პირველად გოგის 2015 წლის ზამთარში შევხვდით, როდესაც ფერმერებისგან ინტერვიუებს ვიღებდით რატის მშობლიურ ქვემო ალვანში. ახმეტის რაიონში მდებარე ქვემო და ზემო ალვანი ჩვეულებრივი კახური სოფლები არ გეგონოთ. ამ სოფლებს ზამთრის სადგომად იყენებენ თუშეთის მაცხოვრებლები. თუშეთსა და კახეთს ერთმანეთისგან აბანოს უღელტეხილი (3,000 მ.) ჰყოფს.
გოგი ელანიძე ერთ საშუალო თუშურ ოჯახში დაიბადა. მამამისი, დანიელ ელანიძე, თელავის ყველის ქარხნის დირექტორად მუშაობდა, მაგრამ 1988 წელს წამოვიდა სამსახურიდან, რათა შვილებთან ერთად საქართველოში ერთ-ერთი პირველი კომერციული ფერმა აეშენებინა (ეს ადრეული „პერესტროიკის“ პერიოდში იყო, ამიტომ საოჯახო ფერმა „კოოპერატივის“ სახელით შენიღბეს). ეს სარისკო და რთული წამოწყება იყო, მაგრამ საბჭოთა რუბლის უხვი მიწოდებისა და სამომხმარებლო საქონლის არალეგალურად გაყიდვის წყალობით, ოჯახის ღორების ფერმა ფრიად მომგებიანი ბიზნესი აღმოჩნდა. ოჯახმა მალევე შეძლო სამშენებლო სამუშაოების დასრულება და ადგილობრივი კოლექტივისგან ფერმისთვის საჭირო მიწისა და ტექნიკის შეძენა.
ყველაფერი კარგად იყო, სანამ...
1994 წელს დანიელ ელანიძე გულის შეტევით გარდაიცვალა და ვერ მოესწრო, როგორ დაიტაცა მისი ბიზნესი ხარბმა მაფიამ საქართველოს დამოუკიდებლობის პირველ წლებში გამეფებული ქაოსისა და განუკითხაობის ხანაში.
მომდევნო 12 წლის განმავლობაში, ოჯახზე ზრუნვის მიზნით, გოგიმ ბედი ბევრგან სცადა. როგორც ჭეშმარიტი თუში მეცხვარის ბუნებას შეჰფერის, დახეტიალობდა სამსახურიდან სამსახურში, ქვეყნიდან ქვეყანაში.
1994-1995 წლებში გოგი ავტობუსს მართავდა საქართველო-თურქეთის ხაზზე, მაგრამ მხედრიონელებმა მისი მგზავრები გაძარცვეს და მანაც საგადასახადო ინსპექტორის ბევრად უფრო უსაფრთხო სამსახური არჩია ახმეტაში (სახელმწიფოსთვის მუშაობა არ არის ჩემი საქმეო, ამბობს დღეს). მისი ოდისეა ჯერ სამხრეთ რუსეთში საზამთროსა და პომიდვრის მოყვანით გაგრძელდა, შემდეგ კი ფოთში თევზსაჭერი გემის მართვით.
2005 წელს, გოგიმ, როგორც იქნა, „ჯეკპოტი“ მოიგო, როდესაც დაიწყო სარისკო, მაგრამ კარგად ანაზღაურებადი სამსახური ამერიკის სამხედრო ბაზაზე ერაყში. ის მართავდა ტრაილერს, რომელიც პროდუქტებით ამარაგებდა ბაზას. ერთ წელიწადში მან მოახერხა 10,000 აშშ დოლარის დაგროვება, რომელიც პირდაპირ ერიცხებოდა ბანკის ანგარიშზე თელავში. ეს საკმარისი აღმოჩნდა მეტალოპლასტმასის კარ-ფანჯრის დამამზადებელ ქარხანაში ინვესტიციის ჩასადებად.
