დავუშვათ, რომ ძმას 1000 ლარი ასესხეთ. ბუნებრივია, რომ ოჯახის წევრზე გაცემული სესხი უპროცენტოა. ერთ დღესაც ძმამ დაგირეკათ და ვალის დაბრუნების ორი თარიღიდან ერთის არჩევა შემოგთავაზათ: დღეს ან ზუსტად ერთი წლის შემდეგ. რომელს აირჩევდით? სტანდარტული ეკონომიკური თეორიის თანახმად, უნდა აირჩიოთ ფულის დაბრუნება დღეს. ეს იმიტომ ხდება, რომ ადამიანები, როგორც წესი, აწმყოს ანიჭებენ უპირატესობას მომავალთან შედარებისას. ამ მიდრეკილებას ეკონომისტები აწმყოს დროით უპირატესობას უწოდებენ და თეორიებში მომავალი უკუგების „ფსიქოლოგიური სარგებლის განაკვეთით“ დისკონტირებით ითვალისწინებენ.
აწმყოს დროით უპირატესობას რამდენიმე გამართლება აქვს. პირველ რიგში, თუ ფულს დღეს დაიბრუნებთ, შეძლებთ მის განთავსებას დეპოზიტზე, რომელსაც ერთი წლის განმავლობაში სარგებელი დაერიცხება. ამგვარად, ვადის ბოლოს თქვენ გექნებათ მეტი ფული, ვიდრე ძმის ვალის კიდევ ერთი წლით გადავადების შემთხვევაში.
ბანკების და სხვა საინვესტიციო შესაძლებლობების გარეშეც კი თქვენ ალბათ მაინც ამჯობინებდით ფულის ადრე დაბრუნებას. ამის ერთი მიზეზი შეიძლება ყოფილიყო რისკი. კერძოდ, ერთი წლის მანძილზე შეიძლება უამრავი რამ მოხდეს ისეთი, რაც თქვენი ფულის დაბრუნების საკითხს ეჭვქვეშ დააყენებდა. გარდა ამისა, შესაძლოა მოუთმენელი იყოთ უბრალოდ იმიტომ, რომ ახალი ტელევიზორის ან რაიმე სხვა ნივთის შეძენა გეჩქარებათ.
მრავალ ეკონომიკურ გარემოებაში წარმატებით მუშაობს პრინციპი: „ვინც მოითმენს, ის მოიგებს“. მაგალითად, სიმდიდრის დაგროვებისათვის გრძელვადიან პერიოდში დაზოგვის მაღალი დონეა საჭირო. ეს უკანასკნელი კი მოხმარების გადავადებას მოითხოვს (სხვათა შორის, საქართველოს ეკონომიკისათვის დანაზოგები არცთუ უმნიშნელო პრობლემაა).
ზოგადად, მომთმენი ადამიანები უფრო ხშირად ხდებიან ინვესტორები. ინვესტიცია, თავისი ბუნებიდან გამომდინარე, არის მიმდინარე მოხმარების შეწირვა მომავალი მოხმარების სანაცვლოდ. მაგალითად, ადამიანურ კაპიტალში ინვესტირებით, ანუ განათლების მიღებით უარს ვამბობთ ამჟამად დასაქმების შესაძლებლობაზე, მომავალში უფრო მაღალანაზღაურებადი სამსახურის იმედით.
დროითი უპირატესობა ადამიანის ის ძირითადი თვისებაა, რომელსაც მის ეკონომიკურ წარმატებაზე ძლიერი ზეგავლენის მოხდენა შეუძლია. ეს კარგად ჩანს სტენფორდის ტკბილეულის ექსპერიმენტშიც, რომელიც 1960-1970-იან წლებში ფსიქოლოგმა უოლტერ მიშელმა ჩაატარა. ამ ექსპერიმენტში ბავშვებს ჰქონდათ არჩევანი: მიეღოთ ერთი ნაჭერი ტკბილეული ახლავე, ან ორი რამდენიმე წუთში. ექსპერიმენტში მონაწილე 600 პატარადან მხოლოდ რამდენიმემ შეჭამა დაუყოვნებლივ. ბევრმა მოთმენა სცადა, მაგრამ ვერ გაძლო (Youtube-ზე ხელმისაწვდომია ტკბილეულის ჭამისგან თავის შეკავების მცდელობების ამსახველი სასაცილო ვიდეოები). ბავშვების მხოლოდ 30%-მა შეძლო მოეთმინა იმდენი ხანი, რომ მეორე ნაჭერი ტკბილეული დაემსახურებინა. როგორც შემდეგ აღმოჩნდა, ეს უკანასკნელნი გაცილებით უფრო წარმატებულნი იყვნენ ზრდასრულ ასაკში, ვიდრე დანარჩენები. მოთმინების ნიჭით დაჯილდოებული ბავშვებს უფრო სანდოდ და კომპეტენტურად აღიქმებოდნენ საზოგადოებაში, უკეთესი შემოსავალი და უკეთესი შედეგები ჰქონდათ უნივერსიტეტში მისაღებ გამოცდებშიც (SAT).
