ერევანი საპროტესტო აქციებმა მოიცვა. თუ გავითვალისწინებთ, რომ აქციები მას შემდეგ დაიწყო, რაც სომხეთის მთავრობამ ქვეყნის ელექტროენერგიის მიწოდების მონოპოლისტის (სომხეთის ენერგოქსელები – ENA) მოთხოვნა 2015 წლის 1 აგვისტოდან რეგულირებული ტარიფის 16.7%-ით გაზრდის შესახებ დააკმაყოფილა, აქციებს სახელიც შესაფერისი შეურჩიეს – „ელექტრო ერევანი“.
ENA ეკუთვნის Inter RAO UES-ს, რუსულ ენერგო-გიგანტს. ამან გააჩინა ეჭვი, რომ სომხეთის მთავრობა ეფექტურად ემსახურება რუსულ ინტერესებს. თუმცა ელექტროენერგიის ფასების ზრდას, რომელსაც მთავრობამ თავდაპირველად წინააღმდეგობა გაუწია, როგორც ჩანს, წინ ბევრად უფრო ობიექტური გარემოებები უძღოდა. 2014 წლის ივნისიდან სომხეთის ეროვნული ვალუტა, დრამი, 410-დან 475-მდე დაეცა აშშ დოლართან მიმართებაში. მისი ღირებულება 16%-ით გაუფასურდა, რამაც გაზარდა იმპორტირებულ გაზზე მომუშავე თერმული წარმოების ფასი. უფრო მეტიც, ENA თერმული სადგურებისგან ყიდულობდა სულ უფრო მეტ ელექტროენერგიას (რომელიც უფრო ძვირია), რადგან სომხეთის მეწამორის ატომურ სადგურს მოსალოდნელზე მეტი დრო სჭირდება ექსპლოატაციაში შესასვლელად. ამას დაემატა ისიც, რომ ჰიდროელექტროსადგურების წარმოება ჰიდროლოგიური მიზეზების გამო შემცირდა. ვინაიდან ელექტროენერგიის წარმოების ხარჯები ბევრად აღემატებოდა რეგულირებულ ტარიფებს, ENA იძულებული გახდა, აეღო დიდი ვალი (დაახლოებით 225 მილიონი აშშ დოლარი), რაც საფრთხეს უქმნის მის კრედიტუნარიანობასა და ელექტროენერგიის მიწოდების სტაბილურობას.
სომხეთის მთავრობამ კარგად იცოდა, რომ ელექტროენერგიის ფასების ზრდის შესახებ გადაწყვეტილების მიღება პოლიტიკურად სენსიტიური იქნებოდა. ერთის მხრივ, მთავრობის მიერ საბოლოოდ დამტკიცებული 16.7%-იანი ზრდა ბევრად ჩამორჩება ENA-ის მიერ თავდაპირველად მოთხოვილ 40.8%-ს. მეორეს მხრივ, მთავრობამ განაცხადა საკუთარი გეგმის შესახებ, რომელიც გულისხმობს დაახლოებით 100 000 მცირეშემოსავლიანი ოჯახისთვის გაზრდილი ტარიფის კომპენსირებას. პრემიერ მინისტრ აბრაჰამიანის განცხადებით, ყოველთვიური დახმარება ღარიბებისთვის გაიზრდება 2000 დრამით (4.2 აშშ დოლარი), რაც ბევრად აღემატება იმ 1400 დრამს, რასაც ეს ოჯახები ზედმეტად დახარჯავენ ელექტროენერგიის ყოველთვიურ გადასახადში.
მიუხედავად წინასწარი გაფრთხილებებისა, სომხეთის ახალგაზრდობა მაინც გავიდა ერევნის ქუჩებში. 22 ივნისს მთავრობის მიერ დემონსტრაციის დაშლის მცდელობას მოჰყვა ძალადობა, არეულობა და პოლიტიკური დაძაბულობა. შესაძლოა, „არა ძარცვას“ ლუზონგქვეშ გაერთიანებული ახალგაზრდები ქუჩაში ფასის ზრდამ გამოიყვანა, მაგრამ სომხეთის უფრო დიდი სოციალური, ეკონომიკური და პოლიტიკური სირთულეები იქნება ის, რაც მათ იქ გააჩერებს.