გოგიმ მოახერხა ადგილობრივი მუნიციპალიტეტის მიერ სკოლებისა და საჯარო დაწესებულებების აღდგენაზე გამოცხადებული ტენდერების მოგება, რამაც მუდმივი შემოსავალი მოუტანა მომდევნო 7 წლის განმავლობაში. მან ფინანსური დანაზოგის გაკეთებაც შეძლო და დაიწყო მამისეულ ფერმაში დაბრუნებაზე ფიქრი.
ჯერ მეფუტკრეობას მიჰყო ხელი. თაფლი კარგი ბიზნესი იყო, თუმცა გოგის თუშური სულისთვის უფრო მნიშვნელოვანი, ალბათ, დედა ბუნებასა და მწყემსის ტრადიციულ ცხოვრებასთან დაბრუნება იყო. როგორც მისი წინაპრები მოგზაურობდნენ თუშეთს, შირაქსა და ალვანს შორის, გოგიც სკებით დატვირთული სატვირთო მანქანით მოგზაურობდა კახეთში: ადრე აპრილში ლაგოდეხის აკაციის ტყეებში, შემდეგ შირაქის აყვავებულ ველებზე, გვიან მაისში კი ყვარლის ცაცხვის ტყეებში (თქმაც არ არის საჭირო, რომ გოგის თაფლის გასინჯვა ერთ რამედ ღირს).
2011 წელს გოგიმ ბედი უკვე მებაღეობაში სცადა და 600 ხურმის ხე დარგო მამისეული ფერმის გვერდით. 2015 წელს დამატებული წვეთოვანი სარწყავი სისტემის წყალობით, იმედი აქვს, რომ რამდენიმე წელიწადში, როდესაც ხეები გაიზრდება, 18-20 ტონა მოსავალს მიიღებს. გვიხსნის, რომ ეს სრულიად საკმარისია ერთი სატვირთოს დასატვირთად, ამიტომ უფრო ადვილი იქნება უკრაინელებისთვის მიყიდვა, რომლებიც შესაფუთი მასალებითა და პალეტებით დატვირთული სატვირთო მანქანებით ჩამოდიან კახეთში მოსავლის აღების დროს.
2013 წელს, როდესაც მეტალოპლასტმასის კარ-ფანჯრის ბიზნესმა დაღმასვლა დაიწყო, გოგის ახალი იდეა მოუვიდა: თხის ფერმა. წაიკითხა, რომ ორგანული თხის რძე სასარგებლოა ჯანმრთელობისთვის. ფრანგული თხის ყველზეც ჰქონდა გაგებული და ისიც გაარკვია, რომ თხები ჭამენ თითქმის ყველაფერს, ვაშლიდან დაწყებული გამხმარი საახალწლო ნაძვის ხეებითა და ცოცხებით დამთავრებული. მაგრამ, ნეტავ, საიდან უნდა დაიწყოს კაცმა? თხები და თხის რძე ნამდვილად არ არის ჩვეულებრივი მოვლენა ალვანის მეცხვარე მოსახლეობაში, ამიტომ მცოდნეს აზრს ვერ ჰკითხავდა და გამოცდილებასაც ვერავინ გაუზიარებდა.
საბედნიეროდ, გოგის ჰქონდა ინტერნეტში ჩართული კომპიუტერი და შეეძლო თავად ესწავლა ყველაფერი. როდესაც ერთ შაბათ დილით შევხვდით მამისეულ ფერმაზე, გოგიმ გვაჩვენა ინტერნეტში ნაპოვნი ნახაზები, რითიც ძველი ღორების ფერმა უნდა განეახლებინა, რათა ადგილობრივ ბაზარზე თხები ეყიდა. მაშინ უკვე იცოდა, რომ ადგილობრივი თხები ცოტას (დღეში 0.5-1 ლ.) იწველებიან ელიტური შვეიცარიული თხებისგან განსხვავებით, რომლებიც დღიურად 4-6 ლიტრ რძეს იძლევიან. ყველაზე მარტივი იყო, ადგილობრივი ჯიშის გაუმჯობესების მიზნით შვეიცარიიდან მამალი თხების შემოყვანა. ამ პროცესს 3-5 წელი დასჭირდებოდა.
