1990-იან წლებში ქართულ უნივერსიტეტებში სწავლა სასაცილო იყო. სტუდენტები ან მათი მშობლები საგამოცდო კომიტეტის ხელმძღვანელებთან ან ფაკულტეტის დეკანებთან „ვადებსა და პირობებთან“ დაკავშირებით აწარმოებდნენ მოლაპარაკებას. ეს მოლაპარაკებები გულისხმობდა ქრთამს, რომლის გადახდაც იყო საჭირო გარკვეული „მომსახურების“ მიღების სანაცვლოდ. ადამიანს შეეძლო კორუფციულ მომსახურებათა ვრცელი მენიუდან აერჩია მისთვის სასურველი მომსახურება – ჩარიცხვა, ნიშნები, სტიპენდია. გადასახდელი ფასის რაოდენობა დამოკიდებული იყო მომსახურებაზე. მოთხოვნა-მიწოდების კანონმა განაპირობა ის, რომ მაღალმოთხოვნადი პროფესია, დიპლომატია ბევრად უფრო ძვირი ღირდა, ვიდრე, მაგალითად, ეკონომიკა (რომელიც მაშინ ნაკლებად პოპულარული იყო).
მას შემდეგ, რაც სტუდენტსა და უნივერსიტეტის კორუმპირებულ თანამშრომლებს შორის კონსენსუსი მიიღწეოდა, სტუდენტის სახელი შედიოდა ე.წ. „წითელ სიაში“. გამოცდების დროს ამ სიის სტუდენტები იღებდნენ უკვე შევსებულ საგამოცდო ფურცლებს. შესაბამისად, იღებდნენ სწორედ იმ ქულებს, რაც საჭირო იყო მათ მიერ შეკვეთილი მომსახურებისთვის.
ოდნავ უფრო ფარული მეთოდი იყო გამოცდის პირველ წინადადებაში კოდური სიტყვის დაწერა. ეს საშუალებას აძლევდა ინსტრუქტორს, ადვილად ამოეცნო ის სტუდენტები, რომელთაც შეუკვეთეს „შეღავათიანი მოპყრობა“. ხშირად ეს იყვნენ სტუდენტები, რომელთაც ისინი კერძო გაკვეთილებს უტარებდნენ გამოცდებამდე. ზეპირი გამოცდა კიდევ უფრო ადვილი იყო: „სტუდენტს გამოცდის შედეგის ჩასაწერად საგამოცდო ფურცელი გამომცდელისთვის უნდა მიეწოდებინა. ზოგი სტუდენტი „უნებლიედ“ დებდა საბანკო ამონაწერს ფურცლებს შორის.
იმ ველურ წლებში ხალხს ისე შეეძლო დიპლომის ყიდვა, რომ ერთ ლექციასაც არ დასწრებოდა. 1990-იან წლებში ბევრი ტაქსის მძღოლი თბილისში ყიდულობდა არა მხოლოდ ტაქსისტის ლიცენზიას, არამედ იმ დროს აღებული „ორი წითელი დიპლომითაც“ იწონებდა თავს (დიპლომი, რომლის ნიშნები წითელ ფურცელზე იყო ამობეჭდილი).
2004 წელს მთავრობამ მოაგვარა ეს პრობლემა იმით, რომ შემოიღო ერთიანი ეროვნული გამოცდები უნივერსიტეტებისთვის. ყველა უნივერსიტეტის აპლიკანტი ვალდებული იყო, ჩაებარებინა შეფასებისა და გამოცდების ეროვნული ცენტრის (შემდეგში ნაეკი) მიერ ორგანიზებული სამი ზოგადი და ერთი სპეციალური გამოცდა. ეს რეფორმა იყო უდიდესი წარმატება – ამიერიდან საქართველოში აღარც ფულსა და აღარც კავშირებს აღარ შეეძლო უნივერსიტეტებში მოეხვედრებინა აბიტურიენტი.
საზოგადოდ მიღებული მოსაზრებისგან განსზღვავებით, კორუფციას არაფერი აქვს საერთო საზოგადოებაში გაბატონებულ ეთიკურ სტანდარტებთან. როგორც ერთ-ერთმა კორუფციის ექსპერტმა გვითხრა, მუსლიმურ სამყაროში არსებობს ფართოდ გავრცელებული მოსაზრება, რომ კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლა შესაძლებელია საზოგადოებაში ისლამის აღორძინებით. მათი აზრით, თუ ყველა კარგი მუსლიმი იქნება, კორუფცია ავტომატურად გაქრება. ეს სრულიად მცდარი მოსაზრებაა და გარკვეულწილად ხსნის კიდეც, რატომ მძვინვარებს კორუფცია მუსლიმური ქვეყნების უმრავლესობაში. კორუფცია არის სტრუქტურული პრობლემა და არ მომდინარეობს ცალკეული პიროვნებების ავი ზრახვებიდან.
