„ვინც მოითმენს, ის მოიგებს“, — ქართული ანდაზა
ერთ-ერთი პირველი რამ, რასაც ტურისტები საქართველოში ჩამოსვლისას ამჩნევენ, არის ის, რა თავქარიანად ატარებს ტაქსის მძღოლი მანქანას აეროპორტიდან ქალაქის ცენტრამდე: შუქნიშნის წითელზე ჩავლა, წინ მიმავალი ჯიპისთვის გასასწრებად დარღვეული წესები და ბევრი სხვა გაუმართლებელი რისკი, რითიც ქართველი მძღოლი საფრთხეს უქმნის არამარტო მგზავრის, არამედ საკუთარ სიცოცხლესაც. საშიში მგზავრობის პროცესიდან ყურადღების გადასატანად, მძღოლმა შეიძლება ტურისტს ცნობილი „ჯიგიტური“ (მამაცი მხედარი) ანეკდოტიც გაუზიაროს: ჯიგიტი არ აჩერებს წითელზე, მაგრამ აჩერებს მწვანეზე, რადგან ამ დროს შეიძლება ქვეითი ჯიგიტი კვეთდეს გზას.
სამწუხაროდ, მანქანის მართვის ჯიგიტური სტილი ქართველების მიოპიური ქცევის ერთადერთი მაგალითი არ გახლავთ. ნაადრევი ქორწინებები, ახალგაზრდა მშობლები, არასათანადო ბიზნეს-ეთიკა და დანაზოგების დაბალი დონე ქართველთა მხრიდან გრძელვადიანი აზროვნების მნიშვნელობის დაკნინების ყველაზე ნათელი მაგალითებია.
ადრე, ამავე ბლოგზე ფლორიან ბირმანმა და რობიზონ ხუბულაშვილმა ქართველთა განსაკუთრებულ მოუთმენლობაზე ისაუბრეს. ახალი მტკიცებულებები თომას დომენისა და მისი კოლეგების გამოკვლევიდან ადასტურებს აღნიშნულ ჰიპოთეზას. 76 ქვეყანაში რესპოდენტებს სთხოვდნენ არჩევნის გაკეთებას დღეს გარკვეული რაოდენობის თანხასა და უფრო დიდი რაოდენობის თანხას შორის ერთი წლის შემდეგ. რაოდენობები შერჩეული იყო მსყიდველობითი უნარის გათვალისწინებით იმისათვის, რომ შემდეგ ქვეყნებს შორის შედარება ვალიდური ყოფილიყო. შედეგად, აღმოჩნდა, რომ საქართველო არის მესამე ყველაზე მოუთმენელი ქვეყანა რუანდისა და ნიკარაგუას შემდეგ!
მერე რა მოხდა, რა არის ცუდი მოუთმენლობაში? ეს ხომ მდიდარი ქართული კულტურის ნაწილია და გამოარჩევს ქართულ ტემპერამენტს სხვა ეროვნებებისაგან? რა თქმა უნდა, გამოარჩევს, მაგრამ არა ყოველთვის კარგ კონტექსტში...
მოთმინება მნიშვნელოვანია!
დომენი და მისი კოლეგები დეტალურად აღწერენ, რა ურთიერთკავშირი არსებობს მოთმინებასა და ეკონომიკურ ზრდას შორის. მოთმინება ხელს უწყობს ადამიანური და ფიზიკური კაპიტალის დაგროვებას, ახალ ტექნოლოგიებში ინვესტირებას და მომავალზე ორიენტირებული ინსტიტუტების ჩამოყალიბებას. შედეგად, მკვლევართა ლოგიკის თანახმად, ეკონომიკები, სადაც მომთმენი ადამიანები დომინირებენ, უფრო სწრაფად იზრდებიან და ვითარდებიან.
თეორიული არგუმენტი დამაჯერებელია, მაგრამ მუშაობს კი ეს მექანიზმი რეალობაში? დიახ, მუშაობს. იმავე კვლევის მიხედვით, 76 ქვეყნის 80 000 დაკვირვებაზე დაყრდნობით, ქვეყნის დონეზე ეკონომიკური ზრდის 40% მოთმინების შედეგია. მეტიც, მოთმინება ძლიერ კორელაციაშია განათლების მიღწეულ დონესა და დანაზოგებთან, როგორც აგრეგირებულ (ქვეყნებს შორის), ასევე ინდივიდუალურ (ერთსა და იმავე ქვეყანაში ადამიანებს შორის) დონეზე.
