ფუტკრის ეკონომიკური მნიშვნელობა ბევრად სცდება თაფლის წარმოებას. როგორც ეროვნული რესურსების დაცვის საბჭო წერდა 2011 წელს („რაში გვჭირდება ფუტკარი: ბუნების პატარა მუშაკები საკვებით გვამარაგებენ“), აშშ-ში ფუტკრების მიერ წარმოებული თაფლის ღირებულებამ 2011 წელს 150 მლნ. აშშ დოლარი შეადგინა, მაშინ, როდესაც ფუტკრების მიერ დამტვერილი ტერიტორიიდან მოწეული მოსავლის ღირებულება 15 მილიარდი აშშ დოლარი იყო (100-ჯერ მეტი!). ფუტკრების ყოლა მეფუტკრეებისთვის არ არის იმდენად მნიშვნელოვანი, რამდენადაც მოსავლის, ხილისა თუ ბოსტნეულის მწარმოებლებისთვის.
თითქმის 30 წელია ფუტკრის ჯიშს უამრავი საფრთხე ემუქრება მთელი მსოფლიოს მასშტაბით. აშშ-ში უბედურება მას შემდეგ დაიწყო, რაც ვაროა გავრცელდა. ეს არის პარაზიტი ტკიპა, რომელიც აავადებს სკას და შეიძლება მთლიანად გაანადგუროს იგი. ამ ტკიპამ მსოფლიოს დაპყრობა იაპონიიდან და საბჭოთა კავშირიდან დაიწყო 60-იან წლებში, 80-იანი წლების დასაწყისში მიაღწია დასავლეთ ევროპას და 80-იანი წლების ბოლოს უკვე აშშ-შიც გამოჩნდა. დღეს ავსტრალია არის ერთადერთი კონტინენტი, სადაც ფუტკარს არ ანადგურებს ეს სასტიკი პარაზიტი. 1999 წლის გამოთვლებით, 1990 წლიდან 1999 წლამდე, სწორედ ამ პარაზიტის გამო, აშშ-ში ფუტკრის რაოდენობა 25%-ით შემცირდა (ჩავარია განახლებადი რესურსების ჟურნალი 17, 1999 წ.).
2000-იან წლებში კიდევ ერთმა, გარკვეულწილად მისტიურმა ფენომენმა, ე.წ. „ოჯახის განადგურების სინდრომმა (colony collapse disorder – CCD) შეუქმნა საფრთხე ფუტკარს მთელ მსოფლიოში. CCD-ის დროს, მუშა ფუტკრების უმეტესობა, მიუხედავად საკვების სავსე მარაგისა, აშკარად ორგანიზებულად, ტოვებს სკას და ეცლება დედა ფუტკარსა და მამალ ფუტკრებს. როგორც ფუტკრის ექსპერტი დენის ვან ენგელსდროპი ხსნის ნიუ იორკ თაიმსის დოკუმენტურ ფილმში („ოჯახის განადგურება – დაკარგული ფუტკრების საიდუმლო“), სავარაუდოდ, უამრავი სტრესის გამო ფუტკარი „თავს ცუდად გრძნობს“. ამ დროს ირთვება ბიოლოგიური პროგრამა, რომელიც დასნეულებულ ფუტკრებს უბიძგებს, დატოვონ ოჯახი, რათა დანარჩენები ინფიცირებისგან იხსნან.
ზემოაღნიშნული პრობლემები სცდება მხოლოდ ეკონომიკურ ხარჯებს. როგორც ერთხელ გამოჩენილმა ამერიკელმა ბიოლოგმა, ედვარდ ვილსონმა დაწერა: „ყოველი მესამე ლუკმა საკვებისთვის ფუტკარს ან სხვა მწერებს უნდა ვუმადლოდეთ!“, რითიც ეხება იმ ფაქტს, რომ მსოფლიო სურსათის წარმოების მესამედი დამოკიდებულია დამტვერვაზე. თუ ფუტკარი გადაშენდება, ადამიანთა მოდგმა სერიოზული პრობლემის წინაშე დადგება და ბუნდოვანია, როგორ შეძლებენ ხელოვნური დამტვერვის რობოტები, რომლებზეც ამჟამად ჰარვარდის უნივერსიტეტის რობოტიკის ჯგუფი მუშაობს, საიმედოდ იმუშაონ და ჩაანაცვლონ ნამდვილი ფუტკრები.