თამაშთა თეორიაში წონასწორობა განმარტებულია როგორც სიტუაცია, სადაც ცალკეულ პიროვნებას არ შეუძლია, ცალმხრივად შეცვალოს თავისი ქცევა ისე, რომ ზიანი არ მიაყენოს საკუთარ თავს. ამ თვალსაზრისით, საზოგადოება შეიძლება იყოს კორუფციის ან ერთიანობის წონასწორობაში. თუ ადამიანი არის კორუფციის წონასწორობაში, ადამიანს ამ წონასწორობიდან გადახვევა და ერთიანობაში დაბრუნება ძალიან ძვირი უჯდება. თუ ყველა ქრთამავს უნივერსიტეტს, შენ კი – არა, შედეგი მარტივად ის იქნება, რომ შენ ვერ ჩაირიცხები უნივერსიტეტში. მსგავსად, თუ ყველა ქრთამავს ექიმებს ან საჯარო მოხელეებს, შენ კი ერთადერთი ხარ, ვინც ამას არ აკეთებს, შენ უბრალოდ კარგავ უპირატესობას სხვებთან შედარებით.
კორუფციის წონასწორობაში ვერც ისინი გადაუხვევენ ჩვეულ ქცევას მაღალი საფასურის გადახდის გარეშე, ვინც ქრთამს იღებს. საბერძნეთში საავადმყოფოს ექიმებს ხელოვნურად უხდიან დაბალ ხელფასს, რადგან ითვლება, რომ ხელფასი დაბალანსდება ქრთამით აღებული ფულით. თუ მსგავს სიტუაციაში თქვენ ხართ ერთი ექიმი, რომელიც უარს ამბობს ქრთამის აღებაზე, დარჩენილი ხელფასი შეიძლება საკმარისი არ აღმოჩნდეს, რომ თავი ირჩინოთ.
თუ ერთიანობის წონასწორობაში ხართ, სიტუაცია სიმეტრიულია, მაგრამ ბევრად უფრო დადებითი. თუ ქრთამს არავინ არ იღებს, შენ მიერ გაწეულმა რისკმა, მიიღო „შეღავათიანი მოპყრობა“ მისაღებ გამოცდაზე, შეიძლება მიგიყვანოს არა უნივერსიტეტში, არამედ ციხეში. ასეთივე მდგომარეობაშია უნივერსიტეტის ინსტრუქტორიც, დამატებითი „გასამრჯელოს“ მიღებით იგი დგება საფრთხის წინაშე, რომ დააბეზღონ და დასაჯონ.
ცუდი წონასწორობიდან გამოსვლისთვის კოორდინირებული ძალისხმევაა საჭირო. ახალ წონასწორობაში გადასვლა ცალკეული გადახვევების საფასურის საჭიროების გარეშე უნდა მოხდეს. თუ ყველა ის ადამიანი, ვინც უწინ კორუმპირებული იყო, ხელახლა მოიპოვებს თავის ერთიანობას მყისიერად, მაშინ პრობლემა დაძლეულია. კარგ მთავრობას შეუძლია მსგავსი კოორდინირების ორგანიზება.
საქართველომ ასწავლა მსოფლიოს, როგორ უნდა შეიცვალოს წონასწორობი, და არა მხოლოდ საგანმანათლებლო სფეროში.
ნაეკის სისტემაში ყოველი საგნისთვის მცირე კომიტეტი იქმნება. ისინი ადგენენ გამოცდებს და საგამოცდო საკითხები არავინ არ იცის მათ გარდა. საგამოცდო ფურცლები არის სპეციალურად დაფასოებული და იხსნება მხოლოდ სტუდენტების წინ, გამოცდის დაწყებისთანავე. პირველ რიგში მსხდომ სტუდენტებს (ადგილები არეულად ნაწილდება) სთხოვენ, მოაწერონ ხელი, რომ გამოცდის ფურცლები ხელუხლებელი იყო და გაიხსნა მხოლოდ მათ თვალწინ. არცერთ სტუდენტს არ აქვს უფლება, საკუთარი სახელი და გვარი დაწეროს საგამოცდო ფურცელზე (არსებობს კოდები, რომელიც ახდენს სტუდენტის იდენტიფიცირებას გამოცდასთან) და ნებისმიერი დარღვევა იწვევს გამოცდიდან მოხსნას. გარდა ამისა, თითოეული გამოცდა მოწმდება ორჯერ, ორი სხვადასხვა ადამიანის მიერ. სხვადასხვა ქულების მიღების შემთხვევაში, საქმეში ერთვება მესამე შემფასებელი.
