ბოლო 20 წელია ეკონომისტები აქტიურად იკვლევენ ბედნიერებას, როგორც ადამიანთა კეთილდღეობის საზომს. ფრაი და სტაცერი („რა შეიძლება ისწავლონ ეკონომისტებმა ბედნიერების შესახებ კვლევებიდან“, ეკონომიკური ლიტერატურის ჟურნალი 20, 2002 წ. 402-435 გვ.) დამაჯერებლად ამტკიცებენ, რომ მთლიანი შიდა პროდუქტი (მშპ), უმუშევრობა, ინფლაცია და ბევრი სხვა ეკონომკური ინდიკატორი ძირითადად იმიტომაა საინტერესო, რომ ადამიანების კეთილდღეობასთანაა კორელაციაში. თუ დავუშვებთ, რომ ამ საზომებს არავითარი კავშირი არ აქვს ბედნიერებასთან, მაშინ გამოდის, შემოსავლისა თუ მშპ-ის ზრდის წახალისებისთვის განკუთვნილი ყოველგვარი ეკონომიკური პოლიტიკა შინაარსს მოკლებული ხდება.
მართლაც, ეკონომიკა თითქოს სერიოზული პროფესიაა, მაგრამ ბოლოს ყველაფერი იქამდე მიდის, როგორ გავაბედნიეროთ ადამიანები. თუ ამ კუთხით შევხედავთ საკითხს, მაშინ დიდი სხვაობა აღარ არის მუსიკოსებს, კომედიანტებს, მზარეულებს, მოცეკვავეებს, კომპიუტერული თამაშების ავტორებსა თუ ეკონომისტებს შორის. რამდენადაც სერიოზულად არ უნდა ვეკიდებოდეთ ჩვენს საქმეს, საბოლოოდ ყველანაირი ძალისხმევა მაინც ბედნიერებისკენ სწრაფვას ემსახურება.
თუ დავუშვებთ, რომ ეკონომიკა ბედნიერებაზეა, მაშინ ადამიანებს პირდაპირ უნდა ვკითხოთ, რამდენად ბედნიერები არიან, ნაცვლად იმისა, რომ დავეყრდნოთ, მაგალითად, მშპ-ს. მით უმეტეს, თუ გავითვალისწინებთ, რომ, ბევრის აზრით, მშპ კარგად ვერ ასახავს ადამიანთა კეთილდღეობას. მაგ.: ეკოლოგიური ზიანი და დამატებითი სამუშაო საათები დადებით კორელაციაშია მშპ-სთან, მაგრამ უარყოფითად აისახება ადამიანების ცხოვრებით კმაყოფილებაზე.
ბუტანის სამეფოში ეკონომიკური პოლიტიკა მიზნად ისახავს, გაზარდოს არა მშპ, არამედ მთლიანი ეროვნული ბედნიერება (მებ). როგორც ფრაისა და სტაცერის სხვა კვლევაშია შეჯამებული („ბედნიერების კვლევების შედეგები“, ბატოლინი და სხვ., ბედნიერების პოლიტიკა, ოქსფორდის უნივერსიტეტის პრესა, 2016 წ.), ბედნიერების კვლევებიდან მიღებული დასკვნები შეიძლება გამოვიყენოთ რეალობაში, იქნება ეს უმუშევრობასთან ბრძოლა თუ საგადასახადო სისტემის ოპტიმიზაცია.
უკვე ოთხი წელია, ISET ყოველთვიურად აქვეყნებს საქართველოს მომხმარებელთა განწყობის ინდექსს (CCI, იხ. გრაფიკი). 2012 წლის ივლისიდან ინდექსის გამოთვლის მეთოდოლოგიისა და ყოველთვიური გამოკითხვის შედეგების ნახვა შესაძლებელია ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტის ვებ-გვერდზე.
2016 წლის ივლისში CCI 2.8 ქულით გაიზარდა, მაშინ, როდესაც ინდექსის აბსოლუტური მნიშვნელობა უკიდურესად უარყოფითი იყო და -24.2 ქულა შეადგინა. ეს ნიშნავს, რომ გაცილებით მეტმა ადამიანმა გასცა უარყოფითი პასუხი ეკონომიკური მდგომარეობისა და მოლოდინების შესახებ კითხვებს, ვიდრე დადებითი. თუმცა -24.2 ქულა ბევრად მეტი იყო, ვიდრე 2015 წლის სექტემბერში დაფიქსირებული ისტორიული მინიმუმი, როდესაც CCI-მა -40.4 ქულა შეადგინა.
