთში ერთ სულ მოსახლეზე სიგარეტის წლიური მოხმარება არის 1,620. გამოდის, ქვეყნის მოსახლეობის 25% ეწევა. შედეგად, შეიძლება დავასკვნათ, რომ საშუალო მწეველი მოიხმარს 6480 ღერ სიგარეტს წელიწადში (1620/0.58). ქვემოთ მოცემულ ცხრილში წარმოდგენილია ჩემი გამოთვლები ხუთი პოსტ-საბჭოთა (რუსეთი, უკრაინა, ბელორუსია, საქართველო, სომხეთი) და ხუთი ევროპის (გერმანია, საფრანგეთი, ნიდერლანდები, პოლონეთი, დიდი ბრიტანეთი) ქვეყნისათვის 2007 წელს.
| პოსტ-საბჭოთა ქვეყნები | წლიურად სიგარეტის რაოდენობა ერთ სულ მწეველზე (2007 წელი) | ევროპის ქვეყნები | წლიურად სიგარეტის რაოდენობა ერთ სულ მწეველზე (2007 წელი) |
| რუსეთი | 8000 |
გერმანია | 5000 |
| უკრაინა | 8000 |
საფრანგეთი | 3900 |
| ბელორუსია | 7000 |
ნიდერლანდები | 4000 |
| სომხეთი | 6500 |
დიდი ბრიტანეთი | 3750 |
| საქართველო | 4700 |
პოლონეთი | 4500 |
თუ მოწევასთან დაკავშირებით გადაწყვეტილება რაციონალურია, მწეველი შეადარებდა თითოეული სიგარეტის მოწევისგან მიღებულ სარგებელს მის ფასს, ასეთ შემთხვევაში მწეველმა სიგარეტი უნდა მოწიოს იმ შემთხვევაში, თუ სიგარეტში გადახდილი თანხის სარგებელი უფრო დაბალია, ვიდრე სიგარეტის მოწევისგან მიღებული სიამოვნების სარგებელი. საყოველთაოდ ცნობილი კლებადი ზღვრული სარგებლიანობის კანონის თანახმად, რაც უფრო მეტ სიგარეტს ეწევა ადამიანი, მით უფრო ნაკლებია თითოეული ღერის დამატებითი სარგებლიანობა. შედეგად, წერტილს, სადაც სარგებელი უკვე აღარ ამართლებს დანახარჯს, უფრო ადრე მივაღწევდით, სადაც დანახარჯი უფრო მეტია, რაც, თავისთავად, იწვევს სიგარეტის მოხმარების შემცირებას.
მაშასადამე, თუ მოწევა არის რაციონალური გადაწყვეტილება, ევროპის ქვეყნების მკაცრი საგადასახადო პოლიტიკა შეიძლება იყოს მოწევის შემცირების ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი მიზეზი. აღნიშნული მოსაზრების ემპირიული დადასტურების მიზნით, ჩვენ შევადარეთ სიგარეტის ფასი ოთხ ქვეყანაში, სახელდობრ, სომხეთში, რუსეთში, გერმანიასა და საფრანგეთში. International Business Times-ის მონაცემების მიხედვით, ერთი კოლოფი მალბოროს ფასი ამ ქვეყნებში, შესაბამისად, არის 1.45, 1.73, 6.79 და 8.83 აშშ დოლარი. თუ გავითვალისწინებთ კოსტოვას, როსის, ბლეჩერისა და მარკოვიჩის ნაშრომში მოყვანილ მოთხოვნის ელასტიურობის მაჩვენებელს (-1.2), შეგვიძლია ერთმანეთს შევადაროთ, მაგალითად, სომხეთისა და გერმანიის მონაცემები, რათა გავიგოთ, რამდენად შეიძლება აიხსნას მოხმარებას შორის არსებული განსხვავება ფასებს შორის არსებული სხვაობით. ვინაიდან სიგარეტის ფასი 468%-ით მეტია გერმანიაში, წესით, სიგარეტის მოხმარება 561%-ით მეტი უნდა იყოს სომხეთში. თუმცა, რამდენადაც გასაკვირი არ უნდა იყოს, სხვაობა მხოლოდ 30%-ია. საფრანგეთში სიგარეტის ფასი 510%-ით მეტია რუსეთთან შედარებით, შესაბამისად, თუ სიგარეტის მოხმარებაში არსებული სხვაობა ძირითადად განპირობებულია ფასებს შორის არსებული სხვაობით, გამოდის, რუსეთში სიგარეტის მოხმარება 610%-ით მეტი უნდა იყოს საფრანგეთთან შედარებით. ფაქტობრივი სხვაობა კი მხოლოდ 205%-ია. ეს კიდევ ერთხელ ადასტურებს, რომ სიგარეტის მოხმარებას შორის არსებული სხვაობა ბევრად ნაკლებია ფასებს შორის არსებულ სხვაობასთან შედარებით. ამგვარად, ფასების სხვაობა ვერ ხსნის მოხმარებას შორის არსებულ სხვაობას პოსტ-საბჭოთა და დასავლეთის ქვეყნებს შორის.
