ადამიანები, რომლებიც ტოვებენ საკუთარ ქვეყანას და ბედის საძიებლად სხვაგან მიდიან, მოსახლეობის ერთი კონკრეტული სეგმენტია. ჰარვარდის პოლიტიკურ მეცნიერებათა სპეციალისტმა, ჯორჯ ჯ. ბორხასმა 1987 წელს გამოცემულ წიგნში „თვითშერჩევა და მიგრანტების ხელფასები“ (American Economic Review 77, 531-553 გვ.) განიხილა ე. წ. მიგრანტების თვითშერჩევა. 1987 წლამდე მიგრაციის ეკონომისტებს მიაჩნდათ, რომ მიგრანტები, ყოველ შემთხვევაში ისინი, ვინც აშშ-ში ჩამოდიოდნენ, მიეკუთვნებოდნენ თავიანთი სამშობლოს შემოსავლების განაწილების „ზედა ჯგუფს“. ვინაიდან შემოსავლები ასახავს ეკონომიკურ აქტივობას, ბორხასის აზრით, ასეთი ადამიანები ითვლებოდნენ „მაღალი ხარისხის“ მიგრანტებად. ამ მოსაზრებას ამყარებდა ემპირიული დასკვნები. მაგალითად, აშშ-ში ახალჩამოსული მიგრანტები, ადგილობრივებთან შედარებით დაბალ ხელფასს იღებდნენ, თუმცა დროთა განმავლობაში მათი შემოსავლები მკვეთრად იზრდებოდა. იმიგრაციიდან 15 წელიწადში, როდესაც ახალჩამოსულობის იაელიყი ქრებოდა, საშუალო მიგრანტი იმაზე მაღალ ხელფასს იღებდა, ვიდრე იგივე უნარ-ჩვევების მქონე ადგილობრივი. როგორც ბორხასმა გადაიაზრა იმ დროისთვის გაბატონებული შეხედულება, „სამშობლოს დატოვების შემდეგ, „საუკეთესო“ ადამიანები ხვდებიან აშშ-ში და ჯობნიან ადგილობრივ მოსახლეობას“, ასე ხდება „ტვინების გადინება აშშ-ში“.
ვითარება ევროპაში ყოველთვის განსხვავებული იყო, რომელიც ეკონომიკური შესაძლებლობებისა და გულუხვი შემწეობებით ყოველთვის იზიდავდა ემიგრანტებს. არსებული მონაცემების თანახმად მიგრაციის ბოლო ნაკადებით ევროპაში ჩამოსულ ადამიანებს ნამდვილად ვერ ვუწოდებთ ეკონომიკურად ეფექტიანებს. მეტიც, ამ მიგრანტების დიდი ნაწილი ფაქტობრივად ვერ აკმაყოფილებს განვითარებული ეკონომიკის მოთხოვნებს. მიუნხენის განათლების ეკონომიკის ინფორმაციისა და კვლევების ცენტრის ხელმძღვანელის, ლუდგერ ვოსმანის შეფასებით, სირიელი ლტოლვილების „მესამედს აქვს წერა-კითხვის სერიოზული პრობლემა და მხოლოდ მარტივი მათემატიკური ამოცანის ამოხსნას ახერხებს“ (Die Zeit, 3 დეკემბერი, 2015 წ.).
ევროპაში თვითშერჩევამ უარყოფითი ფორმები მიიღო, მიგრირებენ არა კარგი, არამედ ცუდი უნარ-ჩვევების მქონე ადამიანები. ამ სტატიით იმის თქმა მინდა, რომ შრომის კანონის სწორი გამოყენებით შესაძლებელია დადებითი თვითშერჩევის აღდგენა. ჭკვიანურად გამოყენების შემთხვევაში, ეს ბერკეტი შეიძლება იყოს ეფექტური და იაფი საშუალება განვითარებულ მსოფლიოში მიგრანტების მასობრივი ნაკადების სამართავად.
არ არის აუცილებელი, რომ მოქალაქეებსა და ემიგრანტებს ერთნაირი მინიმალური ხელფასი ჰქონდეთ. უკეთესი იქნება, თუ ღია კარის იმიგრაციის პოლიტიკასთან ერთად მიგრანტების მინიმალური საათობრივი ხელფასი გადააჭარბებს მასპინძელი ქვეყნის საშუალო საათობრივ ხელფასს (რაც 25 აშშ დოლარია აშშ-ში).
