ჩვენ ვართ ის, რასაც ვჭამთ – როგორც ჩანს, ქართველებს უახლოეს მომავალში შეგვახსენებენ ამ უნივერსალურ ჭეშმარიტებას.
საქართველოს პარლამენტი მალე განიხილავს მცირე, მაგრამ მნიშვნელოვან ცვლილებას, რომელიც დიდ გავლენას მოახდენს სიცოცხლისთვის მნიშვნელოვან პროდუქტებზე – პურზე, მაკარონზე, ხაჭაპურზე, ფქვილისგან დამზადებულ სხვა პროდუქტებზე. ქართულ კანონმდებლობას დაემატება კანონი, რომელიც ფქვილის ფორტიფიკაციას სავალდებულოს გახდის საქართველოში.
საკვების სავალდებულო ფორტიფიკაცია სადავო საკითხია. კანონის მომხრეები ამტკიცებენ, რომ ეს ცვლილება შესანიშნავი საშუალებაა ქართველი საზოგადოების ჯანმრთელობის მდგომარეობის გასაუმჯობესებლად მინიმალური ხარჯებით. მოწინააღმდეგენი კი ამტკიცებენ, რომ კანონი ტვირთად დააწვება სწორედ იმ ადამიანებს, რომელთაც უნდა ეხმარებოდეს – ღარიბები ყველაზე მეტად დაზარალდებიან გაზრდილი პურის ფასებით.
მაშ, რა უნდა ვიცოდეთ, რომ სწორი პოზიცია გვქონდეს?
საკვების ფორტიფიკაცია გულისხმობს აუცილებელი ვიტამინებისა და მინერალების (მაგ.: რკინა, ა ვიტამინი, კალციუმი, იოდი) დამატებას ძირითად საკვებ პროდუქტებში, რაც ანაცვლებს გადამუშავების დროს დაკარგულ მიკროელემენტებს. განვითარებადი ქვეყნებისთვის კვებითი დეფიციტის აღმოფხვრა განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია, რაც საკმაოდ ძვირი ჯდება. საკვების მწარმოებელი ვალდებულია, საწყისი ინიციატივის სახით იყიდოს აღჭურვილობა და ვიტამინებისა და მინერალების პრემიქსი. თუმცა ექსპერტებს თუ დავუჯერებთ, ფორტიფიკაციისგან მიღებული სარგებელი ბევრად აღემატება გაწეულ ხარჯებს. ამერიკაში დაფუძნებული კვლევითი დაწესებულების, კოპენჰაგენის კონსენსუსის ცენტრის გამოთვლებით, ფორტიფიკაციაზე დახარჯული ყოველი 1 აშშ დოლარიდან ეკონომიკა 9 აშშ დოლარის სარგებელს იღებს.
ფორტიფიკაცია მსოფლიოში 1920-იანი წლებიდან გამოიყენება. 1996 წელს ომანი იყო პირველი ქვეყანა, რომელმაც ფქვილის ფორტიფიკაცია ეროვნულ დონეზე აიყვანა. ამისი მიზანი იყო ახალშობილებში ნევროლოგიური მილის დეფექტების პრევენცია. იმავე წელს დაიწყეს ფქვილის ფორტიფიკაცია აშშ-მა და კანადამ. 2007 წელს დაახლოებით 2 მილიარდ ადამიანს ჰქონდა წვდომა ფორტიფიცირებულ პროდუქტებზე. დღეს ფქვილის ფორტიფიკაცია სავალდებულოა 61 ქვეყანაში.
ადამიანების საკვები რაციონი განვითარებად ქვეყნებში ნაკლებად მრავალფეროვანია და ხშირად არ შეიცავს საკმარისი რაოდენობით ვიტამინებსა და მინერალებს. ასეთ ქვეყნებში მოსახლეობის დიდ ნაწილს არ აქვს წვდომა საკმარისი რაოდენობის ხილზე, ბოსტნეულსა და ხორცზე. ეს განსაკუთრებით ეხება ქალაქში მცხოვრებ ღარიბ ფენას – ადამიანებს, რომელთაც არ აქვთ საშუალება, თავად მოიყვანონ პროდუქტები. თუმცა სოფლად მცხოვრებ ადამიანებსაც შეიძლება აკლდეთ საკვები. სწორედ ამიტომ ითვლება ფორტიფიკაცია იაფ, პრაქტიკულ და მდგრად ალტერნატივად ადამიანებისთვის, მიიღონ საკმარისი რაოდენობის მიკროელემენტები. ამავე მიზეზის გამოა, რომ ძირითადად ფორტიფიცირებულია ისეთი საკვები, როგორიცაა მარილი, სიმინდისა და ხორბლის ფქვილი, შაქარი, მცენარეული ზეთი, ბრინჯი.
