ნინო კვირკველია და მისი მეუღლე, ირაკლი თოდუა ტიპიური წვრილი მესაკუთრეები არ გეგონოთ. ორივე განათლებულია (აქვთ ხარისხი საქართველოს წამყვანი უნივერსიტეტების ეკონომიკისა და ბიზნესის მიმართულებით). მათი საკუთრება საქართველოს სოფლის მეურნეობის კონტექსტში კიდევ უფრო შთამბეჭდავია: წყვილი ფლობს 28(!) ჰა სასოფლო-სამეურნეო მიწას მებაღეობის სამოთხეში, თხილით განთქმულ სამეგრელოში. ეს შესანიშნავი მოცულობაა, თუ გავითვალისწინებთ, რომ საქართველოში სასოფლო-სამეურნეო ნაკვეთების საშუალო ზომა 1 ჰექტარს ოდნავ თუ აჭარბებს.
ბუნებით მეწარმე ნინო ერთ-ერთი პირველი იყო, ვინც სახელმწიფოს მიერ სუბსიდირებული სესხით ისარგებლა 2013 წელს და წამოიწყო დაფნის ფოთლების ბიზნესი, რომელიც სიახლე იყო იმ დროისთვის. ეს ამბავი – საქართველოს სოფლის მეურნეობის ექსპორტზე გასვლა – კონკიას ზღაპარს ჰგავს. სრულიად ბუნებრივი იყო, რომ ირაკლისა და ნინოს დიდხანს არ უფიქრიათ, როდესაც შესაძლებლობა კარს მოადგათ გურიფულის (ხობის მუნიციპალიტეტი) სოფელში ENPARD-ის კონსორციუმის წარმომადგენლის სახით.
ENPARD – „ევროპის სამეზობლო პროგრამას სოფლის მეურნეობისა და სოფლის განვითრებისთვის“ – მიზნად ისახავს, წაახალისოს სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების შექმნა, რითაც საქართველოს საშინლად დანაწევრებული მიწის ნაკვეთებით შესაძლებელი გახდება მასშტაბის ეკონომიის მიღწევა და მათი პროდუქტიულობაც გაუმჯობესდება. და მართლაც, ENPARD-ის გრანტისა და სახელმწიფოს სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების განვითარების სააგენტოს (ACDA) მხარდაჭერით, შესაძლებელი გახდა ახალი ბიზნესის წამოწყება სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივის სახით.
შესაძლებლობა ხელიდან არ გაიშვებოდა, თუმცა კარგად დაფიქრების დროც არ იყო; ENPARD-ის პირველი წარმომადგენელი ხობში 2014 წლის მარტში გამოჩნდა, როდესაც ENPARD-ის ბიზნეს-იდეების კონკურსის ბოლო ვადამდე სულ რამდენიმე კვირაღა იყო დარჩენილი. წყვილი სწრაფად შეთანხმდა, რომ ახალი ბიზნესის განვითარებასა და მართვას ნინო ჩაიბარებდა. აფხაზეთიდან დევნილმა ნინომ (ნინო 9 წლის იყო, როდესაც ომს გამოქცეული ოჯახი სამეგრელოში დასახლდა) გაიხსენა, როგორ უყვარდა მარწყვის მოყვანა (და შესანსვლაც). ასე დაიბადა მისი ბიზნეს-იდეაც: მარწყვის თანამედროვე სათბური, რომელიც კონკურენციას გაუწევდა არასეზნორ პერიოდში ტალღასავით მოვარდნილ დაბალი ხარისხის იმპორტს.
ენპარდის გრანტის პირობების დასაკმაყოფილებლად ნინომ ოთხი ადგილობრივი მოიწვია კოოპერატივში. 2014 წლის ზაფხულში ACDA-ში ოფიციალურად დარეგისტრირდა კოოპერატივი „შამათია“, მას შემდეგ, რაც ნინოს ბიზნეს-იდეამ ENPARD-ის კონკურსის პირველი ეტაპი გადალახა. აშკარა იყო ნინოს ლიდერული როლი კოოპერატივში. კოოპერატივის საკუთრებაში არსებული ყველა აქტივიც (მიწის ჩათვლით) ნინოს და ირაკლის საკუთრება იყო, რის გამოც წყვილმა კოოპერატივში საკონტროლო წილი (2/3-ზე მეტი) მიიღო, ხოლო დანარჩენი გადანაწილდა სხვა ოთხ წევრზე.
