მრავალწლიანი ქაოსისა და სრული კოლაფსის შემდეგ, საქართველოს ერთ დროს სახელოვან ჩაის მრეწველობას ისევ დაეტყო სიცოცხლის ნიშან-წყალი. სულ უფრო მეტ ადამიანსა თუ ბიზნესს (ძირითადად ძალიან მცირეს, თუმცა ზოგიერთ საკმაოდ ამბიციურს. მაგალითად, „გურიელის“ ბრენდით ცნობილ ჯეოპლანტს) მოჰყავს, ამუშავებს და აფასოებს ჩაის. მთავარ მწარმოებელ ქვეყნებსა და საერთაშორისო ბრენდებთან კონკურენციის მიუხედავად, ყოფილი საბჭოთა კავშირის მასშტაბით არსებული სახელის გამო ქართულ ჩაის აქვს ექსპორტის დიდი პოტენციალი.
მართალია, პოტენციალი არსებობს, მაგრამ გაურკვეველია, სექტორის განვითარების რა სტრატეგია უნდა აირჩიოს ქვეყანამ. წარმოების ძველი, საბჭოთა სოვხოზური მოდელი უკვე მკვდარია. დღეს სახეზე გვაქვს უამრავი, დაქუცმაცებული პლანტაცია, რომელიც საჭიროებს რეკულტივაციასა და ტექნოლოგიურ განახლებას. მილიონდოლარიანი კითხვა მდგომარეობს შემდეგში: რა უნდა გავაკეთოთ, რომ ეს პლანტაციები ჩავრთოთ თანამედროვე და საერთაშორისო დონეზე კონკურენტულ ღირებულებათა ჯაჭვში?
ერთი ალტერნატივა შეიძლება იყოს მცირე მიწის მფლობელთა ეტაპობრივად ჩანაცვლება მსხვილი ინდუსტრიული ფერმებით. ვიწრო ტექნიკური გაგებით ეს შეიძლება ეფექტური იყოს (განსაკუთრებით დაბალხარისხიანი ჩაის შემთხვევაში, რომელსაც არ სჭირდება ხელით ბევრი დამუშავება), მაგრამ ამ სცენართან დაკავშირებულია საქართველოს სოფლის მოსახლეობის მასობრივი გადაადგილებისთვის საჭირო ძალიან დიდი სოციალური, ეკონომიკური თუ პოლიტიკური ხარჯები.
კიდევ ერთი ვარიანტი შეიძლება იყოს ავთანდილ (ავთო) ლომთათიძისა და გიორგი ტრაპაიძის მაგალითი, რომლებიც კრიტიკულ როლს ასრულებენ გურული მცირე მიწის მფლობელების მიერ დაკრეფილი ჩაის ფოთლის შეგროვებასა და გადამუშავებაში. ავთო ქვენობანში ცხოვრობს, გიორგი – ხიდისთავში, ჩოხატაურის რაიონში. ისინი ჩაის ასამდე მცირე ფერმერისგან ყიდულობენ, რომელთა უმრავლესობა ფლობს მცირე ჩაის პლანტაციას, რომელთა ზომა ხშირ შემთხვევაში 1 ჰექტარს არ აღემატება. ამგვარად, ავთო და გიორგი არიან დამაკავშირებელი რგოლი გლეხებსა და ბაზარს შორის, ადგილობრივი იქნება ეს, ეროვნული თუ საერთაშორისო.
ნაწილობრივ საკუთარი პროფესიისადმი სიყვარულისა და ნაწილობრივ საკუთარი გურული ხასიათის წყალობით, ავთო იყო პირველი ქართველი გლეხი, რომელმაც საბჭოთა კავშირის დაშლიდან მალევე დაიწყო ჩაის წარმოების კერძო ბიზნესი. მას გაუმართლა და იპოვა კარგი მეგობარი და კოლეგა მერაბ დოლიძის სახით (რომელიც, სამწუხაროდ, 2015 წელს გარდაიცვალა). მერაბის როლი ჩაის გადამუშავების ხაზის შექმნაში გადამწყვეტი იყო. ავთო განათლებით ქიმიკოსია, თუმცა კარგად იცის ჩაის ტექნოლოგია. მისი მთავარი მოვალეობა იყო ჩაის გადამუშავების ხაზის მუშაობისა და სასურველი ხარისხისა და სტანდარტის საბოლოო პროდუქტის მიღების უზრუნველყოფა. ავთოსა და მერაბის მიერ ქვენობანში აშენებული პატარა ქარხანა ამუშავებდა და ყიდიდა ჩაის ადგილობრივ ბაზარზე. მსოფლიო ბაზარზე გასვლამდე ჯერ კიდევ შორი გზა იყო, თუმცა ეს სრულიად საკმარისი იყო საკუთარი თავისა თუ მეზობლების დასახმარებლად.
