როდესაც ბევრი ცოტაა: ფასეულობები და ევროპის კლებადი ნაყოფიერების მაჩვენებელი
თუ შობადობის საშუალო მაჩვენებლით ვიმსჯელებთ, საქართველო უდავოდ ეკუთვნის ევროპული ერების ოჯახს. უკანასკნელი მონაცემების თანახმად, ერთ ქალზე 1.82 ბავშვით, ქართველი ერი 2.1-ს ქვემოთაა (თუმცა არც თუ ძალიან). ეს არის მაჩვენებელი, რომელზეც მოსახლეობის რაოდენობა არ იცვლება. საშუალოდ, შობადობის მაჩვენებელი ევროპაში 1.5-ის ფარგლებშია, რაც მნიშვნელოვნად დაბალია, ვიდრე ეს იყო სულ რაღაც 50 წლის წინ. გამონაკლისია სკანდინავიის ქვეყნები, თურქეთი და საფრანგეთი (ევროპის დემოგრაფიული „ლიდერები“ შობადობის მაჩვენებლით ერთ ქალზე 2.1-ის ფარგლებში არიან), დანარჩენი ერების, როგორც ღარიბების, ისე მდიდრების, შობადობის საშუალო მაჩვენებელი კატასტროფულად იკლებს.
მიუხედავად ზემოაღნიშნულისა, გარკვეული მოულოდნელობები მაინც შეინიშნება.
ფულით ბავშვს ვერ იყიდი
მიუხედავად იმისა, რომ შემოსავალი, რომელიც იზომება მშპ-ით ერთ სულ მოსახლეზე, და მაღალი ნაყოფიერების მაჩვენებელი ზოგადად ერთმანეთის პირდაპირპროპორციული უნდა იყოს, მათი ურთოერთდამოკიდებულება არც ისე მარტივია, როდესაც სხვადასხვა ქვეყნების ჯგუფებს ვაკვირდებით.
აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნებში მშპ-ის ზრდა ერთ სულ მოსახლეზე თითქმის არავითარ გავლენას არ ახდენს ნაყოფიერების მაჩვენებელზე. აღმოსავლეთ ევროპისგან განსხვავებით, დადებითი ურთიერთდამოკიდებულება შეიმჩნევა დასავლეთ ევროპის ქვეყნების უმრავლესობაში. თუ გავითვალისწინებთ, რომ შემოსავლის თვალსაზრისით დასავლეთ და აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნებს შორის ჯერ კიდევ დიდი სხვაობაა, შესაძლოა, შემოსავლის მაჩვენებელმა უნდა მიაღწიოს გარკვეულ ბარიერს, რომ გავლენა მოახდინოს შობადობის მაჩვენებელზე.
თუმცა თვით მდიდარ ქვეყნებშიც გვაქვს გამონაკლისები. გერმანიასა და ავსტრიაში, რომლებიც ტრადიციულად მდიდარი ქვეყნებია და ცხოვრების დონე მაღალია, ნაყოფიერების მაჩვენებელი თითქმის ისეთივეა, როგორიც აღმოსავლეთ ევროპის ზოგიერთ ქვეყანაში, რომელთაც უახლოეს წარსულში განიცადეს პოლიტიკური თუ სოციალური არეულობა. მართლაც, გერმანიაში ნაყოფიერების მაჩვენებელი დღეს უფრო დაბალია, ვიდრე 1930-იანი წლების დეპრესიის პერიოდში1.WhenMoreIsLess
ფასეულობები და ბავშვები
სტატისტიკური მონაცემები ცხადჰყოფს, რომ შემოსავლის გარდა გასათვალისწინებელია სხვა ფაქტორები, რათა ავხსნათ ევროპაში მიმდინარე ნაყოფიერების მაჩვენებლის კლება. შესაძლოა, აღნიშნული კლების მიზეზი იყოს ოჯახის კრიზისი (ასევე ცნობილია, როგორც „პატრიარქატის დასასრული“) და გარდამავალი პერიოდი, რომელშიც მამაკაცისა და ქალის როლები საზოგადოებასა და ოჯახში შეიცვალა, რის გამოც მთელი ყურადღება გადავიდა პირად შეფასებაზე. დღეს ჩვენ მიერ მიღებული პირადი გადაწყვეტილებების დიდი ნაწილი, როგორც ჩანს, დაკავშირებულია ნებისმიერი სახის პირად მისწრაფებებთან, მათ შორის იმ შეხედულებებთან, რომლებიც ცენტრალურია ადამიანის ცხოვრებაში, როგორიცაა, მაგალითად, სხვა ადამიანებთან ღრმა კავშირის გრძნობა, ოჯახის ქონის სურვილი.
