ზეგანაკვეთური შრომა საქართველოში: შრომის კულტურა, მომხვეჭელობა თუ უმუშევრობის შიში?
2014 წელს საქართველოში დასაქმებულთა 22% აცხადებდა, რომ უწევდა ზეგანაკვეთური შრომა, ანუ მუშაობდა კვირაში 40 საათზე მეტს. ერთი შეხედვით, ეს მაინცდამაინც შემაშფოთებლად არ ჟღერს, მაგრამ, როგორც ყველა საშუალო მაჩვენებელი, ესეც მალავს ზეგანაკვეთური შრომის გეოგრაფიულ ვარიაციას. ძალიან ცოტა ადამიანი მუშაობს კვირაში 40 საათზე მეტს ისეთ ადგილებში, სადაც თითქმის არ არსებობს სამსახურები, მაგალითად კახეთსა და რაჭაში. სამაგიეროდ, დასაქმებულთა ნახევარზე მეტს უწევს ზეგანაკვეთური შრომა დინამიურად განვითარებად თბილისში და 44%-ს დედაქალაქის მოსაზღვრე ქვემო ქართლში.
დღეში 8 საათზე მეტხანს მომუშავე ამდენი ადამიანის პირობებში, ზეგანაკვეთური შრომა უკვე ნორმად იქცა და ზოგიერთ პოზიციაზე სავალდებულოდაც კი მიიჩნევა. მაგალითად, საკმაოდ ბევრ სამთავრობო ორგანიზაციაში შეხვედრები და კონსულტაციები რეგულარულად ტარდება სამუშაო საათების შემდეგ და ხშირად შუაღამემდეც კი გრძელდება. ამ ორგანიზაციებში სამუშაოს დასაწყებად კანდიდატებს უკვე უწევთ, „მოქნილობა“ გამოიჩინონ ზეგანაკვეთური შრომის ასპექტში.
ქართველებმა, რომლებსაც ზარმაცი ერის რეპუტაცია აქვთ, შეიძლება დაიმსახურეს კიდეც ზეგანაკვეთური შრომა. ზოგს შეიძლება ეგონოს, რომ დომინანტი ქართველი მამაკაცებისათვის დღეში 12-15 საათიანი შრომა მათთვის პროტესტანტული ეთიკის სწავლების კარგი მეთოდია, მაგრამ ეს მხოლოდ რაღაც მომენტამდე გაამართლებდა. გარდა იმისა, რომ ზეგანაკვეთური შრომა არ გახლავთ სამართლიანი, ხანგრძლივი მუშაობა აქვეითებს შრომისუნარიანობასაც. ამასთან, არაჯანსაღი ცხოვრების წესისა და სამუშაოსთან დაკავშირებული მუდმივი სტრესის გამო, ზეგანაკვეთურად მომუშავეთა ფიზიკური და ფსიქიკური ჯანმრთელობაც უარესდება.
მაშინ რატომ ვმუშაობთ ზეგანაკვეთურად?
შრომის კულტურა, მომხვეჭელობა თუ უმუშევრობის შიში?
დასაშვებია, რომ ზოგიერთი ჩვენგანი ვორკაჰოლიკია, ანუ სამსახურში გატარებული ყოველი დამატებითი საათით მხოლოდ სიამოვნებას იღებს. თუმცა ძნელი დასაჯერებელია, რომ თბილისელ დასაქმებულთა ნახევარს მონური შრომა სიამოვნებდეს.
იქნებ, ეს ხალხი ზეგანაკვეთური შრომით დამატებითი შემოსავლის მიღებას ცდილობს?! მაგალითად, 2014 წელს საქართველოში ზეგანაკვეთური მშრომელები 246 ლარით მეტ ხელფასს იღებდნენ თვეში, რეგულარულ სრულ განაკვეთზე მომუშავეებთან შედარებით. საერთო ჯამში ამ სხვაობას იმიტომ ვხედავთ, რომ ზეგანაკვეთურ მუშაკთა უმრავლესობა თბილისსა და მის შემოგარენში ცხოვრობს, სადაც ხელფასები (და ცხოვრების ხარჯებიც) გაცილებით მაღალია დანარჩენ საქართველოსთან შედარებით. ისევ განსხვავებული სურათი იხატება, როცა რეგიონულ დონეზე ვცდილობთ მდგომარეობის შეფასებას. თუკი რეგიონშივე დავაკვირდებით, განსხვავებები ზეგანაკვეთურ და განაკვეთურ მომუშავეთა ანაზღაურებებს შორის უმნიშვნელოა. მაგალითად, თბილისში ეს განსხვავება სტატისტიკურად უმნიშვნელოა, ქვემო ქართლში კი მხოლოდ 59 ლარს შეადგენს თვეში. აქედან ცხადი ხდება, რომ ზეგანაკვეთურ მშრომელთა უდიდესი ნაწილის შრომა სათანადოდ არ ფასდება.