მათმა წარმატებამ სხვებიც შთააგონა. 2005 წელს გიორგი ტრაპაიძემ მსგავსი გადამამუშავებელი ქარხანა ააშენა მეზობელ ხიდისთავში. მანამდე ხე-ტყის გადამუშავებაში დასაქმებული გიორგისთვის ჩაის ბიზნესი ახალი იყო, ამიტომ საჭირო ცოდნის მისაღებად ავთოსა და მერაბს მიმართა. სამეული ბევრი მიმართულებით თანამშრომლობდა: იყოფდნენ ტრანსპორტირებისა და დისტრიბუციის ხარჯებს, ერთად ეძებდნენ ახალ საბაზრო შესაძლებლობებს. როგორც გიორგი ამბობს: „თუ იმაზე მეტი ჩაის ფოთოლი მქონდა, ვიდრე გადამუშავება შემეძლო, ავთოსა და მერაბს ვაძლევდი, რომ მოსავალი ტყუილად არ გადამეყარა. ჩაისაც ერთად ვყიდიდით, რომ დისტრიბუციის ხარჯები გაგვეყო და გვესარგებლა მასშტაბის ეკონომიკით“.
2007 წელს, ვარდების რევოლუციის შემდეგ აგორებული სამეწარმეო ტალღით მერაბისა და ავთოს ბიზნესისთვის ახალი ეტაპი დაიწყო. მიხო სიმონიშვილის მიერ ახალგახსნილი მარნეულის სასურსათო ქარხანა დაეხმარა მათ, მთელი ქვეყნის მასშტაბებს შეჭიდებოდნენ. „ეს კომპანიისთვის ახალი სისხლის გადასხმას ჰგავდა“, – იხსენებს ავთო ლომთათიძე. მიხო დათანხმდა, შეესყიდა მათი ჩაი და მარნეულის სასურსათო ქარხნის ბრენდის სახელით გაეყიდა. 2010 წელს ავთო და მერაბი მიხვდნენ, რომ საჭირო იყო კერძო კომპანიის დაფუძნება. სწორედ ასე შეიქმნა შპს ლოდო (აერთიანებს დამფუძნებელთა გვარების პირველ ორ ასოს). 2012 წელს, მარნეულის სასურსათო ქარხანასთან თანამშრომლობის პარალელულად, ლოდო და გიორგი ტრაპაიძე შეთანხმდნენ, დაეფასოებინათ და გაეყიდათ ჩაი შოთა ბითაძის მეშვეობით, რომელიც ჩაით ვაჭრობდა ადგილობრივ და საერთაშორისო ბაზარზე (ძირითადად უკრაინაში).
ცხადია, ჩაის გადამუშავებისა და დაფასოების ბიზნესის ლოდოს მსგავსი გაერთიანება (და უფრო ფართო მასშტაბით, გურიელი) ეხმარება მცირე ფერმერებს საკუთარი პროდუქციის ბაზარზე გატანაში. თუმცა ეს არ ხსნის ფერმების დონეზე დაბალი პროდუქტიულობისა და ხარისხის ფუნდამენტურ პრობლემებს. მაღალი ხარისხის ნედლეულის (ამ შემთხვევაში ჩაის ფოთლის) სიმწირე არის ის მთავარი დაბრკოლება, რაც ხელს უშლის ლოდოსა თუ სხვა ქართველ მწარმოებლებს საერთაშორისო ბაზარზე შესვლაში.
2014 წელს, დამატებითი ინვესტიციების მოზიდვისა და გადამუშავების ეტაპზე კოორდინაციის გაუმჯობესების მიზნით, სამეულმა ოთხ სხვა პარტნიორთან ერთად შექმნა სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივი „გურია კომპანი 14“, რომელიც ოფიციალურად სცნო სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების განვითარების სააგენტომ. ევროკავშირის ENPARD-ის პროექტის ფარგლებში მათ მალევე მიიღეს CARE International-ის მიერ მართული არასამთავრობო ორგანიზაციების კონსორციუმის ფინანსური მხარდაჭერა.
