საბჭოთა კავშირში ფერმერების მუშაობას ცენტრალური მთავრობა აკონტროლებდა. ყველამ იცოდა, რა უნდა ეკეთებინა. მნიშვნელოვანი ეკონომიკური გადაწყვეტილებები ბაზარზე არ იყო მინდობილი, არც კერძო ინტერესის მქონე ადამიანებს შეეძლოთ ამგვარი გადაწყვეტილებების მიღება. ნაცვლად ამისა, გადაწყვეტილებას თუ რა, როდის და როგორ უნდა წარმოებულიყო იღებდა მთავრობა, რომელიც ფლობდა ან აკონტროლებდა ეკონომიკის რესურსების უმეტეს ნაწილს. სახელმწიფო ამარაგებდა ფერმერებს ნედლეულით და, ამასთანავე, უზრუნველყოფდა, რომ მათ საქონლის ბაზარზე წვდომა ჰქონოდათ.
საბჭოთა კავშირის დაშლის შემდეგ, სახელმწიფო აღარ მართავდა საბაზრო პროცესებს. ახლად ჩამოყალიბებულმა საბაზრო სისტემამ აგრარული ნედლეულისა და საბოლოო საქონლის ბაზრებზე ბევრი ნაკლოვანება წარმოქმნა. ფერმერებს აღარ მიუწვდებოდათ ხელი ფინანსებზე, არც მაღალი ხარისხის ნედლეულზე, ზოგიერთ პოსტსაბჭოთა ქვეყანაში მიწები ძლიერ დანაწევრდა (მაგ.: საქართველოში, სომხეთში) და ფერმერებს მიწის მცირე ნაკვეთები ერგოთ (საშუალო 1.25 ჰა საქართველოში).
საბჭოთა კავშირში (და მსგავსი სისტემი მქონე ქვეყნებში) არსებული სახელმწიფოს მიერ კონტროლირებადი მიწოდების ჯაჭვი შეგვიძლია ვერტიკალური კოორდინაციის უკიდურეს ფორმად ჩავთვალოთ. ყველაფერს ცენტრალური ხელისუფლება წყვეტდა და მართავდა. 1980-90-იან წლებში სახელმწიფო კონტროლის გაუქმებამ მოშალა ვერტიკალური ინტეგრაცია სოფლის მეურნეობის ღირებულებათა ჯაჭვში.
საინტერესოა, რომ აგრარულ ღირებულებათა ჯაჭვში ვერტიკალური კოორდინაციის დაბრუნება თანამედროვე სასოფლო-სამეურნეო საკვებ სისტემებთან დაახლოებას ნიშნავს. ბოლო დეკადებში იცვლება სასოფლო-სამეურნეო ბაზრების სტრუქტურა მთელ მსოფლიოში, დღევანდელ სოფლის მეურნეობაში სულ უფრო იზრდება კოორდინაციის დონე ღირებულებათა ჯაჭვის მონაწილეებს შორის. ამ ცვლილებებს ძირითადად ბიძგს აძლევენ მომხმარებლები, რომლებიც უფრო და უფრო მეტად ითხოვენ პროდუქტის უვნებლობას, ხარისხს და სიცხადეს მის წარმომავლობაში. ამავდროულად, შემსყიდველები და ფერმერები ხშირად მიმართავენ ვერტიკალურ კოორდინაციას ისეთი პრობლემების გასაჭრელად, როგორიცაა სტაბილური მომარაგება და ხარისხიანი პროდუქტი, რომლებიც, თავის მხრივ, გამოწვეულია კაპიტალისა და ცოდნის სიმწირით. მაგალითად, საკონტრაქტო მეურნეობის სქემებში შემსყიდველები ფერმერებს აწვდიან საქონელს, საქონლის საკვებს, ვეტერინარულ მომსახურებას, ნერგებსა და სხვა ნედლეულს. უმეტეს შემთხვევაში, დამატებითი სერვისების მიწოდებაც ამ სქემების ნაწილია.