თუკი ქართველების უმეტესობა არც ვორკაჰოლიკია და არც ზეგანაკვეთური შრომა ფასდება მაინცდამაინც, ამ ფენომენის მთავარ ახსნად რჩება ის, რომ მეტისმეტი მუშაობა უბრალოდ სამსახურის შენარჩუნების სტრატეგიაა. სავარაუდოა, რომ ზომაზე მეტი შრომით დასაქმებულები დამსაქმებლებზე შთაბეჭდილების მოხდენას ცდილობენ და აჩვენებენ მათ, თუ როგორი ბეჯითები და თავდადებულები არიან. ეს ერთგვარი სიგნალია, რომელიც დამსაქმებელს არწმუნებს, რომ მარტივი არ იქნება ამ კადრის უმუშევართა არმიიდან აყვანილი ნებისმიერი კადრით ჩანაცვლება.
აღნიშნულ ჰიპოთეზას მხარს უჭერს რეგიონულ უმუშევრობასა და ზეგანაკვეთურ შრომას შორის ურთიერთდამოკიდებულებაც (იხ. გრაფიკი). ზეგანაკვეთური შრომის ხდომილება (რომელსაც მთლიან დასაქმებულთა შორის წილით ვზომავთ) დადებითად უკავშირდება რეგიონში უმუშევრობის დონეს. სხვა სიტყვებით რომ ვთქვათ, რაც უფრო მაღალია უმუშევრობა, მით უფრო მეტი დასაქმებული მუშაობს ზეგანაკვეთურად. ერთადერთი გამონაკლისი ამ ტენდენციიდან არის ქვემო ქართლი, რომელიც რიგით მეორეა თბილისის შემდეგ ზეგანაკვეთური შრომის თვალსაზრისით (43%) და არცთუ მაღალი უმუშევრობით ხასიათდება. თუმცა ეს გამორჩეულობა მხოლოდ ამყარებს ჩვენს ჰიპოთეზას. ქვემო ქართლელი ზეგანაკვეთურად დასაქმებულების დიდი ნაწილი (მაგალითად, რუსთავიდან), ფაქტობრივად, ყოველდღიურად მგზავრობს თბილისში და, შესაბამისად, იმავე ფსიქოლოგიური წნეხის ქვეშ უწევს მოქმედება, როგორც თბილისელ მომუშავეებს.
ის, რომ არასასურველ უმუშევრობას დასაქმებულთა მოტივაციის გაზრდა შეუძლია, ახალი ამბავი არაა ეკონომიკაში. მაგალითად, კარლ შაპიროსა და ჯო შტიგლიცის (Equilibrium Unemployment as a Worker Discipline Device) აზრით, უმუშევრობა შეიძლება იყოს ფირმების მენეჯერთა შეუთანხმებელი გადაწყვეტილების შედეგი, გაზარდონ ხელფასები კონკურენტულ მაჩვენებელზე მაღლა. იკითხავთ, რატომ? მაღალი ხელფასები დასაქმებულებს სამუშაოსთვის თავის არიდების სტიმულს უკარგავს არა სინდისის ქენჯნის გამო, არამედ იმიტომ, რომ მაღალანაზღაურებადი სამსახურის დაკარგვა განსაკუთრებით მტკივნეულია. თუ ყველა ფირმა ასე მოიქცევა, დასაქმებულები უფრო მაგრად (და ხანგრძლივად) იმუშევებენ, ახალ წონასწორობაში კი მაღალ (არასასურველ) უმუშევრობას მივიღებთ. შედეგად, იმ შემთხვევაშიც კი, თუ ყველა მომუშავე თანაბარ ხელფასს მიიღებს, უმუშევრობა ითამაშებს დასაქმებულთა დისციპლინის წარმმართველი მექანიზმის როლს.
მაინც რამდენი უნდა ვიმუშაოთ?
შრომის საერთაშორისო ორგანიზაციის ბოლოდროინდელი კვლევის თანახმად, 40-საათიანი სამუშაო კვირა ნორმად ითვლება ქვეყნების 41%-ში. ჩვენ და ჩვენი უფროსები მიჩვეულნი ვართ 8-საათიან სამუშაო დღეს და ეჭვიც კი არ შეგვაქვს მის მართებულობაში. რა არის ასეთი „მაგიური“ ამ რიცხვში?