ნედლეულის სიმწირის გამო „გურია კომპანი 14“ სრული დატვირთვით ვერ იყენებს გადამუშავების პოტენციალს (2 ტონა ახალი ჩაი ყოველ 24 საათში). მოსავლის აღების პერიოდში ისინი 15-მდე მუშას ასაქმებენ, რომლებიც დღისა და ღამის ცვლაში მუშაობენ. თუმცა 2015 წელს მათ მხოლოდ 10 ტონა ახალი ჩაის ფოთლის გადამუშავება მოახერხეს (მათ დამატებით შეისყიდეს 2.5 ტონა ხმელი ჩაი, რათა თავიანთი მარკეტინგის პარტნიორების წინაშე არსებული ვალდებულება შეესრულებინათ). ჭარბი მოცულობით სარგებლობის მიზნით, გარკვეულ საფასურად კოოპერატივი სხვა მწარმოებელთა ჩაის ფოთოლსაც ამუშავებდა. ეს, რა თქმა უნდა, იდეალურისგან ძალიან შორსაა.
წინამორბედი შპს ლოდოს მსგავსად, ახალი კოოპერატივიც გადამუშავებაზეა ორიენტირებული. ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული ახალი დანადგარებით (არომატის ღუმელი, ჩაის საშრობი და დამფასოებელი მანქანა, მწვანე ჩაის ფიქსაციის მოწყობილობა და სატვირთო) „კომპანია გურია 14-ს“ ახლა უკვე შეუძლია დიდი რაოდენობით მაღალი ხარისხის ჩაის წარმოება. თუმცა, როდესაც საქმე ნედლეულის მიწოდებას ეხება, ავთო და გიორგი მთლიანად მეზობელ ფერმერებზე არიან დამოკიდებული. მათი პროდუქტიულობა არის ერთადერთი ფაქტორი, რაც ავთოსა და გიორგის ბიზნესს უკან ხევს. კოოპერატივი ფლობს მხოლოდ 5 ჰექტარ ჩაის პლანტაციას (რომელიც შემოიღობა და დამუშავდა ენპარდის დახმარებით). ეს არაფერია „გურია კომპანი 14-ის“ გადამუშავების პოტენციალთან შედარებით, რომელსაც ასობით ჰექტარი მიწის მომსახურება შეუძლია.
გიორგი ტრაპაიძის აზრით, „თუ ფერმერები ცოტა სასუქებს გამოიყენებენ, წელიწადში სამის ნაცვლად ექვსჯერ აიღებენ მოსავალს, რაც მათ შემოსავალს გააორმაგებს“. თუმცა კოოპერატივს მიღმა საქმიანობა, უნარ-ჩვევებისა და ფინანსური რესურსების სიმწირე (კრედიტებზე წვდომა არის უმთავრესი დაბრკოლება, რადგან ჩაის პლანტაციის გირაოს ღირებულება მხოლოდ 500 ლარია ჰექტარზე), მცირე მიწის მფლობელთა დამოკიდებულება სიახლეებისადმი ნიჰილისტურია. მოგების მაქსიმიზაციის ნაცვლად ისინი ამცირებენ საწარმოო საშუალებების გამოყენებას. მათ არ უნდათ ინვესტიციებისა თუ სხვა ხარჯების გაწევა, რითიც აზარალებენ საკუთარ თავსაც და მთელ მრეწველობასაც.
სხვათა შორის, ეს არ არის მხოლოდ ქართული ჩაის მრეწველობისთვის დამახასიათებელი პრობლემა. როგორც უახლესმა ექსპერიმენტულმა კვლევებმა აჩვენა, სიბეცე ანუ ე. წ. “present-biased” დამოკიდებულება არის მცირე მიწის მფლობელთათვის დამახასიათებელი პრობლემა (იხ. Duflo, Kremer & Robinson, "Nudging Farmers to Use Fertilizer: Theory and Experimental Evidence from Kenya." American Economic Review, 2011).