მაშინ რა ხდება ინფორმაციის ხელმისაწვდომობასთან, იგივე ჯანმრთელობაზე თამბაქოს უარყოფითი ზეგავლენის შესახებ ცოდნასთან დაკავშირებით. სიგარეტის მოწევისგან გამოწვეული რისკებისადმი ადამიანების დამოკიდებულების შეფასების მიზნით, ჩავატარე პატარა კვლევა სომხეთსა და პოლონეთში (45 მონაწილე თითოეულ ქვეყანაში). მონაწილეებს, რომელთაგან ყველა მწეველი იყო, დავუსვი ორი კითხვა: 1. რამდენად მაღალია მწეველის ფილტვის კიბოთი გარდაცვალების შესაძლებლობა არამწეველთან შედარებით? 2. შანსი იმისა, რომ არამწეველი მამაკაცი მიაღწევს 73 წელს, არის 78%. რა არის შესაბამისი ალბათობა მწეველი ადამიანისთვის?
თუკი პირველ კითხვაზე პოლონელი მწეველების მიერ დასახელებული საშუალო რიცხვი იყო 69%, სომეხი მწეველების პასუხი იყო 34%. საშუალო პასუხი მეორე კითხვაზე პოლონელების შემთხვევაში იყო 47.5%, სომხების შემთხვევაში კი – 64%. კვლევის შედეგებმა აჩვენა, რომ ხალხი პოლონეთში უფრო პესიმისტი და რეალისტია მოწევის შედეგებთან დაკავშირებით, რადგან მათი პასუხები უფრო ახლოს იყო რეალურ რიცხვებთან, რომლებიც პირველი კითხვის შემთხვევაში არის 2100%, მეორე კითხვის შემთხვევაში კი – 42%. ამასთან ერთად, სომეხი მწეველები ნაკლებად არიან გათვითცნობიერებული სიგარეტის უარყოფით გავლენაზე ჯანმრთელობაზე და, შესაბამისად, უფრო ოპტიმისტებიც არიან.
თუ ჩავთვლით, რომ მოწევა არის არარაციონალური ქცევა, მაშინ ქვეყნებს შორის ასეთი დიდი სხვაობა არ უნდა გვქონდეს. მართლაც, რატომ უნდა იყვნენ სომხები და რუსები დასავლეთ ევროპელებზე ნაკლებად რაციონალურები?
მიუხედავად ამისა, ის ფაქტი, რომ პოსტ-საბჭოთა და დასავლეთის ქვეყნებში სიგარეტის ფასებს შორის არსებული სხვაობა კარგად ვერ ხსნის მოხმარებას შორის არსებულ სხვაობას, ეწინააღმდეგება შეხედულებას, რომ ეს განსხვავებული ქცევითი გამოვლინებები გამოწვეულია მწეველების მიერ დანახარჯი-სარგებლის ჯანსაღი ანალიზით. ფაქტია, მოწევისგან გამოწვეულ რისკებთან დაკავშირებულ ინფორმაციასა და ცოდნას შორის სხვაობაა, რაც, სავარაუდოდ, ხსნის მოწევის რაოდენობაში არსებულ სხვაობასაც. რომ შევაჯამოთ, ჩემ მიერ ჩატარებული კვლევა, თუნდაც იგი მიახლოებითი იყოს და არ აკმაყოფილებდეს აკადემიურ სტანდარტებს, შეიძლება ჩაითვალოს კლასიკური „რაციონალური ადამიანის პარადიგმის“ სუსტ მხარდაჭერად, თუნდაც, სულ მცირე, მოწევასთან დაკავშირებული გადაწყვეტილებების მიღების მეტად შეზღუდულ არეალში (უნდა აღინიშნოს, რომ ბევრი ემპირიული აღმოჩენა როგორც ეკონომიკური ექსპერიმენტებიდან, ისე რეალურისამყაროდან, ნათლად ეწინააღმდეგება ამ პარადიგმას).