ეკონომიკურ განვითარებაში მოთმინების საკვანძო როლიდან გამომდინარე, მნიშვნელოვანია იმის გააზრება, თუ როგორ შეიძლება მოსახლეობაში მომავალზე ორიენტირებული ქცევის წახალისება. ცხადია, აზრი არ აქვს დაავადების სიმპტომებთან ბრძოლას გამომწვევი მიზეზების გამოაშკარავებისა და აღმოფხვრის გარეშე.
ახლომხედველობის მიზეზები
უილიამ აშერი, ავტორი წიგნისა „მომავლის შემოტანა: სტრატეგიები შორსმხედველობისა და მდგრადობისათვის განვითარებად ქვეყნებში“ (“Bringing in the Future: Strategies for Farsightedness and Sustainability in Developing Countries”), ახლომხედველობის ოთხ ძირითად მამოძრავებელ ძალას გამოყოფს: დროითი უპირატესობა (იგივე „წმინდა“ მოუთმენლობა), ეგოიზმი, ანალიტიკური შეზღუდვები და დაუცველობა.
ზოგადად, ადამიანებს ურჩევნიათ სარგებელი მიიღონ მალე, ხარჯები კი გადაავადონ. ამის მიზეზი არის ადამიანების მიდრეკილება მომავალი სარგებლისა თუ დანახარჯის გაუფასურებისა, რომელსაც ეკონომისტები დისკონტირებას უწოდებენ. რაც უფრო მაღალია დისკონტირების განაკვეთი, მით უფრო ნაკლები ღირებულება აქვს მომავალ ხარჯსა და სარგებელს ადამიანისათვის. „წმინდა“ მოუთმენლობა არ არის მხოლოდ ქართველების თვისება, ის სხვადასხვა დოზით ყველა ადამიანის პიროვნული მახასიათებელია. გეოგრაფიულ და კულტურულ განსხვავებებს კი დროით უპირატესობებში ხშირად კონტექსტუალური ან ისტორიული მიზეზები აქვს. მაგალითად, ადგილებში, სადაც საკვების მოპოვება და შენახვა ძნელი იყო (კლიმატის, გვალვებისა თუ ომიანობის გამო), ხვალის ნაცვლად დღეს მოხმარება ბუნებრივად უკეთესი გადარჩენის სტრატეგია იქნებოდა. შესაბამისად, ასეთ ადგილებში „მოუთმენლობის“ გენები გადარჩებოდა და გადაეცემოდა მომავალ თაობებს.
ეგოიზმი ახლომხედველობის კიდევ ერთი მამოძრავებელი ძალაა. ამ ურთიერთკავშირის საუკეთესო ილუსტრირებაა ლუი XV-ის ცნობილი ფრაზა: „ჩემს შემდეგ თუნდ წარღვნაც მოსულა“ (“Après moi le déluge”). ზოგიერთი ისტორიკოსის აზრით, სწორედ ნადირობითა და ქალებით გატაცებულმა ეგოისტმა ლუი XV-მ „დააჩქარა დაღმავლობის პროცესები და 1789 წლის რევოლუციამდე მიიყვანა საფრანგეთი“. ისევე როგორც წმინდა მოუთმენლობის, ასევე ამ შემთხვევაშიც, შეიძლება ითქვას, რომ ყველა ადამიანში არსებობს ეგოიზმისა და ალტრუიზმის გარკვეული ბალანსი, რომელზეც ბევრი რამ ახდენს გავლენას, მათ შორის ისტორია და გეოგრაფიაც.
