როდესაც 2007 წელს ISET-ის დირექტორის თანამდებობა შემომთავაზეს, ბევრი არ მიფიქრია. იქამდე საქართველოზე მხოლოდ დადებითი შეფასებები თუ წამეკითხა. სასიამოვნო საცხოვრებელი, სტუმართმოყვარე, ლამაზი, კორუფციისგან თავისუფალი და ა.შ. ეს უკანასკნელი განსაკუთრებით დამაიმედებლად ჟღერდა, თან თუ გავითვალისწინებთ, რომ სწორედ მოსკოვში ყოფნის ბოლო დღეებში (სადაც 1993-2007 წლებში ვცხოვრობდი და ვმუშაობდი) ჩემი ახალთახალი BMW-ის მარკის მოტოციკლი დღისით მზისით მომპარა ადგილობრივი პოლიციის თანამშრომელმა (აი, ასე!), რომელმაც იცოდა, რომ დღედღეზე ქვეყანას ვტოვებდი და ალბათ იფიქრა, მოტოციკლი საქართველოს საშინელ გზებზე არ გამოადგებაო (არადა მთის მოტოციკლი იყო, თუმცა ამას ახლა არ აქვს მნიშვნელობა. ერთადერთი, რაზეც ფიქრობდა, საკუთარი დაუსჯელობა იყო).
პირველმა შეხებამ ქართულ პატრულთან გაამართლა ჩემი (ძალიან მაღალი) მოლოდინი. პატრულის თანამშრომელი ინგლისურად ლაპარაკობდა, თავაზიანი, პროფესიონალი და დაუზარელი იყო. კარგადაც კი გამოიყურებოდა თავის ამერიკული სტილის უნიფორმაში!
უნდა აღვნიშნო, რომ პოსტ-საბჭოთა ბიუროკრატიის შესახებ ჩემი ცოდნისგან განსხვავებით „პროფესიონალი, თავაზიანი და დაუზარელი“ თანაბრად მიესადაგებოდა თითოეულ საჯარო მოხელეს, რომელთანაც შეხება მქონდა საქართველოში, იქნებოდა ეს სასაზღვრო პოლიცია, საბაჟო თუ განათლების სამინისტროს წარმომადგენელი.
დაუჯერებელიც კი იყო, რომ ეს ყველაფერი სიმართლე იყო. და მართლაც, შუა ივნისში, პირველად დავრჩი „სისტემით“ იმედგაცრუებული, როდესაც სახლში მოულოდნელად გაითიშა დენი. როგორც გაირკვა, გადახდა ერთი დღით დაგვაგვიანდა, რაც საკმარისი მიზეზი აღმოჩნდა ენერგო-კომპანიისთვის, რომ მრიცხველი გამოერთო. და ეს მოხდა ყოველგვარი წინასწარი შეტყობინების გარეშე, პარასკევს, 30 გრადუს სიცხეში, როდესაც კომპანიას არც საშუალება (და არც სურვილი) არ ჰქონდა, ელექტროენერგიის მიწოდება აღედგინა სამუშაო კვირის დაწყებამდე.
ცხადია, ამგვარ სისასტიკეში სამხიარულო არაფერი არ იყო. ამან, როგორც ეკონომისტი, ძალიან დამაბნია: დენის გამორთვა ხომ „უკანასკნელი იარაღი“ უნდა იყოს გულმავიწყ კლიენტთან ურთიერთობისას, რომელსაც მანამდე არასდროს დაუგვიანებია გადახდა. ვფიქრობდი, ენერგო-კომპანიას შეუძლია ისარგებლოს კიდეც ამ სიტუაციიათ, დაგვიანებულ კლიენტს კვლავ მიჰყიდოს ელექტროენერგია, ყოველ დაგვიანებულ დღეზე კი დააკისროს ჯარიმა. ამგვარი „ატომური“ გამორთვით კი კლიენტს სხვა გზა აღარ რჩება, გარდა დაგვიანებული გადასახადის გადახდისა. შეიძლება მოგვიანებით, თუმცა სრულად.
