“ვერავითარ სარგებელს ვერ ვხედავ (ჩემი კოოპერატივისთვის), თუ ვერსად ვიპოვი (ვინმეს), ვისაც ჩვენთვის ფულის სესხება სურს” ესპანელი მღვდელი – 1908 წ. (ციტატა მოყვანილი ჰყავს გარიდოს, 2007 წ.)
პოსტსაბჭოთა ქვეყნებს შორის საქართველოს რესპუბლიკამ ყველაზე სწრაფად გაატარა მასშტაბური მიწის რეფორმა და შეიმუშავა მიწის განაწილების გეგმა. ეს პროცესი 1992 წელს დაიწყო. მიწის გადანაწილების შედეგად გაჩნდა ასობით ათასი მცირე საოჯახო ფერმა, რომელმაც მსხვილი კოლექტივები და საწარმოო კოოპერატივები ჩაანაცვლა (საბჭოთა მეურნეობები („სოვხოზი“) და კოლმეურნეობები („კოლხოზი“). სავარაუდოდ, მიწის პრივატიზაციის მთავარი მიზანი იყო, მოსახლეობის დიდ ნაწილს დახმარებოდა, თავი გაეტანა უკიდურესად მძიმე პერიოდში. მიზანი მიღწეულ იქნა და საქართველოს რესპუბლიკამ შეძლო, შეენარჩუნებინა სოფლის მეურნეობის გამოშვება იმ პერიოდში, როდესაც მისი ეკონომიკური აქტივობა ყველაზე მეტად შემცირდა ქვეყნის უახლეს ისტორიაში: 1990-1994 წლებში მშპ ერთ სულ მოსახლეზე 70%-ით დაეცა.
მიუხედავად ამისა, დღეს საქართველოს სოფლის მეურნეობა ხელიდან გაშვებულ შესაძლებლობად უფრო აღიქმება, ვიდრე წარმატების ისტორიად. სოფლის მეურნეობაზე კვლავ მოდის დასაქმებულთა უმეტესობა – 47% (საქსტატი, 2015 წლის მონაცემები), თუმცა სოფლის მეურნეობის გამოშვების წილი მთლიან შიდა პროდუქტში 9.2%-მდეა შემცირებული, ეს კი გაცილებით ჩამორჩება დარგის შესაძლებლობას. საქართველოს სოფლის მეურნეობისთვის დამახასიათებელი დაბალპროდუქტიულობის ერთ-ერთ მთავარ მიზეზად ხშირად დანაწევრებულ მიწის ნაკვეთებს ასახელებენ. 2014 წელს ჩატარებული სოფლის მეურნეობის აღწერის თანახმად, საქართველოში 574.1 აგრარული მეურნეობაა (მიწა ვისაც ეკუთნის), მათგან 99.6%-ს კი საოჯახო მეურნეობები ფლობენ (ფერმის საშუალო ზომა 1.2 ჰა-ია, რომელიც ხშირად 2-3 ნაკვეთად არსებობს).
ფერმების მცირე მოცულობა, თავისთავად, დაბალპროდუქტიულობას არ იწვევს. მთელ მსოფლიოში, პატარა ფერმები ძალიან პროდუქტიულები არიან (ხშირად, დიდ ფერმებზე მეტად). თუმცა, მცირე მეურნეობები რომ აყვავდეს, მათ ხელშეწყობა სჭირდებათ, დიდ ფერმებზე მეტად ეს მათთვის არის აუცილებელი. კერძოდ კი, მცირე ფერმერებს დაბრკოლებები ექმნებათ, თუ შეზღუდულია ფინანსებზე, მარკეტინგსა და ტექნოლოგიებზე ხელმისაწვდომლობა, საქართველოში კი სწორედ ასეა.
საერთაშორისო დონორი ორგანიზაციები და საქართველოს მთავრობა თანხმდება, რომ სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების განვითარებას შეუძლია, წაახალისოს ქართული აგრარული სექტორის პროგრესი. კოოპერატივში გაწევრიანებით ფერმერებს დიდი სარგებლის მიღება შეუძლიათ. რესურსების გაერთიანება მათ გზას გაუხსნის საკრედიტო ბაზრისკენ, ფიზიკური კაპიტალისკენ, შეძლებენ მასშტაბის ეკონომიის მიღწევას და ღირებულებათა ჯაჭვში მეტი სავაჭრო ძალაუფლების მოპოვებას.