ანალიტიკური შეზღუდვები და დაუცველობაც ხშირად გვევლინება მოკლევადიან პერიოდზე გათვლილი ქცევების მიზეზად, თუმცა, როგორც აშერი წერს, ეს პრობლემები განსაკუთრებული სიმწვავით განვითარებად სამყაროში იჩენს თავს. ანალიტიკური შეზღუდვები მნიშვნელოვან გავლენას ახდენს გაუნათლებელ საზოგადოებებზე და ქვეყნებში, სადაც მომავლის დამახინჯებული ხედვაა გავრცელებული, მათ შორის გადაჭარბებული ოპტიმიზმი. მოზრდილთა წერა-კითხვის ცოდნის დონისა და უმაღლესი განათლების მქონეთა სამუშაო ძალაში წილის შესახებ მონაცემების გათვალისწინებით, ქართველების ახლომხედველობას (ფორმალურ) განათლებას ნამდვილად ვერ დავაბრალებთ. ცხადია, განათლების ხარისხი შეიძლება წარმოადგენდეს დაბრკოლებას, მაგრამ რაოდენობის სტანდარტული ინდიკატორებით, საქართველო აშშ-სა და ევროპის ქვეყნებსაც არ ჩამორჩება. მეორე მხრივ, აისეტის კვლევითი ინსტიტუტის სამომხმარებლო ნდობის ინდექსის მიხედვით, ქართველები ნამდვილად არიან გამოუსწორებელი ოპტიმისტები. ხალხის მოლოდინები მომავლის შესახებ (რომელსაც მოლოდინების ინდექსი აღწერს) ყოველთვის აღემატებოდა აწმყოს შეფასებებს (რომელსაც მიმდინარე მდგომარეობის ინდექსი ზომავს). ასე ხდებოდა ყოველთვე, 2012 წლის მაისიდან, როცა ინდექსის დათვლა დავიწყეთ. ცდებით, თუ გგონიათ, რომ ეს მსოფლიოში გავრცელებული ფენომენია. მაგალითად, რუსეთსა და აშშ-ში ასე არ ხდება.
როგორ შეიძლება ოპტიმიზმი განაპირობებდეს საქართველოს პოზიციას მოუთმენლობის მსოფლიო რეიტინგში? ტიპიური შეკითხვა, რომლის გამოყენებითაც მოუთმენლობა იზომება, ასე ჟღერს: „გირჩევნიათ გარკვეული რაოდენობის თანხა დღეს თუ უფრო მოზრდილი თანხა ერთი წლის შემდეგ?“ ოპტიმისტი, რომელსაც მიაჩნია, რომ ერთი წლის შემდეგ ისედაც მდიდარი იქნება, უფრო მაღალი ალბათობით მიანიჭებს უპირატესობას მცირე თანხას დღეს, ვინაიდან ეს მეტ სარგებელს მოუტანს მას ახლა, როცა ის შედარებით ღარიბია, ვიდრე ოდნავ მეტი ფული ერთი წლის შემდეგ, როცა იგი ისედაც მდიდარი იქნება.
დაუცველობა კიდევ ერთი დაბრკოლებაა გრძელვადიანი აზროვნებისათვის. მსოფლიოს ღირებულებათა კვლევის მიხედვით, მე-6 ტალღაში ჩართული 60 ქვეყნიდან საქართველოში მინიმალური იყო იმ ოჯახების წილი, რომლებმაც წინა წელს დაზოგვა მოახერხეს (2%) და მაქსიმალური — იმათი წილი, ვისაც სესხება მოუწია (55%). ეს კი იმას ნიშნავს, რომ უარყოფითი შოკების შემთხვევაში (ქვეყნისა თუ ოჯახების დონეზე), მოსალოდნელია, რომ ქართველები უფრო მეტად ორიენტირებულნი იქნებიან დაუყოვნებელ გადარჩენაზე და არა გრძელვადიან გეგმებზე.
გაკვეთილი სამომავლოდ
რამდენად მნიშვნელოვანია ეს ოთხი კომპონენტი ქართული მოუთმენლობის ასახსნელად? თითოეულის წვლილის შესწავლა სასარგებლო იქნება ახლომხედველობასთან მებრძოლი პოლიტიკის ფორმირებისა და შედეგად, განვითარებისათვის.
მაგალითად, თუ პრობლემა ანალიტიკური უნარებია (გადაჭარბებული ოპტიმიზმის ჩათვლით), მნიშვნელოვანი იქნება აწმყოზე ორიენტირებულ ინდივიდებს ამ პრობლემის გაცნობიერებაში დავეხმაროთ. მეტისმეტი ოპტიმიზმისგან თავდასაცავად, მთავრობასა და მედიას შეუძლიათ ხალხს მიაწოდონ ობიექტური ინფორმაცია მიმდინარე და მოსალოდნელი განვითარებების შესახებ (მაგ. სამთავრობო სუბსიდიებთან ან ევროპასთან ინტეგრაციის მოსალოდნელ შედეგებთან დაკავშირებით).
