„დაარტყი და შეაშინე“ არის ამერიკის შეერთებული შტატების სამხედრო ტერმინი, რომელიც აღწერს სიტუაციას, როდესაც მტრის დემორალიზების მიზნით, მხარე იყენებს გადამეტებულ ძალაუფლებას, როგორც, მაგალითად, მოიქცა ამერიკული არმია ერაყში. ეს ფრაზა კარგად აღწერს ჩემს ემოციურ მდგომარეობას, როდესაც 23 წლის ასაკში პირველად შევედი ოქსფორდის ბოდლეინის ბიბლიოთეკის სამკითხველო დარბაზში. ეს იყო მომენტი, როდესაც მე, ისრაელის უსაფრთხოების სამსახურის ყოფილმა მედესანტემ და ოფიცერმა, გავაცნობიერე, თუ რა სასტიკად მინდოდა განათლების მიღება. არა ტექნიკური ცოდნის ან უნარ-ჩვევების, არამედ განათლების.
ოქსფორდის უნივერსიტეტი, ბოდლეინის ბიბლიოთეკა.
იგივე ფრაზა აღწერს ჩემს ამჯერად უკვე სხვა სახის გრძნობებს, რაც დამეუფლა 2007 წელს, როდესაც ვათვალიერებდი ადგილს, სადაც ISET-ის ბიბლიოთეკა უნდა განთავსებულიყო. ჩვენი 7-სართულიანი შენობა ზანდუკელის 16 ნომერში, რომელიც უწინ საბჭოურ დაგეგმარების ინსტიტუტს ეკავა, უნდა განახლებულიყო, როგორც ეს თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის (და საქართველოს) ფლაგმან განათლების პროგრამას შეეფერებოდა. თუმცა ნანახი აღფრთოვანების მიზეზს არ იძლეოდა.
ბიბლიოთეკის „ავტორმა“ ერთმანეთს მარტივად დაუკავშირა ერთ მხარეს ჩამწკრივებული პატარა სამუშაო ოთახები და გრძელი კორიდორი. ყველა კედელი ხელუხლებლად იყო დატოვებული. ოფისის ყველა კარი, გარდა ერთი, შესასვლელი კარისა, მუდმივად დაკეტილი იყო, რაც ჩიხს ქმნიდა. საავარიო გასასვლელიც კი არ იყო. უჩვეულოდ ვიწრო, 60 სმ სიგანის კარი (რომელშიც ჯანმრთელი ქართველი მამაკაცი ძლივს თუ გაეტევა) სარეგისტრაციო მაგიდისკენ გადიოდა, რომელიც ზედ მთავარი შესასვლელის წინ იყო განთავსებული. უცებ გონებაში ამომიტივტივდა სამთავიანი ცერბერის სურათი, რომელიც „მკვდრებს გაქცევის საშუალებას არ ძლევს, ცოცხლებს კი – შესვლის“.
„გვინდა დარწმუნებული ვიყოთ, რომ ბიბლიოთეკიდან ძვირფას წიგნებს არ მოიპარავენ,“ – მითხრა ჩემმა ახალმა ქართველმა კოლეგამ.
მე არ ვთვლიდი, რომ ბიბლიოთეკის დიზაინის მთავარი მიზანი ქურდობის პრევენცია უნდა ყოფილიყო. შემდეგი სამი თვე დასჭირდა თსუ-ის ბიზანტიურ ბიუროკრატიასთან ჭიდილს (არავის არ სურდა კედლის დანგრევაზე პასუხისმგებლობის აღება) და 50,000 აშშ დოლარი სართულის რეკონსტრუქციას, რათა შეგვექმნა ეფექტური ინსტიტუტი. ინსტიტუტი, სადაც სტუდენტები მთელ თავიანთ თავისუფალ დროს ატარებენ, სწავლობენ და ერთმანეთთან ურთიერთობენ. ინსტიტუტი, რომელიც გამოხატავს ISET-ის სულისკვეთებას – თანამედროვეობა, ღიაობა, სწავლისადმი თავდადება.
