საშუალო ქართული ოჯახი თავისი ბიუჯეტის 40%-ზე მეტს ხარჯავს საკვებზე. აქედან გამომდინარე, ქართველი მომხმარებელი ძალიან მგრძნობიარეა საკვები პროდუქტების ფასებისადმი, რაც მსოფლიო სასაქონლო ბაზარზე განვითარებული მოვლენების გათვალისწინებით, შეიძლება ძალიან კარგიც კი იყოს. მსოფლიო ბანკის უკანასკნელი მონაცემების თანახმად, „2014 წლის აგვისტოდან 2015 წლის მაისამდე საკვები პროდუქტების საერთაშორისო ფასები 14%-ით დაეცა და მიაღწია ბოლო ხუთი წლის ყველაზე დაბალ ნიშნულს“. შედარებით მცირე და საშუალო შემოსავლის მქონე ოჯახებისთვის ეს შეიძლება ნიშნავდეს განკარგვადი შემოსავლის 6%-ით გაზრდას, რაც საშუალებას მისცემს მათ, მეტი ფული დახარჯონ სხვა საჭიროებებზე, მეტი ინვესტიცია ჩადონ, მაგალითად, საკუთარი შვილების განათლებაში.
მაგრამ რეალურად როგორ აისახება საერთაშორისო ფასების შემცირება ქართულ ბაზარზე რიგით ქართველ მომხმარებელზე? სამწუხაროდ, ამ კითხვაზე პასუხის გაცემა რთულია, რადგან იმპორტული საკვები პროდუქტები შეფასებულია უცხოურ ვალუტაში და, როდესაც ამ ვალუტის ფასი (ქართულ ლართან მიმართებაში) იზრდება, იზრდება სამომხმარებლო ფასიც, მიუხედავად მსოფლიო სასაქონლო ბაზარზე არსებული ტრენდებისა.
ჩვენი ანალიზისთვის კარგი საფუძველია საკვები პროდუქტების საცალო ფასები, რომელთაც ISET-ის აგრარული პოლიტიკის კვლევითი ცენტრი 2011 წლის ნოემბრიდან ყოველ კვირას აგროვებს. ეს მონაცემები ასახავს 34 სტანდარტული პროდუქტის საცალო ფასების დინამიკას (რაც მოიცავს ოჯახის მიერ საშუალოდ საკვებზე დახარჯული თანხის 75%-ს) თბილისის დიდი სუპერმარკეტების ქსელებში: კარფურში, გუდვილში, ფრესკოსა და სპარში.
იმისთვის, რომ გავიგოთ, როგორ „გადაეცემა“ (ან არ გადაეცემა) მსოფლიო ფასების კლება ადგილობრივ ბაზარს, უნდა შევხედოთ საკვები პროდუქტების ინდექსის (ინდექსი შემუშავდა შესაბამისი ფასების შეწონვით) ზოგად დინამიკასა და ცალკეული პროდუქტის ფასის დინამიკას. ჩვენი მიზნებისთვის მნიშვნელოვანია, დავაკვირდეთ ადგილობრივად წარმოებული და იმპორტირებული ბრენდების ფასებს.
თუ ავიღებთ სტანდარტულ საქონელს, მაგალითად, შაქარს, დავინახავთ ორ განსხვავებულ ტენდენციას ჩვენს მონაცემებში. პირველი, შაქრის (საბოლოო მოხმარების საქონლის) შიდა მწარმოებლებს, როგორც ჩანს, შეუძლიათ გამოიყენონ ძირითადად საზღვარგარეთიდან შემოტანილი შედარებით იაფფასიანი ნედლეული (შაქრის ჭარხალი). ადგილობრივად წარმოებული შაქრის საცალო ფასი 1 კგ-ისთვის ამჟამად 1.61 ლარია, მაშინ, როდესაც 2014 წლის ნოემბერში 1.75 ლარი იყო (დაეცა 8%-ით). ეს გაუმჯობესება განაპირობა იმან, რომ საქართველოს შაქრის ჭარხალი შემოაქვს უკრაინიდან, რომლის ვალუტაც დაეცა მსოფლიოს თითქმის ყველა ვალუტასთან მიმართებაში, მათ შორის ლართან მიმართებაშიც. შედეგად, როდესაც საქმე ეხება შაქარს, ჩვენ ვხედავთ, რომ მსოფლიო ბაზრის ფასები გადაეცა ადგილობრივ ბაზარს.