2004 წლის შემდეგ მცირე ცვლილებები მოხდა, მაგრამ ნაეკის სისტემა არსებითად ისევე მუშაობს, როგორც 11 წლის წინ. თუკი შევარდნაძის დროს ყველაზე ნიჭიერ სტუდენტებს, რომელთაც არც ფული ჰქონდათ და არც კავშირები (სტიპენდიებიც კი კორუფციული გზით ნაწილდებოდა), უმაღლესი განათლების მიღებაზე მხოლოდ ოცნება შეეძლოთ, ახლა მხოლოდ ნიჭსა და სიბეჯითეზეა დამოკიდებული, მოხვდები თუ არა უნივერსიტეტში.
ამ წარმატების მნიშვნელობის უგულებელყოფა არ შეიძლება. ქვეყნისთვის, რომელსაც არ აქვს ნავთობის ან სხვა ბუნებრივი რესურსების დიდი მარაგი, ადამიანური კაპიტალი არის არსებითად ერთადერთი რესურსი, რასაც შეუძლია ეკონომიკური პროგრესის წარმართვა. საქართველოსთვის უაღრესად მნიშვნელოვანია, გამოიყენოს თითოეული მოქალაქის პოტენციალი. ყველა ნიჭიერ ადამიანს, მათ შორის რეგიონებში დაბადებულებს, უნდა მიეცეს შანსი, გამოიყენოს თავისი პოტენციალი. როგორც ფლორიან ბირმანი განიხილავს თავის სტატიაში „დიდი პიროვნებების ეკონომიკა“, რომლის ნახვაც შეგიძლიათ ISET Economist-ის ბლოგზე, ეს არის საქართველოს ერთადერთი შანსი, დაეწიოს დასავლეთს.
საქართველოს განათლების სამინისტრომ განაცხადა, რომ 2016 წლის შემდეგ უნივერსიტეტის მისაღები გამოცდები შეერწყმება სკოლის საატესტატო გამოცდებს. სტუდენტები ჩააბარებენ ერთ გაერთიანებულ გამოცდას, რომ მიიღონ სკოლის ატესტატი, რომელიც ამავდროულად გახდება უნივერსიტეტში ჩარიცხვის საფუძველი. ეს იქნება გერმანული აბიტურ-დიპლომის, ბრიტანული A დონის გამოცდის, რამდენიმე სხვა ევროპული ქვეყნის Matura გამოცდის მსგავსი სისტემა.
საქართველოს განათლების სამინისტროს ჯერ არ გამოუცხადებია ამ ახალი გამოცდების ფორმატი. მთავარი პრობლემა ის არის, რომ ეს გამოცდები ჩატარდება დეცენტრალიზებული ფორმით, ცალკეული სკოლების მიერ (როგორც დღეს სკოლის გამოსაშვები გამოცდები ტარდება). კორუფციის წონასწორობიდან გამოსასვლელად საჭირო გახდა გამოცდების ცენტრალიზებული სისტემის შექმნა, რადგან მხოლოდ ნაეკის მსგავსი სპეციალიზებული სააგენტო იყო საკმარისად ძლიერი, რომ ეფექტურად აღმოეფხვრა კორუფცია. კორუფციის ძირფესვიანად აღმოფხვრა საჭიროებს კომპეტენციას, პროფესიონალიზმს, სიმტკიცესა და მიუკერძოებლობას, რასაც ძალიან ბევრი ქართული სკოლა მოკლებულია.