აღმოჩნდა, რომ რამდენიმე შვეიცარიული თხის შემოყვანა ფინანსურად შეუძლებელი იყო. ხანგრძლივი ძებნის შემდეგ, გოგიმ იპოვა თანამოაზრე ნატახტარში, რომელთან თანამშრომლობითაც შეძლებდა ჩამოყვანის ხარჯების დაზოგვას. შეთანხმება შედგა და 2015 წელს ხუთმა ზაანურმა მამალმა თხამ ამაყად დადგა ფეხი ქვემო ალვანის ცვრიან მიწაზე.
ერთი წლის შემდეგ, გოგის 29 რჩეულ თხას 39 ციკანი ეყოლა. მართალია, ბამბის ქულასავით თეთრი ციკნები გაჭრილი ვაშლივით ჰგავდნენ თავიანთ არისტოკრატ მამებს, მაგრამ გოგიმ იცის, რომ კიდევ რამდენიმე თაობა და სამი წელი დასჭირდებათ თხებს, რომ პროდუქტიულობის შვეიცარიულ დონეს მიაღწიონ.
გამხმარი საახალწლო ნაძვის ხეები და ცოცხები არ არის ცხოველების გამოკვების იდეალური გრძელვადიანი წყარო, ამიტომ გოგიმ 8,700 აშშ დოლარის ინვესტიცია ჩადო ჩინეთში დამზადებულ ჰიდროპონიკის საკვების ქარხანაში. მას იმედი ჰქონდა, რომ ინვესტიციის ნაწილს საქართველოს მთავრობის პროგრამა „აწარმოე საქართველოში“ დაუფინანსებდა, რომელსაც მიმართა კიდეც, თუმცა 4 თვე ვერ დაელოდებოდა განხილვის პროცესის დასრულებას, თხებს საკვები სჭირდებოდათ.
როგორც გოგი გვიხსნის, ჰიდროპონიკა ნამდვილი მისწრებაა მცირე მიწის მფლობელებისთვის, რომელთაც არ აქვთ დიდი საძოვრები. ჰიდროპონიკის დანადგარი ხუთი განყოფილებისგან შედგება, რადგან სწორედ ხუთი დღე სჭირდება ქერის თესლს, რომ საკმარისად გაიზარდოს. ყოველდღე გოგი თითო განყოფილებაში რგავს დაახლოებით 30-40 კგ. ქერს. ხუთ დღეში უკვე შეუძლია დაახლოებით 100 კგ. 100%-ით ორგანული მწვანე ჯეჯილის აღება, რაც ბევრად მეტია, ვიდრე ახლა სჭირდება.
გოგის ტემპები შთამბეჭდავია. მასსა და თხების სხვა მეპატრონეებს შორის უკვე შედგა თანამშრომლობა (დიახ, გოგი აღარ არის მარტო) ყველის ერთობლივი წარმოების, თხის ხორცისა და ფარის გენეტიკური გაუმჯობესების მიმართულებით. დაბოლოს, გოგი უკვე ელაპარაკება ჟან-ჟაკს, მეზობელ არგოხში დასახლებულ მითოლოგიურ ფრანგ ფერმერს, ფრანგული ყველის რეცეპტების სწავლის შესაძლებლობებსა და პურის, ყველის, ღვინისა თუ სხვა დელიკატესების ჟან-ჟაკის თბილისური მაღაზიისა და უცხოური კავშირების მეშვეობით ბაზარზე გატანაზე.