საკვების ფორტიფიკაციის თემასთან დაკავშირებით დავა არ წყდება. ზოგი ამტკიცებს, რომ მსგავსი პრაქტიკის დანერგვამ შეიძლება გამოიწვიოს ზოგიერთი საკვების ჭარბი მოხმარება, რაც ნაკლებად მოსალოდნელია. 2004 წელს ჩატარებულმა კვლევამ დაადგინა, რომ „დღეისთვის ევროპის საკვებ რაციონში არ არსებობს ან ძალიან დაბალია ჭარბი საკვები მიკრონუტრიენტების გავრცელება“. კიდევ იყო განხილვები ახლახან ჩატარებულ საკამათო კვლევასთან დაკავშირებით, რომელიც ამტკიცებს, რომ ფოლიუმის მჟავამ შეიძლება გამოიწვიოს კიბო თაგვებში. ეს შიში უარყო ადამიანებზე ჩატარებულმა კვლევამ. თუმცა ექსპერტები თანხმდებიან, რომ ფორტიფიკაციასთან დაკავშირებული ყველაზე მთავარი პრობლემა არის გამოსაყენებელი მიკროელემენტების ოპტიმალური რაოდენობის დადგენა.
საქართველოს ნუტრიციის ეროვნული კვლევის 2009 წლის ანგარიშის თანახმად, საქართველოში დაახლოებით ნახევარი მილიონი ადამიანი (ძირითადად ქალები და ბავშვები) მალნუტრიციის მსხვერპლია. ყოველწლიურად 5 წლამდე ასაკის დაახლოებით 300 ბავშვი კვდება სხვადასხვა მიზეზის გამო, მათ შორის, ახალშობილები მცირე წონით თუ სხვადასხვა თანდაყოლილი ანომალიებით (დაბადების დეფექტები). ასეთ ანომალიებს ძირითადად იწვევს ფეხმძიმობის პერიოდში დედის ორგანიზმში რკინისა და ფოლიუმის მჟავის ნაკლებობა.
როგორ შეიძლება ქვეყანამ დაძლიოს ეს პრობლემები? საქართველოში სიღარიბე ჯერ კიდევ გავრცელებულია, თუნდაც რეგიონული სტანდარტის მიხედვით. მაგალითად, 2013 წელს მოსახლეობის დაახლოებით 11% დღიურად 1.90 აშშ დოლარს (მსოფლიო განვითარების ინდიკატორების მონაცემებით) მოიხმარდა, მაშინ, როდესაც იმავე სტატისტიკით მეზობელ სომხეთში მსგავს სიღარიბეში იყო მოსახლეობის მხოლოდ 2.4%, თურქეთში – 1%-ზე ნაკლები.
სიღარიბის მაღალი მაჩვენებელი ნიშნავს, რომ ადამიანები ძირითადად პურითა და მარცვლეულით იკვებებიან. ზოგიერთი ანგარიშის თანახმად, პურისა და ცომეული პროდუქტების მოხმარება საქართველოში 1.8-2-ჯერ მაღალია ფიზიოლოგიურ ნორმასთან შედარებით. საკვები რაციონის ენერგეტიკული ღირებულების 62% სწორედ პურზე მოდის.
საქართველოში ფქვილის ფორტიფიკაციის (რკინისა და ფოლიუმის მჟავის დამატების) სტრატეგია პირველად 2006 წელს წარმოადგინეს. ამ სამწლიან პროგრამას აფინანსებდა Global Alliance for Improved Nutrition (GAIN). თუმცა ნუტრაციის ეროვნული კვლევის თანახმად, 2009 წელს პურის მხოლოდ 24.9%, ხოლო ფქვილის 21.2% იყო ჯეროვნად ფორტიფიცირებული.
2013 წელს UNICEF-მა დაიწყო ხორბლის ფქვილის ფორტიფიკაციის ახალი ინიციატივა, რადგან განვითარებად ქვეყნებში ყველაზე ხშირად სწორედ ხორბლის ფქვილისგან დამზადებულ პურს მოიხმარენ. სწორედ UNICEF-ის რეკომენდაციით დაიწყო საქართველოს პარლამენტმა ახალი კანონპროექტის განხილვა, რათა ფქვილის ფორტიფიკაცია სავალდებულო გახდეს. თუ კანონი გავა, არაფორტიფიცირებული ფქვილის იმპორტი აიკრძალება. საქართველოში წარმოებული ხორბლის ფქვილის ფორტიფიცირებაც სავალდებულო გახდება.