საქართველოში კოოპერატივების განვითარების არსებული მოდელი ღარიბ ფერმერებს პროცესებს მიღმა ტოვებს. სრულიად ბუნებრივია, რომ სწორედ ავთოს, მერაბისა და გიორგისნაირი მოხერხებული და სამეწარმეო ნიჭის მქონე ადამიანები მოახერხებდნენ მცირე ჯგუფებად გაერთიანებასა და ENPARD-ისა თუ სხვა სამთავრობო დაფინანსების მოპოვებისთვის კონკურენციაში უპირატესობის მოპოვებას. ბუნებრივია, ასეთ ადამიანებს უკეთესი ბიზნეს-იდეები და რესურსები ექნებოდათ ისეთი ადამიანის დასაქირავებლად, რომელიც საგრანტო განაცხადის დაწერაში დაეხმარებოდათ.
ეთიკის თვალსაზრისით, სრულიად ნორმალურია, რომ სამეწარმეო ნიჭისა და შესაძლებლობების მქონე გლეხები იღებენ დამატებით დახმარებას. სხვა თუ არაფერი, ევოლუციაც ხომ ბუნებრივ სელექციასა და ძლიერის გადარჩენას გულისხმობს. ამ მიდგომასთან დაკავშირებული მთავარი პრობლემა ისაა, რომ ის უკან ტოვებს ქართველი მცირე მიწის მფლობელების მთელ მასას, რომელიც ძალიან მნიშვნელოვანია საკვების მრეწველობისთვის ნედლეულის მიწოდების თვალსაზრისით. ამიტომ ეს ეკონომიკური პოლიტიკის საკითხი უფროა, ვიდრე ეთიკის ან მორალის.
სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების შესახებ კანონში უკანასკნელი ცვლილება აშკარად სწორედ ამ პრობლემის მოგვარებას ისახავდა მიზნად. კანონშემოქმედთა მიზანია, არ მისცეს გადამამუშავებელ კოოპერატივებს ნედლეულის 30% არაწევრებისგან შეძენის უფლება. მსგავს კოოპერატივებს მოუწევთ, ან შპს-ები გახდნენ ან გაფართოვდნენ.
გადამამუშავებელი კოოპერატივების წევრობა მცირე მიწის მფლობელებს წაახალისებდა, ინვესტიციები ჩადონ საკუთარი უნარ-ჩვევების განვითარებასა და ტექნოლოგიებში, რაც საშუალებას მისცემდათ, დაეძლიათ ე. წ. present-biased დამოკიდებულება. მათ ექნებათ ტექნოლოგიური განახლებისთვის საჭირო რესურსებსა (სუბსიდირებული სესხები და გრანტები) და ცოდნაზე (ენპარდის სხვა წევრებისგან სწავლა) წვდომა. გარდა ამისა, უკეთესი კოორდინაცია და შრომის განაწილება, რესურსების გაზიარება და ურთიერთდახმარება მნიშვნელოვანი შეღავათი იქნება მათთვის.
მაგრამ რა ვუყოთ გადამამუშავებელი კოოპერატივის დამფუძნებელ წევრებსა და თავდაპირველ ინვესტორებს? როგორ მოხდება მათი უფლებების დაცვა დიდ კოოპერატივებში?
აშკარაა, რომ ერთადერთი მიზეზი, რაც წინ უდგას არსებული კოოპერატივების გაფართოებას, არის ახალი წევრების მიერ ხმათა უმრავლესობის მოპოვებისა და დამფუძნებელთათვის მათი აქტივების წართმევის რისკი. ამიტომ, თუ ჩვენი, როგორც საზოგადოების, მიზანი არის ინკლუზიური ფერმერული კოოპერატივების მხარდაჭერა, რომელიც მუშაობს ღარიბებისთვის და ამავე დროს საკვების მრეწველობას ამარაგებს სათანადო ნედლეულით, სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების შესახებ კანონმა საშუალება უნდა მისცეს გიორგისა და ავთოს, გააფართოვონ კოოპერატივი ისე, რომ კონტროლი არ დაკარგონ. ეს შეიძლება სხვადასხვა ტიპის წევრობის (ხმის მიცემის უფლები მქონე და არ მქონე წევრები) შემოღების ან თავდაპირველ ინვესტიციებისა და/ან სამუშაო საშუალებებისთვის ხმის მიცემის უფლების პროპორციულად განაწილებით.
მიუხედავად ყველა სირთულისა, ქართულ ჩაის აქვს ნათელი მომავალი. ადგილობრივი და საერთაშორისო მოთხოვნა განსაზღვრავს ღირებულებათა ჯაჭვის ინვესტიციებს. სწორი ორგანიზაციული მოდელის შექმნა კი მხოლოდ დროის საკითხია. თუმცა ჩვენ ხელთაა ამ პროცესის ინკლუზიურობის, საქართველოს სოფლის ტრადიციისა და ლანდშაფტის დაცვის სადავეები.

