ამ კვირაში ქართველი საზოგადოება შოკში ჩააგდო ქართველი მასწავლებლების მიერ სასერთიფიკაციო გამოცდებზე მიღებულმა შედეგებმა. როგორც DFWatch.net 10 მარტს (ციტირებულია ქართული წყარო) იუწყებოდა, იანვარში მასწავლებელთა სასერთიფიკაციო გამოცდაზე დარეგისტრირებული 10,552 მასწავლებლიდან გამოცდაზე 6,477 გავიდა, რომელთაგან მხოლოდ 1,101 გადალახა მინიმალური ზღვარი. ცოდნისა და უნარ-ჩვევების სერიოზული დეფიციტი მნიშვნელოვანი პრობლემაა ქართული ეკონომიკის არაერთ სექტორში და ასეთი მაგალითების მოსაძიებლად სულაც არ არის საჭირო მოწინავე ტექნოლოგიურ ინდუსტრიებზე დაკვირვება.
ამ სტატიაში, რომელიც ორ ნაწილად იქნება წარმოდგენილი, ჩვენ მოგითხრობთ UNDP-ისა და ISET-ის მცდელობაზე, ნათელი მოჰფინოს ქართულ სოფლის მეურნეობაში საჭირო ცოდნისა და უნარ-ჩვევების ხელმისაწვდომობას. პირველ ნაწილში ვისაუბრებთ ამ თემასთან დაკავშირებით ჩვენ მიერ ჩატარებული კვლევის მოტივაციასა და მეთოდოლოგიურ პრობლემებზე, რასაც აქამდე წავაწყდით. მეორე ნაწილში კი განვიხილავთ კვლევის შედეგებს.
საქართველოში ფერმერობა სტატუსი უფროა, ვიდრე კვალიფიკაცია. ცოდნის, უნარ-ჩვევებისა და კომპეტენციის მზარდი მნიშვნელობა საქართველოს სოფლის ეკონომიკაში პროფესიონალიზმს მოითხოვს. მომავალ ქართველ ფერმერს ექნება პროფესიული სასწავლებლიდან მიღებული ფორმალური კვალიფიკაცია, რომელიც მისცემს მას საჭირო ცოდნას და უნარ-ჩვევებს, რათა წარმატებულად მართოს ფერმა, მოიპოვოს ოჯახის შესანახად საჭირო შემოსავალი და მიაწოდოს მაღალი ხარისხის საკვები შიდა თუ საექსპორტო ბაზრებს. ასეთი ფორმალური კვალიფიკაციის მქონე ფერმერს ექნება წვდომა საჯარო და კერძო ექსტენციის სისტემაზე („სასოფლო-სამეურნეო ექსტენციის სისტემები“, საჯარო თუ კერძო კომპანიების მეშვეობით, ფერმერებს აძლევს ტექნიკურ და/ან მენეჯერულ რჩევებს, რაც ეხმარება მათ თანამედროვე აგრო-ბიზნესების წინაშე არსებული პრობლემების დაძლევაში). ევროპულმა გამოცდილებმა ცხადჰყო, რომ მხოლოდ ფორმალური აგრარული კვალიფიკაციის მქონე ფერმერს შეუძლია რეალურად ისარგებლოს საჯარო დახმარების სქემებისა და სუბსიდიებით. სწორედ აქეთ მიდის ქართული სოფლის მეურნეობა.
ითვლება, რომ ქართულ სოფლის მეურნეობას განვითარების ყველაზე დიდი პოტენციალი აქვს ეკონომიკის სხვა სფეროებთან შედარებით. პროდუქტიულობის ზრდა დაგვიანდა, თუმცა მნიშვნელოვან წინსვლას უნდა ველოდეთ ახლო მომავალში (თუ გავითვალისწინებთ, რომ ქართული სოფლის მეურნეობა უაღრესად არაპროდუქტიულია და პროგრესის მიღწევა ისედაც ადვილი იქნება). თუმცა, როგორც გრაფიკიდან ჩანს, ეს მოლოდინები დღემდე ელემენტარულ დონეზეც კი არ შესრულებულა. მაშინ, როდესაც გარდამავალ ეტაპზე მყოფ სხვა ქვეყნებში სოფლის მეურნეობის პროდუქტიულობა სულ უფრო იზრდებოდა, ქართული პროდუქტიულობის დინამიკა სწორხაზოვანი იყო. რამდენად შეიძლება ამ წარუმატებელი შედეგის ახსნა ქართველი ფერმერების ცოდნისა და უნარ-ჩვევების დეფიციტით?