ადგილობრივი ხორბლის გადამამუშავებელი საწარმოები ფქვილის ბაზრის მნიშვნელოვანი მოთამაშეები არიან. საქართველოში ასეთი დაახლოებით 54 საწარმოა, რომელთაგან 13 მსხვილი საწარმოა. აზერბაიჯანულ კომპანიას „კარატ ჰოლდინგს“ აქვს სამი მსხვილი საწარმო საქართველოში, რომლებიც დღიურად დაახლოებით 1400 ტონა ფქვილს აწარმოებენ. ეს ფქვილის ბაზრის დაახლოებით 40%-ს შეადგენს.
წარდგენილი ფქვილის ფორტიფიკაციის კანონი გავლენას მოახდენს მხოლოდ მსხვილ მწარმოებლებზე, რომლებიც ყოველდღე 40-50 ტონა ფქვილს აწარმოებენ. ამ გზით საქართველოში გაყიდული ფქვილის 90% იქნება ფორტიფიცირებული. დარჩენილი 10% იქნება მცირე მეწარმეების მიერ წარმოებული ფქვილი.
მიუხედავად იმისა, რომ საქართველოს ხორბალი სხვა ქვეყნებიდან შემოაქვს, უკვე მზა ფქვილი შემოდის რუსეთიდან, უკრაინიდან და ყაზახეთიდან. ამ ეტაპზე იმპორტირებული ფქვილის დიდი ნაწილი არ არის ფორტიფიცირებული, მაგრამ კანონის ძალაში შესვლის შემთხვევაში, ეს შეიცვლება.
მოთხოვნის დაწესებამ შეიძლება ფქვილის ფასი გაზარდოს, შესაბამისად, გაიზრდება პურისა და პურის პროდუქტების ფასებიც. მაინც რამდენით შეიძლება გაიზარდოს ფქვილის ფასი? UNICEF-ის მონაცემებით, ბევრით არა. დათვლილია, რომ ფქვილის ფორტიფიცირების ფასი არის დაახლოებით 1-2 აშშ დოლარი ტონაზე. ეს შეიძლება ნიშნავდეს 1 კგ. ფქვილის 1-2 თეთრით გაძვირებას.
რამდენად დააწვება ტვირთად ეს ხარჯები მომხმარებლებს? ეკონომიკური თეორიის თანახმად, ეს ნაკლებად მოსალოდნელია. მიუხედავად იმისა, რომ ქართული ფქვილის ბაზარზე რამდენიმე მსხვილი მოთამაშეა, მათ წინაშე არსებული მოთხოვნა არ არის სრულიად არაელასტიკური. სხვა სიტყვებით რომ ვთქვათ, ფქვილის ბაზარზე არსებული კონკურენცია უკვე აიძულებს მსხვილ მწარმოებლებს გაზრდილი ხარჯების რაღაც ნაწილი მაინც აიღონ საკუთარ თავზე.
ამ ეტაპზე აღნიშნულ ინიციატივას უფრო მეტი სარგებელი აქვს, ვიდრე ხარჯი, რაც გულისხმობს ახალშობილთა სიკვდილიანობის, ფეხმძიმე ქალებში პრობლემებია და თანდაყოლილი დეფექტების მაჩვენებლის შემცირებას. სახელმწიფოსა და საზოგადოების მიერ დაზოგილი ხარჯები შეიძლება მნიშვნელოვანი იყოს.
თუ ფქვილის ფორტიფიკაციის შესახებ კანონი დამტკიცდება, ეკონომისტებს მოუწევთ ბევრი და საინტერესო სამუშაოს ჩატარება, რათა შეფასდეს, რამდენად ეფექტურია მსგავსი ჩარევა.

We are what we eat – in the near future Georgians are likely to be reminded of this universal truth.
Soon the Georgian Parliament will be discussing a small but important change, which will affect something as significant and vital as bread, along with pasta, khachapuri, and anything made with wheat flour. The Georgian legislators will be considering a law, according to which flour fortification will become mandatory in Georgia.
Mandatory food fortification is a contentious issue. The proponents of the law argue that this change is a great way to drastically improve the health of the Georgian society at a low cost. The opponents say that the law will put a burden on the very people it is supposed the help – the poor will be hurt the most by a potential increase in the cost of bread.
So what do we need to know to make up our minds in this debate?
Food fortification is the process of adding essential vitamins and minerals (e.g. iron, vitamin A, folic acid, iodine) to basic foods to replace nutrients lost in food processing. Correcting nutritional deficiencies of people is particularly important in developing countries, but it comes at a cost. As an initial investment, the food manufacturer is required to purchase both the equipment and the vitamin and mineral premix. The experts, however, argue that the overall cost of fortification is extremely low compared to its benefits. The Copenhagen Consensus Center, a US-based think tank, estimates that every $1 spent on fortification results in $9 in benefits to the economy.
