რეგიონულ ეკონომიკაში შორეული რყევებია, განსაკუთრებული, სპარსული საკმაზით. დასავლელ პარტნიორებსა და ირანის ლიდერებს შორის ბირთვული გაფართოების პროგრამასთან დაკავშირებით მიღებული შეთანხმება გულისხმობს ირანის მსოფლიო ბაზარზე გასვლასა და საკუთარი პროდუქციის ექსპორტზე გატანას. თუ ირანი შეასრულებს შეთანხმების პირობებს, ექსპორტ-იმპორტზე დაწესებული შეზღუდვები მომდევნო წლის განმავლობაში გაუქმდება. ასეთი ენერგო-მწარმოებელი ეკონომიკის ავტოკრატიიდან თავისუფალ ვაჭრობაში დაბრუნება აუცილებლად მოახდენს გავლენას მსოფლიო ეკონომიკაზე. საქართველო და სამხრეთ კავკასია კი არიან ხელსაყრელ მდგომარეობაში, დიდი სარგებელი მიიღონ გაზრდილი ირანული ვაჭრობის, ინვესტიციებისა და ტურიზმისგან.
ირანის ეკონომიკა ლაგამამოდებული მტაცებელივითაა. ვოლ სტრიტ ჟურნალის თანახმად, გაეროს უშიშროების საბჭოს, აშშ-ისა და ევროკავშირის მიერ ირანისთვის დაკისრებული სანქციები არის „ყველაზე მკაცრი, რაც კი მსოფლიო საზოგადოებას დღემდე რომელიმე ქვეყნისთვის დაუწესებია“. საერთაშორისო ატომური ენერგიის სააგენტოს ანგარიშის თანახმად, ირანი ვერ აკმაყოფილებდა სააგენტოს უსაფრთხოების შეთანხმებას, რის გამოც გაერომ ირანს მკაცრი სანქციები დაუწესა: გაუყინა აქტივები, ემბარგო დაადო მის შეიარაღებას, დაუწესა შერჩევითი სამოგზაურო აკრძალვები, შეუზღუდა წვდომა საბანკო და ფინანსურ მომსახურებებზე და სხვ.
აშშ კიდევ უფრო შორს წავიდა და სრული ეკონომიკური ემბარგო დაუწესა ირანს. მან სანქციები დაუწესა იმ კომპანიებსაც, რომელთაც ბიზნესი ჰქონდათ ირანში, აკრძალა ყოველგვარი ირანული იმპორტი, ბანკები და ფინანსური ინსტიტუტები. აშშ-ის კონგრესის კვლევითი სამსახურის თანახმად, აშშ-ის „სანქციები მიმართულია ირანის ენერგო-სექტორისკენ, რომელიც არის ქვეყნის მთავრობის შემოსავლის თითქმის 80%. ამგვარად ცდილობს აშშ, სრულ ფინანსურ იზოლაციაში მოაქციოს ირანი“. 2012 წლის დასაწყისში აშშ-მა გაყინა მის ტერიტორიაზე არსებული ირანის ცენტრალური ბანკის, სხვა ფინანსური ინსტიტუტებისა და ირანის მთავრობის მთელი ქონება. იმავე წლის ივლისიდან ევროკავშირმა დააწესა ემბარგო ირანულ ნავთობზე და გაყინა ირანის ცენტრალური ბანკის აქტივები.
საბედნიეროდ, საქართველომ შეძლო ესარგებლა თეირანისთვის დაწესებული მკაცრი საერთაშორისო სანქციებით. 2010 წელს აშშ-ისა და ევროკავშირის მიერ ირანისთვის სანქციების დაწესების შემდეგ, ორმხრივი ტურიზმისა და ბიზნესის ხელშეწყობის მიზნით, თბილისი და თეირანი შეთანხმდნენ უვიზო მიმოსვლის რეჟიმზე. პირდაპირი ფრენების დანიშვნამ გზა გაუხსნა ათასობით, ბიზნესითა თუ დასვენებით დაინტერესებულ ირანელს. ამან, ასევე, საშუალება მისცა შუამავლებს, სანქციების შემოვლის ახალი გზები ეძებნათ.