ამ კითხვაზე პასუხის გასაცემად, UNDP-მ გამოკითხა 3,000 ქართველი სოფლის მცხოვრები (UNDP-ის პროექტის – „სოფლის მეურნეობასთან დაკავშირებული პროფესიული განათლების, ტრენინგებისა და ექსტენციის სისტემების მოდერნიზაცია საქართველოში“ – ფარგლებში, რომელსაც აფინანსებდა შვეიცარიის თანამშრომლობის ოფისი სამხრეთ კავკასიაში). გამოკითხვამ დაადგინა რესპონდენტების ეკონომიკური სტატუსი და მიღწევები. რესპონდენტებს სთხოვეს სხვადასხვა სასოფლო-სამეურნეო საქმიანობასთან დაკავშირებული ცოდნისა და უნარ-ჩვევების თვითშებასება. გამოკითხვა ყურადღებას ამახვილებს სასოფლო-სამეურნეო ადამიანური კაპიტალის სიჭარბესა თუ სიმწირეზე, რასაც გადამწყვეტი მნიშვნელობა აქვს სასოფლო-სამეურნეო პროდუქტიულობისთვის ოთხი მიზეზის გამო:
(1) ცოდნა და უნარ-ჩვევები თავისთავად მნიშვნელოვანია. ფერმერის ცოდნა, მაგალითად, როდის დარგოს, როგორ მოამზადოს ნიადაგი, როგორ გამოიყენოს სარწყავი სისტემა, პირდაპირ გავლენას ახდენს ფერმის პროდუქტიულობაზე.
(2) ცოდნა აუცილებელია ტექნოლოგიების გამოყენებისას, რომელიც, თავის მხრივ, მნიშვნელოვნად განსაზღვრავს პროდუქტიულობას. სამუშაო და მექანიკური უნარ-ჩვევების გარეშე შეუძლებელია უმარტივესი სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკის გამოყენება და მოვლა, რომ აღარაფერი ვთქვათ განვითარებულ ქვეყნებში გამოყენებულ მაღალ ტექნოლოგიურ აღჭურვილობაზე. მეტიც, ცოდნის სიმწირე შეიძლება იყოს კატასტროფა მექანიზებულ სასოფლო სამეურნეო წარმოებაში, რადგან ის საფრთხეში აგდებს ძვირადღირებულ ტექნიკასა და აღჭურვილობას.
(3) უნარ-ჩვევები საჭიროა საინვესტიციო კაპიტალის მოსაპოვებლად. ბანკი არ გასცემს სესხს, თუ არ არსებობს სანდო ჩანაწერები წარმოების რაოდენობის, ხარჯებისა და ფასების შესახებ, რაც არის ნებისმიერი მომგებიანობის ანალიზის საფუძველი. ასეთი ციფრების შეგროვება და ჩაწერა მოითხოვს ბუღალტერიისა და ფერმის მართვის საბაზისო ცოდნას. ნამდვილად არ გადავაჭარბებთ, თუ ვიტყვით, რომ ფერმერის კომპეტენცია არის წინაპირობა ნებისმიერი ინვესტორისთვის, ჩადოს ფული ამა თუ იმ საქმეში.