„შამათია“ იმ პირველ ათ კოოპერატივს შორის იყო, რომელიც ენპარდმა შეარჩია დასაფინანსებლად და ტექნიკური დახმარების გასაწევად. უკანასკნელი მოიცავდა ბიზნეს-ტრენინგებსა და სპეციალისტების კონსულტაციებს. თუმცა ნინოსთვის, ირაკლისა და მათი პარტნიორებისთვის, რაღა თქმა უნდა, ყველაზე მნიშვნელოვანი იყო ENPARD-ის ფინანსური წვლილი, ეგრეთ წოდებული „დაბრუნებადი გრანტი“ (46 ათასი ლარი). „დაბრუნებადი“ ნიშნავდა, რომ გრანტის სრული თანხა მომავალში უკან დასაბრუნებელი იქნებოდა, თუმცა, რადგან პროექტს აკლდა იურიდიული და პროცედურული სიცხადე (როდის უნდა დაებრუნებინათ თანხა, რამდენი, ვისთვის, რა სანქციები იქნებოდა გადაუხდელობის შემთხვევაში?), გუნდმა იფიქრა, რომ ეს ერთი ჩვეულებრივი გრანტია და მეტი არაფერი.
ENPARD-ის დაფინანსებითა და „შამათიას“ მიერ დამატებული 17 ათასი ლარით საწყისმა საინვესტიციო თანხამ 63 ათასი ლარი შეადგინა, ეს საკმარისი იყო ორი მაღალი დონის, თანამედროვე წვეთოვანი საირიგაციო სისტემით, ვენტილაციით და თხილის ნაჭუჭზე (სამეგრელოს შესაფერისად) მომუშავე გამათბობელი ღუმელებით აღჭურვილი სათბურის ასაშენებლად (თითოეული 540 მ²). 2015 წლის აპრილისთვის სათავსოთი, დრენაჟით, უსაფრთოების ჯიხურითა და მინი-ტრაქტორით (რომელიც ACDA-გან 25%-იანი ფასდაკლებით შეიძინეს) აღჭურვილი სათბური მზად იყო, მიეღო მარწყვის „სან ანდრეასის“ ჯიშის პირველი ნერგები, 4000 ცალი.
და სიძნელეებმაც არ დააყოვნა...
ადგილობრივად შეძენილი ნერგები თავიდან შესანიშნავად გამოიყურებოდა, თუმცა 10 დღის შემდეგ ჭკნობა დაიწყო. ბევრმა ადგილობრივმა „ექსპერტმა“ სცადა გამოსავლის პოვნა და ნერგების მკურნალობა, თუმცა ამაოდ – სან ანდრეასის ჯიშის ნერგებმა ერთი დღეც კი ვერ იხარეს. მკვდარი ნერგების, ადგილობრივი ნიადაგისა და წყლის ნიმუშების ევროპულ ლაბორატორიაში შესწავლამ აჩვენა, რომ ნერგებს სასიკვდილო დაავადება სჭირდა. მთლიანმა ზარალმა, ლაბორატორიულ კვლევებზე გაწეული ხარჯებისა (€400) და დაკარგული ექვსი თვის შემოსავლის ჩათვლით, 15 000 ლარს გადააჭარბა.
ეს შესაძლოა „შამათიას“ დასასრული ყოფილიყო. თუმცა ნინომ და ირაკლიმ ფინანსურად მოახერხეს ყველაფრის თავიდან დაწყება. ამჯერად მხოლოდ ბავშვობის ტკბილ მოგონებებს არ დასჯერდნენ და რჩევები მიიღეს კვალიფიციური საერთაშორისო სპეციალისტისგან, რომლებთანაც ისინი საქართველოს ხილ-კენკროვანთა განვითარების ასოციაციამ დააკავშირა. დეზინფექცია ჩაუტარდა სათბურის ქვეშ მდებარე მიწის ნაკვეთს. ესპანეთიდან, გაცილებით მიმზიდველ ფასად (1.2 ₾/ნერგი) შეუკვეთეს მარწვის 3000 ახალი ნერგი, რაც „შამათიას“ წარმადობის 50%-ს შეადგენდა (ამით სერიოზული მარცხის რისკი შემცირდა). ნერგები 2015 წლის ოქტომბერში დარგეს, ნიადაგის ჯეროვნად მომზადების (ნამჯით განოყიერების) შემდეგ.