სანამ გადახდის დღის გამორჩენის შიში რჩებოდა სტრესის წყაროდ, ჩემი საქართველოს სასტიკი აღსრულების სისტემით გამოწვეული გაოცება მკვეთრად შეიცვალა მას შემდეგ, რაც ვნახე პოლ დევლინის „ძალაუფლების მოგზაურობა“, აუცილებლად სანახავი დოკუმენტური ფილმი, რომელიც მოგვითხრობს როგორ ცდილობს და ვერ ახერხებს ამერიკული კომპანია ელექტროენერგიის კრიზისის მოგვარებას თბილისში.
კომპანიამ ქალაქის გაკოტრებული, სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული სისტემა 2000 წელს შეიძინა და 100 მილიონი აშშ დოლარის ინვესტიცია ჩადო ახალ აღჭურვილობაში იმის იმედით, რომ ელექტროენერგიის მიწოდების მოწესრიგებას შეძლებდა, რომელიც იქამდე ხშირი გათიშვის გამო დაქცეული იყო. კომპანიის ბიზნეს-გეგმა, რომელიც, შესაძლოა, ნორმალურ ვითარებაში წარმატებული ყოფილიყო, ჩაიშალა ერთი მარტივი მიზეზის გამო: ქართველი მომხმარებლები არ იყვნენ მიჩვეული ელექტროენერგიის საფასურის გადახდას, მათ მოპარვა ერჩიათ. და რაც ყველაზე მნიშვნელოვანია, აღსრულება უკიდურესად ძვირი და პოლიტიკურად შეუძლებელი აღმოჩნდა იმ გარემოში, სადაც მოქალაქეები წლების განმავლობაში თავს აჩვენებდნენ, თითქოს საჯარო მომსახურებათა საფასურს იხდიდა, ქართული სახელმწიფო კი თავს აჩვენებდა, თითქოს ამგვარ მომსახურებას აწვდიდა მათ.
დამატებითი საკითხავი დამეხმარა, გამეგო, რომ 2003 წლამდე საქართველო მოქცეული იყო თვალთმაქცობის მოჯადოებულ წრეში, რომელმაც მოიცვა მოქალაქე-სახელმწიფოს ურთიერთობის ყველა სფერო. ფორმალურად არსებული „სახელმწიფო“ თავს აჩვენებდა, თითქოს უზრუნველყოფდა სამართალსა და წესრიგს, ინფრასტრუქტურასა და კომუნალ მომსახურებებს, ჯანმრთელობის დაზღვევასა და ხანდაზმნულობის შემწეობას. არც ქართველი „მოქალაქეები“ არ ჩამორჩებოდნენ ჯანდაცვასა და სოციალური დაზღვევაზე გადასახადებისგან თავის არიდებითა და „საჯარო მოხელეების“ მოქრთამვით „ზრუნვით“.
სინამდვილეში ყველა, ვინც საქართველოში ცხოვრობდა და ცდილოდა, ბიზნესი ეკეთებინა აქ, იძულებული იყო, დაყრდნობოდა მხოლოდ საკუთარ თავს, არაფორმალურ სოციალურ კავშირებსა და... კანონიერ ქურდებს. ხალხი არ იხდიდა გადასახადებს და არც ელოდა სანაცვლოდ არავითარ სამთავრობო მომსახურებას. მათ ისწავლეს საკუთარი საჭიროებების უზრუნველყოფა, მათ შორის საკუთარი სიცოცხლისა და საკუთრების უსაფრთხოების, ხელშეკრულების აღსრულების, გათბობისა თუ ელექტროენერგიის უზრუნველყოფა.
ამ მოჯადოებული წრიდან გამოსვლისთვის საჭირო იყო მხოლოდ სასტიკი რევოლუცია. სასტიკი რევოლუცია როგორც საჯარო საქმეებში, ისე ადამიანთა ცნობიერებაში.