თუკი მთავარი პრობლემა დაუცველობაა, მაშინ საპასუხო რეაქცია უნდა იყოს სოცუზრუნველყოფის გაძლიერება (მაგ. უმუშევრობისგან ან შეზღუდული შესაძლებლობებისგან დაზღვევა) და ყველაზე დაუცველთა რისკებისგან დაზღვევის სხვა მექანიზმების დანერგვა.
რაც შეეხება წმინდა მოუთმენლობასა და ეგოიზმს, არ არსებობს სხვა გზა, გარდა იმისა, რომ ვასწავლოთ მოთმინება და საზოგადოებისთვის თავდადება ადრეული ბავშობიდან. ეს შეიძლება მოხდეს იმის ხაზგასმით, რომ სარგებლის გადავადებას მოაქვს მეტი სარგებელი მომავალში და რომ ზოგჯერ მნიშვნელოვანია, ხარჯის გაღება დღეს და არა მისი უვადოდ გადავადება სამომავლოდ. გარდა ამისა, თამაშები, რომლებიც აჯილდოვებს ალტრუიზმისათვის, შეიძლება იყოს კარგი გზა მომავალზე ორიენტირებული თაობის აღსაზრდელად.
რაც არ უნდა იყოს ქართველი საზოგადოების მოუთმენლობის მიზეზი, ცხადია, არსებობს ხალხი, ვინც ამაზე ხელს ითბობს, მაგალითად, კაზინოებისა და სათამაშო ბიზნესების წარმომადგენლები, რომლებიც ასე ყვავის საქართველოში. კიდევ ერთი მაგალითია ათასობით მომხმარებელი, რომელიც მზადაა თავის მოსაწონებლად გადაიხადოს ძალიან მაღალი ფასი (მაგ. აიღოს სამომხმარებლო ან ლომბარდის სესხი უახლესი მოდელის აიფონის შესაძენად) ან მოქრთამოს ვინმე რაიმეს სხვებზე ადრე მისაღებად. ამგვარი ბიზნესების რეგულირებაც, ისე, რომ შემცირდეს ხალხის მოუთმენლობის მათსავე საწინააღმდეგოდ გამოყენება, შეიძლება კიდევ ერთი პრიორიტეტული სფერო იყოს საქართველოს ამჟამინდელი და მომავალი მთავრობებისათვის.

“The one who is patient wins.” – Georgian proverb
One of the first things tourists in Georgia notice is how crazy that drive from the airport to the city is. Jumping red lights, breaking rules to take over the jeep in front, the Georgian taxi driver risks his (and not only his!) life to deliver his passenger to the destination. As a distraction from the dangerous ride, the driver might offer the famous “dzhigit” (a brave equestrian) joke: a dzhigit passes on the red light but stops on the green – in case another dzhigit is crossing the road.
Dzhigit-style driving is not the only example of Georgians acting in a shortsighted manner. Prevalence of early marriages, young age at first birth, poor business ethics, and low saving rates are some of the most obvious manifestations of Georgians underestimating the importance of farsighted behavior.
Earlier on this blog, Florian Biermann and Robizon Khubulashvili hypothesized that Georgians are very impatient. New evidence by Thomas Dohmen and his colleagues supports this claim by providing patience measures for 76 countries by asking interviewees to choose between a certain amount of money today and a larger amount one year later. The amounts were set to imply the same purchasing power in each country. Georgia turns out to be the #3 most impatient country, after Rwanda and Nicaragua!
Well, then, what’s wrong with being impatient? Isn’t it just part of the rich Georgian culture, something that distinguishes Georgian temperament from other nationalities? Indeed it does, but not always in a good way…
Dohmen et al. offer a detailed discussion of how patience ultimately fuels growth and development by encouraging the accumulation of human and physical capital, investment in new technology, and design of more future-oriented institutions. Consequently, the logic goes, economies dominated by patient individuals grow faster.
This is a credible theoretical argument, but do we really observe this complicated relationship in practice? The answer is yes. The same paper, based on the data from 76 countries and 80 000 observations, posits that 40% of growth in national wealth might be due to patience. Moreover, patience strongly correlates with education and savings both at the aggregate (comparing countries) and at the individual (comparing individuals within the same country) level.
Given the key role of patience in economic development, it is essential to understand what can be done to foster farsighted behavior in the population. There is no point in alleviating the symptoms of an illness without identifying and tackling its root causes.