მიუხედავად ამისა, ისტორიულად, ქართველი ფერმერები თავს არიდებენ კოოპერატივების შექმნას. მათ, ვინც რამდენიმე წლის წინ ამ საკითხს სწავლობდა, აღმოაჩინეს, რომ ასეთი ქცევის ერთ-ერთი მთავარი მიზეზი ამგვარი ინსტიტუტების მიმართ უნდობლობაა. ფერმერთა უმეტესობა მათ საბჭოთა კოლმეურნეობებთან აიგივებს. მიზეზი სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების მარეგულირებელი საკანონმდებლო ჩარჩოს არარსებობაც იყო.
ევროკავშირმა ამ ფაქტორების გათვალისწინებით შეიმუშავა სპეციალური პროექტი – ევროპის სამეზობლო პროგრამა სოფლის მეურნებისა და სოფლის განვითარებისთვის (ENPARD). პროექტის ერთ-ერთი მიზანია საქართველოში 2013-2017 წლებში სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების გაძლიერება. ENPARD-ის დახმარებით საქართველოს მთავრობამ შეიმუშავა კანონი სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების შესახებ (ივლისი, 2013 წ.) და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ფრთის ქვეშ შექმნა სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების განვითარების სააგენტო (ACDA), რათა ხელი შეეწყო ქვეყანაში სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების განვითარებისთვის. 2014 წლის მარტიდან, როდესაც ACDA-ში პირველი სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივი ოფიციალურად დარეგისტრირდა, დღემდე 1600-ზე მეტი სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივი დარეგისტრირდა, რამაც საწყის მოლოდინს გადააჭარბა.
ENPARD და მთავრობა დიდ ძალისხმევას ეწეოდნენ ახალშობილი კოოპერატივების დასახმარებლად. 2014 წლის დასაწყისიდან, ENPARD-მა შეარჩია და დახმარება გაუწია 250-მდე კოოპერატივს, მის მიერ ჯამურად ინვესტირებულმა თანხამ კი 11.3 მილიონ ლარს მიაღწია (კოოპერატივების ყოველწლიური კვლევა, 2016 წ.). ENPARD სხვადასხვა ფორმით ეხმარება კოოპერატივებს, ეხმარება მანქანა-დანადგარების შეძენასა და დამონტაჟებაში, უტარებს ტრენინგებს სხვადასხვა საკითხებში, ეხმარება ნედლეულისა და საბოლოო პროდუქციის ბაზრებზე კავშირების დამყარებაში და ა.შ.
იმავე პერიოდში (2014 წლიდან დღემდე) ACDA-მ დანერგა კოოპერატივების მხარდამჭერი რამდენიმე პროგრამა: ა) სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების წახალისებით თხილის წარმოების გაძლიერების სახელმწიფო პროგრამა; ბ) მეფუტკრეობაში კოოპერატივების წახალისების სახელმწიფო პროგრამა; გ) რძის მრეწველობაში სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების მხარდაჭერის სახელმწიფო პროგრამა; დ) თანადაფინანსების პროგრამა, რომელიც კოოპერატივებს სასოფლო-სამეურნეო მანქანა-დანადგარების შეძენის შესაძლებლობას უქმნიდა. ჯამში, ACDA-მ 6 მილიონი ლარი დახარჯა ამ პროგრამებზე (ACDA, 2016 წ.).
თეორიულად, კოოპერატივებს შეეძლოთ, ესარგებლათ აგრარულ სექტორზე მიმართული სხვა სახელმწიფო პროგრამებითაც (მაგალითად, „დანერგე მომავლი“, „იაფი სესხები“, „აწარმოე საქართველოში“, „ქართული ჩაი“ და სხვ.), მაგრამ რეალობაში, მხოლოდ ძალიან ცოტა მოიქცა ასე, რადგან პროგრამები არ იყო მორგებული კოოპერატივების სპეციფიკურ საჭიროებებზე. ამან შეამცირა როგორც მონაწილეობის პოტენციური სარგებელი, ისე – დახმარების მიღების შანსი.
სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების შესახებ კანონის მიღებისა და კოოპერატივების შექმნა-განვითარების მხარდასაჭერი ინიციატივების წარმოწყებიდან სულ რამდენიმე წელიწადში მთავრობამ თითქოს დაკარგა მუხტი.
დაახლოებით ერთი თვის წინ მთავრობამ 2017 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის პირველი ვარიანტი წარუდგინა პარლამენტს განსახილველად. გამოქვეყნებული დოკუმენტის მიხედვით, შარშანდელთან შედარებით, სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ბიუჯეტი 25%-ით მცირდება. 26%-ით (1.9 მლნ. ლარით) მცირდება ACDA-ს დაფინანსება. ეს კი იმას ნიშნავს, რომ, თუ მთავრობა ამ გეგმებს არ შეცვლის, ACDA-ს გაცილებით ნაკლები ბიუჯეტი ექნება კოოპერატივების შექმნისა და განვითარების მხარდასაჭერად, მაშინ, როდესაც ამ მიმართულებით მისი პასუხისმგებლობა პირიქით, იზრდება (ENPARD სრულდება მომდევნო წელს, კოოპერატივების რაოდენობა კი გამუდმებით იზრდება, რაც მზარდ რესურსებს მოითხოვს).
პრაქტიკაში, კოოპერატივებს უეცრად და საგრძნობლად შეუმცირდებათ დახმარება, რომლის იმედიც ასე ჰქონდათ. ეს პრობლემებს არ გამოიწვევს, თუ საბაზრო პირობები სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივებს მისცემს საშუალებას, თავიანთი ძალებით გაუმკლავდნენ მათ წინაშე არსებულ გამოწვევებს. თუმცა, შესაძლებელი კი ეს?
ENPARD-ის განმახორციელებელი კონსორციუმები, რომელიც შერჩეულ კოოპერატივებთან მჭიდროდ მუშაობენ, ძალზე სკეპტიკურად არიან განწყობილი. მათი თქმით, უკვე ჩამოყალიბებული კოოპერატივებიც კი ჯერ განვითარების ჩანასახოვან სტადიაში არიან (ENPARD-ის პროგრამაში მონაწილე კოოპერატივების ჩათვლით, რომლებიც, შეიძლება ითქვას, რომ სხვებთან შედარებით, უკეთეს მდგომარეობაში არიან), ბაზრის მხარდასაჭერი სერვისები კი ჯერ კიდევ განუვითარებელია. ეს ნიშნავს, რომ კოოპერატივთა უმეტესობა ვერ გადარჩება, თუ მათ დამატებითი ფინანსური და ტექნიკური მხარდაჭერა არ აღმოუჩინეს მომდევნო რამდენიმე წლის განმავლობაში მაინც.
ENPARD-ის პროგრამაში მონაწილე 100 კოოპერატივში ჩატარებული გამოკითხვა (იხ. გრაფიკი #1) ადასტურებს, რომ ჯერ კიდევ არსებობს კრიტიკული ფაქტორები, რომლებიც ბიზნესის განვითრებას აფერხებს, ეს ფაქტორები სხვადასხვაგვარია: კრედიტზე წვდომა, კაპიტალზე წვდომა, სახელმწიფო რეგულაციები, სირთულე ნედლეულზე და ინფორმაციაზე წვდომაში. უფრო კონკრეტულად კი, აღმოჩნდა, რომ ბიზნესის განვითარებას ყველაზე მეტად აბრკოლებს „ფინანსებზე/კრედიტზე წვდომა“ და „კაპიტალზე წვდომა“.