(4) სხვადასხვა ბუნებრივ პირობებთან გამკლავებაც დამოკიდებულია ცოდნაზე. მაგალითად, ნიადაგის ხარისხი არ არის უცვლელი პარამეტრი, მისი გაუმჯობესება შესაძლებელია მოსავლის როტაციითა და სხვა ნიადაგის განოყიერებით, მაგრამ ფერმერმა შეიძლება გააფუჭოს, თუ არ არის კვალიფიცირებული ნიადაგის კულტივაციაში.
როგორც წესი, გვგონია, რომ ცოდნის ჩავარდნა და შედეგი ერთმანეთთან უარყოფით კორელაციაშია, ე.ი. რაც მეტია ჩავარდნა, მით ნაკლებია შედეგი და პირიქით. თუმცა გამოკითხვებისას ხშირად ვხედავთ საპირისპირო დამოკიდებულებას, სადაც უფრო დიდი ჩავარდა დაკავშირებულია უფრო მაღალ შედეგებთან. ასეთი აშკარად აბსურდული კორელაცია ხშირად გვხვდება კვლევებისას, რომლებიც ძირითადად გამოკითხულთა თვითშეფასებას ეფუძნება. ეს მოვლენა ცნობილია დანინგ-კრუგერის ეფექტის სახელით (Kruger and Dunning: "Unskilled and Unaware of It: How Difficulties in Recognizing One's Own Incompetence Lead to Inflated Self-Assessments", Journal of Personality and Social Psychology 77, 1999, pp. 1121–34).
დანინგი და კრუგერი იყვნენ ამერიკელი ფსიქოლოგები, რომელთაც ჩაატარეს ექსპერიმენტი, რომელში მონაწილე სტუდენტებს უნდა გაეკეთებინათ ინგლისური გრამატიკის ტესტები. შემდეგ უნდა შეეფასებინათ, რამდენად კარგად გაართვეს თავი დავალებას ჯგუფის სხვა წევრებთან შედარებით. როგორც გაირკვა, ყველაზე ქვედა დონეზე მყოფმა სტუდენტებმა „მნიშვნელოვნად მაღალი შეფასება მისცეს საკუთარ შესაძლებლოებს თანატოლებთან შედარებით“, მაშინ, როდესაც ყველაზე მაღალ დონეზე მყოფებმა იმაზე დაბალი შეფასება მისცეს საკუთარ თავს, ვიდრე იმსახურებდნენ. დანინგი და კრუგერი განმარტავენ, რომ სამუშაოს შეფასებისთვის საჭირო ცოდნა უდრის თავად სამუშაოს შესრულებისთვის საჭირო ცოდნას: „ერთი და იგივე უნარია საჭირო როგორც გრამატიკულად გამართული წინადადების შედგენისას, ისე მასში შეცდომების აღმოჩენისას“.
დანინგ-კრუგერის ეფექტის თანახმად, ის ქართველი ფერმერები, რომლთაც ცოტა რამ იციან კონკრეტულ სფეროზე, ვერც იაზრებენ, რომ არ აქვთ საკმარისი ცოდნა, რადგან დამატებითი ცოდნის აუცილებლობის აღიარება გულისხმობს, რომ ამ ადამიანებმა უკვე რაღაც იციან ამ კონკრეტული აქტივობის შესახებ
სხვა კვლევების მსგავსად, აღნიშნული პრობლემის ჩვენეული გამოსავალი გულისხმობდა დაშვებას, რომ ყოველთვის, როდესაც ცოდნის ჩავარდა კორელაციაშია შედეგთან, ის უარყოფით გავლენას ახდენს მასზე. თუ საქმე გვქონდა დანინგ-კრუგერის ეფექტთან ანუ დაფიქსირებული ეფექტი დადებითი იყო, ეფექტის მოცულობას აღარ ვაფასებდით.
UNDP-ის უმთავრესი მიზანია, დაადგინოს ქართველი ფერმერების ცოდნისა და უნარ-ჩვევების ჩავარდნა. ეს ანალიზი საფუძვლად დაედება, ერთი მხრივ, ქართული პროფესიული განათლებისა და ტრენინგების სისტემის შედგენას და განახლებას, მეორეს მხრივ კი, ქართულ სასოფლო-სამეურნეო ექსტენციებს, მეორე მხრივ. თუმცა მონაცემები საშუალებას გვაძლევს, გავაანალიზოთ ქართული სოფლის მეურნეობის სხვა გადაუდებელი პრობლემებიც.