უნდა აღვნიშნოთ, რომ იგივე მეთოდოლოგიის გამოყენებით CCI-ს ბევრ ქვეყანაში ითვლიან, თუმცა საქართველოსგან განსხვავებით, ის მუდმივად უარყოფითი არც ერთ ქვეყანაში არ არის. მაგალითად, დიდ ბრიტანეთში 2015 წლის იანვრიდან 2016 წლის თებერვლამდე CCI მუდმივად დადებითი იყო, 2015 წლის აგვისტოში მაჩვენებელმა +6 ქულას მიაღწია. იყო შემთხვევაც, როდესაც მომხმარებელთა განწყობამ დიდ ბრიტანეთსა და სხვა ქვეყნებში +15 ქულას გადააჭარბა. საქართველოში კი საუკეთესო შედეგი დაფიქსირდა 2013 წლის ნოემბერში, როდესაც ინდექსმა -1.4 ქულა შეადგინა.
როგორც ირკვევა, კითხვები, რომელთა საფუძველზეც დგება CCI, მჭიდრო კავშირშია ბედნიერების ეკონომიკურ ფაქტორებთან. ჩვენ დიდი ხნის წინ ვიწინასწარმეტყველეთ კიდეც ბედნიერებასა და CCI-ს შორის შესაძლო კავშირი. თუ მართლაც ასეა, მაშინ, CCI-ზე, ბედნიერების გარდა, შეიძლება გავლენას ახდენდეს სხვა ეკონომიკური ფაქტორებიც, რაც დროთა განმავლობაში იგივე დინამიკას იმეორებს რასაც ბედნიერება. ამას აჩვენებს ცნობილი ჰედონიკური ადაპტაციის ფენომენის კვლევები. ამ ფენომენზე მომდევნო ნაწილშია საუბარი. დიდი ხანი ველოდებოდით ამ ფენომენის გამოჩენას და ვფიქრობთ, მონაცემები უკვე მონაცემებში უკვე ჩანს კიდეც.
ტერნიმი ჰედონიკური ადაპტაცია ეფუძნება ემპირიულ დასკვნას, რომ ადამიანების კეთილდღეობის სუბიექტური აღქმა ყოველთვის უბრუნდება გარკვეულ დონეს, მიუხედავად იმისა, რა მოხდა. კვლევით სტატიაში სახელწოდებით „ჰედონიკური ადაპტაცია“ (კეთილდღეობა: ჰედონიკური ფსიქოლოგიის საფუძვლები, კანემანი და სხვები, რასელ სეიჯის ფონდი, 1999 წ.), ფრედერიკსა და ლოვენშტაინს მოჰყავთ ამ ფენომენის სხვადასხვა მაგალითები. სამედიცინო თვალსაზრისით გადატანილი ერთ-ერთი კიდურის ამპუტაციით სერიოზულად უნარშეზღუდული ადამიანები ოპერაციიდან მოკლე პერიოდში კვლავ ბედნიერები არიან. უბედური შემთხვევის შედეგად პარალიზებული ადამიანები მალევე უბრუნდებიან ჩვეულ მდგომარეობას. ანალოგიურად, პატიმრებიც, რომელთაც მრავაწლიანი სასჯელი აქვთ მისჯილი, „დროთა განმავლობაში“ უკეთ ხდებიან, კერძოდ კი, „იკლებს დისფორია, სტრესით გამოწვეული პრობლემები, როგორიცაა უძილობა და მოწყენილობა“. ომის ტყვეებმა, რომლებიც 6 წლის განმავლობაში ვიეტნამში იზოლირებულ ტყვეობაში იყვნენ, „გამოიმუშავეს ბრძოლის იმდენად ეფექტური მექანიზმი“, რომ გაუჭირდათ იზოლაციისგან გათავისუფლებასთან შეგუება.
