ნარჩენების დაგროვების მასშტაბი დროთა განმავლობაში იზრდება და ეს სერიოზულ საფრთხეს უქმნის ადამიანის ჯანმრთელობასა და გარემოს. ნარჩენები შეიძლება მრავალი დაავადების სათავე გახდეს, ის გამოყოფს დიდი რაოდენობით მეთანს (სათბურის ეფექტის გამაძლიერებელ აირს) და ხელს უწყობს გლობალურ დათბობას. მსოფლიო ბანკის შეფასებით, გადაუდებელი ჩარევის გარეშე, 2050 წლისთვის გლობალური ნარჩენების ამჟამინდელი დონე 70%-ით გაიზრდება.
გრაფიკი 1. ნარჩენების წარმოქმნის გლობალური პერსპექტივა რეგიონების მიხედვით 2016-2050 წლებში
ნარჩენების სათანადო მართვამ შეიძლება მნიშვნელოვანად შეამსუბუქოს არსებული მდგომარეობა. ნარჩენების მართვის ოპტიმალური მეთოდების განხილვისას საჭიროა ნარჩენების სახეობების კატეგორიზაცია და თითოეული კატეგორიის ცალკე განხილვა. ლიტერატურაში შეიძლება შეგვხვდეს სხვადასხვა კატეგორიის ნარჩენები, მაგალითად, მინერალები, პლასტმასი, ბოთლები, ქაღალდი ან ელექტრონული ნარჩენები. ნარჩენების კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი კატეგორიაა ბიოდეგრადირებადი, ე.წ. ორგანული ნარჩენები, რომლებიც ბუნებრივი ტიპის ბიოდეგრადირებადი ნარჩენია, ის მცენარეებისგან ან ცხოველებისგან არის მიღებული. აღსანიშნავია, რომ გლობალური ნარჩენების ჯამური ოდენობის 44% ორგანულ მასალაზე (მსოფლიო ბანკი, 2018) მოდის. მსოფლიო ბანკის შეფასებით, აღმოსავლეთ აზიისა და წყნარი ოკეანის, ასევე სამხრეთ აზიისა და ცენტრალური აფრიკის რეგიონების განვითარებად ქვეყნებს ყველაზე დიდი წილი უკავიათ ორგანული ნარჩენების წარმოებაში. ეს გასაკვირი არ არის, რადგან მათი შეფასებით, დაბალშემოსავლიანი ქვეყნები ორგანული ნარჩენების ყველაზე მსხვილი მწარმოებლები არიან; მაგალითად, 2016 წელს ორგანული ნარჩენების 57% წარმოიქმნა დაბალი შემოსავლის მქონე ქვეყნებში. ეს რიცხვი კიდევ უფრო მაღალია საქართველოში, სადაც, მკვლევარების შეფასებით, ორგანული მასალები მთლიანი ნარჩენების 60%-ს შეადგენს (Heinrich Böll Stiftung, 2020).
საქართველოში ამჟამად არ არსებობს სისტემური მიდგომა ორგანულ ნარჩენების შეგროვებასთან ან მათ დახარისხებასთან დაკავშირებით. უფრო მეტიც, არ არსებობს ნარჩენების დახარისხების მასშტაბური სისტემები და სხვადასხვა ტიპის ნარჩენები ერთადაა თავმოყრილი ნაგავსაყრელებზე. ამის მიუხედავად, საქართველოს გარკვეულ რეგიონებში ხდება ნარჩენების დანაწევრება და გადამუშავება. ძირითადად, ეს ეხება ქაღალდის, პლასტმასის, მინისა და საბურავების გადამუშავებას. აღსანიშნავია, რომ გადამუშავების უდიდესი ნაწილი ქაღალდის ნარჩენებზე მოდის. საქართველოს ნარჩენების მართვის სტრატეგია (2016-2030 წწ) მიზნად ისახავს 2025 წლისთვის ქვეყნის სრულად ფუნქციონირებული ნარჩენების მართვის სისტემით უზრუნველყოფას, ხოლო 2030 წლისთვის – ქაღალდის, მინისა და პლასტმასის 80%-სა და ლითონის 90%-ს გადამუშავებას. ეს ძალზედ ამბიციური მიზნებია, რომელთა ნაწილი ევროკავშირის მიერ დადგენილ სტანდარტებზე უფრო მაღალ მოთხოვნებს აყენებს. ამასთან, სტრატეგიაში არ წარმოდგენილი ორგანული ნარჩენების გადამუშავების მიზნები.
