2009 წელს დაწყებული პროექტი, რომლის შესახებ ცოტამ თუ იცის, საქართველოს რეგიონების სკოლების გარდაქმნას ისახავს მიზნად. „ასწავლე საქართველოსთვის” არის მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის მიერ განხორციელებული პატარა პროგრამა, რომლის მიზანია საჯარო განათლების სისტემისათვის ახალი სისხლის გადასხმა. „ასწავლე საქართველოსთვის“ არის მცირებიუჯეტიანი პროგრამა (წლიური ბიუჯეტი – 212,000 ლარი), რომელიც თავდაპირველად ჩაფიქრებული იყო როგორც სახელმწიფოს მიერ დაფინანსებული „სტარტაპი“ – „ჩარჩოებს მიღმა“ ფიქრისა და მოქმედების მცდელობა. მიუხედავად იმისა, რომ პროგრამა „ასწავლე საქართველოსთვის“ პატარაა და ძირითადად ორიენტირებულია შორეული და მაღალმთიანი რეგიონების სკოლებზე, ის ყოველთვის ითვლებოდა უმნიშვნელოვანეს სიახლედ საქართველოს მერყევ განათლების სისტემაში.
არსებითად, „ასწავლე საქართელოსთვის“ გვთავაზობს მასწავლებელთა შერჩევისა და გადამზადების ალტერნატიულ მიდგომას. ეს მიდგომა ეფუძნება იმ რეალობას, რომ საქართველოს პედაგოგიურ უნივერსიტეტებს არ ძალუძთ ნიჭიერი ახალგაზრდების მოზიდვა, ნაცვლად ამისა, ისინი წარმოადგენს ე.წ. „თავშესაფარს“ იმ სტუდენტებისათვის, რომელთაც ერთიან ეროვნულ გამოცდებზე დაბალი ქულები მიიღეს. პროგრამის სამიზნე ჯგუფი არის უნივერსიტეტის კურსდამთავრებულები და პროფესიონალები, რომლებიც პენსიაზე გასვლას აპირებენ ან, უბრალოდ, სურთ, თავიანთი ყოველდღიურობისგან ცოტა ხნით დაისვენონ. ურიცხვ აპლიკანტს შორის შერჩეული კანდიდატები (რომელთა რიცხვი 2015 წელს 300 იყო) გადიან ინტენსიურ პედაგოგიურ გადამზადებას, რის შემდეგაც ნაწილდებიან შორეულ და მაღალმთიან რეგიონებში. პროგრამა „ასწავლე საქართელოსთვის“ შერჩეულ კანდიდატებს სთავაზობს ღირსეულ ანაზღაურებას (თვეში 1000 ლარამდე). თუმცა, რაც უფრო მნიშვნელოვანია, ეს პროგრამა ეხმარება მონაწილეებს, იპოვონ ან გადააფასონ თავიანთი ცხოვრებისეული მიზანი. ბოლო 5 წლის განმავლობაში დაახლოებით 550 მასწავლებელი წავიდა საქართველოს სხვადასხვა რეგიონების – სვანეთის, აჭარის, რაჭის, სამცხე-ჯავახეთის – სოფლებში, როგორც მასწავლებელი, მისაბაძი მაგალითი და ლიდერი.
პროგრამის არნახული წარმატების გათვალისწინებით, ქართული ოცნების ადმინისტრაციამ პროგრამის ბიუჯეტი გააოთხმაგა. თუკი 2012 წელს პროგრამის ბიუჯეტი 500,000 ლარი იყო, 2015 წლისათვის მან 2.1 მილიონ ლარზე მეტი შეადგინა. მაგრამ ჭეშმარიტი რევოლუცია ჯერ კიდევ წინ არის. საერთაშორისო საქველმოქმედო ფონდი „ქართუ“ და სოროსის ფონდის ღია საზოგადოების ინსტიტუტი შეთანხმდნენ, რომ მომდევნო ხუთი წლის განმავლობაში პროგრამაში „ასწავლე საქართველოსთვის“ 3.2 მილიარდი აშშ დოლარის ინვესტიციას ჩადებენ (0.8 მილიარდ აშშ დოლარს 2016 წელს, 0.6 მილიარდ აშშ დოლარს 2017-2020 წლებში). ამგვარად ეს პროგრამა აღმოსავლეთ ევროპის ისტორიაში შევა როგორც ერთ-ერთი ყველაზე წარმატებული საგანმანათლებლო „სტარტაპი“. დღეს დილით (2015 წლის 1 აპრილი) გავრცელებულ საქართველოს პრეზიდენტის, გიორგი მარგველაშვილისა და ბიძინა ივანიშვილის საერთაშორისო საქველმოქმედო ფონდ „ქართუს“ ერთობლივ განცხადებაში საუბარია ამ „ღრმა და ყოვლისმომცველი“ რეფორმის ძირითად მიზნებზე, რომელიც უკვე მომდევნო წლიდან დაიწყება საქართველოს საჯარო სკოლებში.