აბრეშუმის წარმოებას, იგივე მეაბრეშუმეობას, ღრმა ფესვები აქვს საქართველოში, იგი ჯერ კიდევ ვახტანგ გორგასლის დროს იწყება, რომელმაც არა მხოლოდ დააარსა თბილისი V საუკუნეში, არამედ ინდოეთიდან შემოიტანა აბრეშუმი (და აბრეშუმის ჭია).
მეაბრეშუმეობა ისეთივე ფესვგადგმულია საქართველოში როგორც ღვინო და თაფლი. 1848 წელს ჩატარებული გამოკითხვის თანახმად, დაახლოებით 210 000 ქართული ოჯახი იყო დაკავებული მეაბრეშუმეობით. 1860-იან წლებში აბრეშუმის ინდუსტრია ღრმა კრიზისმა მოიცვა, როდესაც აბრეშუმის ჭიის უძველესი კავკასიური სახეობა თითქმის მთლიანად გაანადგურა ევროპიდან შემოსულმა დაავადებამ. მეაბრეშუმეობამ ეტაპობრივად დაიბრუნა თავისი ძველი დიდება კავკასიური მეაბრეშუმეობის სადგურის დახმარებით, რომელიც 1887 წელს შეიქმნა რუსეთის იმპერიის მიერ, რათა საქართველოს ნედლეულით მოემარაგებინა მეტროპოლია. 1960-იან წლებში, საკუთარი დიდების ზენიტში, ქართული აბრეშუმის ინდუსტრია აწარმოებდა 4-4.5 ათას ტონა აბრეშუმს, რომლიდან მიღებული მოგებაც 15.5-16.5 მილიონ რუბლს შეადგენდა. თითქმის 120 ათასი ოჯახი დასაქმებული იყო მეაბრეშუმეობაში, 5-6 ათასი კი ჩართული იყო გადამუშავების პროცესში. ეს ძალიან შთამბეჭდავი რიცხვია საქართველოსნაირი პატარა ქვეყნისთვის! 1969 წელს საქართველოში გავრცელებულმა მიკოპლაზმის ეპიდემიამ მოსპო თუთის ხეები და მნიშვნელოვნად შეამცირა აბრეშუმის წარმოება. საბჭოთა კავშირის დაშლა და მისი თანმდევი შედეგები – უკანონობა, ტრადიციული ბაზრების დაკარგვა, არსებული ღირებულებათა ჯაჭვების მოშლა, კოლექტიური ფერმების დანგრევა, საზოგადო საკუთრებაში არსებული ტექნიკისა და აღჭურვილობის ძარცვა-დატაცება და სხვ. – საბოლოო დარტყმა აღმოჩნდა ქართული მეაბრეშუმეობისთვის. ქართველი ფერმერები კი გადარჩენის მიზნით გადავიდნენ სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანი საკვების წარმოებაში.
ქართული მეაბრეშუმეობა დაქუცმაცდა, წარსულის ლამაზი სურათები და მოგონებები მხოლოდ აბრეშუმის სახელმწიფო მუზეუმსღა შემორჩა.
მეაბრეშუმეობის საერთაშორისო კომისიის (International Sericultural Commission – ISC) ვებ-გვერდზე განთავსებული ინფორმაციის თანახმად, მიუხედავად იმისა, რომ ქსოვილებისა და ბოჭკოების მსოფლიო ბაზარს ტრადიციულად ჩინეთი და ინდოეთი (მსოფლიო ბაზრის ორი აბსოლუტური დომინანტი) ამარაგებს, აბრეშუმის წარმოება სტაბილურად ფართოვდება ახალ ქვეყნებზე, რომლებზეც ჯერჯერობით ძალიან მცირე, 0.2%-ზე ნაკლები, წილი მოდის. მიუხედავად იმისა, რომ მნიშვნელოვნად ჩამორჩება ჩინეთსა და ინდოეთს (მსოფლიო ბაზრის 0.5%-ზე ნაკლები), უზბეკეთი არის აბრეშუმის ნედლეულის მესამე ყველაზე დიდი მწარმოებელი. ბრაზილია, ბულგარეთი და ეგვიპტე სულ ახლახანს ჩაერთვნენ ამ საქმიანობაში.