პოლიტიკური თვალსაზრისით, თუ ვინმეს სურს, შეამციროს მოწევის რიცხვი ისეთ ქვეყნებში, როგორიცაა საქართველო და სომხეთი, მოწევასთან დაკავშირებულ რისკებზე ინფორმაციის მიწოდება ბევრად უფრო ეფექტური იქნებოდა, ვიდრე სიგარეტის ფასების გაზრდა.
არამ გრიგორიანი ISET-ის სამაგისტრო პროგრამის მეორე კურსის სტუდენტია. მისი მიზანია სწავლის გაგრძელება სადოქტორო პროგრამაზე ევროპაში ან აშშ-ში.

This raises the question of why people still smoke. If one observes apparently self-defeating behavior, there are some standard reactions of economists.
There will be those who claim that it is not irrational to smoke. Perhaps the preferences of smokers are such that this behavior maximizes their utilities. This is the view of the economics Nobel Prize laureate Gary Becker, who in his famous paper “A Theory of Rational Addiction” (Journal of Political Economy 96, 1988, pp. 675-700) makes exactly this point. In his view, preferences are exogenously given, and behavior is rational whenever it is in line with those preferences. Thus, we can hardly know whether an observed behavior is really irrational – as long as there exist potential preferences for which it would be optimal to behave in that way, we cannot rule out that the behavior is rational. Only if the behavior is internally inconsistent, when there are no possible preferences that would be compatible with that behavior, we can conclude that it must be irrational. Trivial examples for this are difficult to find, but one might imagine someone cleaning their floor while wearing dirty shoes (knowing that the shoes are dirty). Then the cleaned areas are getting dirty again in the ongoing cleaning process, and it would be difficult to find preferences consistent with such behavior.
If smoking is indeed an optimal adjustment to the smoker’s preferences, we should observe that smoking is reduced when cigarette prices rise. This is indeed the case. In one recent study (Kostova, Ross, Blecher, and Markowitz (2010), “Prices and Cigarette Demand: Evidence from Youth Tobacco Use in Developing Countries”, NBER Working Papers 15781) it is estimated that in developing countries the price elasticity among smokers is –1.2. This means that if cigarette prices go up by 1%, the average smoker reduces their consumption of cigarettes by 1.2%. Yet if prices go up by 1%, the probability that somebody who is not yet a smoker will start smoking just goes down by 0.63%.
Other economists would take the observed self-defeating behavior as genuine evidence for irrationality. Indeed, many biases (i.e. systematic mistakes) in human decision-making have been identified in experimental economics and psychology. For example, the time preference, the rate at which future consequences are taken into account when making decisions, maybe distorted in a way that would qualify as irrational. This so-called present bias has been identified in many studies (see the survey by Frederick, Loewenstein, and O’Donoghue: “Time Discounting and Time Preference: A Critical Survey”, Journal of Economic Literature 40, 2002, 351-401), though it is questionable whether Gary Becker would accept such the present bias to be proof of irrationality.
Finally, some economists would argue that the inclination to smoke may be influenced by the information available to a person. This is an issue also discussed in the cited paper by Kostova et al. – they find that the likelihood to become a smoker increases if one is frequently exposed to tobacco advertisements, and it decreases the more widespread the anti-smoking sentiment in society is.
Without offering a conclusive answer, I want to contribute to this debate by looking at evidence from post-Soviet countries, in particular those in the South Caucasus. Smoking habits in these countries have several characteristics that are rarely found elsewhere, for example, there is an extreme excess of male smokers (source: WHO “Smoking Patterns in Europe”), a phenomenon possibly driven by cultural idiosyncrasies. The traditional view on women in countries like Armenia or Georgia is that they should not indulge in bad habits such as smoking and drinking, while for men there is much more leniency. Although tobacco consumption is not encouraged among men either, women are judged much more strictly, often based on arguments like: “Smoking women jeopardize not only their health but also their future children” (as fathers are role models for their children, smoking men will arguably have a similarly negative influence on children).
