როდესაც წმინდა ნინო, საქართველოს ერთ-ერთი ყველაზე გამორჩეული წმინდანი, მცხეთაში მოდიოდა, ფარავნის ტბის პირას მდებარე პატარა სოფელ ფოკაში შეჩერდა, რათა ვაზის ჯვარი აღემართა. როგორც ჩანს, წმინდა ნინო ზაფხულში მოდიოდა, რადგან დღესაც კი წელიწადში 6 თვე ფოკაში მისვლა თითქმის შეუძლებელია. ცივი და გრძელი ზამთრის დადგომასთან ერთად თოვლი კეტავს სოფელში მისასვლელ ყველა მთავარ გზას.
1992 წელს, როდესაც საქართველო ყველაზე მტკივნეულ პერიოდს გადიოდა მისი არსებობის ისტორიაში, ექვსმა ახალგაზრდა ქართველმა ქალმა გადაწყვიტა ფოკაში დასახლებულიყო. პირველი ათი წელი იყო ბრძოლა ფიზიკური გადარჩენისთვის: აშენებდნენ სახლს ღრმად მიწაში, რათა გაეძლოთ ძლიერი ქარისა და ყინვებისთვის (-15-25ºC, -59-77ºF), აგროვებდნენ შეშას გასათბობად, მოჰყავდათ და აბინავებდნენ კარტოფილსა და სხვა ძირითად საკვებ პროდუქტებს, ცდილობდნენ გამკლავებოდნენ სომეხ მეზობლებთან დაძაბულ ურთიერთობებს.
2000-იანი წლების დასაწყისში ფოკაში უკვე სულ სხვა ქარმა დაუბერა. პირველი ბიზნეს-იდეა გულისხმობდა ყველის ადგილობრივი ტრადიციის გაცოცხლებას, რომელიც სამცხე-ჯავახეთში კათოლიკე მისიონერებმა ჯერ კიდევ XVIII საუკუნეში ჩამოიტანეს. ე.წ. „ლურჯი ყველის“ წარმოება საქართველოში პოპულარული ვერ გახდა, მაგრამ სამცხე-ჯავახეთში მაინც შემორჩა ამ ტექნოლოგიის ცოდნა, რადგან ალპურ ზონაში მდებარე ფოკა იდეალური ადგილია ყველის ამ იშვიათი სახეობის შესანახად.
ადგილზე ექსპერიმენტების (და საფრანგეთში მოწყობილი სასწავლო ტურის) შემდეგ, ლურჯი ყველი გახდა ნამდვილი კომერციული წარმატება როგორც ჩამოსულ ტურისტებს შორის, ისე თბილისში. გრძელი ზამთრის დღეები მისწრება იყო სწავლისა და ექსპერიმენტებისთვის. კრეატიულობისა და ინოვაციის ტალღამაც არ დააყოვნა: 20-ზე მეტი სახეობის, საოცარი შეფერილობის, ფორმისა თუ გემოს ყველი, ადგილობრივი (და არამხოლოდ) კენკროვნებით, სანელებლებითა და მწვანილებით შეზავებული მურაბები, თაფლი, ტრუფელი, შოკოლადი, არაყი, არარაფინირებული ზეთები, ძმარი, მინანქარი, სამკაულები და კერამიკა.
თითოეულ პროდუქტში იგრძნობა შესანიშნავი მარკეტინგული გემოვნება და სიახლეებისადმი დაუღალავი სწრაფვა. რას იტყვით შავი მოცხარის მურაბაზე ნუშის არომატით ან ლეღვის მურაბაზე ჯინჯერის ან ბანანის არომატით? ან, იქნებ, სტაფილო გნებავთ ლიმნის არომატით? სულაც, ეგებ შოკოლადი გეამოთ? გაგისინჯავთ ოდესმე ფორთოხალის ჩირი სეზამის არომატით? რას იტყვით ქონდრით არომატიზებულ არაყზე, რომელსაც არაყში დაძველებულ ველური ალპურ ქონდარსაც ეძახიან? და ყველა ეს ყველი? სულის ცხონებაა...
პირველად ფოკას 2015 წლის ზაფხულში ვესტუმრე და გაოცებული დავრჩი აქაურობის საოცარი ესთეტიკით. სიყვარული, სიმშვიდე და ჰარმონია გამოსჭვივის ყველა წვრილმანიდან – შენობების ქვები, ხის ავეჯი, უსაყვარლესი ქაღალდის შეფუთვები – ამ ყველაფრის გაზიარება ნამდვილად ღირს. და, აი, რამდენიმე თვის შემდეგ, კვლავ ვეწვიე ფოკას, ამჯერად უკვე ISET-ის აგრარული მიმართულების სტუდენტებსა და პროფესორებთან ერთად.