არის კი დროითი უპირატესობა იმგვარი პიროვნული მახასიათებელი, რომელიც კულტურასა და საზოგადოებაში გაბატონებულ ღირებულებებს უკავშირდება? ალბათ კი. გერმანელი ფსიქოლოგი გეერტ ჰოფსტედის კულტურული განზომილებების მოდელში, რომელიც მრავალჯერ დადასტურდა ემპირიულადაც, აღნიშნულია, რომ გრძელვადიანი და მოკლევადიანი ორიენტაცია კულტურათაშორისი განსხვავების ერთ-ერთი ასპექტია.
ამიტომ გასაკვირი არაა, რომ გრძელვადიანი ორიენტაცია მჭირდო კორელაციაშია ეკონომიკურ წარმატებასთან. ვენგის, რიეგერისა და ჰენსის 2010 წლის ნაშრომში (“How time preferences differ: evidence from 45 countries”, SFI Working Paper 09-47) ხალხს ეკითხებოდნენ რომელს მიანიჭებდნენ უპირატესობას: $3 400 ამ თვეში თუ $3 800 მომავალ თვეში. მხოლოდ რამდენიმე ქვეყენაში აღმოჩნდა დალოდების მსურველთა რაოდენობა 80%-ზე მეტი. ესენია: გერმანია (89%), ავსტრია (88%), შვეიცარია (86%), ნორვეგია (85%), დანია (84%). ამ მაჩვენებლით 70%-80% ინტერვალში აღმოჩნდნენ ჰონგკონგი, კანადა (ორივე 80%), ისრაელი (70%), შვედეთი (76%), იაპონია (74%), სამხრეთ კორეა (72%) და დიდი ბრიტანეთი (71%). შემდეგ მოდის აშშ (68%), თურქეთი (64%), პორტუგალია (60%), მექსიკა (58%), რუმინეთი (56%), აზერბაიჯანი (48%), საბერძნეთი (46%) და რუსეთი (39%). საინტერესოა, რომ ყველაზე დაბალი მაჩვენებლები გამოვლინდა აფრიკის ქვეყნებში. მაგალითად, ნიგერიაში მხოლოდ 8% ამჯობინებდა დალოდებას.
ალბათ გაინტერესებთ საქართველოს პოზიციაც ამ რეიტინგში. 45 გამოკითხული ქვეყნიდან საქართველო 44-ე ადგილზეა! აქ გამოკითხულთა მხოლოდ 26%-მა ამჯობინა დალოდება.
რა თქმა უნდა, მიზეზ-შედეგობრიობა შეიძლება საწინააღმდეგო მიმართულებითაც მოქმედებდეს. დროითი უპირატესობის თეორიული საფუძვლების მიხედვით, რაც უფრო დიდი დროა გადახდამდე, მით უფრო რისკიანია იგი. ამ მხრივ გასაკვირი არცაა, რომ არასტაბილურ საზოგადოებაში მცხოვრებნი მეტად მოუთმენელნი არიან. ნიგერიაში დაპირებული ჯილდოს რეალიზების ალბათობა გაცილებით უფრო ნაკლებია, ვიდრე დანიაში. გარდა ამისა, ნიგერიაში უფრო მეტია შანსი, რომ სარგებლის მიმღები ან გამცემი დაიღუპოს (სიცოცხლის დაბალი საშუალო ხანგრძლივობიდან გამომდინარე) ვადის დასრულებამდე. ამასთან, ნიგერიაში ძნელია კონტრაქტის აღსრულება, მაღალია ინფლაციის რისკები და ა.შ. მაინც, მიუხედავად მოუთმენლობის მიზეზისა, მას დამღუპველი ეკონომიკური შედეგები მოაქვს.
საქართველოში ცხოვრებისას ძნელი არაა მოუთმენლობის მაგალითების შემჩნევა.