William Ascher, the author of “Bringing in the Future: Strategies for Farsightedness and Sustainability in Developing Countries”, identifies four broad drivers of shortsighted behavior: time preference (or “pure” impatience), selfishness, analytic limits, and vulnerability.
In general, people have a preference for benefits to come earlier rather than later and for negatives or costs to come later rather than earlier. This happens because the present value of future benefits and costs is discounted to some degree. The higher this degree of discounting (or, the “discount rate”), the lower value one attaches to future costs and benefits. “Pure” impatience is not something only peculiar to Georgians, it is a personality trait present in all humans. But, of course, time preferences might differ across cultures or geographic areas due to context or historical reasons. For example, in places where food was difficult to produce and/or store (for example, due to hot climate, frequent droughts, or wars), consuming today rather than tomorrow might have been a better survival strategy. So “impatience” genes would be more likely to be passed to future generations, leading to selection in favor of more impatient people.
Selfishness is another driver of shortsightedness as illustrated by the famous phrase by Louis XV, “after me, let the deluge come” (“Après moi le déluge”). According to some historians, having indulged in his hobbies of hunting and womanizing, Louis XV “accelerated the general decline that culminated in the French Revolution in 1789”. Just like with pure impatience, also, in this case, all humans have some selfish-selfless balance in themselves, which could be affected by history and geography.
Analytic limits and vulnerability are also common drivers of impatience but are especially pronounced in developing countries, as argued by Ascher. Analytic limits become particularly influential in uneducated societies and societies with distorted images about the future, including excessive optimism. Judging by data on adult literacy and the share of the labor force with tertiary education, we cannot blame Georgians’ shortsightedness on a lack of (formal) education. Leaving a quality of education issues aside, according to these standard indicators Georgia is quite comparable to most EU countries and the US. On the other hand, according to ISET-PI’s Consumer Confidence Index, Georgians are incorrigible optimists. People’s expectations about the future (as described by our Expectations Index) have been higher than their evaluation of the present (measured by the Present Situation Index) in every month since the survey’s launch in May 2012. One can think of this as a widespread phenomenon but, if we look at other countries, for example, Russia and the USA, this does not appear to be true.
How could this optimism explain Georgia’s position in the international impatience ranking? A typical question used to measure impatience is whether people prefer a certain amount today or a larger amount at a later date (for example one year later). An optimist, who expects to be richer one year from now, is more likely to accept a smaller amount now because it will add a lot more utility today (when the individual is “poor”) compared to the utility generated by the larger amount tomorrow (when the individual will be “rich”).
Vulnerability is another important impediment to farsighted thinking. According to the World Value Survey, out of 60 countries engaged in wave 6 of the survey, Georgia had the lowest share of families (2%) able to save in the previous year and the largest percentage of families (55%) who had to borrow. This means that, in case of negative shocks (at the country or even at the household level), Georgians are significantly more likely to be concerned about their immediate survival rather than long-term planning.
How important are these four “ingredients” in explaining Georgians’ impatience? Understanding the weight of each contributing factor to impatience will be very useful for designing policies that combat shortsightedness and, as a result, promote development.
For example, if the problem is analytic limits (including excessive optimism), it is important to help the shortsighted subjects raise their self-awareness. Thus, the government and media could provide information about current and future developments in the country to prevent people from building excessively optimistic expectations (e.g. related to the availability of government subsidies or the immediate impact of closer integration with the EU).
If the vulnerability is a major driver of impatience, it can be dealt with by strengthening safety nets (unemployment or disability benefits, for example) and by promoting other mechanisms to ensure the most vulnerable against risks.
As for pure impatience and selfishness, there is no way other than to start building patience and selflessness traits from early childhood. This could be done by emphasizing how postponing benefits brings ever greater benefits in the future and how important it is to do a costly task today rather than leaving it for the future. Also, playing games that encourage selfless behavior and reward children for altruism could be a great way to educate a more farsighted generation.
Whatever is the source of impatience of the Georgian public, there are, of course, those who benefit from it. Take for example the casino/gaming businesses that have been thriving in Georgia. Other examples are the thousands of consumers who are ready to pay higher prices (e.g. exorbitant interest rates on consumer/pawnshop loans for the privilege of showing off the latest iPhone model) or even offer a bribe to get something sooner rather than later. Regulating business practices and designing public policies so as to reduce the opportunities for taking advantage of other people’s impatience should be another important policy priority for Georgia.