ფაქტია, რომ შვედეთის ბოლოდროინდელი გადასვლა 6-საათიან სამუშაო დღეზე ეჭვქვეშ აყენებს ჩვენს წარმოდგენას იმის შესახებ, თუ რამდენი საათი მუშაობაა ოპტიმალური დასაქმებულთა მოტივაციისა და შრომისუნარიანობისათვის. რა თქმა უნდა, მოკლე სამუშაო დღე ადამიანებს საკუთარ ოჯახებთან მეტი დროის გატარების, პირადი და სოციალური ცხოვრების გამრავალფეროვნების საშუალებას აძლევს. შედეგად, ისინი უფრო კმაყოფილები და ბედნიერები არიან ცხოვრებით. თუმცა, როგორც იმ შვედი დამსაქმებლების გამოცდილება აჩვენებს, რომლებმაც მთავრობის დადგენილებამდე 10 წლით ადრე დანერგეს მოკლე სამუშაო დღის პრაქტიკა, ამან შეიძლება მოიტანოს კადრების უფრო დაბალი დენადობაც, მაღალი შრომისუნარიანობაც და მაღალი მოგებაც კი.
40-საათიანი სამუშაო კვირა ნამდვილად დიდი მიღწევა იყო XX საუკუნეში. პირველი ბიზნესი, რომელმაც აღნიშნული პრაქტიკა დანერგა, „Ford Motors” იყო. 1914 წელს ჰენრი ფორდმა განაცვიფრა მსოფლიო არამხოლოდ სამუშაო დღის 8 საათამდე შემოკლებით, არამედ თანამშრომელთა ხელფასების გაორმაგებითაც. ბევრისთვის გასაოცრად, კომპანიის მოგება ორ წელიწადში გაორმაგდა, რამაც სხვა ბიზნესებსაც მისცა სტიმული, თავადაც დაენერგათ წარმატებული პრაქტიკა
8-საათიანი სამუშაო დღე ზედგამოჭრილი აღმოჩნდა XX საუკუნისათვის, მაგრამ ეს იმას არ ნიშნავს, რომ ის შენარჩუნებული უნდა იყოს XXI საუკუნეშიც: 24/7 მომუშავე რობოტების, ავტომატიზებული საწარმოო ხაზებისა და კომპიუტერების ეპოქაში. გაუგებარია, რატომ უნდა შევინარჩუნოთ 8-საათიანი სამუშაო დღე საინფორმაციო ტექნოლოგიების, ავტომატიზაციის, სწრაფად განვითარებადი სამუშაო გარემოსა და ადამიანური კულტურის პირობებში.
ჯონ მეინარდ კეინსი, თავის წიგნში „ეკონომიკური შესაძლებლობები ჩვენი შვილიშვილებისათვის“ წინასწარმეტყველებდა, რომ მატერიალური კეთილდღეობის ეპოქაში, რომლისკენაც მივისწრაფით, ადამიანები ძირითადად დაკავებულნი იქნებიან საკუთარი ცხოვრების აზრის ძიებით. როგორც ის წერდა ჯერ კიდევ 1930 წელს, „დღეში 3-საათიანი მუშაობა სავსებით საკმარისი იქნება თითოეულ ჩვენგანში ძველი ადამის დასაკმაყოფილებლად!“
დღევანდელ საქართველოზე ძნელი სათქმელია, რომ მატერიალური კეთილდღეობის ეპოქას უკვე მივაღწიეთ, მაგრამ ურიგო არ იქნებოდა, ზოგჯერ საკუთარი თავისთვის გვეკითხა: ვცხოვრობთ შრომისთვის თუ ვშრომობთ უკეთესი ცხოვრებისთვის?!

In 2014, 22% of Georgia’s working adults reported having worked more than 40 hours per week, i.e. working overtime. This may not sound like a lot, but, as an average figure, it hides a great deal of geographic variation in the incidence of overtime work. Very few people work overtime in places where there are almost no jobs, such as Kakheti or Racha. Conversely, more than 50% work over 8 hours/day in the dynamically developing Tbilisi, and as many as 44% in the adjacent Kvemo Kartli.
With so many people doing it, working overtime is becoming the norm, and considered mandatory in many occupations. For example, in quite a number of government agencies, meetings and consultations routinely start after normal office hours and often run until after midnight. Symptomatically, when interviewing for jobs with these institutions, candidates are expected to demonstrate ‘flexibility’ when it comes to working overtime.
Having earned themselves the reputation of a lazy nation, Georgians may deserve to be overworked. One may even think that making Georgian alpha males work 12 or 15 hours a day may be a great way to teach them Protestant work ethics. Yet, while perhaps justified, this approach would only work to a point. Fairness considerations aside, overtime workers are not very productive workers. And due to unhealthy lifestyles and permanent work-related stress, their mental and physical health would quickly deteriorate, making them unfit for any job.