მეაბრეშუმეობა ბევრ შრომას მოითხოვს, ამიტომაა ის მიმზიდველი საქართველოსნაირი განვითარებადი ქვეყნისთვის. ის სთავაზობს სარფიანად დასაქმების შესაძლებლობას სოფლის მოსახლეობას, სჭირდება შედარებით ნაკლები ინვესტიცია და ნედლეულით უზრუნველყოფს ქსოვილების მრეწველობას. ინვესტიციები მეაბრეშუმეობაში ლოგიკურია, თუ გავითვალისწინებთ, რომ მოთხოვნა აბრეშუმზე, რომელიც ეკოლოგიურად სუფთა და ჯანსაღი პროდუქტია, გამუდმებით იზრდება. აბრეშუმი არის მულტიმილიარდიანი ვაჭრობის, რომლის ერთეულის ფასიც თითქმის ოცჯერ აღემატება ბამბის ერთეულის ფასს.
გელა ზოიძე არის გურული ფერმერი ლანჩხუთის რ-ნის სოფელ ჩიბათიდან. გელა საკმაოდ დიდია, რომ კარგად ახსოვდეს ის პერიოდი, როდესაც ყველა ოჯახი მის სოფელში (და მთელ რაიონში) სეზონზე სულ ცოტა 30-100 კგ. ნედლეულს აწარმოებდა. კილოგრამი აბრეშუმი 12-15 რუბლი ღირდა (საბჭოთა წოდებიანი ინჟინრის ხელფასის თითქმის მეათედი!), შესაბამისად, სოფლად მცხოვრებ ოჯახს შეეძლო 1000 რუბლი მიეღო, რაც ძალიან კარგი დანამატი იყო ოჯახის ბიუჯეტზე.
აბრეშუმის წარმოების აყვავებას ისიც უწყობდა ხელს, რომ ეს მშვენიერი შემოსავალი იყო გლეხებისთვის, რომლებიც თავიანთი დროის დიდ ნაწილს ჩაის პლანტაციებში ატარებდნენ. სამუშაოები ჩაის პლანტაციებში იწყებოდა ძალიან ადრე (აპრილში) და გრძელდებოდა ივნისის ბოლომდე, აბრეშუმს კი სჭირდებოდა ინტენსიური შრომა 45 დღის განმავლობაში, ადრე ივლისიდან აგვისტოს შუა რიცხვებამდე, ჩაის ძირითადი სამუშაოების დასრულების შემდეგ. უფრო მეტიც, აბრეშუმის მოსავლიდან თანხის მიღება (მშვენიერი ოთხნიშნა რიცხვი) უკვე სექტემბრის დასაწყისში შეიძლებოდა, რაც ბედნიერების კიდევ ერთი მიზეზი იყო.
2014 წლის გაზაფხულზე, როდესაც გელა ზოიძემ ერთ-ერთ რადიოგადაცემაში სტუმრად მისულ ნოდარ სტეფანიშვილს, აბრეშუმის ცნობილ სპეციალისტსა და საქართველოს აბრეშუმის სახელმწიფო მუზეუმის „ინსტიტუციურ მეხსიერებას“, მოუსმინა, აბრეშუმი უკვე დიდი ხნის დავიწყებული იყო საქართველოში. გადაცემის გზავნილი შემდეგი იყო: აბრეშუმი არის ოქროს შესაძლებლობა, რომელიც ხელიდან არ უნდა გავუშვათ. რამდენიმე დღეში გელამ შეძლო ნოდართან დაკავშირება. ამას მოჰყვა შეხვედრები და კონსულტაციები, რის შემდეგაც გადაწყდა გურიაში აბრეშუმის წარმოების აღდგენა.