Fortification mechanism has been used around the world since the 1920s. In 1996, Oman was the first country to introduce the Flour Fortification strategy at a national level. This was done in order to prevent neural tube defects in infants. The United States and Canada began flour fortification in 1996. In 2007, about 2 billion people had access to fortified products. Today, flour fortification is mandatory in 61 countries.
People’s diets in developing countries are less diversified and often do not contain a sufficient amount of vitamins and minerals. In these countries, the vast majority of the population does not have access to a sufficient amount of fruit, vegetables, and meat. This is particularly true for the urban poor – people who do not have the possibility to grow their own produce. Although people in poor rural areas can also be nutritionally deprived. This is why fortification is considered a cheap, practical, and sustainable alternative for people to get appropriate amounts of micronutrients. This is also why the most commonly fortified foods are primary products, such as salt, maize flour, wheat flour, sugar, vegetable oil, and rice.
The issue of food fortification is not free from controversy. Some argue that the practice may lead to the over-consumption of some nutrients by certain groups of people. This, however, is not a very likely outcome. On the contrary, a study which was done in 2004 found that the “prevalence of excessive micronutrient intakes in current European diets is non-existent or extremely low”. Also, there have been discussions about a controversial recent study, which suggested that folic acid may promote cancer in mice. These fears were downplayed by the subsequent study on humans. Nevertheless, experts agree that a key feature of fortification involves calculating the optimum amount of nutrients to be used.
According to the 2009 Report of the Georgian National Nutrition Survey (NNS) about half a million people, mostly women and children in Georgia, are suffering from malnutrition. Every year approximately 300 children under five years old die due to different reasons, which include children being born underweight, and children having various congenital anomalies (birth defects). These conditions are associated in particular with deficiencies of iron and folic acid in the mother’s body during the course of the pregnancy.
How can the country overcome these problems? Poverty in Georgia is still very prevalent, even by regional standards. For example, in 2013 about 11% of the population lived at or below 1.90 USD per day (World Development Indicators data). To compare, according to the same statistics, in neighboring Armenia this kind of poverty affects only 2.4% of the population and in Turkey, less than 1%.
High poverty rates imply that people get most of their nutrition from bread and cereals. According to some reports, consumption of bread and bakery product in Georgia are 1.8-2 times higher than the physiological norm, and 62% of the food ration’s energetic value comes from bread.
In Georgia, the strategy of flour fortification (with iron and folic acid) was first introduced in 2006. This 3-year program was financed by the Global Alliance for Improved Nutrition (GAIN). However, according to the NNS, in 2009 only 24.9% of bread and 21.2% of flour samples were adequately fortified.
In 2013 UNICEF launched an initiative to fortify wheat flour, as wheat bread is the most consumed type of bread in developing countries. It is based on these UNICEF recommendations that the Parliament of Georgia will be considering a package of laws to make flour fortification mandatory. If the law is passed, the imports of non-fortified wheat flour will be prohibited. Also, most of the wheat flour milled inside Georgia will have to be fortified as well.
Local millers are the important players in the flour market. There are about 54 flour mill plants in Georgia. Out of these, 13 are large flour mills. “Karat Holding”, an Azeri company, holds 3 large-scale mill plants in Georgia, which daily produce around 1400 tons of flour. This constitutes about 40% of the flour market.
The proposed flour fortification requirement will affect only big flour mill plants which daily produce 40-50 tons of flour. This way, around 90% of all flour sold in Georgia could be fortified. The remaining 10% of non-fortified flour will be coming from the small mills.
Although Georgia mostly imports wheat from abroad, it also imports a small amount of ready-made flour from Russia, Ukraine, and Kazakhstan. Most of the flour imported now is not fortified, but that will change if the requirement is signed into law.
As a consequence of the requirement we might see an increase in the price of flour, and consequently an increase in the price of bread and bread products.
By how much are flour prices likely to rise? According to the UNICEF, not by much. In particular, the cost of flour fortification is estimated to be around 1-2 USD per ton. That could mean around 1-2 tetri cost increases per kilogram of flour.
Will all of these costs be passed on to consumers? According to economic theory, this is not very likely. Even though the flour market in Georgia has a few large players, the demand they face is not completely inelastic – in other words, there is a degree of competition on the flour market which can force the big producers to bear at least part of the increase in the production costs.
Overall, there currently seem to be more benefits than costs associated with flour fortification strategy, not the least of which is the probable reduction in infant deaths, fewer health problems for pregnant women, and lower rates of birth defects in the country. The cost savings to the government and to society could be significant.
If the flour fortification requirement is signed into law, there will be a lot more interesting and important work to be done by the economists trying to assess just how effective such interventions are.