საქართველოში ნარჩენების მართვის არსებული პოლიტიკის თანახმად, ორგანული ნარჩენების კონსერვაცია უნდა მოხდეს ნაგავსაყრელებზე. ორგანული მასალები, როგორც წესი, სწრაფად იშლება და ბაქტერიების მიერ დაშლის შემდეგ იქმნება ბიოგაზი (LFG), რომელიც შედგება რამდენიმე აირისგან – მეთანისგან, ნახშირორჟანგისა და მცირე დოზით ორგანული ნაერთებისაგან. პრობლემა ის არის, რომ ეს აირები საშიშია ეკოსისტემებისთვის, რაც პოტენციურად იწვევს როგორც მიწისქვეშა წყლების, ისე ჰაერის დაბინძურებას, რაც გავლენას ახდენს კლიმატზეც.
კვლევის თანახმად, რომლებიც ჩატარდა ხელმისაწვდომ შეზღუდულ მონაცემებზე დაყრდნობით, ბიოგაზის ემისიები საქართველოში არსებული მსხვილი ნაგავსაყრელებიდან 2030 წლისთვის 418.26 მილიონ ტონა CO2-ს ექვივალენტს მიაღწევს (SEA Pilot Project Team, 2015). იმავე კვლევის თანახმად, თუ საქართველოს მთავრობა გამოიყენებს გარკვეულ შემამსუბუქებელ ღონისძიებებს (მაგალითად, გაზის შეგროვებას და დაწვას), ემისიის დონე 2030 წლისთვის შეიძლება შემცირდეს 291,76 მილიონ ტონა CO2-ს ეკივალენტამდე.
გლობალური დათბობის ამჟამინდელი ტემპის გათვალისწინებით, ყველა ქვეყანა მაქსიმალურად უნდა შეეცადოს სათბურის გაზების ემისიების შემცირებას. ამის მიუხედავად, საქართველოში არ არსებობს აქტიური პოლიტიკა, რომელიც უშუალოდ მიმართულია ორგანული ნარჩენების მართვისა და ბიოგაზის ზემოქმედების შემცირებისკენ (Heinrich Böll Stiftung, 2020). საქართველოში ორგანული ნარჩენების დიდი რაოდენობის გამო, ქვეყნისთვის კიდევ უფრო მნიშვნელოვანია ორგანული ნარჩენების მართვის ოპტიმალური პოლიტიკის შემუშავება.
საკითხის გადაჭრის ერთ-ერთი გზაა კლასიკური მიდგომის უგულებელყოფა ცირკულარული ეკონომიკის განვითარების სასარგებლოდ, რომელიც მიზნად ისახავს მომავალი გამოყენებისთვის მრავალფეროვანი ნარჩენების მაქსიმალური ოდენობის გადამუშავებას. ამ მოსაზრებას ზურგს უმაგრებს თანამედროვე სამეცნიერო მიღწევები, რომლებიც გვთავაზობს ნარჩენების მინიმალური დანახარჯით გადამუშავების ან გარდაქმნის საშუალებას. მეცნიერებმა შეიმუშავეს ორგანული ნარჩენების მართვის რამდენიმე მეთოდი და ამ ბლოგში წარმოგიდგენთ ორ ყველაზე ფართოდ მიღებულ საერთაშორისო მიდგომას, რომელთა ადაპტირებაც საქართველოში შესაძლებელია.