სკოლის გამოსაშვები გამოცდების გამოცდილების გათვალისწინებით, უნდა გვეშინოდეს, რომ მისაღები გამოცდების დეცენტრალიზებით კორუფცია ხელახლა იპოვის თავის გზას ქართული განათლების სექტორში. როგორც პირადი წყაროებიდან ვიცით, თბილისში არსებობს კერძო სკოლები, რომლებიც გარკვეულ ფასად აძლევენ თავის მოსწავლეებს სკოლის გამოსაშვებ ატესტატებს. მასწავლებლები მოსწავლეებს გამოცდამდე ერთი კვირით ადრე ურიგებენ შევსებულ ტესტებს. როდესაც ერთ შემთხვევაში ეს პასუხები არასწორი აღმოჩნდა, გამოცდაზე მასწავლებლები ინდივიდუალურად ეხმარებოდნენ მოსწავლეებს, რომელთაც ფული გადაიხადეს. იყო შემთხვევები, როდესაც აბიტურიენტებმა, რომელთაც სკოლის გამოსაშვები გამოცდები წარჩინებით გაიარეს და ოქროს მედლები აიღეს, მინიმალური ზღვარიც კი ვერ გადალახეს ნაეკის უნივერსიტეტის მისაღებ გამოცდებზე. განათლების სამინისტროს უბრალოდ არ გააჩნია საკმარისი რესურსი, რომ უზრუნველყოს სტანდარტის დაცვა დეცენტრალიზებულ გამოცდებზე, რომელიც ოდნავ მაინც მივა ახლოს იმასთან, რასაც ნაეკმა აქამდე მიაღწია.
ქართული საგანმანათლებლო რეფორმები არ უნდა დაიწყოს საგამოცდო სისტემით – ერთ-ერთი იშვიათი გამონაკლისით, რომელიც გამართულად ფუნქციონირებს. არსებობს უამრავი ფუნდამენტური პრობლემა, რაც ყურადღებას საჭიროებს. მათ შორის ერთ-ერთია მასწავლებელთა დაბალი კვალიფიკაცია (რაც დაკავშირებულია დაბალ ხელფასებთან). იმისთვის, რომ ქართველმა ბავშებმა უკეთესი განათლება მიიღონ, ეხლა უნდა ვიმუშაოთ თავად განათლების სისტემაზე და არ უნდა შევეხოთ გამოცდებს.
ქართველებს აქვთ სამართლიანობის ძლიერი სურვილი და, შესაბამისად, სძულთ კორუფცია. ისინი ძალიან დაზარალდნენ კორუფციის წონასწორობაში ამდენი ხანი ყოფნის გამო (ეს საკითხი განხილულია ფლორიან ბირმანის სტატიაში „ქართული წესიერება, როგორც შედარებითი უპირატესობა“, რომლის ნახვაც შეგიძლიათ ISET Economist-ის ბლოგზე). ამ თვალსაზრისით საქართველოს მიღწევების რისკქვეშ დაყენება იქნება უდიდესი შეცდომა.

Studying at Georgian universities in the 1990s was ludicrous. The students or their parents negotiated with the heads of the exam committees and/or the deans of the faculties about the “terms and conditions”, i.e. the bribes that would have to be paid and the “services” that would be delivered in exchange. One could choose from a broad menu of different corruptive services, covering admissions, grades, and scholarships, and the price one had to pay varied according to what one had chosen. The law of supply and demand caused highly demanded professions like diplomacy to be more expensive than, for example, economics (which was not very popular back then).
After a consensus was achieved between a student and corrupt university employees, the student’s name was included in a so-called “red list”. During the exams, students who were on these lists would get exams that were already filled out, leading to grades in accordance with the package they had ordered.
A slightly more concealed method was to write a code word in the first sentence of the exam. This allowed the instructor to easily recognize those students who had ordered “preferential treatment”, often students whom they had taught private lessons before. Oral exams worked even simpler: the student had to hand over to the examiner the grade book for entering the exam result, and some students had “unintentionally” displaced some banknotes between the pages of the grade book.
In these wild years, people could buy diplomas without attending a single lecture. Many taxi drivers in Tbilisi not only bought their driving licenses in the 1990s, but they also boast of the “two red diplomas” they obtained in those times (diplomas with distinction were printed on red paper).
In 2004, the government took care of this issue by introducing the unified entry exams for universities. Every university applicant had to take three general exams and one subject-specific test conducted by the National Examination Center (NAEC). This reform was a tremendous success – from now on, in Georgia, neither money nor connections could smooth one’s way into the university.
Contrary to a commonly held belief, corruption has almost nothing to do with the ethical standards which prevail in a society. As a corruption expert once told us, there is a widespread conviction in the Muslim world that corruption could be fought by reviving Islam in their societies. If everyone were a good Muslim, they think, corruption would disappear automatically. This is entirely mistaken and explains to some extent why most Muslim countries suffer from ravaging corruption. Corruption is a structural problem and does not result from the rotten intentions of individuals.