დღეს „შამათიას“ სანაქებო მომავალი აქვს. სან ანდრეასის ჯიშის მარწყვის პროდუქტიულობა ორ წლის შემდეგ აღწევს პიკს, თუმცა მცენარე 4-5 წელი ცოცხლობს, რაც გუნდს საშუალებას აძლევს, ახალი ნერგების დათესვისა და დამატებითი ინვესტიციისთვის საჭირო ფინანსური რესურსი დააგროვოს. 2016 წლის თებერვალ-მარტში აღებული პირველი მოსავალი შედარებით მოკრძალებული მოცულობის იყო, თუმცა 2017 წლის მარტ-ივლისში ასაღებმა მეორე მოსავალმა, შესაძლოა, 2 ტონას მიაღწიოს – ნერგზე 0.5 კგ-ს (სან ანდრეასის ჯიშის მაქსიმალური მოსავლიანობა 1.2 კგ-ია ნერგზე). მომდევნო მოსავალს ნოემბერსა და ადრეულ დეკემბერში ელიან. მეტი პროდუქტიულობისთვის საჭიროა, 10 თვის განმავლობაში, გათბობის გამოყენებით, მოსავლის მუდმივად მიღება. ამას კი (ჯერ-ჯერობით) აზრი არ აქვს მარწყვის ქართული ბაზრის თავისებურების გამო.
„შამათიას“ წინაშე არსებული ყველაზე რთული დილემა მოსავლის აღების პერიოდის შერჩევაა. მარწყვზე ფასი ყველაზე მაღალი ზამთარშია (10 ლარამდე), მაგრამ ზამთარში მარწვის მოყვანას ძვირადღირებული გათბობის გამოყენება სჭირდება. სამწუხაროდ, „შამათიას“ არ აქვს საშუალება, პროდუქცია თანამედროვე სუპერმარკეტების ქსელში გაყიდოს, რადგან მისი წარმოება ჯერ კიდევ მოკრძალებული მოცულობისაა, ხოლო დიდი სავაჭრო ქსელების უმეტესობა მხოლოდ იმ მიმწოდებლებთან მუშაობს, რომელთაც შეუძლიათ ყოვედღიურად 80-200 კგ. სტანდარტიზებული მარწყვის მოწოდება. ასე რომ, „შამათიას“ ისღა დარჩენია, პროდუქცია ადგილობრივ ბაზრებზე (ხობი, სენაკი, ზუგდიდი) გაყიდოს, თანაც, გაცილებით დაბალ ფასად (3-3.5 ₾ ზაფხულის სეზონზე). ამ პირობების გათვალისწინებით, „შამათიას“ არ უღირს ძვირადღირებული გათბობის გამოყენება და მოსავლის აღების პერიოდის გახანგძლივება.
მნიშვნელოვანია, ვიცოდეთ, რომ ამგვარი მცირე სასოფლო-სამეურნეო საწარმო ადვილად შეიძლება, მოექცეს ასეთ „ცუდ წონასწორობაში“; თუ მცირე ფერმები (და მცირე საწარმოო კოოპერატივები) ვერ მოიძიებენ რესურსებს, რომ გაზარდონ წარმოების მოცულობა და დააკმაყოფილონ თანამედროვე საცალო ვაჭრობის მოთხოვნები (რომ აღარაფერი ვთქვათ ექსპორტზე), შესაძლოა, სამუდამოდ განწირული იყვნენ მხოლოდ ადგილობრივი ბაზრის მომარაგებისთვის და იმპორტიორების ნაცვლად, ერთმანეთთან კონკურენციისთვის.