კომპოსტირება არის ბუნებრივი ბიოლოგიური პროცესი, რომელიც ხორციელდება კონტროლირებად პირობებში და ნედლეულის დასაშლელად გამოიყენება ორგანული ნივთიერებები და ნიადაგში ბუნებრივად არსებულ მიკროორგანიზმები. კომპოსტირების დროს, სხვადასხვა მიკროორგანიზმი, მათ შორის ბაქტერიები და სოკოები, ორგანულ ნარჩენებს მარტივ ნივთიერებებად შლიან. თავად კომპოსტი არის ნეშომპალას მსგავსი მასალა, რომლის დამუშავება და შენახვა მარტივი და უვნებელია და ის შეიძლება გამოყენებულ იქნას ნიადაგის განოყიერებისა და მისი ხარისხის გაუმჯობესებისთვის. კომპოსტირებისთვის საჭიროა ნარჩენების კატეგორიზაცია, რადგან მისი დამზადების პროცესში ყველა სახის ნარჩენი (მაგალითად, ქიმიურად დამუშავებული ხის პროდუქტები) არ გამოიყენება. კომპოსტირებისთვის ორგანული ნარჩენების გამოყენება მნიშვნელოვნად უწყობს ხელს ნაგავსაყრელებზე ადგილის დაზოგვას, აგრეთვე ამცირებს მეთანისა და ბიოგაზის ემისიებს, რომლებიც, ძირითადად, ორგანული ნარჩენებისგან მიიღება.
სურსათის ნარჩენებიდან მიღებულ ბიოგაზს ახასიათებს ბიომეთანის მაღალი შემცველობა, ამიტომ შესაძლებელია მისი განახლებადი ენერგიის წყაროდ გამოყენება ორგანული საწვავის ნაცვლად. ბიოგაზის წარმოებისთვის ორგანული ნარჩენების გამოყენება ითვლება ბიოსაწვავის წარმოების ერთ-ერთ ყველაზე ენერგოეფექტურ, ენერგო-ეკონომიურ და ეკოლოგიურად სუფთა გზად. მსოფლიო მასშტაბით, ბიოგაზის წარმოებაში ლიდერობენ ჩინეთი, შეერთებული შტატები, ტაილანდი, ინდოეთი და კანადა, საერთაშორისო გამოცდილება კი აჩვენებს, რომ ქვეყნები უფრო მეტად ზრდიან ბიოგაზის წარმოებას.
მიუხედავად იმისა, რომ ორგანულ ნარჩენებთან დაკავშირებულმა ზემოაღნიშნულმა მიდგომებმა შეიძლება მოგვცეს გარკვეული გარემოსდაცვითი და ეკონომიკური სარგებელი, მათ თან ნაკლოვანებებიც ახლავს და მათი განხორციელება ხშირად რთულია. მაგალითად, ბიოგაზის წარმოება არაეფექტურია იმ ადგილებში, სადაც არ ხდება ნარჩენების დახარისხება და ყველა ტიპის ნარჩენი ერთად გროვდება. საქართველოში არ ხდება ნაგავსაყრელებზე მოხვედრილი ნარჩენების დახარისხება, ამიტომ ამ მიდგომის გამოყენება ამჟამად ტექნიკურად შეუძლებელია. ასევე, ბიოგაზის წარმოება მნიშვნელოვნად არის დამოკიდებული კლიმატურ პირობებზე, ეს პროცესი ყველაზე ეფექტურია, როცა ტემპერატურა აღემატება 15 გრადუს ცელსიუსს. ფაქტობრივად, ბიოგაზის ზამთარში წარმოებისთვის საჭირო იქნება დამატებითი ენერგიის მიწოდება, რაც შესაძლოა ეკონომიკურად მომგებიანი არ იყოს.
კომპოსტირება ორგანული ნარჩენების დამუშავების შედარებით მარტივი და იაფი ტექნიკაა. კომპოსტის ურნების გამოყენებით, კერძო პირებსა და წარმოებებს დაუყოვნებლივ შეუძლიათ კომპოსტირების დაწყება დამატებითი ინვესტიციების გარეშე. იმის გათვალისწინებით, რომ კომპოსტი ქიმიური სასუქების კარგი შემცვლელია, ეს საგრძნობლად შეამცირებს ხარჯებს სოფლის მეურნეობის წარმოებისთვის, რაც შეიძლება ეკონომიკურად სასარგებლო იყოს ფერმერებისთვის. მეტიც, კომპოსტი ამდიდრებს ნიადაგს ხანგრძლივი პერიოდით, წყლისა და ჰაერის შენარჩუნების გზით. მაგალითად, არსებული ლიტერატურის თანახმად, ნიადაგის ორგანული შემადგენლის ერთპროცენტიანი ზრდა ხელს უწყობს ჰექტარზე 20,000 გალონი წყლის შენარჩუნებას (Bhadha, 2018).