გელამ, რომელიც ლანჩხუთის რაიონის მეწარმეობის განვითარების ცენტრის დირექტორია, იცოდა, რომ წარმოებისა და გადამუშავების კოოპერატივის შესაქმნელად შემდეგი ლოგიკური ნაბიჯი იყო თანამოაზრეების შემოკრება. მისი იდეები ძალიან მარტივი იყო. ხალხს უამრავი თუთის ხე უდგას თავის ნაკვეთში. აბრეშუმის წარმოების შესახებ ცოდნა ჯერ კიდევ ცოცხალია. არც აბრეშუმის ჭიის გამოყვანა იყო რთული. ერთადერთი შეგროვება და გადამუშავებაღა რჩებოდა. გელამ ერთ-ერთ ადგილობრივ გაზეთში განცხადება გამოაქვეყნა, რომელსაც დიდი გამოხმაურება მოჰყვა. ყველას უნდოდა, მეტი გაეგო მისი წამოწყების შესახებ. მთავარი თავსატეხი იყო აბრეშუმის მყიდველის პოვნა.
უკვე ერთი წლის შემდეგ გელა იყო წამყვანი წევრი და მთავარი მამოძრავებელი ძალა კოოპერატივისა, რომელიც 20-ზე მეტ გლეხს აერთიანებდა. გელას კოოპერატივი, რომელიც ევროკავშირის ენპარდის პროექტისთვის შეირჩა, გეგმავს, უფრო შორს წავიდეს და ნედლეულის წარმოებასთან ერთად გადამუშავებაც დაიწყოს (აბრეშუმის ძაფი). ძვირადღირებული აღჭურვილობაში ინვესტიციების ჩადების დასასაბუთებლად ჯგუფს სურს, დააარსოს საკმაოდ დიდი (და სტაბილური) ნედლეულის ბაზა, რათა მოიზიდოს რაც შეიძლება მეტი გლეხი. ამ თვალსაზრისით ძალიან რეალისტური შესაძლებლობაა ძალების გაერთიანება სხვა ქართული აბრეშუმის კოოპერატივებთან, როგორიცაა, მაგალითად მანანა ელკაშვილის მიერ დაარსებული კოოპერატივი მარნეულში.
ნოდარ სტეფანიშვილმა, გელა ზოიძემ და მანანა ელკაშვილმა ქართულ მეაბრეშუმეობას ახალი სიცოცხლე შთაბერეს. ვაჭრობის ამ ტრადიციული ფორმისადმი სიყვარულით გაერთიანებულმა ამ ადამიანებმა შთააგონეს ბევრი სხვა, რომელთაც სურთ ახალი ხერხების სწავლა და თავდაუზოგავი შრომა. ჩვენ გვჯერა, რომ ევროკავშირისა და ქართული მთავრობის მცირეოდენი დახმარებით ისინი დიდ წარმატებას მიაღწევენ.

Silk production, or sericulture, has deep Georgian roots, going all the way back to King Vakhtang Gorgasali, who not only founded Tbilisi in the 5th century A.D. but also introduced Georgia to silk (and silkworms), which he brought from India.
Silk production is as rooted in Georgia as are wine and honey. According to a survey conducted in 1848, some 210,000 Georgian families were involved in silk production. The industry went into a deep crisis in the 1860s when the ancient Caucasian species of silkworm was practically wiped out by a disease that spread from Europe. Silk production was gradually restored to its former glory with the help of the Caucasian Sericulture Station which was established in 1887 as part of Imperial Russia’s designs for Georgia as a supplier of raw materials for the metropolis.
At its peak, in the 1960s, the Georgian silk industry produced about 4-4.5 thousand tons of cocoon, generating 15.5-16.5 million rubles in revenue. Close to 120 thousand families were employed in sericulture and an additional 5-6 thousand in silk processing. Very impressive numbers for a country as small as Georgia!