„სანქციები მწარედ იკბინება, ამიტომ ირანელები ბევრ ინვესტიციას დებენ საქართველოში,“ – წერდა ვოლ სტრიტ ჟურნალი 2013 წლის ივნისში. ჟურნალმა გამოაქვეყნა ოფიციალური მონაცემები, რომლის თანახმადაც, ირანელების მიერ საქართველოში დარეგისტრირებული კომპანიების რაოდენობა 2012 წელს 1,489 იყო, მაშინ, როდესაც მათი რაოდენობა 2010 წელს მხოლოდ 84 იყო. ზოგიერთ ასეთ კომპანიას ირანის რევოლუციური გვარდია „სანქციებისთვის გვერდის ავლისა და ირანში მეორადი დანიშნულების ტექნოლოგიების შეტანის მიზნით“ იყენებდა. თუმცა ბევრი კომპანია რეალურად დებდა ინვესტიციას ქართული სოფლის მეურნეობის სექტორში. ირანელი მეწარმეები სარგებლობდნენ საქართველოს ლიბერალური კანონმდებლობით და ყიდულობდნენ ასობით ჰექტარ სასოფლო-სამეურნეო მიწას.
ირანული ინვესტიციების აღმასვლა მოულოდნელად შეწყდა 2013 წლის ზაფხულში, როდესაც აშშ-ის ზეწოლით, საქართველოს მთავრობამ ირანული ბიზნესის შეზღუდვა გადაწყვიტა. 2013 წლის ივლისში საქართველოს მთავრობამ ცალმხრივად გააუქმა უვიზო რეჟიმი, გაყინა ირანული კომპანიებისა თუ პირების მფლობელობაში არსებული 150 საბანკო ანგარიში და ირანელების კუთვნილ ინვესტბანკს ზედამხედველად საქართველოს ეროვნული ბანკი დაუნიშნა. 28 ივნისს კი საქართველოს პარლამენტმა დაამტკიცა კანონ-პროექტი უცხოელებზე სასოფლო-სამეურნეო მიწების გასხვისებაზე მორატორიუმის დაწესების შესახებ, რაც სრულიად ეწინააღმდეგებოდა ქვეყნის უწინდელ პოლიტიკას ირანელების (და სხვების) ჩამოყვანასა და ქვეყნის სოფლის მეურნეობის სექტორში ინვესტიციების ჩადებასთან დაკავშირებით.
მასაჩუსეტსის ტექნოლოგიების ინსტიტუტის ეკონომიკური სირთულეების ობსერვატორიის (MIT Observatory of Economic Complexity) მონაცემებით, ამჟამად ირანის მთელი ვაჭრობა მიმართულია ჩინეთის, თეირანის ერთადერთი მნიშვნელოვანი სავაჭრო პარტნიორისა და სხვა აზიური ეკონომიკებისკენ.
უახლოეს მომავალში, სანქციების გაუქმების შემდეგ, ირანი, სავარაუდოდ, აღადგენს მის ერთ დროს საკმაოდ მჭიდრო სავაჭრო ურთიერთობას ევროკავშირთან და საკუთარი ვაჭრობის რაღაც ნაწილს დასავლეთისკენ მიმართავს. სწორედ აქ შემოდის თამაშში სამხრეთ კავკასია, კერძოდ კი, საქართველო, როგორც სავაჭრო გამტარი ირანსა და ევროკავშირს შორის. დღეს საქართველო ირანთან სავაჭრო ურთიერთობების პოტენციალის მხოლოდ მცირე ნაწილს იყენებს. საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის მონაცემებით, 2005-2014 წლებში საქართველოს მიერ ირანში ექსპორტზე გატანილი პროდუქცია ქვეყნის საერთო ექსპორტის მხოლოდ 1%-ს შეადგენდა. ირანულმა პირდაპირმა უცხოურმა ინვესტიციებმა პიკს 2011-2012 წლებში მიაღწია, თუმცა მნიშვნელოვნად დაეცა მას შემდეგ, რაც საქართველომ ცალმხრივად გადაწყვიტა, დაეხურა კარი ირანელებისა და ირანული ბიზნესისთვის. 2013 წელს საქართველომ დაახლოებით 85,000 ირანელს უმასპინძლა, 2014 წელს კი, სავიზო შეზღუდვების შემოღების შემდეგ, ეს რიცხვი განახევრდა.