მიუხედავად იმისა, რომ ძალიან რთულია ამგვარი ეფექტის დადგენა, არსებობს კვლევები, რომლებიც აჩვენებს, რომ ვერტიკალური ინტეგრაცია ზრდის პროდუქტიულობას და გამოშვებას (შესაბამისად, შემოსავალსაც). ამის მიზეზი კი, ძირითადად, ის არის, რომ ფერმერებს მეტად მიუწვდებათ ხელი ნედლეულზე, დროულად იღებენ მიწოდებული პროდუქციის საფასურს და უფრო მზად არიან ახალი ინვესტიციებისთვის (საკვებისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაცია (FAO) 2014 წ.). როგორც ზოგიერთ კვლევაში (გულათი და სხვები, 2005 წ.; მინტენი და სხვები, 2009 წ.) ჩანს, სხვა (არაპირდაპირი) ეფექტი, შესაძლოა, იყოს რისკების შემცირება და კრედიტზე გაუმჯობესებული წვდომა. ასეთი ეფექტი, პოტენციურად, სასოფლო და არასასოფლო საქმიანობაში ინვესტიციების ჩადებას განაპირობებს, რაც ძალიან მნიშვნელოვანია სოფლის განვითარებისა და ეკონომიკური ზრდისთვის. გარდა ამისა, ვერტიკალური ინტეგრაციის დადებითი ეფექტი ფართოდ ვრცელდება. მაგალითად, როდესაც ფერმერები მიიღებენ რჩევებს მენეჯმენტზე სათხილე მეურნეობაში, მათ შეუძლიათ, ეს ცოდნა სხვა კულტურების წარმოების დროსაც გამოიყენონ.
ვერტიკალური კოორდინაცია ღირებულებას მატებს საბოლოო პროდუქტს. დამატებითი ღირებულება ჯაჭვის თითოეულ რგოლში იქმნება. თუმცა ყოველთვის არ არის ცხადი, ვინ იღებს ამ ღირებულებას და რამდენად თანაბრად ნაწილდება ის მონაწილეებზე. ყველა მონაწილეს ერგება მოგება თუ გადამამუშავებელი კომპანია (ან ვაჭარი) მოიპოვებს მეტ მონოპოლიურ ძალაუფლებას ვერტიკალური კოორდინაციის შედეგად? არც ისე იშვიათია შემთხვევები, როდესაც შემსყიდველები ბაზარზე ძალაუფლებას იგდებენ ხელში და მცირე ზომის ფერმერებს დამატებითი ღირებულების მხოლოდ ძალიან მცირე ნაწილს არგუნებენ. მიუხედავად ამისა, ვერტიკალური კოორდინაცია მაინც ძალიან მიმზიდველია მცირე ზომის ფერმერებისთვის, რომელთაც პატარა მიწები და შეზღუდული ფინანსური რესურსი აქვთ. ფერმერები ვერტიკალური ინტეგრაციის შედეგად იღებენ უკეთეს ნედლეულს, უკეთეს წვდომას ფინანსებზე და უმცირდებათ პროდუქციის გასაღებასთან დაკავშირებული რისკი. რაც შეეხება აგრობიზნესებს, მათ, შესაძლოა, უმეტესად, ერჩივნოთ უფრო მსხვილ (და თანამედროვე) ფერმებთან მუშაობა, რომ შეამცირონ ტრანზაქციის ხარჯები. თუმცა საქართველოში (სადაც ფერმების უმეტესობა მცირე ზომისაა და მათი პროდუქტიულობა დაბალია), აგრობიზნესებს სხვა გზა არ აქვთ და უწევთ მცირე ფერმებთან მუშაობა (რითიც უზრუნველყოფენ საკმარისი ნედლეულით მომარაგებას). აგრობიზნესს, შესაძლოა, იმიტომაც უნდა შედარებით პატარა ფერმებთან მუშაობა, რომ დიდ ფერმებს მეტი სავაჭრო ძალაუფლება აქვთ და მეტ ფასს ითხოვენ თავინთ პროდუქტებში, რაც აბათილებს დაბალი ტრანზაქციის ხარჯებით მიღებულ ეფექტს.
არის თუ არა ვერტიკალური კოორდინაცია სარგებლის მომტანი ქართველი ფერმერებისთვის?
ცენტრალური დაგეგმვის სისტემის რღვევამ და დიდი სახელმწიფო კოოპერატივების თუ კოლმეურნეობების დაშლამ ქართული სოფლის მეურნეობის მოშლა გამოიწვია. თუმცა საქართველოში უკანასკნელ წლებში რამდენიმე წარმატებული ვერტიკალური ინტეგრაცია განხორციელდა.