სანამ დამკვირვებელთა დიდ უმრავლესობას აინტერესებს, გახდება თუ არა #ელექტროერევანი სომხეთის ევრომეიდანი, კიდევ ერთი შესაფერისი შედარება გამოგვრჩა მხედველობიდან. სომხეთის ელექტროენერგიის ტარიფების ზრდის მსგავსად, 2015 წლის აპრილში უკრაინის ახალმა ადმინისტრაციამ გადაწყვიტა, შიდა მომხმარებლებისთვის გაზის ფასები 5.5-ზე მეტად გაეზარდა (აი, ასე!). უფრო მეტიც, გაზის შიდა ფასი 2018 წლამდე განაგრძობს ზრდას, რითიც იგი იმპორტირებული გაზის ფასს გაუტოლდება.
ცხადია, მსგავსი გადაწყვეტილება უაღრესად არაპოპულარული იქნებოდა უკრაინელ ამომრჩევლებთან. ხელმისაწვდომი გამოთვლების თანახმად, 2012 წელს ენერგო-სუბსიდიები უკრაინაში შეადგენდა მშპ-ის 7½-ს. შესაძლოა, შედარებით მდიდარი ოჯახები (და Naftogaz-ის კორუმპირებული წარმომადგენლები) ხედავდნენ დახმარების არათანაბარ განაწილებას, მაგრამ პოპულისტური სუბსიდირების პოლიტიკა ძირითადად მოსახლეობის დიდი ნაწილის გულისმოგებას ისახავდა მიზნად. და ასეც მოხდა. უკრაინა დღემდე ინარჩუნებდა ელექტროენერგიის ძალიან დაბალ შიდა ფასებს. IMF-ის ევროპის დეპარტამენტის დირექტორის, რეზა მოგადამის თანახმად, „უკრაინული ოჯახებისთვის გაზის ფასი 1000 კუბურ მეტრზე 85 აშშ დოლარია. რუსეთში კი, რომელიც გაზის მწარმოებელი და ექსპორტიორი ეკონომიკაა, ათასი კუბური მეტრი 158 აშშ დოლარი ღირს. ფასების რეგიონული სხვაობები კიდევ უფრო დიდია უკრაინაში, რომელიც 4-9-ჯერ ჩამოუვარდა მეზობელი, გაზის იმპორტიორი ეკონომიკებისას“.
შესაძლო პროტესტის ჩახშობისა და ღარიბებზე გავლენის შერბილების მცდელობა გულისხმობს ტარიფების ზრდის კვლადაკვალ ღარიბი ოჯახებისთვის სოციალური დახმარებების შემოღებას. მოგამადი განმარტავს უკრაინის მთავრობის გეგმასაც: „შესაბამისი ოჯახები მიიღებენ შემწეობას, რომელიც ფასის ზრდის შედეგად მიღებული სხვაობის ექვივალენტი იქნება. 4.5 მილიონი ოჯახი, რაც საერთო რაოდენობის 27 პროცენტია, მთავრობის სოციალურ დახმარებათა არსებული და ახალი სქემებიდან მიიღებს დახმარებას, რომელიც დაიცავს მათ ტარიფების ზრდისგან“.
უკრაინისა და სომხეთის ენერგო-სექტორები ერთნაირ უკმარისობას განიცდის. ორივე ქვეყნის მთავრობების მიერ შეთავაზებული გამოსავალიც, ფაქტობრივად, ერთნაირია. თუმცა, რაც ამ ორ ქვეყანას დრამატულად განასხვავებს ერთმანეთისგან, არის ხალხის რეაქცია მტკივნეულ რეფომრებზე. თუ #ელექტროერევანმა სომხეთი შეაზანზარა, გაზის ფასის ბევრად მკვეთრი ზრდის ფონზეც კი უკრაინაში არავითარი მასობრივი გამოსვლები არ დაფიქსირებულა.
ფასის ზრდა გაიგეს და გულგრილად მიიღეს, როგორც უკრაინის განადგურებლი ენერგო-სექტორის რეფორმის უმნიშვნელოვანესი ელემენტი, რომელსაც გადამწყვეტი მნიშვნელობა აქვს კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლაში, ენერგო-დამოუკიდებლობისა (რუსეთისგან) და ეფექტურობის მოპოვებაში. ელექტროერევნის საპროტესტო მოძრაობისთვის ელექტროენერგიის ფასების ზრდა იდეალური შესაძლებლობაა, ქვეყნის პოლიტიკური და ეკონომიკური ჩიხის წინააღმდეგ გააერთიანოს სუსტი და დაქსაქსული სომხეთის ოპოზიცია, რომელიც ითავებს არაპოპულარული რეჟიმის წინააღმდეგ მიმართული მასების მოტივირებასა და არაკოორდინირებული, სპონტანური ქმედებების მართვას.