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა, თამარ სანიკიძემ ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტის მკვლევარისათვის, ნინო დოღონაძისათვის მიცემულ ინტერვიუში ვერ დამალა თავისი აღფრთოვანება აღნიშნულ ინიციატივასთან დაკავშირებით: „ჩვენმა განათლების სისტემამ მიაღწია იმ წეტილს, საიდანაც უკან დასაბრუნებელი გზა აღარ არის. ჩვენ გვჭირდება სრულიად ახალი მიდგომა და არა ძველი, ფორმალური ხარისხის კონტროლი. ჩვენ ერთ ადგილს ვტკეპნით. ჩვენ გვჭირდება ახალი სისხლი. და ეს ეხება ორ საკითხს: პრესტიჟს და ანაზღაურებას.“
ყველაზე მრავლისმთქმელი კომენტარი გააკეთა სოფელ ძვერის (იმერეთი) სკოლის მასწავლებელმა მანანა ფანჩულიძემ: „ყოველ დილით 5 საათზე მიწევს ადგომა, რომ 2 ძროხა მოვწველო და ოჯახისათის სადილი მოვამზადო. სახლის საქმეებსა და მეურნეობას ბევრი დრო მიაქვს. სამინისტროს [განათლებისა და მეცნიერების] თითქმის ყოველ წელს ახალი მოთხოვნები და წიგნები შემოაქვს, მაგრამ მე კლასისთვის მომაზდების დროც კი არ მაქვს, აღარაფერს ვამბობ რაღაც ახლის სწავლაზე. ძვერში გვყავს ამერიკის მშვიდობის კორპუსის მოხალისე, ელისონ სვანსონი. რატომ არ არიან ქართველი მოხალისეები? ვფიქრობ, ჩვენი სოფლის ბავშვები მეტს იმსახურებენ.“
საქართველოს რკინიგზის მთავარი ფინანსური ანალიტიკოსი, ლექსო კოჭლაშვილი აღფრთოვანებულია იმ შესაძლებლობით, რასაც პროგრამა „ასწავლე საქართველოსთვის“ სთავაზობს მას. „ეს შესანიშნავი ინიციატივაა. მე ახლახანს შემისრულდა 46 წელი და დარჩენილი ცხოვრების მანძილზე ფინანსური ანალიზი საკმაოდ მოსაწყენად მიმაჩნია. ჩვენი შვილები გაიზარდნენ. ვაჟი, გოგა გერმანიაში სწავლობს. ქალიშვილი, ტასო იურისტია DLA Piper-ში. მე და ჩემი მეუღლე ჯერ კიდევ ენერგიით აღსავსენი ვართ და რატომ არ უნდა ვცადოთ რამე ახალი. ჩემი ოჯახი წარმოშობით კახეთიდანაა და ვფიქრობთ, რამდენიმე წელი გავატაროთ წინაპრების სოფელში, ვასწავლოთ და დავეხმაროთ ადგილობრივ ადმინისტრაციას. დარწმუნებული ვარ, საქართველოს რკინიგზა იპოვის ვინმეს, ვინც ჩემს საქმეს გააგრძელებს.“
ანდაზას – „ვაშლი ხიდან შორს არ ეცემა“ – გაგრძელებაც აქვს: „თუ ხე მთის წვერზე არ დგას“. საქართველოში განათლების ხარისხის თემაზე დებატები მოგვაგონებს იმ ვაშლის ხეს, რომელიც მთის წვერის ნაცვლად ღრმა ორმოში იზრდება, სადაც სინათლე არ აღწევს და გასაქცევიც არ არსებობს. როგორც ამ ბლოგზე არაერთხელ დაგვიწერია, „საქართველოს მოსახლეობის უმრავლესობის (ქალაქში მცხოვრები ღარიბებისა და საარსებო სოფლის მეურნეობით დაკავებული გლეხების) შვილები გამომწყვდეულები არიან უაღრესად მდარე საჯარო სკოლებში, რომელთაც არ ძალუძთ, მოსწავლეებს შესთავაზონ თანაბარი შესაძლებლობები, რომ აღარაფერი ვთქვათ XXI საუკუნის „განათლების ეკონომიკისათვის“ მომზადებაზე. ამიტომ საქართველოს მოსახლეობა ივანიშვილისა და მარგველაშვილის მადლიერი უნდა იყოს, რომელთაც დიდსულოვნად გადადეს გვერდზე თავიანთი განსხვავებული პირადი შეხედულებები და ქართველ ხალხს სიღარიბისა და უთანასწორობის მოჯადოებული წრიდან თავის დაღწევის უნიკალური შესაძლებლობა შესთავაზეს.