მაგალითად, თბილისი-გორის მიკრო ავტობუსი მძღოლებმა თავიანთ სატრანსპორტო საშუალებაში დამატებითი სკამები დაამონტაჟეს მგზავრთა რაოდენობის გასაზრდელად. ეს კი აუტანელს ხდის მგზავრობას და მნიშვნელოვნად ზრდის დაშავების ალბათობას ავტოავარიის შემთხვევაში. მაშინ როცა მძღოლები დამატებითი მოგების მიღებას ცდილობდნენ, ხალხმა ალტერნატიული სატრანსპორტო საშუალებების ძიება დაიწყო. ამის გამო ტაქსის მძღოლებმა მომგებიანად მიიჩნიეს ამავე მიმართულებით მოძრაობა. ეს ალტერნატივა მიკრო ავტობუსებთან შედარებით მხოლოდ ერთი ლარით ძვირია. სულ უფრო მეტი ადამიანი მზადაა გადაიხადოს ერთი ლარით მეტი ნორმალური მგზავრობისთვის და მიკრო ავტობუსების მგზავრების რაოდენობამაც მკვეთრად იკლო. მოკლევადიან და გრძელვადიან ხედვას შორის დაპირისპიერბაში გაიმარჯვა მოკლევადიანმა ხედვამ.
მსგავსი მაგალითის მოყვანა კვების ობიექტების შესახებაც შეიძლება. ქართველები ცდილობენ ახლადგახსნილ რესტორნებსა თუ კაფეებს ესტუმრონ, რადგან მიიჩნევენ, რომ ახალი კარგი იქნება (შეიძლება მოვიშველიოთ ქართული ანდაზაც: „ახალი ცოცხი კარგად გვის“). საიდან მოდის ასეთი დამოკიდებულება, რომელსაც სხვა საზოგადოებაში იშვიათად თუ წავაწყდებით? როდესაც რესტორანი იხსნება, მან უნდა მოიზიდოს მომხმარებელი შესანიშნავი მომსახურებით და პროდუქტით. ეს ნამდვილად კარგად გამოსდით საქართველოში, მაგრამ პრობლემები მაშინ იწყება, როდესაც ისინი უკვე წარმატებას აღწევენ. მალევე ხარისხი ეცემა, მომსახურება ფუჭდება და დანახარჯების მინიმიზაცია შემოდის დღის წესრიგში (რაც ნამდვილად არაა იგივე, რაც მოგების მაქსიმიზაცია). ამ შემთხვევაშიც, მოკლევადიანი აზროვნება ამარცხებს გრძელვადიანს.
ქართველი გლეხების თანამშრომლობის პრობლემა ასევე დროით უპირატესობას უკავშირდება. ქართულ სოფლებში, ხშირად ფერმერები არაფორმალურად თანხმდებიან. მაგალითად, ერთ გლეხს მოჰყავს ვაშლი, მეორე ყიდულობს მისგან და შემდეგ ყიდის რუსეთში. შეთანხმება, როგორც წესი, გარკვეულ საფასო პირობებსაც შეიცავს. თავდაპირველად ყველაფერი მშვენივრად მიდის, მაგრამ ერთხელაც ვაშლის მომყვანი პოულობს ახალ მყიდველს, რომელიც ოდნავ მაღალ ფასს სთავაზობს და არაფორმალური გარიგებაც იშლება. ამრიგად, სტაბილური სავაჭრო ურთიერთობა, რომელიც გრძელვადიან პერიოდში მეტად სასარგებლოა, ერთ პატარა მოკლევადიან გარიგებას ეწირება. მოკლევადიანი ხედვა აქაც იმარჯვებს.
შესაძლოა ახალგაზრდა ქართველების მიერ „არასწორი“ პროფესიების არჩევაც დროთი უპირატესობების გამო ხდებოდეს. ერთი ხშირად მოყვანილი არგუმენტი, რომლითაც ბიზნესის ადმინისტრირების ან მენეჯმენტის შესწავლას ამართლებენ, არის ის, რომ ამ შემთხვევაში „მუშაობის დაწყება მეორე კურსიდანვეა შესაძლებელი“.

Assume you have lent your brother 1000 laris, and because he is a close family member, you do not charge interest from him. One day you get a phone call from your brother, and he offers you to pay back the debt either today or one year from now. What would you choose? If you act in line with standard economic theory, you would choose to get the money back today. You are driven by what economists call time preference, a kind of “psychological interest rate” with which you discount future payoffs.
There are a couple of reasons why it makes sense for humans to have time preferences. First of all, if you get your money back today, you can deposit it in a bank and receive interest payments. So, one year from now, you will have more money than if you give your brother another year of lenience.
But even in a world without banks and investment opportunities, you may prefer to have your money back earlier than later. If you allow your brother to pay back in one year from now, he might have a car accident in the meantime, or, even worse, you might be hit by a car (your brother’s?). Less dramatically, your brother may jeopardize and lose the money in the next 12 months, or you may simply be impatient to have the money back, as you do not want to wait another year for buying, say, a new television set.
As a matter of fact, in many economic circumstances it is beneficial to have low time preferences, i.e. to be patient. For example, accumulating wealth requires high saving rates for a long period of time, implying the postponement of consumption (the absence of such saving rates is a non-negligible problem for the Georgian economy).