ეკონომიკური თვალსაზრისით თუ შევაფასებთ, ფოკელი დედების საქმიანობა სხვა არაფერია, თუ არა მცირე აგრობიზნესი. ხანმოკლე ალპური ზაფხულის განმავლობაში ისინი ხდიან თაფლს და უძღვებიან პატარა ფერმას, საიდანაც იღებენ ყველის ქარხნისთვის საჭირო რძის მარაგს. მთა ამარაგებს მათ კენკრით, ყვავილებითა და მწვანილებით, რომელთაც შემდეგ საკუთარი ნაწარმის გასამრავალფეროვნებლად იყენებენ. თუმცა ისინი არც კი ცდილობენ ინდივიდუალური მოგების გაზრდას. მათი მიზანი მხოლოდ სოფლის განვითარება და ჰარმონიაა. მთელ მოგებას ახალი იდეებისა და წამოწყებების დაფინანსებას ახმარენ.
საერთო ბედისა და მოვალეობის ძლიერი გრძნობითაა გამსჭვალული ყველაფერი, რაც ფოკაში ხდება. დედებს შორის ყველაზე უხუცესი – ჯგუფის წინამძღვარი – მხოლოდ 24 წლის იყო, როდესაც ფოკაში დასახლდნენ. ის პრესტიჟული მოსკოვის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ბიოფიზიკის ფაკულტეტის სტუდენტი იყო, როდესაც სულიერი ძიების შემდეგ, სწავლას თავი დაანება. მშობლების დაჟინებული მოთხოვნით სწავლა თბილისში დაამთავრა. თუმცა ამ დროს უკვე იცოდა, რომ ბედი სულ სხვა რამეს უმზადებდა.
სწორედ მისმა ბუნებრივმა ქარიზმამ და ნიჭმა შეკრა ერთ გუნდად ისინი მთელი ამ წლების განმავლობაში გამოვლილი ძნელბედობების ჟამს. ის იყო ნათელი წერტილი როგორც კოლეგებისთვის, ისე გარშემომყოფთათვის. დებმა ბევრი მეგობარი შეიძინეს, მათ შორის ქართველი ემიგრანტები, რომლებიც ფინანსურად ეხმარებოდნენ მათ ბიზნესს.
გამრჯე დედებმა მალევე მოიპოვეს სოფლის მცხოვრებთა პატივისცემა. ისინი ნელ-ნელა დარწმუნდნენ, რომ შეეძლოთ შვილები ხელობის, უცხო ენების (თუმცა არა ქართულის!) და კომპიუტერის სასწავლებლად გაეშვათ. სასაცილოა ისაა, რომ ნავსი სწორედ მაშინ გატყდა, როდესაც ადგილობრივმა გოგონამ 1000 ლარი მოიგო თემის წერის ეროვნულ ოლიმპიადაში! როგორც კი ნდობამ დაისადგურა, ადგილობრივებმა დედების მიბაძვა დაიწყეს: დარგეს ხეები (რაც აქამდე გაუგონარი რამ იყო ამ მხარეში), მოსინჯეს ფერმერობა და ახალი ბიზნეს-საქმიანობა – მეფუტკრეობა, მასპინძლობა და სხვ. ნებისმიერი გამვლელი შეამჩნევს ბევრ ცვლილებას: განახლებული სახურავები, მოვლილი ეზო-კარი. უფრო დაკვირვებული თვალი მეტსაც შეამჩნევს – სოფელი კოლექტიურად აგროვებს რძეს ყველისთვის, ბავშვები იღებენ განათლებას.
თუ ვერ მიხვდით, ფოკელი დედები არიან მონაზვნები და მათ დედა მარიამს რეალურად დედა ელისაბედი ჰქვია. მიუხედავად იმისა, რომ ამისთვის ყველა მონაცემი აქვთ, სულაც არ სურთ ბიზნეს-იმპერიის აშენება. პირიქით, ისინი ინარჩუნებენ თავიანთ შვიდკაციან ჯგუფს და ცდილობენ მძიმე გარჯა სწავლითა და სულიერებით დააბალანსონ. თუმცა მათი მიღწევების შესახებ ყველამ უნდა გაიგოს, რათა ძალა შეჰმატოს გავერანებულ სოფლებსა და სასოწარკვეთილ ოჯახებს და შთააგონოს ქართველი ერი! დაე, ასე იყოს!
ავტორი არის ეკონომიკის საერთაშორისო სკოლის პრეზიდენტი. მადლობა ნინო კაკულიას სტატიის წერისას გაწეული დახმარებისთვის.