A little-known experiment launched in 2009 is about to revolutionize Georgia’s countryside. “Teach for Georgia (TG)” [1] is a small program administered by the National Center for Teachers’ Professional Development, seeking to stream new blood into the public education system. With a tiny annual budget of 212,000 GEL, TG was initially conceived as a publically-funded “startup”, an attempt to think and act out-of-the-box. Though starting small and mainly focusing on schools in remote mountain communities, TG has always been seen as potentially the Next Big Thing in Georgia’s faltering education system.
In essence, TG provides an alternative approach to teacher recruitment and training. An approach rooted in the observation that Georgia’s pedagogical universities are unable to attract young talent, becoming, instead, a refuge for students achieving the lowest scores on the national student examination test. An alternative, provided by TG, is to target university graduates and mid-career professionals who consider retiring or taking a break from their daily routines. Individuals carefully selected from a large pool of candidates (almost 300 in 2015) go through intensive pedagogical training organized by TG and get placed as teachers in remote and often desperate communities in the Georgian highlands. TG offers decent compensation (up to 1000GEL/month for teaching in isolated mountain locations). Far more importantly, however, it helps people find or redefine their purpose in life. Over the past 5 years, almost 550 TG teachers have gone on to serve in villages and small towns from Svaneti and Ajara to Racha and Samtskhe-Javakheti, serving as role models, teachers, and community leaders.
Given TG’s phenomenal success, its budget was quadrupled by the Georgian Dream administration from about 500,000 GEL in 2012 to more than 2.1mln GEL in 2015. But a true revolution is lying ahead. With Cartu-International Charity Foundation and the Open Society Institute (OSI) of the Soros Foundation agreeing to invest 3.2bln USD in TG’s national rollout over the next five years ($0.8bln in 2016 and $0.6bln in 2017-2020), the program will go on record as the most successful education-focused startup in Eastern European history. A joint statement issued this morning (April 1, 2015) by President Margvelashvili and Bidzina Ivanishvili’s Cartu-International Charity Foundation unveils the principal elements of a “deep and comprehensive” reform to be implemented in Georgia’s public schooling system already next year.
Tamar Sanikidze, Georgia’s current Minister of Education and Science (MES) did not hide her excitement with the Teach for Georgia initiative in a follow-up interview with ISET Policy Institute’s Nino Doghonadze: “our education system has reached a point of no return”, she said, “what we need is a completely new approach, not more of the same pro form a quality assurance and teacher-training-curricula-reform type of medicine. This is like beating a dead horse. We need new blood. And this is mainly about two things: prestige and compensation.”
A most revealing commentary was offered by Manana Panchulidze, a teacher with the village school in Dzevri (Imereti). “I have to wake up at 5 am every morning to milk my two cows and cook for the family. My hands are full of house chores and farming. The ministry [of education] is coming up with new requirements and textbooks almost every year, but I have no time to prepare for classes, let alone learn anything new. At Dzevri we have one American Peace Corp volunteer, Alison Swanson. Why there are no Georgian volunteers? I think that children in our village deserve better.”
Lexo Kochlashvili, the senior financial analyst with Georgian Railways, was excited by the opportunity offered by TG. “This is an amazing initiative. I’ve just turned 46, and the thought of spending the rest of my life doing spreadsheet analysis is rather depressing. Our children have grown up. The son, Goga, is studying in Germany. Taso, our daughter, is a lawyer with DLA Piper. My wife and I are still full of energy, so why not try something else. Our family is originally from Kakheti, and so we thought of doing a few years in our ancestral village, teaching and helping with local administration. I am sure the Georgian Railways will find somebody else to do my job.”
“The apple doesn’t fall far from the tree”, a famous saying goes, “unless that tree is growing on top of a hill”. The education quality debate in Georgia is about apple trees growing not on top of a hill but in a deep hole, with little light and no way to escape. As we have previously written on these pages, “more than half of Georgia’s population – the urban poor and subsistence farmers – have their children trapped in extremely low-quality public schools that fail to present them with an equal opportunity, let alone prepare them for the 21st-century knowledge economy”. For this reason, Georgia should be extremely grateful to Messrs. Ivanishvili and Margvelashvili for magnanimously setting aside their personal differences and offering the Georgian people a unique opportunity to break out of the vicious circle of poverty and inequality.