დღეს ჩვენი ბიბლიოთეკა არ არის აღჭურვილი ძვირადღირებული დაცვის სისტემით. მისი კარი მუდამ ღიაა, იგი სტუდენტების სრულ განკარგულებაშია. და, როგორც მოსალოდნელი იყო, ყოველ წელს რამდენიმე წიგნი იკარგება (ან იქნებ იპარავენ). ეს, ჩემი აზრით, ეფექტური ინსტიტუციის ქონის მოკრძალებული საფასურია.
სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების შესახებ კანონი საქართველოს პარლამენტმა 2013 წლის ივლისში მიიღო, რითიც პირველად 1991 წლის შემდეგ, უზრუნველჰყო ლეგალური ჩარჩოხელშეკრულება ფერმერული კოოპერატივებისათვის. ეს ფერმერებს უმარტივებს გაერთიანებისა და ერთობლივი იურიდიული საწარმოს დარეგისტრირების პროცედურებს.
კანონის თანახმად, ყველა წევრი პირდაპირ უნდა იყოს ჩართული ჯგუფის სასოფლო-სამეურნეო საქმიანობაში. თუმცა წევრების მინიმალურ რაოდენობად შეგნებულად განისაზღვრა ძალიან მცირე რაოდენობა: 5 ფერმერი ბარის დასახლებებში და 3 ფერმერი მეჩხრად დასახლებულ მთიან რეგიონებში.
კანონი არ ზღუდავს საქმიანობის სახეობებს, რომლებშიც ფერმერთა ჯგუფებს შეუძლიათ ჩართვა. ეს შეიძლება იყოს ყველაფერი, სასოფლო-სამეურნეო პროდუქციის წარმოებითა და გადამუშავებით დაწყებული, ტრანსპორტირებითა და მარკეტინგით დამთავრებული.
მიუხედავად იმისა, რომ მათი საქმიანობა რეგულირდება საკმაოდ დეტალურად გაწერილი წესდებით, კოოპერატივის წევრებს აქვთ საკმარისი თავისუფლება, თავად დაგეგმონ შიდა პოლიტიკა და პროცედურები, მათ შორის, (დემოკრატიული) გადაწყვეტილების მიღებისა და მოგება-ზარალის განაწილების საკითხები.
საჯარო სამართლის იურიდიული პირი, სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების განვითარების სააგენტო („სააგენტო“) შეიქმნა სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ქვეშ. მისი მიზანია, ხელი შეუწყოს სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების შექმნას, მონიტორინგი გაუწიოს მათ საქმიანობას და გაატაროს მთავრობის მხარდამჭერი ღონისძიებები.
2013 წლის ივლისიდან 2015 წლის თებერვლის ჩათვლით, 600-ზე მეტი ფერმერული ჯგუფი დარეგისტრირდა სააგენტოში იმის იმედით, რომ მიიღებენ უამრავ სარგებელს, მათ შორის, შეღავათიან კრედიტსა და გრანტებს, საგადასახადო პრივილეგიებსა და ტრენინგს. ეს შეიძლება ჩაითვალოს დიდ წარმატებად, მიუხედავად იმისა, რომ დარეგისტრირებულ ფერმერულ ჯგუფებში საშუალოდ მხოლოდ 6-7 ფერმერია. თუმცა დღემდე კოოპერატივების მოძრაობაში ჩართული შინამეურნეობების მთლიანი რაოდენობა 5,000-ზე ნაკლებია (საქართველოს სოფლად მცხოვრებთა 1%).