მიწოდების შემცირების გვერდითმა ეფექტმა გავლენა მოახდინა თაფლის ფასზე მთელ მსოფლიოში. აშშ-ის თაფლის ეროვნული საბჭოს მონაცემებით, თუ ერთი ფუნტი თაფლის აგვისტოს საშუალო ფასი 2006 წელს 3.83 აშშ დოლარი იყო, 2016 წელს უკვე 6.88 აშშ დოლარი გახდა. რადგან ფუტკარი ყველგან საფრთხეშია, ფასების მსგავსი დინამიკა გვაქვს მთელი მსოფლიოს მასშტაბით.
ამიტომ მნიშვნელოვანია, გავიაზროთ, რომ არ აქვს მნიშვნელობა, იგივე პრობლემები აქვთ თუ არა ქართველ მეფუტკრეებს: თაფლის გაზრდილი ფასი ნებისმიერ შემთხვევაში ზრდის მისი ექსპორტის პოტენციალს. მე-19 საუკუნის ავსტრიელ ეკონომისტს ევგენ ვონ ბომ-ბავერკს თუ დავუჯერებთ, რაც უფრო მაღალია ღირებულების შეფარდება წონასთან, მით უფრო მეტი შანსია, საქონელი გაიყიდოს შორ მანძილზე. ეს ძალიან ინტუიტიურია, რადგან ტრანსპორტირების ხარჯებს განსაზღვრავს მხოლოდ წონა, მაშინ, როდესაც ვაჭრობის მოგება ღირებულების პროპორციულია. შედეგად, თუ ორ საქონელს ერთნაირი წონა აქვს, უფრო მომგებიანია იმ საქონლის ტრანსპორტირება, რომელიც უფრო ძვირი ღირს (ეს დასკვნა განაპირობა ბომ-ბავეკის დაკვირვებამ, რომ უმაღლესი ხარისხის საქონელი (მაგ.: საუკეთესო პომიდორი), როგორც წესი, გადის ექსპორტზე, ნაკლები ხარისხის მქონე კი რჩება შიდა ბაზარზე).
და მართლაც, როგორც გრაფიკიდან ჩანს, 2014 წლიდან 2015 წლამდე ქართული თაფლის ექსპორტი სამიზნე ქვეყნებში 53-დან 63.5 ტონამდე გაიზარდა (თითქმის 20%-ით). თუმცა ყველაზე თვალშისაცემი ის არის, რომ თაფლის ექსპორტი არ ხდებოდა ევროკავშირში, მიუხედავად იმისა, რომ DCFTA 2014 წლის სექტემბერში გაფორმდა (საქმე იმაშია, რომ DCFTA არ იძლევა არც ერთი ცხოველური პროდუქტის ექსპორტის საშუალებას, გარდა თაფლისა). თუმცა DCFTA-ის არსებობა არ ნიშნავს, რომ არ არსებობს სტანდარტები, რომლებიც არ უნდა დაკმაყოფილდეს ევროკავშირში ექსპორტირების შემთხვევაში. როგორც თბილისში დაფუძნებული ეკონომიკური კვლევების ცენტრი წერს თავის 2016 წელს ჩატარებულ კვლევაში სახელწოდებით „ქართველ მცირე ფერმერებზე DCFTA-ის გავლენის კვლევა“, თაფლის შესახებ რეგულაციები „ადგენს წარმოების, გადამუშავების, დაფასოების, ჰიგიენისა და დისტრიბუციის მოთხოვნებს. ...ერთ-ერთი უმთავრესი პრობლემა დაკავშირებულია იმ ფაქტთან, რომ 2015 წლის სექტემბრამდე შეუძლებელი იყო თაფლის ნიმუშების სრულფასოვანი ანალიზი. უახლესი მონაცემების თანახმად, ნიმუშების დაახლოებით 30% პრობლემური იყო (ანტიბიოტიკების მაღალი შემცველობა) და ვერ აკმაყოფილებდა მინიმალურ მოთხოვნებს. ეს რიცხვი მეტყველებს პრობლემის მასშტაბზე. ანტიბიოტიკების დონეს რომ თავი დავანებოთ, მეთაფლეთა უმეტესობა ალუმინის ან თუთიის ცენტრიფუგას იყენებს. ამ უკანასკნელის გამოყენება კი მკაცრად არის აკრძალული ევროკავშირში.“
დაბრკოლებების აღმოფხვრა