ღია კარის იმიგრაციის პოლიტიკასთან გაერთიანებული მიგრანტებისთვის დაწესებული უფრო მაღალ საშუალო ხელფასი შეზღუდავს მოთხოვნას მიგრანტ მუშახელზე და საჯარო მოხელეებსაც გაუმარტივებს გადაწყვეტილების მიღების პროცესს, ვის მისცენ საზღვრის გადალახვის უფლება და ვის არა. უსაფრთხოების მიზნით პირის პირადი მონაცემების გადამოწმების გარდა, იმიგრაციის სამსახურის წარმომადგენლებს აღარ მოუწევთ იმის გადაწყვეტა, ვინ სად უნდა იმუშაოს. ნებისმიერი მიგრანტი, რომლის განათლება და უნარ-ჩვევები იმსახურებს საშუალოზე მაღალ ხელფასს, გადაიხდის საშუალოზე მაღალ გადასახადებს და, შესაბამისად, გაზრდის მასპინძელი საზოგადოების შედარებით კეთილდღეობას. ნებისმიერი მიგრანტი, რომელიც ვერ გამოიმუშავებს ამ თანხას, ასუსტებს საშუალო შემოსავლების მაჩვენებლებს და დარტყმას აყენებს დაუცველ ადგილობრივ მუშახელს.
მეტიც, შერჩევითი მაღალი მინიმალური ხელფასის პოლიტიკა მოხერხებულად გაუმკლავდება აშშ-სა და ევროპაში მცხოვრებ მილიონობით არალეგალ მიგრანტს. ეს საშუალებას მისცემს ყველას, ვინც იმსახურებს მაღალ მინიმალურ ხელფასს, ლეგალურად დარჩეს ქვეყანაში, საჭირო უნარ-ჩვევების არმქონეებს კი აიძულებს, დაბრუნდეს საკუთარ სამშობლოში.
პრაქტიკული თვალსაზრისით, არალეგალ მიგრანტებს უნდა ჰქონდეთ უფლება, სასამართლოს გზით მოითხოვონ სახელფასო დავალიანების ანაზღაურება დამსაქმებლისგან, რომელიც მაღალ მინიმალურ ხელფასზე დაბალ ხელფასს უხდის მას. ხელფასის გადაუხდელობა უნდა ისჯებოდეს უზარმაზარი ჯარიმებით. ასეთ შემთხვევაში, ნებისმიერი დამსაქმებელი კარგად დაფიქრდებოდა, სანამ მიგრანტს დაიქირავებდა ლეგალურ მინიმალურზე დაბალ ხელფასად.
შერჩევითი მინიმალური ხელფასის კანონის შემოღებას კიდევ ერთი უპირატესობა აქვს. ეს კანონი იმიგრაციის შესახებ დებატებს ემოციური დემაგოგიიდან რაციონალური მსჯელობისკენ შემოაბრუნებს. კონსერვატორებსა და ლიბერალებს შორის განსხვავება იტრიალებს არა მათ ირგვლივ, ვისაც უნდა განდევნოს ან შემოიყვანოს მილიონობით უუნარო მიგრანტი, არამედ სწორებას აიღებდა მიგრანტებისთვის მაღალი მინიმალური ხელფასის რაოდენობაზე.
ასეთ შემთხვევაში სერიოზული პოლიტიკური ცვლილებები მოხდება იმიგრაციის საკითხთან დაკავშირებით. კონსერვატორებმა, რომელთაც მხარს უჭერენ ბიზნესის წარმომადგენლები, რომელთაც სურთ უცხოელი მუშების დაქირავება, შეიძლება მოინდომონ, რომ იმიგრანტთა მინიმალური ხელფასები კვლავ დაბალი დარჩეს. ლიბერალებმა შეიძლება მხარი დაუჭირონ უფრო მაღალ მინიმალურ ხელფასს, რაც იცავს მათ კოლეჯდამთავრებულ ამომრჩევლებს სამუშაო ბაზრის კონკურენციისგან, რასაც უნარიანი მიგრანტები ქმნიან.
შერჩევითი მინიმალური ხელფასის შემოღება შეიძლება კარგი ბერკეტი იყოს 21 საუკუნის მიგრაციული ნაკადების სამართავად. გრძელვადიან პერიოდში, მიგრანტების გადაადგილების არჩევანმა უნდა ასახოს მასპინძელი საზოგადოების საჭიროებები. მიგრანტებისთვის დაწესებული უფრო მაღალი მინიმალური ხელფასები კარგი საშუალებაა ამ მიზნის შესრულებისთვის, რადგან აღადგენს დადებითი თვითშერჩევის პრაქტიკას.