So, why do we work overtime?
It may well be the case that some of us are workaholics and enjoy every extra hour spent in the office or on the factory floor. However, it is hard to believe that 50% of Tbilisi residents derive pleasure from slaving themselves at work.
Another possibility is that people want the extra money that comes with overtime work. This theory finds some support in the fact that, in 2014, overtime workers earned, on average, 246 GEL more than regular-hour full-time workers. Yet, a very different picture emerges if we consider regionally disaggregated data. Overtime workers may, indeed, earn more than the national average, but only because the vast majority of them live and work in Tbilisi and its vicinity, where wages (and the cost of living) are higher than elsewhere in the country. The differences in the earnings of overtime and regular-hour workers within the same region are negligible. When considering income from primary employment in Tbilisi, we find no statistically significant differences at all. The same is true for Mtskheta-Mtianeti. As for Kvemo Kartli, the extra earnings associated with overtime work amount to a meager 59 GEL per month. Thus, if anything, the bulk of overtime workers are overworked and underpaid!
If most Georgians are not workaholics, and if overtime work is not adequately remunerated, the main explanation we are left with is that overtime work is simply a way for people to secure their jobs. Indeed, by working overtime, employees may be trying to impress their bosses with their diligence and devotion. “Look”, the signal, “no matter how much you try, you won’t find anybody better in the long line of job seekers outside the factory gate”.
A quick look at the regional unemployment and overtime work statistics (see chart) lends strong support to this line of reasoning. The incidence of overtime work (measured as a share of total employment) is correlated with unemployment. In other words, the higher the rate of unemployment, the more people tend to work overtime. The only ‘outlier’ in this regard, Kvemo Kartli, exhibits the second-highest incidence of overtime work (43%) despite being fairly low on unemployment. Yet, Kvemo Kartli’s exceptionalism only serves to prove the rule. Most of its overtime workers (e.g. those living in Rustavi) are, in fact, taking a daily commute to Tbilisi and are subject to the same psychological pressures as most other workers in the capital.
The fact that involuntary unemployment can motivate workers to work harder is yesterday’s news in economics. For example, according to Carl Shapiro and Joe Stiglitz (Equilibrium Unemployment as a Worker Discipline Device), unemployment may be the result of uncoordinated decisions by firm managers to raise wages above what their workers would receive at competing firms. The idea is that higher wages make it costly for workers to shirk and thus risk the loss of their well-paying jobs. Since all firms raise wages, and workers work harder (and longer hours), the new equilibrium will be characterized by a higher level of (involuntary) unemployment. And since all workers will be paid the same (higher) wage, unemployment will substitute for wages as a worker discipline device.
According to a recent ILO survey, the 40-hour workweek is the norm in 41% of countries. We – and our bosses – are all used to 8-hour workdays and 40-hour workweeks, and rarely question their rationale. Yet, what is so “magic” about these numbers?
As a matter of fact, Sweden’s recent shift to a 6-hour working day challenges our current perceptions of what may be optimal from the point of view of workers’ motivation and productivity. It goes without saying that shorter workdays would give people more time to invest in their families, enrich their personal and social lives, and thus contribute to a sense of good balance and happiness. But, as confirmed by the experience of Swedish employers who introduced shorter workdays more than 10 years ago (without waiting for a government decree to), working fewer hours may also result in lower staff turnover, higher productivity, and higher profits.
The 40-hour workweek was certainly a great achievement of the 20th century. The first business to implement a 40-hour workweek was the Ford Motor Company. In 1914, Henry Ford stunned the world by not only cutting the standard workday to eight hours but also doubling his workers’ pay. Surprisingly for many, this resulted in his company’s profits doubling within two years, encouraging other businesses (and countries) to follow suit.
While perhaps suitable for the 20th century, it is not at all clear that 8-hour workdays are a good fit for the 21st century as more and more routine tasks are performed 24/7 by robots, fully automated production lines, and computers. It is not at all clear that 8-hour workdays are best at a time when information technologies and automation are rapidly transforming the working environment and human culture.
In his “Economic Possibilities for our Grandchildren”, John Maynard Keynes had famously predicted that in a world of material abundance, towards which we are inexorably advancing, humans will be preoccupied with the challenge of filling their life with meaning. Those people will be able to enjoy the world of abundance, he argued, “who can keep alive, and cultivate into a fuller perfection, the art of life itself and do not sell themselves for the means of life … Three-hour shifts or a fifteen-hour week may put off the problem for a great while. For three hours a day is quite enough to satisfy the old Adam in most of us!” Keynes wrote in 1930.
While hardly living in an age of material abundance, we, Georgians, should also keep in mind the question of purpose. Are we working to live or living for work?