მოსაზრებას, რომ ფასეულობები მნიშვნელოვან გავლენას ახდენს ადამიანის პირადი გადაწყვეტილების მიღების პროცესზე, როგორც ჩანს, ადასტურებს, მსოფლიო ფასეულობათა კვლევის მიერ მოპოვებული მონაცემებიც. ამ თავისი შინაარსითა და მასშტაბით უნიკალური კვლევის მონაწილეებს მთელ მსოფლიოში დაუსვეს უამრავი კითხვა, რაც ეხებოდა მათ პირად შეხედულებას ოჯახზე, რელიგიაზე, მოლოდინებსა და პირად მდგომარეობაზე. ქვემოთ მოცემულ გრაფიკზე ვხედავთ, თუ როგორ არის დაკავშირებული ნაყოფიერების მაჩვენებელი ქორწინების მნიშვნელობის (გრაფიკი #1), ოჯახის მნიშვნელობის (გრაფიკი #2), და ბავშვებში სასურველ დამოუკიდებლობისა და პასუხისმგებლობის გრძნობის (გრაფიკი #3 და #4) შესახებ ადამიანთა პირად შეფასებებთან. გამოქვეყნდა კვლევის მეხუთე რაუნდში (2005-2009) ევროპული ქვეყნებიდან მიღებული მონაცემები, ვინაიდან ის გვთავაზობს უახლეს მონაცემებს ევროპული ქვეყნების უმრავლესობიდან.
გრაფიკი #1                                                 გრაფიკი #2
BlogPhoto2
გრაფიკი #3                                                 გრაფიკი #4
WhenMoreIsLess3
როგორც ზემოთ მოცემულ გრაფიკებზე ვხედავთ, შეხედულება, რომ ქორწინება არ არის მოძველებული ინსტიტუტი, ყველაზე მეტადაა დაკავშირებული ნაყოფიერების მაჩვენებელთან. შეფასება, რომ ოჯახი მნიშვნელოვანია, ასევე, პოზიტიურ ურთიერთდამოკიდებულებაშია ნაყოფიერების მაჩვენებელთან. ყველაზე სუსტი დამოკიდებულება შეინიშნება ნაყოფიერების მაჩვენებელსა და დამოუკიდებლობას, როგორც ბავშვებში სასურველ თვისებას შორის. ეს ურთიერთდამოკიდებულება უფრო მჭიდრო იყო, როდესაც გათვალისწინებულ იქნა პასუხისმგებლობის გრძნობა, როგორც სასურველი თვისება ბავშვებში.
ეს დეტალური ანალიზი კარგად წარმოაჩენს, თუ რა გავლენა შეიძლება მოახდინოს პირადმა შეფასებებმა ადამიანის ოჯახის სტრუქტურასა და მომავალზე. აქ მე ვგულისხმობ ადამიანის დამოკიდებულებას ქორწინებისა და ოჯახისადმი, ასევე, ამ თვისებების შესაბამის სასურველობას ბავშვებში. უფრო ზუსტად, როგორც ჩანს, ბევრ საზოგადოებაში, რომელიც უფრო დიდ მნიშვნელობას ანიჭებს პირად დამოუკიდებლობას, ცოტა ბავშვი იბადება. ასეა გერმანიის, სლოვენიისა და შვეიცარიის შემთხვევაში. ეს ის ქვეყნებია, რომლებიც ადამიანის პირადი შემოსავლისა და ზოგადად კარგი სოციალური გარემოსა და უსაფრთხოების თვალსაზრისით, წესით, საუკეთესო უნდა იყოს ოჯახური ცხოვრებისთვის (გამონაკლისია შვედეთი, როგორც მაღალი ნაყოფიერების თვალსაზრისით, ისე იმ მონაწილეთა მაღალი პროცენტულობით, რომელთაც მიუთითეს, რომ „დამოუკიდებლობა“ არის სასურველი თვისება ბავშვებისთვის). ეს მოსაზრება დასტურდება, როდესაც განვიხილავთ ისეთ ქვეყნებს, რომელთაც აქვთ უმაღლესი ნაყოფიერების მაჩვენებელი. ასეთებია, მაგალითად, თურქეთი, საფრანგეთი და საქართველო. აქ, ადამიანების უმრავლესობამ გამოტოვა სიტყვა „დამოუკიდებლობა“, როდესაც ჰკითხეს ბავშვისთვის სასურველ თვისებებზე, რაც მიუთითებს გაბატონებულ შეხედულებაზე ოჯახის, როგორც მჭიდრო, ურთიერთდამოკიდებულ ერთეულზე.WhenMoreIsLess2
წყარო: მსოფლიო ღირებულებათა კვლევა, რაუნდი 5: 2005-2009: ბავშვის თვისებები: დამოუკიდებლობა. წყარო ნაყოფიერების მაჩვენებლის მონაცემებზე: მსოფლიო ბანკი, 2014 წელი.