After many years of chaos and utter collapse, Georgia’s once glorious tea industry is again showing signs of life. More and more individual farmers and businesses – mostly very small, but some quite ambitious, such as Geoplant (known for its “Gurieli” brand) – grow, process, and pack tea. Despite competition from major producing countries and international brands, Georgian tea has great export potential because of the value attached to it all over the former Soviet Union.
While the potential is clearly there, it is not at all clear what strategy should Georgia pursue in developing the sector. The old Soviet model of large-scale sovkhoz-based production is dead. What we have instead is a multitude of extremely fragmented plantations in need of recultivation and technological upgrading. The million-dollar question is how one can integrate these plantations into a modern and internationally competitive value chain.
IN SEARCH OF THE RIGHT ORGANIZATIONAL MODEL
One alternative would be to have smallholders gradually replaced by large industrial farms. Yet, while perhaps ‘efficient’ in the narrow technical sense (particularly for low-quality teas that don’t require many manual processes), this scenario carries very large social, economic, and political costs associated with a massive dislocation of Georgia’s rural population.
Another possibility is provided by the likes of Avtandil (Avto) Lomtatidze and Giorgi Trapaidze who are performing the critical aggregation function by collecting and processing tea leaves produced by Guruli smallholders. Avto and Giorgi live and operate in Kvenobani and Khidistavi, two neighboring villages in the Chokhatauri municipality. Among their suppliers are more than a hundred small farmers each owning between 1000 sqm to one hectare. In this way, they provide the link between these small guys and the market – local, national, and even international.
Against all odds, in part out of love of his profession and in part thanks to his Guruli character, Avto was among the first Georgian farmers to start a private tea processing business soon after the Soviet Union’s collapse. He was fortunate to find a great friend and colleague in the person of Merab Dolidze – an experienced engineer who passed away in 2015. Merab was instrumental in assembling the tea processing line. Avto was a chemist by education and a tea technologist by training. His main responsibility was to operate the line and make sure that the final product met the desired quality standards. The small factory Avto and Merab set up in Kvenobani processed and sold tea in the local market. Very far from breaking into the global markets, but good enough to help themselves and many of their fellow neighbors.
Their success inspired others. In 2005, a very similar processing operation was set up in the nearby Khidistavi village by Giorgi Trapaidze. Being new to the tea business (his prior experience was in wood processing), Giorgi relied on his friendship with Avto and Merab to acquire the necessary know-how. The trio cooperated on many dimensions, sharing transportation and distribution costs and engaging in joint marketing abilities. As Giorgi knows to tell, “If I had more tea leaves than I could process during the harvest, I could rely on Avto and Merab to process them to avoid waste. We were mixing each of our teas and selling them together so as to cut distribution costs and exploit economies of scale.”
In 2007, Merab and Avto’s business was lifted by the wave of new entrepreneurial activity which swept Georgia in the early years following the Rose Revolution of 2003. A partnership with Mikho Svimonishvili’s newly established Marneuli Food Factory (MFF) helped them to the national scene. “This was like infusing new blood into the company”, recalls Avto Lomtatidze. Mikho agreed to purchase their tea and sell it under the MFF brand. By 2010, Lomtatidze and Dolidze felt the time was right to launch a private company. Lodo Ltd (combining the first two letters of the founders’ names) was born that year. In 2012, while continuing their cooperation with MFF, Lodo and Giorgi Trapaidze agreed to package and sell their tea through Shota Bitadze – a tea broker selling tea locally as well as internationally, particularly in Ukraine.
REDISCOVERING FARMER COOPERATION?
Aggregation by tea processing and packing businesses, such as Lodo (and, on a much larger scale, by Gurieli), certainly helps small farmers to bring their product to the market. Yet, it does not solve the fundamental problem of low productivity and quality at the farm level. The lack of high-quality raw material – tea leaves – is THE major constraint for Lodo and other Georgian processors as they seek to scale up and enter international markets.
To undertake additional investment and improve coordination at the processing stage, in 2014 Lomtatidze, Dolidze, and Trapaidze, together with four other partners, formed an agricultural cooperative, “Guria Company 14”, which was officially recognized by the Agricultural Cooperative Development Agency (ACDA) and received funding support from an NGO coalition led by CARE-International as part of EU’s ENPARD program.