ზემოთ მოყვანილი განცხადება მიანიშნებს იმ ფაქტორებზე, რაც ხელს უშლის მეწარმე ქართველებს, აწარმოონ და გაყიდონ თაფლი ევროპაში. თუმცა ყველა ამ პრობლემის მოგვარება შესაძლებელია მოკლე დროში. მთავრობას შეუძლია საჭირო ცვლილებების წახალისება, განსაკუთრებით თუ წარმოების მცირე მოცულობა ხელს უშლის საჭირო საცდელი ლაბორატორიების შექმნას (კოორდინაციის კლასიკური პრობლემა – თაფლის მწარმოებელთა საკმარისი რაოდენობის გარეშე ასეთი ლაბორატორიების შექმნა არ არის მომგებიანი, მაშინ, როდესაც ლაბორატორიების არარსებობა ხელს უშლის მეფუტკრეებს, გაზარდონ წარმოების მოცულობა). ინვესტორებისთვის გარკვეული რისკების მოშორებით, მეფუტკრეებმაც და ლაბორატორიებმაც შეიძლება მოახერხონ გორდიას კვანძის გახსნა. შეიძლება სხვა დაბრკოლებებიც არსებობს: მაგალითად, კაპიტალის დეფიციტის ტრადიციული პრობლემა შეიძლება შედარებით მარტივად გადაიჭრას. საქართველოს მთავრობა სწორი მიმართულებით მიდის, რისი შედეგიცაა 2015 წელს დაწყებული მეფუტკრეობის სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების ხელშეწყობის პროგრამა.
ქართველ მეფუტკრეთა გილდიის ხელმძღვანელი, გიორგი კეფაშვილი ბიზნესკონტაქტის სტატიაში აცხადებს, რომ ამჟამად 50,000 მეტი ადამიანია ჩართული მეფუტკრეობაში, რომელთა 99% არაპროფესიონალია. მხოლოდ რამდენიმე ფერმერს ჰყავს 300-ზე მეტი სკა. კეფაშვილის განცხადებით, ევროკავშირის მოთხოვნების დაკმაყოფილების შემთხვევაში, საქართველოს შეუძლია წელიწადში 2000 ტონა თაფლი გაიტანოს ექსპორტზე. თუ გავითვალისწინებთ, რომ ქართველი მცირე ფერმერების საშუალო ასაკი 55 წელს ზევითაა (UNDP-ისა და ISET-ის კვლევა ქართველი ფერემრების ცოდნის საჭიროებაზე), რაც ართულებს სექტორის მოდერნიზებას, საინტერესოა, რომ ენპარდის პროგრამის ფარგლებში ISET-ის მიერ ჩატარებული კვლევის შედეგების მიხედვით, მეფუტკრეობა იზიდავს ყველაზე ახალგაზრდა ფერმერებს. მეტიც, ენპარდის მიერ საქართველოში დაფინანსებული 200 კოოპერატივის 20% არის მეფუტკრეობის კოოპერატივი, რაც მას ენპარდის მიერ დაფინანსებული სოფლის მეურნეობის მოწინავე ქვესექტორს ხდის.

The economic significance of bees extends far beyond honey production. As the National Resource Defense Council writes in 2011 (“Why We Need Bees: Nature’s Tiny Workers Put Food on Our Tables”), the value of the honey that bees produced in the US in that year amounted to 150 million dollars, while the value of the harvested crops that were pollinated by bees was 15 billion dollars, i.e., greater by a factor of 100! Having bees around is not primarily beneficial for the beekeepers, but even more for anyone else who grows crops, fruits, or vegetables.
Since almost 30 years, bee colonies all around the globe are under heavy distress. In the United States, calamities started with the spreading of varroa destructor, a parasitic mite that infects beehives and may lead to their entire annihilation. The mite began its global conquest in Japan and the Soviet Union in the 1960s, reached Western Europe in the early 1980s and the USA in the late 1980s. Today, Australia is the only continent where bees are not strained by this vicious parasite. In 1999, it was estimated that mainly due to this parasite the bee population of the USA had decreased by 25% since 1990 (Chavarria in the Renewable Resources Journal 17, 1999).