მეორე მხრივ, „პასუხისმგებლობის გრძნობის,“ როგორც ბავშვებისთვის სასურველი თვისების, უფრო მაღალი სიხშირე დადებითად იყო დაკავშირებული ნაყოფიერების მაჩვენებელთან (ქვედა მარცხენა გრაფიკი).
WhenMoreIsLess1
წყარო: მსოფლიო ღირებულებათა კვლევა, რაუნდი 5: 2005-2009: ბავშვის თვისებები: პასუხისმგებლობის გრძნობა. წყარო ნაყოფიერების მაჩვენებლის მონაცემებზე: მსოფლიო ბანკი, 2014 წელი.
ცნება პასუხისმგებლობის გრძნობა, რა თქმა უნდა, განსხვავდება დამოუკიდებლობისგან. თუკი დამოუკიდებლობა გულისხმობს, რომ ადამიანს შეუძლია დამოუკიდებლად არსებობა, პასუხისმგებლობის გრძნობა გულისხმობს სხვებზე ზრუნვას, რაც თვითშეფასების ნაწილია. შედეგად, მსგავსი ქცევების შესაძლო ეფექტები ოჯახის ფორმირებასა და ნაყოფიერების მაჩვენებელზე საჭიროებს უფრო ფრთხილ შესწავლას.
როგორც ვთქვით, ოჯახისა და პირადი მოლოდინების აღქმამ, შესაძლოა, ასევე, მოახდინოს გავლენა ნაყოფიერების მაჩვენებლის კლებაზე. მაგალითად, გერმანიაში კვლევის მონაწილეებს ჰქონდათ ყველაზე უარყოფითი დამოკიდებულება დიასახლისებთან დაკავშირებულ მთელ რიგ შეკითხვებზე (რესპოდენტთა მხოლოდ 11%-მა განაცხადა, რომ მათ დიასახლისობა და ანაზღაურებადი სამსახური მიაჩნიათ თანაბრად დამაკმაყოფილებლად). ოჯახსა და ქორწინებაზე უფრო ტრადიციულ შეხედულებებთან (მაგალითად, რელიგიის მნიშვნელობა) დაკავშირებულმა ზოგიერთმა სხვა ცვლადმაც არ გამოიწვია დიდი რეზონანსი კვლევის მონაწილეებში. შეხედულებები, რომლებიც უპირატესობას ანიჭებს პირად დამოუკიდებლობას და არის დაბალი ნაყოფიერების მიზეზი გერმანიაში, მიუხედავად ცხოვრების მაღალი დონისა (და, ალბათ, ნაწილობრივ ამის გამოც), შეიძლება სულაც არ იყოს მოულოდნელი.
კერძოდ კი, სოციალური დაცვა და მაღალი პირადი შემოსავალი ზოგიერთ დასავლურ ქვეყანაში, სხვადასხვა ღირებულებებითა და ვალდებულებებით აღსავსე ცხოვრებისადმი თვით-ცენტრალურ დამოკიდებულებასთან ერთად, შესაძლოა, ასევე, ხელს უწყობდეს თავდაჯერების პირადი გრძნობის განვითარებას, რაც იწვევს სხვებზე ნაკლებ დამოკიდებულებას. ეს კი, თავის მხრივ, იწვევს ზემოხსენებულ ოჯახის კრიზისს.
უფრო ოპტიმისტურ ნოტაზე რომ დავასრულოთ სტატია, ბოლო რამდენიმე წელიწადში დაფიქსირდა ნაყოფიერების მაჩვენებლის მცირე ზრდა იმ ქვეყნებში, რომელთაც ამ მაჩვენებლის კლებამ ყველაზე დიდი დარტყმა მიაყენა. ეს შეიძლება ნიშნავდეს, რომ პიკი მიღწეულია და  წინ უკეთესი მომავალი გველის.

Judging by Georgia’s average birth rate, it clearly belongs into the European family of nations. At 1.82 children per woman, according to the latest data, the Georgian nation is below (but still relatively close to) 2.1, the birth rate at which the population size remains steady. On average, the birthrate in Europe is around 1.5, which is significantly lower than it was only fifty years ago. With the exception of Scandinavian countries, Turkey and France (Europe’s demographic “leaders”, with around 2.1 births per woman), all other European nations, both rich and poor, see their overall birthrates decline at an alarming pace.