მაგალითად, ჩვენ განვსაზღვრავთ მახასიათებლებს, რაც მიანიშნებს ფერმის ეკონომიკურ გადარჩენაზე და დავითვლით ოპერაციების შეწყვეტის ალბათობას. ეს ინფორმაცია მნიშვნელოვანია არა მხოლოდ შესაბამისი ფერმერების ტრენინგებისა და ექსტენციების აქტივობებისთვის, არამედ სწორი ჯგუფების შერჩევისთვის, როდესაც საქმე ეხება სოციალური კეთილდღეობის საზომებსა და სოფლის მეურნეობის სტრუქტურულ სტრატეგიებს. ჩვენ, ჩვენ მიერ გაკეთებულ დასკვნებს დავაკავშირებთ კრედიტების მიწოდებასა და დეფოლტის განაკვეთებზე არსებულ გამოკითხვის შედეგებთან, რაც ცოდნის ჩავარდნასა და ფერმის მახასიათებლებს აკავშირებს ქართული სოფლის მეურნეობის ერთ-ერთ უმთავრეს დაბრკოლებასთან – ყბადაღებულ კაპიტალის დეფიციტთან.
სტატიის მეორე ნაწილში, რომელიც მომდევნო კვირას გამოქვეყნდება, განვიხილავთ პროექტის საცდელი ანგარიშიდან მიღებულ ზოგიერთ საინტერესო დასკვნას.

This week, the Georgian public was shocked when a gross lack of competence and aptitude among the country’s teachers was unveiled. As DFWatch.net reports on March 10th (quoting a Georgian source), of the 10,552 teachers registered for a competence check that took place in January, only 6,477 showed up in the first place, and of these, only 1,101 passed the test. However, the Georgian economy is struck by severe deficits in knowledge and skills in many sectors, and to find such examples, one does not have to look at industries that operate close to the technological frontier.
In this two-part article, we report on the efforts of UNDP and ISET to shed light on the availability of relevant knowledge and skills in Georgian agriculture. This week, we will speak about the motivation of a study we conduct on this topic and the methodological problems that we faced so far. Next week, we will present and discuss some of our findings.
Being a farmer in Georgia is a status, not a qualification. However, the increasing importance of knowledge, skills, and competencies in Georgia’s rural economy calls for professionalization. The future farmer in Georgia will have a formal qualification from a vocational school which provides the relevant knowledge and skills to run a profitable farm, gain sufficient income for his or her family, and supply high-quality food to domestic and export markets. Based on such a formal qualification, the future Georgian farmer will have access to public and private extension systems (“agricultural extension systems” are providing technical and/or managerial advice to farmers, both through public authorities or private companies, which enables to deal with the challenges facing modern agri-businesses). Looking to Europe, we can identify a very clear principle: only with a formal agricultural qualification, a farmer is eligible to benefit from public support schemes and subsidies. This is where Georgian agriculture is heading.
Agriculture is generally considered to be one of the sectors of the Georgian economy which has the greatest development potential. Productivity leaps seem to be overdue and are expected to occur in the next years (simply based on the fact that Georgian agriculture is extremely unproductive and improvements should be easy to achieve). However, as can be seen in the chart, these expectations were so far not even rudimentarily fulfilled: while agricultural productivity picked up in other transition countries, Georgian productivity dynamics resemble a flat line. To what extent can this disappointing outcome be explained by knowledge gaps and skill deficits of Georgian farmers?