არსებული ნარჩენების კატეგორიზაციასთან დაკავშირებული გამოწვევების, აგრეთვე შეზღუდული ფინანსური რესურსების გათვალისწინებით, კომპოსტირების წახალისება ქვეყნისთვის ყველაზე ეფექტური პოლიტიკის ალტერნატივაა. ამასთან, უნდა აღინიშნოს, რომ ისეთი განვითარებადი ქვეყნისთვის, როგორიც საქართველოა, ნებისმიერი პოლიტიკის წარმატებით განხორციელება მოითხოვს საზოგადოებრივი ცნობიერების ამაღლებას, შესაბამისი კანონმდებლობის განსაზღვრას, ძლიერი ტექნიკური დახმარების უზრუნველყოფას და სათანადო დაფინანსების მოპოვებას. საზოგადოების ინფორმირებულობა და ჩართულობა ნარჩენების შეგროვებასა და პირველად დახარისხებაში მნიშვნელოვან როლს ასრულებს მუნიციპალური ნარჩენების მართვაში. ამიტომ აუცილებელია, რომ საზოგადოება იყოს სრულად ინფორმირებული პრობლემის არსებული მასშტაბის, მოსალოდნელი საფრთხეების, დაგეგმილი პოლიტიკისა და მათი პოტენციური როლის შესახებ ნარჩენების მდგრადი მართვის სისტემების შექმნაში. განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია საზოგადოების ცნობიერების ამაღლება ნარჩენების დახარისხების საჭიროების შესახებ, რადგან ნარჩენების მართვის ზოგიერთი ყველაზე ეფექტური მიდგომა ვერ განხორციელდება ნარჩენების კატეგორიზაციის გარეშე. შესაბამისად, მთავრობამ, მის მიერ შერჩეული პოლიტიკის გატარებასთან ერთად, უნდა იმოქმედოს მოსახლეობის ცნობიერების ამაღლების კუთხითაც და მიაწოდოს მოქალაქეებს ყველა შესაბამისი ინფორმაცია.

As waste accumulation keeps expanding, it increasingly poses a serious threat to human health and the environment. Waste can be the source of many diseases, it emits large amounts of methane (a potent greenhouse gas), and exacerbates global warming. According to World Bank estimates, without urgent intervention, the current levels of global waste will increase by 70% by 2050.
Graph 1. Global waste generation outlook by region 2016-2050
Proper management though can substantially mitigate the issues associated with waste. When discussing optimal waste management, it is necessary to categorize the forms of waste and address each type separately. Within the literature, one can encounter various categories of waste, for instance, minerals, plastics, bottles, paper, or e-waste. While another key category of waste is biodegradable, so-called organic waste, which is simply a natural type of biodegradable refuse that is derived from either plants or animals. It is worth mentioning that 44% of the total global waste comes from organic materials (World Bank, 2018). According to the World Bank estimates developing countries, from East Asia and the Pacific, as well as South Asia and Sub-Saharan Africa, are the largest contributors to the production of organic waste. This is unsurprising as within their assessment low-income countries are found to be the highest generators of organic waste; for instance, in 2016, 57% of organic waste was generated by low-income countries. This number is even higher in Georgia where researchers estimate that organic materials consist of 60% of total waste (Heinrich Böll Stiftung, 2020).
ORGANIC WASTE MANAGEMENT IN GEORGIA
In Georgia, there is currently no systemic approach that accounts for accumulated waste or an analysis of waste by type. Moreover, there are no large-scale waste separation systems, and different types of waste are discarded together in landfills. Nevertheless, in certain Georgian regions waste separation and recycling do exist, with mostly paper, plastic, glass, and wheels being recycled. Notably, the greatest part of recycling is from paper waste. The Waste Management Strategy of Georgia (2016-2030) aims for the country to have a fully functional waste separation system by 2025, and to recycle 80% of paper, glass, and plastic and 90% of metal by 2030. These are extremely ambitious targets, some of which are even higher than those set by the European Union. However, the strategy has not set any goals for organic waste recycling.
According to the current waste management policy in Georgia, organic waste should be conserved in landfills. Organic materials typically decompose quickly and, once broken down by bacteria, create landfill gas (LFG), which is composed of several gases – methane, carbon dioxide, and a small amount of non-methane organic compounds. The problem being that these gases are dangerous to ecosystems, potentially causing both groundwater and air pollution, which also impact the climate.