Still, some surprising trends can be observed.
While income, measured as GDP per capita, and higher fertility rates in general seem to be positively related, the relationship is not as clear when different groups of countries are examined.
In countries that are traditionally considered Eastern European, almost no effect of an increase in per capita income on fertility rates is detected. The positive relationship, however, holds for most Western European countries. Given that there are still significant differences in income between Western and Eastern European countries, it may be that a particular income threshold needs to be reached before income has any affect on the birth rates.
But even in wealthier countries there are exceptions. In Germany and Austria, traditionally well-off countries with high standards of living, fertility rates are as low as in some of the Eastern European countries that have faced political and social unrest in recent decades. In fact, in Germany, the fertility rate is lower than that during the depression in the 1930s [1]
Statistical evidence strongly suggests that we should be looking at factors other than just income to explain the decline in fertility rates we face in Europe today. The crisis of family (also known as the “end of patriarchate”) and the transitional period we have entered with changing roles of both women and men in the society and at home, and the related increased focus on personal valuations may also be behind much of the observed decline. Much of personal decision making today seems to be attached to personal aspirations, whatever their nature may be, including those considerations that are deemed central to human life, such as feeling deep connections to others and having a family.
The view that values enter significantly into one’s personal decision making seems to be supported by the data from the World Values Survey. In this survey, unique in its scope and breadth, participants across the world were asked extensive questions pertaining to their personal views of family, religion, expectations, and personal circumstances. In the graphs below we can see how fertility rates relate to responses regarding personal valuations of the importance of marriage (graph 1), importance of family (graph 2) and certain characteristics being desirable in children, in particular, independence and feeling of responsibility (graphs 3 and 4). Data for European countries from wave 5 of the survey (2005-2009) were used. This wave was used because it represents the most recent data for the majority of European countries.
From the above graphs, we can see that the view that marriage is NOT an outdated institution correlated most strongly with fertility rates. Valuation of family as important was also positively related to fertility rates. The weakest relationship was detected between fertility rates and independence as a desirable trait in children. The relationship was, however, stronger when feeling of responsibility as a desirable trait in children was considered.
This brief analysis underscores how personal valuations, and here I considered attitudes toward marriage and family, as well as views on relative desirability of characteristics in children, may affect the structure and the very future of one’s family. In particular, it seems that in many societies that place relatively higher value on personal independence, fewer children are being born. This is the case of Germany, Slovenia and Switzerland, countries that based on personal income and generally good social environment and protections would seem well positioned for thriving family life (Sweden would be an exception with both high fertility rate and high percentage of survey participants indicating “independence” as a desirable trait in a child). This observation is confirmed when we consider countries with some of the highest fertility rates, such as Turkey, France and Georgia. Here, most people omitted the word “independence” when asked about desirable traits in a child, thus suggesting a prevailing view of family as a tight, inter-dependent unit.
Source: World Values Survey Wave 5: 2005-2009:
Child qualities: independence Source for fertility rates data: World Bank 2014
On the other hand, the higher frequency of “feeling of responsibility” mentioned as a desirable trait in children was more positively associated with fertility rates (lower left graph).
Child qualities: feeling of responsibility Source for fertility rates data: World Bank 2014
The notion of responsibility is, of course, different from that of independence. Where independence is generally considered to imply that one can make it on his or her own, feeling of responsibility involves care for others as part of self-consideration. The possible effects of such attitudes on family formation and fertility rates thus seem to deserve a more careful examination.
As mentioned, changing perceptions of family and personal expectations may also play a role in the observed decline in the fertility rate. In Germany, for example, survey participants held some of the most negative views in the cohort in response to a question regarding views of housewives (only 11% of respondents said that they considered this circumstance equally satisfactory as if the woman worked for pay). Some other variables associated with more traditional views of family and marriage (such as importance of religion) also didn’t resonate much with the participants. Combined with views that favor personal independence, the resulting low fertility rate in Germany, despite the high standard of living (or perhaps partly because of it), may not come as a surprise after all. Namely, the social protections and high personal income in some western countries, combined with the self-centered approach to life through various value commitments may also be contributing to development of a personal feeling of self-sufficiency, which can lead to a lesser reliance on others, and this in turn to the observed crisis of family.
On a more optimistic note, there has been (very slight) increase in the fertility rates in the last couple of years in those countries that have been particularly hardly hit with the decline. This can mean that the bottom has been reached and that better days are ahead.
[1] Coleman, David. The Road to Low Fertility, Ageing Horizons, Issue No. 7, 7-15, Oxford Institute of Ageing