გრაფიკი #1. ადგილობრივი და იმპორტირებული შაქრის ფასების შედარება
წყარო: საკვები პროდუქტების ინდექსი, ISET-ის აგრარული პოლიტიკის კვლევითი ცენტრი
საკმაოდ განსხვავებული ტენდეცია შეიმჩნევა იმპორტირებული შაქრის შემთხვევაში. ფასი კი არ დაეცა, არამედ გაიზარდა და, თუ იმპორტირებული შაქრის ფასი 2014 წლის ნოემბერში 1.55 ლარი იყო, დღეს ის 1.72 ლარს შეადგენს, ანუ 11%-ით გაიზარდა (რაც საკმაოდ დამაბნეველია, თუ გავითვალისწინებთ, რომ 2014 წლის აგვისტოდან 2015 წლის მაისამდე შაქრის მსოფლიო ფასი 23%-ით დაეცა). შედეგად, როდესაც საქმე შეეხო იმპორტირებულ შაქარს, ფასის გადაცემა საკმაოდ დაგვიანდა და გადაიფარა 2014 წლის შემოდგომიდან ქართული ლარის დოლართან მიმართებაში 30%-იანი გაუფასურებით.
მსოფლიო ბაზრიდან ადგილობრივ ბაზარზე ფასის გადაცემის ანალიზი ეკონომისტების ერთ-ერთი საყვარელი თემაა. ყველა ერთსულოვნად თანხმდება, რომ შიდა ფასების კლება ბევრად უფრო სწრაფად ხდება შედარებით კონკურენტულ ბაზრებზე. როდესაც, მაგალითად, შაქრის მსოფლიო ფასი ეცემა, არსებული კომპანიების მიერ ფასების დაფიქსირების მცდელობა იწვევს ბაზარზე კონკურენტი იმპორტიორებისა თუ ადგილობრივი მწარმოებლების შემოსვლას. შედეგად, მიღებული შიდა ფასების კლებაზე ზეწოლა უფრო ძლიერია შედარებით კონკურენტულ გარემოში, სადაც შესვლა არ მოითხოვს დიდ ფიქსირებულ დანახარჯებს, სახელმწიფო ლიცენზიების მოთხოვნების თუ სხვა შეზღუდვების (მაგალითად, წვდომა დისტრიბუციისა და საცალო გაყიდვების ქსელებზე) დაკმაყოფილებას.
რაც შეეხება მზარდ ფასებს (=მსოფლიო ფასების ზრდის გადაცემა), მძაფრი კონკურენცია მიწოდების ჯაჭვის ყველა დონეზე (საცალო გამყიდველებს, დისტრიბუტორებს, მწარმოებლებსა და იმპორტიორებს შორის) გამოიწვევს ფასების ზრდის შეყოვნებას. შედეგად, ის ფაქტი, რომ ლარის თითქმის 30%-იან გაუფასურებას არ გამოუწვევია საკვები პროდუქტების ფასების ასეთივე დოზით ზრდა, გვაფიქრებინებს, რომ ქართული ბაზარი უფრო კონკურენტული ხდება, თუნდაც ძირითადი კვების პროდუქტების თვალსაზრისით. საქართველოს სასოფლო-სამეურნეო პროდუქციის თვითუზრუნველყოფის საშუალო კოეფიციენტი საკმაოდ დაბალია (34%), ამიტომ მიმწოდებლებმა და საცალო გამყიდველებმა დღემდე ვერ მოახერხეს ფასების გაზრდა სუსტი მოთხოვნისა და სასტიკი კონკურენციის პირობებში.
ვინაიდან საქართველო პატარა ქვეყანაა, აქ შედარებით მცირე კონკურენციაა ბაზრის თითოეულ სეგმენტში. მაგალითად, შაქრის ქართულ ბაზარზე დომინანტი არის აგარა, შაქრის ერთადერთი ქართული მწარმოებელი (რომელიც წლიურად 8,000-10,000 ტონა შაქარს აწარმოებს). აზერბაიჯანული შაქრის კორპორაციის საკუთრებაში მყოფი აგარას კონკურენტი არის დაახლოებით 10 მცირე კომპანია, რომელთაც შემოაქვთ შაქარი უკრაინიდან, ბრაზილიიდან და ინდოეთიდან. სხვა თუ არაფერი, პრინციპულად, საბაზრო მოთამაშეთა მცირე რაოდენობა აადვილებს გარიგებას, რაც მიზნად ისახავს შიდა ფასების კორექტირებასა და დაბალი მსოფლიო ფასებით სარგებლობას. ნამდვილად ხდება თუ არა ამგვარი გარიგება, უცნობია, თუმცა ფაქტი ერთია, ჩვენ გავაგრძელებთ საკვები პროდუქტების საცალო ფასების მონიტორინგს, რათა ინფორმაცია მივაწოდოთ მომხმარებლებს და ხელი შევუწყოთ კონკურენტული ბიზნეს-გარემოს ჩამოყალიბებას.