ვაჭრობა, ტრანსპორტი და ტურიზმი ქართული ეკონომიკისთვის სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია, ირანის სწრაფი ზრდა კი მისთვის სასარგებლო შეიძლება იყოს. საქართველო და სამხრეთ კავკასია შეიძლება გახდეს უსაფრთხო დერეფანი ირანიდან ევროპისკენ ენერგორესურსების, ხოლო ევროპიდან ირანისკენ (და უფრო შორეული აღმოსავლეთისკენ) ევროპული პროდუქციის გატანისთვის. თავის მხრივ, ევროკავშირის ბაზარზე კავკასიის გზით გასვლით დაინტერესებული ირანი ინვესტიციებს ჩადებს ქართულ ინფრასტრუქტურაში, განახორციელებს ამბიციურ სარკინიგზო, საგზაო და საზღვაო სატრანსპორტო პროექტებს, განაახლებს სატრანზიტო და ლოჯისტიკურ რესურსებს.
საქართველო „არის ახალი დუბაი“, განაცხადა 2013 წელს, ვოლ სტრიტ ჟურნალისთვის მიცემულ ინტერვიუში ამინ აკბარმა, 25 წლის ირანელმა ვაჭარმა. მართალია, საქართველო ჯერ არ არის დუბაი, მაგრამ ის ფრიად მიმზიდველი და ადვილად ხელმისაწვდომი ადგილია იმ ქვეყნების (თურქეთი, ირანი და რეგიონის სხვა კონსერვატიული მუსლიმური სახელმწიფოები) მოქალაქეებისთვის, რომელთაც მკაცრი კანონმდებლობა აქვთ ალკოჰოლსა და აზარტულ თამაშებზე. მომავალში მომსახურების სფეროში შეიძლება ჩაიდოს ინვესტიციები, ბათუმი და თბილისი თავისუფლად შეიძლება გახდეს „ევრაზიის ლას ვეგასი“.
კიდევ ერთი საინტერესო შესაძლებლობა საქართველოსთვის არის კულტურული კავშირების გაღრმავება. მართლაც, სახელმწიფოს მიერ დაფინანსებული სასწავლო გაცვლითი პროგრამები შეიძლება იყოს უსაფრთხო და სანდო გზა ძლიერი ორმხრივი ურთიერთობების დასამყარებლად, რაც უაღრესად მნიშვნელოვანია საქართველოსთვის, რომ ისარგებლოს ირანის შეცვლილი სტატუსით. მალე ირანი აღარ იქნება უწინდელი სპარსი განდეგილი და საქართველო დაუყოვნებლივ უნდა ჩაერთოს ამ თამაშში, რათა სხვამ არ დაასწროს.

There is a distant rumble in the regional economy – one with a particularly Persian flair. Iranian commerce and exports are about to enter an unrestricted world market as part of the deal negotiated between Western partners and Iranian leadership over its nuclear enrichment program. If Iran can meet the terms of the agreement, sanctions on its exports and imports will be lifted within the next year. When such a large energy-producing economy goes from near autarky to free trade, this is bound to send ripples through the world economy. Georgia and the South Caucasus are in a prime position to benefit from increased Iranian trade, investment, and tourism.
Iran is a panther of an economy, but one with a muzzle over its jaws. According to the Wall Street Journal, the sanctions imposed on Iran by the UN Security Council, the US, and the EU are “the toughest the world community has imposed on any country to date”. Triggered by the International Atomic Energy Agency’s report regarding Iran's non-compliance with the Agency’s safeguards agreement, the UN sanctions included targeted measures ranging from the freezing of assets to an arms embargo, to selective travel bans, to restrictions on Iran’s access to banking and financial services.
The US went further by imposing an almost total economic embargo on Iran, including sanctions on companies doing business with Iran, a ban on all Iranian-origin imports, Iranian banks, and financial institutions. The US view, according to the US Congressional Research Service, is that “sanctions should target Iran’s energy sector that provides about 80% of government revenues, and try to isolate Iran from the international financial system.” In early 2012, the US froze all property of the Central Bank of Iran and other Iranian financial institutions, as well as that of the Iranian government, within the United States. At about the same time, the EU imposed an oil embargo on Iran, effective from July, and froze the assets of Iran's central bank.