გაზრდილი ფასების როლი არეულობასა და რევოლუციებში არ არის პოლიტიკური სიახლე. „პურის რევოლუციების“ ტალღას, რომელმაც შეძრა ახლო აღმოსავლეთი 2011-2012 წლებში, ბიძგი მისცა ძირითადი საკვები პროდუქტების (ფქვილი, ზეითუნის ზეთი) ფასების ზრდამ. სწორედ ეს გახდა საძულველი და კორუმპირებული დიქტატურების წინააღმდეგ მასების მობილიზების საშუალება. სტატიაში „აჭამეთ პური“ ანია ჩიეზადლო აღწერს, როგორ იფეთქა გამოსვლებმა ეგვიპტეში 1977 წელს, როდესაც უკვე არაპოპულარული მთავრობა შეეცადა პურის სუბსიდიების გაუქმებას პურზე, ბრინჯსა და გაზზე. „როდესაც გამოსვლები მორჩა,“ – წერს ჩიეზადლო, – „დარჩა ასობით დამწვარი შენობა, 160 გარდაცვლილი ადამიანი, ეგვიპტის პრეზიდენტმა, ანვარ სადათმა კი თანამედროვე არაბი დიქტატორისთვის მნიშვნელოვანი გაკვეთილი მიიღო: აჭამეთ პური. ბევრი და იაფი პური“.
პრეზიდენტ სერჟ სარქსიანის 28 ივნისის გადაწყვეტილება, შეაჩეროს ელექტროენერგიის ფასების დაგეგმილი ზრდა (სანამ არ დამთავრდება სომხეთის ენერგო-სექტორის დამოუკიდებელი აუდიტი), გვაფიქრებინებს, რომ მან სრულად გაითავისა სადათის 40 წლის წინანდელი გაკვეთილი. ის ეუბნება ამბოხებულ ხალხს, რომ ჰქონდეთ იაფი ელექტროენერგია. ბევრი იაფი ელექტროენერგია. სარგსიანის გაჭიანურებული ტაქტიკის პრობლემა ის არის, რომ ელექტროენერგიის კრიზისი არ გაქრება (არც გამოსვლების მონაწილეები ფიქრობენ სახლში წასვლას). სომხეთს შეუძლია, ცოტა ხნით მისი ბიუჯეტის მწირი რესურსები გამოიყენოს ENA-ის ვალის დასაფარად და სხვაგვარად მოახდინოს ელექტროენერგიის შიდა მოხმარების სუბსიდირება. მაგრამ ხალხმა, ისევე, როგორც სარგსიანმა, კარგად იცის, რომ ენერგიის სუბსიდირება გამოსავალი არ არის.
მნიშვნელოვანია, ვიცოდეთ, რომ სომხეთის კრიზისი შეიძლება გახდეს ცვლილებათა მაცნე მთელ დსთ-ში. ძლიერი ეკონომიკური წინქარი სცემს სახეში ყოფილ საბჭოთა (ცინცხალ დამოუკიდებელ) სახელმწიფოებს, რაც მათ არალიბერალურ რეჟიმებს უკანასკნელი წლების ერთ-ერთ ყველაზე სერიოზულ გამოცდას უმზადებს. ამ ქვეყნების მმართველი კლანების უმეტესობა ძალაუფლების სათავეში კანონისა და წესრიგის ელემენტარული მოთხოვნების შესრულებითა და ძვირადღირებული „იაფი ელექტროენერგიისა და სანახაობის“ პოლიტიკით მოვიდა. ნავთობის ფასების ვარდნა რუსეთისგან ჩვეულ მხარდაჭერას მოკლებულ ამ რეჟიმებს აიძულებს, გამოვიდნენ თავიანთი კომფორტის ზონიდან, რასაც მოჰყვება შინ სამოქალაქო საზოგადოების აქტივისტებისადმი, გარეთ კი წარმოსახვითი თუ რეალური მტრებისადმი მიმართული ნერვიულობა და აგრესია.