რაფაელ კასტრო არის გერმანიაში მოღვაწე პოლიტიკური კომენტატორი. ის არის ისრაელის ერთ-ერთი უმთავრესი ახალი ამბების პორტალის, Ynetnews-ის მუდმივი კომენტატორი. მას აქვს იელის უნივერსიტეტის ეკონომიკის ბაკალავრისა და იერუსალიმის ებრაული უნივერსიტეტის პოლიტიკურ მეცნიერებათა მაგისტრის ხარისხი.

People who decide to leave their country and test their luck elsewhere are usually no random sample of a population. In his 1987 paper “Self-Selection and the Earnings of Immigrants” (American Economic Review 77, pp. 531-553), Harvard Political Scientist George J. Borjas discusses the so-called self-selection of migrants. As of 1987, the standard view among migration economists was that migrants, at least those who came to the United States, belonged to the “upper tails” of the income distributions in their home countries. As income reflects economic performance, they were considered to be of “high quality”, as Borjas writes. This assertion was backed by empirical findings. For example, new arrivals to the United States started with lower wages than natives, yet subsequently, their incomes increased steeper in each year than those of native workers. About 15 years after immigration, when the initial disadvantage of being a newcomer had disappeared, the average immigrant received a higher salary than a native of equal observable characteristics. “The ‘best’ persons leave the country of origin and when they get to the United States, they outperform the native population” and generate a “brain drain into the United States”, as Borjas paraphrased the predominant view of the time.
The story was probably always a different one in Europe, which attracted immigrants not only thanks to its economic opportunities but also through generous welfare subsidies. In terms of those who come to Europe today, e.g. in the recent immigration waves, there is evidence that they are anything but economic high-performers. On the contrary, many of these immigrants seem to be particularly ill-suited to serve the needs of advanced economies. With regards to Syrian refugees, Ludger Woessmann, head of the Ifo Center for the Economics of Education in Munich, estimates that two-thirds of the refugees “are severely limited in their reading and writing skills and can solve only the most simple mathematical problems” (Die Zeit, December 3rd, 2015).
In Europe, self-selection has turned into the negative, with underperformers being more likely to immigrate than those who do well. The point I want to develop in this article is that there is a possibility to restore positive self-selection using labor laws. If applied smartly, these may provide an effective and inexpensive solution to regulate the massive flow of immigrants to the developed world.
There is no need for citizens and immigrants to be bound by the same minimum wage laws. It would be better to couple an open-door immigration policy to the stipulation that the minimum hourly wage for immigrants exceeds the average hourly salary in host economies (which is, for example, around $25 in America).
An open-door immigration policy coupled with a higher minimum wage for immigrants would limit demand for immigrant workers while getting government bureaucrats out of the messy business of deciding who would be allowed to cross the border. In principle, everyone could come, provided a job that pays the immigrant minimum wage is started up within a certain amount of time. Aside from performing background security checks, immigration authorities would not have to be involved anymore in deciding who is able to work where. Any immigrant whose skills and education earn above-average salaries will pay above average taxes and thus raise the relative welfare of the host society. Any immigrant who does not earn this amount depresses average income indicators and undercuts vulnerable native workers.
Moreover, a selectively higher minimum wage policy would deal elegantly with the millions of illegal immigrants currently residing in the United States and Europe. It would enable all those who are worth a higher minimum wage to remain legally, while those who are too unskilled to earn above-average salaries would be unable to secure jobs and would repatriate.
For practical matters, it would be necessary for illegal immigrants to be entitled to sue wage arrears from employers paying salaries below this higher minimum wage and that non-payment of this wage entails draconian fines. This would ensure that any employer thinks thrice before hiring immigrants for salaries lower than their legal minimum wage.
There is another advantage to the adoption of selective minimum wage laws. These laws will steer debates on immigration from emotionally-charged demagoguery into the rational territory. The difference between conservatives and liberals would no longer revolve around those who want to expel and those who want to absorb millions of unskilled immigrants, but on the best peg at which to set the higher minimum wage for immigrants.
Were this to happen, we might see a grand political realignment around the issue of immigration. Conservatives, supported by business owners eager to hire foreign workers, might push for immigrant minimum wages to be kept low, while liberals could support higher minimum wages that shield their college-educated constituencies from the job competition created by skilled immigrants.
The establishment of selective minimum wages may be a recipe to manage immigration flows in the 21st century. In the long run, the relocation choices of immigrants must mirror the needs of host societies, and higher minimum wages for immigrants achieve this goal by bringing back the positive self-selection that has been diluted in recent decades.
Rafael Castro is a political commentator residing in Germany. He is a frequent contributor to Ynetnews, Israel’s premier news portal. He received his bachelor’s degree from Yale University and his master’s degree from the Hebrew University of Jerusalem (in economics and political science respectively).