ირაკლიმ და ნინომ, შესაძლოა, გაარღვიონ ეს მოჯადოებული წრე, რადგან ისინი მნიშვნელოვან სასოფლო-სამეურნეო აქტივებს ფლობენ. ისინი გეგმავენ ორი სათბურის დამატებას (ერთ-ერთში პიდროპონიკის გამოყენებასაც კი გეგმავენ!), ასევე, მარწყვის ღია ცის ქვეშ დათესვას, რათა თბილ სეზონზეც არ მოაკლდეთ საფუსფუსო. რაც შეეხება მათ მცირე კონკურენტებს, ამ ჩაკეტილი წრიდან თავის დაღწევის ერთადერთი გზა რეგიონული მარკეტინგული კოოპერატივის შექმნას. დღეს ENPARD-ის CARE-ის კონსორციუმი ოთხ მარწვის საწარმოო კოოპერატივს ეხმარება სამეგრელოსა და გურიაში, ეს სულ 9 სათბურია „შამათიას“ სათბურების ჩათვლით. თუ/როდესაც ისინი სრული წარმადობით ამუშავდებიან, შეეძლებათ 15-25 ტონა მარწყვის მოყვანა, რაც საკმარისია ქართულ სუპერმარკეტებთან, სასტუმროებთან თუ რესტორნების ქსელებთან ესოდენ მიმზიდველი გრძელვადიანი მომარაგების შეთანხმებების გაფორმებისთვის. ამ ოცნების ქართულ რეალობად გადაქცევას კარგი დაგეგმვა და კოორდინაცია სჭირდება, რომ არაფერი ვთქვათ ნამდვილ აგრონომიურ ცოდნასა და ბიზნეს-გათვლებზე.

Nino Kvirkvelia and her husband Irakli Todua are not exactly your typical Georgian smallholders. Both spouses are well-educated (both hold economics and business degrees from reputable Georgian institutions). More importantly in the context of Georgian agriculture, the couple owns 28(!) hectares of arable land in Georgia’s horticultural heaven, Samegrelo, best known for its hazelnuts. This is a fantastic amount considering that the average size of agricultural plots in Georgia is only slightly above 1ha.
A natural-born entrepreneur, Irakli was among the first Georgians to benefit from a government-subsidized loan in 2013, and venture into the then-new bay leaf nursery business, which has since become a Cinderella story of Georgian agricultural exports. It was only natural that Irakli and Nino did not think twice when a new opportunity presented itself at their doorstep in village Guriphuli (Khobi municipality) in the form of an ENPARD consortium representative.
ENPARD, which stands for European Neighborhood Program for Agricultural and Regional Development, sought to promote agricultural cooperatives as a means of bringing the badly needed scale and efficiency to Georgia’s terribly fragmented fields. And, indeed, the opportunity was about getting some new business going in the form of an agricultural co-op, with the help of an ENPARD grant and additional support from the government’s Agricultural Cooperation Development Agency (ACDA).
The opportunity was too good to pass on, but there was literally no time to think twice (or even once); the first ENPARD messenger arrived in Khobi in March 2014, with only a few weeks remaining till the deadline of ENPARD’s “business idea” competition. The couple quickly agreed that the new business would be Nino’s to develop and manage. A refugee from Abkhazia (her family escaped the war and settled in Samegrelo when she was 9), Nino remembered her love for growing (and gobbling) strawberries. And thus her business idea was born: a modern strawberry greenhouse to compete with low-quality imports that inundate the country in the off-season period.
To qualify for an ENPARD grant, Nino invited four locals to contribute their labor to the cooperative effort. The cooperative (“Shamatia”) was formally registered with ACDA in the summer of 2014 after Nino’s business idea passed the first stage of the ENPARD competition. Given Nino’s clear leadership role and the fact that practically all assets in the cooperative’s ownership (starting with land) were contributed by Nino and Irakli, the couple acquired a controlling stake (more than 2/3) in the business, with four other members sharing the rest.
“Shamatia” was among the first ten cooperatives selected for ENPARD’s funding and technical support. The latter included business training and expert consultations, but what mattered most for Nino, Irakli and their partners were, of course, ENPARD’s financial contribution, a so-called “recoverable grant” of about 46 thousand GEL. The term “recoverable” suggests that the entire grant amount would have to be paid back at some point in the future, but given the lack of legal and procedural clarity (payback when, how much, to whom; sanctions in case of non-payment?), the team could get the impression that a recoverable grant is just … a grant.