მსგავს მოვლენებთან გვაქვს საქმე შემოსავლებისა და მოხმარების შემთხვევაშიც. ლატარიის 22 გამარჯვებულზე ჩატარებულმა კვლევამ, რომელთაც კვლევამდე ერთი წლით ადრე 50,000-1,000,000 აშშ დოლარი მოიგეს, დაადგინა, რომ მათი „ცხოვრებით კმაყოფილება მხოლოდ მცირედით გაიზარდა საკონტროლო ჯგუფთან შედარებით (4.0 vs 3.8 ქულა საზომ შკალაზე)”.
უარყოფითი ეკონომიკური შოკი ერისთვის იგივეა, რაც ტრავმა (მაგ.: ავტოავარია და მისით გამოწვეული უნარშეზღუდულობა) ადამიანისთვის. ასეთი შოკი იყო ლარის გაუფასურება, რაც 2014 წლის ნოემბრიდან 2015 წლის მაისამდე მოხდა. საქართველოს მსგავს პატარა ეკონომიკაში ხალხი ძალიან მგრძნობიარეა გაცვლითი კურსის რყევებისადმი, რაც მნიშვნელოვან გავლენას ახდეს მომხმარებელთა განწყობაზე. ამიტომ ვალუტის ღირებულების გაუფასურება შეიძლება გავიგოთ, როგორც „ეკონომიკური დანაკლისი“. და, მართლაც, როგორც გრაფიკიდან ჩანს, 2014 წლის ნოემბიდან 2015 წლის მაისამდე პერიოდში მომხმარებელთა განწყობის მკვეთრი ვარდნა თითქმის ზუსტად ემთხვევა ქათული ლარის გაუფასურებას აშშ დოლართან მიმართებაში. მომდევნო თვეებში გაცვლითი კურსი მეტ-ნაკლებად დასტაბილურდა (2016 წლის ივლისში ლარი ოდნავ გაუფასურდა 2015 წლის მაისთან შედარებით).
ამ ტრავმული ფაქტის შემდეგ მომხმარებელთა განწყობა იზრდებოდა (ყველაზე შესამჩნევად გაიზარდა 2016 წელს) და ეს ტენდენცია იმდენად ძლიერი იყო, რომ რამდენიმე თვეში, მომხარებელთა განწყობა კვლავ დაუბრუნდა ლარის გაუფასურებამდე არსებულ დონეს.
ისე ჩანს, თითქოს ლარის გაუფასურება „ავარიის“ ან „დანაკლისის“ ტოლფასი იყო ქართველი ხალხისთვის. ახლა სწორედ ჰედონიკური ადაპტაციის პერიოდია და მომხმარებელთა განწყობაც უბრუნდება თავის ჩვეულ დონეს. მნიშვნელობა აღარ აქვს, რა მოუვა ქართულ ეკონომიკას გრძელვადიან პერსპექტივაში. დროა, ეკონომიის თეორიაში ჰომო ეკონომიკუსის ნაცვლად ჰომო სიზიფუსი შემოვიღოთ.

In the last two decades, happiness has moved into the focus of economic inquiry. Frey and Stutzer (“What Can Economists Learn from Happiness Research”, Journal of Economic Literature 20, 2002, pp. 402-435) argue convincingly that gross domestic product (GDP), unemployment, inflation, and many other indicators of economic performance are primarily interesting because they are correlated with the well-being of people. Without the assumption that these parameters are proxies for happiness, there would be no reason to pursue economic policies that maximize income or GDP growth.
Indeed, economics pretends to be a serious profession, but in the end, it all boils down to the science of how to make people happy. Seen from this angle, there is not a great difference between musicians, stand-up comedians, cooks, dancers, producers of computer games, and – economists. However seriously and grimly people go after their businesses, at the end of the day, all human striving serves the pursuit of happiness.
If one subscribes to the view that economics is about happiness, it is straightforward to elicit happiness directly by asking people how happy they are instead of relying on proxies like the GDP. This is even more logical as it is frequently argued that in particular, the GDP does not capture the well-being of people well, e.g., because ecological damage and overtime hours are positively correlated with GDP but arguably negatively connected with the life satisfaction of people.