For lack of raw materials, the processing capacity of Guria Company 14 – 2 tons of fresh tea in 24 hours – is very far from being fully utilized. During harvest time, they employ up to 15 workers, who operate in two shifts, day and night. Yet, all they were able to process in 2015 was about 10 tons of fresh tea leaf (they bought an additional 2.5 tons of dry tea to fulfill obligations to their marketing partners). To make use of excess capacity, the cooperative would occasionally process tea leaves for other producers, charging for the service. That, however, is far from their ideal.
Just like its business parent, Lodo Ltd, the new cooperative is focused on processing. With all the new EU-financed equipment (an aroma oven, tea drying and sorting machines, green tea fixation equipment, and a truck), Guria Company 14 is now well-positioned to produce large quantities of higher quality teas. Yet, as far as raw material supply is concerned, Lomtatidze and Trapaidze remain totally dependent on neighboring farmers, whose productivity is a major drag on their business. The cooperative’s own tea plantations total a meager 5ha (fenced and recultivated with ENPARD’s support) but what are these 5ha compared to the processing capacity of Guria Company 14, which is large enough to cater for hundreds of hectares?!
According to Giorgi Trapaidze, “with a bit of fertilizer, farmers would be able to harvest tea 6 instead of 3 times per year and thus double their yields.” Yet, operating outside any cooperatives, lacking in skills and financial resources (access to credit is a major constraint given that the collateral value of a tea plantation is a miserable 500 GEL per ha), smallholders’ attitude to innovation has been described to us as nihilistic. Instead of maximizing profits, they minimize inputs. Not spending and not investing, they fail to do well for themselves and supply the downstream industry.
Incidentally, this is not a problem that is unique to the tea industry or Georgia. As has been found in recent experimental studies, myopia or present bias is a common smallholder malaise (see a seminal paper by Duflo, Kremer & Robinson, "Nudging Farmers to Use Fertilizer: Theory and Experimental Evidence from Kenya." American Economic Review, 2011).
MAKING COOPERATION WORK FOR THE POOREST
The manner in which farmer cooperation is being currently developed in Georgia is leaving the poorest Georgian farmers outside the fledgling cooperative movement. It is only natural that the most capable and entrepreneurial – such as Merab, Avto, and Giorgi from our story – would be the first to get organized in small groups and prevail in the competition for ENPARD or government funding. It is only natural that they would have better business ideas, and the resources to hire grant proposal writers.
The fact that the more entrepreneurial and capable farmers get additional support is perfectly fine from an ethical point of view. After all, selection and survival of the fittest are what evolution is all about. The problem with this approach is that its leaves behind the large mass of Georgian smallholders who are badly needed as suppliers of raw materials for the food industry. This is a problem of economic policy, not of ethics or morality.
The latest proposed amendment in the Law on Agricultural Cooperatives is apparently aimed at addressing this gap. The lawmakers’ idea is to NOT allow processing cooperatives to source more than 30% of raw materials from non-members. The choice to be faced by such cooperatives will be to either shift to the Ltd (business) mode of operation or expand membership.
Membership in a processing cooperative would provide smallholders with the long-term incentives to invest in skills and technology, thus helping overcome the chronic present bias from which they suffer. It may also provide them with the resources (subsidized loans or grants) and know-how (learning from other members or ENPARD) to undertake the necessary technological adjustment. Additionally, significant gains could be associated with better coordination and division of labor, resource sharing, and mutual help.
But what about the founding members and initial investors in a processing coop? How are their rights to be protected in a larger cooperative?
It is quite obvious that what stands in the way of enlarging existing cooperatives is the prospect of new members outvoting the founders and stripping them of their assets. Therefore, if our goal as a society is to promote inclusive farmer cooperation, cooperation that works for the poor while at the same time supplying the food industry with the raw materials that it needs, the Law on Agricultural Cooperatives would have to allow farmers like Giorgi and Avto to expand membership without losing control. This can be achieved by creating different classes of members (voting and non-voting) or making voting rights proportionate to initial investment and/or labor inputs.
Despite all the challenges, the future of Georgian tea looks quite bright. Local and international demand is an inexorable pull factor driving investment throughout the entire value chain. It is only a matter of time before the right organizational model emerges in a process of trial and error. However, it is in our hands to nudge the process in the direction of greater or lesser inclusivity, greater or lesser preservation of Georgia’s rural traditions and landscapes.