დარეგისტრირებული კოოპერატივების მცირე ზომა და სისუსტე წარმოადგენს სოფლის მეურნეობის სამინისტროს შეშფოთების მთავარ მიზეზს. ამ კვირის დასაწყისში, დაინტერესებულ მხარეებთან საუბრისას, მინისტრმა ოთარ დანელიამ აღნიშნა, რომ „დრო მოვიდა, რაოდენობის ნაცვლად აქცენტი გავაკეთოთ ხარისხზე“. სხვა სიტყვებით რომ ვთქვათ, უნდა დავრწმუნდეთ, რომ დარეგისტრირებული ფერმერული კოოპერატივები არის ნამდვილი ფერმერული ორგანიზაციები.
სოფლის მეურნეობის სამინისტროსა და სააგენტოს მიერ ევროპის სამეზობლო პროგრამასთან (იხ. European Neigbourhood Programme for Agriculture and Rural Development – ENPARD) ერთად გამართული შეხვედრის მიზანი იყო სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების შესახებ კანონში შესატანი რამდენიმე ცვლილების განხილვა. ეს ცვლილებები შეიძლება დაიყოს ორ კატეგორიად: ცვლილებები, რომლებიც მიზნად ისახავს ახალი და არსებული ფერმერული ჯგუფების გაძლიერებას („პოზიტიური“), და ცვლილებები, რომლებიც მიზნად ისახავს სხვების (ინდივიდების ან კომერციული ოპერატორების) მიერ ბიზნესების შექმნის პრევენციას. მსგავსი ბიზნესები გულისხმობს ყალბი ფერმერული კოოპერატივების შექმნას მთავრობისა და საერთაშორისო დონორების მიერ დაწესებული საგადასახადო შეღავათებითა თუ სხვა პრივილეგიებით სარგებლობის მიზნით. ბუნებრივია, ეს ორი კატეგორია ერთმანეთთან წინააღმდეგობაშია.
პირველი სახის ცვლილებებს მიეკუთვნება:
მეორე სახის ცვლილებებია:
ამ ცვლილებებთან დაკავშირებით სამი პრობლემა არსებობს:
პირველი, მიუხედავად იმისა, რომ კოოპერატივების ზომის გაზრდის მოტივაცია სრულიად შეესაბამება საერთაშორისო პრაქტიკასა და საღ აზრს, უკვე არსებულ კოოპერატივებზე ამ შეზღუდვის რეტროაქტიულად დაწესებით ახალმა კანონმა შეიძლება გამოიწვიოს წევრების რაოდენობის ხელოვნური გაზრდა, ან უარესი, უკვე არსებული ჯგუფების დისკვალიფიკაცია. სისტემაში პატარა ჯგუფების არსებობა (სულ მცირე, ამ ეტაპზე) იქნებოდა ახალდაწყებული კოოპერატივების მოძრაობაში დიდი კრიზისის თავიდან აცილებისთვის გაღებული მცირე მსხვერპლი.
მეორე, ცნება „ასოცირებული წევრი“ უდავოდ მიანიშნებს ახალი ფერმერული ორგანიზაციების გადაუდებელ საჭიროებას. თუმცა, დამატებითი მოთხოვნებისა და გაფრთხილებების დაწესებით, რაც გულისხმობს „დარღვევებისა“ და „ქურდობის“ თავიდან აცილებას, დასახული მიზნის – შექმნილ ფერმერულ ჯგუფებსა და გარე ბაზრის მოთამაშეებს შორის თანამშრომლობისთვის პირობების შექმნა – მიღწევა ნაკლებად სავარაუდოა. შესაძლოა, მცირე რაოდენობით „ქურდობა“ და „დარღვევა“ ღირდეს კიდეც იმად, რომ შენარჩუნდეს ფერმერული ორგანიზაციები ენპარდის პროექტს მიღმა. ამის მიღწევაში კი, წესით, „ასოცირებულ წევრებზე“ უკეთ ვერავინ დაგვეხმარება.