In the mid-2000s, another, somewhat mysterious phenomenon further endangered bee colonies worldwide: the so called “colony collapse disorder” (CCD). When CCD occurs, most of the worker bees – apparently in a coordinated manner – abandon the hive despite full stocks of food, leaving back the queen and the nurse bees. As bee expert Dennis van Engelsdorp explains in a New York Times documentary (“Colony Collapse – The Mystery of the Missing Bees”), it is now assumed that a multitude of stressors leads the bees to “feel sick”, triggering a biological program which prescribes sick bees to leave the colony in order to prevent the infection of others.
The problems that ensue go beyond pure economic costs. As the famous US biologist Edward Wilson once wrote: “Every third bite of food you take, thank a bee or other pollinator!”, referring to the fact that one third of the world food production depends on pollination. In case bees go extinct, humankind faces a serious problem, and it is unclear whether the RoboBees, artificial pollination robots currently developed by a robotics team at Harvard University, will work sufficiently reliably and assiduously to replace living bees.
These adverse supply side conditions have affected honey prices worldwide. According to the US National Honey Board, average August prices of one pound of honey have gone up from $3.83 in 2006 to $6.88 in 2016. As bee populations are under distress all over the world, similar price developments can be seen on a global scale.
In this respect, it is important to see that it does not matter whether Georgian honey producers are experiencing the same problems – the higher price of honey improve its export potential in any case. By an old law, going back to the 19th Century Austrian economist Eugen von Böhm-Bawerk, the higher the value-to-weight ratio, the more likely it is that a commodity gets traded over long distances. This is very intuitive, as the transport costs are only determined by the weight, while the trading profit is likely to be proportional to the value. Hence, if two goods have the same weight, it is more profitable to transport the expensive one rather than the cheap one (this insight was inspired by Böhm-Bawerk’s observation that the goods of the highest quality, e.g., the best tomatoes, are usually those that are exported, while those of lesser quality remain for the domestic market).
And indeed, as can be seen in the chart, just from 2014 to 2015, Georgian honey exports to the displayed target countries have gone up from 53 tons to 63.5 tons (an increase by almost 20%). However, it is most striking that there were no honey exports to the European Union, despite the DCFTA being established in September 2014 (while the DCFTA generally does not allow the export of any animal products, it makes an exception for honey). The existence of a DCFTA does not mean, however, that there are no standards that have to be met when exporting honey to the EU. As the Tbilisi-based Economic Policy Research Center writes in its 2016 study titled “Research of DCFTA Impact on Georgian Small-Holder Farmers”, honey regulations “determine production, processing, packaging, hygiene, and distribution requirements. […] One of the major problems was related to the fact that up until September 2015, it was not possible to conduct a full-fledged analysis of honey samples. According to the latest data, around 30 percent of the samples were problematic (with high levels of antibiotics) and did not comply with the minimum requirements, this figure is a good indicator of the scope of the problem. Apart from the level of antibiotics, most of the honey-makers are using aluminum or zinc centrifuge, the latter is strictly forbidden in the EU.”
The above statement points out the factors preventing entrepreneurial Georgians to produce honey and sell it to Europe. However, all these problems are solvable within a limited time horizon. The necessary developments could be fostered by the government, in particular, if a lack of production volume prevents the lucrative establishment of the necessary testing laboratories (a classical coordination problem – without a sufficient amount of honey producers it is not profitable to establish a lab, while the absence of a lab prevents beekeepers to upscale their productions). Taking away some of the risk of the investors, both for the honey producers and the laboratories, may cut this Gordian knot. There may be other bottleneck factors too – a typical one, which could be addressed relatively easily, would be a shortage of capital. Working in the right direction, the Government of Georgia has launched the Apiculture Agricultural Cooperative Support Program in 2015.
The head of the Georgian Beekeeping Association George Kepashvili states in an article in businesscontact.ge that currently more than 50.000 people are involved in apiculture. According to him, approximately 99% of these are nonprofessionals, and there are only a few farmers who have more than 300 beehives. Kepashvili estimates that Georgia can export 2000 tons of honey per year if it fulfills all the EU requirements. Given the advanced average age of Georgian smallholder farmers of more than 55 years (UNDP/ISET study on knowledge needs among Georgian farmers), which makes modernization of the sector difficult, it is also interesting that according to findings of ISET (within the ENPARD project), apiculture attracts the youngest farmers within Georgian agriculture. Furthermore, 20% of 200 ENPARD supported cooperatives in Georgia are apiculture cooperatives, that makes it the top sub-sector of agriculture financed by ENPARD Georgia.