წარმატებულ ისტორიათაგან ერთ-ერთი ეკუთვნის „ბლაუენშტაინ ჯორჯიას“ ხორცის წარმოებას რაჭაში (სოფ. შარდომეთში). კომპანია მაღალი ხარისხის ხორცის პროდუქტებს აწარმოებს. „ბლაუენშტაინ ჯორჯიას“ საქონლის (შვეიცარიული და გერმანული ჯიშები) გამოკვებას აუთსორსინგის გზით ახორციელებს – ამაზე რამდენიმე ადგილობრივი ფერმერი ზრუნავს. იმისათვის, რომ საქონელი გამოსაკვებად და მოსავლელად ჩაბარდეს ადგილობრივ ფერმერს, აუცილებელია, ფერმერი ფლობდეს გარკვეულ მინიმალურ მიწის ფართობს, ჰქონდეს წყალზე წვდომა და ფლობდეს აქტივებს – ამგვარად უზრუნველყოფილია, რომ ფერმერს შეუძლია საქონლის გამოკვება და მოვლა საჭირო სტანდარტით (ბლაუენშტაინის მიერ დადგენილი). ამ სქემაში ჩართულ ფერმერებს ბლაუენშტაინი უტარებს ტრენინგს. მათ კომპანია აწვდის საჭირო ნედლეულს, უწევს ვეტერინარულ მომსახურებას და, საჭიროების შემთხვევაში, სთავაზობს მხარდაჭერას. როდესაც საქონელი კონკრეტულ წონას აღწევს, ბლაუენშტაინი მათ შეისყიდის ფერმერებისგან შემდგომ დასაკლავად და გასაყიდად.
ასეთი მოდელის მთავარი გამოწვევაა მონაწილეებს შორის კარგი კოორდინაცია და სხვაზე მიყიდვის თავიდან აცილება. შემსყიდველის ძლიერი ლიდერობის უნარი ხშირად აგვარებს კოორდინაციის პრობლემას. ბლაუენშტაინის მსგავსი ძლიერი შემსყიდველები ახალ საბაზრო შესაძლებლობებს ქმნიან და ფერმერებიც უფრო მაღალ მარჟებს იღებენ. ეს საქონლის სხვაზე მიყიდვის თავიდან აცილების ერთ-ერთი გზაა.
ბლაუენშტაინის მსგავს ვერტიკალურ კოორდინაციას დიდი პოტენციალი აქვს ქართულ სოფლის მეურნეობაში, სადაც მცირე მეურნეებს ცოდნის დიდი დანაკლისი აქვთ, შეზღუდულად ან საერთოდ არ მიუწვდებათ ხელი ფინანსებზე, მოძველებულ ტექნოლოგიებს ფლობენ და მიმართავენ არამდგრად სასოფლო-სამეურნეო პრაქტიკას. ვერტიკალური კოორდინაციის განვითარებას კერძო სექტორი უნდა გაუძღვეს, ხოლო ამ პროცესში სახელმწიფომ მხოლოდ მხარდამჭერის და კოორდინატორის როლი უნდა შეასრულოს. მთავრობამ ფერმერები უნდა წაახალისოს, რომ მათ განაახლონ ტექნოლოგიები, ცოდნა, გააფართოონ წარმოება ამგვარ სქემებში ჩართვით.
განვითარების ამ ეტაპზე ვერტიკალური ინტეგრაცია (მკაცრი ხელშეკრულებებისა და ფერმერების შემსყიდველებზე დამოკიდებულების მიუხედავად) საქართველოს სოფლის მეურნეობის ყველა აქტორისთვის მომგებიანი მდგომარეობაა. მას შემდეგ, რაც ფერმერები სათანადო ცოდნას მიიღებენ, მოიპოვებენ საკმარის ფინანსურ რესურსს და ახალ ტექნოლოგიებს აითვისებენ, მათ, შესაძლოა, თავად წამოიწყონ დამატებითი ღირებულების შემქმნელი საქმიანობა (მაგ.: გადამუშავება, გაყიდვა). ნებისმიერ შემთხვევაში, ისინი მიიღებენ ღირებულ გამოცდილებას, რადგან ჩართული იქნებიან ღირებულებათა ჯაჭვის სხვადასხვა რგოლში. ეს კი მეტ დამატებით ღირებულებას ქმნის და მეტი სარგებელი მოაქვს ფერმერებისთვის. მეტი საბაზრო ძალაუფლების და ჯაჭვიდან მეტი სარგებლის მოპოვების ალტერნატიული გზაა კოოპერატივებში ჩართვა (ჰორიზონტალური კოორდინაცია). საქართველოში კოოპერატივების შემდგომი განვითარება ამ საქმეს დიდად წაადგება.

Under the Soviet system, farmers worked under strong central control; everyone knew what to do. Important economic decisions were not left to the market or decided by self-interested individuals. Instead, the government, which owned or controlled much of the economy’s resources, decided what, when, and how to produce. Along with providing necessary inputs, the state ensured that farmers had access to markets for their goods.
After the collapse of the Soviet Union, state-provided coordination was abolished. The newly shaped market system brought a lot of imperfections in the agricultural input and output markets. Farmers lost access to financing and good quality inputs, lands were fragmented in several post-Soviet countries (e.g., Georgia, Armenia), and farmers were left with small parcels of land (1.25 ha on average in Georgia’s case).