Generally, the more patient people are, the more they are willing to invest. Investment, by its very nature, is sacrificing current consumption in exchange for more consumption tomorrow. Specifically, investing in human capital, i.e. obtaining education, entails forgone earning possibilities in hope of realizing higher wages at some later point in time.
Time preference seems to be a basic personality trait that has a strong impact on economic success. This was nicely illustrated in the Stanford Marshmellow Experiment, conducted in the 1960s and 1970s by the psychologist Walter Mischel. Children were given the choice to have one marshmallow now or two marshmallows in some minutes. Among the 600 children who went through the test, just a few ate the marshmallow immediately, while many tried to resist but did not succeed (there are funny videos available on Youtube showing children struggling not to eat the marshmallow). About 30% of the children managed to wait long enough to get the second marshmallow. As it turned out, those children who managed to wait were significantly more successful in their later lives: they were perceived to be more reliable and competent, they had higher incomes, and they even performed better in the US university admission test SAT.
But is time preference a personality trait that is related to the culture and the values prevailing in a society? Probably yes. In the cultural dimensions model of the Dutch psychologist Geert Hofstede, a model that was empirically supported by many studies, long-term orientation vs. short-term orientation is one of the aspects in which cultures differ.
Therefore, it is not surprising that time preference, or long-term orientation, is closely correlated with economic success. In a 2010 study by Wang, Rieger, and Hens (“How time preferences differ: evidence from 45 countries”, SFI Working Paper 09-47), people were asked whether they would rather like to have $3,400 this month or $3,800 next month. The only countries with waiting rates above 80% were Germany (89% preferred to wait), Austria (88%), Switzerland (86%), Norway (85%), and Denmark (84%). In the group of countries with waiting rates between 70% and 80%, one can find, among others, Hong Kong, Canada (both 80%), Israel (78%), Sweden (76%), Japan (74%), South Korea (72%), and the UK (71%). Then follow countries like the USA (68%), Turkey (64%), Portugal (60%), Mexico (58%), Romania (56%), Azerbaijan (48%), Greece (46%), and Russia (39%). Interestingly, the lowest waiting rate was observed in the only African country in the sample, namely in Nigeria, where only 8% of the subjects preferred to wait.
You may want to know where Georgia stands in this ranking. Among 45 countries that were surveyed, Georgia achieved… place 44! In Georgia, only 26% of the people responded that they would rather have $3,800 next month than $3,400 now.
Of course, the causality may go in both directions. As one of the theoretical foundations of time preference is the fact that payments are more uncertain the farther they are in the future, it is not surprising that people are less patient in societies that are unstable. In Nigeria, the likelihood that an announced payment will really occur is lower than in Denmark. In Nigeria, it is also more likely that the receiver or the party promising the money may not survive payment day, enforcing contracts is more difficult, there are risks of inflation, etc. Yet whatever the deeper reasons of high time preferences are, impatience always has detrimental economic effects.
Living in Georgia, it is quite easy to come up with casual observations of shortsighted behavior.
In the marshrutkas that go from Tbilisi to Gori, drivers have started to install additional chairs to increase the number of passengers. This makes traveling pretty unbearable and it dramatically increases the probability of injury and death in case of an accident. While marshrutka drivers could make an extra profit for a short time, people are now searching for alternative ways to go from Tbilisi to Gori. There are now taxis that cost just one lari more than the marshrutkas, and we have observed that the number of marshrutka passengers on that route seems to have declined significantly. Short-run vs. long-run – the winner is the short-run!
Similarly, Georgians think that restaurants and cafes are particularly good when they are newly established. There is even a Georgian saying: “Let’s go there, it is new!” Where does this attitude, which is not to be found in other societies, come from? When a restaurant is in its startup stage, it should attract consumers with excellent service and products. This really works in Georgia, but problems arise once the restaurant succeeded in attracting guests. Soon, the quality goes down, the service becomes lousy, and cost minimization becomes the order of the day (which is not the same as profit maximization). Again, short-run defeats long-run.
Are the difficulties of Georgian farmers to cooperate also related to time preferences? In Georgian villages, farmers usually rely on informal agreements. One farmer is in charge of growing apples, the other buys those apples and sells them in Russia. They agreed on a price schedule, and in the beginning, everything works well. Yet then the farmer in charge of growing the apples finds another buyer who offers a little bit more. If this happens, way too often the informal agreement is dismissed. Stable trade relationships, extremely useful in the long run, are sacrificed for a small extra profit. Short-run wins.
And perhaps even the problem of young Georgians studying the “wrong” subjects may have to do with time preferences. One of the commonly heard arguments for studying business administration and management is that “you can start to work from the second year”.