When Saint Nino, one of Georgia’s most venerated saints, traveled to Mtskheta back in the fourth century, she stopped to erect a grapevine cross in Foka, a small settlement on the shores of Lake Paravani some 2000 meters above sea level. Saint Nino must have traveled during the summer since, even today, Foka is very difficult to reach for about 6 months of the year. Heaps of snow block all major access roads during the long and cold winter.
In 1992, as Georgia was going through the most painful period in its recent history, six young Georgian women decided to make Foka their home. The first 10 years or so were about physical survival: digging their houses deep into the ground to withstand strong winds and temperatures in the -15-25ºC (-5-13ºF) range; collecting enough wood to keep themselves warm; growing and storing potatoes and other basic foodstuffs; and managing a difficult relationship with their Armenian neighbors.
By the early 2000s, different winds started blowing in Foka. The first business idea was to revive the local tradition of cheese making, which was brought to Samtskhe Javakheti by catholic missionaries back in the 18th century. While failing to make it into the mainstream of Georgian cuisine, the so-called ‘blue cheese’ (a version of Roquefort) survived in Samtskhe Javakheti’s alpine zone because of its superior storability. Storability is what made this cheese a good choice for the isolated Foka community.
After a bit of local experimentation (and a study tour in France), the blue cheese became a commercial success with tourists visiting the area and in Tbilisi. And since the long winter days were good for learning and experimentation, what followed was a flurry of creativity and innovation. More than 20 cheese varieties in most surprising colors, shapes, and flavors; jams combing local (and not only) berries, spices, and herbs; honey; truffles and chocolates; vodka; unrefined oils and vinegar; cloisonné enamel, jewelry and ceramics.
The menu of products suggests great marketing skills as well total fascination with trying out new things. How about black-currant jams with almond nut, fig with ginger, or banana and carrots with lemon? Should you care for chocolate, ever tried the dried oranges and gingelly flavor? What may be thyme-flavored vodka is marketed as Wild Alpine thyme aged with alcohol. And then, of course, there are all the cheeses…
When visiting Foka for the first time in summer 2015, I was captivated by the stunning aesthetics of the place. The deep sense of love, peace, and harmony emanating from every little detail here – the stones of the buildings, the wood of the furniture, and the cute paper packaging – was clearly something to be shared with others. And so, a couple of months later I was back with a group of ISET’s agricultural economics students and faculty.
When viewed from the economic perspective, the seven-strong pack of Foka women is organized as a small agribusiness. During the short alpine summer, they produce honey and run a little dairy farm – the source of milk for their cheese factory. The highlands provide them with berries, flowers, and herbs which they use to spice up all of their food products. Yet, instead of maximizing individual profits, they seek community development and harmony, both inside the group and among them and their immediate environment. All of their profits are reinvested into new project ideas and activities.
A strong sense of common destiny and of commitment permeates everything that happens at Foka. The oldest among the six sisters – the leader of the pack – was only 24 when the group settled in Foka. She started out as a student of biophysics at the prestigious Moscow State University but discontinued her studies after a year of soul searching. At the urging of her parents, she did complete her degree in Tbilisi. By then, however, she already knew her destiny would take her elsewhere.
Her natural charisma and talent were the glue that kept the group together through all the difficult years. She radiated light and energy on her colleagues and the environment. The group acquired many friends, including those in the Georgian ex-pat community, who helped with money, business ideas, and connections.
Even local villagers came to appreciate the hard-working women and their leader. Little by little they were convinced to allow their children to come near and be taught arts and crafts, foreign languages (though not Georgian!), and computer skills. Ironically, the tipping point arrived when one of the village girls won a 1000 GEL prize in a national essay competition! Once trust was established, the locals started eagerly imitating their neighbors by planting trees (something hitherto unthinkable in Samtskhe Javakheti), and even trying new kinds of farming and business activities – beekeeping, hospitality services, etc. Many changes are already visible for any passerby, such as new roofs and better-taken care of public spaces. Other improvements – village-level cooperation on milk collection and, most certainly, children’s education, while quite tangible, would require a more discerning eye.
In case it was not clear, the Foka sisters are nuns, and their Mother Mary is in fact called Mother Elizabeth. While they have the ability, they are not on a mission to build a business empire. Rather, they remain a very small community of seven women trying to balance hard work with learning and spirituality. Yet, their achievements should shine on all of us, giving strength to desolate communities and desperate families, and inspiring the Georgian nation as a whole. Let it be!
The author is president of the International School of Economics at Tbilisi State University. I would like to acknowledge research assistance by Nino Kakulia