Another distinguishing feature of smokers in former Soviet countries is the dramatically large number of cigarettes they smoke per day. Spending much time with a smoker from Armenia I was regularly stunned by the short amount of time he needed to consume a full package of cigarettes. Yet supporting this anecdotal evidence with numbers turns out to be difficult. While there is abundant statistical data available regarding the proportion of smokers and per capita usage of tobacco in various countries, I could not find data about the number of cigarettes per smoker. Thus, I made my own estimations of the number of cigarettes per smoker based on 2007 data from the ERC World Tobacco Atlas and other freely available sources. I started with the number of cigarettes per capita and obtained the number of cigarettes per smoker by dividing this number by the percentage of smokers in each country. For example, in Armenia, the annual per capita consumption of cigarettes is 1,620 and 25% of the population smokes. So, it can be concluded that the average smoker consumes 6480 cigarettes per year (1620/0.58). The table presents my calculations for five former Soviet Union countries (Russia, Ukraine, Belarus, Georgia, Armenia) and five European countries (Germany, France, Netherlands, Poland, UK) for the year 2007.
| Post-Soviet countries | Annual cigarettes/per smoker in 2007 | Europe | Annual cigarettes/per smoker in 2007 |
| Russia | 8000 | Germany | 5000 |
| Ukraine | 8000 | France | 3900 |
| Belarus | 7000 | Netherlands | 4000 |
| Armenia | 6500 | UK | 3750 |
| Georgia | 4700 | Poland | 4500 |
Therefore, if smoking is a rational decision, the relentless taxing policy of European countries could be one of the most important reasons for reducing smoking. For testing this empirically, we compare the prices of cigarettes in four countries, namely Armenia, Russia, Germany, and France. According to the International Business Times, the respective prices for one package of Marlboro are $1.45, $1.73, $6.79, and $8.83. Taking a demand elasticity of -1.2, as reported in the Kostova et al. paper for developing countries, we can compare the demand in Armenia and Germany, for example, for understanding how much of the difference in consumption can be explained by the price difference. Prices being 468% percent higher in Germany, consumption should be 561% higher in Armenia. It is, however, just 30% higher. In France, prices are 510% higher than in Russia, and if the difference in consumption would be driven primarily by the prices difference, we should observe 610% more smoking in Russia than in France. The actual difference is just 205%, again showing that the difference in consumption is much less than what would be explained by price differences. Hence, price differences seem not to explain the difference in consumption between post-Soviet and Western countries.
Then what about the information availability, i.e. the awareness of the negative impact of tobacco smoke on health. To evaluate the attitude of people towards health risks of smoking I conducted a little survey in Armenia and Poland (45 participants in each country). Participants, all of whom were smokers, were asked two questions:(1) “How much higher is the chance of a smoker to die from a lung cancer, compared to a non-smoker? (in %)” and (2) “The chance of a male non-smoker to reach age 73 is 78%. What is the respective probability for a person who smokes?”
The mean number given by the Polish smokers to the first question was 69%, while Armenian smokers on average answered 34%. The average answer to the second question was 47.5% for Polish smokers and 64% for Armenian smokers. The results of the survey show that people in Poland tend to be more pessimistic and realistic regarding the effects of smoking, as the answers Polish smokers gave were closer to the real numbers, which are 2100% for the first question and 42% for the second question. Armenian smokers, on the other hand, are unaware and optimistic about the impact of smoking on health.
If smoking was primarily an irrational behavior, one would not expect these huge differences between countries. Why, in the end, would an Armenian or Russian be less rational than a Western European?
Nevertheless, price differences cannot explain well the differences in consumption between post-Soviet and Western countries, contradicting the view that these different behavioral patterns result from sober cost-benefit analyses on part of smokers. However, there seems to be a difference in the information and awareness of the health risks of smoking, possibly explaining the differences in the amount of smoking. To sum up, the exercise I have done here, even if it is very rough and does not live up to academic standards, could be seen as weak support for the classical “rational man paradigm” – at least for the very limited domain of smoking decisions (while it has to be emphasized, however, that many empirical findings, both from economic experiments and from the real world, clearly contradict this paradigm).
From a policy point of view, if one wants to reduce smoking rates in countries like Georgia and Armenia, providing more information about the risks of smoking may be more effective than raising cigarette prices.
Aram Grigoryan is a student in the second year of the ISET master's program who will graduate this year. He aims to continue his education in a Ph.D. program in Europe or the USA.