გოგისთვის ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ მისმა წარმატებამ შეიძლება მისი 25 წლის შვილი, ლევანი, რომელიც განათლებით სამოქალაქო ინჟინერია, საოჯახო ბიზნესში დააბრუნოს და გააგრძელოს მამისეული საქმე. მისი ქალიშვილი, 21 წლის სალომე, თბილისის სამხატვრო აკადემიის მეოთხე კურსის სტუდენტია. სალომე ნიჭიერი ხელოვანია და, ალბათ, არ მოინდომებს ფერმერობას, მაგრამ რა გაეწყობა, სრულყოფილი არავინაა.

A Portrait of a Tushetian Farmer as an Entrepreneur
We first met Gogi Elanidze in winter 2015, when interviewing farmers in Rati’s village, Kvemo Alvani. Located in Akhmeta municipality, Kvemo Alvani and its twin, Zemo Alvani, are not your usual Kakhetian villages. The two serve as the winter base for the people of Tusheti, an isolated valley separated from Kakheti by the 3000m high Abano mountain pass.
Getting settled. Kvemo Alvani’s rectangular shape and straight parallel streets betray a fairly recent, Soviet origin. Indeed, until well into the 20th century, the Tushi community’s center of life remained high up in the mountains. The lands granted to them by Kakhetian kings in the Alazani valley have been traditionally used by the Tushi shepherds to park their sheep during the cold winter months, but the first permanent buildings appeared here only in the 1920s. Kvemo and Zemo Alvani settlements acquired their central status as late as in the 1950s after the Tushi people had been forcefully resettled from their ancestral villages by the Soviet planners.
Traditions die hard but may take a peculiar twist. Unlike their laid back Kakhetian neighbors, the Tushi people are always on the move: to the next pasture, and to the next objective in life. Having settled in the lowlands and no longer able to wander after their herds, the Tushi came to appreciate the value of education as a means of moving up in the social landscape. As they joke about themselves, a Tushi is either a shepherd or an academician.
Gogi Elanidze was born into an above-average Tushi family. His father, Daniel Elanidze, resigned from his job as director of the Telavi Cheese Factory in 1988 in order to establish, together with his sons, one of Georgia’s first commercial farms. (These were early Perestroika days, and the family farm had to be disguised as a ‘cooperative’.) This was a risky and difficult endeavor, but with Soviet rubles in plentiful supply, and consumer goods sold exclusively under the counter, the family’s pig farm turned to be a lucrative business, allowing to quickly complete all major construction works and acquire farmland and machinery from the local sovkhoz.
Everything was fine until it wasn't.
Daniel Elanidze died, heartbroken, in 1994. Only 59 in his death, Daniel could not see his business fall prey to extortion by greedy mafia gangs in the chaos and lawlessness of Georgia’s early years as an independent state.
During the next 12 years, in a desperate effort to fend for his family, Gogi tried himself in every possible occupation, moving from job to job and from country to country, in the best of Tushi shepherd traditions.
In 1994-5, Gogi drove a bus on the Georgia-Turkey line, but, having had his passengers robbed by the Mkhedrioni thugs, decided to get a much safer tax inspector job in Akhmeta (working for the state is not my thing, he knows to tell today). He continued his Odyssey growing watermelons and tomatoes in Tskhinvali Region and then sailing a fishing vessel in Poti.
In 2005, Gogi finally hit a jackpot, landing a risky but well-paid job as a truck driver carrying supplies for the American military in Iraq. In one year, he managed to put aside more than 10,000 USD – paid directly into his bank account in Telavi – enough to invest in a small factory producing plastic doors and windows.
Gogi’s ability to win municipal contracts for the refurbishment of local schools and public buildings in Kakheti gave him a stable source of income for the next 7 years. It also provided Gogi with the financial slack to start thinking about going back to his agricultural roots and what was left of his father’s farm.