ქართველმა რევოლუციონერებმა, რომელთაც საერთო ხედვა აერთიანებდათ, კარგად იცოდნენ, რომ მათ მიერ 2003 წელს მოპოვებული სახალხო ნდობის მანდატი სამუდამოდ არ გაგრძელდებოდა. მათ კრიმინალური დაჯგუფებების დამარცხებისა და საჯარო ინსტიტუციებისადმი ნდობის აღდგენისთვის გადადგმული უპრეცედენტო ნაბიჯებით ისტორიაში საკუთარი ადგილი დაიმკვიდრეს.
პირველი, კანონიერი ქურდების, ყაჩაღების, წვრილმანი კრიმინალებისა და ნარკოტიკების გამსაღებელთა დასჯის მიზნით მათ შექმნეს ეფექტური რეპრესიების მანქანა, რომელმაც დანაშაული საქართველოს საზღვრებს მიღმა განდევნა, ქვეყნის პატიმართა რაოდენობა კი მსოფლიო რეკორდულ მაჩვენებლამდე აიყვანა (ერთ სულ მოსახლეზე). ამ ამოცანის შესასრულებლად სისხლის სამართლის სისტემა იმგვარად გარდაიქმნა, რომ დაემტკიცებინა დანაშაული და არა უდანაშაულობა. სისტემა უმოწყალოდ იმეტებდა მის მსხვერპლთ ხანგრძლივი წინასწარი გამოძიებისთვის, ოსტატურად იყენებდა წინასწარი შეთანხმების მექანიზმსა და დამყოლ სასამართლოებს, რათა ბრალდებულთაგან აღიარება და ფული მიეღო.
მეორე, მათ ქართულ სახელმწიფოს ჩამოაშორეს ყველა წარმოსახვითი ფუნქცია, რომელსაც ის ვითომ ასრულებდა. მასობრივი დათხოვნები გამოიყენეს სახელმწიფო ბიუროკრატიის შესამცირებლად და გასაახლებლად (მათ შორის, ძალიან ცნობილი მთელი საგზაო პოლიცია), საკუთარი „აღსრულების“ ფარგლებში დაანაწევრეს გადასახადები, კანონები და მთელი სააგენტოები.
მესამე, მათ შექმნეს კორუფციისგან თავისუფალი საჯარო მმართველობის სისტემა, შეამცირეს და გაამარტივეს ბიუროკრატია მარტივი, ავტომატური რუტინის დონემდე, რამაც ძალიან ცოტა სივრცე დატოვა კეთილგონიერებისა და საღი აზრისთვის. კორუფციისგან დაჭაობებული ხანისგან განსხვავებით, საქართველოს საჯარო ინსტიტუციებისთვის (სამწუხაროდ, მათ შორის, სახელმწიფო უნივერსიტეტებისთვისაც) უმთავრესი გამოწვევა გახდა ისეთი ადამიანების პოვნა, ვისაც ენდომებოდა პასუხისმგებლობის საკუთარ თავზე აღება. იმის ფონზე, რომ რეპრესიების სისტემა სრული სვლით მიიწევდა წინ, ხელმოწერის დასმა გახდა ქართული ბიუროკრატიის კოშმარი.