In game theory, an equilibrium is defined as a situation where no individual can unilaterally change their behavior without worsening their own outcomes. In this sense, a society can be in a corrupt equilibrium or in an integrity equilibrium. If one is in a corrupt equilibrium, deviating as an individual, i.e. returning to integrity, is extremely costly. If everyone bribes the university and you don’t, the result will simply be that you do not get admitted. Likewise, if everyone bribes the doctors in the hospitals and the government officials but you are the only one who doesn’t, you will simply be disadvantaged compared to the others.
But in a corruptive equilibrium, even those who receive bribes can’t deviate without incurring high costs. In Greece, salaries of hospital doctors are kept artificially low because one assumes that a physician’s salary will be topped up through bribe money. If in such a situation you are an individual doctor who rejects bribe payments, the money you are left with may not even be sufficient for you to make a living.
If one is in an integrity equilibrium, the situation is symmetric but superior. If you are in a situation where nobody takes bribes, you take a high risk that your attempt to get “preferential treatment” in the admissions exam will not lead you into university but into prison. Likewise, the university instructor who communicates that he would be open to receiving “recognition” would also face a high risk of being reported and punished.
To get out of a bad equilibrium, a coordinated effort is required. One has to move to a new equilibrium without the necessity of costly individual deviations. If all people who were formerly corrupt regained their integrity instantaneously, one has overcome the problem. A good government can organize this coordination.
Georgia taught the world how an equilibrium change can be achieved, not only in the educational sphere.
In the NAEC system, a small committee is assembled for each subject. They design the exams – nobody except for them knows the exam problems in advance. The exam papers are specially packed and opened only in front of students, right before the exam starts. Those students who sit in the first row (seats are randomly assigned) are asked to sign that the exams were untouched and opened under the students’ eyes. No student is allowed to write their name on the exam (there are codes that match students with exams), and any disclosure of one’s identity will lead to disqualification. On top of that, each exam is checked twice by different persons, and if scores differ, then a third evaluation is called in.
Since 2004, some minor adjustments were made, but the NAEC system essentially works in the same way as it was established 11 years ago. While under Shevardnadze even the most gifted kids could forget about higher education if they had no money or connections (even scholarships were awarded in a corrupt way), now it is a matter of talent and diligence whether or not one will make it to university.
The importance of this achievement cannot be overestimated. For a country without oil or significant amounts of other natural resources, human capital is essentially the only resource that can drive economic progress. For Georgia, it, therefore, has paramount importance to utilize on the potential of each of its citizens. All talents, also those born in rural areas, need to be given the chance to actualize their potential. As argued in Florian Biermann’s article “The Economics of Great Personalities”, which can be found on the ISET Economist Blog, this is Georgia’s only chance to catch up with the West.
The Ministry of Education announced that after 2016, the university admission exams will merge with the final examinations of schools. Students will have to take one unified exam to receive a school diploma, which will also be the basis for admissions to universities. This system will be similar to the abitur diploma in Germany, the A-level exams in the UK, and matura exams in several other European countries.
The Ministry of Education did not announce yet what will be the exact format of the new exams, but the main concern is that will be conducted in a decentralized way, i.e. by individual schools (as the school-leaving exams today). To move out of the corrupt equilibrium, it was necessary to create a centralized exam, because only a specialized agency like NAEC was powerful enough to effectively prevent corruption. It requires competence, professionalism, determination, and impartiality to eradicate corruption, and there are many schools where these properties are lacking.
Considering the experience of school-leaving exams, one has to fear that through decentralization of the admissions exams corruption will find its way back into Georgian education. As we know from personal sources, there are private schools in Tbilisi which for a fee guarantee school-leaving diplomas to their students. Teachers hand out the tests with correct answers a week before the exams. When once these answers turned out to be wrong, during the exam teachers were individually helping those students who had paid the fee. There were cases when straight-A-students with golden medals and excellent performances in the school-leaving exams could not even meet the minimum threshold for university admission at the NAEC exams.
The Ministry of Education does not have sufficient resources to guarantee standards in decentralized exams that come close to what is achieved by NAEC.
Georgian educational reforms should not start with the examination system, one of the few things that function reasonably well. There are many fundamental problems to take care of, like the low qualification of teachers (which is related to the low salaries they receive). To give Georgian children a better education, one should start with the education itself, not with the examination.
Georgians are people who have a strong desire for fairness and therefore hate corruption, and they were hugely suffering from being in a corrupt equilibrium for so long (this was described in the article “Georgian Decency as a Competitive Advantage” by Florian Biermann, to be found on the ISET Economist Blog). It would be a huge mistake to risk what has been achieved in Georgia in this respect.