Ironically, Georgia was able to benefit from the tightening of international sanctions on Teheran. In 2010, at the same time as US and EU toughened their stance on Iran, Tbilisi and Tehran agreed to a visa-free regime to facilitate bilateral tourism and business. Followed by the establishment of direct flights, the move allowed thousands of Iranians to flock to Tbilisi for either business or pleasure. It also created an opportunity for middlemen to find new ways to skirt sanctions.
“As Sanctions Bite, Iranians Invest Big in Georgia” was the headline of an influential Wall Street Journal (WSJ) article, published in June 2013. WSJ reported official data, according to which, the number of companies, registered by Iranians in Georgia shot up to 1,489 in 2012 from just 84 in 2010. Some of these, according to WSJ’s sources, may have acted as front companies for Islamic Revolutionary Guard Corps in Georgia “for the purpose of evading sanctions and importing dual-use technology”. Many others, however, represented genuine investment, e.g. in agriculture, where Iranian entrepreneurs were able to take advantage of Georgia’s liberal legislation to acquire thousands of hectares of arable land.
The windfall of Iranian investment came to a sudden halt in summer 2013 when, pressured by the US government, the Georgian authorities decided to crack down on Iranian business activities. On July 2, 2013, the Georgian government unilaterally revoked the visa-free regime, froze 150 bank accounts held by Iranian companies and individuals, and put Iranian-owned Investbank under supervised management by the National Bank of Georgia. Just a few days earlier, on June 28, the Georgian parliament passed a bill imposing a moratorium on agricultural land acquisition by foreigners, reversing an earlier policy that welcomed Iranians (as well as others) to settle and invest in Georgia’s agricultural sector.
According to MIT Observatory of Economic Complexity, Iran’s trade is currently heavily tilted towards China, Teheran’s single most important trade partner, and other major Asian economies.
Table: Iranian trade structure, 2014
With the sanctions lifted in the near future, Iran is very likely to reorient a part of its trade to the West, and in particular, resume its once very strong trade connection with the EU. This is where the Caucasus, and Georgia in particular, comes into play as a trade hub between Iran and Europe. Georgia’s current economic relationship with Iran can only be described as operating well below its potential. According to the National Statistics Office of Georgia (Geostat), Georgia’s exports to Iran as a percentage of total exports hovered around 1% from 2005 to 2014. Iranian FDI, having peaked in 2010-2012, has effectively dried out after Georgia’s unilateral decision to close its doors to Iranians and Iranian businesses. In 2013, Georgia hosted about 85,000 visitors from Iran; in 2014, their number was slashed in half following the re-introduction of visa restrictions.
Trade, Transport, and Tourism are vital pillars of the Georgian economy which would greatly benefit from a fast-growing Iran. Georgia and the South Caucasus provide a secure and efficient route to get Iranian energy to Europe, and European goods to Iran (and further East). In turn, the opportunity to access EU markets through the South Caucasus would prompt Iranian businesses to invest in Georgian infrastructure, helping implement ambitious rail, road, and sea transportation projects, upgrading the country’s transit and logistics capability.
"It's the new Dubai here" in Georgia, said a 25-year-old Iranian trader named Amin Akbari, when interviewed for the above-mentioned WSJ article back in 2013. While not quite a new Dubai, Georgia is a cheap and easy-to-reach destination for people from countries with strict laws on alcohol and gambling, such as Turkey, Iran, and conservative Muslim states in the Gulf. Further investment in the hospitality industry may help position Batumi and Tbilisi as a new “Eurasian Las Vegas.”
Another interesting opportunity for Georgia would be to deepen cultural ties, including the option of educational exchanges for Georgian and Iranian students. In fact, a government-sponsored program of educational exchanges might be a safe and respectable way to build stronger bilateral ties, which are critical for Georgia’s ability to profit from a change in Iran’s status. Iran will soon no longer be the Persian pariah that it once was, and Georgia should jump into this game before others beat them to it.