მესამე, არაწევრებისგან შესყიდვებსა და მათთვის მომსახურების გაწევაზე ზღვარის დაწესება ნამდვილად სწორი გზაა კოოპერატივის წევრთა რაოდენობის გაზრდის წასახალისებლად. მიუხედავად იმისა, რომ ეს გარკვეულწილად სიმართლეა (არაწევრებმა შეიძლება გადაწყვიტონ, რომ წევრები გახდნენ, რათა ისარგებლონ გადამამუშავებელი მანქანა-დანადგარებით, საწყობით ან სადისტრიბუციო ქსელებით), ამ შეზღუდვას ექნება ორი საზიანო ეფექტი. ერთი, რომ ამან შეიძლება შეამციროს კოოპერატივების საწყისი ინვესტიციები გადამამუშავებელ ხაზებში ან სასაწყობო მეურნეობებში (მაგალითად, შეზღუდული მიწის საკუთრებისა და სასოფლო-სამეურნეო წარმოების პოტენციალის პირობებში). მეორე ის, რომ შედარებით მცირე ინვესტიცია, თავის მხრივ, შეამცირებს კოოპერატივების შესაძლებლობას, მიიღონ ახალი წევრები მომავალში. ამასთან ერთად, შეზღუდვები შეიძლება დიდი თავსატეხი გახდეს კოოპერატივებისთვის (და სამთავრობო სააგენტოსთვის, რომელიც აწარმოებს მონიტორინგს), რადგან ეს შეამცირებს ფერმერული ორგანიზაციების მიმზიდველობას გამოუცდელი მცირე ფერმერების თვალში.
შემოთავაზებული ცვლილებებისთვის დამახასიათებელი წინააღმდეგობები გამოწვეულია იმით, რომ ავტორები ორი კურდღლის ერთად დაჭერას ცდილობენ სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების შესახებ კანონის შემოღებით. საწყის ეტაპზე, სასურველია, კანონი იყოს რაც შეიძლება მარტივი და ლმობიერი. ფერმერული ორგანიზაციები ჯერ კიდევ უცხო ხილია ქართულ რეალობაში. შეზღუდვებზე მეტად, მას სჭირდება რაც შეიძლება მეტი მხარდაჭერა მთავრობისგან, დონორებისგან და, რაც ყველაზე მნიშვნელოვანია, კერძო სექტორის კომპანიებისგან, რომლებიც ყიდულობენ და ყიდიან სასოფლო-სამეურნეო პროდუქციას.
მართლაც, სამთავრობო პოლიტიკის მიზანი უნდა იყოს კერძო-საჯარო პარტნიორობების შექმნა, რომელშიც ჩართული იქნებიან უცხოური და ადგილობრივი ბიზნესები, მცირემიწიან ფერმერთა ჯგუფები. ეს ხელს შეუწყობს არსებული ბიზნესის აყვავებასა და ახალი პოტენციალის აღმოჩენას. „ქურდობისა“ და „დარღვევის“ შიში შეიძლება გამართლებული იყოს, მაგრამ ახლა შეზღუდვებზე ფიქრისთვის შესაფერისი დრო არ არის. რა თქმა უნდა, ამ ეტაპზე შეიქმება ისეთი კოოპერატივებიც, რომელთა მიზანი გადასახადებისგან თავის არიდება და შეღავათიანი სესხებითა და გრანტებით სარგებლობა იქნება, მაგრამ ესეც ერთგვარ წვლილს შეიტანს, როგორც ქვეყნის საკვების უსაფრთხოებაში, ისე სამუშაო ადგილების შექმნასა და ქვეყნის სასოფლო რეგიონების განვითარებაში.
როგორც საქართველოში ევროკავშირის ატაშემ აგრარულ საკითხებში, ხუან ეჩანოვემ განაცხადა, კანონი არის უმნიშვნელოვანესი, თუმცა არა ერთადერთი, პოლიტიკური იარაღი, რომლის გამოყენებაც პოლიტიკოსებს შეუძლიათ. სამთავრობო და დონორი ორგანიზაციების მხარდამჭერ პროგრამებზე წვდომა, შესაძლოა, უფრო ეფექტური იყოს მინისტრის მიერ გაცხადებული პოლიტიკური მიზნის მისაღწევად, რომელსაც ჩვენც ვიზიარებთ.