Based on limited available data, the research suggests that LFG emissions from major landfills in Georgia will amount to 418.26 million tons of CO2 equivalent by 2030 (National SEA Pilot Project Team, 2015). The same research argues that if the Georgian government uses certain mitigation tactics, such as collecting and burning gas, emission levels could decrease to the CO2 equivalent of 291.76 million tons by 2030.
Considering the current pace of global warming, every country ought to fully attempt to reduce greenhouse gas emissions. Nevertheless, despite the vast share of organic waste, there is no active policy in Georgia directly concerned with organic waste management or landfill gas mitigation issues (Heinrich Böll Stiftung, 2020). Due to the notable proportion of organic waste, it is even more imperative to develop an optimal organic waste management policy for Georgia.
WIDELY ACCEPTED APPROACHES FOR RECYCLING ORGANIC WASTE
One way to address the issue is to move away from the classical formula of make, use, dispose of, towards the development of a circular economy that aims to recover waste for future use from as many resources as possible. This is supported by current scientific advances, which make it possible to recycle or transform waste at minimum cost. Scientists have developed several methods to manage organic waste, and in this blog, we introduce the two most widely internationally accepted approaches and that could be adapted in Georgia.
Composting is a natural biological process, carried out under controlled conditions, which utilizes naturally present microorganisms in organic matter and soil to decompose raw materials. During composting, various microorganisms, including bacteria and fungi, break down organic waste into simple substances. Compost itself is a humus-like material that can be simply and harmlessly handled, stored, and used as a valuable soil conditioner, and used to improve the quality of soil. Though it is necessary to separate waste for composting, as not all types of waste can be used, for instance chemically treated wood products. Using organic waste for composting also helps save significant space in the landfills, as well as reduce the methane and greenhouse gas emissions ordinarily derived from organic waste.
Biogas from food waste has a high biomethane production, potentially due to its organic matter content, thus it can be used to generate renewable heat and electricity instead of fossil fuels. Using organic waste for biogas production is considered to be one of the most power-efficient, energy-saving, and environmentally friendly ways of producing vehicle biofuel. Globally, China, the United States, Thailand, India, and Canada share the lead in biogas production, and international experience reveals that the world is leaning towards biogas.
POTENTIAL SOLUTIONS FOR GEORGIA
Although the aforementioned approaches towards organic waste may bring the potential environmental and economic benefits, they are also associated with drawbacks and implementation constraints. Biogas production, for example, is inefficient in areas where waste is not segregated and all forms of garbage are dumped together. In Georgia there is no waste segregation in landfills, therefore using this approach would be technically unfeasible at present. Secondly, biogas production depends highly on the climate, with the process being most efficient at temperatures over 15 degrees Celsius. As such, biogas generation would need extra energy requirements to be functional in winter, which might not be economically viable.
Composting is a relatively easy technique for handling organic waste. The initial cost for implementing this policy is also relatively small. Utilizing compost bins, individuals and businesses can immediately start composting without further investment. Given that compost is a good substitute for chemical fertilizers, thus inducing decreased costs for agricultural production, it could be economically beneficial for farmers to consider composting. Moreover, compost enriches soil in the long-term by retaining water and air. For example, the existing literature suggests that a one percent increase in organic soil matter helps hold 20,000 more gallons of water per acre (Bhadha, 2018).
Given the present challenges related to waste separation, as well as the limited availability of financial resources, encouraging composting appears the most appropriate policy option for the country. However, it should be noted, for a developing country like Georgia, that the successful implementation of any policy will require efforts to raise public awareness, define appropriate legislation, garner strong technical support, and acquire adequate funding. Public awareness, participation, and positive attitudes toward waste collection and source-level segregation play vital roles in the managing of municipal waste. It is therefore essential that the public is fully informed about the existing scale of the problem, expected threats, planned policies, and their potential role in creating sustainable waste management systems. It is especially important to raise public awareness regarding the need for waste separation, as some of the most efficient waste management approaches cannot be adopted without the disaggregation of different types of waste. Accordingly, the government, alongside implementing their selected policy, should act in the interest of the education of its citizens and provide all the relevant information.