„ნულოვანი ტოლერანტობის“ სასტიკი სტრატეგია და თავისუფლებისა და წესიერებისადმი დაუნდობელი სწრაფვა იყო ვარდები რევოლუციის წარმატების მთავარი ფაქტორი, რამაც სულ რამდენიმე წელიწადში ქვეყანა დანაშაულისა და კორუფციის მოჯადოებული წრიდან გამოიყვანა. ეს დიადი წარმატება იყო! ახალგაზრდა ქართველმა თაობამ, თუნდაც ISET-ის სტუდენტობამ, არ იცის როგორ მისცეს ან აიღოს ქრთამი; მათი უფროსი და-ძმები ან მშობლები უკვე მიეჩვივნენ გადასახადების დროულად და სრულად გადახდას. არც ერთი ქართველი არ ჩააგდებს გადახდის დღეს. ქართული საბანკო სისტემის პრობლემური სესხების წილიც კი უკიდურესად დაბალია, მიუხედავად იმისა, რომ ქართველი საოჯახო წარმოებები (და ბიზნესები) დიდ სიძნელეებს განცდიან ლარის გაუფასურების ფონზე. და, რაღა თქმა უნდა, მომღიმარი და პროფესიონალი საპატრულო პოლიცია და ქუჩის დონის ბიუროკრატები, რომლებიც გახდნენ საქართველოს ახალი სახელმწიფოებრიობის სიმბოლო.
წარმატებისა და გლობალური დიდებისგან თავბრუდახვეულმა ქართველმა რევოლუციონერებმა ვერ გააცნობიერეს, ყოველ შემთხვევაში დროულად, რომ მათ მიერ შექმნილი სასტიკი სისტემა ეტაპობრივად უნდა დაეშალათ და გზა ახალი, უფრო „ნორმალური“ ინსტიტუციური წყობისთვის დაეთმოთ. ამას შედეგად მოჰყვა 2012 წლის მტკივნეული პოლიტიკური მარცხი, საჯარო დამცირება და იძულებითი ემგირაცია (და ახალი პოლიტიკური კარიერა!) ერთთათვის, ციხე კი მეორეთათვის.
სააკაშვილის ადმინისტრაციის მიერ ჩადენილი სამართლებრივი დარღვევების წინააღმდეგ აგორებული ცნობილი პროტესტის ტალღის დახმარებით ხელისუფლებაში მოსულმა ქართული ოცნების კოალიციამ სწრაფად იმოქმედა, რათა გადაეტვირთა საქართველოს სასტიკი მართლმსაჯულების სისტემა. ერთ-ერთი პირველი ნაბიჯი იყო მასობრივი ამნისტია, რომელიც მიზნად ისახავდა პატიმართა რაოდენობის „ნორმალურ“ დონემდე შემცირებას, პროკურატურას შეუზღუდეს წინასწარი პატიმრობისა და წინასწარი შეთანხმების მექანიზმის გამოყენების უფლება (ამგვარად აღადგინეს „უდანაშუალობის პრეზუმფციის პრინციპი); დაბოლოს, მიანიჭეს დიდი დამოუკიდებლობა სასამართლო სისტემას.
თუმცა ქართველ პოლიტიკოსებს კარგად არ ესმით, რომ ქვეყნის საჯარო მმართველობის სისტემა და მისი „სულიც“ საჭიროებს სასწრაფო გარდაქმნას. დღემდე სისტემის „შერბილების“ ყველა შეთავაზება, რაც გულისხმობს საღი აზროვნებისთვის მეტი სივრცის შექმნასა და შეცდომების პატიებას, კორუფციის, გადასახადებისგან თავის არიდებისა და გადაუხდელობის კულტურისთვის კარის გაღების შიშით უარყოფილ იქნა.
მაგრამ რამდენად გამართლებულია მსგავსი შიში დღევანდელ სიტუაციაში?