უკრაინის უვარგისმა პოლიტიკურმა სისტემამ 20 წელზე მეტი ხანი გაძლო მტკივნეული რეფორმების გადადებით და მილიარდობით დოლარის დახარჯვით ელექტროენერგიის სუბსიდირებაზე. თუმცა ბოლოს საწვავი მაინც გამოელია. როგორც პირდაპირი, ისე გადატანითი მნიშვნელობით. მსგავსი ბედი ელის რეგიონის სხვა, „იაფი ელექტროენერგიისა და სანახაობის“ რეჟიმებს. შიდა ლეგიტიმურობას მოკლებული ეს მთავრობები ცუდ მდგომარეობაში არიან, რომ განახორციელონ მტკივნეული რეფორმები, რაც გულისხმობს ენერგო-სუბსიდიების შემცირებას. ადრე თუ გვიან, მათ გამოელევათ საწვავი და იღბალი, რაც ბოლოს მოუღებს იაფი ელექტროენერგიის, ექსტრავაგანტული არქიტექტურის, სპორტისა და მუსიკის ხელგაშლილი ღონისძიებების ერას.
ბედის ირონიით, რაც რუსეთს შეუძლია ისწავლოს უკრაინის დაკარგვისა და სომხეთის არეულობისგან, ის არის, რომ იაფი ელექტროენერგიის დიქტატურების მეგობრული მხარდაჭერა არის მოკლევადიანი პოლიტიკა: ის ძალიან ძვირი ჯდება და არც სტაბილურობისა და მეგობრობის გარანტიას არ იძლევა.

Yerevan is presently rife with protest. Dubbed “Electric Yerevan,” the protests are aptly named considering that they began as a result of Armenia’s government succumbing to demands by the country’s electricity distribution monopoly (Electric Network of Armenia (ENA)) to raise regulated tariffs by 16.7% as of 1 August 2015.
ENA is owned by Inter RAO UES, a Russian energy giant, giving rise to suggestions that Armenian officials are effectively serving Russian interests. Yet, the hike in electricity prices, which the government had initially resisted, appears to be anchored in more objective circumstances. Since June 2014, Armenia’s currency, Dram, fell from 410 to about 475 to US$, losing 16% of its value and driving up the cost of thermal generation powered by imported gas. Moreover, ENA has been purchasing an ever-increasing share of electricity from (more expensive) thermal plants because Armenia’s Metsamor nuclear plant is taking longer than expected to return into service, while hydropower generation declined for hydrological reasons. With regulated tariffs lagging behind electricity generation costs, ENA was pushed into massive debt (to the tune of $225mln), hampering its creditworthiness, and threatening the stability of the electricity supply.
The Armenian government was aware of the political sensitivities involved in the decision to hike electricity prices. On the one hand, the 16.7% increase it has finally approved falls short of the 40.8% initially demanded by ENA. On the other, the government announced plans to compensate more than 100,000 low-income families for the increase in tariffs. According to PM Abrahamian, monthly benefits for the poor will be raised by 2,000 drams ($4.2), which is more than 1,400 drams in extra monthly expenditures on electricity expected for the poorest households.
And yet, despite these precautions, Armenia’s youth took to the streets of Yerevan, with their protests evolving in violence, scale, and political impetus as a result of a June 22nd attempt by the authorities to break up the demonstrations. Marching under the “No To Plunder” slogan, these youth may have been put on the streets by the rate hike, but what seems to keep them there are Armenia’s greater social, economic, and political difficulties.
While the vast majority of observers are preoccupied with the question of whether #ElectricYerevan will evolve into Armenia’s Euromaidan, another relevant comparison has been lost from sight. In direct analogy to Armenia’s electricity tariff hike, in April 2015, Ukraine's new administration decided to raise the price of gas for domestic consumers more than 5.5 times (sic!). Moreover, domestic gas prices will continue to increase until 2018, bringing them in line with the price of imported gas.
Understandably, such a move could have been extremely unpopular with Ukrainian voters. According to available estimates, energy subsidies in Ukraine have accounted for 7½ percent of GDP in 2012. While relatively well-off households (and corrupt Naftogaz officials) may have been capturing a disproportionate share of the benefits, the populist subsidy policy was intended to please the population at large. And it did. Until very recently, Ukraine has been keeping domestic energy prices at exceptionally low levels. According to Reza Moghadam, Director of the IMF’s European Department, “The gas price for households in Ukraine is $85 for one thousand cubic meters. In Russia – a gas producing and exporting economy – the price is $158 for one thousand cubic meters. The regional differences are even larger with prices in Ukraine being 4 to 9 times lower than in neighboring gas-importing economies.”