გრაფიკი #1. კოოპერატივების განვითარების დამაბრკოლებელი ფაქტორები
მთავარი შეკითხვის დროც დადგა. აქვს თუ არა აზრი, რომ საქართველოს მთავრობამ შეამციროს ACDA-ის ბიუჯეტი? როგორც წესი, ამ კითხვაზე პასუხის გაცემა იოლი არ არის. ერთი მხრივ, ცხადი არ არის, რაზე დაიხარჯება გამოთავისუფლებული რესურსი, რის გამოც უკიდურესად რთულია, შევაფასოთ ბიუჯეტის შემცირებით მიღებული სარგებელი. მეორე მხრივ, ამ შემცირებას მაღალი დანახარჯები ექნება. სხვა ქვეყნების (მაგალითად, ესპანეთის, რომელსაც ეხება ჩვენ მიერ თავში მოყვანილი ციტატა) გამოცდილებამ აჩვენა, რომ, თუ ახალგაზრდა კოოპერატივები ვერ იღებენ საკმარის დახმარებას, რეგრესს განიცდიან. ეს კი იწვევს იმას, რომ ყოვნდება – მთელი დეკადებითაც კი – მთლიანად კოოპერატივების კონცეფციის, და, სავარაუდოდ, აგრარული სექტორის განვითარება.
ასეთ რამეს კი არავინ უსურვებს საქართველოს. სწორედ ამიტომ, დიდი სიფრთხილე უნდა გამოიჩინონ პოლიტიკოსებმა, როდესაც განიხილავენ ბიუჯეტის შემცირებას. მაშინაც კი, როდესაც იცვლება პოლიტიკური პრიორიტეტები, ისინი კარგად უნდა დაფიქრნენ, შეამცირონ თუ არა დახმარება, რამდენით, სად და როდის. ACDA-ს ბიუჯეტის შეკვეცის საჭიროება რომ დადასტურდეს კიდეც, განსაკუთრებული ყურადღება უნდა მიექცეს, როგორ დაიხარჯება რესურსები: საფუძვლიანად უნდა გაანალიზდეს კოოპერატივის საჭიროებები და დახმარება მიემართოს იქ, სადაც ის ყველაზე საჭიროა. თუ ზემოთ წარმოდგენილი გამოკითხვის შედეგები დადასტურდა, ეს ნიშნავს, რომ საწყისი ამოცანა არის კოოპერატივების დახმარება ფინანსებზე და კაპიტალზე წვდომაში.

“I cannot see any use [for the cooperative I have set up] if I cannot find anywhere [someone] willing to lend us money” Spanish Priest – 1908 (Cited in Garrido, S. 20071)
The Republic of Georgia was among the fastest Former Soviet Union countries to implement large-scale land reform and land redistribution plans, starting in 1992. Land redistribution resulted in the formation of hundreds of thousands of small family farms, replacing large-scale collectives and production cooperatives (Sovkhozez and Kolkhozes). The main purpose of this land individualization process was, arguably, to help a large part of the population survive extremely hard times. The goal was achieved, and the Republic of Georgia managed to contain the drop in agricultural output in a period in which it experienced one of the sharpest declines in economic activity in recent history, with GDP per capita falling by more than 70 percent between 1990 and 1994.
Today, however, the Georgian agricultural sector is perceived more as a missed opportunity than a success story. While employment in agriculture still absorbs 47% of the employed (2015 data, Geostat), the share of agricultural output in total GDP is now down to 9.2%, much smaller than it could be. Land fragmentation is always indicated as one of the main culprits of the low productivity characterizing Georgian agriculture. According to the census conducted by the Ministry of Agriculture in 2014, there are 574.1 thousand agricultural holdings (with land) in Georgia, of which 99.6% are held by households (with an average farm size of 1.2 ha).
Small average farm size, however, does not necessarily imply low productivity. Around the world, small farms have been found to be highly productive (sometimes more so than larger ones). Small farms, however, need a supportive environment to flourish, even more so than larger ones. In particular, small farmers are hampered when – as is the case in Georgia – access to credit, marketing, and technology is limited.
The development of agricultural cooperatives has been identified by both international donors and the Georgian government as a promising way to encourage the development of the Georgian agricultural sector. The potential advantages for small farmers joining a cooperative are numerous. By pooling their resources, small farmers can gain better access to credit markets, better physical capital, achieve economies of scale, and improve their bargaining power in the value chain.
However, Georgian farmers seemed historically reluctant to spontaneously aggregate into cooperatives. Among the main reasons identified by those who studied the issue a few years ago was the lack of trust in such institutions, associated by most farmers with the Soviet Kolkhozes. Another reason was the lack of a coherent legislative framework regulating agricultural cooperatives.