კანონის შეცვლა დელიკატური საკითხია, საქართველო ამას რთულად სწავლობს. თუ ამის საჭიროება არსებობს, კანონი უნდა შეიცვალოს, ოღონდ ფაქტების, ანალიზისა და შესაბამის სფეროში მოღვაწე პროფესიონალებთან კონსულტაციების საფუძველზე.

“Shock and awe” is a US military term describing the use of overwhelming power to demoralize the enemy, as applied by the American military in Iraq. “Shock and awe” would also aptly describe my emotional state when I entered, at the age of 23, the magnificent reading room at the Bodleian Library in Oxford. This was the moment when I – a former paratrooper and an officer with one of Israel’s security services – understood how badly I want to acquire an education. Not technical knowledge or skills, but an education.
“Shock and awe”, albeit of a different kind, would also aptly describe my feelings when inspecting, back in 2007, the space designated for ISET’s library. Previously occupied by a Soviet planning institute, our 7-story building on Zandukeli 16 was being remodeled, as befitting Tbilisi State University’s (and Georgia’s) flagship education program. Yet, what I saw was utterly uninspiring.
Whoever “designed” the library, simply connected a series of small offices on one side of a long corridor. All walls were left intact. All office doors but one – designated as the main entrance – was permanently blocked, creating a cul-de-sac situation, with not even an emergency exit. An unusually narrow door, only 60cm wide (barely enough for a healthy Georgian guy), led to the registration desk, located right by the main entrance. An image of the three-headed Cerberus popped into my mind, – “to prevent the dead from escaping and the living from entering.”
“We want to make sure that precious books don’t get stolen from the library”, I was told by my new Georgian colleagues.
I was not convinced that preventing theft should be the main purpose of a library’s design. It took another 3 months of wrangling with TSU’s byzantine bureaucracy (nobody wanted to take responsibility for tearing down walls) and $50,000 to remodel the floor and create an effective institution. An institution where students spend all their free time, to study and socialize. An institution that demonstrates the spirit of ISET – modernity, openness, and dedication to learning.
To date, our library is not equipped with an expensive security system. Its doors are wide open 24/7, under students’ own supervision. And, as could be expected, a few books get lost (or maybe stolen) every year, which I consider to be a modest price for having an effective institution.
The law on agricultural cooperatives, passed by the Georgian parliament in July 2013, provided, for the first time since 1991, the legal framework for farmer cooperation, making it very easy for farmers to come together and register a joint legal entity.
All members are expected to be directly involved in the agricultural activities of the group, but the minimum number of members is purposefully set at a very low level – 5 farmers in the lowlands and 3 in the sparsely populated mountain areas.
The law does not restrict the kind of activities farmer coops are allowed to engage in – these can range from production and processing to transportation and marketing of agricultural products.
While required to operate subject to a fairly detailed charter, coop members are given considerable freedom in designing internal policies and procedures, including the rules for (democratic) decision-making and distribution of profits and losses.
A special legal entity, the Agency for the Development of Agricultural Cooperatives (the “Agency”), was created under the Ministry of Agriculture, to facilitate the creation of agricultural coops, monitor their activities, and implement government support measures.
Anticipating a spate of benefits, including preferential credit and grants, tax privileges, and training, more than 600 farmer groups registered with the Agency between July 2013 and February 2015. This could be considered a great success, except that registered farmer groups, consist of only 6-7 members on average. Thus, the total number of households involved in the coop movement so far stands at less than 5,000 (or about 1% of Georgia’s rural households).