2003 წლიდან დღემდე განვლილი დიდი და შეუქცევადი კულტურული ცვილებების გათვალისწინებით, საქართველოს შეუძლია, შეარბილოს ბევრი რეგულაცია და კანონი, რომელიც სასტიკი რევოლუციისთვის საჭირო იყო. მაგალითად, საკუთარი გადასახადების მოწესრიგების მიზნით მომხმარებლებისთვის რამდენიმე კვირის მიცემა (პარალელურად ჯარიმისა და საპროცენტო განაკვეთის დაწესება!) არ დაამკვიდრებს გადაუხდელობის კულტურას, რადგან ახალი კანონები ყველამ იცის და სრულდება. უფრო მეტიც, მსგავსი „ნორმალიზაცია“ მხოლოდ დაეხმარება ქართულ კომუნალურ კომპანიებს (და ყველაზე მეტად მათ კლიენტებს). ასევე, თუ ბიუროკრატებს უფლებას მივცემთ, მხელდველობაში მიიღონ ხარისხი და მიმწოდებელთა რეპუტაცია საჯარო ტენდერების ჩატარებისას, ისინი ბევრად უკეთეს გადაწყვეტილებებს მიიღებენ. ეს კი სრულებითაც არ ნიშნავს, რომ საქმე გვექნება ფავორიტიზმსა თუ საჯარო ფონდის გაფლანგვასთან.
ბედის ირონიით, როდესაც ქართულ საჯარო შესყიდვების სისტემაში არსებული ზედმეტი სიმკაცრე (ტენდერის ჩატარების ძალიან დაბალი ბარიერი, ფასის კონკურენტუნარიანობაზე დამოკიდებულება) გავაკრიტიკე კახა ბენდუქიძესთან, ქართული რეფორმების მთავარ შემოქმედთან, მან მისთვის დამახასიათებელი იუმორით მიპასუხა: „ჩვენი კანონები იმისთვის შეიქმნა, რომ საჯარო ინსტიტუტებსა და სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული საწარმოებისთვის შეუძლებელი გამხდარიყო მუშაობა. ყველაფერი კერძო უნდა გახდეს“.
არ ვიცი, ხუმრობდა თუ არა კახა, მაგრამ ზედმეტად მკაცრი საჯარო მმართველობის წესები წყევლაა არა მხოლოდ საჯარო სექტორისთვის, არამედ ქართული ბიზნესებისა და საოჯახო მეურნეობებსთვისაც. დღეისთვის ქართველი ბიზნეს-საზოგადოების უმთავრესი პრობლემა არის ქართული შემოსავლების სამსახურის მიერ ქართული ბიზნესების აუდიტის ფორმა. შეცდომების შიშის გამო (რომელსაც არავინ პატიობს) საგადასახადო პოლიციას აუდიტის დასასრულებლად თვეები სჭრიდება, რითიც ეფექტურად ხდება ბიზნესის პარალიზება. ნებისმიერ აღმოჩენას მოყვება მაქსიმალურ შესაძლო ჯარიმა. „შეხედე,“ – როგორც წესი, ამბობს საგადასახადო აუდიტის სპეციალისტი, – „ვიცი, რომ არ გმართებს ამდენი გადასახადი, მაგრამ ასე უნდა მოვიქცე. ჩვენ ძალიან კარგი საგადასახადო არბიტრაჟის სისტემა გვაქვს. მათ შეუძლიათ დაგეხმარონ. ძალიან ვწუხვარ ამის გამო, მაგრამ მანამდე თქვენი საბანკო ანგარიშების გაყინვა მომიწევს“.
საჯარო ინსტიტუტების იძულება, იყიდონ ყველაზე იაფი მომსახურება (მიუხედავად ხარისხისა), საფასურის გადაუხდელობის შემთხვევაში ელექტროენერგიის გამორთვა, ბიზნესების იძულება, გაიარონ ხანგრძლივი საგადასახადო არბიტრაჟის პროცესი (ამასობაში კი მათი ანგარიშების გაყინვა) ძალიან ძვირადღირებული და არაეფექტური გზაა საჯარო მმართველობისთვის. საქართველოს ბევრად მეტი შეუძლია. რაც მთავარია, სასტიკი რევოლუციის წყალობით, მას შეუძლია საკუთარ თავს ამის უფლება მისცეს!