An average Georgian household spends more than 40% of its budget on food. It, therefore, stands to reason that Georgian consumers are quite sensitive to food prices, which may be very good news considering recent developments in global commodity markets. According to the latest World Bank’s Food Price Watch, “international food prices declined by 14% between August 2014 and May 2015, sliding into a five-year low.” For lower-middle-income households this could result in a 6% increase in disposable income, allowing households to spend more on other consumption items and invest e.g. in the education of their children.
But how much of this potential windfall does actually translate into lower prices for ordinary Georgian consumers? The answer to this question is, unfortunately, complicated. It is complicated because imported food commodities are priced in a foreign currency and when the price of that currency (in terms of Georgian lari) increases, so do consumer prices, in spite of positive winds blowing from the global commodity markets.
A good starting point for our analysis is the data on retail food prices which are being collected on a weekly basis since November 2011 by ISET’s Agricultural Policy Research Center. These data capture the movement of retail prices for 34 standard products (accounting for 75% of average household food spending) in Tbilisi’s largest supermarket chains: Carrefour, Goodwill, Fresco, and Spar.
To see how the reduction of global prices “transmits” (or not) into lower domestic prices we look at movements in the overall Food Price Index which we constructed using this data (applying appropriate weights) as well as any individual products on which the Index is based. Importantly for our purposes, for each product, we monitor the prices of both domestic and imported varieties.
If we take a standard commodity, such as sugar, two trends can be discerned in our data. First, domestic producers of sugar (a final consumption good) seem to be able to reap the benefits of cheaper raw materials (sugar beet), which are mostly imported from abroad. Locally produced sugar currently retails at about 1.61 GEL per kg as opposed to 1.75 GEL in November 2014 (down by 8%). This improvement is best explained by the fact that Georgia imports the bulk of sugar beet from Ukraine, the currency of which has fallen relative to almost any currency in the world, including the lari. Thus, at least as far as sugar is concerned, we do observe some price transmission from global to local prices.
Figure 1. Comparison of local and imported sugar prices
Source: Georgian Food Price Index, ISET’s Agricultural Policy Research Center
Second, quite the opposite trend is observed with respect to imported sugar. Instead of going down in price, imported sugar went up from 1.55GEL in November 2014 to 1.72GEL today, an increase of 11% (quite a puzzle if we consider that between August 2014 and May 2015 the world price of sugar declined by 23%). Thus, as far as imported sugar is concerned, price transmission appears to be greatly delayed and completely dominated by the almost 30% decline in GEL’s value relative to the dollar since fall 2014.
Analysis of price transmission from global to local markets is a very popular topic with economists. One point everybody agrees on is that domestic prices would be faster to adjust downwards in more competitive markets. When, say, the global price of sugar goes down, attempts by incumbent firms to fix prices will trigger entry by competing importers or local producers. The resulting downward pressure on domestic prices will be stronger in more competitive environments in which entry does not require a large fixed investment and does not face government licensing requirements or any other restrictions (such as access to distribution and retail networks).
As for upward price adjustments (=transmission of an increase in global prices), fierce competition at all stages of the supply chain (among retailers, distributors, producers, and importers) would tend to delay price hikes. Thus, the fact that an almost 30% GEL depreciation has not triggered a spike in food inflation suggests that the Georgian market is becoming more competitive, at least as far as basic food commodities are concerned. Georgia’s average self-sufficiency ratio for agricultural products is quite low (34%), and yet suppliers and retailers have so far been unable to raise prices in the face of weak demand conditions and fierce competition.
Georgia remains a small country, and there is relatively little competition in each of its narrow market segments. For instance, the Georgian sugar market is completely dominated by Agara, the only Georgian producer of sugar (with reported production volumes of about 8,000-10,000 tons per year). Owned by the Azeri Sugar Corporation, Agara’s only competition is about 10 small companies importing and distributing sugar from Ukraine, Brazil, and India. At least in principle, the small number of market actors makes it easier to collude in order to fix domestic prices and reap the benefits of lower global prices. Whether this really happened (or happens) is a question beyond the current essay. That said, we will continue monitoring retail food prices in order to inform consumer choice and help cultivate competitive business practices.