The small size and weakness of registered farmer coops are a cause of concern for the Ministry of Agriculture. Speaking to a group of stakeholders earlier this week, Minister Otar Danelia indicated that “time has come to shift from quantity to quality”, i.e. to make sure that registered farmer coops are real farmer organizations.
The purpose of the meeting, organized by MoA and the Agency in cooperation with the European Neighbourhood Programme for Agriculture and Rural Development (ENPARD), was to discuss a number of amendments to the law on agricultural cooperatives. These amendments roughly fall into two categories: those seeking to strengthen new and existing farmer groups (“positive”) and those seeking to prevent others (individuals or commercial operators) from creating businesses disguised as farmer coops in order to take advantage of whatever tax breaks and support measures offered by the government and international donors. Naturally, the two sets of measures are at odds with each other.
Belonging into the first type are proposals to:
The second type of amendments includes provisions to:
There are three problems with these amendments.
First, while the goal of increasing coops’ size is generally consistent with international practice and common sense, by retroactively imposing the new size restrictions on already registered coops’ the new law would result in artificial inflation of membership size or, much worse, disqualification of existing groups. Having smaller coops in the system (at least for the time being) would be a small price to pay to avoid a major crisis in the budding coop movement.
Second, the notion of “associated members” certainly addresses an acute need for new farmer organizations. Yet, coming with so many extra requirements and caveats – meant to prevent “abuse” and “theft” - this proposal is very unlikely to achieve its stated objective: create the conditions for cooperation between nascent farmer groups and external market players. A little bit of “theft” and “abuse” may be a reasonable price to pay for the chance to sustain farmer organizations beyond the scope of ENPARD, which is what “associated members” can help achieve better than anybody else.
Third, the cap on purchases and services to non-members is indeed a common way to encourage growth in coop membership. While somewhat true (non-members may decide to become members in order to gain access to processing machinery, storage, or distribution channels), the cap will have two detrimental effects. It would reduce the coops’ initial investment in processing or storage capacity (given limited own land property and agricultural production potential). A smaller investment, in turn, will reduce the coops’ ability to fruitfully absorb new members in the future. Additionally, the need to comply with the cap would create a huge headache for the coops (and the government agency in charge of monitoring compliance), reducing the attractiveness of farmer organizations for inexperienced smallholders.
The contradictions inherent in the proposed amendments are the result of trying to kill too many birds with one instrument, the law on agricultural cooperatives. At this early stage, it might be beneficial to keep the law as simple and as non-restrictive as possible. Farmer organizations are still a rare and exotic flower in the Georgian realities. Rather than restrictions, they need all the support they can get: from the government, donors, and, most importantly, private sector companies buying and purchasing agricultural products.
The focus of government policies should be, indeed, on the creation of private-public partnerships involving foreign and domestic businesses and groups of smallholders, letting hundreds of flowers bloom, and further nurturing those flowers that show potential for growth and replication. The fear of “theft” and “abuse” may be justified, but it is the wrong time to think about restrictions and caps. Some of the new coops will surely be set up to avoid taxes or benefit from preferential loans or grants, but even these will contribute to the country’s food security, as well as job creation and development in Georgia’s rural areas.
As suggested by Juan Echanove, EU’s Agricultural Attache in Georgia, the law is an important policy tool, but it is not the only tool available to policymakers. Access to government and donor support programs can be much more effective in achieving the policy goal of “shifting from quantity to quality”, with which we all agree.
Changing laws is a delicate matter, as Georgia is learning the hard way. If need to be, laws should be changed based on facts and analysis, and in consultation with those working in the affected sectors.
Let’s not rush.
The article was produced with the assistance of the European Union through its European Neighbourhood Programme for Agriculture and Rural Development, Austrian Development Cooperation, CARE Austria or CARE International in the Caucasus. The contents are the sole responsibility of the authors and can in no way be taken to reflect the views of the European Union, Austrian Development Cooperation, CARE Austria or CARE International in the Caucasus.