ENPARD funding and Shamatia’s own contribution of 17 thousand GEL brought the total initial investment to about 63 thousand GEL, enough to build two state-of-the-art greenhouses (540 m2 each), equipped with a modern drip-irrigation system, ventilation, and heating ovens operating on hazelnut shells (as appropriate for a greenhouse built in Samegrelo). Complete with storage and drainage, a security booth, and even a mini-tractor (purchased at a 25% discount provided by ACDA), by April 2015, the two greenhouses were ready to receive the first seedlings of the “San Andreas” strawberry variety, four thousand of them.
And then the trouble started…
The locally purchased strawberry seedlings were doing just fine for the first 10 days but then started to wilt. Many local “experts” offered their opinions and suggestions for treatment, but the four thousand San Andreas seedlings would not live another day. A post-mortem examination of the seedlings, as well as the local soil and water samples in a European laboratory, revealed that the seedlings were infected with a lethal disease. The cost of laboratory tests (€400) brought the total amount of damages to well over 15 thousand GEL, including the loss of six months’ worth of income.
This could have been the end of Shamatia, but Irakli and Nino had the financial stamina for a fresh start, this time guided not only by sweet childhood memories but also first-hand experience and advice arriving in the form of a qualified international expert provided by the Georgian Association of Berry Producers. The entire plot under the greenhouses was disinfected. Three thousand new strawberry seedlings, about 50% of total Shamatia capacity (to reduce the risk of another grand failure), were ordered from Spain at the rather attractive price of 1.2 GEL per seedling. The second round of planting took place in October 2015, following proper preparation of the soil (mixing it with straw).
Currently, the future of Shamatia seems to be bright. The productivity of San Andreas strawberry plants peaks after two years, but the plants may last 4-5 years, allowing the team to accumulate sufficient financial resources for replanting and additional investment. While the first harvest, in February-March 2016, was rather modest, the next one, planned for March-July 2017, may reach 2 tons, i.e. about 0.5gk per seedling (compared to the maximum capacity of 1.2kg for the San Andreas variety.). Another harvest is expected in November and early December. Achieving higher productivity would require continuous harvesting during 10 off-season months through the use of heating. This, however, does not (yet) make sense in Georgia’s specific strawberry market situation.
A very important business dilemma facing Shamatia is the choice of the harvesting period. Strawberries fetch the highest prices (up to 10 GEL) in wintertime, yet producing during the cold season would require switching on expensive heating. Unfortunately, Shamatia’s modest production volumes do not allow it to sell through modern supermarket chains, most of which will only work with suppliers able to deliver 80-200 kg of standardized strawberry on a daily basis. Thus, Shamatia’s only choice is to sell in the local markets (Khobi, Senaki, and Zugdidi) at a much lower price of 3.5-5 GEL. At this price point, there is no reason for Shamatia to switch on an expensive heating system and expand the harvesting period.
Importantly, a small farming enterprise may be locked into this kind of “bad equilibrium;” in the absence of resources to expand production volumes to meet modern retail (and certainly export) requirements, small farms (and small production cooperatives) may be forever doomed to supply only the local markets, competing with each other rather than with importers.
Given the sheer size of their agricultural holdings, Irakli and Nino may be able to break out of this vicious cycle. To this end, they plan to add two more greenhouses (including a hydroponic one!) and plant open field strawberries to keep themselves busy during the warm seasons. As far as their smaller competitors are concerned, the only way out is to come together in the form of a regional marketing cooperative. For the moment, the ENPARD is supporting four strawberry production cooperatives, including Shamatia, in the Samegrelo and Guria regions, for a total of nine greenhouses. If/when all of them reach full capacity, they may be able to produce 15-25 tons of strawberries, enough to qualify for a lucrative, long-term supply contract with Georgian supermarket, hotel, or restaurant chains. Making this dream become a Georgian reality will require a lot of planning and coordination, not to mention real agronomical expertise and business calculation.