In an effort to stave off potential protests and mitigate the impact on the poorest, the increase in tariffs will be accompanied by social assistance measures cushioning the impact on low-income families. According to the Ukrainian government’s plan, explains Moghadam, “eligible families will receive a benefit equal to the difference between pre-and post-increase gas and heating bills. In total, 4.5 million families – about 27 percent of the total – will be receiving government support to shield them from tariff increases through existing and new social assistance schemes.”
The energy sectors of Ukraine and Armenia are suffering from the same malaise, and the treatments offered by the governments of both countries are quite similar. Yet, what is dramatically different is how people in both countries react to the painful reform measures. While #ElectricYerevan is rattling Armenia, no mass protests have been observed in Ukraine in the wake of a much more significant hike in gas prices.
Price hikes are presented – and grudgingly accepted – as a critical element of reforms in Ukraine’s battered energy sector, essential for the country’s battle against corruption, energy independence (from Russia), and efficiency. For #ElectricYerevan protest movement, the electricity price hike is the perfect opportunity to rally the otherwise weak and fragmented opposition groups against Armenia’s political and economic stalemate, helping electrify crowds and synchronize uncoordinated, spontaneous actions against a not particularly popular regime.
The role of prices in precipitating riots and revolutions is hardly a new theme in politics. The wave of “bread revolutions” that shook the Middle East in 2011-12 was triggered by a hike in the prices of basic staples, such as flour and olive oil, which served as a means of mobilizing the masses against deeply hated and corrupt dictatorships. In “Let Them Eat Bread” Annia Ciezadlo describes how riots erupted in Egypt back in 1977 when an already unpopular government tried to rescind food subsidies – implying massive price increases for staples like bread, rice, and cooking gas. “By the time they were over,” writes Ciezadlo, “hundreds of buildings were burned, 160 people were dead, and Egyptian President Anwar Sadat had learned an essential lesson for the modern Arab dictator: let them eat bread. Lots of cheap bread.”
President Serzh Sargsyan’s decision on Saturday (June 28) to suspend the planned increase in household electricity rates (until an independent audit of Armenia’s electricity sector is completed) suggests that he has fully internalized Sadat’s lesson from almost 40 years ago. He is effectively telling the protesting crowds: Let them have cheap electricity. Lots of cheap electricity. The problem with Sargsyan’s delaying tactics is that the electricity crisis is not going to go anywhere (and, at least for now, the protesters are also not willing to go home). For a while, Armenia may be able to use its meager budget resources to cover ENA’s debts and otherwise subsidize domestic electricity consumption. But people in the know, including President Sargsyan, understand that energy subsidies cannot be sustained for much longer.
Importantly, Armenia’s crisis might be a harbinger of change throughout the CIS. The strong economic headwinds blowing nowadays in the face of former Soviet (‘newly independent’) states are subjecting their illiberal regimes to one of the most serious ‘stress tests’ in recent years. The ruling clans in most of these countries have been able to cling to power by restoring basic law & order conditions and engaging in expensive ‘cheap energy and circus’ policies. With oil prices falling and Russia not being able to provide as much help as previously, these regimes are quickly being pushed out of their comfort zone, resulting in nervousness and aggression directed at civil society activists at home, and real and imagined enemies abroad.
Ukraine’s rotten political system has survived for more than 20 years by delaying painful reforms and spending billions on energy subsidies. Eventually, however, it has run out of gas. Literally and figuratively. A similar fate is awaiting other ‘cheap energy and circus’ regimes in the region. Lacking internal legitimacy, they are ill-positioned to implement painful reform measures involving cutbacks in energy subsidies. Sooner or later they will run out of oil, gas, and luck, ending an era of cheap energy, extravagant architectural designs, lavish sports, and music events.
Ironically, one lesson Russia could learn from its loss of Ukraine and the turmoil in Armenia is that propping up friendly dictatorships with cheap energy is a shortsighted policy: it is costly in the near term, and in the long run, it does not even guarantee stability or friendship.