To address this question, UNDP commissioned a survey among 3,000 Georgian rural households (within the framework of the UNDP project “Modernization of the Vocational Education and Training and Extension Systems Related to Agriculture in Georgia”, supported by the Swiss Cooperation Office South Caucasus). The survey elicited the economic statuses and performances of the respondents and requested a self-assessment of the knowledge and skills in many different agriculture-related activities. The survey focuses on the abundance or scarcity of agricultural human capital, which is a key determinant of agricultural productivity for four reasons.
Firstly, knowledge and skills are important in themselves. There is a direct impact on the output of the farm if the farmer knows when it is the best time to seed, how to prepare the soil, and how to make use of irrigation, to name just a few of those activities that require knowledge.
Secondly, knowledge is indispensable for the use of technology, which is, in turn, an important driver of productivity. Without operating and mechanical skills, even simple agricultural machinery cannot be used and maintained, let alone the high-tech equipment deployed in developed countries. Moreover, a lack of knowledge can turn out disastrous in mechanized agricultural production, as it jeopardizes expensive machines and equipment.
Thirdly, skills are needed to acquire capital for investments. A bank will not hand out credit if there are no sound recordings of production amounts, costs, and prices, which are the basis for any profitability analysis. Collecting and recording such numbers requires basic knowledge in accounting and farm management. More generally, it is no exaggeration to say that the credible competence of a farmer is a precondition for any investor to provide money.
Fourthly, exploiting benefits or coping with difficult natural conditions depends on knowledge, too. For example, the quality of soil is not an unchangeable parameter but can be improved through crop rotation and other soil fertility measures but can also be spoiled by a farmer not qualified in soil cultivation.
Usually, we would expect that knowledge gaps and output are negatively correlated, i.e. the greater the reported knowledge gaps, the lower the output, and vice versa. However, in the survey, we observe equally often a reverse relationship, where bigger knowledge gaps are associated with higher output. Such an apparently nonsensical correlation is in fact very common in studies that rely on self-assessments, and it is known as the Dunning-Kruger effect (Kruger and Dunning: "Unskilled and Unaware of It: How Difficulties in Recognizing One's Own Incompetence Lead to Inflated Self-Assessments", Journal of Personality and Social Psychology 77, 1999, pp. 1121–34).
Dunning and Kruger, two US psychologists, conducted an experiment in which students had to solve exercises in English grammar. Afterward, they were supposed to estimate how well they did in comparison with the rest of the group. It turned out that those who were in the bottom quartile “grossly overestimated their abilities relative to their peers”, while those who were in the top quartile slightly underestimated themselves. Dunning and Kruger’s explanation is that the knowledge needed to assess one’s own performance is the same as the knowledge which determines the performance itself: “The skills that enable one to construct a grammatical sentence are the same skills necessary to recognize a grammatical sentence, and thus are the same skills necessary to determine if a grammatical mistake has been made”.
The Dunning-Kruger effect suggests that those Georgian farmers who have little knowledge in a certain area will often not recognize their deficits, as the recognition of the usefulness of additional knowledge requires that one knows already something about the respective activity.
As in other studies, our solution to this problem was to assume that whenever a reported knowledge gap was correlated with the output, it must affect the output negatively. If the Dunning-Kruger effect was present and the reported effect was positive, we restricted ourselves to identifying that knowledge gap as performance-relevant without estimating the size of the effect.
The primary goal of UNDP is to understand which are the relevant knowledge and skills gaps of Georgian farmers. This analysis will be the basis for designing and upgrading the Georgian system of vocational education and training on the one hand, and of agricultural extension on the other hand. Yet, the data allows analyzing other urgent issues in Georgian agriculture.
For example, we will identify the characteristics that indicate the economic survival of a farm and estimate the likelihood that the operations will be discontinued. This information is not only important to direct training and extension activities to the right farmers, but also to target the right groups when it comes to social welfare measures and agricultural structure policies. We will also connect our findings with existing survey data on credit supply and default rates, relating knowledge gaps and farm characteristics to one of the most severe impediments of Georgian agriculture, namely the notorious shortage of capital.
In the continuation of this article in the next week, we will present and discuss some interesting results from the pilot report of this project.