The first thing he tried, in 2009, was beekeeping. Honey was good business, but, perhaps more importantly for Gogi’s Tushi soul, it gave him the opportunity to go back to Mother Nature, and the traditional way of shepherd life. Just like his ancestors migrated with their sheep between Tusheti, Shiraki, and Alvani, Gogi would load his beehives (about 120 at peak) on a track and take them on a two-month tour of Kakheti: from the acacia groves of Lagodekhi in early April, to the lush wildflower meadows of Shiraki, and to the linden forests around Kvareli in late May. (Needless to say, Gogi’s honey is really worth trying).
Two years later, in 2011, Gogi ventured into horticulture, planting 600 persimmon trees next to his father’s farm. With a drip irrigation system added in 2015, he expects his persimmon harvest to reach 18-20 tons in just a couple of years, once trees grow to full size. This would make for a full truckload, he explains, making it easy to sell to Ukrainian buyers whose trucks circle Kakheti around harvest time, loaded with packaging materials, pallets, and all.
OK GOOGLE, HOW DO I START A GOAT MILK FARM?
In 2013, as his plastic windows business started winding down, Gogi hit upon a new idea: a goat milk farm. He’s read about the health benefits of organic goat milk. He’s heard of French goat cheeses. He was familiar with the myth that goats would eat almost anything from apples to bark to unsold Xmas threes and brooms. But how on Earth does one get started? Since goats and goat milk were anything but common in Alvani’s sheep breeding community, there was little chance of getting expert advice or learning from the experience of others.
Luckily, Gogi had a computer connected to the World Wide Web, and so he was able to teach himself. When we met one Saturday morning on his father’s farm, Gogi was using the drawings he’s found online to refit the old pig house to accommodate the goats he’s just bought on the local market. By then he knew that local goats are a lowly bunch, producing about 0.5-1 liter of milk per day as compared to 4-6 liters by the elite Swiss breeds. The simplest solution was to import male goats from Switzerland in order to improve the local breed, a process that would take 3-5 years.
Yet, transporting a small number of Swiss goats turned out to be a financial impossibility. After an extensive search, Gogi found another goat milk enthusiast in Natakhtari with whom he could join forces to save on delivery costs. A deal was struck, and in May 2015 five Saanen billy goats proudly stepped on the red carpet rolled for them in Kvemo Alvani.
A year later, 29 of Gogi’s nanny goats (the best ones he could find) gave birth to 39 kids. While the little snow-white babies are strikingly similar to their aristocratic fathers, Gogi knows that it would take a couple of additional generations and at least three more years for his goats to get to the original Swiss level of productivity.
Since Xmas trees and brooms are not an ideal long-term source of animal feed, Gogi invested another $8,700 in a China-made hydroponic feed production plant. Incidentally, he was hoping to have at least a part of his investment financed by the Georgian government’s “Invest in Georgia” program, for which he applied, but could not afford to wait 4 months for the review process to be completed. His goats had to be fed.
As Gogi knows to explain, hydroponics is an excellent solution for Georgian smallholders who are short on pasture land. His plant consists of five compartments, equal to the number of days it takes for barley seeds to grow to optimal size in a nutrient mineral solution. Each day, Gogi plants one compartment with about 30-40kg of barley. Five days later he is able to harvest up to 150kg of 100% organic green fodder, which is more than sufficient for his current needs.
Gogi’s pace is truly breathtaking. A partnership is already in the making between him and other goat farmers (yes, Gogi is no longer alone) on joint cheese production, meat goat farming, and genetic improvement of their herds. Finally, he is in talks with Jean Jacques, a mythological Frenchman who settled in the nearby Argokhi village, on the possibility of learning French cheese recipes and marketing cheese, wine, and other delicacies through Jean Jacques’ Tbilisi shop and ex-pat networks.
Very importantly for Gogi, his entrepreneurial successes may be reason enough for his son Levan (25), a civil engineer by education, to join the family business and continue in his father’s footsteps. His daughter, Salome (21) is a 4th-year student at the Tbilisi Arts Academy. A talented artist, Salome is not very likely to go into farming. Well, nobody is perfect.