When offered the ISET director job back in March 2007, I did not think twice. Everything I’ve read about Georgia until then was incredibly positive. Livable, hospitable, beautiful, corruption-free, etc., etc. The latter part sounded particularly promising given that during my last days in Moscow (I lived and worked in Moscow from 1993 till 2007) I had my brand new BMW motorbike stolen in broad daylight by a local police officer (sic!) who knew that I am about to leave the country and probably thought that there would be no use for motorbikes on Georgia’s terrible roads. (Actually, it was an off-road bike, but never mind – all he really cared about was his own impunity).
My first encounter with Georgian traffic police (“patruli”) officer lived up to my (very high) expectations. The guy spoke English, was polite, professional, and helpful. He even looked good in his American-style uniform!
As a matter of fact, in contrast with everything I knew about the post-Soviet bureaucracy, “professional, polite and helpful” applied equally well to every single representative of the state I had to deal with in Georgia – the border police, customs, and ministry of education officials.
It all seemed to be too good to be true. And, indeed, in mid-June, I experienced my first (slight) disappointment with the “system” when the power supply to our house was unexpectedly cut. As it turned out, we missed the payment deadline by about a day, which was reason enough for the electricity company to disconnect us from the grid. With no prior notice, on a Friday, with the temperatures hovering around the high 30s, and no ability (or desire) on the part of the company to restore electricity supply until after the weekend.
The brutality of it all was certainly no fun. But, as an economist, I was also puzzled: disconnection should be a ‘weapon of last resort, not the first step in dealing with an absent-minded client who had never before missed a payment. The electricity company, I thought, could actually profit from the late-to-pay customers by continuing to sell electricity while charging penalties and interest rates to the amount of overdue payments. With the "nuclear" disconnection option remaining on the table, the client would have no choice but pay. Maybe late, but in full.
While the fear of missing a payment deadline remained a source of stress, my state of bewilderment with Georgia’s brutal enforcement system was greatly helped by watching Power Trip, a must-see documentary by Paul Devlin telling the story of an American company trying – and failing – to resolve the electricity crisis in Tbilisi.
Having bought the city’s bankrupt state-own distribution system in 2000, the company invested to the tune of 100mln USD in new equipment hoping to stabilize electricity supply – marred, until then, by frequent blackouts. Yet, while perhaps sensible under normal circumstances, the company’s business plan collapsed for one simple reason: Georgian customers were not used to paying for electricity, preferring, instead, to steal. And, crucially, enforcement turned out to be prohibitively expensive – and politically impossible – in a context in which citizens have been for years pretending to be paying for public services that the (failed) Georgian “state” has been pretending to provide.
Additional reading helped me understand that, until 2003, Georgia had been trapped in a vicious circle of pretense that encompassed all aspects of citizen-state relations. Existing in name only, the “state” pretended to provide law & order, public infrastructure and utilities, insurance for health, and old-age disability. Georgian “citizens” paid in kind – by pretending to contribute to health and social insurance, evading taxes, and bribing off “public servants”.
The reality was that anyone living and trying to do business in Georgia had nobody to rely on other than themselves, informal social networks, and … the mafia. People did not pay taxes and did not expect to receive any government services in return. They learned to provide for all their needs, including the security of their own life and property, contract enforcement, heating, and electricity.
Breaking out of this vicious circle required no less than a brutal revolution. In-state affairs and in people’s minds.
United by a clear vision and knowing that the broad popular mandate they have enjoyed in 2003 will not last forever, Georgia’s revolutionaries gained their place in history by taking unprecedented steps to break the criminal gangs and restore trust in state institutions.
First, they created an effective repression machine to convict mafia bosses, gangsters, petty criminals, and drug dealers, pushing crime out of Georgia’s borders and bringing the country’s prison population to world-record levels (per capita). To perform this task, the criminal justice system was re-engineered to presume guilt – not innocence, – subjecting its victims to lengthy pre-trial detention periods and masterfully using the plea bargaining mechanism and pliant courts to extract confessions and money.