An outbreak of mycoplasma decimated Georgia’s population of mulberry trees (known locally as tuta or шелковица) and drastically reduced silk cocoon production in 1969. But the final blow was delivered in the 1990s, with the collapse of the Soviet Union and everything it implied: lawlessness, loss of traditional markets, breakdown of established value chains, destruction of collective farms, and looting of commonly owned machinery and processing equipment, etc. With survival becoming the name of the game, Georgian farmers switched to subsistence food production.
Georgia’s silk production thus came to a grinding halt, leaving its beautiful images and memories deposited with the State Silk Museum in Tbilisi.
According to information available on the website of the International Sericultural Commission (ISC), while accounting for a very small percentage of the global textile fiber market – less than 0.2% – silk production steadily expands to new countries beyond its traditional base in China and India (which totally dominate the global industry). Though far behind (with less than 0.5% of the world market), Uzbekistan is the third-largest producer of raw silk. Brazil, Bulgaria, and Egypt are among the most recent entrants.
Sericulture is quite labor-intensive, which may explain its attraction to developing countries like Georgia. While offering gainful employment opportunities for the rural population, it requires a relatively small investment and provides the raw material for downstream textile industries. Investment in sericulture seems to make sense given that demand for silk, which is considered to be a durable, environmentally friendly, and healthy commodity is constantly rising. Silk is a multibillion-dollar trade, with a unit price for raw silk roughly twenty times that of raw cotton.
Gela Zoidze is a Guruli farmer from Chibati, a small village in the Lanchkhuti municipality. Gela (51) is old enough to remember how back in the jolly USSR days every family in his village (and the entire municipality) was producing at least 30-100kg of raw silk per season. At 12-15 rubles/kg (almost a tenth of a rank-and-file Soviet engineer’s salary!), an average village household could generate at least 1000 rubles from silk – a very nice addition to a family’s budget.
Silk production flourished in those days also because it was a great complement for farmers who spent most of their time in kolkhoz tea plantations. While tea cultivation works started very early (in April) and continued through the end of June, silk required a concentrated effort during 45 days from early July till mid-August, after major tea works were over. Moreover, money earned from silk – a nice four-digit figure – would be available already in early September, providing another reason (and resources) to celebrate.
Yet, silk was all but forgotten when back in spring 2014 Gela happened to listen to a radio show hosting Nodar Stepanishvili, a prominent sericulture specialist and the “institutional memory” of Georgia’s State Silk Museum in Tbilisi. The message he got was: silk is a golden opportunity you should not miss. Within days, Gela managed to reach Nodar on the phone. What followed was a series of meetings and consultations, resulting in a decision to re-establish silk production in Guria.
Serving as Director of the Entrepreneurship Development Center at the Lanchkhuti Municipality, Gela knew that the next logical step would be to issue a call to like-minded people in Guria in order to create a production and processing cooperative. His idea was very simple. People had plenty of mulberry trees on their plots; the know-how of silk production was still alive; silkworms would not be difficult to cultivate. The missing piece was aggregation and processing. An ad Gela published in a local newspaper generated a tremendous response. Everybody was extremely curious to find out more about his initiative. The main worry was whether or not there would be a buyer for their silk.
A year later, Gela was a leading member and the driving force behind a cooperative uniting more than 20 farmers in his municipality. Shortlisted for support by EU’s ENPARD program, Gela’s cooperative plans to move beyond the production of raw materials into processing (production of silk thread). To justify investment in costly machinery, the group wants to establish a sufficiently large (and stable) raw material base, drawing as many farmers into the pool as possible. A very realistic possibility in this regard is joining forces with other Georgian silk farming cooperatives, such as the one established by Manana Elkashvili in Marneuli.
Nodar Stepanishvili, Gela Zoidze, and Manana Elkashvili are indeed giving the Georgian silk industry a new lease on life. United by their love of this traditional trade, they inspire many more people who are willing to learn new tricks and work hard. And we are sure they will be successful, with a little bit of help from the EU and the Georgian Government.