The state-controlled agricultural supply chains of the Soviet Union (and other countries with similar systems) can be considered as the most extreme form of vertical coordination (VC). Everything was directed and coordinated by central authorities. Abolishing state control in the 1980s and 1990s removed much of the VC in the agricultural value chains.
Interestingly, going back to higher coordination of agricultural value chains means moving closer to modern agri-food systems. In recent decades, the structure of agricultural markets has been changing worldwide, and today’s agriculture is increasingly characterized by a higher level of coordination among the value chain actors. These changes are mainly driven by consumers, who increasingly demand product safety, quality, and traceability. At the same time, supply-side constraints, such as lack of capital and knowledge, which causes problems with consistent supply and quality of produce, are often addressed with VC between buyers and farmers. For example, in contract farming schemes, buyers supply farmers with animals, feed, veterinary services, seedlings, and other inputs. In most cases, the provision of extension services is also a part of such schemes.
Although it is very difficult to identify these effects, there are studies showing that VC increases productivity and output (and consequently incomes). This mainly happens because farmers have better access to inputs, receive timely payments, and are better prepared to make new investments (FAO 2014). Other (indirect) effects may come from risk reduction and better access to credit, as suggested by several research papers (Gulati et al., 2005; Minten et al., 2009). These effects will potentially result in investments in both farm and non-farm activities, which are very important for rural development and economic growth. In addition, there are also positive spill-over effects from VC. For example, after farmers get some management advice for hazelnut farming, they may use this knowledge for other crops as well.
VC adds value to the final product; higher value is generated throughout the chain. However, it is not always clear who gets this value and whether it is distributed equally among the participants. Do all participants share the gain, or does VC lead to an even higher monopoly power of the processing company (or trader)? It’s not unusual for buyers to wield market power, squeezing small farmers to get a very small share of value-added. Nevertheless, VC is still attractive for small-scale farmers with limited land and financial resources. Farmers can benefit from high-quality inputs, knowledge transfer, improved access to finance, and reduced marketing risk. As for agribusinesses, they might often prefer to work with larger (and modern) farms to reduce their transaction costs. However, in Georgia (where most farms are small and have low productivity), agribusinesses have no choice other than to work with small farms (as a way to ensure a sufficient supply of raw material). Agribusiness might also want to work with smaller farmers because larger farmers have higher bargaining power and require higher prices, offsetting the lower transaction costs when working with them.
The collapse of the central planning system and the breakup of the large state cooperatives and kolkhozes led to the abolishment and disintegration of Georgian agriculture. There are, however, a few examples of successful VC that have been implemented in Georgia in recent years.
One of the success stories is the meat production system implemented in Racha (in Shardometi village) by “Blauenstein Georgia.” Their production is focused on high-quality meat products. Blauenstein Georgia outsources the fattening of animals (Swiss and German breeds) to a small number of local farmers, who must meet minimum land requirements and have access to water and asset ownership, to ensure that they have the ability to feed and take care of the animals to the requisite standard (as prescribed by Blauenstein). Farmers involved in this scheme are trained by Blauenstein Georgia. Farmers are provided with inputs, veterinary services, and all other needed support. When the calves reach a certain weight, Blauenstein Georgia buys them for slaughtering and selling.
The main challenges of this type of model are ensuring good coordination between actors, and avoiding side selling. Having strong leadership from the buyer’s side often takes care of the coordination problem. Strong buyers such as Blauenstein Georgia are creating new market opportunities and providing higher margins for farmers. This is one way to avoid side selling.
Vertical coordination, such as the example of Blaunstein Georgia, has a lot of potential for Georgian agriculture, where many smallholders have substantial knowledge gaps, limited or no access to finance, outdated technology, and are using unsustainable agricultural practices. The private sector should be taking the lead in developing vertical coordination, while the state should be a facilitator and coordinator of this development. Government should encourage farmers to upgrade their technology and knowledge, and expand production through involvement in these kinds of schemes.
At this stage of the development, VC (even with tight contracts and the dependency of farmers on buyers) could be a win-win situation for everyone working in Georgian agriculture. After farmers gain sufficient knowledge, acquire enough financial resources, and adopt new technologies, they might decide to start their own value-added activities (e.g., processing or selling by themselves). Nevertheless, they still will have gained valuable experience through involvement in many stages of the value chain, which means higher value-added and higher benefits for farmers. Engagement in cooperatives (horizontal coordination) is another possibility for gaining higher market power and higher benefits from the chain. Further development of agricultural cooperatives in Georgia might do a good job in this regard.