Third, they created a corruption-proof public administration system reducing the bureaucrat to a robot undertaking simple automatic routines with very little room for discretion or judgment. In stark contrast to the jolly corruption era days, the greatest challenge for Georgia’s public institutions (including, alas, state universities) was now to find somebody willing to take responsibility. With the legal repression system operating in full swing, applying a signature has become the Georgian bureaucrat’s nightmare.
The brutal strategy of “zero tolerance” and ruthlessness in the pursuit of freedom and decency was a key factor in the Rose Revolution’s success – in just a few years – to break out of the vicious circle of crime and corruption. And what a great success it was! The young Georgian generation – for instance, ISET students – do not know how to give or take bribes; their older siblings and parents are now used to paying their taxes and bills in full and on time. No Georgian in his/her own mind would ever miss a payment. Even the share of bad loans in Georgia’s banking system remains extremely low despite the great difficulties experienced by Georgian households (and businesses) in the wake of Lari devaluation. And then, of course, there are the smiling and professional patruli police and street-level bureaucrats that have become symbols of Georgia’s new statehood.
Dizzy from success and global fame, Georgia’s revolutionaries did not realize, at least not in time, that the brutal system they created had to be gradually dismantled, giving way to a more ‘normal’ set of institutions. The result was a painful political defeat in October 2012, public disgrace, forced emigration (and new political careers!) for some, and prison terms for others.
Riding to power on a wave of popular protests against legal abuses by the Saakashvili administration, the Georgian Dream coalition government quickly acted to reset Georgia’s brutal justice system. Some of the very first steps it took included a massive amnesty to reduce the prison population to more ‘normal’ levels, limiting the use of pre-trial detention and plea bargaining mechanisms by the prosecution (thus restoring the ‘presumption of innocence principle); and, last but not least, granting greater independence to the judiciary.
What is being less well understood by the Georgian policymakers is that the country’s public administration system and its ‘spirit’ are also in urgent need of resetting. So far, suggestions to ‘soften’ the system – by creating greater space for judgment and tolerating mistakes – have been rejected for fear of reopening the door for corruption, tax evasion, and/or culture of non-payment.
But are such fears really justified in today’s context?
Given the tremendous and irreversible cultural change it has gone through since 2003, Georgia can gain from relaxing many rules and regulations that were a good fit for the early days of the brutal revolution. For example, giving customers a few weeks to settle their bills (while charging penalties and interest rate!) will not spawn a culture of non-payment as long as the new rules are clearly communicated and enforced. Moreover, such ‘normalization’ will only do good for Georgian utility companies (and, most certainly, their customers). Likewise, allowing bureaucrats to take quality and providers’ reputation into account when conducting public tenders will result in much better procurement decisions without necessarily resulting in favoritism and/or waste of public funds.
Ironically, when I complained about excessive rigidity in Georgia’s public procurement system (very low thresholds for holding tenders, exclusive reliance on price competitiveness) to Kakha Bendukidze, a chief architect of Georgia’s reforms, his characteristically humorous response was that “our rules were designed to make it impossible for public institutions and state-owned enterprises to function. Everything should go private.”
Whether Kakha was joking or not, excessively rigid public administration rules are a curse not only for the public sector but also for Georgian businesses and households. One of the main complaints by the Georgian business community nowadays is the manner in which businesses are audited by the Georgian Revenue Service. For fear of mistakes (that would not be tolerated), tax police take months to complete an audit, effectively paralyzing the business in question. Any findings result in the maximum allowable penalties. “Look,” a Georgian tax auditor would typically say, “I know you don’t owe as much in taxes, but this is what I have to do. We have a very good tax arbitration system. They should be able to help. Sorry about that, but in the meantime, I have to freeze your bank account”.
Forcing public institutions to buy the cheapest services (regardless of their quality), cutting electricity supply whenever a client is late to pay, and forcing businesses to go through a lengthy tax arbitration process (while having their accounts frozen) are extremely costly and inefficient ways of conducting public administration. Georgia should be able to do better. And, thanks to its brutal revolution, it can afford to do so!