In the Kingdom of Bhutan, the economic policy aims at maximizing gross national happiness (GNH) instead of GDP, and, as summarized in another, a more recent article by Frey and Stutzer (“Policy Consequences of Happiness Research”, In: Bartolini et al. (eds.), Policies for Happiness, Oxford University Press 2016), insights from happiness research are relevant for real-world economics, ranging from how to deal with unemployment to happiness-optimized tax systems.
For more than four years, ISET publishes the consumer confidence index (CCI) for Georgia on a monthly basis (see the chart). For each month since July 2012, the results of this survey can be found on the homepage of ISET-PI, together with a description of how this index is computed.
In July 2016, the monthly increase in the overall index was 2.8 points, while in absolute terms consumer confidence was deeply in the negative, standing at -24.2 points. This means that those people who answered the questions about their current economic situations and their expectations pessimistically outnumber those who gave positive answers. -24.2, however, was much better than the CCI’s all-time low that occurred in September 2015, when it reached -40.4 points.
It is interesting to note that the CCI is computed in many countries using the same methodology, and it is not everywhere constantly in the negative as it is in Georgia. In the UK, for example, the CCI was constantly positive from January 2015 until February 2016, reaching more than +6 in August 2015. Historically, there were even times when consumer confidence in the UK and other countries exceeded +15. In Georgia, on the other hand, the best CCI was measured in November 2013, with a value of -1.4.
As it turns out, the questions on which the CCI is based are closely related to the economic determinants of happiness, and hence we hypothesized a long time ago that there might be a connection between happiness and CCI. If so, the latter might react to economic developments similar as happiness and show patterns over time that resemble dynamics that were found in happiness research, in particular, the famous Hedonic Treadmill phenomenon (or, more scientifically, hedonic adaption), which we will describe in the next passage. For a long time, we were waiting for the Hedonic Treadmill to show up, and now we think that we can see it in the data.
The term Hedonic Treadmill describes the empirical finding that the subjective well-being of people always returns to a certain level, regardless of what happens. In a survey article titled “Hedonic Adaptation” (in: Well-Being: Foundations of Hedonic Psychology, by Kahneman et al. (eds.), Russel Sage Foundation 1999), Frederick and Loewenstein present various examples of this phenomenon. People severely disabled through the medically necessitated amputation of one of their limbs reported the same level of happiness shortly after the surgery as they had before, and victims of accidents who became paraplegic or even quadriplegic did not experience a lasting slump in happiness. Likewise, prison inmates reported “significant improvements over time in deviance, attitude, and personality measures” during the time of their multi-year sentences, in particular, “declining dysphoria, a reduction in stress-related problems such as sleep disturbances, and decreasing boredom.” Some American prisoners of war who were held in solitary confinement in Vietnam over time spans of up to six years “devised effective coping mechanisms” to an extent that some had difficulties adjusting to their release from solitary confinement.
When it comes to income and consumption, a similar effect was found. In a study on 22 lottery winners who won between $50,000 and $1,000,000 within the preceding year, it was found that they “reported only slightly higher levels of life satisfaction than a control group (4.0 versus 3.8 on the as-point scale).”
A negative economic shock is for a nation what is a traumatic event like a car accident (and the subsequent disability) for an individual. Such a shock was the devaluation of the lari that took place mainly between November 2014 and May 2015. In a small open economy like Georgia, people are very sensitive towards exchange rate fluctuations, which heavily affect consumer confidence, and taking away the value of their currency could be interpreted as “economic bereavement”. And indeed, as one can see in the chart, the dramatic decline in consumer confidence between November 2014 and May 2015 almost exactly coincides with the exchange rate depreciation of the Georgian lari vis-à-vis the dollar. Afterward, the exchange rate remained roughly stable (with the lari in July 2016 slightly less valuable than in May 2015).
Ever since this traumatic event happened, however, consumer confidence moved upwards (most noticeable in 2016), a trend which is so strong that in a few months, the levels of consumer confidence that prevailed before the lari depreciation will have been reached again.
It looks as if the lari devaluation was similar to an “accident” or “bereavement” for the Georgian nation. Now, hedonic adjustment takes place, and consumer confidence returns to its long-run level. Whatever happens to the Georgian economy – in the long run, it all does not matter. As a replacement for Homo Economicus, one should introduce Homo Sisyphus into economic theory.