This was taken into account by the European Union when it designed a special project – European Neighborhood Programme for Agriculture and Rural Development (ENPARD) – aimed at fostering agriculture cooperative development in Georgia from 2013-2017. With the support of ENPARD, the government of Georgia elaborated the Law on Agricultural Cooperatives (July 2013) and established the Agricultural Cooperative Development Agency (ACDA) under the Ministry of Agriculture to support the development of agricultural cooperatives throughout the country. Since March 2014, when the first agricultural cooperative was officially registered by ACDA, more than 1600 agricultural cooperatives have been registered, exceeding initial expectations.
Both ENPARD and the government have worked quite hard to support the newborn cooperatives. Since early 2014, ENPARD selected and assisted about 250 cooperatives, with a total budget invested (by ENPARD) of GEL 11.3 million (Annual Cooperative Survey, 2016). ENPARD assistance took a number of forms, such as support for the purchase and installation of machinery and equipment, training, support of the creation of linkages with input and output markets, etc.
Over the same period (from 2014 to date), ACDA introduced several supporting programs for cooperatives, such as: a) a state program fostering hazelnut production development through the promotion of agricultural cooperation; b) a state program to support beekeeping agricultural co-operatives; c) a state program to support dairy production agricultural co-operatives, and d) a co-financing program for purchasing agricultural machinery for cooperatives. In total, ACDA has spent GEL 6 million on these programs (ACDA, 2016).
Theoretically, cooperatives could also benefit from other public support programs targeting the agricultural sector (such as “Plant the Future,” “Cheap Loans,” “Produce in Georgia,” “Georgian Tea,” etc.) but in reality, very few did, as the programs were not tailored to the specific needs of cooperatives. This reduced both the potential benefits from participation and the probability of qualifying for support.
Just a few years after the introduction of the Law on Agricultural Cooperatives and the related initiatives to encourage their birth and development, the government's drive to support agricultural cooperatives seems to have lost its momentum.
About a month ago, the government issued the first draft of the state budget for 2017. According to the published document, the Ministry of Agriculture’s budget will decrease by 25% compared to the last year. ACDA’s funds are expected to decrease by 26% (GEL 1.9 million). This means that, unless the Government changes its announced plans, ACDA will find itself with significantly less funding to support the birth and development of agricultural cooperatives at exactly the same time as its responsibility for cooperative support increases (ENPARD will end next year).
In practice, cooperatives are going to experience a quite remarkable and sudden reduction in the amount of support they could have hoped for. This may not be a problem if market conditions allow agricultural cooperatives to cope with the challenges they are facing (mostly) on their own. But … is this the case?
The ENPARD implementer community, working closely with the supported cooperatives, is highly skeptical. According to them, even the already established cooperatives are still in the embryonic stage of development (including ENPARD-supported cooperatives, which are considered to be relatively better positioned than others), and market support services are still underdeveloped. This implies that most cooperatives may not survive without additional financial and technical support for at least a couple more years.
A recent survey (self-assessment) conducted among one hundred cooperatives supported by ENPARD (Figure 1) confirms that there are still a number of critical factors constraining their business development, ranging from access to credit and capital to access to markets, to government regulation, difficult access to inputs and to information. In particular, the top constraints for business development seem to be “Access to Finance/Credits” and “Access to Capital.”
Figure 1. Constraints to the Development of Cooperatives
Now, to the main question. Does it make sense for the Georgian government to cut the ACDA budget? As often happens, giving an answer to this question is not easy. On one hand, it is not clear where the saved resources will be spent, which makes the assessment of expected benefits of such a cut extremely difficult. On the other hand, the costs associated with these cuts are anticipated to be high. In other experiences (such as the Spanish one, to which our quote refers) insufficient support for young cooperatives resulted in setbacks and in the delay - lasting decades - of the development of the whole cooperative movement and, arguably, of the entire agricultural sector.
This is something no one wishes for Georgia. This is why policymakers should think very carefully about whether to cut or not, how much to cut and where even in a moment of shifting political priorities. At the very least, even if they need to cut ACDA funds was to be confirmed, particular attention should be given to ensure that the remaining resources are spent, after a thorough analysis of cooperatives’ needs, on the most needed support activities. This means, if the results of the survey results presented above are confirmed, to start with helping cooperatives get better access to finance and capital.